Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2013., 20:41   #4021
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Je li moze molim pojasnjenje kako radi ctm plamenik tj. Regulacija. Ne ugradjujem Ctm nikako pa ne znam kako funkcionira.

Kazete plamenik radi na 20 kw. Ako smo zadali npr. 60 C, je li plamenik radi na 20 kw sve dok ne dostigne 60 i ugasi se ili pocne prije modulirati tj. smanjivati snagu sagorijevanja?
CM pelet kad počne dostizati zadanu snagu počne lagano modulirati i smanjivati snagu.

Evo točan opis kako radi:
Regulacija prati kotlovsku temperaturu te ukoliko postoji potreba za grijanjem (ili je sobni termostat
dao zahtjev pumpi) i sanitarnom vodom, a temperatura kotla je dosegla 61‹C pale se pumpe grijanja i
sanitarne vode (ukoliko je sanitarna voda omogu.ena). Ako temperatura kotla padne ispod 59‹C
pumpe se gase (neovisno o potrebi). Ukoliko kotao postigne temperaturu Tzadano - 4‹C, regulacija
smanjuje snagu plamenika za 2 stupnja(čitaj sa snage recimo 35 spusti na snagu 25), ako temperatura i dalje raste te done na temperaturu Tzadano .
2‹C, regulacija ponovo smanjuje snagu plamenika za 2 stupnja te kada kotao postigne temperaturu
Tzadano plamenik prelazi u fazu ga.enja. Ukoliko je kotao postigao temperaturu Tzadano -4‹C, ali ne
može postići temperaturu Tzadano -2‹C u roku od 3 minute, plamenik se vrača na podešenu snagu te
kada kotao postigne temperaturu Tzadano -2‹C regulacija smanjuje snagu plamenika za 2 stupnja. Ako
u tom režimu rada kotao u roku 2 minute ne postigne temperaturu Tzadano plamenik se ponovo vrača
na podešenu snagu te kod temperature Tzadano plamenik prelazi u fazu gašenja. Plamenik se ponovo
pali kada temperatura u kotlu padne ispod Tzadano -5‹C.

Zadnje uređivanje kolman : 04.03.2013. at 20:50.
kolman is offline  
Old 04.03.2013., 21:01   #4022
Quote:
kolman kaže: Pogledaj post
CM pelet kad počne dostizati zadanu snagu počne lagano modulirati i smanjivati snagu.

Evo točan opis kako radi:
Regulacija prati kotlovsku temperaturu te ukoliko postoji potreba za grijanjem (ili je sobni termostat
dao zahtjev pumpi) i sanitarnom vodom, a temperatura kotla je dosegla 61‹C pale se pumpe grijanja i
sanitarne vode (ukoliko je sanitarna voda omogu.ena). Ako temperatura kotla padne ispod 59‹C
pumpe se gase (neovisno o potrebi). Ukoliko kotao postigne temperaturu Tzadano - 4‹C, regulacija
smanjuje snagu plamenika za 2 stupnja(čitaj sa snage recimo 35 spusti na snagu 25), ako temperatura i dalje raste te done na temperaturu Tzadano .
2‹C, regulacija ponovo smanjuje snagu plamenika za 2 stup
pali kada temperatura u kotlu padne ispod Tzadano -5‹C.
Koliko snaga ima i kako dodju rasporedjene na plameniku 35 kw? 35,30,25,20..?
Kako se plamenik 35 kw postavi na 20, smanji se snaga na manje ili?
Je li i u ovome slucaju plamenik funkcionira na istom principu, 4 prije zadane smanjuje itd..? Koliko cesto se pojavljuju faze ciscenja?
novi13 is offline  
Old 04.03.2013., 21:40   #4023
[QUOTE=novi13;43922850]Koliko snaga ima i kako dodju rasporedjene na plameniku 35 kw? 35,30,25,20..?
Kako se plamenik 35 kw postavi na 20, smanji se snaga na manje ili?
Je li i u ovome slucaju plamenik funkcionira na istom principu, 4 prije zadane smanjuje itd..? Koliko cesto se pojavljuju faze ciscenja?[/QUOT

Plamenici su podjeljeni u nekoliko grupa - po snazi
Imaš plamenik od 14-35 kw , pa onda 40-50 pa 60-90 itd
Kod ovih 14-35 ide snaga od P2 pa do P6 (14,20,25,30,35)
Ako želiš plameniku smanjiti snagu na regulaciji pritisneš tipku SET držiš dvije sekunde i počne ti blinkati Pr01 . Pomakneš se na Pr06 i tu staviš na P3 i to je to. I obavezno se promjena snage radi kad je pamenik, odnosno regulacija na stand by.
Faza čišćenja ide uvijek kad plamenik ide na OFF ili ako je nestalo struje ili ako je na bilo koji način bio prekinuti rad plamenika.
kolman is offline  
Old 04.03.2013., 22:20   #4024
Quote:
tamburasch kaže: Pogledaj post
pozdrav,
daj mi molim te reci kako financijski izgled ta promjena sa spremnikom,jedni govore treba,drugi ga ugrade pa nakon jedne sezone bace van,kazu ne treba

poz. iz CH
Misliš na potrošnju peleta?

Za sada ti još ne mogu ništa pametno reći. Radio sam previše izmjena u odnosu na prošlu sezonu grijanja. Prošle sezone mi je podešena noćna temp. bila 18, a ove 20°C, prije je kotao bio na 70, a sada na 80°C, prije bez spremnika, 3-putnog ventila prema kući i termostatskog 3-putnog prema kotlu, a sada sa njima. Vidjet ću kad sezona grijanja završi, ali očekivao sam da će potrošnja malo porasti. Za referencu, prošlu sezonu sam prošao sa 5,5t, a do sada je potrošeno oko 3,3t.
dajc is offline  
Old 04.03.2013., 22:53   #4025
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Za kotlove na pelet nije potreban spremnik ako imate odovarajuci kotao.
Dajc je trebao za svojih 120 m2 kotao koji radi od 5-15 kw a on ima kotao od 35 kw koji je nemoguce nastelati za ovu kvadaturu tako da je morao ugraditi akumulacijski.

Dajc, koliko si dodatno investirao u spremnik?
Dobio sam ga s popustom za ~6300kn (CAS 1501).

Glavni razlog zašto sam ga ugradio je da smanjim učestala paljenja plamenika i "rupe" u grijanju. Netko je stavljao u isti kontekst plin, ložu i pelete. Iako se čini isto, nije baš tako. Barem što se tiče CM, za ostale ne znam. Plamenici na plin i ložu za par sekundi postižu punu snagu, dok je za punu snagu kod CM plamenika potrebno 20-tak minuta.

Primjer iz prošle sezone... Sobni termostat na oko 22,7°C (podešeno 23) upali pumpu grijanja koja povuče nešto tople vode iz kotla, pa se upali plamenik, i sada čekaj 20-tak minuta da se on zalaufa i da krene nešto toplija voda. Dok to sve odradi, žena već pita što je s grijanjem, jer osjeti svaku decimalu iza zareza na niže. Prema gore ni par okruglih stupnjeva ne smeta.

Sa spremnikom ovakvih rupa u grijanju nema, jer vruća voda već čeka.
dajc is offline  
Old 04.03.2013., 23:22   #4026
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Je li moze molim pojasnjenje kako radi ctm plamenik tj. Regulacija. Ne ugradjujem Ctm nikako pa ne znam kako funkcionira.

Kazete plamenik radi na 20 kw. Ako smo zadali npr. 60 C, je li plamenik radi na 20 kw sve dok ne dostigne 60 i ugasi se ili pocne prije modulirati tj. smanjivati snagu sagorijevanja?
CM plamenik 35kW može raditi na snazi od 20-35kW (4 razne snage - 20,25,30,35kW), a ima i manji od 14kW koji radi samo na toj snazi.

Kako se približava zadanoj temperaturi, snaga se smanjuje za 2 stupnja. Ako temp. i dalje raste, smanjuje za još 2 stupnja, a ako pada, onda diže za 2 stupnja. Dolaskom na zadanu temp., kreće u gašenje. Pelet se više ne ubacuje, ventilator vrti lagano, i kad senzor uoči nestanak vatre, kreće ispuhivanje i odlazak u stand-by.
dajc is offline  
Old 05.03.2013., 07:27   #4027
CM plamenik 25 kilovata rad bez spremnika, ali ima LTC 100 i pumpu koja gura vodu kroz kotao.

Temperatura donja ne može biti niža od 60 C i kako reče KOLMAN na 59-60 se gase pumpe ( pumpa kotla ) i to je ujedno najniža temperatura paljenja plamenika.

Radili smo probe tako da pumpu grijanja ne gasimo nego ona fura svoj film pola godine ( ALPHA -2 , ne voli nasilna gašenja ). Temperatura u kotlu padne do 55 C dok se kotao razgori, a zatim kad krene raste do 70 C jer je tako zadana gornja temperatura , on počinje modulirati ( smanjivati snagu ) s tim da se na 70 C ugasi plamenik , ali zbog dogorjevanja i ispuhivanja temperatura poraste do 75 C.

Govoriti o nekoj regulaciji i modulaciji snage je besmisleno ako se temperatura mijenja u dvadesetak minuta od 55 - 75 C , ali to nije specifikum CM plamenika svi plamenici u toj klasi tako rade.

Na osnovu toga smo došli do spoznaje da ručni miš ventil nije u stanju održati zadanu temperaturu u radijatorima , te da mora stalno voziti lijevo desno i održavati zadanu temperaturu.



Evo kako je to izgledalo na jednom ispitivanju na početku zime ( crveno su koridori zadanih temperatura u Centrometalu i u radijatorima)

Početni skok temperature vode koja ide u radijatore nastao je zato što je pumpu grijanja ugasio Centrometal , a miš ventil je pokušavao održati zadanu temperaturu pa se sve više otvarao, i u trenutku kad je u kotlu postignuta temperatura od 60 C upalila se pumpa grijanja i krenula cirkulacija ka kući, on je bio previše otvoren i puštao je previše tople vode u radijatore, vidimo da se nakon tog početnog šoka miš ventil snašao i izregulirao temperaturu vode . Nakon tog pokusa CM više ne upravlja sa pumpom grijanja.

Zadnje uređivanje ramzay : 05.03.2013. at 08:25.
ramzay is offline  
Old 05.03.2013., 12:19   #4028
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Za kotlove na pelet nije potreban spremnik ako imate odovarajuci kotao.
Dajc je trebao za svojih 120 m2 kotao koji radi od 5-15 kw a on ima kotao od 35 kw koji je nemoguce nastelati za ovu kvadaturu tako da je morao ugraditi akumulacijski.

Dajc, koliko si dodatno investirao u spremnik?
E to i mene najvise muci. Dakle meni isto treba cca 12 kw kotao i nasao sam par talijanskih koji su slicni kao i pec na pelete - imaju plamenik, spremnik peleta i imaju i pumpu kao plinski npr zidni kombi kotlovi ali je na pelete i malih su dimenzija. Sve super sve 5 ali je cijena izuzetno skupa a po meni nema razloga za to.

A druga varijanta je pec na pelete koji ima mogucnost i centralnog, samo sto grije i prostor u kojem se nalazi tipa 3 kw za prostor + 6 kw za vodu za centralno. No meni to ne odgovara; nego mi treba da sve ide u vodu.
europe2seoul is offline  
Old 05.03.2013., 13:05   #4029
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
E to i mene najvise muci. Dakle meni isto treba cca 12 kw kotao i nasao sam par talijanskih koji su slicni kao i pec na pelete - imaju plamenik, spremnik peleta i imaju i pumpu kao plinski npr zidni kombi kotlovi ali je na pelete i malih su dimenzija. Sve super sve 5 ali je cijena izuzetno skupa a po meni nema razloga za to.

A druga varijanta je pec na pelete koji ima mogucnost i centralnog, samo sto grije i prostor u kojem se nalazi tipa 3 kw za prostor + 6 kw za vodu za centralno. No meni to ne odgovara; nego mi treba da sve ide u vodu.
Evo ovih dana je Centrometal pustio u prodaju novu peć samo za pelet pod nazivom PEl-TEC snage od 12-48 kw.
Novi kotao ima i samočišćenje, nova digitalna regulacija.
Cijenu ćemo doznati za par dana.
kolman is offline  
Old 05.03.2013., 14:42   #4030
Quote:
kolman kaže: Pogledaj post
Evo ovih dana je Centrometal pustio u prodaju novu peć samo za pelet pod nazivom PEl-TEC snage od 12-48 kw.
Novi kotao ima i samočišćenje, nova digitalna regulacija.
Cijenu ćemo doznati za par dana.
Na njihovom webu nema nista o tome....
europe2seoul is offline  
Old 05.03.2013., 18:01   #4031
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Na njihovom webu nema nista o tome....
Nema , ali bit će uskoro.
Valjda se mora kod njih Dario ili netko sjetiti da ubaci na web
kolman is offline  
Old 05.03.2013., 18:37   #4032
Pozdrav.

Pel-Tec će službeno u prodaju nakon Interklime koja je za nekih mjesec dana. A popriličan broj ih je već više od 2 sezone grijanja na "probnom radu".

Znači da će i prospektni materijal kao i sva tehnička dokumentacija tada biti dostupni. Do tada evo jedne slike kako kotao izgleda.


Uploaded with ImageShack.us
centrometal is offline  
Old 05.03.2013., 19:40   #4033
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
... Netko je stavljao u isti kontekst plin, ložu i pelete. Iako se čini isto, nije baš tako. Barem što se tiče CM, za ostale ne znam. Plamenici na plin i ložu za par sekundi postižu punu snagu, dok je za punu snagu kod CM plamenika potrebno 20-tak minuta.....
To sm ja napisao i kod toga ostajem!
Tu se isključivo radi o tome da navedeni plamenici vrlo jednostavno održavaju zadanu temperaturu pri potpunom sagorijevanju za razliku od klasičnih kotlova na kruta goriva!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 05.03.2013., 21:33   #4034
Pozdrav dečki
Kolman: Znam da je 23-24C dosta meni i pretoplo, ali kada imam dva sina koji po cijeli dan tutnje po kući i valjaju po podu onda i nija visoka. Pelete koje koristim su viševica i gamauf i jedinu razliku koju sam primijetio kod njih je ta da gamauf peleti imaju više pepela( viševica 0,8%,gamauf 1%) potrošnjna je ista. Sobni termostat nemam imam termoglave na radijadorima, ali mislim da ću ga ugraditi. Znam da se prema vrsti peleta podešavaju parametri nadam se da ću i to uskoro napraviti s nekim ko to zna i može.
Novi13: Očekivao sam potrošnju oko 7t, dok sam se grijao na ložu godišnja potrošnja se kretala od 2500-2700l sa toplom vodom cijelu godinu, a ovo šta sad imam je više od previše.
Peletko: Cijena ovjere je bila 450kn, znam da se mjerenja inst. treba platiti i to stoji svaki se posao plaća. Bolje je platiti više kvalitetno štelanje nego preveliku potrošnju koja te svaki mjesec udari po đepu. To stoji da mi treba klapna jer mi je promjer dimnjaka 22cm šta je skoro dovoljno za dva dimnjaka, ono šta sam ja mjerenjem vidio je to da mi kotao kad vani nije neki debeli minus radi 48min do Tzadano i miruje 8min što je po meni malo i ponovno u rad.
rns is offline  
Old 05.03.2013., 21:33   #4035
Quote:
centrometal kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Pel-Tec će službeno u prodaju nakon Interklime koja je za nekih mjesec dana. A popriličan broj ih je već više od 2 sezone grijanja na "probnom radu".

Znači da će i prospektni materijal kao i sva tehnička dokumentacija tada biti dostupni. Do tada evo jedne slike kako kotao izgleda.


Uploaded with ImageShack.us
vidil sam jučer uživo nažalost ne u radu
brle1 is offline  
Old 05.03.2013., 21:51   #4036
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
CM plamenik 35kW može raditi na snazi od 20-35kW (4 razne snage - 20,25,30,35kW), a ima i manji od 14kW koji radi samo na toj snazi.

Kako se približava zadanoj temperaturi, snaga se smanjuje za 2 stupnja. Ako temp. i dalje raste, smanjuje za još 2 stupnja, a ako pada, onda diže za 2 stupnja. Dolaskom na zadanu temp., kreće u gašenje. Pelet se više ne ubacuje, ventilator vrti lagano, i kad senzor uoči nestanak vatre, kreće ispuhivanje i odlazak u stand-by.
dobro dečki ja neznam na kojem principu dela CM plamenik zar se nemre smanjiti na najmanju snagu da radi na tom sistemu snaga se i onak regulira ventilatorom kod ferolija se da smanjiti snaga čak i ispod deklarirane jer se snaga ventilatora da podešavati čak i ispod one koja je deklarirana za 14kW kaj se to na CM nemre
ivek-k is offline  
Old 05.03.2013., 22:00   #4037
Quote:
centrometal kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Pel-Tec će službeno u prodaju nakon Interklime koja je za nekih mjesec dana. A popriličan broj ih je već više od 2 sezone grijanja na "probnom radu".

Znači da će i prospektni materijal kao i sva tehnička dokumentacija tada biti dostupni. Do tada evo jedne slike kako kotao izgleda.


Uploaded with ImageShack.us
Zamolio bih centrometala da nas obavijesti o cijeni i uputi na tehničke detalje (snaga i ostalo...).
drPD is offline  
Old 05.03.2013., 22:46   #4038
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
dobro dečki ja neznam na kojem principu dela CM plamenik zar se nemre smanjiti na najmanju snagu da radi na tom sistemu snaga se i onak regulira ventilatorom kod ferolija se da smanjiti snaga čak i ispod deklarirane jer se snaga ventilatora da podešavati čak i ispod one koja je deklarirana za 14kW kaj se to na CM nemre
more se centrometal ima u servvisnim postavkama 32parametra koja se daju štelati moj je poštelan cca od p6 25kw, p5 22kw, p4 19kw i p3 16 kw.
p2 13 i p1 oko 6 kw
brle1 is offline  
Old 05.03.2013., 23:05   #4039
Quote:
brle1 kaže: Pogledaj post
more se centrometal ima u servvisnim postavkama 32parametra koja se daju štelati moj je poštelan cca od p6 25kw, p5 22kw, p4 19kw i p3 16 kw.
p2 13 i p1 oko 6 kw
a gDajc piše da se nemre mislim da kotel ne igra tolku ulogu ak smanjiš snagu plamenika na optimalno plamenik bude delal konstantno znači samo treba pravilno podesiti parametre
ivek-k is offline  
Old 05.03.2013., 23:09   #4040
Quote:
kolman kaže: Pogledaj post
Evo ovih dana je Centrometal pustio u prodaju novu peć samo za pelet pod nazivom PEl-TEC snage od 12-48 kw.
Novi kotao ima i samočišćenje, nova digitalna regulacija.
Cijenu ćemo doznati za par dana.
Je li to jedan model, jedna snaga koji radi od 12-48 ili vise?
novi13 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:07.