Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2008., 00:22   #2001
Kasaba ti je kao mahala, mala uličica. Mati je mama. Jalija ili ti ološ, neko ko se fakiniše/magupira, pravi probleme.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 18.07.2008., 00:24   #2002
Thanx (Bit će toga još ziher )
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Old 18.07.2008., 00:25   #2003
Quote:
Prconjić kaže: Pogledaj post
Fala ti lipi moj čovik, nisan je puno pita o viri jer joj je babo strog i tira ju na svašta, pa san mislija neću je i ja gnjavt s tin.
Ma moga bi odgovorit i javno da svi znadu koji jemaju partnere muslimane i muslimanke.
Dakle ono da ju triba ubit ako bi ova moja na kršćanstvo prišla ne vridi?
Ovo san pita pa mi niko nije odgovorija.
__________________
Mašaaaalaaah..aaaah...aaaah
Prconjić is offline  
Old 18.07.2008., 00:54   #2004
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Zamoliću sve učesnike - u buduće bez učestačlih rasprava!

Od vaših raspravki ljudi ne mogu postaviti pitanje u ovoj specijalno napravljenoj temi. Ovo je sticky topic i nije mjesto za preduge medjumuslimanske raspravke, već ima drugi karakter i smisao - da se ljudima omogući da postave pitanje i čuju odgovore. A ne da im se ogadi islam čitajući natezanja.


Kobi, ova se molba i upozorenje posebno na tebe odnosi (jer si i ranije ovako postupao) ali i na cuvenog se odnosi: ubuduće nemojte ovu temu zastrpavati na taj način jer ovo nije tema "medjumuslimanske rasprave" niti "vehabizam" i ima drugu svrhu. Ovo je zadnji put da ću je čistiti bez kartoniranja.
Shady halali ja sam kriva, nije ni Kobi ni cuveni, neće se više ponoviti.
hajr is offline  
Old 18.07.2008., 13:26   #2005
nema problema hair...

Ponoviću još jednom, ali svim forumašima: Ovu sticki treba njegovati, jer je zamišljena kao mjesto gde drugi postavljaju pitanja muslimanima o njihovoj vjeri, načinu života, tradiciji, kulturi uopće... kako bi ih drugi bolje upoznali i razumjeli... a ne da je muslimani zatrpavaju medjusobnim raspravkama. Selam
Shady is offline  
Old 20.07.2008., 13:24   #2006
Mozda nije pravo mjesto da uputim ovo pitanje,ali ako nije,a vi zanemarite
Odrasla sam u Bosni,tada Bosanka muslimanka,sada Bosnjakinja
Bajrama se sjecam kao jednog porodicnog praznika,gdje bi se moja porodica,jako velika,okupljala kod majcine majke..nas gotov pedesetak
To je zaista bila lijepa prigoda da se svi okupimo na jednom mjestu..i slavimo bajram..Takodjer se sjecam bajrama kao jednog tihog praznika.Nije bilo potrebe na sav glas vikati da je bajram,lijepiti po gradu ukrase..sve je nekako bilo spontano i prije svega dostojanstveno.
Ja sam i inace uvijek islam dozivljala nekako dostojanstvenim..tihim,bez buke..
Medjutim,vremena su se promijenila,bio je rat,zavrsio..
I ono sto htjedoh da upitam..ujutro,nakon bajram namaza,ljudi izlaze iz dzamije(stanujem preko puta dzamije) vade iz dzepova petarde i pale..ne jedan,zamalo pa svi..Da se razumijemo,ja sam jos uvijek u bosni gdje je vecina stanovnistva muslimana..dakle,nema nikakvog uzroka i ratu.Mene te petarde tako rastuze,tako mi pokvare ugodjaj onog bajramskog jutra,ne bukvalno,ali kao da mu kradu dostojanstvo. I pitam se,ne bi li hodza,nakon bajram namaza,mogao upozoriti vjernike na njihovo ponasanje?? Ne bi li ih mogao pozvati na dostojanstveno cestitanje i slavlje? I kako ja mogu uticati na to? Da pisem islamskoj zajednici?
Hvala
neiskusna domina is offline  
Old 20.07.2008., 13:48   #2007
Quote:
neiskusna domina kaže: Pogledaj post
Mozda nije pravo mjesto da uputim ovo pitanje,ali ako nije,a vi zanemarite
Odrasla sam u Bosni,tada Bosanka muslimanka,sada Bosnjakinja
Bajrama se sjecam kao jednog porodicnog praznika,gdje bi se moja porodica,jako velika,okupljala kod majcine majke..nas gotov pedesetak
To je zaista bila lijepa prigoda da se svi okupimo na jednom mjestu..i slavimo bajram..Takodjer se sjecam bajrama kao jednog tihog praznika.Nije bilo potrebe na sav glas vikati da je bajram,lijepiti po gradu ukrase..sve je nekako bilo spontano i prije svega dostojanstveno.
Ja sam i inace uvijek islam dozivljala nekako dostojanstvenim..tihim,bez buke..
Medjutim,vremena su se promijenila,bio je rat,zavrsio..
I ono sto htjedoh da upitam..ujutro,nakon bajram namaza,ljudi izlaze iz dzamije(stanujem preko puta dzamije) vade iz dzepova petarde i pale..ne jedan,zamalo pa svi..Da se razumijemo,ja sam jos uvijek u bosni gdje je vecina stanovnistva muslimana..dakle,nema nikakvog uzroka i ratu.Mene te petarde tako rastuze,tako mi pokvare ugodjaj onog bajramskog jutra,ne bukvalno,ali kao da mu kradu dostojanstvo.
Mogu ti reći da se slažem s tobom, u potpunosti.
Ali kako zabraniti većini da izrazi svoje 'stanje', kada ta većina jedino i ima taj bajram? Možda je to više osobina malograđanstva, ili, je možda, mentalitet takav da se mora negdje ispoljiti ta 'glupost'!


Quote:
I pitam se,ne bi li hodza,nakon bajram namaza,mogao upozoriti vjernike na njihovo ponasanje?? Ne bi li ih mogao pozvati na dostojanstveno cestitanje i slavlje? I kako ja mogu uticati na to? Da pisem islamskoj zajednici?
Hvala
Kad nađeš rješenje i nama javi. Mislim, teško je to mjenjati, možda kada bi ljudi gajili više želje za nematerijalnim, to bi se promijenilo, a moraš priznati da većina 'nagriza' materijalno, stoga, pojedincima ostaje da se mole Allahu i da nađu svoj mir.

P.S. Kako mi se samo dopada tvoj nick i tvoj gornji dio posta, , čestitka.
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 20.07.2008., 13:59   #2008
Quote:
neiskusna domina kaže: Pogledaj post
Mozda nije pravo mjesto da uputim ovo pitanje,ali ako nije,a vi zanemarite
Odrasla sam u Bosni,tada Bosanka muslimanka,sada Bosnjakinja
Bajrama se sjecam kao jednog porodicnog praznika,gdje bi se moja porodica,jako velika,okupljala kod majcine majke..nas gotov pedesetak
To je zaista bila lijepa prigoda da se svi okupimo na jednom mjestu..i slavimo bajram..Takodjer se sjecam bajrama kao jednog tihog praznika.Nije bilo potrebe na sav glas vikati da je bajram,lijepiti po gradu ukrase..sve je nekako bilo spontano i prije svega dostojanstveno.
Ja sam i inace uvijek islam dozivljala nekako dostojanstvenim..tihim,bez buke..
Medjutim,vremena su se promijenila,bio je rat,zavrsio..
I ono sto htjedoh da upitam..ujutro,nakon bajram namaza,ljudi izlaze iz dzamije(stanujem preko puta dzamije) vade iz dzepova petarde i pale..ne jedan,zamalo pa svi..Da se razumijemo,ja sam jos uvijek u bosni gdje je vecina stanovnistva muslimana..dakle,nema nikakvog uzroka i ratu.Mene te petarde tako rastuze,tako mi pokvare ugodjaj onog bajramskog jutra,ne bukvalno,ali kao da mu kradu dostojanstvo. I pitam se,ne bi li hodza,nakon bajram namaza,mogao upozoriti vjernike na njihovo ponasanje?? Ne bi li ih mogao pozvati na dostojanstveno cestitanje i slavlje? I kako ja mogu uticati na to? Da pisem islamskoj zajednici?
Hvala
Gdje god sam bio na bajram namazu, hodža kaže, ali ljudi ne slušaju. To večinom djeca forsiraju i jedna određena vrsta muškaraca koja voli tako tu galamu i pucnjavu. U Krajini čak pucaju iz mitraljeza itd.

Naravno da možeš pisati IZ, uvijek se može nešto promjeniti.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 20.07.2008., 14:04   #2009
Ja ne znam gdje zivi vecina ljudi koja pise na ovoj temi,ali nekako se u Bosni sve ..izopacilo. Previse se sve pokazuje naglas,rijecima,a premalo ili nimalo djelima.
Bajram koji pocne pucnjavom i petardama obicno zavrsava u kafanama,s pjevaljkom i kafanom.
Da se razumijemo,ja nisam neka..ne znam kako se to kaze,prakticna vjernica?
Ja ne klanjam,ne ucim..ali postujem i vjerujem..i trudim se da nikome ne naskodim.U islam vjerujem,druge vjere(bar vecinu) postujem.
pa samo bih htjela da i muslimani se pocnu odnositi s postovanjem prema islamu.
A hodza svasta govore u dzamiji,pa mogli bi i to spomenuti..valjda
p.s.zahvalila bi ti se na cestitki,ali ne bih da zachatavam temu
neiskusna domina is offline  
Old 20.07.2008., 14:07   #2010
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Gdje god sam bio na bajram namazu, hodža kaže, ali ljudi ne slušaju. To večinom djeca forsiraju i jedna određena vrsta muškaraca koja voli tako tu galamu i pucnjavu. U Krajini čak pucaju iz mitraljeza itd.

Naravno da možeš pisati IZ, uvijek se može nešto promjeniti.
Onda nisi bio u mom gradu na bajram namazu
Jer ja svakog bajrama gledam bajram namaz na tv,prijenos iz neke gradske dzamije,jos nijedan hodza to nije spomenuo.Ali ja se nadam da hoce.
A pale petarde i mali i veliki..ja ih s prozora gledam..i uzasavam se
neiskusna domina is offline  
Old 20.07.2008., 14:43   #2011
Quote:
neiskusna domina kaže: Pogledaj post
Ja ne znam gdje zivi vecina ljudi koja pise na ovoj temi,ali nekako se u Bosni sve ..izopacilo. Previse se sve pokazuje naglas,rijecima,a premalo ili nimalo djelima.
Bajram koji pocne pucnjavom i petardama obicno zavrsava u kafanama,s pjevaljkom i kafanom.
Da se razumijemo,ja nisam neka..ne znam kako se to kaze,prakticna vjernica?
Ja ne klanjam,ne ucim..ali postujem i vjerujem..i trudim se da nikome ne naskodim.U islam vjerujem,druge vjere(bar vecinu) postujem.
pa samo bih htjela da i muslimani se pocnu odnositi s postovanjem prema islamu.
A hodza svasta govore u dzamiji,pa mogli bi i to spomenuti..valjda
p.s.zahvalila bi ti se na cestitki,ali ne bih da zachatavam temu

Moja prelijepa neiskusna ali sve iskusnija domina. Domina nešto kao domine dakle ako posjeduješ domine pazi da ne izazoveš dominu efekt. jer ako se ovakvo shvaćanje proširi teško nama i opet teško nama. što su riječi bez djela a što su ništarije bez riječi. Riječi su samo naše kanaliziranje za djela. Tko zna bolje našu dušu no sam Kreator kome se klanja sve što je na nebesima i na zemlji. Zato nemoj sputavati svoju dušu i njenu istinsku želju da dotakne ono mjesto koje joj pripada a to mjesto uistinu nama nije poznato i ona kao takva očajnički iz okova strasti požude i niskoće želi da se vine u neopisive visine. Čemu se mi zapravo prodajemo vremenu koje nas zgazi i ostali nadasve razočarane. zar je vrijedan ovaj prolazni užitak u bilo kojoj formi koji želi realizirati mrvica (ja ti,treći) Uzvišenog u odnosu na osjećaj Prelijepog i Predivnog koji u nama budi istinske vrijednosti moralnosti što nama i dolikuje.? Još nešto svatko nastupa spram sebe, ništa se ti ne brini za imame za bilo.......koga Uistinu Bogu SWveopćem Dobročinitelju Milostivom ništa ne može umaći ni na nebesima ni na zemlji. Znaš li Ti Njemu koga ravna ? a možeš li Izbrojati Njegove blagodate ? Pa zar ima uopće tih koji ne padaju ničice pred Njim iz zahvale i iz sjećanja ?

“Reci, o robovi moji, koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će, sigurno, sve grijehe oprostiti. On, doista, mnogo prašta i On je milostiv. I povratite se Gospodaru svome i pokorite mu se prije nego što vam kazna dođe, poslije vam niko neće u pomoć priskočiti. I slijedite ono najljepše, ono što vam Gospodar vaš objavljuje, prije negoli vam iznenadna kazna dođe, za čiji dolazak nećete znati” (Zumer : 53, 54, 55, 56).


Kad bi me sreo sa grijesima koliko i zemlja, ne pripisujući mi druga, doći ću ti sa oprostom koliko i zemlja.


Ko napusti zlo radi Mene, dobit će mnogo i više od toga.


Moja milost prednjači mojoj srdžbi, blagost zamjerki, oprost kazni.

Kad bi ti grijesi dospjeli do nebesa, a zatražiš oprost, oprostit ću ti. Pa ko je plemenitiji i darežljiviji od Mene?

Ko Mi krene, ususret mu stižem izdaleka, a ko od Mene okrene leđa, dozivam ga iz blizine.
Kod mene se dobro djelo nagrađuje deseterostruko, do sedamsto puta i više od toga, a loše je kao jedno, a ko se za njega pokaje, oprostit ću mu.


Na vašim neznatnim dobrim djelima sam zahvalan, a vaša mnogobrojna poskliznuća i griješenja opraštam.

Ko želi Moje zadovoljstvo, ja ću željeti ono što on hoće.


Pa zar nakon ovolike milosti i ljubavi sreće ushićenja ljudskih duša ima netko da ne želi biti pokoran i slaviti Sveopćeg koji zna što se krije u našim prsima?


selam Uz dužno poštivanje za relativizaciju ovakvih osjećaja za dominu koja posta je iskusnija........
__________________
Nastoj koliko god možeš da ne vrijeđaš ničije srce,
jer na životnom putu ima mnogo, mnogo trnja.
Aries is offline  
Old 20.07.2008., 15:11   #2012
Kao prvo,moj nick nema veze s dominama takve vrste,domina efekta i sl,ali to zaista nije tema.
A drugo,apsolutno nisam razumjela nista od tolikih rijeci i citata..kako se kaze-od sume ne vidim drvo,ili obratno?
Voljela bih da sam dobila koknretniji odgvor,jer sam iz onog skontala da se ja trebam mijenjati i kajati i..
Mozda i trebam,ali sumnjam da si ti osoba koja to moze procijeniti..zna se ko ce me kazniti ili nagraditi ..
Ako sam razumjela pogresno,onda se izvinjam,ali kako na pocetku rekoh,nista ne svatih
Tako da bih molila konkretnije odgovore
neiskusna domina is offline  
Old 20.07.2008., 17:38   #2013
Quote:
=neiskusna domina;15085328]Kao prvo,moj nick nema veze s dominama takve vrste,domina efekta i sl,ali to zaista nije tema.
Kao prvo sve što je u vezi sa tobom i vezi je i sa mnom jer mi smo muslimani. Tvoja sreća je i moja sreća tvoja tuga je i moja tuga. zar ti misliš da ćemo mi tebe ostaviti ili prepustiti vremenu, ili nekima kojima možeš biti primjer ili tvojoj nježnoj duši da nosi breme pitanja. .

Quote:
A drugo,apsolutno nisam razumjela nista od tolikih rijeci i citata..kako se kaze-od sume ne vidim drvo,ili obratno?
Jačina pitanja je i jačina odgovora ti si donijela ovdje ne logičko pitanje već više duhovnog karaktera, a shvatit ćeš koliko odredi Sveopći Dobročinitelj i ništa više od toga taman kad bi se popela na sva brda svijeta. Da i svakako ono što paše tvojoj duši ona će to validirati kao nešto kosrisno/nekorisno.

Quote:
Voljela bih da sam dobila koknretniji odgvor,jer sam iz onog skontala da se ja trebam mijenjati i kajati i.. Mozda i trebam,
Eto jer vidiš kada se prepustiš sebi i zanemariš sve oko sebe i kad ostane On i tvoja šapućava duša... Slušaj sebe i nitko ti ne treba.

Kaže časni Kur an: Dosta ti je da danas sam račun sviđaš(svodiš)

Quote:
Mozda i trebam,ali sumnjam da si ti osoba koja to moze procijeniti..zna se ko ce me kazniti ili nagraditi ..
Ma jok..... Tko sam ja obična prašina mrvica Zna se tko je Taj ,! zna što je u tvojoj duši i tvojim prsima i sa tvojim djelima i svakako zna smutljivce. I ne će nikada umaći taman živjeli tisuću godina.
Ovo sam ja htio samo da malo ovježim prvenstveno sebe pa onda indirektno i tebe Ljepotom Onoga kome ništa ravno nije kako bi nam se srca smirila. Divan li je On prijatelj Divan li je On Pomagač.

Quote:
Ako sam razumjela pogresno,onda se izvinjam,ali kako na pocetku rekoh,nista ne svatih
Tako da bih molila konkretnije odgovore
Ma tko sam ja nitko i ništa obični Aries. Ovdje ima više nas pa nakoga naletiš danas sam nešto posebne volje djeluje na mene koncert Dine Merlina pa sreća tvoja...

A sve kavane svi ljudi svijeta ne mogu učiniti Sveopćem Hvaljenom kome ništa ravno nije ni trun zla taman kad bi se svi skupili a Dobročinitelj nije tebe ili mene stavio za staratelja, oni ako hoće da se prodaju i tome vide svu smisao to je njihovo apsolutno pravo Zakonodavca i to Vrhovnog

"U vjeri nema prislile pravi put se jasno razlikuje od zablude"(Bekare).

A oni navodi u prethodnom postu su samo osvježenje za naše duše prvenstveno za moju a ako i ti osjećaš to onda to shvati kao nešto što ne može svatko jer Sveopći se smilovao Onome koga je sklonio od grijeha i okrenuo ga sebi. Nažalost ti koji se odnose sa nepoštivanjem prema islamu pokazuju odraz ljudskosti civiliziranih i demokratskih normi univerzalnih pravila i postulat ponašnja časnog Kur ana a kada bi oni to znali šta rade prošli bi se i nebi uzaludno nosili čestita muslimanska imena.

Dosta ti to zavisi od zrelosti sredine nekada ne muslimanska sredina može biti bolj od muslimanske ako se okrene sustav vrijednosti. Druži se više sa nama p ćeš vidjeti... i trudi se u granicama svojih mogućnosti jer Silni Moćni nikoga ne opterećuje iznad Njegovih mogućnosti.

Neka je slava Našem Gospodaru kome ništa ravno nije nek je mir i spas čestitom i plemenitom Poslaniku Muhammedu a.s i neka je

veliki pozdrav za sve ljude dobre volje ne nacionaliste ne rasiste





P.s

Takav sam što ću ne mogu se mijenjati he he he . Kaže dolje u tvome potpisu 24/7 hm......
Pa znaš li da je to najljepši potpis......? Zašto......Sad da reknem ili kasnije......?
__________________
Nastoj koliko god možeš da ne vrijeđaš ničije srce,
jer na životnom putu ima mnogo, mnogo trnja.
Aries is offline  
Old 20.07.2008., 19:59   #2014
Quote:
neiskusna domina kaže: Pogledaj post
Ja ne znam gdje zivi vecina ljudi koja pise na ovoj temi,ali nekako se u Bosni sve ..izopacilo. Previse se sve pokazuje naglas,rijecima,a premalo ili nimalo djelima.
Bajram koji pocne pucnjavom i petardama obicno zavrsava u kafanama,s pjevaljkom i kafanom.
Da se razumijemo,ja nisam neka..ne znam kako se to kaze,prakticna vjernica?
Ja ne klanjam,ne ucim..ali postujem i vjerujem..i trudim se da nikome ne naskodim.U islam vjerujem,druge vjere(bar vecinu) postujem.
pa samo bih htjela da i muslimani se pocnu odnositi s postovanjem prema islamu.
A hodza svasta govore u dzamiji,pa mogli bi i to spomenuti..valjda
p.s.zahvalila bi ti se na cestitki,ali ne bih da zachatavam temu
Čovjek kada sebe promijeni, promijeni i poglede na druge. Zaista bih volio da su svi na istini, da su svi 'u trendu', da su svi super, ali to je nemoguće, jer ljudi nisu isti i Allahova je pravda savršena.

Sestro, vrati se sebi da bi ti drugi došli.
Edit: Ne trebaš mi se zahvaljivati, jer ja sam to rekao jer to sam i mislio, zahvala je suvišna. Zadovoljstvo je bilo moje, . Samo osjećam 'uzburkanost' zbog nekih ovdje odgovora, kako ti samo to 'ne stoji'.
(Molim Allaha da ti ukaže da sve ljepote islama, da ti probudi želju za svakim namazom i da čezneš za Njim.)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 21.07.2008., 11:00   #2015
Quote:
neiskusna domina kaže: Pogledaj post
I kako ja mogu uticati na to? Da pisem islamskoj zajednici?
Zašto da ne? Napiši slobodno! Pa svi mi bismo tako trebali biti konstruktivni.
Samo ne šalji na Cerića, zauzet je situacijom u Sandžaku u koju se upetljao.
Pošalji nekom vjerskoprosvjetnom referentu ili uredniku novina. Selam
Shady is offline  
Old 21.07.2008., 12:00   #2016
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Samo ne šalji na Cerića, zauzet je situacijom u Sandžaku u koju se upetljao.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 22.07.2008., 09:12   #2017
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Zašto da ne? Napiši slobodno! Pa svi mi bismo tako trebali biti konstruktivni.
Samo ne šalji na Cerića, zauzet je situacijom u Sandžaku u koju se upetljao.
Pošalji nekom vjerskoprosvjetnom referentu ili uredniku novina. Selam
Da znas da hocu,ako Bog da,kad dodje ramazan pisat cu muftiji..ako se ista promijeni,to jest ako budu pucali samo pojedinci..bit cu presretna i javim vam.
Hvala
neiskusna domina is offline  
Old 22.07.2008., 15:41   #2018
Mene zanima, zasto se u Islamu kamenuju zene koje su silovane?

Jel to pise u Kuranu?

Koje su argumenti za tako nesto?

Nadam se, da cu dobiti odgovor.
Tamica is offline  
Old 22.07.2008., 16:01   #2019
Quote:
Tamica kaže: Pogledaj post
Mene zanima, zasto se u Islamu kamenuju zene koje su silovane?

Jel to pise u Kuranu?

Koje su argumenti za tako nesto?

Nadam se, da cu dobiti odgovor.
Ja to prvi puta čujem. U Bosni imaš udruženje žena koje su silovane u ratu koje se javno bore za svoja prava i niko prema tim ženama ne izražava ni najmanje odbojnosti. One imaju dovoljno svojih problema. Šerijatsko pravilo je da se ne kažnjava za djelo počinjeno u prisili. Čak, čovjek pod prisilom može govoriti i protiv Islama i samog Boga, što mu neće biti upisano u grijeh, a može izdržati patnju i ostati pri vjeri, za što će biti nagrađen. Ukoliko si susrela neki tekst da se desilo nešto slično, to nije Islamski pristup. Takođe, trebaš pročitati o lažnim prijavama silovanja koja su nisu tako rijetka i pitanje je da li će dotična osoba slagati da je silovana kako bi se zaštitila od kazne.
Rufaija is offline  
Old 23.07.2008., 08:35   #2020
Quote:
Tamica kaže: Pogledaj post
Mene zanima, zasto se u Islamu kamenuju zene koje su silovane?

Jel to pise u Kuranu?

Koje su argumenti za tako nesto?

Nadam se, da cu dobiti odgovor.
Kamenuju se udate bludnice, a ne silovane žene.

Dakle ako neudata učini blud, dobija 40 bičevanja.
Ako udata žena učini blud, kamenovanje.

Ako ženu neko siluje, a ona nije ništa kriva, onda njoj ništa, počiniocu kamenovanje.

Ako ženu neko siluje, a ona kriva, kao recimo da je ga nadraživala, da je sama izašla iz kuće bez pratnje itd. Onda i ona snosi krivicu.

Kao što Rufijija reče, udate bludnice mogu da koriste laž da su silovane, iako su same to htjele, samo da izbjegnu kaznu.

Međutim kao i na svakom sudu i u šerijatu imaju svjedoci, saslušanja itd.

Da bi neko bio kamenovan, treba dakle biti u braku i počiniti dobrovoljno blud. PLUS to moraju vidjeti 4 muška svjedoka ili ekvivalent u ženskim svjedocima.

Zato je taj slučaj jako rijedak i jako rijetko se vrši kamenovanje, to su dakle oni koji haman javno čine blud, jer kako da ih vide 4 ili više ljudi?

Da šerijatu nije stalo do kažnjavanja, pokazuje ovaj primer:

Došla je jedna žena Poslaniku i rekla mu da želi da je kamenuju jer je počinila blud. Poslanik joj je samo odmahnuo, signalizirajući da ide. Nakon par dana je ona opet došla i rekla kako ona želi da je kamenuju jer učinila blud. Poslanik je opet odmahnuo. Došla je i treći put i inaće Poslanik bi udovoljavao kada neko tri puta dođe tražiti istu stvar (a ona nije dobra za njega). Tako je rekao ženi da je trudna i da sačeka dijete. Opet je smisao bio da sačeka, porodi se i ne traži kaznu, ali je ona poslije poroda opet došla. Onda joj je rekao da prvo dijete doji pa kada nestane mlijeka. Opet isti smisao. Ali ona je i nakon dojenja došla i tražila kamenovanje. Na to Poslanik nije imao drugi izbor, nego naredio kamenovanje.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:40.