Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2017., 13:12   #921
Po meni treba imati sto tocnije instrumente brzine, potrosnje, tanka, temperature kao da si pilot aviona; a onda je na tebi kao operateru da vozis po propisu ili ne.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 13:21   #922
Quote:
V.Sipak kaže: Pogledaj post
sorry tutek ali nadrobio si hrpu gluposti.
evo da ostanemo kod peugeota,ako krenemo da je to sto ti pises tocno,naime da peugeot laze 3km/h kod svih brzina. primjer peugeot 206 ima gume 195/55/15 ali moze staviti i 195/50/15 koje su opsegom manje za 3,3%. ako bi ovo cak i bilo (a nije) tocno sto ti tvrdis da peugeot laze 3 km/h kod svake brzine onda to najkasnije sad pada uvodu jer su ove druge gume 3,3% posto opsegom manje i proporcionalno povecanju brzine raste procentualno i razlika u laganju brzinomjera.ako peugeot laze 3km/h kod brzine 100km/h onda sa ovim gumama laze ta 3 km/h plus 3% za koliko su ove gume vece,znaci kod stvarnih 100 km/h pokazuje 106 km/h a kod stvarnih 200km/h pokazuje 210 km/h ako tome dodamo mogucnost da su gume istrosene razlika je jos veca.
Možeš ti staviti i 13" i 17", prevelike , premale... po volji ti... da si čitao sa razumijevanjem shvatio bi da pišem o automobilima sa tvornički ugrađenim gumama a svako naknadno mijenjanje ukupnog promjera osim što zakonski nije dozvoljeno mijenja i odstupanje brzinomjera. No ako kupiš auto sa serijskim gumama onda je i brzinomjer u toleranciji koju sam napisao. A napisao sam i da postoji razlika između novih i potrošenih gumama... a napisao sam i da se to odnosi na peugeota 306 i veće, upravo zato što je 206-ica izuzetak. Čitaj pažljivije.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 14:33   #923
ne znam kako ste dospili do mjerenja i tocnosti brzinomjera, ali oni su svi inherentno netocni, dijelom postotno zbog nacina mjerenja, dijelom ciljano, programski jer su sve instrument table (cak i s analognim kazaljkama) danas digitalne.
greske su tu cak i kad je sve savrseno, a nikad nije:
- razlicite homologirane dimenzije gume imaju i do 5% utjecaja na prikazanu brzinu, pa je glupo da CVH uopce trazi umjeravanje nakon sto razlika prijedje 3%, a osobito ako se prelazi na promjerom manju gumu.
- trosenje gume od 7-8mm do zakonskih 1.6mm odgovorno je za do 1% razlike, i smanjuje se povećanjem ukupnog promjera gume (veca greska za manje gume, npr. 13" nego za 18")
- tlak u gumama ovisi o revnosti vlasnika, i moze utjecat od 1-5% na konacno pokazivanje brzinomjera
- programska namjerna greska moze bit apsolutna ili linearna, i to je upravo ono sto pojedinci primjecuju - nekima se greska povecava s brzinom pa je 5km/h kod 100km/h, a recimo 10km/h kod 200km/h, dok je kod drugih 3km/h neovisno o brzini, jer ecu ce u pravilu tocno racunati brzinu u okviru gore tri navedene tocke, a onda moze ispisivat sto god zelis, makar i 200 dok se vozis 100. tome se ne treba cuditi.
- gps je ono sto je prilicno tocno, ali u civilnoj varijanti ima nedostatak u vidu relativno sporog refresh rate-a, zato kod mjerenja brzine i ubrzanja nitko ne koristi mob, vec zasebne uredjaje koji takodjer koriste gps, ali sa znatno vecim refreshom.

samo da se vratim na cvh i ono umjeravanje brzinomjera! apsolutna glupost ako je to JEDINI uvjet za stavit vece/manje gume. istina bog, vade oni metar pa mire jel stane guma u blatobran u ekstremima, ali manja guma sigurno staje! a svejedno se izmislja topla voda. a razlika od 5 u visini gume je u pravilu zanemariva u prikazu brzine, odnosno koliko krivo ce brzinomjer pokazivat s obzirom na sve gore navedeno.

inace, na samom autoputu, uz pridrzavanje osnovnih pravila - mici se desno, gledaj ide li tko brzi, livu koristi iskljucivo za pretjecanje, ne vozikaj se livom, sasvim je svejedno vozi li se uz ogranicenje od 100, 130 ili bez ogranicenja kao u njemackoj. vozi se u skladu s uvjetima na cesti, a na autoputu i sposobnostima auta i vozaca, jer definitivno nije isto vozit 130 u deawoo tico (ako toliko uvati) i vozit 200 u limuzini D/E segmenta. Znam u cemu bi se osobno radje nalazia i pri kojoj brzini, i to neovisno o "ubitacnosti" 50% vece brzine.
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 16:35   #924
Quote:
V.Sipak kaže: Pogledaj post
mozda kod nas nema ali u njemackoj ima.
za pretjecanje bez da si brziji 10 km/h kazna 80€ i 1 bod,u slucaju da ovaj kojeg pretjeces povisi brzinu on dobiva kaznu od 30€ .
Kojim instrumentima mjeriš brzinu svog i vozila koje pretječeš? Kako znaš je li razlika 8 ili 11km/h? Što s kamionima koji su 4x duži od prosječnog auta, a voze s razlikama koje su zanemarive i u odnosu na tih 10km/h?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 17:01   #925
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Možeš ti staviti i 13" i 17", prevelike , premale... po volji ti... da si čitao sa razumijevanjem shvatio bi da pišem o automobilima sa tvornički ugrađenim gumama a svako naknadno mijenjanje ukupnog promjera osim što zakonski nije dozvoljeno mijenja i odstupanje brzinomjera.
ja sam citao sa razumjevanjem ali ti jednostavno o tematici namas pojma sto i nije tako strasno ali problem je u tome sto niti neznas niti ne zelis shvatiti a ja jednostavno nemas zivaca sa takvima diskutirati stoga cu ti jos jednom pokusati objasniti pa ako shvatis ok ako ne nije ni bitno.
svaki proizvodjac auta bazdari brzinomjer tako da taj brzinomjer u svim zakonskim uvjetima ne smije pokazivati ni 1 km/h manje nego stvarno ide a vise smije pokazivati do 10%+ 4 km/h. za tebe pojednostavljeno; mozes staviti bilo koje gume/felge koje je proizvodjac auta odobrio ili bilo koje gume/felge koje imaju atest od strane proizvodjaca felgi i te gume/felge ne smiju pokazivati manje nego stvarno ides.neki proizvodjaci auta imaju u ponudi vise razlicitih guma/felgi na ponudi neki manje.


Quote:
No ako kupiš auto sa serijskim gumama onda je i brzinomjer u toleranciji koju sam napisao. A napisao sam i da postoji razlika između novih i potrošenih gumama... a napisao sam i da se to odnosi na peugeota 306 i veće, upravo zato što je 206-ica izuzetak. Čitaj pažljivije.
sto su to "serijske" gume ???
svaka guma sa kojom auto izadje iz fabrike je serijska,u nekom paketu moze biti 205/55/16 a u nekom 215/55/16i jedna i druga je serijska.
evo kad ti ne odgovara peugeot 206 uzet cu 308 za primjer.
peugeot 308 2.0 hdi moze biti fabricki (izmedju ostalog) na gumama 205/55/16 a moze biti i na 215/55/16.
po tvojoj logici onaj koji fabricki dodje sa novim gumama 215/55/16 pokazuje 3km/h vise nego stvarno ide a koliko ce pokazivati kad mu stavis fabricke gume koje su pravljene za taj auto u dimenziji 205/55/16 i da su istrosene do zakonske granice???
sad si jos jednom procitaj podebljano.
V.Sipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 18:12   #926
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Kojim instrumentima mjeriš brzinu svog i vozila koje pretječeš? Kako znaš je li razlika 8 ili 11km/h? Što s kamionima koji su 4x duži od prosječnog auta, a voze s razlikama koje su zanemarive i u odnosu na tih 10km/h?
cime mjeris optercenje kuke kad na prikolicu natovaris drugi auto a opterecenje kuke ne smije preci 50 kg? cime mjeris opterecenje na krovnom nosacu ako opterecenje ne smije preci 50 kg,cime mjeris sveukupnu dozvoljenu tezinu auta kad natovarujes prtljaznik jel nosis vagu sa sobom ili procijenis tezinu ?
taj zakon je u prvom redu tu da sprijeci tkz "utrkivanje slonova" (kamiona) po autocesti,kamionu koji vozi 82km/h treba 4 km da bi po propisu presao kamion koji vozi 80km/h.
V.Sipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 18:28   #927
Quote:
V.Sipak kaže: Pogledaj post
ja sam citao sa razumjevanjem ali ti jednostavno o tematici namas pojma sto i nije tako strasno ali problem je u tome sto niti neznas niti ne zelis shvatiti a ja jednostavno nemas zivaca sa takvima diskutirati stoga cu ti jos jednom pokusati objasniti pa ako shvatis ok ako ne nije ni bitno.
svaki proizvodjac auta bazdari brzinomjer tako da taj brzinomjer u svim zakonskim uvjetima ne smije pokazivati ni 1 km/h manje nego stvarno ide a vise smije pokazivati do 10%+ 4 km/h. za tebe pojednostavljeno; mozes staviti bilo koje gume/felge koje je proizvodjac auta odobrio ili bilo koje gume/felge koje imaju atest od strane proizvodjaca felgi i te gume/felge ne smiju pokazivati manje nego stvarno ides.neki proizvodjaci auta imaju u ponudi vise razlicitih guma/felgi na ponudi neki manje.



sto su to "serijske" gume ???
svaka guma sa kojom auto izadje iz fabrike je serijska,u nekom paketu moze biti 205/55/16 a u nekom 215/55/16i jedna i druga je serijska.
evo kad ti ne odgovara peugeot 206 uzet cu 308 za primjer.
peugeot 308 2.0 hdi moze biti fabricki (izmedju ostalog) na gumama 205/55/16 a moze biti i na 215/55/16.
po tvojoj logici onaj koji fabricki dodje sa novim gumama 215/55/16 pokazuje 3km/h vise nego stvarno ide a koliko ce pokazivati kad mu stavis fabricke gume koje su pravljene za taj auto u dimenziji 205/55/16 i da su istrosene do zakonske granice???
sad si jos jednom procitaj podebljano.
Evo dao si primjer serijskih guma: 205/55/16 ili 215/55/16. Ovisi s kojim gumama se auto prodaje na te gume se podešava brzinomjer. Znači i jedan i drugi će lagati oko 3km. Gume nikad ne derem do 1.6mm kada bi utjecale na povećanje greške recimo dodatna 2km na 150km/h. Gume koristim dok ne padnu ispod 4mm i kupujem nove.
E sad ako si ti stavio (dozvoljene ali nisu bile isporučene s vozilom) gume 215 umjesto 205 onda si poremetio onih oko 3km odstupanja pa će pri gradskim brzinama lagati 2km a na autocesti će moguće biti potpuno točan a kod maksimalne brzine možda i 1km u minusu.. Naravno, uz pretpostavku da su gume optimalno napumpane, a onaj koji ne razumije važnost ispravnog tlaka nema što tražiti na autocesti.

Ono što si zaboravio, osim navedenog primjera 205 i 215/55/16, većinom su gume takve da i na 15 i 16 i 17" imaju podjednak promjer, primjer 195 65 15, 205 55 16 ili 225 45 17. Sve navedene gume razlikuju se minimalno i praktički ne utječu na dodatno laganje brzinomjera... recimo da će se na autocesti razlikovati manje od 1km.

Zadnje uređivanje tekac : 10.06.2017. at 18:39.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 19:48   #928
Sipak je u pravu. U svabiji 10km/h mora biti razlika brzine. A pretjecanje mora zavrsiti u 45 sekundi.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 17:45   #929
Da li mi je nesto promaklo ili su u zadnje vrijeme na dosta mjesta skinuli ogranicenje sa 130 na 100?
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 17:50   #930
Da, promaknulo ti je. Nedavno sam negdje pisao da je u dužini od 100km poslije Karlovca čitavo vrijeme 100km/h
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 21:03   #931
Pa već godinama žele skinuti ogr. na AZM jer ta AC nema dozvolu za 130 kmh, odnosno nije projektirana za tu brzinu.
A sada zašto su je na taj način radili, ne bi znao. Ja kad sam pred cca. 6 mj. isprobavao jedan auto odvozio sam je sa 272 kmh. (KR-ZG)
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 22:06   #932
Što si vozio, carreru?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 22:19   #933
Ne, svoj TT. Iako je to bilo samo za probu i bila je brzina po brzinomjeru, znaci realnih cca 250 kmh.
Zimi je ta dionica gotovo prazna pa...
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 22:20   #934
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Da, promaknulo ti je. Nedavno sam negdje pisao da je u dužini od 100km poslije Karlovca čitavo vrijeme 100km/h
110 km/h konkretno prema Rijeci i natrag prema Karlovcu, skroz do Karlovca , a u tunelima 100 km/h.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 22:29   #935
iza Karlovca prema Bosiljevu je skoro sve 100. ZG obilaznica oko Lučkog, Buzina i Ivanje Reke isto ima povećane zone ograničenja na 100. na A1 i A3 su počela nicati ograničenja na 120, ne znam samo gdje su to iskopali.
naravno, one nebuloze na A4 i A6 ne treba ni spominjati, teško je kombinirati 130 i 110 pa je najlakše puknuti na cijelu dionicu 110.

a vrh je ono ograničenje na 60 na D10 oko Vrbovca u duljini od 10tak km. to je stvarno nenadjebivo.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 06:42   #936
Bio sam malo brži od znakova. Samo sam kroz tunele vozio između 100 i 110 km/h. Van tunela ako piše 100, vozio sam 120 do 130, ako je 110, vozio sam do 140, a ako je 130 vozio sam 160 km/h. Usporio sam samo jednom, zlu netrebalo, kada sam u retrovizoru vidio crni Audi A6 sa hrv tablicama Sigurno je sigurno.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 11:52   #937
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Pa već godinama žele skinuti ogr. na AZM jer ta AC nema dozvolu za 130 kmh, odnosno nije projektirana za tu brzinu.
A sada zašto su je na taj način radili, ne bi znao. Ja kad sam pred cca. 6 mj. isprobavao jedan auto odvozio sam je sa 272 kmh. (KR-ZG)
Tu priču sam puno puta čuo. Nije projektirana za 130, ali po čemu? Asfalt je jednak i iste širine i na dionicama gdje se smije 130. Nagib u zavojima također. Po čemu se razlikuju? Možda po ogradi koja nije dovoljno čvrsta za izlijetanja pri većim brzinama, no ako je zbog ograde onda niti jedna dionica ne bi smjela biti za više od 60.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 11:56   #938
U tome da su u 21. stoljeću gradili cestu prema uputama SIZ-a za ceste iz 1974. godine. Ne zajebavam se.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 12:38   #939
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
U tome da su u 21. stoljeću gradili cestu prema uputama SIZ-a za ceste iz 1974. godine. Ne zajebavam se.
Zašto mijenjat konja koji pobjeđuje...

Usputbudirečeno, kolika je minimalna širina parkinga, ono između parkirališnih crta??? Ili su nam se auti zdebljali, ili mi i dalje radimo po pravilniku iz 74...
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 13:25   #940
Radimo ....

Nego ponovit ću pitanje od prije nekih 6 mjeseci. Srali smo GODINAMA po Janezima kako ne žele sagradit onaj prcvoljak Pyhrn autobana kroz Sloveniju (istina, bilo koja cesta kroz Sloveniju je prcvoljak) ... no ne lezi vraže eto samo što nisu sagradili .... prošao prije neki dan i do kraja godine ili tako nekako eto autobana u punoj raskoši do samog GP Macelj.

No sad se nameće novi problem .... nisu Janezi JEDINI kojima fali par km autoceste .... pa postavljam pitanje - ko će šupke iz Štrabaga natjerat da Krapina-Đurmanec postane PRAVA a ne pola autoceste?

Ajde da smo tako bijedni da susjedne zemlje ne možemo natjerati na ništa - ali usrane koncesionare u VLASTITOJ zemlji? Štrabag osim dizanja cijena i radova u sezoni ne radi ništa, BINA Istra valjda misli da smo čoravi i ne vidimo kako samo pola autoceste ima zaustavnu traku, pićkice iz ZLZ-a (ili kako se ta tvorevina sad zove) pišaju po naredbi ministarstva pa avioni sleću u Rim .....

Koncesionari jelte .... svete kave a ne koncesionari.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:13.