Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2011., 11:03   #1
Vrt na udaljenosti 15 km? Da ili ne

Kao što se vidi iz naslova zanima me da li se isplati imati vrt na udaljenosti od 15 kilometara?
Situacija je ovakva. Nezaposlen sam tj. radim tu i tamo nešto, ali ništa za stalno pa eto imam dosta viška vremena, a manjka novaca. Prijatelj mi je ponudio da kod njega na vikendici mogu napravit vrt. No pošto je malo dalje, a ponekad i radim pa neću moći svaki dan bit u vrtu, zanima me je li to izvedivo?
Problem je što sam gradsko dijete pa se nisam puno susretao sa vrtlarstvom. Nešto sitno kod bake. Ali eto imamo internet

Malo sam čitao zadnjih dana i našao dosta povrča koje ne treba zalijevati svaki dan (lukovice, mahunarke...).
Jel ima ko slična iskustva? Hoće li mi netko sve ukrasti kad izraste? Jel trebam ograditi vrt da ga ne pojedu lokalne srne i zečevi? Koliko brzo raste korov?

Hvala
jedan_iz_mase is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 22:42   #2
Ako si na kontinentu generalno ti se isplati a ako si na moru mislim da ne jer je zamlja drugačija i traži više zaljevanja...
Ti posadi pa akobogda kiše vidićeš i znaćeš za sljedeće lito

Jedanput tjedno ti je ok da pohodiš, to je neki minimum
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 11:25   #3
Na kontinentu sam. Budem probao za početak neki manji vrt pa šta bude. Hvala
jedan_iz_mase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 11:54   #4
Quote:
jedan_iz_mase kaže: Pogledaj post
Na kontinentu sam. Budem probao za početak neki manji vrt pa šta bude. Hvala
Imaš iskustva sa vrtom? Ako nemaš, bolje namoj u to ići na veliko.
Drugo, vrt će ti se isplatiti samo ako tamo nećeš ići autom. U suprotnom, benzin će pojesti svu eventualnu dobit.
Nadalje, korov raste kao blesav - to se može djelomično spriječiti malčiranjem.
O "dobrim" susjedima ovisi i opasnost od krađe.
Srne i zečeve najčešće ne možeš spriječiti u "branj" vrta nikako odim ogradom - koja te donekle štiti i od branja susjeda.
I da, slabe će biti vajde ako dođeš samo jednom tjedno...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 11:57   #5
Quote:
jedan_iz_mase kaže: Pogledaj post
Kao što se vidi iz naslova zanima me da li se isplati imati vrt na udaljenosti od 15 kilometara?
Situacija je ovakva. Nezaposlen sam tj. radim tu i tamo nešto, ali ništa za stalno pa eto imam dosta viška vremena, a manjka novaca. Prijatelj mi je ponudio da kod njega na vikendici mogu napravit vrt. No pošto je malo dalje, a ponekad i radim pa neću moći svaki dan bit u vrtu, zanima me je li to izvedivo?
Problem je što sam gradsko dijete pa se nisam puno susretao sa vrtlarstvom. Nešto sitno kod bake. Ali eto imamo internet

Malo sam čitao zadnjih dana i našao dosta povrča koje ne treba zalijevati svaki dan (lukovice, mahunarke...).
Jel ima ko slična iskustva? Hoće li mi netko sve ukrasti kad izraste? Jel trebam ograditi vrt da ga ne pojedu lokalne srne i zečevi? Koliko brzo raste korov?

Hvala

Na ovo pitanje prijatelju ćeš teško dobiti odgovor...al da te ohrabrim malo, meni su ukrali dizelov agregat, tri puta obijali vikendicu...
Znači imam sreće...mahune su ostale nataknute
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 19:15   #6
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Imaš iskustva sa vrtom? Ako nemaš, bolje namoj u to ići na veliko.
Drugo, vrt će ti se isplatiti samo ako tamo nećeš ići autom. U suprotnom, benzin će pojesti svu eventualnu dobit.
Nadalje, korov raste kao blesav - to se može djelomično spriječiti malčiranjem.
O "dobrim" susjedima ovisi i opasnost od krađe.
Srne i zečeve najčešće ne možeš spriječiti u "branj" vrta nikako odim ogradom - koja te donekle štiti i od branja susjeda.
I da, slabe će biti vajde ako dođeš samo jednom tjedno...
Pa nemam nekog iskustva....
Danas sam ištihao jedno 15 m2, mislim da mi je to ok za početak. Lažem, mislio sam i više, al mi otpala leđa, a i žuljevi izbili. Zaheban je taj zdrav život
Što se tiče benzina... Pa prijatelj koji mi je ustupio komad zemlje ide tamo dosta često svojim poslom pa se njemu prikrpam. Njemu dobro jer mu pomognem, meni dobro jer se vozim besplatno, a i zanimljivije je u društvu.
Od ograde sam odustao.
jedan_iz_mase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 19:16   #7
Quote:
Humana dolina kaže: Pogledaj post
Na ovo pitanje prijatelju ćeš teško dobiti odgovor...al da te ohrabrim malo, meni su ukrali dizelov agregat, tri puta obijali vikendicu...
Znači imam sreće...mahune su ostale nataknute
Glavno da su mahune preživjele
jedan_iz_mase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 19:18   #8
U vezi korova... Vidio sam da neki stavljaju crni najlon sa rupama po vrtu. Jel to šta valja?
jedan_iz_mase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 19:58   #9
Ma ne treba ti to za 15m2 vrta
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 07:07   #10
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Ma ne treba ti to za 15m2 vrta
Ma nije vrt 15m2, već je toliki dio obrađen.


Quote:
jedan_iz_mase kaže: Pogledaj post
U vezi korova... Vidio sam da neki stavljaju crni najlon sa rupama po vrtu. Jel to šta valja?
Valja, ali i košta. Ako je veliki vrt, i najlon je skup.

Quote:
jedan_iz_mase kaže: Pogledaj post
Pa nemam nekog iskustva....
Danas sam ištihao jedno 15 m2, mislim da mi je to ok za početak. Lažem, mislio sam i više, al mi otpala leđa, a i žuljevi izbili. Zaheban je taj zdrav život
Što se tiče benzina... Pa prijatelj koji mi je ustupio komad zemlje ide tamo dosta često svojim poslom pa se njemu prikrpam. Njemu dobro jer mu pomognem, meni dobro jer se vozim besplatno, a i zanimljivije je u društvu.
Od ograde sam odustao.
Onda dobro.
Samo polako, treba ući u kondiciju za "zdrav život"
Za žuljeve su Ti dobre rukavice, one radničke.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 23:42   #11
Evo prije 1.5 sat smo došli iz vrta koji je 50 km ( 100km u oba smijera) udaljen od mjesta stanovanja, pa smo se ja i suprug uvalili od smjeha na pitanje isplatili se

Vrt nam je na 750 m nadmorske visine, snijeg tek okopnio a mi se odmah latili lopate.

Naravno da se isplati, pogotovo ako imaš besplatan prevoz.

Malo prouči malčiranje vrta, korist je višestruka. Vrt možeš uz malčiranje zaljevati jednom u 7-10 dana.

Mi u vrt idemo 1-2 puta tjedno i nikad bogatije jeli nismo, nego od kad sijemo povrtnjak.
Zato za vrt i povrtnjak

Mahunarke nismo nikako zaljevali uz malčiranje.

Svo korjenasto povrće ne traži puno vode, ma nikako se ne zaljeva.

Malčiranje ti drži vodu u zemlji, gola zemlja isparava i isušuju se gornji slojevi.

Mi imamo spremne 28 bala kvalitetnog sijena za malčiranje i kosimo svoju travu za zagrtanje biljaka. Ne postoji đubrivo koje može zamjeniti humus koji nastaje iza trulenja trave.

Vrt nam je velik 700 m2, od toga je bar 300 m2 pod povrnjakom. I to ja održavam, a suprug radi grube radove pošto će tu biti gradilište za kuću.

Ako mogu ja sama, mogu svi i ja sam dijete betona. Ali geni proradili, osjećam se kao pravi seljak.

Planiraj plodored i razmisli od čega ćeš imati najveće prinose i korist. Ne vrijedi saditi ono što loše uspijeva u tim krajevima, i ta će ti korist biti višestruka.

Ograditi trebaš, imaš i jeftinijih solucija. Štiti i od životinja i ljudi.

Korov ne raste tako brzo, ako kvalitetno očistiš korjenje korova i ovisno koliko volje imaš. Vrtlarstvo je hobi i tad ništa nije teško.

Uglavnom počni i kad vidiš plodove, ako voliš zemlju nitko te zaustaviti više neće.
Posadi si i bobičasto voće i jagode, svega po malo.

Za početak možeš nabaviti đubrivo u briketima, moraš nečim obogatiti zemlju.

Proučavaj i čitaj o biljkama, i sve će biti lako.

Ako trebaš savjet samo pitaj, vrtlarska pomoć
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 00:29   #12
Ovo sama sredim, a to je tek pola vrta
Ovdje je nekih 20m × 8 m.



petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 00:31   #13
Malčiranje mahuna, kod mene postoji noćna vlaga tako da nisam imala potrebu zaljevati.

petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 12:20   #14
Petra, aplauzi su spontani
Samo naprijed u nove pobjede
Mi isto malčiramo, vodu uopće nemamo na zemlji. 250 nadmorske imamo, sve buja iako oraha imamo svuda okolo
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 19:03   #15
@petra hehehe Znaš onu, ko pita ne skita! Nisam znao Pitao sam neke poznanike i svi mi kažu ako nisi svaki dan u vrtu ništa od toga. Al sad vidim da pojma nemaju. Zvao sam baku u Lici i ona mi kaže da oni nikad ne zalijevaju vrt :S To me ohrabrilo. Sad znam da ću za savjete pita ovdje i baku

Vidim da definitivno moram preštihat veću površinu. 15 m2 nije dovoljno. Nekako mi izgleda malecko..
jedan_iz_mase is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 22:40   #16
Nema veze što je malecko, bolje je krenuti sa manjim i izučiti tehniku i tajne vrtlarstva nego pretjerati sa velikim vrtom i razočarati se ako nešto krene krivo.

Počisti prvo manju parcelicu od korova, trebat će par godina da se i insekti u zemlji razbježe. Proširuj si svaku godinu određeni dio.
Zemlju treba i obogaćivati, a to ti je teže na velikoj površini.

Vidi što ti najbolje uspjeva, poštuj plodored i rotaciju biljaka. Tako se biljkama pomaže da budu zdrave. Promatraj ih i vremenom ćeš otkriti nedostatke koje moraš promjeniti.

Obavezno popikaj češnjak ( vanjski češnjevi) i kadificu ( možeš posijati) po cijelom vrtu. To ti rasatjeruje nemani i pušta biljne hormone koji pomažu drugim biljkama da se brane.

Neuspjeh može doći i iz više razloga, prvenstveno počeli su nam prodavati loša sjemena.

Eto toliko za večeras, bit će još savjeta. Sad sam baš umorna , cijeli dan sam u vrtu na buri
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 08:47   #17
Petra, jedan veliki za trud i volju.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 10:45   #18
da da hvala svima na pomoći... Znači bilo bi pametno ako bi mogao nabaviti domaće sjeme.


Malo sam googlao šta je plodored i našao ovo http://www.vrt.com.hr/povrce/plodore...vrcarstvu.html
jedan_iz_mase is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 00:27   #19
Hvala Smotani
Jedan iz mase, drago mi je da mogu pomoći.

Savjeti sa emisije Plodovi zemlje i još neki izvori - PLODORED

Ista vrsta povrća ide na isto mjesto tek nakon 4-6 godina. To smanjuje upotrebu kemikalija i za đubrenje i štetočenje.

Krumpir se koristi i kao razrahljivač tla.

Mahunarke vežu dušik za svoje korjenje te nakon njih idu biljke koje imaju veću potrebu za dušikom. A veliki potrošač dušika su kupusnjače.

Nakon kupusnjača idu biljke koje vole malo dušika, a to su korjenaste biljke.

Ovaj sustav ne vrijedi za trajnice koje ostaju godinama na jednom mjestu, kao što su šparoge i jagode.
U to ne ulaze ni salate koje rastu kratko vrijeme i među kulture su ili se snjima popunjavaju praznine.

Najjednostavnija je plodoredna rotacija svake 4 godine. I to na ovaj način, podjeliti površinu za sadii na 4 dijela.

1. U prvi dio staviti luk, češnjak ili poriluk. Prije sadnje lukovičastih povrtaljki dodati vapno zemlji, pogotovo ako su tu bile rajčice ( vole kiselije tlo). Vapno se dodaje da bi tlo bilo lužnato i da bi bolje odgovaralo luku.

2. Sljedeću godinu selimo luk na sljedeću površinu broj 2, a na broj 1 dolazi mahunarke ( grah, bob, grašak). Ove biljke fiksiraju dušik iz zraka i ostavljaju za sljedeće biljke.

Mislim da u tu svrhu može poslužiti i dragoljub. Dobro ga je posaditi oko voćaka da im skupi dušik za korjenje.

3. Sljedeće godine luk ide u gredicu 3 , na 2 mahunarke, a na 1 dolazebiljke koje vole dušik i to blitva, špinat i sve kupusnjače. Ove biljke će izvući sav dušik iz tla.

4. sljedeću godinu luk ide na 4 gredicu, na 3 idu mahunarke 2 kupusnjače , a na 1 gredicu ide korjenasto povrće ( krumpir, peršin, celer , ali i pomidor i paprika). Ove biljke vole kiselije tlo, a sobzirom da je vapno dodavano davno tlo je kiselije i pogodno za ove biljke.

ZNAČI KRUG ROTACIJE IZGLEDA OVAKO

#kapula+ vapno, u ovu skupinu idu češnjak, poriluk, paštrnjak, celer, mrkva, ukrasni luk, luk kozjak, cikla, peršin, špinat

#slijede ga sve mahunarke, te slanutak, dragoljub

# pa sve kupusnjače, brokuls, cvjetača... te radić, rotkvica, bijela rotkva, rašttika

# te korjenasto, krumpir, pomidor , paprika, repa, artičoka, cikorija, dinja, tikvicekrastavci, dil, kopar, bundeva,a može i cikla blitva, celer, peršin, špinat, pastrnjak mrkva

Ovo nisu stroga pravila nego savjet, i plodoredi kao i vrtni dizajn je najbolje nacrtati.
Znači poslije pomidora i prije kapule obavezno vapno.

Treba malo vremena , papir, olovka i planirati
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 00:36   #20
Dobri i loši susjedi u povrtnjaku

Neke vrste povrća jednostavno ne podnose blizinu druge povrtne biljke. Zato nije naodmet podsjetiti se koje se biljke podnose, a koje se ne podnose.

Salata + grah, kopar, grašak, jagode, komorač, krastavci, krasuljica, kupusnjače,
glavatica korabica, grbica, poriluk, kukuruz, mrkva, rotkvica, cikla, crni korijen,
šparoge, rajčice, radič, luk
- peršun, celer

Salata lisnata i kovrčva

+ kopar, komorač, kupusnjače, rotkvica, crna rotkva, cikla
- crni korijen, šparoge, rajčice

Endivja

+ komorač, kupusi, poriluk, grah točkaš
-U principu može podnijeti blizinu svih povrtnih kultura.

Glavičasta salata

+ grah čučavac, grašak, komorač, krastavac, mrkva, kupusi, koraba, poriluk, rotkvica, gavez, rajčica, cikorija, crveni luk, cikla
- peršin, celer
--

Crveni luk

+ jagode, čubar, kopar, kamilica, krastavci, salata glavatica, mrkva, cikla, radić, crni korijen, rajčica, pastrnjak, tikvica, cikla
- grah, krumpir, kupusi, grašak

Češnjak


+ jagode, maline, voćke, ljiljani, ruže, tulipani, krastavci, mrkva, cikla, rajčice,
- grah, grašak, kupusnjače


Poriluk

+ jagode, kamilica, endivija, kupusnjače, korabica, salata glavatica, mrkva, crni korijen, celer, rajčice , luk, salata, gavez

Peršin

+rajčica, krastavac, rotkvica, crveni luk
-salatu

Špinat

+ jagode, krumpir, kupusnjače, korabica, rotkvica, crna rotkva, celer,
grah čučavac, rajčice, mrkva




Blitva

+ grah čučavac, kupusi, mrkva, rotkvice, salata

Cikla

+ krastavce, kupus, češnjak, luk, tikvice, kupusnjače, korabica i salata lisnata.
Kopar, kim i korijander popravljaju okus cikle.
- krumpira, mrkve, poriluka, kukuruz i špinata.

Celer

+ korabicu, mahune, grah čučavac, grah točkaš, grašak, krastavac, kupus, karfiol, korabica,
poriluk, kamilica i rajčicu.
- krumpir, kukuruz i salatu glavaticu.
Mrkva
+ kopar, grašak, češnjak, poriluk, blitva, rotkvica, crna rotkva, ružmarin, kadulja, vlasac, kovrčava salata, crni korijen, rajčice, radić, luk , mahune, špinat, crveni luk
Kopar poboljšava okus mrkve, a luk tjera štetnike koji napadaju mrkvu.
Mrkva daje bolji okus rotkvicama.
- krastavce, rajčice, češnjaka, luka, graška i komorača.

---

Crni korjen

+ korabica, salata glavatica, poriluk, salata lisnata

Rajčica

+ grah čučavac, dragoljub, češnjak, kupusnjače ( osim cervenog kupusa ), korabica, salata glavatica, poriluk, kukuruz,
mrkva, peršun, salata lisnata, rotkvice, crna rotkva, cikla, celer, špinat, radič , luk, mahune
- grašak, komorač, krumpir, krastavaca, cikla, crveni kupus

Krastavci

+ mahune, grašak, grah, poriluk, komorač, kupusnjače, kopar , kukuruz, salat glavatica , celer, cikla, kim, korijander, bjeli luk i luk.
Ako uz krastavce uzgajate bosiljak, plodovi će biti kvalitetniji, dok kopar u blizini krastavaca poboljšava njihov okus.
- krumpira, rajčice, rotkvice, grašak, bundeve, cikla, celer, suncokret



Krumpir

+ bob, kamilica, dragoljub, kupusnjače, korabica, kim, kukuruz, hren, paprena,
metvica, špinat, kadifice, grah čučavac, bob
- crveni luk, krastavac, rajčica, cikla, celer, grašak, bundeve, suncokret

Tikvice

+ kukuruz, mahune, luk, grah točkaš, bosiljak, cikla, dragoljub

-----

Rotkvice i rotkva

+ mahune, grašak, grah čučavac, kupusnjače, blitvu, mrkvu, peršin, špinat, salata glavatica,
grbica, korabica, dragoljub i rajčice. Mrkva daje bolji okus rotkvicama.
- krastavce i luk.

Komorač

+ endivija, grašak, matovilac, krastavci, salata glavatica, salata lisnata,
kadulja, radič
- kopar, grah, kim, rajčica

Koraba

- grah čučavac, grašak, krumpir, salata, poriluk, rotkvica, cikla, gavez, celer, špinat, rajčica, crni korjen, šparoge
*Isto tako u principu se podnosi sa svim povrtnicama.

Kupus

+ mahune, grašak, grah čučavac, krastavce, blitvu, mrkvu, poriluk, rotkvice, celer, salata, endivija i rotkvu. Celer i rajčica dobro utječu na rast kupusa, jer sprječavaju napad štetnika.
- gorušicu i luk, korabicom, kukuruzom, rotkvicama, rotkvom i tikvicama.

Radič

+ komorač, slata glavatica, mrkva, grah, rajčice

Kupusnjače


+ pelin, grah, kopar, endivija, grašak, kamilica, krumpir, salata, glavatica, korijandar, kim,
poriluk, blitva, salata lisnata, cikla, celer, špinar, rajčica
- jagode, gorušica, češnjak, luk

---

Mahune

+ krastavce, kupus, mrkvu, rotkvice, rotkve, ciklu, salatu, celer, rajčice i kupus.
- češnjaka, luka, graška i komorača.

Grah


+ čubar, jagode, krastavci, krumpir, kupusnjače, korabica, salata, glavatica, lisnata salata, cikla, celer, rajčica
- grašak, komorač, češnjak, poriluk, luk


Grah čučavac je

+Čubar, krastavac, krumpir, kupus, koraba, salata,rotkve, rotkvice,Cikla, celer, špinat, rajčica
-Grašak, komorač, bijeli luk, poriluk, vlasac, crveni luk

Grah točkaš je

+Endivja, krastavac, kupusi, salata, rotkvica, celer, špinat, tikvica
-crveni luk ,grašak, komorač, bijeli luk, poriluk, cikla

Grašak

+ komoračem, krastavcima, mrkvom, korabicom, salatom, kukuruzom, rotkvicama, rotkvom,
kupusom,celer, glavatica i tikvicama. Kopar će popraviti okus graška.
- poriluka, luka, bjeli luk, vlasac, krumpira, grah, grašak, rajčica, rabarraba.

--

Šparoge

+ krastavci, salata glavatica, peršun, salata lisnata, rajčice
- češnjak, luk

Gavez
+salata, koraba, poriluk
Hren

+ krumpir, voćke

Suncokret

+ krastavci
- krumpir

Kukuruz

+ grah, krastavci, krumpir, salata glavatica, bundeva, lubenica, rajčica, tikvice
- cikla, celer

Jagode

+ grah, češnjak, salata glavatica, poriluk, rotkvica, vlasac, špinat, luk
- kupusnjače





Dobri susjedi:

rana mrkva – luk
kasna mrkva – poriluk
grah-cikla-čubar
celer – poriluk
mrkva-salata-vlasac
rajčica-peršin
rajčica-celer
salata-rotkvica-korabica
kupusnjače-grah
krastavac-kopar
grašak i krastavce

Losi susjedi:

salata-peršin
komorač-rajčica
grah-luk
kupusnjače-luk
rajčica-grašak
grašak-grah
krumpir-suncokret
krumpir-rajčica
kupusnjače-gorušica


Susjedstvo začinskog bilja i povrća


Bosiljak – krastavci, korabica, luk, paradajz
Čubar – mahune/grah, cikla, luk
Boreč (boražina) – mahune, zelena salata
Kopar – krastavci, mrkva, grašak ( poboljšava mu ukus), kelj, salata, cikla , luk
Dragoljub – dugačka bijela repa (daikon), krumpir, paradajz

Koriander – krastavci, kelj, mrkva
Hren – krumpir
Potočarka – rotkvica
Kim (kumin) – kelj, krastavci, krumpir i cikla
Mažuran – mrkva, cikla
Peršin – paradajz, šparoga
Paprena metvica (pepermint) – kelj, krumpir, salata
Ružmarin – mrkva, cikla
Kadulja (žalfija) – komorač gomoljasti, salata
Vlasac – crni korijen (povrtnica), cikla, salata



Timijan – dobar protiv puževa golaća, gusjenica i lisnih ušiju
Izop – rastjeruje gusjenice


odlična kombinacija su:

- kupusnjače - rajčica - celer - neven (kupusnjače i rajčica jedne drugima tjeraju nametnike)
- kamilica i krumpir
- luk i mrkvu i ja obavezno sadim skupa, jedno drugome tjeraju muhe (mrkva lukovu muhu, luk mrkvinu muhu), a po rubovima te gredice sijem salatu i rotkvicu i tako maksimalno iskoristim prostor
- grah i između cikla
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.