Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2011., 12:45   #601
Usura est contra naturam – slusaj sto kaze Ezra Pound

Nostrađurus, svaka čast na ustrajnosti, trudu i vjeri!

Naletio sam na tvoju gmail-stranicu jos prije godinu dana, kada sam se i ja počeo dublje zanimati s "profitarijatom" aka misterijom nastajanja novca. Prve spoznaje su toliko nevjerovatne da ih prosječno informiran čovjek u startu odbacuje kao teoriju zavjere, a što sam i ja držao teorijom zavjere, da bi mi se u posljednjih godinu dana iskristaliziralo da nema teorije, već postoji stvarna, velika sveobuhvatna zavjera. Spoznaja da komunizam, monetarno gledano, ima isto naličje kao kapitalizam, kojima elita iz sjene, gospodari kaosa, svjesno šire svoj plašt obmane, prevare i dezinformacije hineći suprotstavljenost "kominterne i kapinterne" (vidi Rakowski Protokolle http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_Rakovsky ) za zaglupljivanje masa da ne vide bit problema. Prva ozbiljna knjiga koja mi pokazala da je povijest mnogo zanimljivija i višedimenzionalnija od one koju smo učili u školama i na fakultetu mi je bila lektira Engdahlova stoljeća rata prije 9 godina.U kasnijoj lektiri su mi najvise pomogli: Billu Clintonu najdrazi profesor s faksa, Caroll Quigcley: Tragedy and Hope , kome se ne cita ima i dobar video http://www.youtube.com/watch?v=OxVlBVXwU5k , Gary Allen , te Antony Sutton all Street and the Bolshevik Revolution, Wall Street and the Rise of Hitler sowie Wall Street and FDR. Sutton za svoj opus magnum drzi knjigu o tajnom drustvu lubanje s Yale University(ha, tu su bili Bush sen. i jun. te brdo ekipe iz CFR-a, CIA-e i krema americke politike, a i nas "liberal" Banac je tamo emeritus!) America's Secret Establishment: An Introduction to the Order of Skull and Bones. Koga zanima neka pogleda Suttonovo predavanje http://www.youtube.com/watch?v=7Xxgc...eature=related

Budući da živim vani, uglavnom sam pratio njemačko, englesko i ponešto rusko govorno područje, knjige, blogove i slično. Ističem da je današnja monetarna tj. Kriza dužničkog ropstva identična onoj koju je zadesila Zapad u 30-ima, što nam je svima dobro poznato, no indikativan je položaj Njemačke u Weimarskoj "koloniji"do WWII: Tek kada se uzmu u obzir svi važni potezi H.itler.ove stranke tj. njemačke vlasti, među kojima je najistaknutiji cilj proklamiran "lom dužničkog ropstva(Kamatarenja)" (googlaj diplomiranog inžinjera-kao i ti-"ekonomski nestručnjak" Gottfried Feder )onda nam postaje jasno koliko je istinita ona rimska o pobjednicima koji pišu tj, manipuliraju povijest: Nakon što je bog novca mamon 1913 preko FED-a zavladao i SADom(UK je već stoljeće ranije bilo poraženo-čitaj CV i izreke Benjamina Disraelija, poseban položaj famoznog City of Londona), na red je došla i Njemačka, ama baš jedina država Zapada koja se organski, svjesno i kolektivno odrekla ideologije mamona, da bi Reich u svega par godina kulturno, ekonomski i tehnološki procvjetao – to je Njemačkoj u očima 300-rice moćnika iz sjene o kojima je govorio i ubijeni Rathenau za vrijeme Weimara, i Kennedy kao "postojećoj zavjeri", Eisenhower kao prijetećoj "opasnosti industrijsko-vojnog kompleksa unutar USA", to je Reichu bio neoprostiv grijeh, kojeg su atlantski prethodnici Bilderberga spoznali kao najoštrijeg geopolitičkog kontinentalnog protivnika ujedinjene Eurazije(MacKinder, Heartland Theory, http://en.wikipedia.org/wiki/Heartland_Theory , koga zanima opsirnije evo predavanja o toj temi i krizi neoliberalizma http://www.youtube.com/watch?v=tr1Cj1QzdCY).

Prije par dana sam naletio i na ovu diskusiju koju sam preletio i stvarno ti se zahvaljujem kao intelektualcu, rodoljubu i prosvjetitelju koji je uočio tu obmanu, nama svima duboko u nama potisnut instinkt da sa našim novcem kao takvim nešto esencijalno nije u redu.


Nadam se da si živ, jer kako vidim, nema posta već dva mjeseca, a u međuvremenu se pokrenula u početku tiha i od elite izrugivana, no sada već globalna revolucija Occupy Wallstreet protiv meštara novca aka bankstera!

Usura est contra naturam – Ezra Pound, najveci pjesnik i prorok 20. stoljeca, covjek koji je gledao i vidio kroz stoljeca,za razliku od slijepih 99,9 % koji su ga na par godina strpali u ludnicu, zato sto je govorio istinu, pa i tocno vidio u buducnost kuda nas vodi lihva, profit i kamatarenje
http://www.youtube.com/watch?v=Aba1dVLVSFg
contraUsuram is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 23:45   #602
Quote:
contraUsuram kaže: Pogledaj post
Nostrađurus, svaka čast na ustrajnosti, trudu i vjeri! .....

.....
Prije par dana sam naletio i na ovu diskusiju koju sam preletio i stvarno ti se zahvaljujem kao intelektualcu, rodoljubu i prosvjetitelju koji je uočio tu obmanu, nama svima duboko u nama potisnut instinkt da sa našim novcem kao takvim nešto esencijalno nije u redu.


Nadam se da si živ, jer kako vidim, nema posta već dva mjeseca, a u međuvremenu se pokrenula u početku tiha i od elite izrugivana, no sada već globalna revolucija Occupy Wallstreet protiv meštara novca aka bankstera!
....
Živ sam, ali sam imao dosta posla. A osim toga, preradio sam tekstove tekstove i sada ih možete čitati kao jednu knjigu (https://sites.google.com/site/financ..._novac.pdf?d=1), samo potpuno besplatno. Skupilo se cca 70 stranica. Kad čitate ono što sam napisao i što se kaže u ovom tekstu http://www.dnevno.hr/kolumne/karino_...vo/448649.html vidi se da je sve podudarno.

Nema se baš što više reći. Tema nije previše prihvaćena zbog balvana u glavi. Raja će popušiti na izborima i glasati krivo. Što mi znači kad sve napišem točno kad se traži dlaka u jajetu.

Sad čekam da zasjednu novi pobjednici i da nakon nekog vremena počnu pjevati istu priču kao i HDZ pa da im nabijem post na oči gdje sam im to lijepo objasnio. Očigledno da mnogi vjeruju da će živjeti više života pa im ovaj nije bitan.

Što se tiče demonstracija protiv banaka. Meni to malo smrdi. Rulja nikad ne stvara rješenje, nego probleme. Ne bave se izvorom problema, nego posljedicama. Kao da ih je netko pokrenuo da bi stvarali još veći pritisak na nalaženje rješenja, ali bez konkretnog prijedloga. Točno ono što žele vladari dugom - da bi mogli donijeti rješenje koje to nije. Kao i uvijek.

A ako nekoga zanima što se i kao događalo u RH u financijskoj sferi, našao sam slučajno knjigu Tihomira Čuljaka - Rat (http://www.4shared.com/document/ar0p..._nova_ver.html). Ako preskočite ratne operacije i pratite samo opisa u gospodarskoj i financijskoj sferi, uz znanje o regulaciji novca i bankama koje sam sabrao u svojoj knjižici, dobiti ćete kompletnu sliku pljačkovine koju vjerojatno niste ni sanjali da se odigrava. Između ostalog i zašto nije bilo vaučerske privatizacije, zašto je podržavljeno društveno vlasništvo, kako su i zašto osnivane male banke, čemu je služio financijski inženjering i tko ga je dozvolio, itd. Da ti pamet stane u kojoj lopovskoj državi živimo. Pa i nije čudno da smo u 20 godina 16 puta povećali dug po stanovniku u odnosu na vrijeme u SFRJ.

Zatim imamo vijest "Banke ne mogu naplatiti 35,2 milijarde kredita (http://www.dnevno.hr/vijesti/novac/b...ta/448724.html). A ako pogledamo trend izgleda ovako: povećanje kredita: 3.9 (287.9-284) mlijardi. Povećanje nenaplate 1,4 milijarde (35.2-33.8). To znači da je 35.9% novih kredita nenaplativo ili se tako čini. Ako je to zbilja tako, onda možemo pretpostaviti da je slom banaka samo pitanje vremena. Pa te podatke analiziraju i bankari. Nije ni čudo da se profit koji sada postoji izvlači jer će uskoro ostati samo prazni trezori i gomila brojki u računalima.

Borba još nije gotova. Idemo u sigurni bankrot države.

Živi i pametni bili!
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2012., 21:49   #603
Novčani izvori za novu vladu

Kako vidimo, novi ministar financija nema pojma kao do novca za popunjavanje deficita proračuna. Čini se da nije čitao ovu temu, jer bi puno boljih ideja nego sad.

On zato ima svjetnike sa ekonomskih fakulteta koji su se dosada pokazali izvrsnima (za spremiti pinku u džep). Da li će ikad naš ministar financija shvatiti koji su stvarni izvori novca u državi?
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 19:32   #604
Pitanje za Nostardjurusa, kome cestitam na postavljanju vrlo zanimljive teze. Ako trenutni sistem novca kroz dug vodi u situaciju da sve postaje vlasnistvo banke, a znam da se ista nikad nije povijesno desila, imamo li povjesnih primjera kako se desio hard reset koji je prekinuo proces i vraito ga na pocetak?

Rat i gubitak vrijednosti novca, poput Reichsmarke? Bankrot drzave i ponovni start poput Argentine ili Rusije ili Islanda? Inflacija poput one u Jugoslaviji?
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 19:35   #605
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Kako vidimo, novi ministar financija nema pojma kao do novca za popunjavanje deficita proračuna. Čini se da nije čitao ovu temu, jer bi puno boljih ideja nego sad.

On zato ima svjetnike sa ekonomskih fakulteta koji su se dosada pokazali izvrsnima (za spremiti pinku u džep). Da li će ikad naš ministar financija shvatiti koji su stvarni izvori novca u državi?
Shvatio on ili ne, mislis li da je izvedivo da do novog novca dodje iz primarne emisije? Sta bi se moralo desiti za to? Promjena zakona o HNB-u, izlaganje drvlju i kamenju sa svih strana, jer moc stampanja novca je ogromna, te na kraju enormni pritisak iz vana, jer nije problem samo sto RH stampa svoju valutu na neprihvatljiv (banksterima neprihvatljiv) nacin, nego sto se ne smije dopustiti da takva praksa uspije (da je ne bi sljedile vece i vaznije zemelje od RH). Da li ce biti dovoljan pritisak, ili ce se nekom desiti nesreca ili ce trebat "uvest demokraciju" ili ce odletit "iranska" nuklarna glava greskom na Zagreb...
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 20:33   #606
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Pitanje za Nostardjurusa, kome cestitam na postavljanju vrlo zanimljive teze. Ako trenutni sistem novca kroz dug vodi u situaciju da sve postaje vlasnistvo banke, a znam da se ista nikad nije povijesno desila, imamo li povjesnih primjera kako se desio hard reset koji je prekinuo proces i vraito ga na pocetak?

Rat i gubitak vrijednosti novca, poput Reichsmarke? Bankrot drzave i ponovni start poput Argentine ili Rusije ili Islanda? Inflacija poput one u Jugoslaviji?
Kako nisam povjesničar teško mi je išta tvrditi. Reichsmarke koje je štampala Weimarska republika su primjer gdje je se namjernom inflacijom željelo doći do što više novca za otplatu duga njemačke za ratnu odštetu iz WW1. Bankrot države bez uvođenja nekreditnog novca je promašaj. Argentina već sada ima problema.

Inflacije u Jugi su posljedica upotrebe pretjerane emisije novca u kombinaciji sa bankarskom multiplikacijom.

U stvari pravi cilj nije da banka postane vlasnik svega, nego njeni vlasnici. Svatko tko se malo zamisli kako banke rade, shvatiti će da profit banke dolazi u stvari od položenog novca u banku. Tj. netko uzme iz našeg novčanika i posudi drugima, ali dobar dio tog novca spremi u svoju čarapu. Na kraju banka ima gomilu fiktivnih depozita i gomilu izdanih kredita koji se ne mogu vratiti, a dobar dio novca je prešao u ruke manipulanta. Depozitori ne mogu tražiti povrat ostvarene dobiti od bankara.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 21:11   #607
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Shvatio on ili ne, mislis li da je izvedivo da do novog novca dodje iz primarne emisije? Sta bi se moralo desiti za to? Promjena zakona o HNB-u, izlaganje drvlju i kamenju sa svih strana, jer moc stampanja novca je ogromna, te na kraju enormni pritisak iz vana, jer nije problem samo sto RH stampa svoju valutu na neprihvatljiv (banksterima neprihvatljiv) nacin, nego sto se ne smije dopustiti da takva praksa uspije (da je ne bi sljedile vece i vaznije zemelje od RH). Da li ce biti dovoljan pritisak, ili ce se nekom desiti nesreca ili ce trebat "uvest demokraciju" ili ce odletit "iranska" nuklarna glava greskom na Zagreb...
Ako bi samo uveli emisiju novca za deficit proračuna uletjeli bi uskoro u inflaciju, problem sa održanjem tečaja, probleme sa valutnom klauzulom, itd. Potrebna promjena obuhvaća državnu emisiju novca, preuzimanje banaka, rezanje vanjskog duga dekretom na otplativu mjeru (na 1/3), ograničnje uvoza (da nemamo deficit u sumi sa otplatom kredita), poticanje domaće proizvodnje i supstitucije uvoza, kontrola rasta cijena, itd.

Drvlje i kamenje sa svih strana je moguće i očekivano. Međutim, bogatstvo drži manjina. Što znači da bi se reforma možda proširila jer mnoge druge države danas nemaju alternative.

Ja se malo šalim i kažem da bi Orban mogao dobiti bombu od Nato-a, ako ne promijeni politiku (Gadafi). Prije će biti da će se koristiti provokatori koji će tobože dizati narod protiv loše vlade. Je sve je moguće. Moguća je velika kriza i problemi sa hranom, održavanjem strojeva koji imaju strane dijelove, itd.

Ali, alternative nema, ako se želi otrgnuti. više puta sam napisao da nema šanse da se prizna da je sve bila prevara i da nismo ništa dužni te da treba reformirati regulaciju novca. Tada bi slijedile tužbe i bankari bi izgubili sve.

Tko je gledao drugi nastavak o Titu, mogao je čuti Hertu Has kako je rekla da je Tito čitao ekonomsku stručnu literaturu. Našem Ivi to ne pada na pamet. Plaćica ide, kako god okreneš. Tko je taj autoratitet koji bi uveo predavanje prave istinite makroekonomije u naše ekonomske škole? Svi zaziru od toga bojeći se posljedice. Pa simptomatično je da više poznatih stručnih ljudi koje sam pokušao kontaktirati e-mailom ne želi pobiti moje dokaze nekom matematičkom analizom. Svi se oni boje da bi morali priznati da sam u pravu i da im je znanje bilo loše. A što onda? Cijela današnja ekonomska misao se mora promijeniti.

Evo baš sad sam poslao skraćenu verziju teksta o EU (http://sites.google.com/site/financi...europska-unija) i poslao Branku Grčiću. Baš me zanima što će mi odgovoriti na pitanja o pogrešnom informiranju o EU. EU je uzrok problema u RH i preko nje smo i došli u situaciju da nam dug raste stopom od 14% godišnje.

Pozdrav
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 00:06   #608
Nije sala da Orban dobije od NATO-a raketu, iako vjerojatniji su, kako kazes, drugi, manje uzbudljivi nacini uklanjanja, poput narodnog bunta. Ima text u zadnjem Globusu o Orbanu i kako se tu vidi da se ne smije dirati "sveta" ideja nezavisnosti centralne banke. Los text, ali indoktriniran. Velik broj drzavnih sluzbenika, novinara i osoba od utjecaja je jako indoktriniran i ne razmisljaju kad netko potegne pitanja o "svetim" idejama.

Ovo sto govoris o promjenama (državnu emisiju novca, preuzimanje banaka, rezanje vanjskog duga dekretom na otplativu mjeru (na 1/3), ograničnje uvoza (da nemamo deficit u sumi sa otplatom kredita), poticanje domaće proizvodnje i supstitucije uvoza, kontrola rasta cijena, itd.) je pred cca godinu dana sto se tice ogranicenja uvoza ponudio kao ideju americki predstavnik u WTO razgovorima (US ima ogromni deficit), na sto je njemacki predstavnik (njemacka ima veliki suficit) to nazvao "povratom u plansku ekonomiju". Kao jasno je samo po sebi da planska ekonomija ne vrijedi pisljiva boba.

Mislis li da mala zemljica poput RH ima sanse bitno ograniciti uvoz? Cak i da se vrati u plansku ekonomiju, cime bi RH mogla odrzivo placati svu danasnju potrosnju? S prihodovne strane postoje znacajni plusevi od turizma i financijskih transfera (iseljenici). Poljoprivredu bi se moglo relativno brzo dovesti up to speed, ali s vecinom kompleksnih proizvoda (masine, elektronika, automobili) imali bi inferiorne domace proizvode koje bismo tesko izvezli (sjetimo se npr. Zastave), odnosno domaci bi strahovito gundjali protiv tih proizvoda.

Za balans trgovine zanimljivo mi zvuci offset ideja koja se cesto poteze kod prodaje oruzja (npr. vidi pricu s ponudama RH za Grippen ili Mig29) - ako RH kupi aviona za recimo milijardu Eura, onda se npr. Svedjani obvezuju uvesti robe iz RH u vrijednosti milijardu Eura. Nema blage veze sa slobodnom trgovinom, ali je definitivno balansirano i fair. Mozda je ideja dobra i primjenjiva za opcenitu trgovinu: da za uvoz treba ne samo naci kupca za uvezenu robu nego i offset za izvoz kao i kupca za izvezenu. Na prvi pogled sve se pretvara u trampu, no ako bi postojala burza na kojoj se trampa radi elektronski i trenutno, mozda bi i funkcioniralo? Offset based trgovina?
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 15:17   #609
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Nije sala da Orban dobije od NATO-a raketu, iako vjerojatniji su, kako kazes, drugi, manje uzbudljivi nacini uklanjanja, poput narodnog bunta. Ima text u zadnjem Globusu o Orbanu i kako se tu vidi da se ne smije dirati "sveta" ideja nezavisnosti centralne banke. Los text, ali indoktriniran. Velik broj drzavnih sluzbenika, novinara i osoba od utjecaja je jako indoktriniran i ne razmisljaju kad netko potegne pitanja o "svetim" idejama.
Evo kako zapad rješava problem. http://www.business.hr/dogadjaji/bom...arni-strucnjak. Teško me netko može uvjeriti da to nema veze sa stranim upletanjem.

Quote:
Ovo sto govoris o promjenama (državnu emisiju novca, preuzimanje banaka, rezanje vanjskog duga dekretom na otplativu mjeru (na 1/3), ograničnje uvoza (da nemamo deficit u sumi sa otplatom kredita), poticanje domaće proizvodnje i supstitucije uvoza, kontrola rasta cijena, itd.) je pred cca godinu dana sto se tice ogranicenja uvoza ponudio kao ideju americki predstavnik u WTO razgovorima (US ima ogromni deficit), na sto je njemacki predstavnik (njemacka ima veliki suficit) to nazvao "povratom u plansku ekonomiju". Kao jasno je samo po sebi da planska ekonomija ne vrijedi pisljiva boba.
Čim se spominje planska privreda, odmah se svi dižu na noge. Međutim poslije rata pali jedino takva privreda. Kako se ovdje radi o ekonomskom ratu, izgleda da plansku privredu ne možemo izbjeći. To je tema za širu raspravu.

Quote:
Mislis li da mala zemljica poput RH ima sanse bitno ograniciti uvoz? Cak i da se vrati u plansku ekonomiju, cime bi RH mogla odrzivo placati svu danasnju potrosnju? S prihodovne strane postoje znacajni plusevi od turizma i financijskih transfera (iseljenici). Poljoprivredu bi se moglo relativno brzo dovesti up to speed, ali s vecinom kompleksnih proizvoda (masine, elektronika, automobili) imali bi inferiorne domace proizvode koje bismo tesko izvezli (sjetimo se npr. Zastave), odnosno domaci bi strahovito gundjali protiv tih proizvoda.
Teško da neka mala država može imati sve industrije dovoljno razvijene da su konkurentne po cijeni. Međutim, tu pričamo o laganoj specijalizaciji. Mi ćemo proizvoditi sve što možemo da bi bili manje ovisni, a jedna dio bi trebali nabavljati zamjenom robe koju možemo najlakše prodati vani.

Quote:
Za balans trgovine zanimljivo mi zvuci offset ideja koja se cesto poteze kod prodaje oruzja (npr. vidi pricu s ponudama RH za Grippen ili Mig29) - ako RH kupi aviona za recimo milijardu Eura, onda se npr. Svedjani obvezuju uvesti robe iz RH u vrijednosti milijardu Eura. Nema blage veze sa slobodnom trgovinom, ali je definitivno balansirano i fair. Mozda je ideja dobra i primjenjiva za opcenitu trgovinu: da za uvoz treba ne samo naci kupca za uvezenu robu nego i offset za izvoz kao i kupca za izvezenu. Na prvi pogled sve se pretvara u trampu, no ako bi postojala burza na kojoj se trampa radi elektronski i trenutno, mozda bi i funkcioniralo? Offset based trgovina?
Balansirana trgovina je najpoštenija za sve države. Razlozi za to su:

1. Nema efekta stvaranja duga u razmjeni
2. Omjer količine robe i novca ostaje isti. Samo se promijeni vrsta robe. To znači da se time koči inflacija koja nastaje kod izvozne privrede (puno novca i malo robe)
3. Kad država ima planski balansiranu trgovinu, regulacija novca i razvoja je puno, puno jednostavnija
4. Isplativost posla u državi (profit) ovisi samo o emisiji novca, a ne o vanjskim investicijama, ili njihovom povlačenju. Imam neovisnost o vanjskom novcu, ovisnost samo o robi koju ne proizvodimo.
5. itd. Vjerojatno ćete se i sami nečega sjetiti

Međutim, koja je uloga korporacija tu? Zašto država ne bi kupila korporacije i smanjila emisiju novca za njihovu profit kao vlasnika? To su pitanja koja su sigurno zanimljiva, a koja se nameću kao slijedeća koja slijede. Neki će reći da je to put u socijalizam, a neki put ka boljoj budućnosti. Problem je jedino u upravi države. Na kraju će se vjerojatno dogoditi da će najnagrađeniji biti ljudi koji će raditi na stvaranju novih izuma i tehologija koje će smanjiti udio ljudskog rada i povećati standard na održiv način. Sve to više liči na Venus program Zeitgeista. Samo na zaobilazan način.

Mislim da je to jedan od razloga kojim se ovakve konstruktivne misli uvijek bacaju u zapećak. Sluti se da bi uvođenje realnog novca pokrenulo društvenu revoluciju. Zavadi i vladaj je metoda koja još uvijek pali i ima plodno tlo. Nadajmo se da je 2012. godina kada će to biti prozreto i u financijskoj sferi.

Kod nas se još uvijek vjeruje u sreću bogaćenjem preko noći, životom na kredit ili od kamate banke, kupovinom jeftine strane robe bez razmišljanja o održivosti tog posla, itd. Nitko se ne pita od kuda dolazi novac za profit? Zbog toga je i tema "Financijski sustav i izvor novca". Izvor novca je danas najveći problem. Tako imamo temu "Novac kao dug - najveći problem". A njegovo rješavanje vodi u rat protiv ekonomskog ropstva i strukturne reforme koje mogu dati rezultate za sva vremena.

Otpor ekonomskih porobljivača je očekivan i u gornjem linku je vidljiv. Da bi uspjeli to treba biti znanje većine ljudi. Članke koje sam napisao na više problema veznih uz pogrešnu regulaciju novca sam skupio u jednu knjigu: http://sites.google.com/site/financi..._novac.pdf?d=1. I to sakupljeno znanje mora znati svatko tko je rodoljub da bi Hrvatska opstala financijski i gospodarski. Naravno, nije to sve, ali to je onaj minimum koji omogućava da se izbjegne loše upravljanje državom i završi u bankrotu i rasprodaji. Zbog toga sam počeo i pisati na forumu dragovoljac.com i otvorio temu "Tko to tamo vlada", gdje komentiram loše poteze vlade (dobre je teško naći). Vjerujem da ljudi koji su se borili u ratu trebaju znati kako se država dalje uništava.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 23:27   #610
Pitanje za Nostrađurusa:
Pratim vaše tekstove od proljeća prošle godine i sve stoji. Upravo sam čitao i dio o eurima i francima u Vašoj knjižici.
Da li išta možemo napraviti mi koji imamo stambene kredite uz valutnu klauzulu u francima, budući vidim da je Udruga Franak čini mi se smišljena da privuče poglede i energiju dužnika na praćenje njenog rada za vrijeme kojeg banke i dalje svaki mjesec deru s anuitetima i ratama koji su 40% posto veći nego prije tri godine? Ne želim biti zli prorok ali skeptičan sam prema potezima Udruge.

Zadnje uređivanje cuger : 14.01.2012. at 23:27. Reason: dopuna
cuger is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 15:16   #611
Quote:
cuger kaže: Pogledaj post
Pitanje za Nostrađurusa:
Pratim vaše tekstove od proljeća prošle godine i sve stoji. Upravo sam čitao i dio o eurima i francima u Vašoj knjižici.
Da li išta možemo napraviti mi koji imamo stambene kredite uz valutnu klauzulu u francima, budući vidim da je Udruga Franak čini mi se smišljena da privuče poglede i energiju dužnika na praćenje njenog rada za vrijeme kojeg banke i dalje svaki mjesec deru s anuitetima i ratama koji su 40% posto veći nego prije tri godine? Ne želim biti zli prorok ali skeptičan sam prema potezima Udruge.
Kako su banke u privatnim rukama, one mogu derati kamatama sve dok se to nekim zakonom nije uređeno. U našim zakonima su pazili da se nigdje ne spominje ekonomsko ropstvo. Kad bi ustavom zabranili ekonomsko ropstvo, država ne bi smjela uvoziti više nego što izvozi, a imala bi i vlast nad novcem - sredstvom za stvaranje ekonomskog ropstva.

U konkretnom slučaju vjerujem da bi spas bio u ukidanju valutne klauzule i prevođenju svih kredita u priznatu valutu - kunu.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 15:36   #612
Quote:
U konkretnom slučaju vjerujem da bi spas bio u ukidanju valutne klauzule i prevođenju svih kredita u priznatu valutu - kunu.[/
QUOTE]

Hvala. Jasno mi je kao dan da je rješenje ukidanje valutne klauzule, odnosno reobračun kredita po tečaju od datuma isplate s uvažavanjem svih uplata. Nažalost, za sada nije vjerojatno da će se to dogoditi.
Osobno smatram da je za moju obitelj najgori problem enormno povećanje preostale glavnice kredita izražene u kunama. To je trenutno neotplativo ukoliko se ne dogodi korekcija tečaja -50%.
Postoji li nešto što sami možemo napraviti? Je li manje zlo dignuti novi kredit u kunama bez valutne klauzule i prihvatiti sadašnju glavnicu umjetno povećanu ili ostati pri ovim uvjetima otplate?

Zadnje uređivanje cuger : 15.01.2012. at 15:42.
cuger is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 21:22   #613
Quote:
cuger kaže: Pogledaj post
QUOTE]
Postoji li nešto što sami možemo napraviti? Je li manje zlo dignuti novi kredit u kunama bez valutne klauzule i prihvatiti sadašnju glavnicu umjetno povećanu ili ostati pri ovim uvjetima otplate?
Tečaj kune je jako ugrožen otplatom kredita. Kako će kamate na nova zaduženja biti velika, morati će se štedjeti u budžetu. Ne znam koliko je vjerojatno da će vlada uspjeti pokrenuti velike investicije, ali samo veći dotok novca u državu može srušiti kamatu na bilo kakav kredit. Banke će smanjivati kamate kada se pojavi novac u opticaju da bi upecale nove naivce u kreditnu zamku. Ne vidim nikakvu šansu da se to stalno održava te mislim da će pad kamata biti samo prolazan (ako se i dogodi). Ako se dovede MMF, onda sigurno neće biti pada kamata jer će štednja i plaćanje dospjelih kredita smanjiti ponudu novca. Kako banke nemaju puno što za uloviti, kamate će ostati visoke. To je moje mišljenje.

Iz toga se čini da bi bilo dobro konvertirati kredit u kune. Samo, kamate na kunske kredite su veće, kako mi se čini. Što se tiče eura. Samo su dvije mogućnosti. Ili će ići u bankrote država ili u hiperemisiju kredita. Neke najave govore da će ići na bankrote, ali ECB uvijek može otkupiti dospjele obveznice i slabiti euro. Vjerojatno će balansirati po potrebi da produže agoniju.

Vrijednost šv. franka prema euru može varirati na špekulativnoj bazi, a u slučaju bankrota država bi mogla znatno skočiti (samo moje misli). Italija, Grčka, Španjolska i Francuska su u bankrotu (ako i mi). Do kada će se to otezati ovisi samo o strpljenju raje kojoj će i dalje padati standard (porast nezaposlenosti). Primjenom pakta o stabilnosti očekujem velik pritisak na EU komisiju da se to ukine. Ako ne, završiti će sa seljačkom bunom. I kod nas očekujem porast nezaposlenih dok ne dođu velike investicije u energetiku. Ipak, za nekoliko godina ćemo imati skoro dvostruki vanjski dug i još gori rejting.

Imati dugoročan kredit je sada poprilično rizično. Ne mogu vam reći da je bolje da ga se riješite. Na vama je da odlučite.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 20:36   #614
Već samo dan kasnije imamo potvrdu mog mišljenja da će kamate na kredite rasti:
http://www.tportal.hr/biznis/novaciu...i-krediti.html
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 10:35   #615
Quote:
cuger kaže: Pogledaj post
Pitanje za Nostrađurusa:
Pratim vaše tekstove od proljeća prošle godine i sve stoji. Upravo sam čitao i dio o eurima i francima u Vašoj knjižici.
Da li išta možemo napraviti mi koji imamo stambene kredite uz valutnu klauzulu u francima, budući vidim da je Udruga Franak čini mi se smišljena da privuče poglede i energiju dužnika na praćenje njenog rada za vrijeme kojeg banke i dalje svaki mjesec deru s anuitetima i ratama koji su 40% posto veći nego prije tri godine? Ne želim biti zli prorok ali skeptičan sam prema potezima Udruge.
Moram na ovo reagirati kao član skupine koja sudjeluje u radu udruge. Udruga franak nije smišljenja zbog razloga koje si naveo, nego da skupi ljude koji su nezadovoljni ponašanjem banaka u smislu mjenjanja kamatne stope i navlakuše zvane krediti u CHF, da se bore protiv pljačke banaka.
Način ostvarivanja ciljeva je pravna borba.

To što neki pametnjakovići misle da se treba dizati revolucija dok oni sa strane gledaju i kalkuliraju di bi i kako uskočili u taj vlak se neće dogoditi preko udruge.

Nitko nikad u udruzi nije imao protiv da pojedinci sami preduzmu neke akcije, baš naprotiv, ako ima smisla, dobit će bezrezervnu podršku.

Što se tiče Nostrađurusovih ideja uglavnom se slažem, međutim te ideje su, kao i komunizam, bazirane na poštenju i iskrenosti svakog pojedinca koji bi sudjelovao u tom procesu. Nažalost, današnje stanje svijesti ljudi nije spremno za tako nešto što smo i vidjeli u povijesti. To je moje osobno i subjektivno mišljenje.
sick.am is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 11:35   #616
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Moram na ovo reagirati kao član skupine koja sudjeluje u radu udruge. Udruga franak nije smišljenja zbog razloga koje si naveo, nego da skupi ljude koji su nezadovoljni ponašanjem banaka u smislu mjenjanja kamatne stope i navlakuše zvane krediti u CHF, da se bore protiv pljačke banaka.
Način ostvarivanja ciljeva je pravna borba.

To što neki pametnjakovići misle da se treba dizati revolucija dok oni sa strane gledaju i kalkuliraju di bi i kako uskočili u taj vlak se neće dogoditi preko udruge.

Nitko nikad u udruzi nije imao protiv da pojedinci sami preduzmu neke akcije, baš naprotiv, ako ima smisla, dobit će bezrezervnu podršku.

Što se tiče Nostrađurusovih ideja uglavnom se slažem, međutim te ideje su, kao i komunizam, bazirane na poštenju i iskrenosti svakog pojedinca koji bi sudjelovao u tom procesu. Nažalost, današnje stanje svijesti ljudi nije spremno za tako nešto što smo i vidjeli u povijesti. To je moje osobno i subjektivno mišljenje.
Normalno je da se udruga Franak bori legalnim sredstvima, ali vam moram reći da je matematički evidentno da se krediti u RH ne mogu lako otplaćivati jer profit u državi mora doći od dotoka novca. A dotok je sada uglavnom od zaduživanja države. Prema tome, otplata kredita ovisi o zaduživanju države - stvaranju još većeg duga u državi. A taj dug bi mi svi morali otplatiti. Za sada je to nemoguća misija jer imamo deficit platne bilance sa inozemstvom.

Tko tu vidi rješenje bez revolucije? Samo naivci, oni isti koji su glasali za Anschlus u EU. A već se navija i za uvođenje eura. Kod nas sve prolazi. Samo što ne znam koliko dugo će se žmiriti? Za par godina Hrvatska će biti razorena država.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 15:34   #617
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Tko tu vidi rješenje bez revolucije? Samo naivci, oni isti koji su glasali za Anschlus u EU. A već se navija i za uvođenje eura. Kod nas sve prolazi. Samo što ne znam koliko dugo će se žmiriti? Za par godina Hrvatska će biti razorena država.
Nema revolucije bez krvi, Nostrađuruse. Tko je spreman na to u ovom društvu koje ipak predobro živi? Pa evo, usporedivši već prije 40 godina danas smo prebogati, da nekažem da su prije 60 godina na ovim prostorima umirali od gladi.
Evo, za početak ovi koji najviše pljuju po sustavu i pitaju se zašto se ništa ne mijenja, predlažem imda pokažu svojim primjerom, neka se fizički žrtvuju i da odu kampirati pred recimo hnb sve do ostavrenja svojih ciljeva. Nek se žrtvuju za boljitak društa, nek pokažu svojim primjerom pa ćemo onda za njima mi obični smrtnici.
Najlakše je filozofirati po forumima i fejsbucima i praviti se pametan a kad treba stati iza svog stava i biti doslijedan, nema ih ni blizu.
sick.am is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 19:08   #618
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Nema revolucije bez krvi, Nostrađuruse. Tko je spreman na to u ovom društvu koje ipak predobro živi? Pa evo, usporedivši već prije 40 godina danas smo prebogati, da nekažem da su prije 60 godina na ovim prostorima umirali od gladi.
Evo, za početak ovi koji najviše pljuju po sustavu i pitaju se zašto se ništa ne mijenja, predlažem imda pokažu svojim primjerom, neka se fizički žrtvuju i da odu kampirati pred recimo hnb sve do ostavrenja svojih ciljeva. Nek se žrtvuju za boljitak društa, nek pokažu svojim primjerom pa ćemo onda za njima mi obični smrtnici.
Najlakše je filozofirati po forumima i fejsbucima i praviti se pametan a kad treba stati iza svog stava i biti doslijedan, nema ih ni blizu.
Ok. Nema revolucije bez krvi. Nema pobjede bez borbe. Znači dokazi ništa ne znače razumnim ljudima? Još treba da netko drugi vodi bitku za njihove interese. Daleko ćemo dospjeti, ako ćemo čekati da netko drugi povede bitku.

Evo citata samo za vas:

Quote:
"Kada su odvodili komuniste, nisam rekao ništa jer nisam bio komunist.
Kada su odvodili Židove, nisam rekao ništa jer nisam bio Židov.
Kada su odvodili katolike, šutio sam jer nisam bio katolik.
Kada su odveli mene, nije više bilo nikog da stane iza mene."
(M. Niemöller)
Treba samo zabiti glavu u pijesak i čekati. To je rješenje svih problema. Ako ne djelujemo danas, nasilna revolucija nas sigurno čeka sutra. Vidjeti ćete da će ovo biti istina.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 23:06   #619
Hvala Nostradurusu na njegovom mišljenju u vezi stambenog kredita uz valutnu klauzulu u švicarskim francima.

Napravio sam prijevremenu otplatu preostale glavnice. Smatram da je manja šteta prihvatiti povećani iznos glavnice zbog rasta tečaja nego dalje strepiti i svaki dan gledati u pola dva novu tečajnu listu HNB za sutra. Sada više nemam ni prebijene pare u štednji ali barem ću po noći hrkati a ne misliti na taj kredit. Zatvorio sam sve pozicije u dionicama, stambene štednje moje i ženine, razročio nešto ušteđenih kuna i dio posudio. Jasno mi je da nijedna štednje s jedne strane nije isplativa dok imaš dug s druge strane, ali mi smo tri godine živjeli u uvjerenju kako tečaj franka stvarno više ne može biti veći ...svaki čas će pasti i mi ćemo tada napraviti uvećenu uplatu ...ali ništa...on je rastao.. i mi bi svakodnevno doživljavali novo razočaranje.

Žao mi je mnogih ljudi koje poznam i koji neće moći napraviti isto što i ja. Iskreno se nadam da će se u narednim godinama naći rješenje i za njihove kredite. Bojim se samo da bi nažalost sada mogli stradati dužnici u eurima, a onda i opet dužnici u francima, jer koliko god guverner govorio da štiti tečaj, kuna konstantno deprecira prerma euru i to je trend već nekoliko godina. Smatram da nećemo skoro vidjeti tečaj od 4,5 kune za franak i 7,25 kuna za euro.

Nostradurus, hvala još jednom na prikazanim činjenicama. I onima koji se ne slažu s Vama i onima koji se slažu želim svako dobro.
cuger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 20:12   #620
Quote:
cuger kaže: Pogledaj post
Hvala Nostradurusu na njegovom mišljenju u vezi stambenog kredita uz valutnu klauzulu u švicarskim francima.

Napravio sam prijevremenu otplatu preostale glavnice. Smatram da je manja šteta prihvatiti povećani iznos glavnice zbog rasta tečaja nego dalje strepiti i svaki dan gledati u pola dva novu tečajnu listu HNB za sutra. Sada više nemam ni prebijene pare u štednji ali barem ću po noći hrkati a ne misliti na taj kredit. Zatvorio sam sve pozicije u dionicama, stambene štednje moje i ženine, razročio nešto ušteđenih kuna i dio posudio. Jasno mi je da nijedna štednje s jedne strane nije isplativa dok imaš dug s druge strane, ali mi smo tri godine živjeli u uvjerenju kako tečaj franka stvarno više ne može biti veći ...svaki čas će pasti i mi ćemo tada napraviti uvećenu uplatu ...ali ništa...on je rastao.. i mi bi svakodnevno doživljavali novo razočaranje.

Žao mi je mnogih ljudi koje poznam i koji neće moći napraviti isto što i ja. Iskreno se nadam da će se u narednim godinama naći rješenje i za njihove kredite. Bojim se samo da bi nažalost sada mogli stradati dužnici u eurima, a onda i opet dužnici u francima, jer koliko god guverner govorio da štiti tečaj, kuna konstantno deprecira prerma euru i to je trend već nekoliko godina. Smatram da nećemo skoro vidjeti tečaj od 4,5 kune za franak i 7,25 kuna za euro.

Nostradurus, hvala još jednom na prikazanim činjenicama. I onima koji se ne slažu s Vama i onima koji se slažu želim svako dobro.
Drago mi je da ste se riješili kredita, jer slijede jako teška vremena (štednja sa urušavanjem gospodarstva) te mogućim bankrotom nekih banaka. Što u prijevodu znači da bi i solidna firma mogla u trenu propasti kad joj banka propadne.

I ja sam ubio stambenu štednju jer me štedionica derala povećanjem troškova administracije, a i isplata je bila uvjetovana otvaranjem tekućeg računa, koji je opet ekstra trošak. Na kraju sam svojih 5 cikličkih stambenih štednji ukinuo i ne želim više ulagati novac u banke. Sad kad znam kako stoje stvari.

Je malo sam fulao jer sam rekao da će Franak rasti jer je švicarska centralna banka vezala franak uz euro. Ali i dalje stoji da franak ne može pasti jer je euro toliko propao ovim dizanjem kamata na državne obveznice i za sada ne vidim što bi moglo oporaviti euro. Dužnička kriza u EU će biti samo još gora. EU je ne želi riješiti.

A kamate će i dalje ostati visoke zbog izostanka ekspanzivne monetarne politike (banke nemaju što upecati, pa ni ne bacaju udicu niskom kamatama). Tu će im pomoći i država sa visokim kamatama na državne obveznice.

Nadam se samo da će raja što prije skužiti tko to tamo vlada i u ime koga.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.