Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2014., 21:11   #41
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ima li koji kraći, jednostavniji put

stara radna knjižica

još uvijek je javni dokument i dokaz stvari koje su upisane u nju

ja od svih tražim da donesu ili staru ili erps- i svi donose staru

tu su svi podaci koji trebaju za prijavu( treba još i završena škola - isto upisano u staru knjižicu ) . naravno s vremenom će posatajti sve teže , biti će diploma koje nisu upisane, radnog staža kojeg će trebati zbrajati sa potvrda ...ali do tada će valjda malo zaživjeti erps pa će ga više radnika imati već spremnog.
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 09:04   #42
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Kako napraviti prijavu na eMirovinsko ako ti radnik nije donio radnu knjižicu (a ne mora), odakle ćeš saznati registarski broj osiguranika?
Iako još postoje rubrike za upis tog podatka, na mirovinsko nije za prijavu potrebno upisati reg.broj osiguranika. Samo preskočite tu rubriku.

A za ostatak pitanja,slažem se s knjizom kako rješavati to. Ukinu nešto,a i dalje se podaci traže u evidenciji radnika.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 17:57   #43
Danas uspio dobiti zdravstvo i čovjeka koji nešto zna.
Skeniraju se svi dokumenti i šalju kao privitak mailu. Potpisuju se Fina karticom i to samo kroz MS Outlook. Dali mi upute za verziju 2007 a mi imamo 2010 (bitno drugačiji način konfiguriranja digitalnog potpisa). Nakon sat vremena mučenja i proučavanja helpova, poziva poznaniku informatičaru, jedva nekako uspio podesiti to famozno potpisivanje maila.
Da se sve moglo riješiti elegantnije kao npr e-porezna ili REGOS, moglo je. Ovako će svaka služba u državnoj upravi imati različit način dostave podataka i različite formate: jedni jpg, drugi pdf, treći preko web aplikacije....ma strava živa. Ali je bitno da nama 30.12. izađe propis gdje moramo od 01.01. obrasce predavati internetom ili internetom vršiti prijave radnika.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 18:53   #44
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Danas uspio dobiti zdravstvo i čovjeka koji nešto zna.
Skeniraju se svi dokumenti i šalju kao privitak mailu. Potpisuju se Fina karticom i to samo kroz MS Outlook. Dali mi upute za verziju 2007 a mi imamo 2010 (bitno drugačiji način konfiguriranja digitalnog potpisa). Nakon sat vremena mučenja i proučavanja helpova, poziva poznaniku informatičaru, jedva nekako uspio podesiti to famozno potpisivanje maila.
Da se sve moglo riješiti elegantnije kao npr e-porezna ili REGOS, moglo je. Ovako će svaka služba u državnoj upravi imati različit način dostave podataka i različite formate: jedni jpg, drugi pdf, treći preko web aplikacije....ma strava živa. Ali je bitno da nama 30.12. izađe propis gdje moramo od 01.01. obrasce predavati internetom ili internetom vršiti prijave radnika.

Ma daaaaj
Čekaj, ako sam te dobro skužila, treba imati Office iz 2007. (to na sreću ili nesreću trenutno imam) i slati im mail iz Outlook-a??

A šta ako koristim Live mail ili Mozillu thunderbird samo za njih moram imati i Outlook?

Ili sam ja nešto pobrkala?
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 20:10   #45
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Ma daaaaj
Čekaj, ako sam te dobro skužila, treba imati Office iz 2007. (to na sreću ili nesreću trenutno imam) i slati im mail iz Outlook-a??

A šta ako koristim Live mail ili Mozillu thunderbird samo za njih moram imati i Outlook?

Ili sam ja nešto pobrkala?
mislim da je ovo o čemu blinddog priča je jednokratna stvar - to je samo za aktivaciju fina kartice kod hzzo-a
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 13:07   #46
može "mala" pomoć ? nije mi jasna baš priča s mirovinskim. Riječ je o obrtu sa 7 zaposlenih pa ćemo i mi morati predavati prijave/odjave elektronski od 01.04.?
Ono što mi nije jasno,

1) da li mogu sama raditi te prijave/odjave ili bi to trebalo raditi knjigovodstvo?
2)Ako mogu ja sama prijavljivati/odjavljivati, kako ispunjavam pristupni list, tj.

A) što upisujem pod obveznike (sve zaposlene...ili?)
B) što upisujem pod "korisnici"- kakav je to pretraživač imena?

Oprostite na tolikom neznanju i vjerujte da sam pročitala već nekoliko puta stranicu mirovinskog ali sam i dalje pogubljena.

Zadnje uređivanje elly : 14.01.2014. at 13:14.
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 13:35   #47
Quote:
elly kaže: Pogledaj post
može "mala" pomoć ? nije mi jasna baš priča s mirovinskim. Riječ je o obrtu sa 7 zaposlenih pa ćemo i mi morati predavati prijave/odjave elektronski od 01.04.?
Ono što mi nije jasno,

1) da li mogu sama raditi te prijave/odjave ili bi to trebalo raditi knjigovodstvo?
2)Ako mogu ja sama prijavljivati/odjavljivati, kako ispunjavam pristupni list, tj.

A) što upisujem pod obveznike (sve zaposlene...ili?)
B) što upisujem pod "korisnici"- kakav je to pretraživač imena?

Oprostite na tolikom neznanju i vjerujte da sam pročitala već nekoliko puta stranicu mirovinskog ali sam i dalje pogubljena.

1. možeš to sama raditi, ne mora knjigovodstvo,

ali, da bi sama radila trebaš imati fina karticu, ako ju već nemaš - dodatni trošak je cca 50 kn/mj

ako radi knjigovodstvo, pretpostavljam da će i oni nešto naplaćivati

trebaš odvagati što ti više paše

2. neznam/ ne kužim pitanje, obveznnik je sigurno vlasnik obrta nikako radnici , dalje ne kužim
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 13:44   #48
hvala, knjiza...
ma taj pristupni list koji se popunjava i nosi na šalter da bi mogla uopće pristupiti e-prijavi ima nekoliko stavki za popunjavanje:
1. obveznici
2. korisnici
3. mjesto i datum
4. pohrana
5. ispis
-Kako se pod stavkom "obveznici" može upisati obveznik pa onda dodavati novi obveznici sam mislila da se tu možda unose prijavljeni zaposlenici.
- pod stavkom "korisnici" trebam upisati nekakvo ime i prezime i klikne se pretraživanje a uopće ne razumijem koga tu upisujem. Ako je tko ispunjavao taj pristupni list možda zna o čemu pričam. Uglavnom, na gore navedenom linku možeš kliknuti svaku od tih stavki pa možda bude malo jasnije.

I hvaaaaaaalaaaaaaa do neba na pomoći
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 17:04   #49
Quote:
elly kaže: Pogledaj post
- pod stavkom "korisnici" trebam upisati nekakvo ime i prezime i klikne se pretraživanje a uopće ne razumijem koga tu upisujem.
dok se ne javi netko tko je popunjavao novi pristupni list...

mislim da je korisnik/korisnici osoba na koju glasi fina kartica ( u svakoj firmi ih može biti više-kod mene u firmi to sam ja )
tako je bilo u starom prisupnom listu
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 18:42   #50
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
dok se ne javi netko tko je popunjavao novi pristupni list...

mislim da je korisnik/korisnici osoba na koju glasi fina kartica ( u svakoj firmi ih može biti više-kod mene u firmi to sam ja )
tako je bilo u starom prisupnom listu
Ja sam ispunjavala.

Ovo Naziv obveznika je ime firme. Nisu to zaposleni koje prijavljuješ i odjavljuješ, to ti prijavljuješ svoju firmu (obrt) da bi ubuduće mogla prijavljivati i odjavljivati radnike.

Korisnik je ime i prezime onoga na koga glasi kartica (ta Finina ili do porezne koji već imaš). Kad to ukucaš on će provjeriti bazu i naći tamo tog čovjeka.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 19:00   #51
hvala,ekipa :klanj:
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 11:10   #52
Quote:
elly kaže: Pogledaj post

...

Oprostite na tolikom neznanju i vjerujte da sam pročitala već nekoliko puta stranicu mirovinskog ali sam i dalje pogubljena.

Za što točno plaćaš knjigovodstvo? Kad bi barem meni tako sami radili ove stvari

Knjigovodstvo ti vjerojatno već ima certifikate i njima će to svakako biti lakše napraviti. Mislim na ispunjavanje pristupnog lista i to.
gree is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 11:37   #53
joooj, ne pitaj me za knjigovodstvo jer bih mogla napisati romane
Gazda je krut i nespreman na promjene ali knjigovotkinja, ljudi moji, vjerujte mi da je na wikipedii njezina slika pod pojmom :nesposoban.
Žena nema internet, mail adresu niti FAX uređaj!
Sad nas čeka ročište zbog nepredavanja Rsm obrazaca... zahvaljujući njoj i našoj neupućenosti da ju provjeravamo
Sad sam napokon uspjela nagovoriti poslodavca da promijeni knjigovodstveni servis, ali ovo online prijavljivanje radnika bi nam bilo zaista korisno jer priroda našeg posla nekada nalaže da u subotu navečer trebamo čovjeka koji će voziti, a kako je rok prijave 24h, dakle nekada ćemo morati prijavljivati radnike i nedjeljom i blagdanom...
Da li je moguće da ispunim pristupni list i da dam punomoć novom knjigovodstvenom servisu i da nekada oni prijavljuju, a po potrebi da možemo i mi sami prijavljivati? Ili pristupni list omogućuje samo jednoj osobi prijavu/odjavu?
dakle, naziv obveznika je ime obrta.
Jedino i dalje ne kužim korisnika To bi bio vlasnik obrta? Ili?
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 12:04   #54
po meni je obveznik- firma ili obrt, a korisnik: vlasnik certifikata, znaci osoba na koju glasi certifikat.
u mom slučaju certif.glasi na direktora ili vlasnika, ali naravno da se ja koristim i imam pin budući da saljem e-obrasce.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 12:57   #55
jel tko zadnjih dana prijavljivao radnike ne preko e-mirovinsko, nego ono fizički išao do HZMO....
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 16:31   #56
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
jel tko zadnjih dana prijavljivao radnike ne preko e-mirovinsko, nego ono fizički išao do HZMO....
Da mis mo imali i prijavu i odjavu. Sve normalno primaju. Prelazni rok je 3 mjeseca.
ATOMIX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 17:49   #57
točno, i ja sam na str.mirovinskog pročitala da je prijelazni rok do 01.04.2014. ali prijava i odjava u roku 24 sata s 01.01.20014.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 19:12   #58
Prijava i odjava u roku 24 sata. Teta u mirovinskom mi je rekla da je to njoj neizvedivo.
ATOMIX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 21:22   #59
Quote:
ATOMIX kaže: Pogledaj post
Da mis mo imali i prijavu i odjavu. Sve normalno primaju. Prelazni rok je 3 mjeseca.
ma znam to za prelazni rok, nego koji obrasci idu, oni kao i do 31.12. ili?
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 00:16   #60
Predavali smo početkom godine na istim obrascima. Kolega je nosio i kaže da je bio veliki red.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.