Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2010., 10:47   #81
Problemi sa srcem...

Ovo mi se najčešće događa na satu tjelesnog odgoja u srednjoj. Ponekad nakon trčanja za zagrijavanje ili nakon vježbi istezanja, srce mi počne nenormalno brzo i jako udarati. Jako teško dišem i koliko god duboko ili brzo disao, čini se kao da mi zrak ne dopire do pluća. Toliko jako udara da osjetim svaki mlaz vrele krvi u vratu... Ono što je neobično je to da mi se to zna dogoditi i u normalnim situacijama kada sam na satu ili kada ležim na krevetu. Imam 16 godina, u kondiciji sam, ne pušim, ne pijem alkohol, ne drogiram se i nisam pretil. O čemu se radi?
__________________
Čovjek pliva tek kada umije plivati, jer kada tlo zamjeni vodom, kad-tad će se utopiti.
IoNForce is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 20:50   #82
Pred otprilike dva mjeseca nešto me probolo u lijevoj strani grudnog koša.Imala sam osjećaj da mi je nešto puklo ,počela sam se tresti ,ostajala bez svijesti,srce mi je ubrzano lupalo i nešto me boljelo u lijevoj strani. Nakon što je hitna došla na stan ustanovili su da sam hiperventilirala zbog panike i dali mi injekciju sedativa. Nakon toga sve je došlo u normalu da bi se dan kasnije opet ponovilo. Otišla sam na Riječki hitni trakt i ustanovili su opet hiperventilaciju. Od toga dana svakodnevno osjećam kao da me nešto zateže pored srca,trnu mi usne i glava,bole me vratne žile i osjećam hladnoću,tlak mi zna biti jako nizak (danas 80/40 mjereno digitalnim tlakomjerom ). Napravila sam ultrazvuk srca ,CT krvnih žila, nosila sam holter i bila kod neurologa i kardiologa. Neurolog mi je napomenuo da mi jedan zalistak slabije radi i preporučio ultrazvuk srca kroz jednjak i pregled kod aritmičara a kardiolog je to negirao ( rekavši da je to kozmetički tip zaliska,ne znam šta to znači), dao mi terapiju Normabela tri puta dnevno ,dijagnosticirao stres i poslao kod psihijatra.Spomenuli su jednom i tahikardiju ali je sve ostalo na tome.


Prije 11 mjeseci imala sam porod i morali su mi davati neke ljekove za srce jer mi kako kažu nije izbacivalo dovoljno krvi.( davali su mi profilaks bakterijskog endokarditisa peripartalno).
Zbunjena sam i prestrašena jer mi se skoro svaki dan događa isto ,prošla sam sve pretrage ali mišljenja doktora nisu ista.
dali ima itko ovakva iskustva ???
yaell is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 20:31   #83
EKG holter

Možete li mi reći koliko otprilike traje ovaj pregled? Prije nekoliko mjeseci sam obavila EKG i za sljedeći tjedan sam naručena na holter srca. saznala sam da to traje 24 sata što, iskreno, nisam znala.
Jel' pacijent taj uređaj može ponijeti na sebi i provoditi normalno dan kod kuće ili taj dan provodi u klinici?
Biste li mi mogli otprilike objasniti što me sve čega na tom pregledu?
Unaprijed zahvaljujem!
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 22:49   #84
Quote:
Dinah kaže: Pogledaj post
Možete li mi reći koliko otprilike traje ovaj pregled? Prije nekoliko mjeseci sam obavila EKG i za sljedeći tjedan sam naručena na holter srca. saznala sam da to traje 24 sata što, iskreno, nisam znala.
Jel' pacijent taj uređaj može ponijeti na sebi i provoditi normalno dan kod kuće ili taj dan provodi u klinici?
Biste li mi mogli otprilike objasniti što me sve čega na tom pregledu?
Unaprijed zahvaljujem!
Da taj pregled traje 24 sata tj.uređaj snima rad tvog srca 24 sata a samo njegovo postavljanje traje oko 5 minuta i onda dobije upute o tome kako to moraš pratiti odnosno voditi dnevnik nošenja otprilike što si u koje vrijeme radila i slijedeči dan dođeš u isto vrijeme da ti ga izvade i onda nakon nekoliko dana dobiješ nalaz..Moja preporuka ti je da obučeš ugodnu odječu napr.košulju da se možeš kasnije lakše presvlačiti jel je uređaj pokopčan na tebe..
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 21:22   #85
Quote:
mirjana7 kaže: Pogledaj post
Da taj pregled traje 24 sata tj.uređaj snima rad tvog srca 24 sata a samo njegovo postavljanje traje oko 5 minuta i onda dobije upute o tome kako to moraš pratiti odnosno voditi dnevnik nošenja otprilike što si u koje vrijeme radila i slijedeči dan dođeš u isto vrijeme da ti ga izvade i onda nakon nekoliko dana dobiješ nalaz..Moja preporuka ti je da obučeš ugodnu odječu napr.košulju da se možeš kasnije lakše presvlačiti jel je uređaj pokopčan na tebe..
Hvala na objašnjenju!
Bilo je zanimljivo nositi uređaj. Za to vrijeme strogo je zabranjeno korištenje mobitela zbog zračenja (stoga se nisam služila ni fiksnom linijom ni kompjuterom). Zbog vođenja dnevnika poželjno je provesti različite aktivnosti za to vrijeme da se vidi kako srce reagira pri mirovanju, a kako pri naporu, itd...
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 22:30   #86
Trikuspidalna insuficijencija

Laički pojašnjeno, zalistak između klijente i pretklijetke ne zatvara mi se u potpunosti. Ne brinem se oko toga jer je u blagom obliku. Zasad bih trebala jednom godišnje obavljati ultrazvuk srca radi kontrole.

Samo me zanima, je li nekome dijagnosticirana trikuspidalna insuficijencija pa da je s vremenom bio upućen na terapiju?
Pokojni djed je zadnje godine proveo s umjetnim srcem, pa postoji sumnja da je genetsko nasljeđe.
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 13:29   #87
Quote:
Dinah kaže: Pogledaj post

Samo me zanima, je li nekome dijagnosticirana trikuspidalna insuficijencija pa da je s vremenom bio upućen na terapiju?
Pokojni djed je zadnje godine proveo s umjetnim srcem, pa postoji sumnja da je genetsko nasljeđe.
kakva terapija, jel misliš na ljekove ili na operaciju?

meni prije puno godina ( vjerojatno je urođena) i ova i mitralna, al nisam zasad na još nikakvoj terapiji.
ali sa godinama kod mene ide na gore i insuficijencija je sve veća, šta utječe i na povećanje desne strane srca, tako da mi ne gine operacija kad tad.

Zadnje uređivanje lana74 : 15.09.2011. at 13:38.
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 15:10   #88
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
kakva terapija, jel misliš na ljekove ili na operaciju?

meni prije puno godina ( vjerojatno je urođena) i ova i mitralna, al nisam zasad na još nikakvoj terapiji.
ali sa godinama kod mene ide na gore i insuficijencija je sve veća, šta utječe i na povećanje desne strane srca, tako da mi ne gine operacija kad tad.
Žao mi je ovako nešto pročitati. S koliko su ti godina otkrili insuficijenciju? Jel' se već onda radilo o većem odstojanju?
Jesu li ti naveli što je moglo dovesti do pogoršanja stanja, jel' se ikako moglo spriječiti, usporiti...?

Pod svojim pitanjem prvenstveno sam mislila na lijekove i druge zdravstvene preventive.
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 20:45   #89
Quote:
Dinah kaže: Pogledaj post
Žao mi je ovako nešto pročitati. S koliko su ti godina otkrili insuficijenciju? Jel' se već onda radilo o većem odstojanju?
Jesu li ti naveli što je moglo dovesti do pogoršanja stanja, jel' se ikako moglo spriječiti, usporiti...?

Pod svojim pitanjem prvenstveno sam mislila na lijekove i druge zdravstvene preventive.
a sa nekih 18 godina i to sasvim slucajno (iako kažem najvjerojatnije je od rođenja). tad to nije izgledalo ništa strašno, čak sam se jako dugo vrlo aktivno bavila sportom (do neke 25). sad imam 37. osim ultrazvuka radila sam i holter i ergometriju i magnet srca. trebala bih napravit još jednu pretragu, pomalo neugodnu, koja sliči na gastroskopiju ali se iznutra sve bolje vidi, al nekako mi se to još neda.

kardiolog nije siguran tj. nije definirano zbog čega dolazi do pogoršanja
uglavnom zasad idem na kontrole 1 godišnje i to je to. koliko znam nema ljekova koji taj proces mogu zaustavit, možeš dobit terapiju jedino ako ti prolaps stvara probleme tipa aritmija i preskakanja srca. imam beznačajan mitralni prolaps (koji tako stoji godinama nije se pogršavao) i trikuspidalni prolaps koji je bio +2 a sad je +2/3 (već značajnije). i on utječe na (zasad) blago povećanje desnog srca. koliko znam jedino rješenje tog problema je jednog dana popravka zalistka ili njegova zamjena.
koliko ti imaš godina i kad je tebi otkriveno?
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 09:55   #90
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
a sa nekih 18 godina i to sasvim slucajno (iako kažem najvjerojatnije je od rođenja). tad to nije izgledalo ništa strašno, čak sam se jako dugo vrlo aktivno bavila sportom (do neke 25). sad imam 37. osim ultrazvuka radila sam i holter i ergometriju i magnet srca. trebala bih napravit još jednu pretragu, pomalo neugodnu, koja sliči na gastroskopiju ali se iznutra sve bolje vidi, al nekako mi se to još neda.

kardiolog nije siguran tj. nije definirano zbog čega dolazi do pogoršanja
uglavnom zasad idem na kontrole 1 godišnje i to je to. koliko znam nema ljekova koji taj proces mogu zaustavit, možeš dobit terapiju jedino ako ti prolaps stvara probleme tipa aritmija i preskakanja srca. imam beznačajan mitralni prolaps (koji tako stoji godinama nije se pogršavao) i trikuspidalni prolaps koji je bio +2 a sad je +2/3 (već značajnije). i on utječe na (zasad) blago povećanje desnog srca. koliko znam jedino rješenje tog problema je jednog dana popravka zalistka ili njegova zamjena.
koliko ti imaš godina i kad je tebi otkriveno?
I meni su otkrili sasvim slučajno ove godine (imam 26 god.) samo kod mene je prolaps +1. Kao i ti, dugo se bavila sportom, čini se da je isto urođeno, no zasad mi jedino predstoji obavljati UZV kontrole jednom godišnje pa ću s vremenom vidjeti hoće li doći po pogoršanja ili neće.

Drži se i razmišljaj kako je dobro što postoji način da ti se pomogne.
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 23:09   #91
ja sam bio uvjeren da imam problema sa srcem, kao bolovi, pocele se javljat vrtoglavice , strah od smrti itd

Uradim EKG, i sve Ok

Na kraju je to bilo zbog ledja pa me je boljelo na lijevoj strani prsa, a ja to odmah na najgore, a vrtoglavice sam umislio jer sam bio uvjeren da je "srce u kvaru"
__________________
twfm 05. July 2020 ✞
Martic • Dimitrov • Sharapova • Federer • Coric • Stephens • Sock • Gojo • Muchova • Seyboth Wild
Greco is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 08:03   #92
zanima me ako netko može prokomentirati..
često mi plave nokti i usne..i hladno mi je jako često-noge i ruke ful...i onda steže srce..probada u prsima stravično..to traje već dosta vremena..s tim da se sve pojačalo u zadnje vrijeme..uz to često mi se javlja skucanje i zijevanje..sinoć mi je uz to i tekla krv iz nosa..i vrtilo mi se nekako.

kod kardiologa još nisam bila..stalno odgadjam..

dal sve ovo može bit od depresije il postoji neki drugi razlog...jer ovo me jako počelo smetat...stalno smeta i probada oko srca
smile4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 20:20   #93
Quote:
smile4 kaže: Pogledaj post
zanima me ako netko može prokomentirati..
često mi plave nokti i usne..i hladno mi je jako često-noge i ruke ful...i onda steže srce..probada u prsima stravično..to traje već dosta vremena..s tim da se sve pojačalo u zadnje vrijeme..uz to često mi se javlja skucanje i zijevanje..sinoć mi je uz to i tekla krv iz nosa..i vrtilo mi se nekako.

kod kardiologa još nisam bila..stalno odgadjam..

dal sve ovo može bit od depresije il postoji neki drugi razlog...jer ovo me jako počelo smetat...stalno smeta i probada oko srca
Dali imate nedostatak zraka? Nebi bilo loše uraditi ABS art.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 00:40   #94
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Dali imate nedostatak zraka? Nebi bilo loše uraditi ABS art.

kako se to mjeri?kod specijaliste kardiologa il?
mogu to sama izmjeriti?
danas sam mjerila tlak u par navrata..bio je 89/77, 89/61, i kasnije nakon gutljaja likera: 117/77
smile4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 18:51   #95
Quote:
smile4 kaže: Pogledaj post
kako se to mjeri?kod specijaliste kardiologa il?
mogu to sama izmjeriti?
danas sam mjerila tlak u par navrata..bio je 89/77, 89/61, i kasnije nakon gutljaja likera: 117/77
U spirometrijskom kabinetu. Imate nizak tlak. Trebali bi učiniti EKG,te pregled kardiologa.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 22:53   #96
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
U spirometrijskom kabinetu. Imate nizak tlak. Trebali bi učiniti EKG,te pregled kardiologa.
hvala
smile4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 20:35   #97
Pozdrav!
Zanima me stručni savjet (ako ga mogu dobiti) vezano uz srce i panične napade. Jasno mi je kako sam napad panike/ anksioznosti ne može nauditi srcu, međutim, da li to, dugoročno gledano, ostavlja trag na srcu/ žilama i da li su napadi opasni ako traju godinama? Hvala.
saturdaypumpkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 19:16   #98
Evo mene nakon par mjeseci opet.
Dakle, na proljeće obavila kardiološke pretrage i nalaz je bio, ponovit ću ga iako je dugačak
Nakon napravljenog EKG-a, na kojem je bio prikazan T val (koji dr od kad radim EKG tumače kao normalan nalaz ), poslana sam na nošenje holtera, koji je pokazao - max. registrirana ST depresija inferiorno 1mm. Dr. me potom poslala na ergometriju, prije kojeg mi je napravljen UZV.
Prepisujem nalaz:
EKG nalaz: sinusni ritam 89/min, PQ 144", intermedijalna el. os, bifazični T val u DIII i a VF kao fiziološka varijanta NORMALNOG NALAZA!!!QTc o,427"- uredan nalaz konvencionalnog EKG-a u mirovanju.
UZV - nema znakova prirođene, niti stečene srčane greške. Dimenzije srčanih šupljina i širina lumena velikih krvnih žila, kao i debljina stijenki miokarda lijeve klijetke su također uredni. Sistolička i dijastolička funkcija miokarda izvrsna. Nema znakova plućen arterijske hipertenzije, nitiperdijakalnog izljeva niti konstrikcije - uredan nalaz UZV srca s color dopplerom
ERGOMETRIJA - prekinuta u 10:10 minuti u IV stupnju po protokolu po Bruceu radi postignute submax, tj. postignutih 90% max. frekvencije pulsa uz subjektivno dobro osjećanje, bez ikakvih diferentnih prsnih angioznih tegoba ili ekvivalenta istih, i izraženi porast krvnog tlaka. ( moram napomenuti da mi je tlak već pri dolasku bio 155/100 - sigurno od panike i stresa, jer inače imam uredan tlak, često doma mjerim). Tijekom samog opterećenja se u lateralnim odvodima registrira promjeniva horizontalna do ascedentna denivelacija ST spojnice od 1,2 - 2 mm od 0,06 sec, neovisno o frekvenciji pulsa i stupnju opterećenja. Poremećaji ritma i smetnje provođenja nisu zabilježeni. Rekuperacija se postiže u 9:27min uz promptno vraćanje ST spojnice u početne vrijednosti odmahpo porestanku opterećenja.
ZAKLJUČAK: test opterećenja je negativan do graničan, odnosno unatoč postignutom opterećnju od čak 12,00 MET i izostanku diferentnih prsnih angioznih tegoba, gore opisane promjene ST spojnice zahtijavaju etiološko razjašnjenje tj,. isključenje njihove ishemičke geneze. Neophodna je evaluacija testa MSCT koronarografijom.
I sad sveukupno mišljenje:
UZV je u cijelosti uredan i isključena je prirođena ili stečena srčana greška. Nalaz ekg u mirovanju isto uredan, a pojava bifazičnog T-vala u DIII i aVF je fiziološka varijacija normalnog nalaza. Promjene ST spojnice u mirovanju u inferiornim odvodima nisu registrirane,a povremene arnije verificirane u nalazu konvencionalnog EKG mogu osim položajne, biti i fiziološka varijanta u zdravih osoba,odobito u DIII odvodu. Iako ne postoje klinički znakovi koji bi u nalazu testa opterećenja upućivali na ishemičnu bolest srca,a i sama promjenjivost ST spojnice od horizontalne do ascendentne denivelacije unutar 1 minute testa, neovisno o frekvenciji pulsa ili stupnju opterećenja u lateralnim odvodima, iako značajno u apsolutnim vrijednostima, također ne bi upućivala na miokardnu ishemiju. Međutim, radi definitivnog isključenja ishemičke geneze, neophodno je učiniti MSCT koronarogarfiju (ev. bridging??). moli se da u poliklinici Medikol učini traženu pretragu.
Nisam otišla na MCST koronografija, budći me nekoliko ljudi (stručnih ) odgovorilo od d toga, nego me dr. opće prakse poslala u Srčanu polikliniku na još jednu ergometriju. to sam bila oko 15.8.2011.Nalaz je sljedeći, pa vas molim da ga prokomentirate:
procjena kardiorespiratorne sposobnosti: POTROŠNJA KISIKA očekivana 2,2 l/min ili 34 ml/kg/min, postignuta 2,2l/min i 33 ml/kg/min
PULS; u mirovanju 103/min, očekivani maksimum 182/min, 6. minuta poslije opterećenja 96/min, postignuti maximum 160/min
TLAK: u mirovanju 140/90, max 170/80, 6 min. poslij eopterećenja 130/80
DVOSTRUKI PRODUKT RRxP/1000 27
METABOLIČKI EKVIVALENT ( MET):9,4

EKG
nema premećaja ritma i smetnji provođenja

Funkcijska klasifikacija (NYHA): I
FAI: ne postoji
Integrirani funkcijski kardiovaskulkarni kapacitet: 97% ( REDUKCIJA ZA 3% )
TEST KORONARNE REZERVE
nalaz uredan

Zbunjuje me na samom EKG ispisu piše sinus rhytm with sinus arithmia
right atrial enlargment
nonspecific ST abnoramility
abnormal EKG,

a na nalazu što je dr. napisala je kao EKG u redu?!
Može li mi netko malo protumačiti nalaze.

Unazad dva tjedna stalno imam nedostatk zraka, potrebu udahnuti duboko, zijevnuti, osjećaj gušenja, omaglice. S time se doduše susrećem s neki prekidima od 2003. godine, i po svim obradama ispada da su tegobe psihosomatske prirode ( anksioznost, panika ), pila smau dva navrata i Cipralex, a i imam male promjene na vratnoj kralježnici.
Uglavnom sva sam jadna, bez Normabela više ne idem.
Što mi je činiti?
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 19:42   #99
Quote:
kismo kaže: Pogledaj post
..................Nalaz je sljedeći, pa vas molim da ga prokomentirate:
procjena kardiorespiratorne sposobnosti: POTROŠNJA KISIKA očekivana 2,2 l/min ili 34 ml/kg/min, postignuta 2,2l/min i 33 ml/kg/min
PULS; u mirovanju 103/min, očekivani maksimum 182/min, 6. minuta poslije opterećenja 96/min, postignuti maximum 160/min
TLAK: u mirovanju 140/90, max 170/80, 6 min. poslij eopterećenja 130/80
DVOSTRUKI PRODUKT RRxP/1000 27
METABOLIČKI EKVIVALENT ( MET):9,4

EKG
nema premećaja ritma i smetnji provođenja

Funkcijska klasifikacija (NYHA): I
FAI: ne postoji
Integrirani funkcijski kardiovaskulkarni kapacitet: 97% ( REDUKCIJA ZA 3% )
TEST KORONARNE REZERVE
nalaz uredan

Zbunjuje me na samom EKG ispisu piše sinus rhytm with sinus arithmia
right atrial enlargment
nonspecific ST abnoramility
abnormal EKG,

a na nalazu što je dr. napisala je kao EKG u redu?!
Može li mi netko malo protumačiti nalaze.

Unazad dva tjedna stalno imam nedostatk zraka, potrebu udahnuti duboko, zijevnuti, osjećaj gušenja, omaglice. S time se doduše susrećem s neki prekidima od 2003. godine, i po svim obradama ispada da su tegobe psihosomatske prirode ( anksioznost, panika ), pila smau dva navrata i Cipralex, a i imam male promjene na vratnoj kralježnici.
Uglavnom sva sam jadna, bez Normabela više ne idem.
Što mi je činiti?
Nalaz ergometrije je uredan.
To što aparat na EKG napiše netreba uopće gledati,važan je komentar i očtanje liječnika.
Za sada ništa,možda javiti se kardiologu,ali prije toga se dogovoriti sa svojom dr.,koja je vrlo dobro procjenila što treba napraviti.
Niste napisali dali u obitelji ima kakvih KVB-a.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 20:01   #100
hvala na odgovoru.
Otac je imao 2001. godine moždani udar, ali se oporavio.
Mama hipotireozu i isti je paničar kao i ja.
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Nalaz ergometrije je uredan.
To što aparat na EKG napiše netreba uopće gledati,važan je komentar i očtanje liječnika.
Za sada ništa,možda javiti se kardiologu,ali prije toga se dogovoriti sa svojom dr.,koja je vrlo dobro procjenila što treba napraviti.
Niste napisali dali u obitelji ima kakvih KVB-a.
Zboravih napomenuti da sam prije 2 tjedna bila na sistematskom. Nalazi svi odlični.
Ni m od masnoća, UZV trbuh uredan,. spirometrija uredna, EKG uredan, tlak ok...
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.