Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2013., 11:21   #1
Mlijeko, "mlijeko"

Ne znam ima li ova tema na forumu ali mlijeko zasluzuje vastitu temu.

Koje pijete, koliko placate litru? Trosite li mlijeko od koje druge zivotinje sem krave i koze? Koliko na dan?

Sto je sa biljnim vrstama "mlijeka", sojina, rizina isl? Jesu li to uopce mlijeka, ili je samo vodenasta neukusna smjesa sa secerom? Ja ne vidim bas nikakvu namjenu tih pripravaka, kad procitam sastav vidim nesto malo bjelancevina i dosta secera... pa cemu to?

Sto je cijenama mlijeka? Danas me strefilo kad sam vidio Rial mlijeko za 6 kuna! A litru prodaju i do 9 kn za 'Lagano jutro' pa i 7/8 kn za najobicnija srednjemasna. Otkud opravdanje za tu cijenu, kad znamo da je otkupna cijena punomasnog (7%+) tek neke 2 kune?!

I na kraju, gledam bas to Rial mlijeko, uopce ne pise proizvodjac osim Rep. podrijetla: HR, pa je li moguce da otkupe mlijeko u prahu iz Poljske i tu ga samo zamute?? To vjerojatno ne bi trebalo ni pisati na deklaraciji.

Nadam se da sam pogodio temu i podforum
tomislaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 13:26   #2
Mlijeko imamo domaće ali ga rijetko pijem. Baka ga prodaje za 6 kn/l. Najčešće ga jedem u obliku sira.
Od biljnih "mlijeka" kupujem sojino bez šećera i trošim oko litru i pol na tjedan. Meni ima tu "namjenu" da mi je fino za doručak sa žitaricama umjesto običnog mlijeka i stavljam ga u . I nisu neukusna, samo su drugačija. Najukusnije mi je rižino. A onima koji su probali, kažu da je bademovo odlično. Tek ga planiram probat jer mi je skupo, a nisam ga našla u manjim pakiranjima...
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 14:05   #3
Konzumiram samo biljna mlijeka.

Postoje i biljna nezasladjena mlijeka. U DM-u mozes naci sojino nezasladjeno. Rizina su u pravilu nezasladjena. Prirodno imaju nesto malo secera iz onog od cega su napravljena. I kravlje mlijeko prirodno sadrzi secer (i to laktozu, pazi, laktozu), tako da ti ta primjedba o biljnom mlijeku nije na mjestu.

Sojino mlijeko ima 3.3 g proteina na 100 g, kao i kravlje (podatak o kravlem mlijeku je iz USDA baze, o sojinom s Alpro pakiranja).

Uglavnom kupujem sojino mlijeko jer ga najcesce ulovim na akciji (Spar Vital i Spar Veggie) za manje od eura po litri. Kad nema akcije, kupim mjesavinu sojinog i rizinog mlijeka (Natur Aktiv iz Hofera) za €1.29 po litri. Vanilijasto sojino mlijeko ima pravu vaniliju, tako da ga koristim za kreme za kolace i za izradu domaceg sojinog jogurta. Isto Natur Aktiv kupujem, po istoj cijeni (i cokoladno imaju i obicno sojino po istoj cijeni).

Alpro bademovo mlijeko mi je jako fino, ali je skupo, tako da bademovo mlijeko sama radim.

Najfinije mi je Isola Bio rizino-ljesnjakovo mlijeko, ali je skupo pa ga koristim cisto za pit. I Isola Bio rizino-kokosovo mlijeko je fino. Alpro ljesnjakovo mlijeko jos nisam probala, ali radila sam sama ljesnjakovo mlijeko od tostiranih ljesnjaka i bilo je jako fino

Oatly zobeno mlijeko mi je isto jako fino i zato ga u pravilu samo popijem cistog. Kod nas je preskupo u usporedbi s drugim drzavama EU, 18 kn (ili cak vise).

Alnatura dinkelovo (pirovo) mlijeko mi se nije svidjelo.

Kokosovo mlijeko iz konzerve ponekad koristim za curry.

Svejedno mi je nazivaju li se biljna mlijeka mlijecima (kak je mnozina?) ili napitcima. To kako se nazivaju ne mijenja njihove karakteristike, sastav, nutrijente, okus, primjenu ni na koji nacin.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 15:15   #4
Quote:
tomislaven kaže: Pogledaj post
Koje pijete, koliko placate litru? Trosite li mlijeko od koje druge zivotinje sem krave i koze? Koliko na dan?

Sto je sa biljnim vrstama "mlijeka", sojina, rizina isl? Jesu li to uopce mlijeka, ili je samo vodenasta neukusna smjesa sa secerom? Ja ne vidim bas nikakvu namjenu tih pripravaka, kad procitam sastav vidim nesto malo bjelancevina i dosta secera... pa cemu to?
Koristim kozje dok je sezona. Od travnja do studenog. Van sezone kozjeg koristim kravlje jer niti jednog drugog nema za kupiti. Ovčje mlijeko bih platio suhim zlatom ali ne znam zašto ga nitko ne ponudi na tržištu. Onaj koji ga prvi uveze iz Grčke ili Italije zaraditi će bogatstvo. Kozje kupujem kod OPG Moravec na Kvatriću po 12 kn/l, a kravlje kod poznate kumice po 6 kn/l.

Biljni napitci više se ne smiju deklarirati kao mlijeko pa uglavnom možeš vidjeti soya drink ili oat dink i dr. Te napitke imaš i bez dodanog šećera. Koristim ih sve osim sojinih kod kuhanja nekih posebnih jela, a neke radim i sam. Ovako ih ne pijem.
Quote:
tomislaven kaže: Pogledaj post

...A litru prodaju i do 9 kn za 'Lagano jutro' pa i 7/8 kn za najobicnija srednjemasna. Otkud opravdanje za tu cijenu, kad znamo da je otkupna cijena punomasnog (7%+) tek neke 2 kune?!
Odakle si došao do mlijeka od 7% mliječne masti znaju samo tvoje kravice.
Kravlje mlijeko ima do najviše 5,5 % m.m., uglavnom 3,5-4,2%, kozje 2,5-4,3 %, ovčjem mlijeku u Hrvatskoj srednja vrijednost masnoća je 5,5. Ovčje u ekstremnim uvjetima prehrane ide i na 9-10%.
7-8 % m.m. kao uobičajenu srednju vrijednost ima samo mlijeko bivolice.

Otkupna cijena mlijeka ne formira se samo prema postotku m.m., to je stvar daleke prošlosti. Danas na otkupnu cijenu najviše utječe broj somatskih stanica i odnos ostalih kemijskih parametara. Da bi mlijeko bilo standardne kakvoće i time proizvođač ostvario pravo na punu otkupnu cijenu i premiju, kravlje mlijeko mora udovoljavati sljedeće parametre:
3,7% mliječne masti i 3,2% bjelančevina, te u 1 ml ima do 400.000 somatskih stanica i do 100.000 mikroorganizama. Točan način izračuna cijene prema klasi možeš pročitati u Pravilniku o kakvoći svježeg sirovog mlijeka ("Narodne novine", broj 102/2000 i Uredbi o ciljnoj cijeni svježeg sirovog mlijeka ("Narodne novine", br. 66/2001 i 83/2002)

Zadnje uređivanje Pellaprat : 26.01.2013. at 16:20.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 17:26   #5
U zadnje vrijeme pijem neko francusko mikrofiltrirano, ima daleko bolji okus od UHT i pasteriziranih mlijeka. Košta 1.5 eura po litri, ali se isplati - po prvi put mi je čisto mlijeko ukusnije od kakaa.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 00:24   #6
kravlje mlijeko, Veronikino.
ponekad, kad sam u prilici kupim kozje.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 01:59   #7
od kravljeg trajnog uzimam punomasno alpsko i z bregov (tamnoplavi tetrapak). takodjer uzimam alpsko bez laktoze.
od svjezeg uzmem tonku, veroniku i z bregov (ovo zadnje cisto zbog dostupnosti). nisam veliki potrosac mlijeka, radije biram mlacenicu i acidofil (a i njih slabo trosim), dok mi se mlijeko svodi na kolace i na one dane kad mi dodje da se ubijem u milk and cookies. cornflakese, zobene i slicno ne jedem.
veronikino mlijeko mi je dugo bilo najsimpaticnije jer ima miris i kajmakic odozgo, ali vise puta sam znala kupiti pokvareno mlijeko pa ga uzimam rjedje nego prije.
na cijenu ne gledam pretjerano. kao sto rekoh, nisam veliki potrosac, a i u mom kucanstvu ne obitava djetetina.

od biljnih mlijeka najvise volim rizino, no ne kupujem ga cesto. sojino kupim rijetko (i to samo aromatizirano), slabo ga podnosim, kao i laktozu. zobeno mlijeko ne volim, dok zobeno vrhnje naprosto obozavam. kad bi oatly vrhnje bilo jeftinije, kupovala bih ga u ogromnim kolicinama. bademovo mlijeko nazalost jos nisam probala. od biljnih mlijeka mi u pravilu vise odgovaraju ona skuplja , budu mi ukusnija.

kozje uzmem isto rijetko, bolje ga probavljam, ali ga ne volim pa nikad ne potrosim do kraja. probala sam se tu i tamo natjerati na kozju sirutku (gabriel), ali je ne mogu piti.

dukatovo mlijeko ne kupujem jer ga onaj moj doslovce mrzi. prema standardima, rialima i slicnim bljuzgicama od trgovackih marki imamo averziju i slabo ih isprobavamo. nedavno sam za probu uzela neko najjeftinije iz lidla i dio je zavrsio u nekom brzinskom desertu, a dio smo dali ulicnim mackicama.

mogli biste reci tko sam ja da sudim kad uzimam od ljubljanskih mlekarni, ali moram reci da mi je bas odbojno kad u ducanu pogledam neki tetrapak, a na njemu pise made in germany. onak'... k'o da nema dovoljno krava u regiji. pa to je samo mlijeko! ne vodim se onom ''kupujmo hrvatsko'', ali uvoziti osrednje mlijeko, meso i jaja iz njemacke mi je apsurdno. jos kad se sjetim ribe, otkud sve dolazi... ono, vidis oslic, pise ledo, a zemlja porijekla... bolje da ni ne razmisljam.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 02:08   #8
a ima li kod nas mikrofiltriranog mlijeka? nikada nisam obracala pozornost.

takodjer me zanima koje bi bilo manje zlo (ako to mozemo tako nazvati): trajno mlijeko ili svjeze mlijeko produljene trajnosti? koje se obradjuje na nizoj temperaturi? ja uvijek kupim ili trajno ili obicno svjeze.

i je li netko mozda probao ono mlijeko iz pleternice (mislim da se zove biz, vidjela sam u billi)? kakvo vam je?

hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 11:00   #9
Ajmo malo posložiti terminologiju (da nam svima bude lakše pratiti nastavu ):

- UHT mlijeko je ono što mi zovemo "trajnim" mlijekom, je li tako? A UHT je proces u kojem se mlijeko kratko zagrijava na jako visoku temperaturu, pa se kasnije može skladištiti svakako i ima full dug rok trajanja, right? (zanimljivo mi je da Wikipedia kaže da je postotak UHT mlijeka u ukupnoj potrošnji mlijeka u Hrvatskoj 73% to mi se ne čini realno)

- što je točno mikrofiltriranje mlijeka? malo nešto čitam, pa vidim da taj postupak nema FDA approval (nije da mislim da je FDA alfa i omega svega, ali je ipak zanimljivo), kako kaže jezebel - jel ima toga kod nas?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 13:03   #10
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
- što je točno mikrofiltriranje mlijeka? malo nešto čitam, pa vidim da taj postupak nema FDA approval (nije da mislim da je FDA alfa i omega svega, ali je ipak zanimljivo), kako kaže jezebel - jel ima toga kod nas?
Filtrira se kroz mikronski filter, ne pasterizira se. Bolje eliminira bakterije u mlijeku od pasterizacije, lošije od UHT. U Hrvatskoj bi ga moglo biti među uvoznima iz Austrije/Njemačke.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 13:42   #11
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Filtrira se kroz mikronski filter, ne pasterizira se.
Koliki mu je rok trajanja ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 14:04   #12
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Koliki mu je rok trajanja ?
Do 15. 2. (kupljeno u petak).
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 15:17   #13
Ja najcesce kupujem bas mlijeko Veronika. Jako je ukusno i za konzumaciju bez secera, meda, kakaa isl, ima neki poseban okus. No brzo se kvari - sto je meni sto sam pola litre dnevno pijem ne predstavlja problem. Rial i slicna tu i tamo.


Jos samo nisam dobio odgovor, jesu li mozda ta mlijeka a la Rial napravljena od mlijeka u prahu? Nema mi to smisla dakako ali ima i gorih i nelogicnijih stvari na svijetu

Isto mi nije jasno zasto je cijena sada otisla toliko gore, da su vecina mlijeka 6-7 kn. Vec sam rekao da je otkupna cijena oko 2 kn, i naravno da tu ima raznih dodatnih troskova, no kada se "izvadi vrhnje" rekao bi da je osnovna sirovina u cijeni L mlijeka u trgovini oko 1.5 kn, pa koje je opravdanje za tih 5 kn razlike? PDV je nizak. Stvarno ne kuzim.
tomislaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 21:18   #14
Mlijeko kupujem na placu, od gospođe kod koje uzimam sir i vrhnje. Nekad sam uzimala Veronikino.

6kn po litri (bilo do sada). Domaće sam i prije znala uzimati od nekih ljudi izvan Zgb što su dovozili mlijeko (sve im je bilo uglavnom jako dobro, dosta skuplje, ali mi se mlijeko često skisalo kod kuhanja), od toga sam odustala jer mi se više stvari nije svidjelo.

Skuham ga odmah, onu kožicu skupim i dam mačkama, u frižideru mi stoji par dana bez problema. Mlijeko koje tako kupim donesem doma kad nisu ovakve zime još toplo praktički, friško da friže ne može biti. Sve mi je s njim finije. Od kad koristim domaće, proizvode mliječne industrije ne podnosim više, osobito mlijeko i sir.

Biljna mlijeka i vrhnja isto volim i koristim, sama sam radila samo rižino od pahuljica, fino mi je i to.

Svakako mislim da je bolje i zdravije (o drugom da niti ne pričam) kupiti domaće, direktno od proizvođača i to i radim kad god i kako god mogu.

Za litru mlijeka direktno od proizvođača koji pazi na svoje životinje dala bih i više jer mislim da dajem i ljudima i životinjama.

Sve ovo ostalo je masakr i pljačka.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 08:25   #15
Kupujemo Veronika ili Zbregov (kad se potroši Veronika). Veliki minus (možda se to može i navesti kao plus) kod Veronika je doduše što se u ljetnim mjesecima prilično brzo kvari.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 13:00   #16
ne pijemo bas mlijeko; tek tu i tamo se pocastim veronikom

za kavu mi se najbolje pokazalo vindijino long life od 3.2%
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 19:23   #17
Quote:
tomislaven kaže: Pogledaj post

Jos samo nisam dobio odgovor, jesu li mozda ta mlijeka a la Rial napravljena od mlijeka u prahu? Nema mi to smisla dakako ali ima i gorih i nelogicnijih stvari na svijetu
nisu. pričao sam s relevantnim ljudima i taj proces bi bio preskup. jedino znaju biti razrijeđena do bola.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 19:42   #18
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
nisu. pričao sam s relevantnim ljudima i taj proces bi bio preskup. jedino znaju biti razrijeđena do bola.
Ok ali na koju foru razrijede kada bjelancevina i ugljikohidrata ima u svakom mlijeku isto? Sto je uopce razrjedivanje, dodavanje vode ili oduzimanje masti?

U konacnici, koja je kvalitativna razlila Rial (Kplus, Milko...) mlijeka i Vindija, Dukat i slicnih?
tomislaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 21:54   #19
Quote:
tomislaven kaže: Pogledaj post
Ok ali na koju foru razrijede kada bjelancevina i ugljikohidrata ima u svakom mlijeku isto? Sto je uopce razrjedivanje, dodavanje vode ili oduzimanje masti?

U konacnici, koja je kvalitativna razlila Rial (Kplus, Milko...) mlijeka i Vindija, Dukat i slicnih?
to ne znam. rekao bih da baš razrjeđuju dodavanjem vode. uostalom, je li tko kad provjeravao onaj deklarirani postotak m.m.?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 22:08   #20
samo sojino. na životinjska sam alergična a druga biljna su mi oke za kolače ali ne i za piti. za piti samo alpro sojino i to sa dodatkom neskvika
košta između 17 i 20 kuna litra , povremeno ga spakiraju u "3 plus 1 gratis" pa to košta 50 kuna.
ovih dana ga pijem 2 do 4 deci dnevno (jedan ili dva kakaa) ili jedan kakao i jednu kavu što je cca 3 deci.

i da ti odgovorim na pitanje:
Quote:
tomislaven kaže: Pogledaj post
Sto je sa biljnim vrstama "mlijeka", sojina, rizina isl? Jesu li to uopce mlijeka, ili je samo vodenasta neukusna smjesa sa secerom? Ja ne vidim bas nikakvu namjenu tih pripravaka, kad procitam sastav vidim nesto malo bjelancevina i dosta secera... pa cemu to?
eto zato da bi ljudi koji ne podnose (psihički, fizički, moralno ili emotivno ) životinjsko mlijeko također mogli piti kakao

edit: ima u dm-a i nekih mlijeka od lješnjaka i od kokosa koji su isto jaaaako fini ali 7 deci košta 20 kuna
pa ti budi alergičan...
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:54.