Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2005., 10:35   #1
Kamenjar

Budući sam odlučila dovesti u red mamino dvoriše/okućnicu, najljubaznije molim ideje i prijedloge za uređenje malog kamenjara ili nešto sl. Već sam konzultirala nešto od literature, nabavila dva čempresa /plava, ako se ne varam/ i još neku biljkicu koja može van. Naime, relativno sam nova u tome.
Znam otprilike da bi više biljke trebale ići na vrh kamenjara a onda sve niže.
Koje biljke, na kojoj udaljenosti saditi, koje se biljke vole a koje "svađaju", itd.
Unaprijed hvala
Orlanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 11:05   #2
PRVO koje veličine kamenjar??
Ččempres- mini valjda u kamenjar??

Kamenjar je idealno utočište ako želiš nešto iza njega sakriti ili prikriti, možeš se igrati oblikom ali su najljepši oni sa piramidalnim oblikom, stepenasti gdje možeš staviti pa čak i mini ruže, vanjske juke, nadograđivati ih u visinu i širinu dodavati patuljke, puževe, i žapce.

Ipak najljepši su usklađeni kamenjari sa nižim biljkama nego oni u kojima ti strše veliko bilje a do njih su one niske puzavice.

Kad se sadi bilje razmisli koja je njihova maksimalna veličina da ti gornji nivo kamenjara bude u skladu a ne da strše vrhovi biljaka.
Kod kamenjara je pravilo ničeg previše ničeg premalo, ali se i kamenjar mora razrjeđivati. Usto gledaj na boju, i dodaj prostora za sadnju jednogodišnjih biljaka koje će ga bojom dići, kao što su begonije. Sam zeleni kamenjar je lijep ali je ljepši onaj koji ima skladne boje. Imaš dovoljno ukrasnih biljaka koje svake godine kupuješ i slažeš boje prema tvojem raspoloženjju koje se bojom mogu dobro uskladiti sa zelenilom i kamenom. Kamenje ti treba imati prirodni izgled, ne tucanik, već trebaju biti obluci i to veći-na Sljemenu ih ima u potocima, pogotovo kres kameni.

Najljepše kamenje stavlja da se vidi a oni loši završe u temeljima. Zemlja mora biti kombinacija, glina ne smeta jer je neće isprati kiša. Biljke koje se sade imaju funkciju zadržavanja zemlje sa svojim korijenčićima.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 12:40   #3
Prvo: hvala na savjetima

Drugo: da, mini čempres. Valjda. Rečeno mi je da će rasti do oko metar-metar i nešto sitno. Kamenjar, inače ne preveliki-nešto manje i lakše za održavanje budimo ipak realni u početku, zar ne?

Kamenje bih uzela eruptivno /to je onako plavo-sivo-zelene boje/ jer kod nas u blizini ima takav kamenolom, onako kako sam u glavi otprilike zamislila mislim da bi bojom odgovaralo a i ne bi ga /kamenje/ "otopila" kiša. Naravno, "ubrala" bih ga ispod stijene kamenoloma, znači da je neprerađeno, odnosno nije drobljeno tj. oblikovano.

Inače, postoji padina/nizbrdica u dvorištu. Nije jako stma i to sam zamislila tu posložiti i slagati slojeve bilja stepenasto.
Orlanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 12:43   #4
Ne volim čemprese nekak me podsjećaju na groblje ali ukusi su različiti.....

Kamenjar je pravo osvježenje za vrt jer ga te njegove nakupine izdignu, a mašti se može dati na volju, samo ne treba pretjerivati.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 12:47   #5
Htjela sam gradaciju biljaka po visini, a tako sam i vidjela kod drugih

A malo je posla sa njima
Orlanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 15:01   #6
Re: Kamenjar

Quote:
Orlanda kaže:
Budući sam odlučila dovesti u red mamino dvoriše/okućnicu, najljubaznije molim ideje i prijedloge za uređenje malog kamenjara ili nešto sl. Već sam konzultirala nešto od literature, nabavila dva čempresa /plava, ako se ne varam/ i još neku biljkicu koja može van. Naime, relativno sam nova u tome.
Znam otprilike da bi više biljke trebale ići na vrh kamenjara a onda sve niže.
Koje biljke, na kojoj udaljenosti saditi, koje se biljke vole a koje "svađaju", itd.
Unaprijed hvala
ev ti jedan zanimljiv članak, ali odi prije nego nestane...

Suhozid i Kamenjara
__________________
baš me briga što misliš, bitno da misliš.....
Grof_Drkula is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 16:48   #7
Uhvatila
Orlanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 10:31   #8
Izrada kamenjara u vrtu

Ima li neko dobar link s uputama za izradu kamenjara u vrtu?
__________________
Widescreen
widescreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 13:24   #9
pa cemu? i onako ces se ravnati po biljkama na koje naidjes prilikom kupovine

evo ovo
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 20:40   #10
I ja ovih dana uređujem vrt veličine 6 x 10 Kao prvo kupio sam 2 kubika psunjskog kamena ,formirao središnji dio elipsato Ispred kuće također sam složio kameni red nepravilnog oblika nasuo to zemljom oblikovao posadio trajnice i maćuhice nešto živičnog bilja i sada čekam da priroda učini svoje to jest da to malo naraste pa ćemo vidjeti što korigirati
zozef is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 20:40   #11
I ja ovih dana uređujem vrt veličine 6 x 10 Kao prvo kupio sam 2 kubika psunjskog kamena ,formirao središnji dio elipsato Ispred kuće također sam složio kameni red nepravilnog oblika nasuo to zemljom oblikovao posadio trajnice i maćuhice nešto živičnog bilja i sada čekam da priroda učini svoje to jest da to malo naraste pa ćemo vidjeti što korigirati
zozef is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 23:03   #12
sama izrada kamenjara i nije tako teška, ako imaš u glavi barem približno što želiš imati ispred/pokraj kuće. treba ti neka glavna ideja - a za to ukucaj lijepo u google kamenjar i pretraži slike ili još bolje: stone garden ili rock garden i pogledaj slike. sigurno ćeš naći neku dobru ideju za početak. kamenje možeš ili kupiti (MBM ima dosta dobar izbor) ili sakupljati sam (na šljunčari ili negdje na moru).
marica55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 17:35   #13
Možda nešto ovako :
ili nešto kao: ili kao:.Formiranje svega ovoga trajalo je ,a i još traje cca 10-tak godina na površini od 2000 kvadrata .Slika imam na stotine!!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 18:07   #14
Gdje da kupim kamen i koja je cijena po kubiku s dostavom...

Zanima me crni granit (neobrađen) ili plavi vapnenac (neobrađen), radim suhi zid oko oko sjenic, te planiram napraviti jezerce povezano s mostićem, ali da na nagibu napravim kaskadno slijevanje vode do jezerca...

Dimenzije jezera bi bile cca 2 na 2 metar (oblik graha), dubina: prva stepenica 30 cm, druga 40 cm, znači nekih 70 cm na sredini...nagib kaskadnog dijela bio bi nekih 30 stupnjava, dužine skoro pa metar...

Postat ću sliku kad je prebacim, napola je gotov zid, jer mi fali materijala, kupio sam foliju 1mm, pumpa mi fali, jer nisam siguran koju da uzmem zbog jačine, popto je razlika između dna i vrha kaskade skoro 3 metra pod kutem od 45 stupnjeva...

Hvala na pomoći!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 16:46   #15
postoji dobra knjižica, zove se KAMENITI VRT. autorica je Eva Simoni, a izdavač je LEO Commerce Rijeka. na interliberu sam ju neki dan platio 40 kuna
zelembać is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 00:25   #16
Kamenjar

Ovako, tati mi je pala ideja na pamet da dopuni već ionako prepuno dvorište kamenjarom. Nabavio kamenje, sredio zemlju i sad cemo to raditi. Pa ako netko ima iskustva s time molim vas da me malo uputi na što moram paziti, koliko kamenja trebam osim za napraviti obrub, koje vrste da sadim, kako spriječiti rast korova (može li tu treset pomoć)...i tako....
Naravno i ovaj podatak, priča se odvija u istočnoj slavoniji!
__________________
Semper ubi sub ubi!
pingo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 09:18   #17
danas ima puno tih kamenjara, svaka druga kuća, postali su pravo pomodarstvo. to su uglavnom nazovi kamenjari, al ljude vesele
pravi kamenjar se radi tak da se u hrpi kamenja rade džepovi sa zemljom u koje se sadi materijal. to su uglavnom jastučaste trajnice koje ne rastu visoko nego puze po tlu i stvaraju cvjetne otoke.
u kamenjare se ne sade nikakvi čempresi, grmlje i slične visoke stvari
cvečn knedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 12:26   #18
Gdje nabaviti kamenje za izradu kamenjara

Htio bi na proljeće krenut s izradom kamenjara, pa me zanima gdje nabaviti crveno kamenje, kao što je na moru? Jel ima toga negdje u okolici zagreba? U nekom kamenolomu ili gdje. Unaprijed hvala za svaku informaciju
dubravkolev is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 13:10   #19
U Gramatu ima dobar izbor, mislim da ima i crvenog.

...I tak u Zg nemaš kamenolome s crvenim kamenjem...
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 13:29   #20
Budem pogledao sad koji dan da vidim koliko to uopće košta kod njih.
dubravkolev is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:24.