Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2010., 14:51   #241
ja vas ljudi ne kužim...
Ajde dobro,ako si u velikom gradu u Njemačkoj ,ali mi u Hrvatskoj recimo tu piskavicu ili kak je ja zovem "grohotuša" možemo ubrati na svakom sljemenskom proplanku,u Zagorju,Prigorju....Zapravo po cijeloj zemlji na suhim obroncima izloženim suncu.Do rujna biljku,a u rujnu i one mahunice koje sadrže sjeme.
Ja to berem već godinama i koristim za džemove,stučeno u mužaru.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 16:51   #242
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
ja vas ljudi ne kužim...
Ajde dobro,ako si u velikom gradu u Njemačkoj ,ali mi u Hrvatskoj recimo tu piskavicu ili kak je ja zovem "grohotuša" možemo ubrati na svakom sljemenskom proplanku,u Zagorju,Prigorju....Zapravo po cijeloj zemlji na suhim obroncima izloženim suncu.Do rujna biljku,a u rujnu i one mahunice koje sadrže sjeme.
Ja to berem već godinama i koristim za džemove,stučeno u mužaru.
Da li sjemenke prethodno tostiraš ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 17:38   #243
ja fenugreeek koristim za currije ... ali i kad izostavim, ne primjetim neku razliku (stavljam samo zato jer sam ja sve naucili kuhati prema receptima, pa ako pise stavi fenugreek, ja stavim). drago mi da sad znam i hrv. rijec.
honey_b is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 18:41   #244
Quote:
paullaa kaže: Pogledaj post
Nova sam i htjela bih pitati koliko da stavim na 1 kg višanja šećera , radim džem od istih? Samo da ne bude jako slatko već dosta resko i jel je dobro staviti malo ruma radi arome..ili nešto drugo ?
Koliko ćeš staviti šećera ovisi samo o tvom ukusu. Ako ti okusom odgovara ne moraš ga staviti niti malo. Istina je da je u konzerviranju voća i povrća šećer jedan od sastojaka s ulogom konzervansa same namirnice ali prvenstveno njegove boje. Ako pročitaš moje postove na ovom topicu, vidjeti ćeš da prakticiram upotrebu 15 do 25 dag šećera po kg voća. To radim isključivo zato jer to odgovara mome ukusu. Ne mislim da ostali koji koriste veće količine ne znaju raditi džemove,pekmeze,marmelade, to je nihov ukus i ja ga poštivam. Ne slažem se samo da se početniku daju dezinformacije, pogotovo ne na gastro forumu, a da li će netko staviti kilu i po šećera na kilu voća, njegova je stvar. Meni osobno su ovi proizvodi nejestivi kada količina šećera pređe granicu od 350 g po kg voća i to samo kod izraženo kiselog voća tipa divlje brusnice i sl. Kod breskvi, marelica i dr. koštunjičavog voća 200 do 250 g je sasvim dovoljno. Kod smokvi i slatkih kruški ne shvaćam zašto je šećer potreban. Džem od svježih smokvi zgusneš i koncetriraš dodavanjm cca 20% suhe smokve i to je dovoljno. U tvom slučaju, pogotovo ako voliš kiseliji džem od višanja, za očuvanje prlijepe karmin crvene boje dovoljno je 200 g šećera na kilu očišćenih višanja,a za konzerviranje dovoljno je pravilno koncetriranje finalnog proizvoda koje možeš najednostavnije postići dodavanjem cca15 do 20% suhog voća, termičkom obradom kakvu sam opisao u prijašnjim postovima i najvažnije; sterilizacijom ili pasterizacijom gotovog proizvoda u zatvorenoj staklenki, bilo u vodenoj kupelji ili u pari.
Jedna od najpoznatijih i najcjenjenijih firmi u proizvodnji eko i organskih džemova,pekmeza i sl. je nizozemski Ekoland, oni ne upotrebljavaju niti malo šećera ni drugih zaslađivača, nema aditiva ni konzervansa, sve svode na ovo o čemu pišem; kvalitetno voće + koncetrirani jabučni sok + pasterizacija proizvoda u vodenoj pari. To je dovoljno za napraviti trajan kvalitetan proizvod, sve ostalo stvar je našeg osobnog ukusa.
Da konačno rezimiram: šećer nije potreban radi očuvanja voća. Za zgušnjavanje i koncetraciju džema ja radim extrakt dunjine kore, Ekoland kupuje koncetrirani jabučni sok iz Srbije.
Ostalo je u savršenoj higijeni pri radu i opisanoj tehnologiji koju može svatko postići kod kuće. I namoj zaboraviti višnja je voće nastalo križanjem slatke, domaće trešnje s divljim, kiselijim vrstama i sama po sebi sadrži toliko antioksidansa da i sama ima učinak konzervansa.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 18:45   #245
Moze li se nekako drugacije ocuvati boja, recimo Vinobranom?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 18:50   #246
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Moze li se nekako drugacije ocuvati boja, recimo Vinobranom?
Teoretski da, ali što će ti, Strpljiva, sumpor u džemu, kad sve riješiš s 10 dag fruktoze ili par žlica javorovog sirupa ako baš nečeš običan šećer.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 18:59   #247
Kalij metabisulfit nema kalorija, antioksidans je, izvor je kalija, secera vec ima u vocu, fruktoza uzrokuje glikaciju jos vise nego saharoza, i ima kalorija koliko i svaki drugi secer. Javorov sirup je uglavnom saharoza (samo mirise po piskavici). Dakle, ja preferiram Vinobran, drugi forumasi mogu imati drugacije preferencije.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 19:40   #248
Ako mi ne smeta u vinu, valjda mi nece smetati ni u pekmezu. U najgorem slucaju cu baciti pekmez. Jedan od razloga sto ne zelim dodavati secer je i okus, dakle umjesto nula saharoze mogu staviti nula fruktoze. Boja mi nije bitna, ali kako su upravo pigmenti vazne fitokemikalije, rado bih ih ocuvala u izvornom obliku.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 19:42   #249
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Kalij metabisulfit nema kalorija, antioksidans je, izvor je kalija, secera vec ima u vocu, fruktoza uzrokuje glikaciju jos vise nego saharoza, i ima kalorija koliko i svaki drugi secer. Javorov sirup je uglavnom saharoza (samo mirise po piskavici). Dakle, ja preferiram Vinobran, drugi forumasi mogu imati drugacije preferencije.
Potpuno se slažem da je kalij metabisulfit najaktivniji danas poznati inhibitor neenzimskog posmeđivanja i nema kalorija, antioksidans je, itd, ali sigurno znaš da je produkt njegovog otapanja u vodi sumporasta kiselina, a ona ima samo jednu manu - smrdi.
Da, fruktoza ima kalorija isto kao i saharoza ali je treba 40% manje za jednaki osjet sladora.
Da, javorov sirup je uglavnom saharoza i miriše po piskavici, Vinobran je kalij metabisulfit i smrdi, a veće količine mogu izazvati glavobolje i atake u asmatičara.
I tebi i meni izbor između ovog je jednostavan. Tebi zbog nutricionističkih značajki, meni zbog hedonističkog gastro doživljaja.

Zadnje uređivanje Pellaprat : 09.06.2010. at 19:44. Reason: dopuna
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 23:25   #250
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Neke zivotinje zaista bivaju nehotice ubijene u proizvodnji hrane bez zivotinjskih sastojaka, ali vegani barem ne konzumiraju ono sto je jednostavno izbjeci - meso, jaja, mlijecne proizvode i med. Tako da, kenjati nekom veganu sto je u brasnu koje kupi mozda samljeven zohar, a pritom jesti zivotinjske proizvode koje je lako izbjeci je u najmanju ruku licemjerno.

http://www.animalvisuals.org/data/1mc/
Moram primijetiti da im je račun sasvim pogrešan jer, za početak, nisu uzeli u obzir kitove. Kitovi su, kao što će uskoro postati očito, ultimativna veganska hrana, jer se hrane planktonom, a pružaju dovoljno nutrijenata za hranidbu cijelog sanatorija krcatog veganima.

Za etički ekvivalent jedne trešnje s jednim crvom, ili trećine štruce kruha zbog koje su u žetvi i kasnije poginuli krtica, voluharica i miš - dobivaju se tone proteina.

Dakle, kitovi su sasvim očito najveganskija hrana na svijetu, a ne genocidne trešnje. Osim toga, u računu ima još hrpa krivih pretpostavki, ali pošto je to offtopic, neću ulaziti u detalje.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 00:20   #251
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Da li sjemenke prethodno tostiraš ?
ne.
Stavljaju se u vruć džem pa sve proradi kak treba.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 16:46   #252
cukra za želiranje ima u sparu nekoliko tona
njihova marka nature pur (ili tak nekak)
kutijetina stoji kraj pekmeza

pa navalite kome treba
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 11:17   #253
E , i ja sam taj cukar i kupila... Mnogo dobar pekmez mi je ispo. Ili đem , ili kaj ja znam . Zmiksala 2/3 zrelih jagoda sa 1/3 banana , dodala malo limunovog soka i spomenuti cukar. Tak mi je mirišala kuhinja po jagodama !Kuha se samo par minuta. Nikad nisam do sada kuhala banane. Do sada mi je najveći domet bio pekmez od dinje i pekmez od limuna , naranči i sl voća.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 13:02   #254
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
E , i ja sam taj cukar i kupila... Mnogo dobar pekmez mi je ispo. Ili đem , ili kaj ja znam . Zmiksala 2/3 zrelih jagoda sa 1/3 banana , dodala malo limunovog soka i spomenuti cukar. Tak mi je mirišala kuhinja po jagodama !Kuha se samo par minuta. Nikad nisam do sada kuhala banane. Do sada mi je najveći domet bio pekmez od dinje i pekmez od limuna , naranči i sl voća.
Banana u kombinaciji s jagodom je fantastična, baš u omjeru koji si napisala. Ako ti se sviđa ta kombinacija, probaj još ovo: jagoda 70%;banana 15%,kokosove pahuljice 15%, malo limunovog soka i malo korice, 0,5dcl/kg prošeka. Iznenađenje na kraju vrijedi truda, a kada ovaj pekmi ideš uklopiti u neki kolač, dodaj mu još malo neke dobre crne čokolade i kave.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 15:18   #255
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Banana u kombinaciji s jagodom je fantastična, baš u omjeru koji si napisala. Ako ti se sviđa ta kombinacija, probaj još ovo: jagoda 70%;banana 15%,kokosove pahuljice 15%, malo limunovog soka i malo korice, 0,5dcl/kg prošeka. Iznenađenje na kraju vrijedi truda, a kada ovaj pekmi ideš uklopiti u neki kolač, dodaj mu još malo neke dobre crne čokolade i kave.
kokosove pahuljice?
jel to ustvari fensi naziv za ono kokosovo brašno, ili fakat postoje nekakve pahuljice o kojima ja ne znam ništa
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 15:19   #256
i još jedno pitanje- jel moguće napraviti džem od banana, ili u komb. s nekim drugim voćem- al da je banana u većini?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 15:57   #257
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
kokosove pahuljice?
jel to ustvari fensi naziv za ono kokosovo brašno, ili fakat postoje nekakve pahuljice o kojima ja ne znam ništa
Evo,koristim ovo, a prijevod je moj. Nema neke bitne razlike(za pekmije) između ovih "flekica" i "brašna".



Da, postoji mnogo recepata gdje je banana u većini, najčešće u kombinaciji s citrusnim voćem.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 16:20   #258
mogu li te kokosove pahuljice zamijeniti onaj dio suhog voća u džemu?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 16:25   #259
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
mogu li te kokosove pahuljice zamijeniti onaj dio suhog voća u džemu?
Tehnički, bez problema. Dobro će popiti višak tekućine. Stvar je samo količine pahuljica ili brašna jer kokos lako hoće prevladati okusom. Ja bih radije kombinirao.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 16:29   #260
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Tehnički, bez problema. Dobro će popiti višak tekućine. Stvar je samo količine pahuljica ili brašna jer kokos lako hoće prevladati okusom. Ja bih radije kombinirao.
da, nisam ni mislila baš da mi kokos preuzme..
ajd, daj sad jednu pametnu- s čim da kombiniram banane, a da paše i taj kokos? (baš sam navalila na kokos )
ananas???
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:12.