Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2013., 20:51   #101
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Za garantno pismo su je pitali jer nije imala novcana sredstva, sto je tu cudno?
To je samo pismo osobe kod koje ce ona boraviti u kojem ta osoba izjavljuje da odgovara za nju financijski sve dok je ona u toj zemlji.
iz iskustva znam da je 1 od 100 da uopce pitaju za lovu,da mogu pitat mogu
goran79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 21:40   #102
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Iskoristila gdje, vracaju je gdje?

S granice te uvijek mogu vratiti ako smatraju nemas dovoljno sredstava.
U Njemačkoj je bila 3 mjeseca, a prešla je granicu odnosno vratila se u Hrvatsku 07.02.2013. Jučer je pokušala prijeći granicu, ali vratili su je sa objašnjenjem da kud ona misli ići kad joj je ostao još jedan dan koji ima pravo iskoristiti.Oni su se jednostavno namjerili da je vrate doma u Hrvatsku pa su je pitali da li ima novčanih sredstva i kod koga ide. Uglavnom samo je potpisala izjavu o razlozima zbog kojih nije prešla granicu pa valjda nema tu nikakve zabrane da ona ponovno otputuje u Njemačku kada joj istekne rok od 3 mjeseca koje mora biti u Hrvatskoj.
siluet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 00:10   #103
Mislim da je sve ok, tu nema prekrsaja-ona nije prekoracila dozvoljeni turisticki boravak- moze u Schengen nakon tri mjeseca.
U redu je sto je nisu pustili, zapravo su joj napravili uslugu.

Samo mogli bi je opet pitati za sredstva iduci put, ili za garantno pismo.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 11:29   #104
Quote:
goran79 kaže: Pogledaj post
ja mislim da ni slovenec nezna koliko bi to trebalo imat novaca po danu za boravak u eu.
Zna.Otprilike od 40 eura po danu na više ovisno o zenlji u koju se ide.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 11:48   #105
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zna.Otprilike od 40 eura po danu na više ovisno o zenlji u koju se ide.
u redu,ali poznam puno ljudi koji putuju sto iz hrvatske sto iz bih pa nikad niko nije pitao.ako mozes pogledat sto sam napisao pod drzavljanstva
goran79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 12:38   #106
Ako nisu pitali uopće ne znači da ne mogu ili ne smiju.Pravo da to pitaju i provjere imaju.

Što se tiče onog pitanja netko mu je greškom dao državljanstvo i time i putovnicu.Nakon kontrole/provjere uzeto mu je državljanstvo i nema pravo na putovnicu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 12:35   #107
21.03. kroz jutro sam se busom vraćao iz njemačke u hrvatsku, i to mi je bio predzadnji dan od ovih dopuštenih 90 u 180 dana. pečat na ulasku u EU busom u Sloveniju sam dobio od njih na granici, ali sad u povratku oni su cijelu bus jednostavno samo pustili. nisu pregledavali putovnice, nisu nigdje izlazili, samo su mahnuli rukom i pustili cijeli bus da prođe. tako da ja sad efektivno nemam izlazni pečat, i ja sam još u EU. sudeći samo po mojoj putovnici sad, već sam u prekršaju s obzirom da izlaska iz EU nemam u putovnici. da li ja ovdje trebam nešto poduzet, i da li mogu uopće išta tu napravit?

jer sudeći po ovome, ako budem za mjesec dana ponovno išao u inozemstvo (dokad bi se oslobodio koji tjedan dana da imam pravo boravit), mogu samo nastradat ako mi netko bude provjeravao putovnicu.
asdfghj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 13:22   #108
Nemas nikakvo pravo za mjesec dana ponovo ici (kakvih tjedan dana se oslobodilo o cemu ti?)-imas pravo uci 6 mjeseci nakon inicijalnog ulaska, dakle za cca 3 mjeseca.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 14:51   #109
krajem 9.og, pocetkom 10.og mjeseca sam isto bio u eu na 10-ak dana, koji mi se trenutno uracunavaju u mojih 90 dana, a za mjesec dana vise ne vaze tako da taj period opet imam. o tome ja.
asdfghj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 18:19   #110
bila sam u italiji 23.12. na 10dana,sa osobnom.sad bi isla krajem svibnja putovnicom.jel mogu ostat 3mj il moram umanjit za tih 10dana?
i to garantno pismo,di se to pise?u policiji?hvala
jeleros is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 11:25   #111
Možeš ostat 3 mjeseca.Garantno pismo daje onaj kod kojeg ideš.U pravilu državljane RH ne pitaju osim u nekim iznimnim situacijama i kad radi "iznimno profesionalan" slovenac.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 16:02   #112
Quote:
asdfghj kaže: Pogledaj post
nisu pregledavali putovnice, nisu nigdje izlazili, samo su mahnuli rukom i pustili cijeli bus da prođe.
Trebao si zahtijevati pečat, a oni ti ga moraju dati (iovako su ti ga morali dati), osobito kada znaš kako sustav funkcionira... oni se na aj način rješavaju neželjenih gostiju i kvaziturista - istina, nije korektno, nije profesionalno, no kako je ona "jači koji kvači", ostaje i tebi i svima ostalima koji se nađu ili se budu našli u toj situaciji da "diskretno podsjete" policajca na njuegovu zakonsku obvezu i pravilo da se stranim državljanima obavezno ovjerava ulazak i izlazak iz zemlje u putovnicu...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 18:23   #113
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Trebao si zahtijevati pečat, a oni ti ga moraju dati (iovako su ti ga morali dati), osobito kada znaš kako sustav funkcionira... oni se na aj način rješavaju neželjenih gostiju i kvaziturista - istina, nije korektno, nije profesionalno, no kako je ona "jači koji kvači", ostaje i tebi i svima ostalima koji se nađu ili se budu našli u toj situaciji da "diskretno podsjete" policajca na njuegovu zakonsku obvezu i pravilo da se stranim državljanima obavezno ovjerava ulazak i izlazak iz zemlje u putovnicu...
nisam imao gdje zahtjevati svoj pečat, s obzirom da smo stali na granicu i odmah krenuli, a i nisam bio jedini koji je pitao vozača i konduktera zašto nećemo stat za pečatiranje, a ovi su samo odmahnuli rukom i nastavili, i šta ja tu mogu, svađat se sa cijelim busom možda? :\

meni je jasno da je tu sad problem, mene zanima jel ja mogu oko toga išta napravit, jer ako budem trebao ić za mjesec dana, mogu samo u probleme upast, jer kad dođem kod njih na granicu i on me upita gdje mi je izlazni pečat, mogu ja njima govorit "pa vi mi ga niste ni dali" koliko god hoću, al znam da mi to ništa ne vrijedi. nije meni problem ić niti u neku ambasadu, ministarstvo, ali kad ne znam ni gdje ni kome se obratit (ako uopće mogu se nekom obratit)
asdfghj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 10:32   #114
Quote:
asdfghj kaže: Pogledaj post
nije meni problem ić niti u neku ambasadu, ministarstvo, ali kad ne znam ni gdje ni kome se obratit (ako uopće mogu se nekom obratit)
Ne možeš ići nigdje tražit izlazni pečat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 22:13   #115
znači mogu se poklopit po ušima, i zaboravit na bilo šta, a pogotovo za to da pokušam idući mjesec ponovno preko slovenije ić?
asdfghj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 09:27   #116
Kažeš da si bio samo 8 dana od ulaznog pečata a da ti nisu stavili izlazni i ako prođe prođe.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 00:42   #117
hmm, imam ja i kartu od busa na kojoj se vidi kad sam putovao nazad za hrvatsku, ako se s njima da raspravljat oko toga.
asdfghj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 17:12   #118
Zanima me nešto ako netko ima da mi objasni koji je postupak i koje su pretrage i slično.
Naprimjer sve do sada se u Sloveniju ili Italiju, i ostale Europske države moglo prelaziti granica, pokaže se putovnica i prođe se granica, mislim kućice gdje je policija i zatim carina. Neznam kakav je bio postupak kada se ide na Ljubljanski aerodrom jer linija iz Zagreba nema do Ljubljanje ili ako se ide iz Zagreba za Milano i Rim koja je bila procedura prije i kako ce biti nakon 02.07.2013 nakon sto budemo u EU.
ono sto mene konkretno zanima dali mozemo ici autom 01 ili 02.07.2013 prođemo hrvatsko-slovensku granicu, prođemo kućice, nikome ne pokazujemo putovnice niti cariniku ista kazemo ili ih nece vise biti tamo. Koja je procedura pravna, dali pitaju za novce koje eure koje iznosimo za neku kupovinu i slicno. i kako je isto nazad u povratku u hrvatsku. isto vrijedi i za italiju, njemačku i ostale zemlje koje su u EU.
Kako ce biti kada u ljeto se ide sa Zagrebačkog aerodroma bilo gdje u Europu dali isto moramo proči kroz onaj rendgen i dali pokazujemo putovnice ikome u onim kućicama-šalterima na aerodromima ili toga vise nece biti osim samo info punktova. i dali ce biti ista procedura da te policija ili carinik na samim tim punktovima pita kuda se ide i jeli povod turistički ili posjet nekoga. to me zanima
__________________
...
ivan.iv is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 23:09   #119
Mi necemo biti u schengenu, granice ce jos uvijek postojati ali moci ces ih prelaziti s osobnom iskaznicom.

Osiguranje na aerodromu nije granica, vec mjera opreza kako se na terminale i sam zrakoplov ne bi unosilo sve i svasta.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 12:04   #120
Quote:
ivan.iv kaže: Pogledaj post
ono sto mene konkretno zanima dali mozemo ici autom 01 ili 02.07.2013 prođemo hrvatsko-slovensku granicu, prođemo kućice, nikome ne pokazujemo putovnice niti cariniku ista kazemo ili ih nece vise biti tamo. Koja je procedura pravna, dali pitaju za novce koje eure koje iznosimo za neku kupovinu i slicno. i kako je isto nazad u povratku u hrvatsku. isto vrijedi i za italiju, njemačku i ostale zemlje koje su u EU.
Kako ce biti kada u ljeto se ide sa Zagrebačkog aerodroma bilo gdje u Europu dali isto moramo proči kroz onaj rendgen i dali pokazujemo putovnice ikome ...
Putovnice odnosno osobne će se i dalje pokazivat policiji jer policijska (granična) kontrola ostaje dok se schengen ne postavi na srpsku i bosanku granicu.Hrvatska policija će se preselit na slovensku stranu i mađarsku tako da će se vršit samo jedna kontrola.Carine nema tako da se roba može vozit bez ograničenja ali nema ni povrata pdv-a za robu koja bude kupljena u eu.Dakako da se novac mora posjedovat i imaju ga pravo pitat iz razloga da se ne bi išlo u krađu i da se ima za platit troškove.
Na aerodromima ostaje sve isto.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.