Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2011., 14:37   #1
Posao sa palačinkama

Pozdrav svima!

Planiram ovo lito otvorit štand s palačinkama u jednom gradiću na moru.

Ima li itko kakva saznanja o isplativosti posla, ja bih radio sam, sa ženom?
Bitno mi je, jer bi mi to bila vrlo bitna stavka (imamo djecu) a i ja i žena samo sezonski uspijevamo naći posao?

Prodaja bi bila u večernjim satima (drugačije ne može) a ja bih još po danu radio još jedan posao.

Hvala svima ako imaju kakav savjet
manuelni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 14:58   #2
Quote:
manuelni kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Planiram ovo lito otvorit štand s palačinkama u jednom gradiću na moru.

Ima li itko kakva saznanja o isplativosti posla, ja bih radio sam, sa ženom?
Bitno mi je, jer bi mi to bila vrlo bitna stavka (imamo djecu) a i ja i žena samo sezonski uspijevamo naći posao?

Prodaja bi bila u večernjim satima (drugačije ne može) a ja bih još po danu radio još jedan posao.

Hvala svima ako imaju kakav savjet
hehe, baš sam prije koju godinu u hladovini bora na plaži promatrao jednog palačinkera kako radi i bacao računicu isplativosti. onda sam i porazgovarao s istim.

imam ti par savjeta:

1. obrati pažnju na koštanje dozvola za rad (sanitarna knjižica, dozvola turističke zajednice itd.), cijenu i amortizacije opreme štanda
2. imaj u vidu da ne možeš napraviti više od 2 palačinke u minuti kao i da ne dolaze svake minute po dvije mušterije
3. znaj da ako je više od 3 čovjeka u redu ljudi ne čekaju ili odustaju
4. moraš imati logistiku za sirovine jer nema stajanja odnosno ima ali u tom slučaju gubiš mušteriju
5. ako je moguće uskladi cijenu s prometom
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 15:30   #3
Quote:
Dear Prudence kaže: Pogledaj post
hehe, baš sam prije koju godinu u hladovini bora na plaži promatrao jednog palačinkera kako radi i bacao računicu isplativosti. onda sam i porazgovarao s istim.

imam ti par savjeta:

1. obrati pažnju na koštanje dozvola za rad (sanitarna knjižica, dozvola turističke zajednice itd.), cijenu i amortizacije opreme štanda
2. imaj u vidu da ne možeš napraviti više od 2 palačinke u minuti kao i da ne dolaze svake minute po dvije mušterije
3. znaj da ako je više od 3 čovjeka u redu ljudi ne čekaju ili odustaju
4. moraš imati logistiku za sirovine jer nema stajanja odnosno ima ali u tom slučaju gubiš mušteriju
5. ako je moguće uskladi cijenu s prometom
Hvala na odgovoru! Razmišljanje o poslu i na odmoru tipično je za jednog poduzetnika, razumijem, podržavam, i sam sam takav!

Sve sam to uzeo u obzir. Živim 100m od mjesta di bih postavio štand, tako da mi logistika nije problem, a i starije dijete se već samo ponudilo

Nudio bih uz to još napr pomfrit, ali nisam siguran je li to zakonito? Ne znam zašto ne bi bilo, ali ipak, općina ne da prodaju hrane na štandovima .Palačinke se mogu prodavat, ne kužim razliku između hot-doga i palačinki, napr.ali hot-dog ne može, možda što su hrenovke?
manuelni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 15:41   #4
Quote:
manuelni kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Razmišljanje o poslu i na odmoru tipično je za jednog poduzetnika, razumijem, podržavam, i sam sam takav!

Sve sam to uzeo u obzir. Živim 100m od mjesta di bih postavio štand, tako da mi logistika nije problem, a i starije dijete se već samo ponudilo

Nudio bih uz to još napr pomfrit, ali nisam siguran je li to zakonito? Ne znam zašto ne bi bilo, ali ipak, općina ne da prodaju hrane na štandovima .Palačinke se mogu prodavat, ne kužim razliku između hot-doga i palačinki, napr.ali hot-dog ne može, možda što su hrenovke?
ako bi radio skupa sa suprugom, probaj se skompat sa nekim ko ima frizider pa da guras usput sokove i sladolede to uvijek dobro ide uz more, sto se tice palacinaka neznam kupujes li svu opremu ili iznajmljujes ili je mozda vec imas, ali bilo kako bilo dobro obrati paznju na cijenu koju postavis, probaj ustedjet na materijalu jer ionako neces imati stalne kupce pa neces doc na los glas
__________________
The person you love is 72.8 percent water
mari0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 19:40   #5
Hm, sladoledi i sokovi zbilja dobro idu, ali mislim da ih ne bih mogao tako prodavat, ovdje se liti vode ratovi oko škrinja sa sladoledom, na javnoj površini nije na žalost izvedivo.
manuelni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 15:07   #6
Otvaranje palačinka bar-a

Pozdrav!

Dragi forumaši potrebna mi je Vaša pomoć. Naime namjeravam otvoriti svoj palačinka bar,međutim ima jedan problem a taj je da nikada nisam otvarala taj tip poslovne djelatnosti od početka.
Imam iskustva u ugostiteljstvu,samo sam uvijek do sada radila za druge ljude.
Sestra mi je prebacila svoju firmu na sebe budući da njoj više nije potrebna,tako da bi posao bio na d.o.o.
Našla sam prostor koji mi se čini ok za tu vrstu posla. Našla sam i opremu i ljude koji bi mi uredili prostor,ali jednostavno ne znam odakle bih počela (zbog svih dozvola koje se moraju dobiti).
Ukoliko netko ima iskustva bila bih mu i više nego zahvalna na pomoći!!
inaa86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 19:19   #7
nadležni Ured za gospodarstvo će ti dati popis svih dozvola koje ti trebaju...
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 11:56   #8
bok!
mene zanima jeli itko ima ikakvu okvirnu brojku koliko se palačinki dnevno proda na takvim štandovima?
vikii is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 14:39   #9
Štand s palačinkama?!

Želio sam ovo ljeto otvoriti navedeni štand međutim kad sam došao u ured za gospodarstvo dobio sam informaciju da je nemoguce ispuniti sanitarne zahtjeve za takvu djelatnost.

Neki od zahtjeva su wc za zaposlene, tekuca voda i odvod, mjesto za presvlačenje, mjesto na kojem se smjesa radi itd.

Problem je da svi ti zahtjevi trebaju biti na jednom mjestu a pošto je to štand to je ubiti nemoguče ispuniti.

Dali ima netko iskustva sa takvim štandovima? Kako ispunjavaju zahtjeve?
Ubiti svatko tko ima štand sa hranom mogao bi mi pomoći.

Pričao sam i sa ljudima koji to rade pa kažu da imaju ugovor s kafičem za wc i to je to.
Međutim po meni to ne ispunjava sanitarne kriterije. Na kraju nije problem sa dozvolom za rad već sa sanitarnom inspekcijom...
Ih-pih is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 11:03   #10
Pozdrav svima

Za toalet nisam siguran ali što se tiče štanda radne površine moraju biti od inoxa,moraš imat gdje oprat ruke i alat kojim se služiš,radno mjesto mora biti zaštićeno od vanjskih utjecaja(prašina itd) i rashladni uređaj,tj moraš imati kućicu gdje mozeš pravit smjesu i da zadovoljava gore navedeno i obavezno koristiti original smjesu(zbog inspekcije) i trebas ponuditi sto bolju kvalitetu jer ako je gost primjer 10 dana na ljetovanju prvi dan ak ne bude dobra neće ju više kupiti.
popcorn 111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 11:11   #11
Quote:
vikii kaže: Pogledaj post
bok!
mene zanima jeli itko ima ikakvu okvirnu brojku koliko se palačinki dnevno proda na takvim štandovima?
od 50 do 600 porcija zavisi od mjesta
popcorn 111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 12:16   #12
Prodaja sladoleda na moru!

A kako ide to sa sladoledom?
Grabo78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 17:48   #13
Moja sestrična je navaila kombi, stari joj je preuredio za palačinke. Dakle, bila je mobilna. Nikako joj se nije isplatilo. Smjesu je morala kupovati od države, alokaciju je plaćala drakonski. Po 10 000 dnevno.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 05:32   #14
bok

jel zna netko kolike su kazne ako ljeti na ulici prodajes npr neku određenu sitnu igračkicu staneš neznan s ruksakom na prolazno mjesto u gradu uru dvi i prodaješ?vidila sam dosta ljeti takvih prodavača bez štanda i svog mjesta pa ako netko zna???
nonamegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 19:38   #15
bump

jel ima tko kakvu informaciju gdje prikupiti potrebne dozvole, i koje su to?

kolika bi bila cijena najma tih 3-4m2 za stand od grada/opcine? da li se placa dnevno/tjedno/mjesecno/sezona?

hvala
babyno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 11:02   #16
placa se sezona....opcine ili turisticke zajednice objavljuju natjecaje i mogu se na iste prijaviti svi,a pobjedjuje (bar bi trebao) najbolji ponuditelj.
dakle, racuaj na bar 1000 eura za sezonu,ako imas srece da nemas konkurencije.
obicno se natjecaji objave i online na stranicama opcina.

ja sam zainteresiran za nesto slicno, stand sa aparatom za kokice...ali cini mi se da i tu ima puno potencijalnih problema,tj mina....od otvaranja firme,kontam da bi se trebao u tom slucaju i prijaviti kao radnik, odnosno platiti sve sto slijedi po prijavi, preko sanitarnih inspekcija, skupih koncesija za kvalitetnije pozicije u turistickim naseljima,pa jos bi pored toga morao placati i smjestaj....aparat se nadje za oko 10 000, toliko je otprilike i cijena koncesije (u nekom manjem mjestu),a toliko bi me izasao i smjestaj za 3 mjeseca,dakle oko 30 000 kn u startu + firma i prijave,dozvole vezane uz nju. onako odokativno mi se cini da je to oko 50-ak tisuca kuna,a to treba zaraditi(naravno toliki promet bi jos i mogao doci,ali na taj iznos ide i materijal, plin, kokice,ulje,sol, skanicle),dakle trebalo bi tu i nesto vise.
znaci u 90 dana(ili manje) bi trebao raditi po bar 1000 kn, kako bih mogao pokriti troskove i platiti pdv, i vjerovatno bi i tada bio u minusu.

ima li itko iskustva sa tim standovima, da bar otprilike mogu vidjeti da li mi je racunica ispravna?
i koliko je tesko dobiti sve dozvole potrebne za rad?
raky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 18:28   #17
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Moja sestrična je navaila kombi, stari joj je preuredio za palačinke. Dakle, bila je mobilna. Nikako joj se nije isplatilo. Smjesu je morala kupovati od države, alokaciju je plaćala drakonski. Po 10 000 dnevno.
10K dnevno? Gdje je prodavala , po Buckinghamskoj palači?
I veliš smjesu od države morala kupovat?
Petar P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 11:28   #18
Halo ljudi ja bi imala jedno pitanje pa bi molila nekog iskusnog da mi ako zna odgovori, naime imala sam štand sa palačinkama na moru i cijela dva mjeseca velik problem.Kod pečenja palačinki jako su mi se ljepile za ploću i dan danas mi nije jasno zašto.Ploču sam mazala sa uljem naravno,najprije sa palminim jer sam ga imala za pomfri,onda sam promjenila pa sam probala sa suncokretovim i ništa,opet se primalo.Probala sam i mijenjati temperaturu ploče ništa nije pomoglo.Molila bi ako netko zna u čemu je problem da mi objasni...hvala...
jasmina73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 17:11   #19
Kakvu ploču? Šta se palačinke ne peku u tavi?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 22:42   #20
Zasto se smjesa za palačinke mora kupovati u države?

Kao da restoran mora juhu kupiti od države da bi je prodao?? Nije li poanta dobrih palačinki i u dobroj smjesi koju valjda svatko za sebe smisli? ili?
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:49.