Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2013., 19:57   #221
Wink help me sivkic

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nitko nije rekao ni 1.srpnja neke druge godine.U članku se govori o sljedećim dolazećim danima.Carina će imat svoje kontrole unutar RH a policija nema veze sa količinom robe koju netko vozi samo će pogledat dokumnetaciju da li postoji.
pozz Sivkic..Vidim da znas dosta toga,pa ak moze savjetOvak imao sam problem na Slo granici,brojali su mi stembilje i skontali da sam boravio u EU vise od 90 dana..Vratili su me nazad i dali mi zabranu od 3 mjeseca na HR pasos..s obzirom da imam dvojno drzavljanstvo (HR I BIH) nakon par dana sam uzeo BIH pasos i presao na Madjarsku,boravio u EU i izasao bez problema..Bio sam kuci otpr. 4 mjeseca i ponovo sa BH pasosom krenuo na Slo,e tad su me skuzili da sam pod zabranom na HR pasos prelazio sa BH,odnosno da koristim dva pasosa ali su me pustili u EU..sad sam tu u EU vec oko 70 dana i trebam sl tjedan nazad..e sad zanima me dali bi mogao imati neki problem pri izlazku na Slo gr,i ponovo pri ulazku u EU ali ovaj puta na HR pasos jer je zabrana vec odavno istekla,a i HR ce tad biti clanica EU..tesko reci,a hvala unaprijed..pozdrav
duffstaff is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 20:39   #222
Ne znam zasto su te uopce pustili da udjes.
Mogao bi imati problema, valjda ovisi koliko ce entuzijasticni biti na granici u provjeravanju koliko si dugo u EU i s kojom putovnicom.
Slovenci ti mogu lupiti i zabranu za schengen.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 00:19   #223
pa nek na izlasku iz eu pokaze osobnu a ne putovnicu...
u EU smo taman za tjedan dana
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 02:03   #224
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
pa nek na izlasku iz eu pokaze osobnu a ne putovnicu...
u EU smo taman za tjedan dana
Moze probati, ali ga svejedno na granici mogu pitati kada je usao u schengen i s kojim dokumentom. Schengenske granice ne postoje bez razloga.
Puno je tu okolnosti koje mogu utjecati- mozda tip ni nema HR osobnu recimo (ako mu je prebivaliste u BiH), tada mu u HR putovnici takodjer pise BiH adresa koja ce se (prica se, jel) drugacije tretirati nego putovnica u kojoj je RH prebivaliste.. etc, etc.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 07:20   #225
Quote:
duffstaff kaže: Pogledaj post
..e sad zanima me dali bi mogao imati neki problem pri izlazku na Slo gr,i ponovo pri ulazku u EU ali ovaj puta na HR pasos jer je zabrana vec odavno istekla,a i HR ce tad biti clanica EU..
Izašao si dan-dva prije ali ti nisu udarili pečat (pošto smo u eu).Još ni slovenci ne znaju da li će "povratnicima" gledat pečate i brojit dane u eu (do 1.7).

Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Puno je tu okolnosti koje mogu utjecati- mozda tip ni nema HR osobnu recimo (ako mu je prebivaliste u BiH), tada mu u HR putovnici takodjer pise BiH adresa koja ce se (prica se, jel) drugacije tretirati nego putovnica u kojoj je RH prebivaliste.. etc, etc.
Može se tretirat samo kao RH putovnica nikako drugačije jer se gleda državljanstvo a ne adresa prebivališta.Možda samo malo jača kontrola i to je to.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 07:48   #226
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Može se tretirat samo kao RH putovnica nikako drugačije jer se gleda državljanstvo a ne adresa prebivališta.Možda samo malo jača kontrola i to je to.
Na tako nesto sam i mislila.

Slazem se da se neke stvari nece znati dok se ne pocnu primjenjivati u praksi.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 09:07   #227
Koji savjeti, koji problemi... mislio sam da je tema ozbiljna, no ispada da ja koji radim na graničnom prijelazu skoro 20 godina nemam pojma, no očito "imaju" oni koji slova zakona pročitali nisu... o tempora, o mores... lupetanja samo tako... sivkić, je li i ti radiš na granici??
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 10:07   #228
Što nije u redu?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 11:16   #229
Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
Koliko puta treba ponoviti da unutar EU nema carina
Nema carina nego ima ogranicenja nemozes sad kupiti 5 hektolitara goriva u njemackoji uvoziti ga u HR. jer to vise nije za osobne potrebe.
ili stvarno mislis da su nasi politicari budale pa nece opet postaviti nekakva ogranicenja?

Pogledaj samo one raznorazne potrebne dozvole za uvoz RITT opreme koje nijedna druga normalna drzava na svijetu nema.

Uostalom samo prenosim ovdje sto se pise po novinama, a kako ce biti zivi bili pa vidjeli...
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 11:16   #230
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Što nije u redu?
Pa nisu u redu smatranja o razini kontrole i evidencijama što se može a što ne i gdje se i kako što vodi... da se ljudi ne bi zatekli u banani, pa bi ti se netko spominjao najbliže rodbine...

BTW, zabrane boravka koje su upisane od strane bilo koje zemlje EGP-a su vidljive i obvezujuće za bilo koju članicu. Ulazak sa osobnom iskaznicom u zemlju u koju direktno nije dozvoljen ulazak sa OI smatra se ilegalnim boravkom i adekvatno sankcionira (jer se ne možeš praviti grbav i reći da si se malo zaigrao pa otputovao predaleko...), uključivo i zaštitne mjere protjerivanja i zabrane ulaska i boravka.

Sve se to evidentira u nBMIS sustavima, bez obzira kojega je državljanstva sustav nudi popis svih sličnih osoba sa istim i sličnim osobnim podacima (znači, fore "neću putovnicu nego osobnu, izvadim stranicu iz putovnice i slične fore - su fore za budale... misliti da nitko neće ništa znati jer je isčupao stranicu je glupost, plus što je predmet moguće i kaznene prijave jer putovnica nije vlasništvo putnika, nego države - putnik je samo korisnik, kao i svih ostalih isprava koje izdaju nadležna državna tijela - znači, to su kaznena djela krivotvorenja službene isprave)... da ne velim da smo digli ne znam koliko takvih "isčupam stranicu" morona jer su stranice putovnice i matrikule numerirane, a ima kolega koji i to pregledavaju...)...

Bitno je ono što piše u informacijskom sustavu, ne ono što piše u putovnici, ovisno o raspoloživom vremenu skenira se i ulazak i izlazak iz zemlje (osobito će sada to biti ne samo obaveza za SVAKOG putnika, nego i zbog monitoringa međunarodne zajednice nad provedbama kontrole zajedničke vanjske EU granice)... parovi policijskih službenika naš-stranac obavezno će provlačiti sve, znači ako u sustav ne upišemo mi, budu Slovenci ili Mađari i obrnuto...

Stupa na snagu i novi Zakon o strancima otprije neki dan, pa nije naodmet sve to dobro proučiti, jer je određenih sustava rada, prekršaja, kaznenih odredbi i noviteta koji su debelo pooštreni podosta... no i tu smo morali pokazati svo poltronstvo prema EU, jer je kazna za korištenje tuđom putovnicom ili OI, te davanjem vlastite putovnice ili OI na poslugu drugome za državljane EU sada 100 kuna (slovima: STO KUNA), znači ni 15 eura za ono što je principijelno vrlo blisko kaznenom djelu i težem prekršaju... dobro je da takvih besmislica skoro više i nema, osobito za sve ilegalne radnike u Hrvatskoj i one koji ih zapošljavaju, dovode, smještaju i koriste...

Kao primjer, eto članak 221.:

Članak 221.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100,00 kuna kaznit će se državljanin države članice EGP-a i član njegove obitelji koji:
1. na zahtjev službene osobe ne da na uvid ispravu kojom dokazuje svoj identitet ili je ne nosi sa sobom, odbije na zahtjev policijskog službenika dati osobne podatke ili da svoje isprave drugom da se njima služi ili se služi nevaljanom ispravom ili tuđom ispravom kao svojom (članak 183. stavak 2., 3. i 4.).
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se državljanin države članice EGP-a i član njegove obitelji koji:
1. ne prijavi ili ne odjavi boravište ili prebivalište (članak 183. stavak 5.),
2. boravi u Republici Hrvatskoj za vrijeme trajanja zabrane ulaska i boravka.

============================

Drugim riječima, za lažno predstavljanje tuđim dokumentima državljanin neke zemlje EGP-a dobije kaznu 100 kuna, za neprijavljivanje boravka u roku 24 sata može dobiti 5000 kuna... blaženi naši saborski intelektualci na čelu sa Kominternom...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 11:52   #231
U biti mi i nije jasno koja je tvoja zamjerka temi. Nije uopce bitno koliko su savjeti bizarni, sve dok su problemi jednako tako bizarni- a problemi nastaju bas stoga sto su manipulacije za koje si ti napisao da "nisu dozvoljene" ,ocito itekako moguce pa dolazi do diskrepancije.

Meni je prva reakcija nakon nekih postova cisti facepalm jer mi nije uopce jasno kako se situacija s prethodne stranice uopce moze dogoditi, zasto nakon pokusaja ilegalnog prelaska nije dobio zabranu i za RH na jos bar 5 godina jer mu je ocito modus operandi ordinirati na nasim granicama.

Kod ovog drugog slucaja mi nije jasno ( a to sam odmah i napisala) kako su ga pustili da udje, i kako je moguce da je bezbrizno izasao.

Dakle u teoriji sve sto si napisao stoji, ali u praksi su nam granice ocito premekane i kontrole nisu dovoljno temeljite.
Zanima me kako ce funkcionirati novi sustav u praksi.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 12:39   #232
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
U biti mi i nije jasno koja je tvoja zamjerka temi. Nije uopce bitno koliko su savjeti bizarni, sve dok su problemi jednako tako bizarni- a problemi nastaju bas stoga sto su manipulacije za koje si ti napisao da "nisu dozvoljene" ,ocito itekako moguce pa dolazi do diskrepancije.

Meni je prva reakcija nakon nekih postova cisti facepalm jer mi nije uopce jasno kako se situacija s prethodne stranice uopce moze dogoditi, zasto nakon pokusaja ilegalnog prelaska nije dobio zabranu i za RH na jos bar 5 godina jer mu je ocito modus operandi ordinirati na nasim granicama.

Kod ovog drugog slucaja mi nije jasno ( a to sam odmah i napisala) kako su ga pustili da udje, i kako je moguce da je bezbrizno izasao.

Dakle u teoriji sve sto si napisao stoji, ali u praksi su nam granice ocito premekane i kontrole nisu dovoljno temeljite.
Zanima me kako ce funkcionirati novi sustav u praksi.
Kao prvo, ti problemi nisu bizarni, već su protuzakonite i kriminalne prirode, opisani su kao takovi u zakonima, i nisu ni tako rijetki da bi bili bizarni u tom smislu...

Kao drugo, da li je nešto moguće ili nemoguće nema veze sa time dešava li se to ili ne; to su dvije različite stvari koje međusobno ne pravdaju jedna drugu.

Kao treće, kazne kod nas su jedini bizarni pojam u cijeloj priči, osobito tumačenje eu-zakona u interpretacijama naših vrlih pravnih pismoznanaca, zato i imamo takovu anarhiju u svemu i svi nam se smiju, Hrvatsku ne poštuju jer ni sama Hrvatska sa smiješnim zakonskim odredbama ne drži do sebe.

U biti, jedina korisna stvar od te EU će biti da će se neki prestati ponašati kao da je ovo još uvijek Jugoslavija i da se posvuda kreću i bahate kao da su na svojem dvorištu - podosta njih će se gorko opeći i onda čuditi, osobito iz istočnih zemalja a la BiH i Srbije... a kao i puno drugih stvari, najviše problema imaju zato jer polaze od stanovišta da je kršiti zakon nekakvo njihovo "pravo", i onda žele - narodski rečeno - kruha preko pogače... tome će pridonositi i dvostruka državljanstva, no i tu nastaje problem, jer se u provjeri identiteta neće naglasak stavljati na državljanstvo, nego na sve ostalo...

Naravno da dvostruka državljanstva ostaju poseban problem kojega će se isto nekako trebati riješiti...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 15:11   #233
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
... parovi policijskih službenika naš-stranac obavezno će provlačiti sve, znači ako u sustav ne upišemo mi, budu Slovenci ili Mađari i obrnuto...
Ne budi veći idealist od komunista 41-45.
I mislim da ovdje nitko ne dijeli protuzakonite savjete nikom jer bi postovi bili obrisani a autori kartonirani.
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Dakle u teoriji sve sto si napisao stoji, ali u praksi su nam granice ocito premekane i kontrole nisu dovoljno temeljite.
Zanima me kako ce funkcionirati novi sustav u praksi.
Normalno da stoji i tako će i ostat.Novi sustav neće imat nove ljude pa se zna rezultat.Isto kao i do sada.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 21:44   #234
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Izašao si dan-dva prije ali ti nisu udarili pečat (pošto smo u eu).Još ni slovenci ne znaju da li će "povratnicima" gledat pečate i brojit dane u eu (do 1.7).


Može se tretirat samo kao RH putovnica nikako drugačije jer se gleda državljanstvo a ne adresa prebivališta.Možda samo malo jača kontrola i to je to.
ocigledno me niste skuzili tko zeli jasno procitati moju temu neka procita i savjet da,bit cu zahvalan...a ovi ostali neka se i dalje zabavljaju i raspravljaju pozz
duffstaff is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 22:40   #235
Pozdrav svima!
Primijetila sam da ovdje ima ljudi koji rade na granici, pa bih vas molila ako mozete da mi pomognete.

Naime, posjedujem dvojno drzavljanstvo (HR i BiH). Mjesto prebivalista otok Krk. Bila sam u Finskoj dulje od 3 mjeseca (tj.90 dana). Radila sam gore i predala zahtjev za vizu. Proces je trajao dulje od 3 mjeseca. Dobila sam odbijenicu i deportovana, te sam dobila zabranu ulaska na BiH pasos jer sam sa njim bila prijavljena tamo. Bila sam u HR 7 dana.te sam kupila kartu Zagreb-Helsinki i krenula ponovo gore kao HR drzavljanin. na aerodromu u ZG nisu mi stavili ulazni pecat u EU na HR pasos. bila sam gore 80 dana i kad sam se vracala isla sam preko Latvije. Na aerodromu u Rigi mi je carinik uzeo HR pasos i kad ga je provukao pitao me je da li ja imam dvojno drzavljanstvo. rekla sam da imam i pitao me je kako sam usla u EU, rekla sam preko ZG te mi je rekao da imam zabranu ulaska u EU i da nemam ulazni pecat u EU. Mene sad zanima da li cu nakon 01.07. moci putovati u zemlje EU kao HR drzavljanin te da li cu imati problema na granici tj. pri kontoli putnih isprava ili osobne zbog te zabrane koju imam kao BiH drzavljanin??? Imam zagarantovano zaposlenje u Finskoj, neznam sad da li cu moci ici gore raditi jer nisam napravila nikakav prekrsaj kao HR drzavljanin. Bila sam manje od 90 dana, prije vremena izasla iz unije. nadam se da nisam previse komplikovano sve napisala. ako imate nekih pitanja objasnit cu detalje. unaprijed zahvaljujem na odgovoru! Pozdrav!
Finlandgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 03:10   #236
Quote:
duffstaff kaže: Pogledaj post
ocigledno me niste skuzili
Jesam i odgovoreno ti je.Možeš koristit RH putovnicu.Donji odgovor vrijedi i za tebe.
Quote:
Finlandgirl kaže: Pogledaj post
Naime, posjedujem dvojno drzavljanstvo (HR i BiH).,
U Priručniku europsko pravo za graničnu policiju stoji:
"Samo državljani trećih zemalja mogu sukladno čl.96 SPS biti u raspisu u SIS-u radi uskraćivanja ulaska.Državljani koji imaju dva državljanstva ili više njih, te osim državljanstva neke od država članica EU ili EGP-a posjeduju još jedno državljanstvo ili više drugih državljanstava, važe kao državljani EU-a, a ne kao državljani trećih zemalja.Sukladno čl 134 SPS-a,SPS se primjenjuje samo ako je u skladu sa pravom Zajednice"..
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 19:29   #237
[QUOTE=sivkić;45616703]Jesam i odgovoreno ti je.Možeš koristit RH putovnicu.Donji odgovor vrijedi i za tebe.


U Priručniku europsko pravo za graničnu policiju stoji:
"Samo državljani trećih zemalja mogu sukladno čl.96 SPS biti u raspisu u SIS-u radi uskraćivanja ulaska.Državljani koji imaju dva državljanstva ili više njih, te osim državljanstva neke od država članica EU ili EGP-a posjeduju još jedno državljanstvo ili više drugih državljanstava, važe kao državljani EU-a, a ne kao državljani trećih zemalja.Sukladno čl 134 SPS-a,SPS se primjenjuje samo ako je u skladu sa pravom Zajednice"..[/QUOTa

OK, to pise u tom prirucniku, zasto i nitko u ambasadama Finske i HR nije lijepo objasnio, da ja kao laik u medjunarodno ili kako se vec to pravo tretira znam da li mogu bez problema preci granicu na sloveniji i ici u Finsku? jos jedna stvar, ja imam osobnu sa mjestom prebivalista otok Krk. znaci ja sam EU gradjanin od 01.07. sa mjestom stanovanja u HR. znaci samo bih htjela znati da li mi ta zabrana smeta da putujem, inace nisam nikakav kriminalac. samo bih htjela raditi. ali ovi sto u ambasadama rade kao da su neskolovani za to radno mjesto, samo znaju uzet kopirat papire i rec dodji za mjesec dana. nista konkretno.
Finlandgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 23:52   #238
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Koji savjeti, koji problemi... mislio sam da je tema ozbiljna, no ispada da ja koji radim na graničnom prijelazu skoro 20 godina nemam pojma, no očito "imaju" oni koji slova zakona pročitali nisu... o tempora, o mores... lupetanja samo tako... sivkić, je li i ti radiš na granici??
Ok ako radis 20 godina na prijelazu reci ti meni jel mogu ja u Hrvatsku ako imam zabranu za Austriju i da li to stoji u sustavu kod vas? Imam zenu i djecu u HR,nisam HR drzavljanin oni jesu! Sta kazes ako uzmem tudju putovnicu 100 kuna kazne??? Kakav vam to zakon,pa kod nas bi vas odmah vodili kod sudije? I jos jedno pitanje ako sam kod Slovenaca u sustavu za zabranu ulaska jer to znaci da sam i kod Madjara,to pitam jer sam bio kod Austrijanaca ali nisam kod Slovenaca bio dok me nisu otkrili sasvim slucajno,imas gore opisano kako sam ulazio u Austriju,iza kamiona,rezao stranice i tako.Ako zamenim ime i prezime prelazim sigurno tako mi rekao jedan granicni policajac na Hr-BiH granici juce,jel to bas tako?Hvala na odgovoru!
malivelikicovek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 04:45   #239
Ljudi molim vas za mišljenje,frend ima BiH državljanstvo bio je prijavljen 3 mjeseca u Zagrebu s tim da je ulazio i izlazio sa osobnom,prekoračio je nekih par dana preko 3,vraća se vozom sa osobnom u BiH , da li će vidjeti kad provuku kroz čitač dokumenata da je prekoračio 90 dana ?koji podaci su vidljivi uopće na čitačima u vozu? znam da je pitanje van teme ,ispričavam se unaprijed.

Hvala
Primorski Bor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 11:04   #240
Quote:
malivelikicovek kaže: Pogledaj post
Ok ako radis 20 godina na prijelazu reci ti meni jel mogu ja u Hrvatsku ako imam zabranu za Austriju i da li to stoji u sustavu kod vas? Imam zenu i djecu u HR,nisam HR drzavljanin oni jesu! Sta kazes ako uzmem tudju putovnicu 100 kuna kazne??? Kakav vam to zakon,pa kod nas bi vas odmah vodili kod sudije? I jos jedno pitanje ako sam kod Slovenaca u sustavu za zabranu ulaska jer to znaci da sam i kod Madjara,to pitam jer sam bio kod Austrijanaca ali nisam kod Slovenaca bio dok me nisu otkrili sasvim slucajno,imas gore opisano kako sam ulazio u Austriju,iza kamiona,rezao stranice i tako.Ako zamenim ime i prezime prelazim sigurno tako mi rekao jedan granicni policajac na Hr-BiH granici juce,jel to bas tako?Hvala na odgovoru!
Pa u Hrvatsku možeš, no u Austriju ne možeš, osim ako ti nisu udarili za cijelo područje EGP-a (jer zemlje IMAJU pravo ograničiti samo za svoj teritorij).

Na pitanje kakvi su nam zakoni - velim jadni i smiješni, baš kao i političari koji ih donose, šaka jada i poltronstva.

Ako si u sustavu unesen od jedne države EGP-a, SVE države u EGP to imaju na uvid.

Taj policajac ti priča gluposti, jer sustav izbacuje slične osobe, osobito ukoliko odgovaraju i ostali podaci.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:48.