Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2008., 15:37   #201
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Cekaj malo, pa koja je razlika izmedu placanja cekovima i kraditnom karticom? Apsolutno nikakva! I jedno i drugo je na 'kredit'.

Ja karticu koristim iskljucivo kao sredstvo bezgotovinskog placanja jer ne zelim voditi brigu koliko gotovine imam u novcaniku. Naravno, vodim brigu o potrosnji. Isto tako karticu koristim kod kupovine na rate, i to iskljucivo na beskamatne rate! U zivotu nisam nesto kupio na rate s kamatama...

Znam kolike su mi mjesecne mogucnosti, i toga se drzim. Vodim evidenciju ulaza-izlaza, tako da nikako na kraju mjeseca ne mogu ostati zaduzen.
Sve je to u redu, i ako želi, svaki čovjek može voditi evidenciju koliko je potrošio i ne dovesti se u neugodnu situaciju.
master i Visa su kreditne kartice, i na njih ćeš platiti godišnju članarinu i na početku upisninu; na čekove nećeš. Na kreditnim karticama uvijek postoji kamata koja ti se obračunava, na čekovima nema kamate.
S karticama se uvijek možeš "zaigrati" i sje**** se; na čekovima ispisuješ datume.
I tako dalje, i tako bliže. A uz to, postoji još nekoliko stvarčica razlike između kartice i čekova. da ne spominjem koliko "viša sila" može utjecati na to da ti kartice nekoliko sati mogu biti potpuno bezvrijedne u novčaniku, a tebi je potrebna lova k'o za glavu...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 16:09   #202
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
master i Visa su kreditne kartice, i na njih ćeš platiti godišnju članarinu i na početku upisninu; na čekove nećeš.
To je istina. No, cekovima sam vrlo ogranicen - kako brojem, tako i iznosom. Karticama nisam. Ja svoju placu redovno stavljam u novcani fond, i zatim placam karticama. Na kraju mi ta odgoda placanja od mjesec dana bez problema pokrije godisnju clanarinu. Osim toga, na karticama imas nagradne programe, pa se na kraju sve to skupa iskompenzira.

Quote:
Na kreditnim karticama uvijek postoji kamata koja ti se obračunava, na čekovima nema kamate.
Ne razumijem, kakva kamata? Nema nikakve kamate na karticama (osima ako ne kupujes na veliki broj rata na kredit). Na cekovima itekako ima kamata - cekovi se naplate s tvog tekuceg racuna, a ako nemas novca na racunu, ides u minus. A kamata na tekucem zna biti gora od kamate na neplacene kartice.

Osim toga, cekovi se placaju (barem moji u Erste banci).

Quote:
S karticama se uvijek možeš "zaigrati" i sje**** se; na čekovima ispisuješ datume.
To je istina. No, ako se kontroliras i pazis, do toga ne mora doci.

Quote:
I tako dalje, i tako bliže. A uz to, postoji još nekoliko stvarčica razlike između kartice i čekova. da ne spominjem koliko "viša sila" može utjecati na to da ti kartice nekoliko sati mogu biti potpuno bezvrijedne u novčaniku, a tebi je potrebna lova k'o za glavu...
Cekaj malo, a cekovi nisu bezvrijedni? Karticama mozes gotovo uvijek podici gotovinu. Cekovi su ograniceni brojem.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 23:42   #203
[

Cekaj malo, a cekovi nisu bezvrijedni? Karticama mozes gotovo uvijek podici gotovinu. Cekovi su ograniceni brojem.[/QUOTE]

pa u tome je i bit gotovina nije potrebna jer tako te i mame a imaš dopušteni minus u koji ne ulaziš i ako slučajno plača kasni dan dva i ček stigne na naplatu onda ulaziš u dopušteni minus na kojem je kamata minimalna
ivanzlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 23:47   #204
a o zloupotrebama da ni ne govorio jer ček nitko ne želi falcificirati jer je ogeničen s iznosom moja banka do 1000 kn a dok kartice jednostavno svi gledaju kako če je klonirat ,ukrast ili slično i ne zaboraviti da kreditne idu samo na potpis a da i u trgovini baš i ne mare (pogotovo za male iznose 2000-3000 kn) da li si stvarno ti vlasnik te kreditne . a jednostavno ti je i neko moze klonirat pa se ti nateži s bankom gdje,kuda kada je novac skinut
ivanzlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 23:49   #205
ja sam u potpunosti za čekove moje osobno mišljenje
ivanzlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 05:52   #206
Quote:
ivanzlo kaže: Pogledaj post
ja sam u potpunosti za čekove moje osobno mišljenje
I koliko te dode svaki cek? I gdje to na cek mogu otici u restoran na rucak? Ili si kupiti marendu?

Ja vec 15 godina koristim Amex i Diners. Nikada nisam imao nikakvih problema. Po tvojoj logici, ne treba niti bankomate koristiti, jer su oni najnesigurniji, a krade se dogadaju svakodnevno.

Ja u principu gotovinu vidim doslovno jednom mjesecno - kada krenem poplacati kartice i racune. Sve ostalo ide bezgotovinski. O ustedi vremena necu ni govoriti.

I koliko cekova mozes odjednom podici?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 11:26   #207
@ El Tomo

Care, i ti si u Erste banci, ha!?
Dobro, oko nekih stvari se ipak moram složiti s tobom, iako i čekove možeš unovčiti, pa imati gotovinu. I to je kratkog vijeka, jer kad te jednom prokuže...
Naplata čeka je 2 kn, ako se ne varam, godišnja člaarina na EC/MC je kol'ko, 140? Kamata koju plaćaš po obračunu naplate kartice je na godišnjoj razini je oko 12%, s tim da se to raspodijeli na mjesece, i uđe u mjesečni anuitet skupa sa postotkom otplate.
No dobro, napokon netko sa idejom za koju moram pitati kako funcionira; kako funkcionira lova iz fonda u plaćanju kartica?
Jel' mi možeš objasniti princip, jer si me s tom rečenicom stvarno zainteresirao.
Thnx!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 12:12   #208
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Kamata koju plaćaš po obračunu naplate kartice je na godišnjoj razini je oko 12%, s tim da se to raspodijeli na mjesece, i uđe u mjesečni anuitet skupa sa postotkom otplate.
Ne shvacam sto ovime zelis reci. Kakva kamata, kakvi mjesecvni anuiteti, kakvi postoci uplate? Ja ne govorim o revolving karticama, govorim o kreditnim karticama. Nikada u zivotu nisam na kartice platio nikakve kamate. Na normalno placanje nema nikakvih kamata, a na obrocno placanje uvijek pazim da nema kamata. Naravno, podrazumjevam da racune na vrijeme placas.

Quote:
No dobro, napokon netko sa idejom za koju moram pitati kako funcionira; kako funkcionira lova iz fonda u plaćanju kartica?
Jel' mi možeš objasniti princip, jer si me s tom rečenicom stvarno zainteresirao.
Thnx!
Cim dobijem placu, sav novac ide u novcani fond. Tijekom mjeseca dva ili tri puta skidam tu lovu s novcanog fonda natrag na tekuci racun kako bi poplacao racune, kredit i troskove kartice. Prinos je oko 4%, sto je sasvim ok - skoro kao da cijelo vrijeme imam placu na orocenoj stednji. Ulazno-izlaznih naknada nema, a rizik je gotovo nepostojeci.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 12:21   #209
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Ne shvacam sto ovime zelis reci. Kakva kamata, kakvi mjesecvni anuiteti, kakvi postoci uplate? Ja ne govorim o revolving karticama, govorim o kreditnim karticama. Nikada u zivotu nisam na kartice platio nikakve kamate. Na normalno placanje nema nikakvih kamata, a na obrocno placanje uvijek pazim da nema kamata. Naravno, podrazumjevam da racune na vrijeme placas.
Čekaj, podrazumijeva se da postoje revolving kartice, ali si onda mogao napomenuti da imaš kartice čije iznose plaćaš odmah slijedeći mjesec, tj. da nemaš revolving nego charge kartice. Da si napravio tu razliku, shvatio bi iz prve o čemu pričaš.


Ideja nije loša, ali ipak moram imati nekakvo početno ulaganje bar mjesec dana prije nego počnem provoditi ovu tehniku. Isplati se probati, svaka čast.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 12:37   #210
Quote:
ivanzlo kaže: Pogledaj post
pa u tome je i bit gotovina nije potrebna jer tako te i mame a imaš dopušteni minus u koji ne ulaziš i ako slučajno plača kasni dan dva i ček stigne na naplatu onda ulaziš u dopušteni minus na kojem je kamata minimalna
Teško.. Kamata na dopušteni minus je največa moguča kamata. Al ok, ista stvar i sa karticama, naplata funkcionira isto, samo je način raspolaganja drugačiji.
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Cim dobijem placu, sav novac ide u novcani fond. Tijekom mjeseca dva ili tri puta skidam tu lovu s novcanog fonda natrag na tekuci racun kako bi poplacao racune, kredit i troskove kartice. Prinos je oko 4%, sto je sasvim ok - skoro kao da cijelo vrijeme imam placu na orocenoj stednji. Ulazno-izlaznih naknada nema, a rizik je gotovo nepostojeci.
Dosta zanimljiv način raspolaganja tekućim novcem.. Nečeš se baš obogatiti, ali lijepo koristiš ponuđeno..
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 00:37   #211
[QUOTE=gljeeva;14410255]Teško.. Kamata na dopušteni minus je največa moguča kamata. Al ok, ista stvar i sa karticama, naplata funkcionira isto, samo je način raspolaganja drugačiji.

pa ne znam mozda si u pravu ali bio sam 6000 kn jedan cjeli mjesec u dopuštenom minusu po tekučem računu i kamata me je izašla manje od 70 kn oko 67 kn meni to nije puno 1 mj neko mi da 6000 da mu vratim drugi za 67 kn isplati se
ivanzlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 03:37   #212
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Čekaj, podrazumijeva se da postoje revolving kartice, ali si onda mogao napomenuti da imaš kartice čije iznose plaćaš odmah slijedeći mjesec, tj. da nemaš revolving nego charge kartice. Da si napravio tu razliku, shvatio bi iz prve o čemu pričaš.
Pa gledaj, na spomen Diners ili American Expressa, meni se podrazumjeva kako se radi o kreditnoj kartici, odnosno o charge tipu kartice. Kada ti netko spomene American Express, pa valjda ti prvo pada na pamet zelena kartica, a ne revolving kredit ili nesto slicno!

Vidis, ja doista podrazumjevam pod Diners ili Amex charge kartice, bas kao sto za Mastercard podrazumjevam bankovnu karticu (moras imati lovu unaprijed na racunu).

Quote:
Ideja nije loša, ali ipak moram imati nekakvo početno ulaganje bar mjesec dana prije nego počnem provoditi ovu tehniku. Isplati se probati, svaka čast.
Gledaj, ne moras imati nikakvo pocetno ulaganje. Pocetno ulaganje ti je placa - cim dobijes placu, stavis je u novcani fond, te polako izvlacis kako ti novac treba i kako placas racune. Placanje kartica imam tako nastimano da ih placam taman kada mi dode placa, tako da u stvari novac 'sjedi' u novcanom fondu, a kartica se placa mjesec dana nakon sto je placa dosla, a novac 'odsjedio' svoje u fondu. Nije neki veliki iznos, ali covjeka veseli. Naravno, ovo podrazumjeva da ne zivis na kredit, odnosno da ne moras odmah potrositi cijelu placu cim je dobijes na placanje racuna i kartica, pa cijeli mjesec zivjeti ponovno od kartica. Mislim da je to uzas jedan, pravo ropstvo kojeg nastojim izbjeci pod svaku cijenu. U minus na tekucem racunu ulazim iskljucivo kada znam da cu u nekoliko slijedecih dana sigurno dobiti novac koji ce taj minus pokriti.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 03:45   #213
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Teško.. Kamata na dopušteni minus je največa moguča kamata. Al ok, ista stvar i sa karticama, naplata funkcionira isto, samo je način raspolaganja drugačiji.
Ni meni nije bas bilo jasno kada je covjek rekao da mu je kamata na dopusteni minus minimalna.
Znam da recimo PBZ ima neke posebne mogucnosti oko kamate na minus koja izade nekih cca 9%, ili ZABA koja ima pakete koje placas, ali ti je kamata na minus reda 10%. U normalnim okolnostima, kamata na minus je maksimalno moguca kamata u hrvatskoj, a to je 14%. Ista ta kamata je i na karticama. To pak znaci da je okvirno mjesecna kamata oko 1% - na 6000 kn minusa to je cca 60 kn. Problem je kada si npr. 15000 kn u minusu cijelo vrijeme, pa godisnje platis 2000 kn kamata sto je polovica necije place.

Quote:
Dosta zanimljiv način raspolaganja tekućim novcem.. Nečeš se baš obogatiti, ali lijepo koristiš ponuđeno..
Daleko od toga da cu se obogatiti, ali zasto ne iskoristiti prigodu? Ako nista drugo, pokrijem si inflaciju i pad vrijednosti novca u tih mjesec dana. Orocena stednja koja ti ne veze novce, vec do njih mozes doci u roku od 1 dana (3 ako se radi o vikendu).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 10:36   #214
Exclamation Kartice i visina plaće

El Tomo

Vidim da se dobro razumijete u kartično poslovanje, pa molim odgovor na slijedeće pitanje.

Kolika je potrebna mimimalna plaća da bi se dobila American Express obična zelena kreditna kartica?
Pretpostavljam da se na osnovnu plaću od 3000 kn, niti ne može dobiti American? Gledaju li se i dodaci na plaću, jer bi sa prekovremenim satima plaća mogla biti i 3500 kn ili još nešto viša? Mora biti potpisan ugovor za rad na neodređeno vrijeme ili može biti i na odeđeno? U slučaju da je prvi ugovor na određeno i to samo 3. mjeseca pretpostavljam da se ne može dobiti kartica. Ako se nakon tog prvog ugovora potpiše slijedeći ugovor opet na 3. mjeseca može li se onda dobiti kreditna katica ili tek kada se potpiše na neodređeno? Šta ako nakon 6 mj. potpišem opet na određeno i to na godinu dana, jeli u tom slučaju imam šanse dobiti karticu?

Znam da je lakše dobiti Diners, ali radije bi imala American ili eventualno Visu. Ne znam jeli Visu lakše dobiti nego American? Za dodatnu karticu vrijede isti uvjeti plaćanja u inozemstvu kao za osnovnu karticu? Dodatna kartica je zapravo i obiteljska kartica?
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 04:23   #215
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
El Tomo

Vidim da se dobro razumijete u kartično poslovanje, pa molim odgovor na slijedeće pitanje.

Kolika je potrebna mimimalna plaća da bi se dobila American Express obična zelena kreditna kartica?
Pretpostavljam da se na osnovnu plaću od 3000 kn, niti ne može dobiti American? Gledaju li se i dodaci na plaću, jer bi sa prekovremenim satima plaća mogla biti i 3500 kn ili još nešto viša? Mora biti potpisan ugovor za rad na neodređeno vrijeme ili može biti i na odeđeno? U slučaju da je prvi ugovor na određeno i to samo 3. mjeseca pretpostavljam da se ne može dobiti kartica. Ako se nakon tog prvog ugovora potpiše slijedeći ugovor opet na 3. mjeseca može li se onda dobiti kreditna katica ili tek kada se potpiše na neodređeno? Šta ako nakon 6 mj. potpišem opet na određeno i to na godinu dana, jeli u tom slučaju imam šanse dobiti karticu?

Znam da je lakše dobiti Diners, ali radije bi imala American ili eventualno Visu. Ne znam jeli Visu lakše dobiti nego American? Za dodatnu karticu vrijede isti uvjeti plaćanja u inozemstvu kao za osnovnu karticu? Dodatna kartica je zapravo i obiteljska kartica?
lakse je dobiti visu nego american.
mada je sve to i super i haos....
__________________
Ne voli se neko zato sto ti odgovara. Prosto se voli.
http://www.youtube.com/watch?v=eML6X8VfAfY
Djura skulptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 00:15   #216
Bok
posto mi je moderator zatvorio temu u vezi Diners koristim ovo mjesto za ispravak netocnog navoda:
Nigdje nisam napisao da sam dobio kaznenu prijavu nego opomenu pred ovrhu i kaznenu prijavu,dakle opomena.
Hvala na razumijevanju!
damir1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 20:41   #217
Molim Vas hitno ako netko zna:

imam račun preko pbz-a preko kojeg bih platio Diners račun (dakle e-plaćanje)
e sada, imam limit preko pbz-a a račun Dinersa je malo veći od tog limita.

Da li mogu npr. danas platiti jedan dio, a sutra drugi dio računa?

Napominjem, uplata bi išla preko net-a.

Hvala!
crni_sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 23:09   #218
možeš
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 15:52   #219
Jel netko uzeo ovu novu Loyalty karticu i kako se uopće može zatražiti (osim da se ide do Praške). Na netu ne vidim nikakav obrazac. I jel mislite da je bolji običan nagradni program jer se kod ovog bodovi množe sa 0,003, a to baš ne ispadne nešto.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 21:10   #220
Quote:
mokry kaže: Pogledaj post
Jel netko uzeo ovu novu Loyalty karticu i kako se uopće može zatražiti (osim da se ide do Praške). Na netu ne vidim nikakav obrazac. I jel mislite da je bolji običan nagradni program jer se kod ovog bodovi množe sa 0,003, a to baš ne ispadne nešto.
Mislim da se može samo dobiti u Praškoj, osim ako ti je ne pošalju na kućnu adresu. S tim da si u pravu što se tiče bodova koji se prenose na tu loyalty karticu; trebaš minimalno 20 000 bodova (znači moraš potrošiti 20 000 kn!) da bi dobio opciju prebacivanja nagradnih bodova na loyalty, s tim da ti je 20 000 bodova 60kn na loyalty kartici, a 100 000 bodova ti je 200 kn na loyalty- pa tisad vidi što se više isplati...

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:00.