Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2005., 07:21   #21
hvala.
da li je to pitanje majstorskih ispita regulirano samo Zakon o obrtu ili je negdje to stipulirano i Zakonum o trg.društvima kada se radi o d.o.o. ?
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 07:33   #22
Quote:
octavia kaže:
hvala.
da li je to pitanje majstorskih ispita regulirano samo Zakon o obrtu ili je negdje to stipulirano i Zakonum o trg.društvima kada se radi o d.o.o. ?
za d.o.o. ne trebaš imati nikakvu školu, možeš se registrirati za sve moguće djelatnosti i praktično raditi šta želiš osim izuzetaka kada je zakonom propisna stručna sprema za obavljanje neke djelatnosti, npr liječnik, veterinar, odvjetnik dok npr. možeš graditi objekte od 50 katova da u tvrtki nemaš ni jednog inžinjera građevine ili arhitekture
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2006., 10:28   #23
Question Poticaji za žene obrtnike

Vrlo uktrako:

postoje li poticaji od strane države, županije, grada za mlade žene (dvije partnerice od 32 i 27 godina) za pokretanje privatnog obrta čija je početna investicija 30-40.000 Eura.

Svaka informacija je dobrodošla!

Unaprijed zahvalujem...
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2006., 13:28   #24
Pogledaj na stranicama ministarstva gospodarstva (www.mingo.hr)
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 10:43   #25
http://www.portal-rosa.org
lisboa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 19:22   #26
Obrt i pdv

Pretpostavimo da imam obrt (a nemam) da li ja pri kupovini nekih artikala potrebnih za rad, npr računalo, stolica, stol i slično mogu dobiti povrat pdv-a?

ako da, da li je potreban neki određeni godišnji promet ili ...

ako ne
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 09:42   #27
možeš dobiti povrat, al kad budeš imao obrt i ti ćeš biti dužan platiti porez od svojih proizvoda, trgovine ili sl. pa češ prebijat ovaj s onim, ako dobro budeš radio još ćeš biti dužan državi (ćim više tim bolje, znaći da si dobro radio).
GoRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 14:06   #28
obrt i PDV

u startu možeš birati da li želiš ući u sustav PDV-a ili ne. Ovisi o tome koliki promet očekuješ, kada pređeš određeni promet, moraš ući u sustav PDV-a. Ne znam koji je zadnji iznos, između 80,000,00 i 100,000,00 kn.
Ako nisi u sustavu PDV-a ne izdaješ račune s iskazanim PDV-om (ne plaćaš državi PDV, ne moraš voditi porezne knjige), ali ne možeš niti koristiti pretporez po ulaznim računima. U trošak (ili vrijednost opreme) ulazi ti ukupan iznos računa.

Ako ti je u početku investicija malo veća (za opremu) a planiraš i tako u skoro vrijeme ostvariti veći promet pa već time ući u sustav PDV-a, onda ti se isplati odmah ući u sustav PDV-a i iskoristiti taj pretporez od investicije.
meri64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 19:20   #29
Računovodstvo za obrtnike dohodaše

Zanima me kolika su ova davanja, kako ih izracunat i o cemu ovise
Balkan-Bet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 19:36   #30
imaš na jednom blogu

http://novac.blog.hr/

s desne strane opciju za obračun plaće. E to je online pomoć kao što imaš nešto i na moj posao, ali nemam link
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 19:40   #31
Evo ga našao sam link

http://www.moj-posao.net/jseeker_salarycalculation.php

Može li mi netko objasniti razliku između brutto1 i brutto2 plaće
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 00:07   #32
Imam ugovoren posao za 4500 kn(to je za pocetak) ali moram otvorit obrt, prvu godinu bi bio oslobodjen PDV-a. Dali mi netko ugrubo moze rec koliko bi bila moja primanja?
Balkan-Bet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 12:33   #33
Quote:
obiwan kaže:
Evo ga našao sam link

http://www.moj-posao.net/jseeker_salarycalculation.php

Može li mi netko objasniti razliku između brutto1 i brutto2 plaće
bruto2 je stvarna kolicina l,ove koju firma treba platiti da ti dobijes zadani neto. bruto1 je ono sto se zove bruto po propisima ali u stvarnosti nije kompletan bruto jer se na njega jos treba nesto placati.

Ne znam jesam li sad jos vise zakomplicirao ili nesto objasnio
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 12:42   #34
Quote:
Balkan-Bet kaže:
Imam ugovoren posao za 4500 kn(to je za pocetak) ali moram otvorit obrt, prvu godinu bi bio oslobodjen PDV-a. Dali mi netko ugrubo moze rec koliko bi bila moja primanja?
Mislis koliko bi trebao doplatiti?

Ako si zaposlen u obrtu racunaj da su ti obavezni mjesecni troskovi oko 1500-2000kn, to ti je bez prostora, telefona, struje, vode , etc, etc..
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 13:27   #35
prvi mjesec bi obrt trebao zaraditi otprilike 4500kn. Zanima me koliko ce od te cifre nakraju ostat meni kao vlasniku obrta?
Balkan-Bet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 13:38   #36
Quote:
Balkan-Bet kaže:
prvi mjesec bi obrt trebao zaraditi otprilike 4500kn. Zanima me koliko ce od te cifre nakraju ostat meni kao vlasniku obrta?
Nisi napisao koliko bi imao poslovnih rashoda, ali ako iznajmljujes sobicu uza rad, platis struju vodu, telefon, knjigovodstvo, to ce ti tesko izaci ispod 2000kn i jos imas oko 2000kn fiksnih davanja drzavi za zdravstveno clanstva po komorama, banci za odrzavanje racuna i slicne dumine.

Sto znaci da su ti troskovi 4000kn, i da preostaje 500. Od tih 500 na kraju godine negdje oko pola trebas platiti drzavi i to je to, negdje svaki mjesec po 250 kuna mozes spremiti u djep. Ako se zaigras pa imas nesto malo vece troskove onda moras nesto sitno doplacivati svaki mjesec da odrzis obrt u zivotu.

tj. sa 4500kn mjesewcno tvoj obrt ce jako, jako tesko prezivjeti.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 13:51   #37
To bi bila slobodna vrsta obrta tako da bi obavljao iz stana, nebi mora placat pdodatni prostor i tako dalje.
Balkan-Bet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 14:04   #38
Quote:
Balkan-Bet kaže:
To bi bila slobodna vrsta obrta tako da bi obavljao iz stana, nebi mora placat pdodatni prostor i tako dalje.
Gle ne zelim ti ubiti volju za poslom, ali moras ici od koliko toliko realnih pretpostavki ako se ne zelis jako opeci.

Znaci racunaj da fiksnih davanja za drzavu i slicno imas 2000kn mjesecno. Na to sigurno moras imati jos nekih drugih troskova, knjigovodstvo, telefon, web hosting, makina na kojoj ces raditi, internet pretplata. Sjedni napisi na papir te stvari. Kad to imas na papiru od planiranih prihoda odbij planirane rashode. One sto si izracunao podijeli po pola, i u vrlo grubo je tolika tvoja neto lova koja ti ostaje.

Dalje kad planiras, moras planrati i da neces imati non-stop ugovorene poslove, Nakon mjeseca ugovorenog, moze ti se zalomiti i mjesec ili nedaj Boze dva da nista ne uhvatis ili naplatis. Moras imati dovoljno love da to na miru prebrodis, platis sve fiksne troskove, i da imas od cega zivjeti.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 15:38   #39
Quote:
Balkan-Bet kaže:
znaci ono sta ostane nakon sta odbijem sva davanja i troskove to bi bila moja placa
nakon sto odbijes fiksna davanja (zdravstveno, mirovinsko, komore..) i troskove, drzava ti od tog ostatka uzme jos od 0-40% poreza plus prirez ovisno gdje zivis. Postotak poreza koi uzimaju ovisi o tome koliko zaradjujes, na vrlo male svote je 0, i onda stopa raste sve do 40%.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 15:40   #40
Hvala puno, znaci nema druge nego orat ko vol za drzavu
Balkan-Bet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.