Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2010., 16:01   #201
JOJ! Dobar PVC stolar nece propast zato sto mu je susjed otvorio stolariju. Otvaraju se i propadaju jer lose rade. Dobar stolar ce uvijek nac klijenta po preporuci. U tome je poanta da losi propadaju, i moraju propast. Videoteke kao takve su starost, ali mogu ponudit nove usluge, mogu se modernizirat. Mozerna datoteka nece propast nikad. Stara, koja i dalje nudi video kazete ce otic. Mora uvjek neko propast, mora uvjek neko bit najlosija karika. I upravo takve karike uvijek placu kako se sve urotilo protiv njih i nalaze kojekakve argumente. Kad je netko profitabilan jako, i na vrhu piramide, onda ga malo pojede konkurencija (svi otvaraju isto), i drzava ga oporezuje. Taj novac od poreza se vraca u na dno piramide, malom covjeku, koji onda dobija placu (ako radi za drzavu), ili subvencije (ako radi u poljoprivredi, brodogradnji, ...)
I tako novac cirkulira u krug, ubire se na vrhu, vraca se na dno. Tako funkcionira stoljecima i nista se nije dogodilo. Kreditna expanzija je vise problem SADa nego RH, jer ovdje su OR bile jako visoke, Rohatinski se pobrinuo za to, i mi svoje kredite jos uvijek mozemo vratiti ako se opametimo i srezemo troskove. Krenut sad stampat kune dovelo bi najprije do inflacije, pa bankrota HRPETINE ljudi i firmi (skoro svih) s kreditima u valuti (a to imaju svi), potpuno bi ubilo bilo kakvu proizvodnju i zavrsili bi svi ko srbija, na radu u sloveniji. Zato pamet u glavu.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 17:06   #202
Koncentirajmo se na temu

Ma vi ste potpuno skrenuli sa teme. Uopće nije bitno tko i kako radi, dobro ili loše. To su osobne stvari.

Trebamo se usuglasiti koji su trajni načini financiranja profitiranja. Mogući izvori su:

1 - Deficit proračuna zajednice
2 - Ostali subjekti (investitori u zemlji i potrošači)
3 - Banke u trenutku kreditne ekspanzije
4 - Strani investitori
5 - Razlika između izvoza i uvoza + dotacije iz inozemstva

Ima li tko što konstruktivno napisati. Što bi po vašem mišljenju bio trajni indirektni izvor profitiranja (u novčanom smislu). Tj. neki izvor koji se neće potrošiti s vremenom, a koji je to trenutno sada? Uz obrazloženje, ako može.

Te priče o biznisu ovom i onom sam i sam prošao. To je stvar poduzetničke slobode i prilagođavanja uslovima na tržištu. To uopće nije važno za ovo razmatranje. Ovo je preduvijet da bi bilo koji biznis mogao zaživjeti i razvijati se, pretapati u neki drugi.

Svi pričate o uštedi i akumulaciji i dobrom investiranju, realnom proračunu države, itd. Preduvijet za uštedu je da možeš na nečem profitirati. I sad da čujem na čemu se može trajno indirektno profitirati? Ima li tko nešto argumentirano reći?

Također, ako sustav ne daje mogućnosti profitiranja u zajednici ta zajednica neće moći vratiti kredite. Pazite da profit nije indirektno vezan sa novim kreditima. Tada se krediti ne mogu vratiti, a dug se samo povećava. (To je ono vrijeme kad je vlada zbog velikih investicija u cestogradnji likovala - BDP raste. PDV se plaća ko u priči. Plaće se dižu. Ima se. Zadužuje se do grla. Dižu se stambeni krediti. Svaka šuša gradi stanove. itd. Raj na zemlji. Meni je već tada bilo jasno da rast BDP-a od investicija daje privid rasta, a pravo stanje će isplivati nakon kreditne ekspanzije.)


Pozdrav
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 19:23   #203
http://www.imf.org/external/pubs/ft/...10/spn1003.pdf

Evo, procitaj si ovo pa ti mozda svijet bude jasniji.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 19:45   #204
Principi nisu rješenje

Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
http://www.imf.org/external/pubs/ft/...10/spn1003.pdf

Evo, procitaj si ovo pa ti mozda svijet bude jasniji.
Tekst je obična priča o principima. To je kao kažeš radnicima: radite dobre i trajne proizvode pa će te biti najbolji.

A u samom tekstu piše:

A caveat before we start: the paper focuses on general principles.

Sve te priče svi ekonomisti već znaju, ali od toga nemaju ništa. Kako baš niti jedna država osim Kine (privremeno po mom mišljenju) nije uspjela? A za Kinu i znamo kako, ali to ne možemo ponoviti na ostalim državama.

Najvažnija stvar je odrediti trajni izvor za profitiranje u zajednici i zatim pokazati da to može funkcionirati po volji dugo i za sve države u isto vrijeme. Ako zajednica nema na čemu profitirati, sigurno će doći do krize. Dokaz su investicije u cestogradnji.
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 20:01   #205
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
ali to onda opet postaje problem jer radis istu stvar samo u suprotnom smjeru.
rezultat je neprirodno dizanje cijena zlata u odnosu na dolar, prema cemu se, kako stvari stoje, svakako ide.
Sada je neprirodno stanje sa manipulacijom papirnatim zlatom gdje je zlato trenutno potcijenjeno.Ne znam zašto se ne bi imao pravo zaštiti od onoga o čemu priča i Nostrađurus.Osobina zlata je da mu se količina ne može naglo povećati te fizičko zlato ne može imati "krivu cijenu" i zato je to puno poštenije sredstvo plaćanja.Ne mora novi monetarni sustav biti utemeljen na zlatu,ali mora na disciplini,samo to onda ne odgovara bankarima...
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 20:35   #206
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Da ne kopiram tvpj post Mizuzul, čini mi se da si namjerno izbjegao direktno odgovoriti na moguće trajne izvore novčanog profita u nekoj zajednici.

Zato sam i rekao. Dobro. Zaboravimo moguće rješenje. Analizirajmo stanje. I što se dogodi? Ne možeš se složiti odkuda dolazi novi novac u zajednicu. A novi novac (krediti, izvoz, strane investicije, ino dotacije,...) u zajednici je posredni izvor profita u zajenici.

Eto to se moramo prvo dogovoriti.
Meni se jednostavno učinila očevidna istina da je jedini način financiranja profita stvaranje novih vrijednosti,pa ti nisam odgovorio.
I to je put koji ovdje također kombinirano treba slijediti.Štednja,investicija iz štednje i kombinirano na drugoj strani klackalice zadužiti se za dolare i kupiti nešto zlata.Štednja znači pad Bdp,ali to je nužno,ako želiš normalno restrukturiranje.Sve drugo je zavaravanje.
Dakle direktan odgovor na tvoje pitanje jednom riječju je štednja,a ne crna nebuloza da se u jednom mjesecu ide u minus 7 milijardi kuna po tekućem.
Moji preci su možda bili za današnje pojmove škrci,ali "brate mili" bili su u suficitu i nitko im nije mogao ništa.
Jedini način da stvaraš profit je pravna država,tržišni odnosi i stvaranje realnih vrijednosti.Sve ove točke moraju biti zadovoljene,ako se želi uspjeh.
Emisija novca jednostavno nije rješenje,osim u slučaju da dođe do gospodarskog rasta iako ne vidim zašto bi uopće trebalo emitirati novac.
Cijene bi uslijed rasta pale,našle novu razinu i opet dobro.
Iz tvoje tablice dakle u obzir dolaze točke2,4,5.
1 ni u snu,a 3 u našem slučaju poželjno manje jer ubiru visoku kamatu.
Očigledan odgovor je da moraš štediti i sažeti da bi mogao krenuti u ekspanziju.To zahtijeva disciplinu i odricanje,ali je dugoročan rezultat daleko bolji jer cijeniš zarađeno.Ono što mene kopka je da li je moguće stvoriti trajno stabilan sustav jer si dobro primjetio da bi rast u Kini mogao biti privremen,ako će više konzumirati nego proizvoditi,a taj će se omjer vjerojatno mijenjati kad izvoz ne bude dovoljan.
No,onda mi ne bismo imali o čemu pričati na ovom forumu...
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 21:59   #207
Nova vrijednost nije sama po sebi novi novac

Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Meni se jednostavno učinila očevidna istina da je jedini način financiranja profita stvaranje novih vrijednosti,pa ti nisam odgovorio.
Ako si mislio to izvesti kopanjem zlata, tada si na pravom putu. Inače ti banke ne trzaju na novu vrijednost, osim ako to nije pretvoreno u novac. A kako ćeš novu vrijednost pretvoriti u novi novac kad imaš samo postojeći novac? To možeš postići samo kopanjem zlata. HNB će ti odmah izdati nove kune.

A također ničim nisi dokazao, kako ćeš u sumi preko ovih načina trajno profitirati u novcu.

2 - Ostali subjekti (investitori u zemlji i potrošači)
4 - Strani investitori
5 - Razlika između izvoza i uvoza + dotacije iz inozemstva

To bi značilo da je jedan od tih izvora onaj koji ubacuje novac za profit. Izvoz bi mogao biti, ali nije rješenje za 99% država (dokaz u praksi). Markotros je istog mišljenja. Teško da ćeš imati trajne strane investicije koje će davati profit za cijelu zemlja. A domaće zalihe novca (nečije uštede od prije koje se troše i ti subjekti imaju novčani gubitak u tom periodu) nisu trajni izvor novca za profit. Neko vrijeme da, ali ne trajno. U stvari, u sumi zajednica nema novčani profit kad je profit preko 2. Nema tu novog novca nego samo seljenje u ruke profitera. Kad neko trajno profitira, zna se da drugi za toliko idu u novčani gubitak. Suma je nula. To je dokazano matematičkim jednadžbama. A mogu ti pokazati primjerom da je to tako. Zbog toga se mora na kraju razviti kriza.

Uostalom, sve sam to već rekao, ali nikao da sa shvati da bit. Stara poslovica kaže: "Ne možeš imati ovce i novce". U državi bez dotoka novog novca vrijedi ova izreka "Ne možeš imati novčani profit, ako netko nema toliki gubitak".
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 22:26   #208
Nostrađurus nažalost ne shvaćam tvoj rezon.
Čovječe moraš štediti.Je li tako teško shvatiti da naprosto moraš više stvarati nego trošiti?Nema drugog puta ni rješenja.Ne mogu ja nekome tko tako ne živi stvarati profit.Ako se neko uvali u minus na tekućem tako da godišnje plaća 1 milijardu eura kamata,onda mu ja ne mogu pomoći dok on sam sebi ne pomogne.
Ako moraš isključiti struju isključi,ako moraš biti na kruhu,mlijeku i salami budi,ako moraš sačuvati knjige od prošle godine sačuvaj itd. dok ne dovedeš financije u red.
Deficit je naprosto deficit i nema mu drugog lijeka nego suficit.
Ako ne prihvaćaš takvo rješenje onda rješenja nema.
Trajan profit zahtijeva stalan rad i što je još važnije suficit.
Meni su za to dokaz moji preci.
I to je za mene dokaz za točku 2,a to je i više nego dovoljno.
Svo zlo je pošlo kad se počelo trošiti više nego se zarađivalo.Tu je korijen problema i zato se on mora tako rješavati,a nikako drugačije.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 00:27   #209
Familija i država nisu iste

Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Nostrađurus nažalost ne shvaćam tvoj rezon.
Čovječe moraš štediti.Je li tako teško shvatiti da naprosto moraš više stvarati nego trošiti?Nema drugog puta ni rješenja.
Jesam li ja rekao nešto od ovoga što spominješ da ne treba. Nisam.

Državu i familiju ne možeš povezati. Familija ostvaruje prihod i štednju na osnovu vanjskog prihoda. Tu se podrazumjeva da vanjski dotok novca nije nečim drugim uvjetovan, nego marljivim radom i dobrom plaćom.

Ako se to projekciran na državu, tada to znači da bi trebali imati izvoznu orjentaciju. Ali to isto tako znači da nam ne treba naš novac. U familiji koristiš tuđi novac, a ne svoj. Koji je onda tu smisao imati svoj novac? To je prvo pitanje.

Drugi problem je da ti je jasno da ne mogu sve države imati takav izvoz jer je izvoz nečiji uvoz.

Isti problem je u zajednici sa puno familija. Nemoguće je da sve familije (ili subjekti) ostvare pozitivan saldo. Ako neke familije trajno ostvaruju pozitivan saldo u novcu, druge su na gubitku.

Zato imaš državu koja je tu zakonski izdavatelj novca. Mi smo si tu mogućnost odrezali po zakonu ?!. Zamisli državu u srednjem vijeku koja ne kuje svoj novac, već ga posuđuje od drugih u sve većim količinama. Ovisno o broju stanovnika i potrebama. A kad ga trebaju vratiti sa kamatama, normalno da to mogu jedino novom posudbom jer je kovnica zatvorena. Ovo ti je ključna stvar. Zamisli da se stanovništo poveća za 30%. Trebati će ti i više novca za povećano prometovanje. Ona fora sa ubrzanjem kolanja ne pali, to je trik priča koja u praksi ne radi (Da radi, mogli bi sve obaviti sa samo jednom kunom). A od kuda? Kovnica ne radi. Vidiš i sam da je nemoguće. Džaba kaj više ljudi više radi, imaju istu masu novca i teoretski bi kovanice trebale povećati vrijednost. Što je dobra stvar za one koji su ih do tada dosta uštedjeli. To bi opet značilo da bi proizvodi trebali pojeftinjavati. Samo ne znam koliko to dugo može ići u pojeftinjenje? Osim toga, ispada da što više radiš to manju količinu zarađuješ. Uopće nije stimulirajuće.

Dobro, malo sam odlutao od teme. Bit je da zajednica sa konačnom sumom novaca ima isti rezultat kao i igra pokera. Samo jedan na kraju odnosi sve. Ostali (manje produktivni ili manje marljivi ili manje povlašteni) ostaju bez ičega. Mislim da su to Ameri već isprobali u prošlosti. To objašnjava i zašto je sve živnulo sa pojavom zlatne groznice. Pojavio se dotok novog novca na osnovi zlata.

Ali naša zajednica je zakonom zabranila pojavu novog realnog novca. Zakon dozvoljava samo kredit. I novac izvana je na isti način stvaran. Tek koji postotak je novac koji nije nečiji kredit. Za to su naravno zaslužni Ameri i svi ostali koji produciraju isključivo kredite. Naravno to radi i HNB, a ali jako ograničeno jer joj je frka za tečaj kune.

Evo ti pravog apsurda u Europi. ECB je osnovana sa nekim kapitalom, a u statutu govori da će emitirati samo kredit. Pa za tu funkciju joj i nije trebao početni kapital jer ima isključiv monopol na emisiju eura. Mogla si ih je naštampati koliko treba. To sad i rade jer ne mogu na osnovu početnog kapitala raditi u beskonačnost. Čisti perpetum mobile. A osim toga, time se pokazuje da sistem ne bi mogao krenuti od nule. Ako bi početni kapital bio nula i nitko ne bi imao eure. Oni bi ih emitirali kao kredit svima i tražili ih sve sa kamatama natrag. Je baš. Odmah vidiš da neće ići. Čak i da novce daš najboljima, a ostalima ne, vidiš da se novac ne može umnožiti da be se vratio sa kamatma.

Inače, ovu foru su prodali amerima nedavno. Ako ste pažljivo čitali rekli su slijedeće: Nećemo dijeliti kredite svima, nego samo onima koji će ih moći vratiti
Logika je slijedeća. Nemožemo izvući X dobiti pa će mo probati izvući možda X/3. Je možeš misliti. A za trostruko vremena je to opet X dobiti. A novac u opticaju je samo od kredita. Odmah znaš da ovi koji su uzeli kredit moraju oteti (zaraditi na drugima) ovima koji nisu uzeli kredit da bi ga vratili. I tako 3 puta. Kao to je rješenje. Ma čista glupost, samo se rezultat obmane vidi tek za 3 puta više vremena. A realnog novca za plaćanje kamata nema i nema.

Tu foru smo i mi naslijedili pa je vlada odmah odlučila da da kredit samo najboljima. A kakvi su to najbolji koji su zapeli pa se ne mogu izvući bez kredita. Bezvezarija. Ako je netko zapeo sad, zapet će opet samo lakše jer si je natovario kredit koji košta. Još bi vjerovao da je na vidiku nova kreditna ekspanzija. To je Jadranka obećavala, ali su je odgovorili. I dobro i loše. Svi oni koji će uzeti kredite će imati smanjene mogućnosti za njihovo vraćanje jer nema novih velikih investicija. Poručio bih svima da očekuju još veću krizu. I sasvim mi je jasno da dalekovidni ljudi koji još imaju dobrostojeće firme otpuštaju radnike i prije nego što se zakopaju u dugove. Bolje lijepo živjeti od sadašnjeg kapitala, nego čekati, propasti i ostati bez ičega. Primjer je Pevec. Ovaj igrokaz sa otvaranjem centara neće dugo trajati. Sve će se pomaknuti tek kad se pojavi dovoljna količina novog novca. Dovoljna količina, jer banke potražuju ogromne kamate za dosad izdane kredite.

Stoga pažljivo pratite stanje u Grčkoj. Nema tu razlike. Oni su samo napredno zaduženi.

Nema tu nikakve mudrosti. Rad, štednja i sve najbolje ponašanje samo usporava beskrajno zaduživanje, ali ga ne može spriječiti. Pokazao sa da i sama inflacija u ovakvom sustavu dovodi do krize. Sporo, ali sigurno. Vrijeme će pokazati da je sve istina.

Zadnje uređivanje Nostrađurus : 30.03.2010. at 00:34.
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 09:53   #210
Nostrađurus printanje novca samo obezvređuje valute,a to onda degradira i naš dug jer je kamata na obveznicu fiksna.Sam kažeš da je dug jednako novac.Dakle kako je novac manje vrijedan,tako je i dug manje "vrijedan".Ne možeš emitirati novac,a da to ne smanji vrijednost duga u toj valuti.Pošto sve svjetske valute inflatiraju,a pogotovo dolar koji inflatira najblaže rečeno rapidno bilo bi ok prebaciti bar dio duga u dolare i tako zbrisati dug.Euro bi se možda mogao zaštiti preko veće cijene zlata,a nakon smanjenja vrijednosti dolara.
Previše si zabrinut za državni dug.Ono što mene brine je da taj dug nije pod kontrolom.Puno više me brine dug pojedinaca i onih subjekata koji su se zadužili za promjenjivu kamatu.I tu i je osnova problema duga.Ponavljam,ako građani ove zemlje plaćaju samo po osnovi tekućeg 1 milijardu eura kamata godišnje onda su si sami krivi kao i ostatak svijeta.Svatko mora odgovarati za svoje financijske odluke pa će razumnije raspolagati novcem.Dakle promjene moraju ići na razini obitelji.Svatko za sebe mora imati održivu računicu,pa će i sustav imati održivu računicu.
Smatram da si posve u krivu kada kažeš da nije moguće da svi u zajednici profitiraju,a da netko ne gubi na račun tog profita.Moguće je da netko profitira,a da netko drugi nije u gubitku.Štos je u tome da se ne zadužuje onaj tko nema solidne kolaterale kako će otplatiti taj dug u novcu.Onaj tko to ne može neka se ne zadužuje pa neće ni imati minus.I tu dolazimo do krute istine.Da građani ove zemlje ne idu u minus ne bi ni banka olako ostvarivala profit osim ako bi netko riskirao kod investiranja.I tu bi onda bilo presudno za održivost sistema da se dogovorimo da se novac ne emitira,da banka ne uzima kamatu,ili da uzima kamatu koja će s kamatom na štedne uloge stvarati ravnotežu održivu i za štediše i za banku i za primatelja kredita.To onda podrazumijeva stvaranje nove vrijednosti,a od koje će onda samo dio ići bankama za njihovu uslugu.Onaj tko ne može stvarati dodanu vrijednost neka se ne zadužuje.Dakle prvo štednja,pa onda kreditna ekspanzija i to uz set dogovorenih konkretnih odluka i pravila.
Dakle treba zabraniti bail oute i emisiju novca pa će svatko debelo razmisliti prije nego se zaduži ili posudi novac.To će onda značiti i daleko finiju ravnotežu kamata.A,ako se neko zaduži mora sam odgovarati za takvu odluku.
I onda će biti ok ako propadne jer nije dobro investirao.To je bit tržišta.Ako to ne možeš ne zadužuj se.
Što se sadašnje situacije tiče treba čim prije početi sa štednjom i to po svim nivoma i iskoristiti činjenicu da sve svjetske valute inflatiraju,a pogotovo dolar.
Opet kažem imaš dobra opažanja,ali intrigantno tvoja rješenja su slična u rješenjima onima koji zagovaraju monetarno olakšavanje.Kada valute obezvrijede i postanu kao tapete na zidu i tvoj dug će biti jednak 0.
To je uostalom slično raspravi između deflacionista i inflacionista u Americi.
Deflacionisti smatraju da su krediti i dugovi toliko veliki da nikakva emisija ne može pokriti sve deflatorne pritiske.Ne uviđaju pritom da je samo realan fizički novac ono što stvarno kruži u sustavu i da povećanje te mase neizbježno dovodi do porasta cijena svih onih "asset class" koji se pretežno i dalje mogu i moraju plaćati papirom.Pošto svi "moraju" jesti i trošiti energiju tu potrošnja ne može previše pasti to će dovesti do inflacije i relativne inflacije cijena prvenstveno hrane i energije,a samim tim do rasta svih troškova.A kada 99% ljudi ne bude ni moglo pomišljati o nekim "asset class" onda u konačnici praktično neće ni biti tržišta u takvom "asset class".
To da dugoročno nema tržišta nije održivo.
I zato sve što moraš to je mijenjati stil života,prihvatiti načelo štednje,paziti da ne rasprodaš vlastite resurse koji će te u budućnosti hraniti i zaštititi se kao pojedinac.Što se države tiče rekao sam kako ćeš također obrnuti trend:dolari plus zlato plus čekat inflaciju i rješenja s onima koji su više zaduženi.Pošto su svi zaduženi nekakva ravnoteža će se hoćeš nećeš naprosto morati naći jer sustav je već sada napregnut što se tiče običnih ljudi.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 13:13   #211
Ovo nije istina

Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Smatram da si posve u krivu kada kažeš da nije moguće da svi u zajednici profitiraju,a da netko ne gubi na račun tog profita.Moguće je da netko profitira,a da netko drugi nije u gubitku.
Trenutno sam u gužvi sa poslom pa ne stignem napraviti detaljan post. Pokazati ću ti primjerom da ti tvrdnja ne štima. I to je ono (novčano profitiranje ili gubitak) što redom svi ekonomisti ne mogu shvatiti.

Pozdrav
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 23:16   #212
Ne govorim o novčanom profitu i tu je vjerovatno nesporazum nego o profitu generalno.Što se više priča o njemu više se priča o kreditima i kamatama,a onda tvoje teze za veliku većinu građana vrijede.Ići u minus i plaćati 1 milijardu eura kamata godišnje teško da ima opravdanja.
Ono što ja kažem je da će takav sustav propasti,ako ga se ne revidira,a morati će se.A u toj reviziji će onda i tvoj dug barem djelomično nekom od metoda biti zbrisan.Da se postupa kontrolirano i da se dug kontrolira daleko manja šansa bi bila za rasprodati svoje resurse,a to je ustvari važno,a ne dug.
Ono što sada možeš učiniti je ne zaduživati se i zaštititi sebe osobno i na taj si način olakšati.Za državu sam rekao koji su izlazi,nije ta priča sasvim jednosmjerna.Dakle zadužiti se za par milijardi dolara,kupiti zlata za 500 milijuna dolara,dovesti proračun u ravnotežu...Postoje studije da bi unca zlata mogla koštati 50000 eura.To je moguće jer svo zlato svijeta stane u omanju višekatnicu.Sa tom cijenom zlata ti brišeš svoj dug.I tu će se pokazati prava priroda duga i cijelog tog sustava,a to je da je on kao i kamata na nepostojeći novac dobrim dijelom lažan dok su realne vrijednosti stvarne.
Štediti uz pravni okvir na svim razinama i koristi dio akumulacije za investicije je jedino ispravno.

Zadnje uređivanje mizuzul : 30.03.2010. at 23:26.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2010., 23:28   #213
Za one koji ne vjeruju rječima evo XLS tablice

Evo tek sad sam stigao složiti povezanu XLS tablicu koja je primjer kojim se dokazuje veza profita subjekata i deficita proračuna. Tablicu možete downloadati sa Profit_zajednice.xls ili posjetiti moju web stranicu te preuzeti prilog na dnu.

Tablica je zaštićena od izmjene na vezanim prihodima, ali troškove (brojevi na bijeloj pozadini) možete po volji mijenjati. Tako možete kreirati proračun sa deficitom ili suficitom. Prema sistemu u ovoj tablici možete kreirati i svoje xls tablice sa drugačijim transakcijama.

Sad možete do mile volje varirati iznose i vidjeti novčane profite subjekata. Oni koji imaju saldo u minus će postati gubitaši, ako zadrže isti predznak salda. Oni koji imaju pozitivan saldo i zadrže ga i u slijedećim periodima biti će profitablini subjekti (u novcu).

Dodao bih da novi kredit od 500 miliona dolara koji je uzela naša Vlada povećava zaduženje za cijenu tog kredita (kamate). Prema Šukeru to nije dodatno zaduženje. Da, relativno je malo, ali smo povećali dug u budućnosti jer sad nismo mogli otplatiti ratu. A tko kaže da ćemo za godinu dvije imati više novaca za otplatu? Rate za otplatu su sve veće iz godine u godinu jer je i dug veći.


Pozdrav svima

Zadnje uređivanje Nostrađurus : 02.04.2010. at 23:41.
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 08:57   #214
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Evo tek sad sam stigao složiti povezanu XLS tablicu koja je primjer kojim se dokazuje veza profita subjekata i deficita proračuna. Tablicu možete downloadati sa Profit_zajednice.xls ili posjetiti moju web stranicu te preuzeti prilog na dnu.

Tablica je zaštićena od izmjene na vezanim prihodima, ali troškove (brojevi na bijeloj pozadini) možete po volji mijenjati. Tako možete kreirati proračun sa deficitom ili suficitom. Prema sistemu u ovoj tablici možete kreirati i svoje xls tablice sa drugačijim transakcijama.

Sad možete do mile volje varirati iznose i vidjeti novčane profite subjekata. Oni koji imaju saldo u minus će postati gubitaši, ako zadrže isti predznak salda. Oni koji imaju pozitivan saldo i zadrže ga i u slijedećim periodima biti će profitablini subjekti (u novcu).

Dodao bih da novi kredit od 500 miliona dolara koji je uzela naša Vlada povećava zaduženje za cijenu tog kredita (kamate). Prema Šukeru to nije dodatno zaduženje. Da, relativno je malo, ali smo povećali dug u budućnosti jer sad nismo mogli otplatiti ratu. A tko kaže da ćemo za godinu dvije imati više novaca za otplatu? Rate za otplatu su sve veće iz godine u godinu jer je i dug veći.


Pozdrav svima
Ovo uopće nije sporno u trenutnom odnosu snaga.To sam i naglasio u svom prvom postu ovdje.Ali,tvrdim da se promjenom politike s obzirom na svjetsku situaciju može oho ho stvari izvući.Nema idealnije situacije za onoga tko posuđuje novac i može ga plasirati dalje od one u kojoj se trenutno nalazi dolar.I tu te moram ispraviti,nažalost zaduženje je u eurima,a euro je manje bezvezna valuta.I opet kažem da bi bilo idealno zadužiti se za dolare koji su naizgled jaka valuta,k tome svjetska rezervna valuta;dakle postoji dovoljno vremena za obilna zaduženja,a ustvari iznutra posve trula valuta,inflatirana i sa posve sigurnom sudbinom propasti u slijedećih najkasnije 5-10 godina.Dakle po n-ti put treba se zadužiti za dolare,stimulirati privredu,skinuti poreze koliko god se može,a da bi se proračun u perspektivi napunio koliko toliko.Svaki izgubljeni dan znači da će se kasnije sve to skupa mukotrpno plaćati i sasvim siguran debeli pad standarda.Da ne kažem koliko se lošom čini ova situacija za našu industrijsku proizvodnju po pitanju poskupljenja plina.Argument je za to da dolar jača relativno u odnosu na kunu,a u stvarnosti dolar je slabiji što se sve više očituje i na većoj cijeni nafte koja je na 85 dolara po barelu,pa i plina.Dakle bez obzira išao tečaj gore ili dolje moraš platiti.Na pumpi je benzin već 8,35 kuna i sigurno ide već neko vrijeme gore.
I umjesto da se posve skoncentriramo na proizvodnju i podredimo joj apsolutno sve,a da bi izbjegli velik pad standarda lamentira se sa sindikatima o nekakvim 5% sniženjima posve nesvjestan težine situacije u perspektivi.S ovom politikom pad će iznositi 40-tak %.
To onda znači da će profesori recimo imati realno 3000 kuna plaće.I onda će ti isti sindikati pričati i boriti se da im se ne smanji plaća za još 5% kao da su postigli nešto super...

Ajd Sretan Uskrs!

Zadnje uređivanje mizuzul : 03.04.2010. at 09:03.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 23:34   #215
Nostradamus:
Ne mogu svi biti stalno u suficitu niti mogu svi biti stalno u deficitu. Ideja je da svi jednako trose kolko i rade. Kroz vrijeme se taj odnos mijenja. Danas je kina u suficitu a grcka u deficitu, za 5 godina ce grcka biti u suficitu a kina u deficitu. Vazno je samo da je u svakom trenutku ukupan zbroj nula. Sustav je koncipiran tako da se sam popravlja, i da ljudi sami drze ravnotezu.

Mizuzul:
inflacija dolara je tvoja vizija buducnosti. Dolar je jos uvjek svjetska rezervna valuta i nosi odredenu tezinu, ljudi mu pridaju odredenu vrijednost, i to nije bez razloga. Ka bi odredeni "veliki" prestali vrednovati dolar, mali bi brzo sljedili i dolar bi bio wcpapir. A to jos nije slucaj. Moje misljenje je da bi bilo neodgovorno bazirati ekonomiju drzave na spekulantskom ocekivanju da ce dolar pasti. Nemam ja nista protiv toga sto Suker dize kredite u dolarima, stovise puno mi je draze da vidim kako dize u dolarima nego u eurima, ali to su i dalje krediti koji se moraju vratiti! Dakle neka ih dize u dolarima, ali zato sto su jeftiniji, a ne zato sto se nada da ih jednog dana nece morat vratit zbog inflacije! Svaki dug dolazi na naplatu.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 09:04   #216
Utopia

Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Nostradamus:
Ne mogu svi biti stalno u suficitu niti mogu svi biti stalno u deficitu. Ideja je da svi jednako trose kolko i rade. Kroz vrijeme se taj odnos mijenja. Danas je kina u suficitu a grcka u deficitu, za 5 godina ce grcka biti u suficitu a kina u deficitu. Vazno je samo da je u svakom trenutku ukupan zbroj nula. Sustav je koncipiran tako da se sam popravlja, i da ljudi sami drze ravnotezu.

.
A kako misliš banke natjerati na gubitak ?

Isto tako taj suficit je nečija štednja. Što znači da se zalažeš za društvo u kojem se ne smije štedjeti na duži rok?

Firme koje imaju poslovni rezultat nula u dugoročnom razdoblju nemaju koristi vlasniku već samo radnicima pa će ih likvidirati. Primjer je moj frend nakon 15 godina rada. Odustao je jer kaže nije vrijedno truda.

itd.

Prvo se govorilo da profitabilni moraju opstati. Zašto se sad priča da oni trebaju biti gubitaši da bi spasili druge? Vjerojatno jer drugog izlaza nema kad imaš konstantnu sumu novca u zajednici.

Međutim to ti ne hoda u stvarnosti. Samo ti Robin Hood može poravnati salda.

Pozdrav
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 09:37   #217
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post

Mizuzul:
inflacija dolara je tvoja vizija buducnosti. Dolar je jos uvjek svjetska rezervna valuta i nosi odredenu tezinu, ljudi mu pridaju odredenu vrijednost, i to nije bez razloga. Ka bi odredeni "veliki" prestali vrednovati dolar, mali bi brzo sljedili i dolar bi bio wcpapir. A to jos nije slucaj. Moje misljenje je da bi bilo neodgovorno bazirati ekonomiju drzave na spekulantskom ocekivanju da ce dolar pasti. Nemam ja nista protiv toga sto Suker dize kredite u dolarima, stovise puno mi je draze da vidim kako dize u dolarima nego u eurima, ali to su i dalje krediti koji se moraju vratiti! Dakle neka ih dize u dolarima, ali zato sto su jeftiniji, a ne zato sto se nada da ih jednog dana nece morat vratit zbog inflacije! Svaki dug dolazi na naplatu.
U tome i je štos da veliki dolaru ne pridaju značaj.Pogledaj što se događa ispod površine.Deficit 1,5 trilijuna.Pa samo na osnovu tog deficita inflacija će se pojaviti u sistemu.Sistem je debelo prenapregnut jer je inflacija već sada neslužbeno blizu 10%.10% ! uz sve deflatorne pritiske.Vladin Cpi je na 2,5%,ali on ne računa hranu i energiju...Hoću li vjerovati Vladinoj propagandi ili uvažiti realne podatke?
Mi smo ionako u dugovima i tu je Nostrađurus potpuno u pravu kad kaže da je te dugove praktično nemoguće vratiti.Mi nemamo supstancu da vratimo te dugove.I zato opet ponavljam po n-ti put da je dosadašnje ponašanje bilo potpuno neodgovorno,a da bi moj plan koji bi se bazirao na uravnoteženom proračunu,sniženju poreza pod svaku cijenu i s druge strane kupovini zlata i zaduženju za dolare bio u najmanju ruku nešto bolji u efektivnom smislu nego ovo što sada imamo.Te kredite se neće dakle morati vraćati jer je kamata na obveznicu fiksna,a to ponajviše odgovara Sad jer su oni najviše dužni.Samo u ožujku Vlada Sad se zadužila za 300 milijardi dolara.Mislim zar netko stvarno očekuje da postoji tolik novac ili je na djelu monetizacija...Pogledaj si cijenu benzina na pumpi:8,42 kune.Što će biti kada cijena nafte ode s 85 na 150 dolara po barelu kao 2008. kad i u Goldman Sachsu,banci koja manipulira najviše kažu da "commodities" može očekivati nagle nasilne promjene cijena na gore.S druge strane Fed kaže da kamatne stope neće moći ostati previše nisko,a što je jučer spustilo Dow skoro 100 bodova.Dakle imaš kombinaciju da cijene rastu,pogotovo hrane i energije,da slijedi novim val kraha s kreditima,Vlada monetizira ili uvozi papir u enormnim količinama.Rezultat može biti samo hiperinflacijska depresija.Jučerašnja vijest doduše ne i oficijelna također kaže da jedina banka u Kanadi koja trguje zlatom to isto zlato nema u svojim trezorima.Isparilo,nestalo,nema.Kamata na 10 godišnje obveznice na 4%,a što je mjera za ratu za kredite i smatra se da je to opasna razina po priznanju Greenspana.Dakle sada zbroji što kaže Greenspan,Fed,Goldman.Unisono ne piše se dobro.Špekulacija se bliži kraju i treba se puno bolje pozicionirati nego sada.Tu će biti još nekih špekulacija,možda još recimo 6 mjeseci,ali to ide kraju.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 10:29   #218
Nostradamus:
Banke natjeras na gubitak tako sto: defaultas dug (nenaplativ dug koji se knjizi kao gubitak), dignes kredit u valuti koja devaluira u odnosu na valutu drzave u kojoj si digo kredit, stedis u toj banci (isplata kamate mozes racunat kao gubitak), itd, itd...

kao sto vidis ima jako puno nacina da natjeras banku u gubitak. sustav je koncepiran tako da postoji odreden broj stedisa i odreden broj duznika. nije koncepiran tako da svi stede, ili da svi dizu kredite. ako do toga dode sustav padne. to je ono sto ti nisi u stanju shvatit.
To sta je tvoj frend propao je samo njegov problem. Mene ne dira jer poslujem godinama s profitom. Taj profit trosim i stvaram drugim ljudima profit. I tako u krug, perpetuum mobile koji se sam odrzava i sam popravlja po zakonu ponude i potraznje. To sto ga nisi u stanu shvatit ne znaci da ne funkcionira

Mizuzul:
Slazem se s tobom, ali opet podizanje kredita u odredenoj valuti zato sto se nadas da ga neces morat vratit je po meni i dalje greska. I za pojedinca i za drzavu. Ti vidis neke stvari, i ja ih vidim. I slazem se s tobom da ce dolar drasticno past kroz neko vrijeme. Ali to je i dalje spekulacija po definiciji. Danas ce ti proc, ali sutra vec ti se moze obit o glavu. A i ako pogledas ponude banaka, nema banke koja odobrava kredite u americkim dolarima.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 11:01   #219
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post

Mizuzul:
Slazem se s tobom, ali opet podizanje kredita u odredenoj valuti zato sto se nadas da ga neces morat vratit je po meni i dalje greska. I za pojedinca i za drzavu. Ti vidis neke stvari, i ja ih vidim. I slazem se s tobom da ce dolar drasticno past kroz neko vrijeme. Ali to je i dalje spekulacija po definiciji. Danas ce ti proc, ali sutra vec ti se moze obit o glavu. A i ako pogledas ponude banaka, nema banke koja odobrava kredite u americkim dolarima.
Slažem se apsolutno da špekulaciju ne treba njegovati kao model ponašanja,to će morati biti osnova svakog budućeg modela i u svijetu i kod nas.Ali,ako dovedeš proračun u ravnotežu,ako smanjiš poreze to te može samo natjerati da s realne pozicije kreneš naprijed i to je onda nešto što teško možemo zvati špekulacijom.Ja samo kažem da tu špekulaciju treba privremeno okrenuti u svoju korist i olakšati si.Pošto je ta špekulacija na svjetskoj razini trebati će dulje vremena da se pokaže,ali pokazati će se.Inače kad govorimo o zaduženjima za dolar govorimo prije svega o državi čija kamata na obveznicu je fiksna.Već smo se zadužili za 1,5 milijardi dolara po kamati od 6% i to mi se čini super posao.Dakle može se...
Ionako se zadužujemo pa ne vidim zašto onda ne za inflatiran dolar.
Sada čak nije naglasak toliko na Šukeru za kojega je jasno što će otprilike napraviti koliko na Hnb-u.Ponašanje Hnb-a odredit će veličinu našeg pada.Kupi li se zlata za par stotina milijuna dolara mogli bismo proći neloše.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 09:17   #220
Profitni perpetum mobile - svi ga čekamo

Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Nostradamus:
Mene ne dira jer poslujem godinama s profitom. Taj profit trosim i stvaram drugim ljudima profit. I tako u krug, perpetuum mobile koji se sam odrzava i sam popravlja po zakonu ponude i potraznje. To sto ga nisi u stanu shvatit ne znaci da ne funkcionira
Bili ti mogao taj perpetum mobile staviti na papir sa točnom matematikom. Od kuda ti novac za profit. Prava analiza. Početno novčano stanje svih u državi, tih koji će također profitirati i tebe. I tako za recimo 10 godina. Te onda novčano stanje ostalih u državi, države, tvoje stanje i stanje onih koji su isto trebali zaraditi. Pravi dugoročni plan. Uzmi u obzir država ima bilancu razmijene sa inozemstvom 0. Inflacija 0. Evo uvijeti su idealni.

Ako ne možeš, onda je to samo priča za malu djecu ili čista utopija (stručnije).

Složi to u XLS tablici da bude transparentnije, a ne nekakvu kobasicu od teksta sa puno parola o radu, trudu, štednji, pametnom ulaganju, robnoj razmijeni i sličnom. Zanima me samo profitiranje u novcu. Svi znamo da se na radu ne profitira, nego se on samo zamjenjuje za novac.

Pozdrav.
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:13.