Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2009., 08:56   #21
Quote:
Corto Maltese32 kaže: Pogledaj post
Vidim da spadam pod ove što su nekad u Srbiji bila najpopularnija imena...
Moram naglasiti da sam ga dobio zbog nogometaša, a ne nekog drugog.
Haha, jel Mance ili Dzaja bio u pitanju?
Pavo B. is offline  
Old 06.02.2009., 09:15   #22
Engleski Johnes, Njemacki Johan, Hrvatski Jozo, Srpski Jovan, Slovenski Janez.
Engleski Peter, Njemacki Peter, Hrvatski Petar - Perica, Srpski Pero - Perica.
Engleski Jeremy, Njemacki Jeremiah, Srpski Jeremija itd.
Vladimir RUS is offline  
Old 06.02.2009., 10:07   #23
Moje je nacionalnonacionalisticko i to usred bivseg Sarajeva. Bijah prepoznatljiv
bijesna glista is offline  
Old 06.02.2009., 11:23   #24
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Anela je vjerovatno od Sanela...
Sve Sanele koje znam su Srpkinje,odakle ovo ime?

I par Anela Hrvatica...
Ja znam jednu Hrvaticu.
I par muslimanski.

Mene je uvijek zanimalo što muslimani daju ime Sabina kad se zna da Sabinjani i Sabinjanke nemaju mrtve veze ni s njima ni s Bosnom?
Isto, kao i Aida.

__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.
Stiliana is offline  
Old 06.02.2009., 11:34   #25
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Ja znam jednu Hrvaticu.
I par muslimanski.

Mene je uvijek zanimalo što muslimani daju ime Sabina kad se zna da Sabinjani i Sabinjanke nemaju mrtve veze ni s njima ni s Bosnom?
Isto, kao i Aida.

Aida je muslimansko, a to Sabina nisam ni ja razumio.
kao i Indira, vjerovatno je na to ime imala utjecaj Indira Gandhi, pa su neki smatrali da je to Muslimansko.
__________________
Ćiro Blažević: "Moram ti, sine, reći da me dirnulo ponašanje publike. Svi govore: U Zenici su mudžahedini, ovakvi su, onakvi su, a Bilinim poljem se ori: Nemanja, Nemanja... Ma, mi smo Evropa, pa nek priča ko šta hoće. Ova mladost nema predrasuda ni prema kome",
Warren is offline  
Old 06.02.2009., 11:44   #26
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Haha, jel Mance ili Dzaja bio u pitanju?
Jok. Malo novija generacija. Šampionska...
Doduše, ja sam rođen prije nego su postali šampioni, ali i onda su već bili legende.

Zadnje uređivanje Cort0 Maltese : 06.02.2009. at 12:40.
Cort0 Maltese is offline  
Old 06.02.2009., 12:00   #27
Sve i da nije bilo budjenja nacionalih svesti na Balkanu imena bi se svejedno menjala, to je svuda tako. Ima ona knjiga Freakonomics gde se jedno poglavlje bavi popularnoscu licnih imena u SAD. Pattern je otprilike ovaj: visa klasa voli da uvodi nova neobicna imena, a onda se ta imena za deceniju ili dve rasire i medju srednjom i nizom klasom. Ima smisla.

A, inace da, u Srbiji su u modi nemanjicka imena (osim Milutin i Dragutin), dok su do kraja 80-tih to bila malo neutralnija imena ili eventualno ova dva karadjordjevicka (Petar i Aleksandar).

Zanimljiva stvar sa imenom Ivan. Medju Srbima u HR i BiH to vazi za cisto hrvatsko ime. Ali u Srbiji i CG ne samo sto je ime jako jako cesto, nego je i prezime Ivanovic kudikamo cesce nego u Hrvata.
le coq sportif is offline  
Old 06.02.2009., 16:15   #28
Jako zanimljiva tema, evo mene zanima dali ste primjetili razlike između Bosanskih Hrvata i ostalih Hrvata u imenima kao Ante (kod ostalih Hrvata) - Anto (kod B.Hrvata), ona Jure-Juro!

I još jedno pitanje, dali ste čuli za ime Jago? U Komušanskom kraju odnosno Usorskom to muško ime bilo je vrlo popularno, no nisam ga zasljedio ni na kojem drugom području.
MRSHO is offline  
Old 06.02.2009., 16:30   #29
Imena su bas zanimljiva tema. Recimo Sanela. Ja osobno poznajem Sanele iz sve tri nacije, kao i Zlatane.. Goran, Zoran, Dragan, Milan ima i Srba i Hrvata koliko hocete pogotovo rodjenih za vrijeme ex YU..
Muslimani su imali imena kao Dino (talijansko), Alen ne AleM, vec Alen koje je zapadnjacko, Zlatan, Damir, Armin, Denis koja nisu bas muslimanska..
Djure su u Posavini Hrvati velikom vecinom, dok su u ostatku BiH Srbi ili Slobodani i Milivoji u Hercegovini, takodjer Hrvati dok su drugdje Srbi..
Interesantna TEMA
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 06.02.2009., 16:40   #30
Zanimljivo je to sa imenima. Kada sam bila mala mog imena nije bilo u popisu srpskih i pravoslavnih imena. Danas ne samo da ga ima, već se mogu i kupiti one pločice sa mojim imenom na kojima piše 'staro srpsko ime'.

Imena se menjaju kako se menja moda. Jedno vreme su istorijske ličnosti bile u modi, pa su deca listom dobijala imena, poput: Vuk, Stefan, Lazar, Dušan, Jelena, Milica... Danas se dosta često sreću imena koja nisu baš karakteristična, ne samo za Srbiju, već i generalno za ovo područje. Recimo, moja prijateljica je kćerkici dala ime: Kiša.
Enchantress is offline  
Old 06.02.2009., 16:44   #31
Quote:
teranova kaže: Pogledaj post
Danas je u Srbiji svaki drugi dečak ili Stefan ili Luka ili Nemanja.
Ranije su najčešća imena bila Zoran, Dejan, Nenad, Aleksandar, Milan
Najčešća ženska imena su danas Milica, Katarina, Anđela, Jelisaveta.
Nekad - Dragana, Zorica, Ljiljana, Vesna, Mirjana, Snežana


Dosta ima i imena kao - Sava, Vuk, Mihailo, Nikola, Ognjen, ili Teodora, Julijana, Vasilisa, Anja, Sara, Tara
a 1948 i 49 Slavica.
Miso62 is offline  
Old 06.02.2009., 16:46   #32
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Imena su bas zanimljiva tema. Recimo Sanela. Ja osobno poznajem Sanele iz sve tri nacije, kao i Zlatane.. Goran, Zoran, Dragan, Milan ima i Srba i Hrvata koliko hocete pogotovo rodjenih za vrijeme ex YU..
Muslimani su imali imena kao Dino (talijansko), Alen ne AleM, vec Alen koje je zapadnjacko, Zlatan, Damir, Armin, Denis koja nisu bas muslimanska..
Djure su u Posavini Hrvati velikom vecinom, dok su u ostatku BiH Srbi ili Slobodani i Milivoji u Hercegovini, takodjer Hrvati dok su drugdje Srbi..
Interesantna TEMA
U Dubrovniku je Đuro isto hrvatsko ime, kao i Srđan i Mihajlo.
__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.

Zadnje uređivanje Stiliana : 06.02.2009. at 16:51.
Stiliana is offline  
Old 06.02.2009., 16:48   #33
Quote:
MRSHO kaže: Pogledaj post
Jako zanimljiva tema, evo mene zanima dali ste primjetili razlike između Bosanskih Hrvata i ostalih Hrvata u imenima kao Ante (kod ostalih Hrvata) - Anto (kod B.Hrvata), ona Jure-Juro!
Da, u Slavoniji opet često završavaju na -a (Mata, Stipa, Jura...), dok su, kao što kažeš, u bosanskih Hrvata na -o (Mato, Stipo, Juro...), a u hercegovačkih i dalmatinskih Hrvata na -e (Mate, Stipe, Jure...).
Pessimus dux is offline  
Old 06.02.2009., 16:50   #34
Primetila sam da je najviše Nenada i Zlatana kod dece iz mešovitih srpsko-muslimanskih brakova.
Znam za najmanje četiri takva slučaja.
teranova is offline  
Old 06.02.2009., 18:16   #35
Ime Zdenka - mislio sam da je cisto hrvatsko dok nisam sada upoznao i par osoba kod nas! Kada se ono javlja kod vas?
babin kuk is offline  
Old 06.02.2009., 18:20   #36
Quote:
babin kuk kaže: Pogledaj post
Ime Zdenka - mislio sam da je cisto hrvatsko dok nisam sada upoznao i par osoba kod nas! Kada se ono javlja kod vas?
Mislim da je ime češkog podrijetla, u obje inačice (Zdenko/Zdenka). Vjerojatno je udomaćeno na ovim prostorim nakon doseljavanja Čeha.
Pessimus dux is offline  
Old 06.02.2009., 18:26   #37
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo ovako, ovo ljeto sam na moru čitao članak u Slobodnoj Dalmaciji, a zapravo su objavili članak iz 60-tih,o propast imena poput Domagoj,Tomislav itd...

Tada su među Hrvatima bila popularna, tj. česta, tzv. "neutralna imena", Miroslav,Željko itd...

Sredinom 80-tih, stvar se mjenja buđenjem Hrvatske nacionalne svijesti i ta se imena počinju vraćati...

Danas su najčešča biblijska,Luka,Ivan,ali i nacionalna, Tomislav,Borna...


Zanimame kakvo je stanje u Srbiji,i mđu Bošnjacima...

Jesu li npr. imena kao Nemanja,Uglješa itd,bila česta i prije rata,i koliko su danas česta...

Što se tiče Bošnjaka,oni su ja mislim uvijek imali ista imena,što cijenim...
ma kakvi ista,bošnjački kompleks što se tiče davanja imena uvelike prevazilazi hrvatksi ili srpski,..ja bih mogao reći da su tu hrvati mnogo dosljedniji,..
ja bih to , koliko mene sjećanje služi podijelio na par perioda,..one prije za i neposredno nakon 2.svj.rata,.među bošnjacima su bila popularna ona prva orijentalna imena kao : hasan,mehmed,husein,ahmed,uzeir,almasa,esma,zehra, .itd,..onda se tokom sfrj počeo stvarati neki komleks inferiornosti ili stida pa su se često davala imena kao almir,elvir,armin (koje je njemačko),alen,indira,aida sabina,.itd,.mnoga od njih ne znače ništa ali nekako "frljavo vuku" na muslimanska,..tada je došlo i do upotrebe nešto modernijih a ovdje slabo prije upotreblajvanih imena kao :amra,lejla,emir,amir,anes,samir,edin..itd,..
nakon rata je postao kod nekih trend da se opet daju orijentalna imena ali skroz nepoznata i nikad upotrebljavana kod bošnjaka,.vjerovatno pod uticajem ovih pro-arapskih struja,.kao nudžejm,iman, i ne znam više ni kakvih uglavnom skroz mi čudna,..znam prijatelja iz bugarske i on se isto žali da je i kod njih trend da se daju imena kao pamela,kevin (čuj kevin?)...itd,..nisu ovdašnji narodi jedini žrtve pomodarstva i kompleksa
ima i kod bošnjaka u upotrebi imena koja su zajednička i za hrvate i srbe,.kao zlatan i zlata,.ženskih bisera,jagoda,dunja,višnja
snowball is offline  
Old 06.02.2009., 18:27   #38
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Imena su bas zanimljiva tema. Recimo Sanela. Ja osobno poznajem Sanele iz sve tri nacije, kao i Zlatane.. Goran, Zoran, Dragan, Milan ima i Srba i Hrvata koliko hocete pogotovo rodjenih za vrijeme ex YU..
Muslimani su imali imena kao Dino (talijansko), Alen ne AleM, vec Alen koje je zapadnjacko, Zlatan, Damir, Armin, Denis koja nisu bas muslimanska..
Djure su u Posavini Hrvati velikom vecinom, dok su u ostatku BiH Srbi ili Slobodani i Milivoji u Hercegovini, takodjer Hrvati dok su drugdje Srbi..
Interesantna TEMA
Ili kad daju ime Jasmin. Hafiz Sulejman Bugari je jednom rekao da je to lepo muslimansko ime, jedino je problem što ga Bošnjaci, iako se radi o ženskom imenu, daju muškarcima a ne ženama.
aleksije radicevic is offline  
Old 06.02.2009., 18:28   #39
ZDENKA
Gender: Feminine

Usage: Slovak, Slovene

Slovak and Slovene feminine form of SIDONIUS

http://www.behindthename.com/
snezana mk is offline  
Old 06.02.2009., 18:33   #40
Samnom je išao dečko,zvao se Elvis,ali ne znam jel bio musliman ili Hrvat, u Istri je opet posve druga priča s imenima...
__________________
.
Michael Collins is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.