Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2009., 01:18   #201
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Mneka popina bi imala papire o tome,babe bi pričale
Popina Pa evo kladim se da imaju neke babe i neke popine koje mogu potvrditi i za tog Bajla da je došao iz Zadra tamo
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 01:18   #202
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Ne vidim koliko je to razlicito od Bajla u Bosni I ne vidim sto je tu diskutabilno, evo slikovito prikazano: Otisao Bajlo iz Zadra u Bosnu, naša ženu, oženija se, uzeo pravoslavnu vjeru i BUM evo ga danas srbin Bajlo u Bosni...
Je su i Srbi Macure isto Talijani(Mazzura
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 01:23   #203
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Je su i Srbi Macure isto Talijani(Mazzura
Hahah, a to ne bi zna, znam za ovog košarkaša Macuru u Zadru i oca mu koji je igra s Draženom u Šibenci 1983

Ali ono što znam jest da su prezimena u Zadru tipa Nadoveza od talijanskog nadovezza ili čak kalmeta od calmetta kao i prezime Bajlo ofcoruse
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 01:26   #204
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post

Ali ono što znam jest da su prezimena u Zadru tipa Nadoveza od talijanskog nadovezza ili čak kalmeta od calmetta
Kad ne bih znao da u Albaniji postoji selo Kalmetti i da su Kalmete iz Skadra preko rijeke Crnojevića stigle do Zadra nazad 250 godina,možda bi i povjerovao
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 01:30   #205
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Kad ne bih znao da u Albaniji postoji selo Kalmetti i da su Kalmete iz Skadra preko rijeke Crnojevića stigle do Zadra nazad 250 godina,možda bi i povjerovao
Možda su u Skadar dosli iz Italije Jer ima tamo prezimena Calmetta, No bilo kako bilo, postoje izvori baš gdje se se Kalmete pisale kao Calmetta tu u Zadru, i to ne zbog toga da je te ljude netko prisilio na to, već su se tako pisali... A moguće moguće da su iz Skadra... Dovedoše ih Mlečani da popune praznine koje su turci opustošili po zadarskom zaledju ...

No imas tu u Zadru jedan paradoks težak, mnogi od tih podrijetlom albanaca, danas Hrvata, bi smrtnom uvredom smatrali da ih netko slucajno nazove albancima ili šiptarima... Neki tako su nasli kompromis pa se dosjetili da su oni talijanski starosijedioci , žalosno ali šta ćeš...
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 01:35   #206
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Možda su u Skadar dosli iz Italije Jer ima tamo prezimena Calmetta, No bilo kako bilo, postoje izvori baš gdje se se Kalmete pisale kao Calmetta tu u Zadru, i to ne zbog toga da je te ljude netko prisilio na to, već su se tako pisali... A moguće moguće da su iz Skadra... Dovedoše ih Mlečani da popune praznine koje su turci opustošili po zadarskom zaledju ...
Da,obavezno iz Italije u Skadar,a nikako ne iz sela tog imena 15 kilometara južnije Pisalo ih je tako jer je i matešiće pisalo mattesich,tako je tada bilo,zbog Venecije,njezina je bila administracija pa pisala kako je znala.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 01:38   #207
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
No imas tu u Zadru jedan paradoks težak, mnogi od tih podrijetlom albanaca, danas Hrvata, bi smrtnom uvredom smatrali da ih netko slucajno nazove albancima ili šiptarima... Neki tako su nasli kompromis pa se dosjetili da su oni talijanski starosijedioci , žalosno ali šta ćeš...
Jasno,kad pojam šiptar svi,pa i oni,povezuju s Kosovom i burecima,sljadoljed iz automat i tome slično Nego,da nisu i tvoji isto takvi Talijani,ali malo duže pa se zoboravili kako je počelo
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 01:53   #208
Macura je nastalo od tal. glagola Mazzare -ubiti .Znači riječ je o Vlaškom prezimenu.
Osim ako odeš na neke radikalne srpske strane di srbi tvrde da su Talijani,Poljaci,Grci itd. nastali od njih

Isto tako prezimena Vlaškog porijekla a da zvuče talijanski su npr. Beara,Basta -...

Za Nadoveza srbi će reći da je nastalo kao da se neko na nešto nadoveziva.Za Telenta će reći ka-onaj koji ima talenta za nešto a riječ u biti označava nešto što se prevodi kao "izvjestitelj" ...
Za Macavara će reći da je nastalo od imena Macan koji vara...Za Gambiroža- od gambati (gegati se u hodu) ...a zna se da je tal. porijekla..
Drek- onaj koji ništa ne vrijedi; ili onaj koji lako dize dreku ..a jebote svi znamo da je drek ništa drugo doli govno
Bakula- regionalno znacenje zohar (nametnik) od tal.baculo ...nastavak -ul ..romansko
Bokun- naocit,jak covjek tal. boccone (ajmo reći da su ovo pogodili) ...ali koje nebuloze pišu to je strašno...nema govora da su te njihove stranice mjerodavne...

..
http://www.galerijaknina.com/forumGa...fa7a3493170b18


Što se tiče Bajlo otiđi kod "popine" u Arbanase pa ga pitaj... ne znam što drugo

A Kalmeta nema veze sa Italjom...Kaljmeta...nešto vjerojatno znači na albanskom..Jedno L Albanci izgovaraju kao lj ...tek toliko...
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji

Zadnje uređivanje F.Ravanelli : 02.07.2009. at 01:59.
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 02:31   #209
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Jasno,kad pojam šiptar svi,pa i oni,povezuju s Kosovom i burecima,sljadoljed iz automat i tome slično Nego,da nisu i tvoji isto takvi Talijani,ali malo duže pa se zoboravili kako je počelo
E nisu nisu, ovi sto ih ja imam u rodu su dosljaci ovdje iz Italije... i to "nedavno", računaj negdi oko WW2, ne bih htio u detalje

Poz
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 02:34   #210
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Za Gambiroža- od gambati (gegati se u hodu) ...a zna se da je tal. porijekla..
Ja znam Gambirože i Gambiraže, kojeg su onda porijekla ovi Gambiraže? Gambiraže su iz zaledja tu negdi ako se ne varam... Jer znam jednog tu iz kvarta.

P.S: Imaš jako informativne postove na ovoj temi
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 02:49   #211
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Ja znam Gambirože i Gambiraže, kojeg su onda porijekla ovi Gambiraže? Gambiraže su iz zaledja tu negdi ako se ne varam... Jer znam jednog tu iz kvarta.

P.S: Imaš jako informativne postove na ovoj temi

A mislim da su Gambirože pravoslavci a Gambiraže katolici...Jedno slovo ih razlikuje... Za ove Gambiraža mislim da su tal. porijekla... ovi drugi bi isto lako mogli biti,odnosno nekakvog mletačkog,romanskog kao i tih par što sam odozgo stavija....slavensko mi ne zvuči...

P.S. fala
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 06:03   #212
Općina Ražanac - 3.107 stanovnika, 98% Hrvati (2001)

Radovin (550 st.) - Beretin, Bistre, Bolonja, Brkljača, Dundović, Dušević, Dokoza, Gračić, Jokić, Kevrić, Marasović, Nekić, Paić, Ponoš, Rogić, Romić, Rudela, Uzelac, Vigan, Vranić, Zekanović, Žeželj

Boldana su isključivo hrvatska...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 06:07   #213
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
A mislim da su Gambirože pravoslavci a Gambiraže katolici...Jedno slovo ih razlikuje... Za ove Gambiraža mislim da su tal. porijekla... ovi drugi bi isto lako mogli biti,odnosno nekakvog mletačkog,romanskog kao i tih par što sam odozgo stavija....slavensko mi ne zvuči...

P.S. fala
Bi li mogao napisati podrobniju povijest Bibinja i prezimena tamo, odakle su, kad su dosli, kad se spominju prvi put...

To me strašno zanima
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 06:12   #214
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
jedno vrime sam mislio da je crnogorac.ali najvirovatnije je neki miks hrvat/crnogorac/srbin...jer to su tipicne splacine nekog miksanog..

gluskolb,nista osobno, stari..
Nemojte napadat MAXA on je Donnie Brasco By the way Donnie, di je Lefty ?
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 06:17   #215
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Kažu od 91. jer su procjenili da im je tako sigurnije,ne bi se okladio da si ikad prije to tvrdili. Pusti Dražena Petrovića,on s tim tipovima nema ništa. Njemu je otac Crnogorac,a mater Šibenčanka,Hrvatica i apsolutno nema smisla njega uspoređivati s nekakvim prečanima koji se prave wannabe Hrvati jer ih devedesetih uhvatila trta od stigmatiziranja. Uostalom,nisi im vidio dokumente,mogu ljudi i lagat. Što se Dražena tiče,on se smatrao Hrvatom i nikad nisam čuo da je igdje raspravljao o ikakvim vjerskim pitanjima,pravoslavnim ili kojim drugim. A Nikola Tesla se jasno i glasno deklarirao kao Srbin,više puta, bez obzira što je,uz to,govorio da je Hrvatska domovina. Dakle, nećemo mješati kruške i jabuke,tj. posve različite slučajeve.
Tako je gluskab, ovako ljudi, dirajte u Dalmaciju, dirajte u Hrvatsku, dirajte u Italiju, ALI NEMOJTE MI DIRAT U DRAŽENA PETROVIĆA Jer reći da sam opsijednut njime od malena je premala riječ

Što se tiče Dražena, Dražen je bio katolik, majka mu je prezimena Mikulandra bila iz Bilica pokraj Šibenika, otac Crnogorac koji je isto katoličke vjere, prema tome svaka debata je ovdje suvišna...

Dražen se pisao Hrvatom još u Jugi, kad si imao izbor da se pišeš Jugoslavenom i nitko ti nista ne bi zamjerio, e pa on je uvik se smatra Hrvatom što i jest

Ajde sad nastavite sa temom, ovo sam morao napisat.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 06:22   #216
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post

Ovi Bakmaz nisu izumrli,kako su izumrli kad barataju danas sa 50 % dućana u gradu
Bakmazi žive tu blizu mene, ovi sa dućanima i koliko ja znam, oni su dosli iz Bosne tu još u Jugi...
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 06:41   #217
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Tako je gluskab, ovako ljudi, dirajte u Dalmaciju, dirajte u Hrvatsku, dirajte u Italiju, ALI NEMOJTE MI DIRAT U DRAŽENA PETROVIĆA Jer reći da sam opsijednut njime od malena je premala riječ

Što se tiče Dražena, Dražen je bio katolik, majka mu je prezimena Mikulandra bila iz Bilica pokraj Šibenika, otac Crnogorac koji je isto katoličke vjere, prema tome svaka debata je ovdje suvišna...

Dražen se pisao Hrvatom još u Jugi, kad si imao izbor da se pišeš Jugoslavenom i nitko ti nista ne bi zamjerio, e pa on je uvik se smatra Hrvatom što i jest

Ajde sad nastavite sa temom, ovo sam morao napisat.
Otac Jole je Hercegovac...

http://www.youtube.com/watch?v=BBvEm7v0DsY

ps. gledaj do kraja.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 08:32   #218
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post

Možda su u Skadar dosli iz Italije Jer ima tamo prezimena Calmetta, No bilo kako bilo, postoje izvori baš gdje se se Kalmete pisale kao Calmetta tu u Zadru, i to ne zbog toga da je te ljude netko prisilio na to, već su se tako pisali... A moguće moguće da su iz Skadra... Dovedoše ih Mlečani da popune praznine koje su turci opustošili po zadarskom zaledju ...
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Da,obavezno iz Italije u Skadar,a nikako ne iz sela tog imena 15 kilometara južnije Pisalo ih je tako jer je i matešiće pisalo mattesich,tako je tada bilo,zbog Venecije,njezina je bila administracija pa pisala kako je znala.
Gluskab je ode apsolutno u pravu! I meni je u rodoslovlju prezime zapisano na latinski,a cisto je hrvatsko I Fausta Vrancica je mletacka administracija biljezila kao Faustus Verantius U sjevernoj hrvatskoj je dosta ljudi madarska administracija biljezila madarskom verzijom njihova prezimena.

Nedavno je na forumu bia neki irredentist koji je rijecke hrvate pisa latinski tvrdeci da su talijani
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related

Zadnje uređivanje Veliki vladar : 02.07.2009. at 08:38.
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 08:41   #219
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Otac Jole je Hercegovac...

http://www.youtube.com/watch?v=BBvEm7v0DsY

ps. gledaj do kraja.
A što mislis ko je tome liku sto je to stavio na youtube dao?
Gleda sam ja to 100 puta... Uostalom iman cili youtube profil posvećen Draženu

Draženov otac Jole jest iz Hercegovine preselio u Šibenik no njegovi korijeni su iz Crne Gore.

Dražen legenda, evo ti popis svih mojih youtube filmića za dražena :

http://www.youtube.com/view_play_lis...9A43AC553B6D50
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 09:58   #220
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Općina Ražanac - 3.107 stanovnika, 98% Hrvati (2001)

Radovin (550 st.) - Beretin, Bistre, Bolonja, Brkljača, Dundović, Dušević, Dokoza, Gračić, Jokić, Kevrić, Marasović, Nekić, Paić, Ponoš, Rogić, Romić, Rudela, Uzelac, Vigan, Vranić, Zekanović, Žeželj

Boldana su isključivo hrvatska...
U istoj općini...

Jovići (oko 500 st.) - Barać, Bukvić, Demo, Gruban, Jović, Kandasić, Knežević, Miočić, Mustać, Proroković, Pržić, Stošić, Verunica, Vuleta

Malo o Jovićima...

Quote:
Nastali su na starohrvatskom selu Čakavci. Ime su dobili po obitelji Jović koja se tu nalazi od 1609 godine...Godine 1648. se spominje kapetan Iveško Jović koji predvodi Ražančane u obrani od turskih napada. (prema istraživanju Romana Jelića: Selo Čakavci i knezovi Markovići od roda Šubića – Zadar 1974.g.)
Quote:
Prije turskih vremena ovdje su živjela hrvatska sela Pustojanci, Čakavci Veliki i Mali spominju se 1367.g. za vrijeme hrvatskih knezova Markovića roda Šubića iz Bribira. Zadnji se spominje od Knezova Marković 1551.g. kad prodaje zemlju Grguru Jurinoviću .
Quote:
Iz raznih spisa doznajemo da su u Čakavcima bila ova prezimena: Milojević (1487.), Viverinić (1461.) Vrsajević (1494.), Radonić (1506.), Meštrović (1502.), Grahorić (1507.), Bonac (1508.), Jurinović (1551.), Marković (od 1367-1557.), Gallei iz Zadra (1505.), De Grisogonis iz Zadra (1841.)
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:01.