Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2007., 04:09   #1
Maya - Svijet kao obmana čula !?

Ime teme ostavljam moderatorima, stvarno sada nemam ideju koje bi ime pasalo.

Uglavnom, da li ste ikada razmisljali, da sve sto vidite, osjetite, cijeli ovaj svijet oko vas, prostor, sve sto ste ikada vidjeli i osjetili je zapravo produkcija vaseg mozga i sve so vidite i osjecate je zapravo u vasoj glavi.

Dakle, ovaj monitor u kojeg sada gledate dok ovo citate je ispred vas ali slika je u glavi a ne ispred vas . Ako me shvacate...

Laku noc...
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 09:22   #2
Quote:
Rie: Uglavnom, da li ste ikada razmisljali, da sve sto vidite, osjetite, cijeli ovaj svijet oko vas, prostor, sve sto ste ikada vidjeli i osjetili je zapravo produkcija vaseg mozga i sve so vidite i osjecate je zapravo u vasoj glavi.
ovo bi bilo jedno od temeljnih pitanja filozofije nedualističke vedante - s kojom mnogi naravno nisu upoznati, zato što se u školama o tome ne uči.
Šankaracarya - filozof iz 8 stoljeća iznosi razmišljanja povezana s navedenim pitanjem u svom djelu Atmabodha

Quote:
Brahmana možemo zajedno s mayom zvati Projektor ili Očitovatelj/Pokazivač univerzuma. Međutim, ova projekcija je samo privid; ona nije stvarna. Kao što je gore navedeno, Brahman ili Apsolut ne može učestvovati u činu stvaranja. Kad netko vidi dualnost univerzuma i
traga za njegovim uzrokom, on ga nalazi u Brahmanu zajedno s mayom. Nedualisti se razlikuju od dualista i panteista, zato što ovi posljednji smatraju kreaciju stvarnom. Prema nedualistima, univerzum je lažno nadređen Brahmanu zbog maye; a ta nadređenost/prekrivanje ne može utjecati na stvarnu prirodu Brahmana*
____________
*Filozofi Vedante smatraju da Brahman nije niti religijska dogma niti osobno mistično iskustvo, već on predstavlja metafizičku istinu koja se zasniva na univerzalnom razumu i iskustvu. Vedanta je sistematska filozofija te teži dokazivanju Konačne Stvarnosti s koliko je to god razuma moguće da bi se
razumjeli problemi transcedentalne Istine. Pažljivo proučavanje Vedante će otkriti da ona ne samo da ostavlja prostora za mnoga konfliktna mišljenja intelektualnih filozofa, već se također usuđuje ukazivati na njihovu konačnu sintezu.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 05:40   #3
hm, što to onda znači da ispred mene nema ničega?
da oko mene nema ničega?
gdje sa po toj teoriji ja, izvor mene?

ovako od oka, ne sviđa mi se ta teorija. mislim da je obmanut čovjek koji misli da stvari postoje zato što ih on doživljava, odnosno da je njegov doživljaj početak i kraj stvari koju doživljava... ali,
mislim da sama čula ne varaju, ne mogu varati zato što nema osjeta ako nema podražaja, sad druga je stvar što nekad podražaj nije ono što si iz navike mislio da jest, al to opet ne znači da čulo u suštini obmajnuje...
patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 09:42   #4
Quote:
patak kaže: Pogledaj post
gdje sa po toj teoriji ja, izvor mene?
da to je dobro pitanje - u okvirima ove filozofije pitanje tko sam ja je značajno pitanje: pa probaj sam: tko misli tvoje misli - gdje je taj koji vidi i čuje, sanja i misli - gdje je taj promatrač? Tko je taj promatrač koji vidi vlastite misli. Kad kažeš ja mislim - gdje je svijest toga ja koji misli??
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 15:25   #5
ta mi teorija malo previše bježi u nedefinirano. sva je nekako nigdjelebdeća.
al velim, samo odokativno...
patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 15:49   #6
naravno - to je zato što smo navikli razmišljati na temeljima grčke filozofije i kršćanstva, a to je toliko ukorijenjeno u naš svjetonazor, da je teško napraviti iskorak u pozadinu procesa. Recimo to ovako: svijet u kojem živimo uključujući i naše misli i sve što opažamo - to su windowsi - dakle vizualni screen procesa - kad otvoriš task manager ili command prompt - stvari izgledaju malo drugačije. Web stranica izgleda lijepo - ima slikice itd - ali kad otvoriš source - vidiš samo tekst. Ideja je da je svijest na sličan način u pozadini svega što opažamo.
Naravno - ova koncepcija je mnogo složenija - međutim - u zabludu nas može dovesti i terminologija. Recimo ukratko da su sile pretstavljene u personificiranom obliku (ishwara - najviši mogući opis neopisivog) pa to često dovodi do toga da se filozofija vedante potpuno mistificira. Obzirom da su filozofi Vedante toga bili svjesni - objasnili su i to da ishwara - dakle najviša predodžba ovisi i o spoznajnim i intelektualnim sposobnostima pojedinca - što ukratko znači da mnogi ljudi uopće nisu u stanju pojmiti apstraktne filozofske modele.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 17:29   #7
lijepa usporedba to s windowsima i command promptom. slažem se.

mislim da tako stvari i izgledaju. procesi su jedna realnost, a to kako će se radna okolina ostvariti za korisnika je druga stvar.
Ne znam da li dobro koristim ove izraze, ali mislim da korisničko sučelje takvo kakvim ga vidimo nije obmana, ne negira procese.
U tom smislu mislim da čula ne obmanjuju. ona su dio, posljedica i odraz procesa.

Istina je da većina ljudi svijet voli gledati samo kao windowse, zato jer je jednostavnije..

što se tiče JA, mislim da ne pluta u nekoj želatini i zamišlja svijet i život, ili da je dlaka na nozi nekog moćnog boga, to valjda spada pod mistificiranje...

mislim da je JA mali titraj u procesu, zato ga ni ne može sagledati u potpunosti, jer se ne može odmaknuti od njega i odvojiti od njega.
Zato i filozofiramo, i na kraju koliko god razmišljali opet ostaju otvorena pitanja
poput toga gdje je JA??
mislim time što sam rekla da mislim da je u procesu nisam niš rekla, procesi ionako obuhvaćaju sve...
patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 17:32   #8
meni isto ta teorija iluzije nikako nije bila jasna pa sam je protumačila na svoj način a to je da ovaj svijet u kojem se nalazimo nije onaj "pravi" već da postoji nešto što je pravije i važnije od njega, a da smo u ovom našem materijalnom svijetu tek privremeno ko na školovanju pa ga zato nebi trebali ni uzimati preozbiljno i vezati se za njega.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 19:43   #9
to s iluzijom nije moguće objasniti iz perspektive zapadne misli - bez da se pedantno objasni pojmovnik. Ipak: recimo slikovito to ovako: u kinu imamo projektor, film u projektoru i ekran.
Projektor je svijest, film je svijet a ekran je manifestirana realnost. Da li su slika projektor i ekran u suštini jedno u procesu prikazivanja filma. Da li je realnost filma na ekranu ili u projektoru. Ukratko - želi se reći da je sve ono što možemo opaziti - projekcija - uključujući i nas same - dakle sve što promatramo i percipiramo je objekt opažanja. Ako je objekt opažanja znači to nismo mi. Tko smo mi?
Ti indijci su fascinantni.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 19:51   #10
pa zar nismo mi svijest?
što smo ako nismo svijest?
je li uopće bitno što postanemo kad se odvojimo od svijesti?
mislim ionako je svijest ta koja postavlja ovakava pitanja.
patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 01:33   #11
Podtema teme je sto ako svijet izgleda drugacije nego sto ga vidimo i osjetimo, sto ako nije onakav kakav nam je prikazan u nasoj glavi?
Mozda da se na sve to drugacije gleda mozda bi vidjeli neke stvari za koje nismo imali pojma da postoje.
Sto ako postoji jos nesto sto ne osjetimo jer nam se nije razvilo osjetilo za to...
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 03:08   #12
Cool

Quote:
Rie kaže: Pogledaj post
Podtema teme je sto ako svijet izgleda drugacije nego sto ga vidimo i osjetimo, sto ako nije onakav kakav nam je prikazan u nasoj glavi?
Mozda da se na sve to drugacije gleda mozda bi vidjeli neke stvari za koje nismo imali pojma da postoje.
Sto ako postoji jos nesto sto ne osjetimo jer nam se nije razvilo osjetilo za to...
...vjeruj,postoji...samo djelić našeg mozga odvaja nas od same Stvarnosti, mogućnosti života u "nepoznatom svijetu" i trenutne stvarnosti...Možda osobe , koje se nalaze u ludnici su jedini ljudi svijeta koji mogu iskusiti "čar" Stvarnog života...Možda i jesu skrenuli zbog ulaska u "drugu dimenziju"...
__________________
Ne vidi glupan isto drvo kao i mudrac!
DeviantLilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 03:28   #13
Quote:
DeviantLilith kaže: Pogledaj post
......Možda i jesu skrenuli zbog ulaska u "drugu dimenziju"...
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 18:18   #14
Pozdrav, evo ja malo svratih...


Maya je izuzetno kompleksna tema u vedskoj filosofiji, mistici i duhovnosti (budući da postoje 6 verodostojnih filosofskih sistema drevne Indije...), ali je zaključak i učenje u vezi sa tom temom vrlo jasno. Maya predstavlja jednu od glavnih Božanskih energija.

Literetno termin se prevodi kao "iluzija", odnosno "iluzorna energija" - ono što ima potencijal da izvrši dejstvo koje za posledicu ima iluziju u svesti onoga na koga ona vrši dejstvo. Maya NE znači da ono čemu je naša svest svedok ne postoji; već da ga mi ne opažamo onakvim kakvo ono uistinu jeste. Drugim rečima, kada se opis stvarnosti i njen doživljaj u našoj svesti ne podudaraju sa stvarnošću kakva ona jeste - onda se kaže da smo u mayi (u iluziji). Donekle slično (ali znatno kompleksnije, obuhvatnije i suptilnije), kao kada u pustinji imamo fatamorganu vode - ne znači da pustinja i voda ne postoje - već vode nema tamo gde je mi pogrešno opažamo i verujemo da je ima.

Ili, kada u polutami doživimo konopac kao zmiju. Ne znači da zmija i konopac ne postoje kao objektivno-konceptualna stvarnost, već samo pogrešno opažamo, poimamo, doživljavamo stvarnost, koja se u tom slučaju razlikuje od istinitosti, ali je i dalje stvarnost.

Dakle, Maya (u smislu posledičnog djestva) je - ono što nije (onakvo kakvo jeste). Materijalni svet je, u tom smislu, pogrešan odraz, razvraćena refleksija duhovnog sveta (kao što veran odraz sunca nije samo sunce iako ga je oku nemoguće razlikovati, slično (ali opet puno kompleksnije, obuhvatnije, suptilnije...) materijalni svet je samo iskrivljen odraz duhovnog (čak i veran odraz u ogledalu je obrnut - ono što ti je desna ruka u stvarnosti, u ogledalu je leva!). Oni se (duhovni i materijalni svet) odnose međusobno slično (opet puno kompleksnije.... ... ...) kao suština i senka (substance and shadow). Senka ima privid i obličje onoga čega je odsjen - ali nema supstancijalnost svog uzroka! U tom smislu materijalni svet je iluzoran, - ne nestvaran!, već iluzoran - on predstavlja pogrešno, razvraćeno opažanje istinitosti, stvarnosti kakva ona jeste i njen preobraćaj, samo u našoj svesti, u nešto - što nije (takvo kakvo jeste, već na ovaj ili onaj način /a takvih načina izvrtanja ima bezbroj/ izvrnuto)

Dakle, to što vidiš nije tek produkt tvog mozga i svega ostaloga što imaš kao instrumenate za sticanje saznanja (nije da tvoj mozak proizvodi nešto čega nema, pre - iskrivljuje opažanje onoga čega, fakt supstancijalno, ima), već sagledavanje istinitosti u pogrešnoj perspektivi usled zakrivljenja koje nastaje "prelamanjem" opažanja i time iskrivljenjem opažanog, kroz materijalna čula, materijalni um, materijalnu inteligenciju i zagađenu svest - kada je duša prekrivene svim tim velovima maye - iluzorne sile (energije, potencije...).

Jedno je opis i poimanje sveta, a drugo je svet kakav on jeste. To dvoje može da se podudara samo u neposrednoj i posve čistoj svesti, nezagađenoj dejstvom iluzorne sile, inače se ne podudara -a što je slučaj sa svima koji obitavaju na materijalnom nivou svesti.

Zadnje uređivanje Kartikeya : 12.07.2007. at 18:51.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 14:38   #15
@mandragora

Ovaj, sa ovim si naslovom jako zakomplicirala temu, nisam htio bas takve odgovore o Mayi... Nego misljenja ljudi o tome sta sam napisao.

Aaaahhhh.
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 16:39   #16
aah pa da se onda skupi ekipa koja komunicira samo sa smajlićima i slogovima - no chance

no u svakom slučaju još možeš malo podrobnije objasniti svoj slučaj pa ću promijeniti naslov
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 16:59   #17
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
aah pa da se onda skupi ekipa koja komunicira samo sa smajlićima i slogovima - no chance

no u svakom slučaju još možeš malo podrobnije objasniti svoj slučaj pa ću promijeniti naslov
Stoji, ali opet, nisam htio objasnjene filozofije nego nesto drugo,ali nema veze, neka tema bude ovakva sada, sta ...
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:27.