Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2016., 08:00   #101
Stalno čitam kako se kompresija mora raditi na hladno. Sad sam naišao na suprotno! Zanimljivo je ovdje naglasiti da se kompresija uvijek radi na RADNOJ temperaturi. Pogledajte grafove u radu. Jako zanimljivo.
http://www.alfisti.hr/upload/Mjerenj...%20alfisti.pdf
marek45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 17:21   #102
Na žalost rade je teža kretenarija. Zapravo sramotno loš.

I mjeri se na hladno (jer ako postoje PROBLEMI vezani na kompresuju oni se daleko prije pojave kad je motor hladan).
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 18:37   #103
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
I mjeri se na hladno (jer ako postoje PROBLEMI vezani na kompresuju oni se daleko prije pojave kad je motor hladan).
Jesi li bas siguran?
Procitaj malo manuale od Bosch-a na boschdiagnostics.com
davx12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 18:56   #104
Mene su isto učili da se tlak kompresije mjeri nakon što motor barem 4 do 5 sati stoji hladan.
Razlog - ulje se mora ocijediti s karika kako ne bi "pokvarilo" dobivene rezultate mjerenja.

Inače, čak i drla na izdisaju će uz dovoljno gusto ulje dati dobru vrijednost tlaka kompresije.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 19:15   #105
Evo, citaj
davx12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 19:32   #106
Piše i na plotu pička, pa... Mene zanima konkretan razlog zašto bi mjerenje tlaka kompresije na hladnom motoru bilo neispravno.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 19:53   #107
U radu piše ovako. Citiram: Motor zagrijan na radnu temperaturu jednako je topao i ljeti i zimi pa su ljetnji i zimski rezultati usporedivi. Kod mjerenja «na hladno» to nije slučaj jer se ljetnje i zimske temperature znatno razlikuju, pa rezultati mogu odstupati i nekoliko bara na istom motoru. Ljetnja mjerenja «na hladno» daju bolje rezultate jer su manji toplinski gubici prema hladnim stjenkama cilindra glave i klipova, motor se vrti sa nešto višim brojem okretaja zbog nižeg viskoziteta ulja, pa su i volumetrički gubici manji.
marek45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 19:53   #108
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Piše i na plotu pička, pa... Mene zanima konkretan razlog zašto bi mjerenje tlaka kompresije na hladnom motoru bilo neispravno.
Motori su projektirani da rade na radnoj temperaturi. Za ostale detalje imas Google
Mozes mjeriti i na hladno, ali vrijednosti koje ces dobiti ne odgovaraju stvarnim vrijednostima na radnoj temp.
A ovo za picku necu komentirati. Jebo te, svi proizvodjaci compression testera jasno navode da se mjeri na radnoj temperaturi, ali ne, eto ekipe na forumu koja ipak zna nesto vise
davx12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 21:16   #109
Reci ti meni davx12 kakva korist od mjerenja na topao motor (i ako očitana kompresija bude dobra) kad ja ujutro na -5c imam problema s paljenjem zbog slabe kompresije na hladno?
ajnšpric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 21:50   #110
kakva korist kakva korist ?
aaaaaa bar bu znal da treba vatricu zakurit ispod motora . čistam da ga malo zmlači .
jedino bu sranje ak plasika plane onda je
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 21:51   #111
Quote:
marek45 kaže: Pogledaj post
U radu piše ovako. Citiram: Motor zagrijan na radnu temperaturu jednako je topao i ljeti i zimi pa su ljetnji i zimski rezultati usporedivi. Kod mjerenja «na hladno» to nije slučaj jer se ljetnje i zimske temperature znatno razlikuju, pa rezultati mogu odstupati i nekoliko bara na istom motoru. Ljetnja mjerenja «na hladno» daju bolje rezultate jer su manji toplinski gubici prema hladnim stjenkama cilindra glave i klipova, motor se vrti sa nešto višim brojem okretaja zbog nižeg viskoziteta ulja, pa su i volumetrički gubici manji.
Ako ćemo vjerovati tom diplomskom radu, razlika rezultata mjerenja tlaka kompresije (slika 3.53. i slika 3.54.) na potpuno hladnom motoru i tom istom motoru koji je zagrijan na radnu temperaturu (pri čemu je temperatura okolnog zraka u oba slučaja ista) iznosi 4 bar.

A sad pogledaj koliki je red veličine radne temperature klipa i stjenke cilindra (izvor: Ricardo):



Prema tome, ne vidim smisao cjepidlačenja oko razlike temperature zraka. Ne radi se o enormnim temperaturnim razlikama koje bi, posljedično, značajno utjecale na zračnost između klipa i stjenke cilindra. Mjerenjem tlaka kompresije se ionako mogu otkriti samo gruba oštećenja karika, sjedišta ventila i/ili brtve glave motora pa osobita preciznost mjerenja nije presudna.

Da se razumijemo, ne tvrdim da je mjerenje tlaka kompresije na motoru koji je zagrijan na radnu temperaturu pogrešno nego jednostavno ne vidim osobit smisao u tome. Obije metode su, teoretski gledano, ispravne ako za njih postoje odgovarajuće referentne vrijednosti i ako znaš da posrijedi nije neka muljaža.

Ali kao što sam i ranije spomenuo - što ako ti netko podvali krš od motora čije je pravo stanje zamaskirano uljem vrlo visoke viskoznosti? Onda ćeš mjerenjem tlaka kompresije pri radnoj temperaturi takvog motora doći do zaključka da je on u dobrom stanju, kaj ne?

Quote:
davx12 kaže: Pogledaj post
Motori su projektirani da rade na radnoj temperaturi. Za ostale detalje imas Google
Mozes mjeriti i na hladno, ali vrijednosti koje ces dobiti ne odgovaraju stvarnim vrijednostima na radnoj temp.
A ovo za picku necu komentirati. Jebo te, svi proizvodjaci compression testera jasno navode da se mjeri na radnoj temperaturi, ali ne, eto ekipe na forumu koja ipak zna nesto vise
Pošto je tvoj doseg razumijevanja problematike čitanje korisničkih uputa zamolio bih te da me poštediš daljnjeg mudrovanja.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 23:36   #112
Quote:
davx12 kaže: Pogledaj post
Jesi li bas siguran?
Procitaj malo manuale od Bosch-a na boschdiagnostics.com
Kao što ti je Randi rekao - piše i na plotu pička pa ti guraj ako ti je do čitanja.

U ovom patetičnom završnom radu mulac je stavio SLIKU koja pobija njegovu glupu teoriju mjerenja na toplo no to očito nije dovoljno - toliko o tome koliko se kuži u problematiku.

Dakle ako mjerenjem kompresije hoćeš detektirat PROBLEM - mjeriš na hladno (kad je problem najočitiji) a oko hoćeš krntiju zamaskirat za prodaju onda mjeriš na toplo i još špricneš ulja u cilindar da dodatno zabrtvi sjebane karike. ako kupac pita čemu to - onda mu kažeš da anlaser lakše vrti i da ne zariba cilindar.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 21:42   #113
Naravno da je najoptimalnije mjeriti na radnoj temperaturi, pogotovo ako za to postoje referentni podaci, Kakvog ima smisla mjeriti kompresiju na hladno a proizvođač navodi podatak za radnu temperaturu, ove nebuloze o problemima na hladno i da zato tako treba mjeriti ne bih komentirao?. Strojni dijelovi se mjere na 20 stupnjeva, znači sva mjerenja se rade na nekoj referentnoj temperaturi i za to mora postojati podatak u servisnom uputstvu.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 15:10   #114
I jos stavis gusce ulje da sve dobro zabrtvi pri radnoj temperaturi kako bi pokazao sto bolje vrijednosti.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 16:40   #115
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
a proizvođač navodi podatak za radnu temperaturu, ove nebuloze o problemima na hladno i da zato tako treba mjeriti ne bih komentirao?
Proizvođač navodi i da je potrošnja od 1L ulja na 1000km normalna pa je li to tako? Nemojte slijepo vjerovati svemu što piše. I ne piše u svakom servisnom manualu da se kompresija mjeri na toplo, u nekima piše da se mjeri na hladno.
ajnšpric is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 20:42   #116
Quote:
ajnšpric kaže: Pogledaj post
Proizvođač navodi i da je potrošnja od 1L ulja na 1000km normalna pa je li to tako? Nemojte slijepo vjerovati svemu što piše. I ne piše u svakom servisnom manualu da se kompresija mjeri na toplo, u nekima piše da se mjeri na hladno.
Prije ću vjerovati onome što piše proizvođač nego samozvani forumski experti, sve se mjeri kako piše u servisnom uputstvu, ako piše da se mjeri na - 20 onda je to referentni podatak.
Što se tiče potrošnje ulja svi znamo da je to ograđivanje proizvođača jer dotični auto može voziti i neki manijak koji je zamislio da je kupio relly auto a ne običnu kantu
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 09:07   #117
Sad se i ti praviš blesav kod zdravih očiju.

Koja je poanta mjerit u uvjetima koji MASKIRAJU probleme? Prodaja auta?
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 20:33   #118
evo scan iz biltena servisne službe Torpedo Rijeka 1988
Josip09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 20:59   #119
Šta ti znaju ... da su valjali nebi propali.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 22:44   #120
više logike ima mjerenje na hladno nego na toplo...
na hladno ako je losa kompresija nece palit, na toplo pali i sa jednim dobrim i tri losa klipa... =)

START sprej - sluzi uglavnom samo na hladno... ujutro mu treba pomoc onda cijeli dan radi ko cager
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:42.