Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2017., 02:29   #4481
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Pitanje:
da li obrtnici izvan sustava PDV-a moraju na računima imati one stavke , koliko iznosi PDV, i koliki je ukupan iznos bez pDV-a?

Ili može biti samo ovako kao što je u ovom primjeru

Zakon o PDVu
Obzirom da se radi o oslobođenim isporukama u računu se iskazuje samo zbrojni iznos naknade.

Dakle ništa vezano uz pdv nije potrebno, samo ukupno cifra i napomena o oslobađanju i zakon prema kojem je oslobođeno.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 02:51   #4482
Quote:
jana5 kaže: Pogledaj post
Uzeli smo u najam poslovni prostor u kojem smo obnovili kupaonicu jer je bila vrlo derutna. Zanima se da li se troškovi obnove kupaonice (keramičke pločice, sanitarije, ljepilo za pločice i ostali materijal) mogu knjižiti u tekuće troškove ili moraju biti proknjiženi kao nematerijalna dugotrajna imovina?
To bi se trebalo knjižiti kao ulaganje u tuđu imovinu jer "znatno povećava funkcionalna svojstva imovine" i to odvojeno onu koja je odvojiva od prostora i ona koja nije. I onda rashodovati max 40% godišnje.

Problem nastaje ako izađeš iz prostora prije nego što si rashodovao sva ulaganja koja nisu odvojiva od prostora. Prema mišljenju porezne to nije porezno priznati rashod onda. Tako da bi to trebalo pokriti ugovorom s najmodavateljem da ti nadoknadi razliku nastalu zbog porezno nepriznatog rashoda u slučaju ranijeg izlaska iz prostora.


To bi trebalo po tip-top propisima i načelima.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 14:06   #4483
Šta treba napsiati u Aktu o fiskalizaciji i ostalome, ako se ne posluje sa gotovinom nego samo bezgotovinski. Ima neko primjer dokumenta?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 14:08   #4484
Googlaj Interni akt imaš na webu dosta primjera..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 15:21   #4485
Ima ali nema za taj slučaj (za slucaj kad nema internetskog povezivanja s poreznom itd itd, kada nema posebnog naplatnog uredjaja, ne zna sta da stavim za naplatni uredjaj itd, i dal treba kakva posebna rečenica da se naplaćuje samo bezgotovinski, putem transakcijskih računa)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 21:45   #4486
Evo zanima to isto još jendog/jednu, tamo na "paušalcima", pa ako ko ima ili zna...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 08:54   #4487
I mene ovo zanima, prodaja preko interneta, bez skladišta, plaćanje putem transakcijskog računa. Kako se fiskalizacija odnosi na mene? Moram imati akt, propisanu formu računa, da li treba još nešto? I šta kad jednom uvedem plaćanje karticama, jer plaćanje karticama se smatra kao gotovinsko plaćanje?
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:14   #4488
Ja sam uveo plaćanje karticama preko weba, ali kako i dalje nemam doticaj sa gotovinom jer sve dolazi i dalje na transakcijski račun, knjigovođa mi je rekao da sastavim nekakavu izjavu o tome i odnesem u Poreznu upravu. Tako sam i napravio , ovi tamo su to uredno zaprimili pa je valjda ok.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:25   #4489
Ja sam bila na poreznoj pitati... tamo me referentica gledala u čudu kao da nije nikad čula za web shop
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:26   #4490
Ja sam bila na poreznoj pitati... tamo me referentica gledala u čudu kao da nije nikad čula za web shop
a ne živim u malom gradu..
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 14:03   #4491
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Ja sam uveo plaćanje karticama preko weba, ali kako i dalje nemam doticaj sa gotovinom jer sve dolazi i dalje na transakcijski račun, knjigovođa mi je rekao da sastavim nekakavu izjavu o tome i odnesem u Poreznu upravu. Tako sam i napravio , ovi tamo su to uredno zaprimili pa je valjda ok.
E apa ljudi ako se pplaća karticama (a ne na Paypal) onda vam to podiježe provedbi fiskalizacije, koliko ja znam. (šta niste proučili ne neke brošure ministarstva o elektroničkoj trgovini).

Meni knjigovodja kaze da ne treba nikakva posebna rečenica da nisam obveznik pšrovedbe fiskalizacije.


Ja ne znam samo šta da stavim za naplatni uredjaj? Nagađam, prijenosno račualo (i model računala).

A inače, račune moramoprintati, ako ih šaljemo emailom, ili je dovoljjno čuvati na računalu?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 14:09   #4492
Imam plaćanje isključivo preko transakcijskog računa, ali kako sam uveo mogućnost plaćanja karticama isto isključivo preko interneta, pitao sam knjigovođu da li trebam fiskalizirati takve račune.
Kaže da već ima takve firme sa takvim slučajem i da treba napisati tu nekakvu izjavu gdje stoji da nemam potrebu za fiskalnom blagajnom iz tog i tog razloga i da se i dalje sve odvija preko transakcijskog računa.
Ja sma takvu izjavu odnio referentici u Poreznu, ona je to pročitala i poštambiljala da je zaprimila. Istina, ne vjerujem da se i ona sama u tome snalazi, ali valjda bi to trebalo biti OK.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 14:38   #4493
Koliko ja znam plaćanje karticama podlijeze fiskalizaciji, i onda se u webshopu to treba programski spojit s fiskalizacijom - no ja nikad nisam nisam na tu soluciju pa se nisam detaljnije raspitivao. No ne bih bas dao ruku u vatru da nisu pogrijesili i tvoj knjigovođa i referentica (no eto nisam strucnjak pa ne mogu 100% tvrditi)

Evo tigoogle - https://www.google.hr/search?client=...est&gws_rd=ssl

Jedinos am se sad sjetio da se govorilo (i u brošuri) da se razmišlja o ukidanju te obaveze za webshopove, no ne pratim to pa ne znam jeli do toga doslo, pocetkom ove godine je ta fiskalizacija bila potrebna.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 15:31   #4494
Ja sam na to skrenuo pozornost knjigovođi, ali sam dobio informaciju da samo tako napravim, da tako radi jedna firma koja veliki promet i da nema problema.
Logično to jest tako jer ja stvarno ne vidim tu lovu.
Osim toga koristim naplatu kartica koja uopće i nije preko mog web shopa. Moj web shop je samo mjesto narudžbe, ali ne i procesuiranja kartica. Nakon narudžbe kupac dobije podatke i link za plaćanje i tada pristupa mojem obrascu na tim stranicama te ovlaštene tvrtke za procesuiranje kartica gdje se obavi plaćanje.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 21:37   #4495
Plaćanje karticama je gotovina. Tako kaže zakon. A što kaže referent se ne bih baš pouzdavala..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 20:36   #4496
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Ja sam na to skrenuo pozornost knjigovođi, ali sam dobio informaciju da samo tako napravim, da tako radi jedna firma koja veliki promet i da nema problema.
Logično to jest tako jer ja stvarno ne vidim tu lovu.
Osim toga koristim naplatu kartica koja uopće i nije preko mog web shopa. Moj web shop je samo mjesto narudžbe, ali ne i procesuiranja kartica. Nakon narudžbe kupac dobije podatke i link za plaćanje i tada pristupa mojem obrascu na tim stranicama te ovlaštene tvrtke za procesuiranje kartica gdje se obavi plaćanje.
Knjigovođa priča gluposti, kartice podliježu fiskalizaciji i to je navedeno u zakonu, mišljenima itd. Nema problema dok ne dođe kontrola kad dođe kontrola i lupi ti mandantnu kaznu 30 tisuća kn minimum onda će bit problema...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 22:06   #4497
JEl zna netko ,
koliko sam ja skuzio, kada se mjesto izdavanja računa razlikuje od mjesta isporuke, na računu je obavezno navestii mjesto isporuke.

Da li se tu pod mjestom isporuke misli na fizičko mjesto isporuke ili na porezno gledano mjesto isporuke.
Npr, pošiljka ide iz Njemačke za Zagreb. Osoba u Zagrebu platila je men sa sjedištem u RH za to, a ja sma to naručio od dobavljača u Njemačkoj i ispostavio račun osobi u Zagrebu. Fizičko mjesto isporuke bi tu dakle bio Zagreb,
a porezno gledano mjesto isporuke je Njemačka (valjda jer nisam prešao još prag stjecanja, oporezuje se u njemačkoj ja sam izvan sustava PDV-a)

Što od toga ja navodim na svom računu???

Zadnje uređivanje goranbo : 24.06.2017. at 23:00.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 17:56   #4498
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Knjigovođa priča gluposti, kartice podliježu fiskalizaciji i to je navedeno u zakonu, mišljenima itd. Nema problema dok ne dođe kontrola kad dođe kontrola i lupi ti mandantnu kaznu 30 tisuća kn minimum onda će bit problema...
A ništa, onda budemo fiskalizirali.....nisam srećom još imao niti jedno plaćanje karticom tj. i dalje samo na transakcijski račun.
Zanima me kako onda označiti račun obzirom da ja znači imam jedan poslovni prostor za obje moje djelatnosti. Meni znači ne dolaze kupci u firmu i plaćaju nego sve preko transakcijskog računa na ovaj ili onaj način. Prema tome nemam niti nikakav naplatni uređaj niti fiskalnu blagajnu, bar ne u fizičkom smislu.

Kako onda meni mora izgledati forma broja računa za te račune koji će biti plaćeni preko weba tj. konkretno preko form obrasca na web stranici WSPaya ?
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 10:32   #4499
Račun ti mora bitioznačen u skladu sa zakonom. Ne treba razdvajati račune po tipu naplate. Ok je da je račun 23-1-1 transakcijski, a 24-1-1 gotovinski. Naplatni uređaj nemaš kao takav, ali to ti je zapravo tvoje računalo preko kojeg koristiš neki softver za fiskalizaciju.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 17:09   #4500
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Račun ti mora bitioznačen u skladu sa zakonom. Ne treba razdvajati račune po tipu naplate. Ok je da je račun 23-1-1 transakcijski, a 24-1-1 gotovinski. Naplatni uređaj nemaš kao takav, ali to ti je zapravo tvoje računalo preko kojeg koristiš neki softver za fiskalizaciju.
Ok, ali da li ipak mogu razdvojiti račune ovisno o djelatnosti pa imati recimo računa 2017-1-1-xxx za djelatnost 1 i recimo 2017-1-2-xxx za drugu djelatnost ? Brojka jedan u ovom slučaju je poslovni prostor koji je isti.

Jel takva forma broja računa u redu?

Al mi kompliciramo te račune. Ja koristim američke i EU račune i većina je jedan broj i završena priča. nema tu ni godine, ni poslovnog prostora, ni nekakvog uređaja.......samo plain broj i gotovo.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.