Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2014., 23:16   #301
Pa zasto si iso radit test nakon 5 mjeseci dijete uopce?

Sent from my iOCEAN X7 using Tapatalk
__________________
I made a God out of blood , Not superiority
I killed the king of deceit , Now I sleep in anarchy
exzzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 12:54   #302
nova sam ovdje pa me zanima kako se riješiti sluzi u stolici i učestalih stolica 3-5 dnevno??
zbog tih simptoma doktorica me poslala vaditi ema i ttg jer sumnja na celijakiju.sad mi je tjedan dana takve patnje..
na bezglutenskoj sam prehrani 4 dana i muče me te stolice sa sluzi koje nisu obilne a strogo pazim na hranu.
molim pomoć!
malaplavaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 14:27   #303
pozdrav,
jel mi netko može reći jeli negativan prick test na pšenicu dovoljan dokaz da se eliminira dijagnoza celijakije
ivicevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 19:29   #304
Nije, test može biti lažno pozitivan ili lažno negativan.

Najbolji način, a koji je dostupan u Hrvatskoj, za provjeru imate li celijakiju jest biopsija tankog crijeva, premda je već i test krvi na IgA-tTG, serum IgA i IgA-AGA dobar indikator, nakon kojeg možete obaviti biopsiju, koja također može biti lažno negativna, no ako su sve druge mogućnosti odbačene, onda se biopsija može ponoviti.

Imate na ovoj temi mnogo informacija o testu krvi kojeg sam navela te o svemu ostalom vezanom za dijagnozu. Pročitajte prethodne postove.
-Skye- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 19:34   #305
Quote:
-angelina- kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

zanima me koliko je vremena (dana,tjedana) potrebno držati bezglutensku dijetu da se simptomi povuču tj da se osoba osjeća opet dobro i bez tegoba.
Jako mi je važno ako mi moze neko odgovoriti na ovo pitanje.

Hvala
za angelinu i sve koje će zanimati:
na žalost, brzina oporavka ovisi od osobe do osobe
nekima su dovoljni tjedni, nekima godine.
-Skye- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 13:18   #306
pozdrav,
vidim uglavnom da ste imali probavne poteškoće, ja npr. ne...stolica uredna, nisam napuhana, ne boli me ništa, ali vec 2-3 godine se svako malo ospem po laktovima, bedrima i koljenima. Svrbi za pop...i stvore se mali bijeli mjehurići.
Pred 3 tjedna su mi radili biopsiju kože i krvnu sliku na antitjela. Sad sam u iščekivanju nalaza. Dermatologinja je na prvu rekla kako njoj djeluje na kožnu celijakiju. Zna li netko nešto o tome i kakve veze ta kožna ima s crijevnom....hvala
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 03:37   #307
tu u Kanadi ima tone i tone proizvoda bez glutena koji nisu ništa skuplji od normalnih proizvoda
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 13:44   #308
Pozdrav,

evo da malo podignem temu, ispricam vam svoju pricu poslušam od vas koji dobar savjet.

ovako, pred negdje cca 2 godine počeli su moji problemi. Česte obilne stolice (5-6 puta na dan je nesto sto je gotovo pa normalno za mene pored svih probiotika i ludosti koje pijem). Najčešće je to ujutro, odmah nakon utajanja.Vrlo često se javi i prolijev. U toku dana se smiri, a nakon ručka opet isto. Napuhnutost užasna, vjetrovi od 0-24 svaki dan.
I krenem ja po doktorima, pretraga za pretragom, sve odlično, između ostalog napravim i krvi test za celijakiju (neznam točno kako se zovu ovi Ig...blabla, pa da pogresno ne napisem) uglavnom, nalaz uredan. Konačno napravim i kolonoskopiju, nalaz uredan. Dijagnoza-iritabilni kolon!
Ja se jednostavno ne mogu pomiriti sa tim jer je stanje doista očajno i paralizira me u svemu i odlučim malo još čačkati i citati i shvatim da nalaz krvi nije baš dovoljan da bi se celijakija izsključila, vec je potrebna biopsija za konačnu potvrdu ili isključenje celijakije.
E sad kako sam ja popriklično izmučena od silnih pretraga a poprilicno i financijski (skoro sam sve radila privatno jer se predugo ceka), za sad jos nemam snage i hrabrosti za gastroskopiju.
Razmišljala sam malo da samoinicijativno određeno (duže)vrijeme iz prehrane izbacima sve, ali bas sve sto sadrži gluten i pokusam vidjeti kakav ce biti rezultat.
Sad me u stvari zanima sta o tome mislite i gdje skupiti najbolje informacije o zabranjenim namirnicama i ideje za pripravu dozvoljenih. Vec sam kupila bračno bez glutena za kruh

Unaprijed hvala
mst is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 14:10   #309
Mst,

zasto bi isla na gastroskopiju?

Stolice od 3x tjedno do 3x dnevno se mogu smatrati pod normalnim.
Iritabilni kolon cesti ima i psihicku podlogu, razmisli malo sto ti se mozda u zivotu promijenilo u zadnje 2-3 godine,

sto se tice napuhnutosti, izbaci mlijeko, jogurte, meke sireve (Gauda i drustvo), bijelo brasno, kruh i sl. poizvode, peciva i to, cjelovite zitarice,
jesti samo kruh od jucer i prepecence od toga, voce, samo ako je ocisceno i odstajalo tako neko vrijeme (npr. preko noci u frizideru, poliveno sa malo limunova soka i malo, jako malo soli) - tako da malo fermentira,
ne ni grah ni ostale zitarice, riza moze, ali dobro skuhana,

prati hoce ti se napuhnutost smanjiti, mozes kupiti i tablete u apoteci protiv napuhnutosti, jako su dobre.

stolice ujutro nakon ustajanja, ako te ne dizu iz sna su ok, nekakvih 40min nakon prvog obroka je najjaci prirodni poriv za praznjenjem.
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 14:33   #310
Quote:
fluffy16 kaže: Pogledaj post
Mst,

zasto bi isla na gastroskopiju?

Stolice od 3x tjedno do 3x dnevno se mogu smatrati pod normalnim.
Iritabilni kolon cesti ima i psihicku podlogu, razmisli malo sto ti se mozda u zivotu promijenilo u zadnje 2-3 godine,

sto se tice napuhnutosti, izbaci mlijeko, jogurte, meke sireve (Gauda i drustvo), bijelo brasno, kruh i sl. poizvode, peciva i to, cjelovite zitarice,
jesti samo kruh od jucer i prepecence od toga, voce, samo ako je ocisceno i odstajalo tako neko vrijeme (npr. preko noci u frizideru, poliveno sa malo limunova soka i malo, jako malo soli) - tako da malo fermentira,
ne ni grah ni ostale zitarice, riza moze, ali dobro skuhana,

prati hoce ti se napuhnutost smanjiti, mozes kupiti i tablete u apoteci protiv napuhnutosti, jako su dobre.

stolice ujutro nakon ustajanja, ako te ne dizu iz sna su ok, nekakvih 40min nakon prvog obroka je najjaci prirodni poriv za praznjenjem.

zar se ta biopsija tankog crijeva ne radi gastroskopijom?!
Ma sve sam pokusala, najgore od svega sto sam hranu počela izbjegavati i znatno smanjila unos hrane potpuno pogrešno zbog straha od reakcije. Nema probiotika ili kojeg drugog lijeka koji nisam pila.
Znam da je ibs na psihičkoj bazi i znam stvarno o njemu sve. Uvijek sam imala osjetljivu probavu, pa prije dvije godine sam rodila bebicu i to je ta "velika promjena" u mom zivotu.
Jednostavno se ne mirim sa cinjenicom da je to samo ibs i pokusavam naci nacine a prodrem uzrok koji je možda negdje skriven
mst is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 14:54   #311
Quote:
mst kaže: Pogledaj post
zar se ta biopsija tankog crijeva ne radi gastroskopijom?!
Ma sve sam pokusala, najgore od svega sto sam hranu počela izbjegavati i znatno smanjila unos hrane potpuno pogrešno zbog straha od reakcije. Nema probiotika ili kojeg drugog lijeka koji nisam pila.
Znam da je ibs na psihičkoj bazi i znam stvarno o njemu sve. Uvijek sam imala osjetljivu probavu, pa prije dvije godine sam rodila bebicu i to je ta "velika promjena" u mom zivotu.
Jednostavno se ne mirim sa cinjenicom da je to samo ibs i pokusavam naci nacine a prodrem uzrok koji je možda negdje skriven
Je, duodenalna biopsija je zlatni standard pri dg. celijacne bolesti, no za to ti treba preporuka lijecnika specijalista. Ne ide bas po zelji. Moze se uputnica dobiti od LOM-a, no s punim pravom, ako on procijeni da je nepotrebno, ima je pravo odbiti izdati.
Ukoliko su ti alfa-glijadin, transglutaminaze i IhA antitijela negativna, mislim da je zbilja jako velika vjerojatnost da je nemas. Jos pogotovo ako nemas i nekih fizickih manifestacija tipicnh za dugotrajniju celijacnu bolest.

Cak 1/3 pravih bolesnika od celijaklije je asimptomatska.

"samo IBS"....teska formulacija, svi koji ga imaju, mozda bi se naljutili da se zove "samo IBS". To je bolest koja moze dosta smanjiti kvalitetu zivota i pridonijeti velikoj psihickoj napetosti. I onda se krenemo vrtjeti u zacarani krug. Probaj mozda ici i na neko savjetovanje, pokusati se smiriti i na taj nacin. Ne moislim konkretno na psihijatra, moze i psiholog, netko u kog imas povjerenja... Ovo su Alexandrove bolesti te je potreban i taj nacin lijecenja.

Koji te "skriveni uzrok" brine?

Oh hrane izbjegavaj onu koja sadrzi prolamin, to je tvar koja smeta te bolesnike. Ima je u psenici , jecmu, za zobene se jos ne mogu dogovoriti. Ja bih rekla da su zobene sigurne, ali ih prije konzumacije svakako namoci vecer prije te kratko prokuhaj ,.
Ja bih izbjegavala jos i kukuruz, divlju rizu,

mozda da krenes istrazivati paleo prehranu ako te zanima promjena prehrane.
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 15:36   #312
pa gasto mi je rekla da se vidim za cca 2 mjeseca, sada sam samo na probioticima, pa ce odluciti o biopsiji.citala sam da gotovo 20 % sličajeva gdje je nalaz krvi ok ne znaci da nema celijakije!


Quote:
fluffy16 kaže: Pogledaj post
Je, duodenalna biopsija je zlatni standard pri dg. celijacne bolesti, no za to ti treba preporuka lijecnika specijalista. Ne ide bas po zelji. Moze se uputnica dobiti od LOM-a, no s punim pravom, ako on procijeni da je nepotrebno, ima je pravo odbiti izdati.
Ukoliko su ti alfa-glijadin, transglutaminaze i IhA antitijela negativna, mislim da je zbilja jako velika vjerojatnost da je nemas. Jos pogotovo ako nemas i nekih fizickih manifestacija tipicnh za dugotrajniju celijacnu bolest.

Cak 1/3 pravih bolesnika od celijaklije je asimptomatska.

"samo IBS"....teska formulacija, svi koji ga imaju, mozda bi se naljutili da se zove "samo IBS". To je bolest koja moze dosta smanjiti kvalitetu zivota i pridonijeti velikoj psihickoj napetosti. I onda se krenemo vrtjeti u zacarani krug. Probaj mozda ici i na neko savjetovanje, pokusati se smiriti i na taj nacin. Ne moislim konkretno na psihijatra, moze i psiholog, netko u kog imas povjerenja... Ovo su Alexandrove bolesti te je potreban i taj nacin lijecenja.

Koji te "skriveni uzrok" brine?

Oh hrane izbjegavaj onu koja sadrzi prolamin, to je tvar koja smeta te bolesnike. Ima je u psenici , jecmu, za zobene se jos ne mogu dogovoriti. Ja bih rekla da su zobene sigurne, ali ih prije konzumacije svakako namoci vecer prije te kratko prokuhaj ,.
Ja bih izbjegavala jos i kukuruz, divlju rizu,

mozda da krenes istrazivati paleo prehranu ako te zanima promjena prehrane.
mst is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 15:57   #313
Quote:
mst kaže: Pogledaj post
pa gasto mi je rekla da se vidim za cca 2 mjeseca, sada sam samo na probioticima, pa ce odluciti o biopsiji.citala sam da gotovo 20 % sličajeva gdje je nalaz krvi ok ne znaci da nema celijakije!
molim link za tu tvrdnju?

Evo moj, science based, koji je pobija:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18803427
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 16:02   #314
ajoj...to sam sinoc citala....pokusat cu naci...


Quote:
fluffy16 kaže: Pogledaj post
molim link za tu tvrdnju?

Evo moj, science based, koji je pobija:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18803427
mst is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 16:07   #315
http://www.plivazdravlje.hr/aktualno...5063]ajoj...to sam sinoc citala....pokusat cu naci...[/QUOTE]

ovdje pise nesto u tom kontekstu, ne govori bas o postotcima o kojima sam pisala,ali negdje sam ih citala sinoc.

Uglavnom, tražila sam samo koji dobar savjet kako poceti sa provođenjem dijete, budući su mi svi gastroenterolozi savjetovali eliminacijsku dijetu, i eto dosao je gluten na red za eliminaciju. Nisam mislila ulaziti u znanstvene studije...
mst is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 16:18   #316
Quote:
mst kaže: Pogledaj post
http://www.plivazdravlje.hr/aktualno...5063]ajoj...to sam sinoc citala....pokusat cu naci...
ovdje pise nesto u tom kontekstu, ne govori bas o postotcima o kojima sam pisala,ali negdje sam ih citala sinoc.

Uglavnom, tražila sam samo koji dobar savjet kako poceti sa provođenjem dijete, budući su mi svi gastroenterolozi savjetovali eliminacijsku dijetu, i eto dosao je gluten na red za eliminaciju. Nisam mislila ulaziti u znanstvene studije...[/QUOTE]


mislim da ga neces naci, vjerojatno ti se od pusta citanja puno toga pomijesalo.

Celijakija je zapravo jako rijetka bolest, nekih 0.15% populacije, nego je u jednom trenutku izvadjena iz ormara i postala je popularna, kao i osjetljivos na laktazu itd. I bas zbog toga ju je bitno i znanstveno promotriti i razumjeti da ti ne moze svatko podvaliti bilo sto. Kao i da se moze razumjeti da svaki problem sa probavom nije automatski celijakija jer je eto "tesko dokaziva i mozes je imati cak i kada su testovi negativni". To se opet uklapa u tipicnog Alexandrovog pacijenta i njegov spektar bolesti.

Kada je dokaze, nazalost, jedini nacin je u potpunosti bezglutenska dijeta. Nema carobne tabletice.
Za pocetak ove svima znane zitarice mozes izbaciti,

i eventualno poslusati moj gornji savjet za prehranu.
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 18:24   #317
Cao...
Ne jedemgluten od 16 meseci,sada imam 23 godune...Dok sam bila u srednjij skoli nisam bila ne dijeti,nisam se pridrzavala uopste,bukvalno jela sam sve sto ne bih smela...U 20 godini dobila sam jake bolove,isla sam svuda redom po llekarima..Na kraju saam otisla kod ginekologa...Imala sam tumor na desnom jajniku,koji je laparraskopskim putem odstranjen,sada sam ok...Interesuje me da li je moguce uzrok Celijakija tome illi ne?
Smotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 11:13   #318
Naravno da je moguće da je zbog glutena...
gluten je otrov tvom organizmu i molim te da se ponašaš odgovorno prema sebi i svom zdravlju jer slijedeći put baš nećeš bit te sreće da se zlo na vrijeme okrije...
pazi se

ja sam jako kasno saznala da imam celijakiju...sad znam i od kud mi tona nekih zdravstvenih smetnji za koje nikada prije nisam znala uzrok..
ova bolest je puno gadnija nego ljudi razumiju
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 13:18   #319
Bok društvo!
Meni su sve pretrage krvi negativno ( tTg, endomizijska ...); za sad još nisam radila biopsiju, ali se spremam na EGD s biopsijom.
Međutim, kod mene su se doktori primili celijakije jer ne znaju kaj mi je, pa da nekaj rade ( to je rekao jedan gstrić na Rebru: ''ja ne znam što bi Vam moglo biti, ali dajte napravite ovo, da bar nešto radimo''.
Dakle, od ranog djetinjstva sam imala mučnine, rjeđe povraćanja. Doktori su stalno govorili da je to gstritis i neuroza ( milina ), ali pretrage koje su napravili su bile obične pretrage krvi u domu zdravlja, EEG,i gastroskopija ali bez biopsija. Sad imam 46 godina, a to je bilo još u osnovnoj školi.
Tek kao odrasla, pred nekih 5 godina - počela sam dobivati proljeve nakon konzumiranja hrane koja sadrži pšenicu; prvo sam pomislila ''ni vrag da imam celijakiju'', otišla dr i napravila te krvne testove koji sus vi negativni. Onda sam samostalno išla istraživati i raditi dnevnik prehrane, da vidim na kajr eagiram.
Iste simptome: mučnina, ponekad povraćanje i proljev imam i kad jedem pšenicu bez glutena, one gluten-free varijante, kao i kad jedem pir i zob. Napominjem da sam uzela žitarice u čistom obliku, bez iakakvih dodatak, da mogu pošteno nekaj zaključiti.
Na heljdu ne reagiram, na raž reagiram, užasno zlo mi je od krumpira, a kukuruz toleriram u manjim količinama. Zlo mi je, povraća mi se i od riže.
Kako se sa svakodnevnim užasnim mučninama borim - i jako mi ometaju život - od djetinjstva, a od doktora očito nikakva korist ( bolje da ne pričam kajs am seve doživjela ... jedan mi je rekao da nek si sama tražim u inozemstvu kaj mi je ), želim to riješitit - otkriti kaj mi je i onda nešto poduzeti. Ovak sam sama svoj dotkor i biokemičar.
Pa sam tako, nakon jako dugo traženja i čitanja, otlrila nekaj kaj se zove nedostatak sukraze-izomaltaze i nedostatak maltaze-glukoamilaze ...
kako mi je gastrić na Rebru rekao da je bez veze raditi biposiju na to jer da je prerijetko ( a ja mislim da je blesavo ne napraviti, da ne moram sto put na gastroskopiju ) - i dao mi da napravim biopsiju radi celijakije i neke Whippleove bolesti, zanima me malo vaše mišljenje i iskustvo - je netko od vas radio aktivnost disaharidaza ( sukraze, izomaltazem, maltaze... )u tankom crijevu? Pronalazim samo podatke manje-više vezane uz celijakiju
http://hpps.kbsplit.hr/hpps-2000/4.pdf
Primarni deficit disaharidaza
Primarni deficit disaharidaza u jejunumu označava odsutnost ili znatan
manjak aktivnosti enzima (enzimopatija)laktaze, saharaze, izomaltaze, trehalaze ili palatinaze.
[I]

Ja se s tim mučim jer sam uspjela otkriti da imam mučnine, povraćam i povremeno imam proljev samo kad jedem hranu koja sadrži puno škroba. Zato sam pomislila na taj CSID&MGAM
Ovdje je link, pa me baš zanima kaj vi velite?
http://csidcares.org/about/csid/
Jer meni se čini da ja nemam celijakiju ( dobro, možda imam i nju ... tko bi znal dok ne napravim biopsiju ), nego manjak tih disaharidaza.
Inače, tip na Rebru mi je rekao da je to prerijetko da bi se isplatilo testirati ( jedan na 5000 ) ... ali se primio nekakve Whippleove bolesti za koju se godišnje nađe 1 oboljeli na milion stanovnika, a od toga su 85% muškarci, i to najčešće oni koji se bave stočarstvom&poljoprivredom. Frendica kaže daje ta Whippleova više šminka za naći ... kao u CV-ju doktoru piše to, a disaharidaze nisu tak bitne.
Kaj mislite?
Našla sam 2 znanstvena rada, ali opet se disaharidaze spominju u kontekstu celijakije, ali si mislim da bi možda trebala kontaktirati nekog od odnih koji su radili na te radove ...?
https://bib.irb.hr/pretrazivanje_rezultat?

Ne da mi se 100 put ići na biopsiju, a nije mi dobro, pa bih to željela nakkon tolko godina napokon riješiti. Kaj je najbolje, postoji i terapija: Sucraid i Bi Myconase, iako je najvažnija prehrana: izbaciti kaj ne smiješ. Ali ja želim znati kaj mi je, točno znati, da to mogu pošteno riješiti.
Pozdrav i hvala!
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 15:40   #320
Sophie7, gdje si radila probir na celijakiju? Koliko se čeka na pretrage i na nalaze?
Je li moram napraviti AGA, EMA i tGT ili je dovoljno samo jedno od tog?
Avamys is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.