Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2008., 15:09   #61
MA

Pozdrav svima, i sori ak je malo s neba pa u rebra.

Da li netko ima pojma kako se na hrvatski prevodi " Master of Arts", te " Graduate school (of arts and sciences)"?
__________________
XL, mater ga vleče
djecko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 15:47   #62
Quote:
giova kaže: Pogledaj post
Saznala sam od nekog sa odjsjeka za talijanistiku da kad napravi nostrifikaciju strane diplome dobiva normalno titulu magistra kao i svi ostali hrvatski gradani i normalno da je priznata titula izvan Hrvatske.Ovako, ne bi se zaposljavala u Hrvatskoj, mislila je dobiti titulu magistra sa nostrifikacijom kako ne bi morala ici na godinu dana u italiju slusati predavanja da bi dobila titulu magistra. a i financijski joj je isplatljivije biti u Hrvatskoj. Znaci njoj bi samo u Hrvatskoj bila priznata titla magistra, a ne vani? a onda nema smisla dolazit joj u Hrvatsku. Hvala na informacijama, vrlo su bitne.
Bolje da taj cijeli cirkus ne ide raditi kod nas. Po starom se nije dobivala titula magistra jer je u Hrvatskoj postojao samo Magistar znanosti, a to pak nije isto ko magistarska diploma kojom se završava diplomski studij vani (npr. u Njemačkoj ili pak Grčkoj). U pravilu su ljudi s titulom magistra (Master of arts) kod nas dobivali titulu profesora.
Pitanje kako će biti kod nas, jer kod nas još nitko nije završio studij po novom sustavu.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 23:03   #63
Quote:
djecko kaže: Pogledaj post
Da li netko ima pojma kako se na hrvatski prevodi " Master of Arts", te " Graduate school (of arts and sciences)"?
"Master of Arts" u anglo-saksonskom sustavu je magistar znanosti (osim na Oxfordu i Cambridgeu, gdje ta titula znaci nesto drugo), obicno drustvene ili humanisticke. "Graduate school" je recimo fakultet za postdiplomske studije.
__________________
"Mich werden sie nicht haengen. Das hat mir eine Zigeunerin bei meiner Geburt geweissagt. Schon jetzt muesste meine Rettung unterwegs sein."
Sharingham is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 22:37   #64
Quote:
Sharingham kaže: Pogledaj post
"Master of Arts" u anglo-saksonskom sustavu je magistar znanosti (osim na Oxfordu i Cambridgeu, gdje ta titula znaci nesto drugo), obicno drustvene ili humanisticke. "Graduate school" je recimo fakultet za postdiplomske studije.
Tenks.
No postavlja se pitanje, ako je Master of arts magistar znanosti, sto je onda Master of science?
__________________
XL, mater ga vleče
djecko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 02:05   #65
Quote:
djecko kaže: Pogledaj post
Tenks.
No postavlja se pitanje, ako je Master of arts magistar znanosti, sto je onda Master of science?
Isto magistar znanosti, ali prirodnih i tehnickih. U engleskom "science" zapravo oznacava prirodne znanosti. Ove druge su "humanities", "arts", a njihovo upraznjavanje je "scholarship" (sto takodjer znaci i "stipendija", samo da se neduzni zbune ). U hrvatskom je sve to "znanost".
__________________
"Mich werden sie nicht haengen. Das hat mir eine Zigeunerin bei meiner Geburt geweissagt. Schon jetzt muesste meine Rettung unterwegs sein."
Sharingham is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 13:32   #66
u grčkoj je stari sistem, kod njih nema bolonje. iz tog razloga... ma sve 5
giova is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 00:26   #67
Pitanje: kako se nostrificira titula Master of Arts budući je u HR ukinuta titula mr.sc.?
sunnyah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 19:48   #68
ljudi imam problem. lega iz BIH treba nostrificirati diplomu. traže mu zahtjev za nostrifikaciju ali ga nema nigdje za kupiti. probali smo skiniti s neta ali nenađemo.
ako itko zna neku sdresu ili bilo šta gdje bi mogli nači taj zahtjev.

puno hvala
NASEDO99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 09:34   #69
Quote:
sunnyah kaže: Pogledaj post
Pitanje: kako se nostrificira titula Master of Arts budući je u HR ukinuta titula mr.sc.?
Najbolje pitati nas ENIC/NARIC ured, par postova vise je adresa.
__________________
"Mich werden sie nicht haengen. Das hat mir eine Zigeunerin bei meiner Geburt geweissagt. Schon jetzt muesste meine Rettung unterwegs sein."
Sharingham is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 09:37   #70
Quote:
NASEDO99 kaže: Pogledaj post
ljudi imam problem. lega iz BIH treba nostrificirati diplomu. traže mu zahtjev za nostrifikaciju ali ga nema nigdje za kupiti. probali smo skiniti s neta ali nenađemo.
ako itko zna neku sdresu ili bilo šta gdje bi mogli nači taj zahtjev.
Za strucno priznavanje? Ovaj:
http://www.azvo.hr/lgs.axd?t=16&id=782
__________________
"Mich werden sie nicht haengen. Das hat mir eine Zigeunerin bei meiner Geburt geweissagt. Schon jetzt muesste meine Rettung unterwegs sein."
Sharingham is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 16:47   #71
Jel ima netko informaciju: koliko traje postupak priznavanja strane diplome otkad funkcionira agencija?

...na stranici im pise 3 mj, al zanima me koliko je to u praksi...
thanks people!
Siennna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 02:01   #72
Quote:
Siennna kaže: Pogledaj post
Jel ima netko informaciju: koliko traje postupak priznavanja strane diplome otkad funkcionira agencija?

...na stranici im pise 3 mj, al zanima me koliko je to u praksi...
thanks people!
U praksi izgleda stvarno 3 mjeseca, navodno moze i krace (2 mjeseca).
__________________
"Mich werden sie nicht haengen. Das hat mir eine Zigeunerin bei meiner Geburt geweissagt. Schon jetzt muesste meine Rettung unterwegs sein."
Sharingham is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 14:14   #73
Mene sad zanima ovako...Magistrirao sam u Ljubljani prošli tjedan (magistar umjetnosti), dobio sam potvrdu da sam uspješno obavio magistarsku obranu sa potpisima svih iz komisije. Diploma će mi biti izdana tek krajem godine. U telefonskom razgovoru sa Agencijom za visoko obrazovanje (http://www.azvo.hr/Default.aspx ( By the way, Da li oni jedini to obavljaju u Hrvatskoj?) mi kažu da se nostrificiraju samo diplome, a nikakve potvrde ne dolaze u obzir.
Mene sad zanima hoće li mi se uvažiti takva potvrda na natječajima, budući je suludo čekati skoro godinu dana na nostrificiranu diplomu (računajući dodatna tri mjeseca), a ne pokušati se zaposliti? Naravno govorim o ovjerenom prevodu potvrde. Toliko
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 14:37   #74
Quote:
androdoom kaže: Pogledaj post
Mene sad zanima hoće li mi se uvažiti takva potvrda na natječajima, budući je suludo čekati skoro godinu dana na nostrificiranu diplomu (računajući dodatna tri mjeseca), a ne pokušati se zaposliti? Naravno govorim o ovjerenom prevodu potvrde. Toliko
U državnim i javnim službama ti se neće uvažiti, ali privatnu firmu nije briga, može te zaposliti i s osnovnom ako hoće.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 14:49   #75
Mislim da moramo uzeti u obzir i stvarno stanje u državi. Ti kažeš Vojky ono kako piše na papiru i kako bi trebalo biti, ali realna slika je drugačija. Inače ne bi bilo asistenata bez završenog doktorata ili magisterija. Nostrifikacija diplome je naposlijetku stvar formalnosti.
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 21:00   #76
Quote:
androdoom kaže: Pogledaj post
Mislim da moramo uzeti u obzir i stvarno stanje u državi. Ti kažeš Vojky ono kako piše na papiru i kako bi trebalo biti, ali realna slika je drugačija. Inače ne bi bilo asistenata bez završenog doktorata ili magisterija. Nostrifikacija diplome je naposlijetku stvar formalnosti.
Pa asistent i po zakonu mozes biti bez magisterija i doktorata. Znanstveni novaci imaju zvanje asistenta dok rade na doktoratu.

Za drzavni fakultet strana diploma sluzbeno ne postoji dok se ne nostrificira. Ne postoji u smislu toga da na osnovi nje ne mozes dobiti radno mjesto za koje se specificno trazi magisterij, u ugovoru o radu ti nece pisati da si magistar, neces dobiti dodatak na placu itd. sve dok fakultet ne dobije dopis o tome da je provedena nostrifikacija. Na natjecaju je to sto imas magisterij jedan plus koji ce komisija uzeti u obzir, i mozes dobiti posao pod pretpostavkom da ce ti uskoro biti nostrificiran - ali moras imati neku drugu visokoskolsku diplomu koja je ili hrvatska ili nostrificirana. Ako nemas hrvatsku ili nostrificiranu VSS diplomu, onda do nostrifikacije imas problem.
__________________
"Mich werden sie nicht haengen. Das hat mir eine Zigeunerin bei meiner Geburt geweissagt. Schon jetzt muesste meine Rettung unterwegs sein."
Sharingham is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 11:59   #77
Imam ja visokoškolsku hrvatsku diplomu. Bio danas na HZZZ-u pa su mi rekli otprilike ono što sam i pretpostavljao. Zapravo sve ovisi o dekanu ili ravnatelju škole gdje konkuriraš za mjesto profesora. Zar nije apsurdno da kad diplomiraš ili magistriraš ili doktoriraš i nakon svega toga čekaš otprilike pola godine za diplomu, i još tri mjeseca za nostrifikaciju, da bi tek onda sudjelovao na natječajima za posao?
Kao što sam mislio, a tako su mi potvrdili, to je stvar formalnosti i tako se mora uzeti. Druga stvar bi bila da sam ja još na studiju pa da obećam da ću završiti uskoro sa magisterijem.
Što se tiče asistenata, mislim da oni imaju predviđen rok za upis magistarskog/doktorskog studija kojeg trebaju u predviđenom roku završiti. Dakle možeš postati asistent bez specijalizacije, ali je obveza to isto i završiti.
Inače svi ti propisi o školstvu padaju u vodu.
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 17:49   #78
Serbus ljudi!

Ja bih zamolio ak je neko diplomirao elektrotehniku (il srodni faks) u Sloveniji za bilo kakvu korisnu informaciju u vezi priznavanja inozemne kvalifikacije. Da li je trebao prevesti i dodatak uz diplomu, poslat original, priloziti plan i program studija i od kuda ga je uzeo, trebalo ga prevesti etc etc.

Hvala za informacije!

Lp
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 16:35   #79
Quote:
zac013 kaže: Pogledaj post
Ja bih zamolio ak je neko diplomirao elektrotehniku (il srodni faks) u Sloveniji za bilo kakvu korisnu informaciju u vezi priznavanja inozemne kvalifikacije. Da li je trebao prevesti i dodatak uz diplomu, poslat original, priloziti plan i program studija i od kuda ga je uzeo, trebalo ga prevesti etc etc.

Lp
Plan i program uzmeš na faksu koji si završio. Nakon par dana, nakon što priložiš sve dokumente na Univerzi, dobiješ potvrdu da je nostrifikacija u tijeku ili nešto slično tome, i s tim dokumentom možeš pristupit upisu.
Koliko se sjećam, ažurni su, točni i ne kompliciraju.
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 14:48   #80
Konkretan primjer.

Dobio sam titulu MSc u UK-u. Nostrificirao je prije cca godinu dana i priznalo mi magisterij struke. Iako je moj magisterij znanstveni, azvo jednostavno ne dijeli "stare" znanstvene magisterije. Moj dodiplomski faks u Hr takodjer dijeli titule magistra struke. U prijevodu, 90 ECTS bodova kasnije dobio sam istu diplomu s kojom sam otisao van. Zivio napredak. Ludilo. Drzava znanja. Samo vi studirajte, djeco.

Osobno, snasao sam se. Upisao doktorat, ocekujem ga dovrsiti slijedece godine, pa me i onako nitko nece pitati za magisterij. Zanimljivo je, da kada upisujes doktorat i to posteno placas, odjednom kriteriji padaju. Tako je moja diploma koja ne vrijedi kao znanstveni magisterij u kontekstu zaposljavanja (strucno priznanje) priznata kao punopravni znanstveni magisterij u za potrebe nastavka studija (akademsko priznanje).

E sad neka mi netko kaze da je ovo pravedno. Kad im treba lova, priznat ce ti vraga crnoga. Kad ti treba dati diplomu koja omogucuje zaradjivanje love (u drzavnoj sluzbi radi se o konkretnom postotku na placu), onda odjednom ne valja. Zivila Hrvatska.

Ne mogu se oteti dojmu da nas netko zajebava. I to s razlogom ocuvanja vlastitih privilegija.
__________________
Pogledaj, isplati se! Jedan radni dan u drzavnoj sluzbi
ivan_horvat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:25.