Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2006., 12:22   #201
Quote:
Felix Arba kaže:
Lokali stalno imaju problema zbog buke, ograničava im se radno vrijeme...a i većina onih koji se bave turizmom još uvijek vrlo ograničeno razmišljaju, na žalost ....
Šta bi po tebi trebalo napraviti za dobrobit turizma? Maknuti ograničenja i neka lokali lumpaju dok ih je volja?
Pored tih lokala često žive ljudi koji žele bar malo mira, i ti ljudi su tamo znatno duže od lokala.
Zašto se netko mora zabavljati a netko drugi zarađivati preko leđa ljudi kojima je san potreban?
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Old 13.07.2006., 12:55   #202
Bila sam krajem 4 mjeseca i početkom 5 mjeseca u jednom srednjodalmatinskom gradu. Sa mnom je bila jedna gđa koja živi u Norveškoj. I ona bi vrlo rado dovela Norvežane, uputila ih u Hrvatsku i itd. I tražili smo turističke prospekte. I što se dogodilo? Krajem 4 mjeseca oni nisu imali turističke prospekte/brošure/kataloge. Međutim, sada slijedi pitanje : zašto?
Pogađa netko odgovor. Niti jedna turistička agencija nije radila niti se išta moglo pitati. A o prospektima da ne govorim. I što se sada događa, rade 2 mjeseca u sezoni, a poslije kukaju da su u gubitku, da ništa ne rade , da nemaju vremena za kavu i itd.
Isto tako, što se prije par godina dogodilo, bio je jedan hotel u kojem je bio vlasnik jedan nama bliski prijatelj i svi su kukali da on hoće da se RADI cijelu godinu. I uveo je red među radnike u hotel, tražio da se dolazilo na vrijeme, da se odlazilo na vrijeme, da je pauza na poslu pola sata, da ako se zove usred noći da gostu u sobi curi vodokotlić da se dođe i popraviti. E ali opet nije valjalo, nisu mogli kasniti, nisu mogli dugo spavati, nisu mogli biti ohoho na pauzi. Nakon nekog vremena, čovjek je odustao odnosno dao ostavku na tom radnom mjestu. Što se događa 5 godina nakon njegovog odlaska? Svi kukaju opet, da je to sada netko drugi preuzeo, da su plaće bile redovno isplaćene , da je sve doveo u red, da zašto više nije on direktor hotela? Opet ne valja.
Mislim da je problem u turizmu u tome, što bi najrađe oni koji žive na obali (ima iznimaka), ne svi, da pošalju lovu, a od turista ni t.
Drugo, moram se složiti i sa Felixom i Aastonom, jer masu mladih ljudi sa fakultetima sjede na burzi ili završe u nekoj drugoj grani, imamo dosta mogućnosti pružati, jer sunce i more više nije dovoljno, a ni kafići. I to dvostruko cijene više nego u postsezoni. Mislim da imamo jako dobre potencijale za razviti: seoski turizam sa autohtonom kuhinjom (ne ćevapćići i ražnjići), zatim planinski turizam, planinarenje, možemo prikazati ronilački turizam, biciklističke staze, pješačke staze. ''lungo di mare'', rolanje, raznoraznas sportska događanja: košarka, odbojka, mini golf, rukomet, tenis, aqua aerobic u more, razne nagradne igre, kvizove, turističke animatore za djecu, paintball, izlete i itd.
A aaston, kafići trebaju ograničenjima, jedino ako je neki negdje na autoputu pa nikome ne smeta.
I još jedna stvar koja mene izuzetno nervira: njihova čistoća, zašto u sezoni ne idu više puta, nego samo 2 puta tjedno (govorim o srednjodalmatinskom gradu), zar ne bi trebalo možda bar ići 3-4 puta, a ne svaki dan.
Druga stvar-zašto se na moru u sezoni dižu dvostruko/trostruko cijene koje se u kontinentalnoj Hrvatskoj najnormalnije tokom godine i onda se čudimo da turisti donose sve sa sobom? Kako ne bi? Vjerojatno će biti odgovor treba pokriti sve troškove, ali trostruke cijene-mislim da nema smisla? Ili se varam?
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Old 13.07.2006., 13:01   #203
Quote:
aaston kaže:
Šta bi po tebi trebalo napraviti za dobrobit turizma? Maknuti ograničenja i neka lokali lumpaju dok ih je volja?
Pored tih lokala često žive ljudi koji žele bar malo mira, i ti ljudi su tamo znatno duže od lokala.
Zašto se netko mora zabavljati a netko drugi zarađivati preko leđa ljudi kojima je san potreban?
Za to sam vidio idealno rješenje na Malti - posebna četvrt, izdvojena od naseljenog dijela, koja služi samo za zabavu: kafići, disko-klubovi i sl.

Naravno, za tako nešto treba malo urbanistički razmišljati...
Vojky is offline  
Old 14.07.2006., 10:59   #204
Quote:
aaston kaže:
Šta bi po tebi trebalo napraviti za dobrobit turizma? Maknuti ograničenja i neka lokali lumpaju dok ih je volja?
Pored tih lokala često žive ljudi koji žele bar malo mira, i ti ljudi su tamo znatno duže od lokala.
Zašto se netko mora zabavljati a netko drugi zarađivati preko leđa ljudi kojima je san potreban?

da, to je malo kompleksnije pitanje. Ali s obzirom da živim na Rabu, nekako njega uzimam za primjer. Većina onih koji se žale na buku su uglavnom turisti ili vlasnici apartmana i stanova koji samo povreno dolaze na Rab. Domaći i ne prave baš problema oko toga.
Ako želiš mir i tišinu onda si nađeš takvo mjesto pa uživaš. A ne mogu iznajmiti apartamn ili sobu u centru starog grada i žaliti se na buku, mislim, što su drugo očekivali ???

Quote:
Azaleja kaže:
I što se sada događa, rade 2 mjeseca u sezoni, a poslije kukaju da su u gubitku, da ništa ne rade , da nemaju vremena za kavu i itd.
Isto tako, što se prije par godina dogodilo, bio je jedan hotel u kojem je bio vlasnik jedan nama bliski prijatelj i svi su kukali da on hoće da se RADI cijelu godinu. I uveo je red među radnike u hotel, tražio da se dolazilo na vrijeme, da se odlazilo na vrijeme, da je pauza na poslu pola sata, da ako se zove usred noći da gostu u sobi curi vodokotlić da se dođe i popraviti. E ali opet nije valjalo, nisu mogli kasniti, nisu mogli dugo spavati, nisu mogli biti ohoho na pauzi. Nakon nekog vremena, čovjek je odustao odnosno dao ostavku na tom radnom mjestu. Što se događa 5 godina nakon njegovog odlaska? Svi kukaju opet, da je to sada netko drugi preuzeo, da su plaće bile redovno isplaćene , da je sve doveo u red, da zašto više nije on direktor hotela? Opet ne valja.
Mislim da je problem u turizmu u tome, što bi najrađe oni koji žive na obali (ima iznimaka), ne svi, da pošalju lovu, a od turista ni t.
Klasična priča ! I vrlo povezana sa ovom temom . Problem je u navikama starijih "turističkih djelatnika" što su naučili na socijalistički turizam iz osamdesteih, što su naučili na "sve je to naše" i što smo sve to "naše svi dijelili, i što se u državnim firmama moglo krasti kako se htjelo, i što su turisti bili manje zahtjevni itd. E sad kad toga više nema, sad kad treba zapeti i raditi, kad se treba prilagođavati potražnji, mijenjati navike, to je sad problem !
Svima su usta puna priča o produženju sezone a nitko ništa ne radi na tome ! U tome slučaju bi trebalo raditi više od 2 mjeseca godišnje a znaš kakav to napor iziskuje ? Evo jednog bezazlenog primjera ali tako tipičnog ;

Imamo upit od jedne jake strane firme u HR za team building na Rabu početkom 11.mjeseca . Odemo u hotel (koji je još uvijek u većinskom vlasništvu države) dogovoriti 40 soba za termin od 5. do 10.11. Odgovor je bio mi zatvaramo hotel 8.11.žao nam je !? Dakle, nema veze što im dovodiš veliku grupu ljudi izvan sezone i što im je to prilika da nešto zarade u zimi. Oni preko zime idu doma, primaju minimalac, prijavljeni su i baš ih briga. Ti ljudi više nikada neće niti pomisliti da dođu na Rab, a da su došli i da im je bilo dobro vjerojatno bi se vratili i preporučili drugima. Dakle, sami sebi nanose štetu....

I još jedan primjer vezan uz onu buku. Svi domaći pričaju kako je prije rata (u manjim mjestima izvan grada) bilo masa terasa sa glazbom do dugo u noć, kako su se stalno družili sa svojim gostima, plesali, roštiljali, cugali itd., i nikome nije smetala buka, bitno da je turista što više. A sad u tim mjestima u 11 na veče izgleda kao u podnožju dvorca grofa Drakule ! Što se promjenilo, zašto su ljudi postali takvi nemam pojma. Vjerojatno ih je prokleti novac promjenio.....
Felix Arba is offline  
Old 17.07.2006., 19:50   #205
Quote:
Felix Arba kaže:
Pun si dezinformacija a i one ti dosta kasne
Evo me natrag od produženog vikenda na Rabu

Na Hotelu Ros Maris lijepo stoje ***, od **** ni traga, toliko tko je bolje infomiran
DrSigmundFreud is offline  
Old 09.08.2006., 12:10   #206
Dalmacija neozbiljno shvaca turizam

Ljetovao sam ove godine u Prigradi posto svake godine ljetujem na kvarneru ili Istri, pa malo za promjenu idem u Dalmaciju.
Sokiran sam ostao kako su ljudi dole nezainteresirani u jeku sezone da ista rade, ponuda katastrofalna, usluga uzas...
Boravio sam od 16.7-24.7 malo "turisticko" mjesto a turist ostane iznenadjen kad dodje u ducan, a ducan zatvoren od 12-16h jer radi dvokratno.
Posta jos gore radi skraceno do 14h, a na pekarnici pise otvaramo u 6h ali nitko se ne pojavljuje prije 7.30h.
Jedino sto im ne mogu oprostiti, a stvarno mi je trebala ljekarna koja radi kao i posta samo do 14h.
Pa sad se ja pitam jel u dalmaciji kad pocme turisticka sezona oni skracuju radno vrijeme ili je to ono tko je lud radit kad upekne zvizdan!?
Jako su me iznenadili dalmatinci
homosapiens is offline  
Old 09.08.2006., 14:41   #207
Da, da, zalosno je to. Ne znam kako je u ostalim turisticikim odredistima, ali u Dalmaciji je tako, u turizam se ne ulaze nista vise od mora i sunca. Mada mnogi iz ljeta izađu zadovoljni (al' nikad to ne priznaju), svejedno se moze i mora puno bolje.
El Pájaro is offline  
Old 09.08.2006., 16:03   #208
Nije tako samo u Dalmaciji već je cijeli naš turizam takav !
Svi stariji koji se bave turizmom žive još uvijek u osamdesetima, i nikako im ne možeš objasniti je zimmer frei prošlost ! Ok, bilo je dobro dok je trajalo ali odavno je završilo. A oni mlađi koji se bave turizmom...većina njih je učila od staraca tako da nema neke razlike...

Živim na Rabu pa znam kako je tamo. Uzaludno je objašnjavati ljudima da se treba prilagođavati turističkoj potražnji koja se drastično promjenila zadnjih 15-20 godina...ma već sam pomalo umoran od borbe s vjetrenjačama...

A krivo im je kad dođe netko "sa strane" i napravi odlične poslovne poteze, proširi ponudu itd.

Ali sezone su svake godine sve više u banani, valjda će shvatiti jednog dana...
Felix Arba is offline  
Old 09.08.2006., 16:22   #209
Upravo sam to sad poceo pisati!
Ova sezona je katastrofalna,a slijedeca ce biti jos gora.
Imali smo dobar turizam do rata,a kasnije je slijedila samo stagnacija,dijelom zbog rata,ali u glavnini zbog toga sto su se mnoge zemlje otvorile u turistickom smislu.
Kod nas je priroda stvarno prekrasna i takve ljepote ima malo u svijetu,ali danasnjem turistu samo to nije dovoljno.Posebno mladem narastaju.
Turisti dodu u Hrvatsku i osim prekrasne prirode nema nista!
Ponuda kod nas je totalna katastofa.Osim toga turista treba bombardirati raznim ponudama,a ne kao kod nas kad turisti dodu i hodaju okolo dezorijentirano kao ovce!
Iako u globalu strani turisti govore o nasoj ljubaznosti,ja mislim da to nije bas tako.Svi turisticki djelatnici jedva cekaju da pocne sezona,a kad dode sve je prepuno nervoze,bilo na sjevernom ili juznom Jadranu.
Turizam je veliki biznis,a nama ce trebati jos jako puno vremena da iz tog biznisa pocnemo zaradivati(osim ako stranci ne kupe cijeli Jadran)
badejo is offline  
Old 09.08.2006., 19:26   #210
stvarno ne znam kako naidete na takve situacije, al ja znam da "u mom susjedstvu" posta i ljekarna rade 7-21, trgovine i pekarnice 6-22 i uglavnom nisam primjetila da se kasni. u "moju" pekarnicu cura cak dode ranije... istina, nisam ni ovdje obisla sve, al mislim da nije bas tako uzasno stanje. pa malo bolje birajte kuda na odmor
istina, lijecnik radi samo jednu smjenu...
 
Old 10.08.2006., 00:23   #211
Quote:
homosapiens kaže:
Pa sad se ja pitam jel u dalmaciji kad pocme turisticka sezona oni skracuju radno vrijeme ili je to ono tko je lud radit kad upekne zvizdan!?
tako je u malin mistima tokon cile godine (čak i manje rade)
Maisie is offline  
Old 10.08.2006., 01:42   #212
meni je to sve i nekako ali me najvise nervira nacin usluge. mislim ima stvarno tona slucajeva kada imas utisak da te posluzuje preko one stvari, sto mi se u istri u sustini nikada nije dogodilo.
Zenicanin is offline  
Old 10.08.2006., 02:12   #213
dalmatinci baš i nisu stvoreni za turizam.
krivi ljudi na pravom mijestu.
Definitivno, šteta prirodno-geografskog potencijala!
Ris is offline  
Old 10.08.2006., 02:13   #214
oni se ne bi bavili turizmom.
oni bi da naplaćuju turistima korištenje prirodnih resursa Dalmacije!
Ris is offline  
Old 10.08.2006., 07:52   #215
Što manje gostiju meni bolje, pa se neću ni buniti oko loše sezone.
Jedino šta imam od njih su svakodnevne nesnosne prometne gužve. I ne radim ništa šta ima i daleke veze s turizmom.
Kad bi svi dolazili busevima i avionima ne bi imao ništa protiv, ali ovako...
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Old 29.07.2007., 17:28   #216
Ljubaznost u turizmu

Eto, vratili se s trotjednog godišnjeg, prvi puta provedenog djelomice na sjeveru, djelomice na jugu - Istra, Šibenik, Hvar. Sve pet, ali dolje na jugu, posebice oko Šibenika (sam grad, Primošten, Brodarica...) užasno nas je smetala neljubaznost konobara, službenika na benzinskoj, u dućanu, pa i pojedinog osoblja u hotelu... Čast iznimkama, ali malo njih normalno pozdravi ili odzdravi, elektronički račun u kafiću ili restoranu je prije iznimka nego pravilo, a nasilnički stil vožnje lokalaca priča je za sebe. Svi su nekako namrgođeni, sve im je kao teško, čak je i mlađarija iz nekog nepoznatog razloga dosta agresivna. Istra je pak obrnuta. Priroda nije tak lijepa i zanimljiva, ali imali smo feeling da se svi strašno trude, pristojni su, uredni, žele ostaviti što bolji dojam, kao da su već sada dio "uljuđene Europe". Slično vrijedi za urednost mjesta, dvorišta... Pogrešan dojam ili je stvarno tako?
franzjosef is offline  
Old 29.07.2007., 18:51   #217
Eeee, da... sto juznije - to tuznije kaze se. Ja godinama zapravo od malena ljetujem kod Sibenika i stvarno, katastrofa! Ima naravno par izuzetaka kojima skidam kapu, ali velika vecina je koma. imam osjecaj kao da bi svi htjeli puno opeljesit, puno zaradit, a nista ne ponudit. Svejedno, nebi juznu obalu mijenjala za sjevernu iako Istra je prekrasna, sve ima svoje cari i drazi ali Dalmacija se stvarno mora potruditi oko gostoprimstva jer znam jako jako puno stranaca koji su se zalili na isto. Krasno kazu, ali ljudi su ubi boze.
Smartie is offline  
Old 29.07.2007., 18:56   #218
Bez obzira na sve ja kažem bolje prirodno namrgođeni nego s umjetnim osmjesima, svi koji su bili u Americi znaju šta to znači...
turbododo is offline  
Old 29.07.2007., 21:25   #219
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Bez obzira na sve ja kažem bolje prirodno namrgođeni nego s umjetnim osmjesima, svi koji su bili u Americi znaju šta to znači...
Nebih rekla.... al neka. I nisu svi "umjetni", a da su ljubazniji od nas to jesu. Ipak, najodvratnije iskustvo sa neljubaznim osobljem imala sam u Zurichu. Katastrofa koji moroni i seljacine tamo rade na medunarodnom aerodromu. Bolesno, bolesno nepristojni i bezobrazni, nikad nasmijani i psuju na svim mogucim jezicima kroz zube ovisi odakle su a dosta je i nasih hehe. U glavnom imala sam osjecaj da tretiraju putnike gore od pasa na cesti, sva sreca da imam veliku jezicinu pa uzvratim natrag
Smartie is offline  
Old 30.07.2007., 00:06   #220
Najfamoznije mi je kad počnu kukati kak im prokleti turisti idu na živce i kak bi ih sve sterali znate već kam, a htjeli bi pare. Jebote, cijela obala živi od turizma već stotinjak godina i s tim se manje-više rađaš i umireš, a oni nikako da se još naviknu. Ako je gost uljudan i pristojan, budi i ti. Nije da moraš svakoj neodgojenoj budali se smiješkat u facu. Ne znam, ali izgleda da im je sve teško.
Frish is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:44.