Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2009., 16:32   #81
Pa slična je tema , DR , i oni to zovu nesto domovinski
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 17:00   #82
dali itko zna imali kod naše vojske ozbiljne obuke u takvim borbama ili se još daje prednost naganjanju po slunju i kojekakvim brdima?
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 21:01   #83
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
dali itko zna imali kod naše vojske ozbiljne obuke u takvim borbama ili se još daje prednost naganjanju po slunju i kojekakvim brdima?
nažalost moju doživio sam ulične borbe u kupresu 4.02.,bez dana obuke samo sam znao pušku napuniti i rastaviti.savjetnik mi je bio 50-godišnji hos-ovac razroki iz vakufa ili bugojna.koji mi je dao savjet kad ulovim čošak,prozor ili vrata dah ih držim ili poginem.hvala bogu sad vam pišem.
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 21:02   #84
op. pardon mjesec 4,godina 92
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 09:19   #85
Quote:
front kaže: Pogledaj post
op. pardon mjesec 4,godina 92
kakva je po tvom mišljenju bila organizacija tih borbi , recimo dali ste koristili dimne bombe, dali ste manevrirali po desetinama, vodovima,dali ste imali vatrenu podršku artiljerije , tenkova , dali ste imali dovoljno municije koliko je to ličilo na knjigu a koliko je bilo inprovizacije?

tako malo ako ti nije problem
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 11:53   #86
Jedna od korisnijih stvari u gradskoj , urbanoj borbi je bio periskop.I u rovovima takodjer.Ručne izrade , ali dobar da spasi od snajpera.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 16:15   #87
Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
A što je bilo s borbama za osvajanje vojarni JNA, kao npr. Varaždin ili Samobor? Ti su objekti bili u gradovima, istina, neprijatelj nije izašao u grad, ali je iz grada bio napadan, kao u Samoboru, broji li se to kao ulična borba?
ne. to je opsada
Or7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 16:18   #88
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Prijatelj mi je poginuo od komada cigle 1993. , mina je zdrmala u zid.Pancirka je zastitila sve osim vrata...
mejlaj u pentagon i siguran sam da ce svim americkim vojnicima skinut pancirke radi toga
Or7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 16:29   #89
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Da li je netko možda ratovao u Sunji? Čuo sam da je obrana tog mjesta, kad uzmemo u obzir broj branitelja i četnika koji su ih napadali, veće čudo i od Vukovara?
bil sam u sunji ko ciljac na tenku u proljece '92. tak da sam chede i njihove topove videl samo kroz ciljacku i na daljinama od 500(stanica)-3800metara(Dumače) jer mi je tenk bil u sunjskoj gredi... granatice su padale stalno pomalo a svakih par dana su imali predvecer akciju sa 1000-3000 granata po nama nakon cega je sljedio pjesacki napad. uglavnom sve te granate su padale posvuda samo nisu tam di bi trebale. pretpostavljam da su lokalni panjevi posluzivali ta oruzja i/ili je jednostavno bilo tesko indirektno pogodit sunjsku gredu koja je klasicno selo s kucama uz dugacku ulicu paralelnu sa linijom fronte. kapa dolje deckima sa stanice i kolegama sa m18 hellcatima koji su spasili sunju krajem '91 kad su cedosi usli u zeljeznicku stanicu. ja sam temeljito pocistio Dumače sa HE 100mm tak da se tjednima nisu javljali od tamo
Or7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 17:26   #90
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
kakva je po tvom mišljenju bila organizacija tih borbi , recimo dali ste koristili dimne bombe, dali ste manevrirali po desetinama, vodovima,dali ste imali vatrenu podršku artiljerije , tenkova , dali ste imali dovoljno municije koliko je to ličilo na knjigu a koliko je bilo inprovizacije?

tako malo ako ti nije problem
improvizacjia do jaja i to ti je sve bilo.prije tog nisam bio niti na obuci a kamoli u vojsci.to mije bio drugi dodir sa ratom istina bog došli su dijelovi bojne zrinski koji su bili tate za nas i bili su hosovci isto bez tehnike ali sa mudima.ja i moja ekipa dobrovoljci smo služili za zadržavanje i vatrenu podršku.imali smo potporu dva topa iz šuice i jednog tenka.tada je glavni faktor naših jedinica bio moral ali smo tehnički i taktički skroz bili podređeni.
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 17:57   #91
Quote:
Davor71 kaže: Pogledaj post
mejlaj u pentagon i siguran sam da ce svim americkim vojnicima skinut pancirke radi toga
Negdje sam vec spomenuo da je jednog naseg ratnog snimatelja na Buhinim kucama spucao metak u pancirku , letio je unatrag , sad zamisli bez pancirke...

Pogotovo borbe na betonu , asfaltu , zidovi , svaka eksplozija stvara milion gelera i krhotina.Neces vjerovati šta drvo može uraditi od ljudske kože...

e , zaboravih - kad ti se skunja pa malo dremneš , ne žulja te ništa od opreme ,pancirka ti dodje k'o jorgančić

Zadnje uređivanje Markanm : 15.02.2009. at 18:06.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 21:17   #92
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Negdje sam vec spomenuo da je jednog naseg ratnog snimatelja na Buhinim kucama spucao metak u pancirku , letio je unatrag , sad zamisli bez pancirke...

Pogotovo borbe na betonu , asfaltu , zidovi , svaka eksplozija stvara milion gelera i krhotina.Neces vjerovati šta drvo može uraditi od ljudske kože...

e , zaboravih - kad ti se skunja pa malo dremneš , ne žulja te ništa od opreme ,pancirka ti dodje k'o jorgančić
ma zajebavam se ja. treba pancirka u svakom slucaju i dobra kaciga.
ja sam za zastitu i sa ovim novim materijalima mislim da to nebi islo puno na ustrb pokretljivosti. probao sam par ovih malih novih pancirki i moram priznat da stoje ko salivene i da nisu preteske(bez ploca naravno).
doma imam od rata staru vijetnamku-gelericu i to je koma kak je nespretno u njoj.
Or7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 18:08   #93
Da li je jna kaciga lakša od hv koje izgledaju kao da su nabavljene od amera
iz doba Vjetnama?
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 19:08   #94
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Da li je jna kaciga lakša od hv koje izgledaju kao da su nabavljene od amera
iz doba Vjetnama?
jna šljem je težak 1,250 grama.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 20:45   #95
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Da li je jna kaciga lakša od hv koje izgledaju kao da su nabavljene od amera
iz doba Vjetnama?
postoje dvije JNA kacige, jedna na oko veća druga naravno manja, masu ne znam, mogao bi vagnuti ovaj veći baš ako treba

bez obzira na masu tzv. američka kaciga na koju misliš je mnoogo ergonomičnija, moj dojam

JNA nosio dva mjeseca, američku 2 i HV kacigu također dva mjeseca (kaciga na glavi svaki dan osim sub i nedjelje)

bk-600 je zmaj za sve druge koje sam probao

balističku zaštitu tih kaciga nisam imao prilike testirati (hvala Bogu)
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 22:48   #96
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Da li je jna kaciga lakša od hv koje izgledaju kao da su nabavljene od amera
iz doba Vjetnama?
Našli smo par JNA šljemova ko klinci još 1999. na Bari(između Mitnice i Sajmišta,jedini dio gdje još i danas može biti mina) par JNA šljemova...

Fakat nisu moderni,glupavo izgledaju,kada gledam npr. Američke ili čak naše iz Oluje...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 23:08   #97
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Našli smo par JNA šljemova ko klinci još 1999. na Bari(između Mitnice i Sajmišta,jedini dio gdje još i danas može biti mina) par JNA šljemova...

Fakat nisu moderni,glupavo izgledaju,kada gledam npr. Američke ili čak naše iz Oluje...
Pa gledali smo Baru(pretpostavljam onaj potok između Mitnice i Sajmišta) u X mjesecu.Nismo ništa našli.Osim jedne avio bombe .
A kaciga ko kaciga,JNA je u ku..cu skroz,ove naše,kako tako, sve su Nato kopija i meni osobno samo smetaju.kako u ratu tako i danas.Koncentracija 2/5,umor 4/5 itd.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 11:25   #98
ja sam i šljem i masku i sve bacao , neznam ni sam koliko sam ih zadužio , samo sam trpao municiju i bombe i u đepove i ranac osim u prvi ljevi đep na borbenom prsluku i desnom donjem đepu na hlačama , na leđima obavezno zolja .

najdraže mi je bilo šilterica ili ništa , a večina je vezala trokutaste marame.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 14:25   #99
92-93. sam imao šljem , mislim da je iz DDR Njemačke , živa smijurija , sam sebi se smijao kad sam se vidio u ogledalu.Srecom , imao sam ga na glavi kad me raspizdilo u nju , direktan pogodak iz Bst , nisam imao tad pancirku , pa me onaj borbeni prsluk spasio , i ta smiješna kaciga.Ostala je ulupljenja (skupa sa glavom) poslije toga , ali obavila je funkciju.

Drugom prilikom kolega me pita da mi da masku , njemu smetala , kažem mu koji će mi qrtz , poslije pola sata upali nam u rovove , prije toga bombaški ogled plus bojni otrovi.Jedan nam je tada poginuo , zagušili nas sumporom i CS-om , pao na stomak , zatim mu se skotrljala bomba na ledja i detonirala...

negdje u zimu krajem 93. dobio sam onu američku kacigu od kevlara , prava stvar.
Prije par godina mi dobro došla kad sam rašalovao septičku jamu , spucala me daska po glavi , ali šipak - kevlar radi svoje , he he...Znači , kaciga je korisna i u ratu i miru , u svim vremenskim uvjetima !

Kad smo opet počeli rokanje sa VRS , onda smo i mi te marame stavljali ,ali maskirne , a i one domobranske šilterice su dobre zbog sunca i sl.Preko noći navuci onu vunenu crnu sa izrezima za oči , kod nas poznata kao kapa genocitka

Zadnje uređivanje Markanm : 21.02.2009. at 14:30.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 17:47   #100
ajd molim te pojasni onaj prvi događaj sa BST i kacigom....
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.