Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2009., 16:54   #1
Potrošnja goriva kod TDI motora

Obzirom da neki auti starijih godišta nemaju kompjutor za praćenje potrošnje goriva i slične stvari, bilo bi lijepo znati potrošnju prilikom određenog broja okretaja motora.
Svi znamo da je potrošnja pri brzini 90 km/h mala,bolje reć prihvatljiva u odnosu na velike brzine, jer TDI ako ga tjeraš u više okretaje itetako može trošit.

Uzmimo za primjer Volkswagenov 1.9 TDI od 90 i 110 KS sa ručnim mjenjačem od 5 brzina i to usporedimo sa npr 130 KS sa 6 brzina.
Pitanje glasi kolika je razlika u potrošnji pri brzinama od recimo npr. 130km/h i 180km/h u 5 brzini u odnosu na 6 brzinu? Što kaže putno računalo?
Recimo ak se putuje autocestom 2-3 ili duže sata, razlika se itekako vidi u potrošnji goriva, još ak tome nadodaš različita opterečenja (broj osoba u autu i klima po ljeti) može se doć do zanimljivih informacija glede potrošnje goriva.

Vaša iskustva i komentari...
auto101 is offline  
Old 13.01.2009., 17:20   #2
Quote:
auto101 kaže: Pogledaj post
Obzirom da neki auti starijih godišta nemaju kompjutor za praćenje potrošnje goriva i slične stvari, bilo bi lijepo znati potrošnju prilikom određenog broja okretaja motora.
Potrosnja goriva ne zavisi samo od rpm-a, vec od rpm X Nm.

Recimo, vozis 3000 rpm u cetvrtoj jednom na ravnom putu, a drugi put 3000 u cetvrtoj na usponu. Na usponu ces trositi daleko vise, i pored toga sto je rpm i brzina ista u oba slucaja ista. Razlika je u okretnom momentu.
Tipi is offline  
Old 13.01.2009., 17:26   #3
Potrosnja u 5. je veca od potrosnje u 6. pri istoj brzini jer motor radi u manje ekonomicnom rezimu rada.
Otpor zraka raste s kvadratom brzine, a tako i potrosnja u lit/sat. U lit/100km ne znam tocno koliko, al raste (mislim linearno).
Mislim da je optimalno sto se tice potrosnje i vrimena putovanja na autocesti vozit u podrucju max obrtnog momenta i najvecem stupnju prenosa.

Zadnje uređivanje dalibor377 : 13.01.2009. at 18:10.
dalibor377 is offline  
Old 13.01.2009., 17:47   #4
za najveći stupanj prijenosa,

ali za vožnju na max momentu
ne ako se želi postići mala potrošnja.
I wonder is offline  
Old 13.01.2009., 18:08   #5
Nisam mislio na voznju s maksimalnim momentom nego u podrucju okretaja di je inace max okretni momnet.
Ako se zeli postic mala, minimalna potrosnja onda se auto parkira i ugasi, ali ne isprid kafica jer tamo moje iz iskustva najvise trosi.
dalibor377 is offline  
Old 13.01.2009., 18:11   #6
Tamo ne troši auto nego ti.
to sam ja is offline  
Old 13.01.2009., 19:18   #7
Konkretno, u papirima od za TDI od 110 KS potrošnja se kreće od 4 do 6 ,5 litara. Svi znamo da je to tvornički podatak, u praksi stvari mogu a i nemoraju izgledati drugačije, ovisno o raznoraznim uvjetima.
U petoj na 2000 okretaja brzina je oko 95km/h tu je potrošnja možemo slobodno reć oko 4,5l/100km, na 3000 -140, na 4000 -180, i max na 4500 -205km/h.
Mene čisto zanima ako ima neko putni kompujter za primjer TDI od 110 ili 90 ili 130 KS, koliko mu pokazuje potrošnju na autocesti pri gore navedenim brzinama?
auto101 is offline  
Old 13.01.2009., 19:22   #8
Na mojem Meganu pri 2000 obrtaja brzina je 90 km/h, a trenutna potrošnja oko 3 litre, pri 110 kmh 2500 obrtaja- 4 litre, pri 130 km/h 3.000 obrtaja, potrošnja cca 5 l
moril is offline  
Old 13.01.2009., 19:46   #9
Iz prakse znam da kad se vozim 180 na 4000 okretaja u 5 stupnju, imam dojam da auto troši 10 litara, ne znam dal se varam,al mislim da ne puno.
Planiram kupit 130 KS sa 6 brzina, to je odlična kombinacija, ne znam zašto nisu ugradili u 110 KS 6-stupanjski mjenjač, često se vozim po autocesti, nekad sporije , više puta dosta brzo i potrošnja je neizbježna. 6 brzina je zakon, nije isto vozit se 180km/h na 4000 ili na 3000 okretaja, potrošnja se najviše osjeti pri visokim brzinama, dok kod manjih od 100 do 130 km/h razlika se može zanemarit.

Zadnje uređivanje auto101 : 13.01.2009. at 19:53.
auto101 is offline  
Old 13.01.2009., 19:55   #10
Ne znam sad te brojke napamet, međutim ti TDI motori ako ih voziš u visokoj brzini na oko 2000 rpm ili nešto malo ispod, npr. na 1700 - 1800 zbilja malo potroše. Uvijek sam se tome čudio iznova, iako sam rijetko kada tako vozio. Čim ih na autoputu digneš na oko 3000 rpm itekako se osjeti razlika u potrošnji.
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Old 13.01.2009., 20:19   #11
Svi dizelasi "vole" 2000 okretaja (tu otprilike). Tada razvijaju najveci okretni moment, brzina vozila nije prevelika (zracni otpor), mehanicki otpori (mjenjac....) su nizi....


----------
Preporuka za stedljivu voznju dizela : Jako lagano po gasu i sto manje koristit kocnicu i u sto vecoj brzini vozit.

Kod benzinca je slicno, ali kod ubrzavanja bolje stisnuti gas skoro do kraja, poslije kad postignes brzinu, voziti njezno.


Kliziti cestom ujednacenom brzinom... to je recept.
klinsider is offline  
Old 13.01.2009., 20:41   #12
Quote:
dalibor377 kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na voznju s maksimalnim momentom nego u podrucju okretaja di je inace max okretni momnet.
Ako se zeli postic mala, minimalna potrosnja onda se auto parkira i ugasi, ali ne isprid kafica jer tamo moje iz iskustva najvise trosi.
ni to baš ne pije vodu.

svejedno. neću se raspravljat s tobom. znaš o čemu pričaš, ti si rijetki ovdje koji kuži tablicu specifične potrošnje.
ako hoćeš pristojnu raspravu, otvorit ćemo novi topic (da ga poslije lakše nađem) pa ćemo iznositi argumente.
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Na mojem Meganu pri 2000 obrtaja brzina je 90 km/h, a trenutna potrošnja oko 3 litre, pri 110 kmh 2500 obrtaja- 4 litre, pri 130 km/h 3.000 obrtaja, potrošnja cca 5 l
sve to vrijedi kao i riječ političara.
jedino mjerodavno: sjednemo u auto u ZG i idemo do splita. u splitu se tanka i mjeri potrošnja. i još jednom na putu natrag.
i to vrijedi samo za takve uvjete. ako imaš više ljudi, gušći promet ili višu temperaturu, moguća su odstupanja.

za primjer, moj voyager od 150 KS.
sa par okreta šarafa na isparivaču, board comp pokazuje potrošnju od ispod 4 litre na 100 (brojka je 1-znamekasta) na otvorenoj cesti.
a za auto od 2 tone i sa 6 ljudi, to svi znamo da je nemoguće.
I wonder is offline  
Old 13.01.2009., 20:46   #13
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
sa par okreta šarafa
sječam se vremena kada mi je pljugić 45 u gradu trošio manje od 6L... sve sa par okreta šarufcigera... to su bila vremena... svijet je još bio mlad... ahhh

ovi što sada vozim, šarafaju mene, a ne ja njih...
Glavni frajer kaže: is offline  
Old 13.01.2009., 21:11   #14
s time da je tebi ipak trebal šarafenciger a kod mene je to veliki nazubljeni šaraf koji je i predviđen da se okreće prstima.
znači, dižem haubu, držim je z lijevom rukom, s desnom okrenem šaraf i potrošnja (bar po BC-u, dobro za prodaju) pada za više od pola
I wonder is offline  
Old 13.01.2009., 21:16   #15
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
s time da je tebi ipak trebal šarafenciger a kod mene je to veliki nazubljeni šaraf koji je i predviđen da se okreće prstima.
znači, dižem haubu, držim je z lijevom rukom, s desnom okrenem šaraf i potrošnja (bar po BC-u, dobro za prodaju) pada za više od pola
voyger si rekao?! to mora da je ruska proizvodnja...
Glavni frajer kaže: is offline  
Old 13.01.2009., 21:17   #16
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
ni to baš ne pije vodu.

svejedno. neću se raspravljat s tobom. znaš o čemu pričaš, ti si rijetki ovdje koji kuži tablicu specifične potrošnje.
ako hoćeš pristojnu raspravu, otvorit ćemo novi topic (da ga poslije lakše nađem) pa ćemo iznositi argumente.


sve to vrijedi kao i riječ političara.
jedino mjerodavno: sjednemo u auto u ZG i idemo do splita. u splitu se tanka i mjeri potrošnja. i još jednom na putu natrag.
i to vrijedi samo za takve uvjete. ako imaš više ljudi, gušći promet ili višu temperaturu, moguća su odstupanja.

za primjer, moj voyager od 150 KS.
sa par okreta šarafa na isparivaču, board comp pokazuje potrošnju od ispod 4 litre na 100 (brojka je 1-znamekasta) na otvorenoj cesti.
a za auto od 2 tone i sa 6 ljudi, to svi znamo da je nemoguće.

Čekaj, hočeš reći da moj board kompjuter laže??? Ili da ja lažem?

Kako onda objasniti činjenicu da sam u ljetu sa 52 l prošao 1180 km i to baš putem do mora starom cestom sa klimom i natrpanim autom, desetak dana vozikanja na moru i povratak bez punjenja goriva?
moril is offline  
Old 13.01.2009., 21:17   #17
šaraf je na plinskom isparivaču. i zbog toga može postići 3l/100 (ali u ludilu).
kad je na benzinu, takve cifre mogu samo sanjati.
I wonder is offline  
Old 13.01.2009., 21:18   #18
Quote:
auto101 kaže: Pogledaj post
Iz prakse znam da kad se vozim 180 na 4000 okretaja u 5 stupnju, imam dojam da auto troši 10 litara, ne znam dal se varam,al mislim da ne puno.
Planiram kupit 130 KS sa 6 brzina, to je odlična kombinacija, ne znam zašto nisu ugradili u 110 KS 6-stupanjski mjenjač, često se vozim po autocesti, nekad sporije , više puta dosta brzo i potrošnja je neizbježna. 6 brzina je zakon, nije isto vozit se 180km/h na 4000 ili na 3000 okretaja, potrošnja se najviše osjeti pri visokim brzinama, dok kod manjih od 100 do 130 km/h razlika se može zanemarit.
Da bi mi ovdje sto pametno mogli reci,trebamo imati grafikone prijenosa po stupnjevima i u diferencijalu,nekad 6-ti stupanj ne znaci i duzi konacni prijenost.Druga tema je,dali bi motor od 110 konja iznio tako dugacki prijenos?
Svicar is online now  
Old 13.01.2009., 21:20   #19
kažem da se BC-u netreba vjerovati.

nisam rekao da baš uvijek piše krivo, ali to nije pouzdan podatak.
pouzdan podatak je kad 2 auta prođu istu kilometražu, zato sam spominjao split. jer ako ja do slpita potrošim 45 litara a ti 30, onda je to pravi podatak za mjerenje potrošnje.
ali isto tako meni može pisati da sam prošao 480 km a tebi da si napravio 515 km, i to na potpuno istoj ruti.
I wonder is offline  
Old 13.01.2009., 21:43   #20
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Čekaj, hočeš reći da moj board kompjuter laže??? Ili da ja lažem?

Kako onda objasniti činjenicu da sam u ljetu sa 52 l prošao 1180 km i to baš putem do mora starom cestom sa klimom i natrpanim autom, desetak dana vozikanja na moru i povratak bez punjenja goriva?
ne lažeš ti nego BC,kilometraža je dobra i bio bi problem da prođeš manje od toga! pri 130 km/h troši više a tebi komp pokaže manje,ja sam sa 55 litara napravio 1310 km,100% otvorene ceste iz jednog šusa,lagana i štedljiva vožnja.......s tim da mi je prosjek bio 4.6 l/100 km
Porucnik31 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.