Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2016., 19:18   #41
E ovo je stvarno među top deset najblesavijih tema
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 19:29   #42
Rado pogledam uživo poznate građevine i mjesta, ali ono zbog čega najviše volim putovanja je atmosfera u nekom novom mjestu/gradu/državi.
Volim vidjet kak ti ljudi tam žive, izgledaju, hodaju, kaj jedu i piju, iskusit vremenske uvjete, noćni život itd. Nema mi ljepše nego doć u neki novi grad/državu i sjest na kavu ili pivu i probat domaće specijalitete. Građevine su fora, ali to kaj velite, njih mogu vidjet i doma s kompjutera. Atmosferu i doživljaj ne mogu. Zbunjeno bauljanje po nepoznatim ulicama mi je nešto najbolje ikad!
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 14:13   #43
Ja sam pitao koja je razlika vidjeti neke znamenite građevine i krajobraze uživo ili na slikama i snimkama ako me ne zanima upoznavanje i zbližavanje s ljudima, nego samo znamenitosti kao takve. Ispada da su većini znamenitosti sporedne.

Danas sam u ranojutarnjim satima na Porporeli vidio nekog bekpekera s Rhode Islanda. On je najuspješniji putnik kojega sam upoznao. Ima samo 26 godina. Preci su mu bili švedski i njemački Židovi koji su doselili u Ameriku 1920. godine. Osim engleskoga, poznaje španjolski koji i studira, portugalski i njemački. Uz španjolski studira i ekonomiju, a povremeno radi u marketingu. Majka mu je 1970-ih biciklirala od Londona do Staroga Grada.

Ovaj putuje biciklom i gdje može spava na otvorenom. Bio je u 46 od 50 država SAD-a, uključujući Colorado (Mesa Verde) i Havaje. Posjetio je Kanadu, Meksiko, Kostariku (koju preporučuje kao izrazito jeftinu i predivnu), Nikaragvu, Panamu, Čile, Argentinu, Urugvaj, Brazil, Maroko, Portugal, Španjolsku, Francusku, Njemačku, Italiju, Švicarsku, Austriju, Sloveniju, Hrvatsku, Norvešku, Dansku, Švedsku, UK (Škotsku, Englesku i Cymru) i Irsku. Ovo putovanje od 5.5 mjeseci nastavit će u Crnoj Gori, Makedoniji, Albaniji, Grčkoj i Turskoj. Sve u svemu nevjerojatnih 30 zemalja, pomno razgledanih. Kao najskuplju zemlju navodi Norvešku u kojoj je mali burger 639 kn, a pivo 100 kn. Kao povoljnu ističe Kostariku u kojoj je cijeli dan jeo za 15 kn, a bio je i u tropskoj prašumi i vidio divovske pauke. Kostariku i Nikaragvu navodi kao jedine sigurne zemlje u Srednjoj Americi. Drži da su Gvatemala, Salvador, Honduras i veliki dijelovi Meksika izrazito opasni, ali Yucatan na kojem su mnoge dojmljive majanske građevine nije.

U Brazilu je proveo 4 mjeseca 2014. i pogledao par utakmica SP-a. Cijena ulaznica kretala se od 65 do 130 američkih dolara. Odgovara jesno na pitanje je li Rio de Janeiro jako opasan. Na pitanje je li na putovanjima ikada imao većih neugodnosti također odgovara jesno, ali nikada nije ozlijeđen. Više puta je opljačkan, jednom od strane napadača koji mu je priprijetio nožem. Ističe kako je u Latinskoj Americi nužno poznavati osnove španjolskog. Pitao sam ga je li igdje vidio hrvatske turiste. Rekao je da jest samo u SAD-u i u Španjolskoj (Barceloni). Najviše putuju Nijemci i osobito Australci, Australce je viđao posvuda jer oni putuju godinu nakon završene srednje škole i godinu nakon završenog koledža. Ističe kako jako puno Australaca izrazito jeftino obiđe cijelu jugoistočnu Aziju. Natpise na domorodačkim jezicima vidio je samo u sjevernom Čileu, na mapudungunu i kečuanskom.

Kaže da je veoma lako putovati, samo štedi nikada ne pohodeći diskoteke u svom gradu. Ima još jake neostvarene želje obići Mongoliju i Indiju (vidjeti Himalaje). Na pitanje hoće li cijeli život tako putovati, odgovorio je da ne zna. Ako se oženi i dobije djecu nužno će postati više statičan, ženidba je po njemu veliki uteg. Savjetuje što prije posjetiti Kubu jer u povjerenju ističe kako će ju oni uništiti za par godina, podići tamo McDonaldse i posve je akulturirati.

Ja sam mislio da je moj rođak s 18 država u 26 godina života, od kojih je šest azijskih i jedna sjevernoamerička, nenadmašan. Ovaj je s 30 zemalja u tako mladoj dobi još daleko uspješniji i u svakom slučaju vrijedan divljenja. Vjerojatno u zapadnom svijetu ovakvi primjeri uopće nisu rijetkost.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 14:20   #44
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio da je moj rođak s 18 država u 26 godina života, od kojih je šest azijskih i jedna sjevernoamerička, nenadmašan. Ovaj je s 30 zemalja u tako mladoj dobi još daleko uspješniji i u svakom slučaju vrijedan divljenja. Vjerojatno u zapadnom svijetu ovakvi primjeri uopće nisu rijetkost.
Može jedno pitanje Dubrovčanin - koliko godina imaš? Bitno mi je da dovedem cijelu ovu temu u kontekst.

Što se tiče tvog rođaka, a da odeš malo na podforum Turizam? I ja sam obišao 30 zemalja, pa sam beba za pojedince sa Turizma.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 14:27   #45
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Ja sam pitao koja je razlika vidjeti neke znamenite građevine i krajobraze uživo ili na slikama i snimkama ako me ne zanima upoznavanje i zbližavanje s ljudima, nego samo znamenitosti kao takve. Ispada da su većini znamenitosti sporedne.
Nisu sporedne ali ne možeš ih samo tako ogoliti kamerom i reći to je to.
To čine obični turisti koji se selfaju ispred svakog kamena a onda pohitaju u trgovine suvenirima.

Svako mjesto na svijetu za sebe ima svoju atmosferu a nju čine ljudi i događaji, uz sve ostalo koje očima možeš zamijetiti.

Naš dojam o svemu tome je najbitniji i njega nosimo doma uz fotke i poneku memoraliju.

Soweto ili Machu Picchu svejedno je svako mjesto priča o sebi a na nama je da poslučamo priču ili da požurimo u suvenirnicu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:43   #46
Dakle, po vama netko tko je samotnjak i ne zanimaju ga ljudi ni upoznavanje i zbližavanje s njima, nema potrebe putovati? Ja imam 21 godinu i nisam puno proputovao. Najsjevernija točka na kojoj sam bio je Prag, najjužnija Budva, najistočnija Budimpešta, te najzapadnija Biševo. Znam za dva načina kako lako putovati. Imati apartmane na obali, ni prstom ne mrdnuti, novce skupljene u sezoni potrošiti zimi na putovanje. Ili raditi nešto sezonski pa zimi putovati. Jedan obični prodavač na štandu će tako ovu zimu provesti u Iranu i na Kubi, a bio je i na Madagaskaru, u Keniji, Tanzaniji, Indiji, Kambodži, Tajskoj, na Filipinima itd. Ne vidim treći način. Na svemreži sam našao par konkretnih podataka. Godine 2014. Kambodžu je posjetilo 837 Hrvata, JAR 1 410, Bocvanu 67, Tursku 12 002, a SAD 29 808. Tajsku su lani posjetila 760 604 njemačka turista. Da svake godine pođe otprilike toliko Nijemaca, dođemo do brojke od 7 606 040 u jednom desetljeću ili 9.3% ukupnog stanovništva Njemačke! http://net.hr/magazin/putovanja/svij...-za-saku-kuna/
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 10:24   #47
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Dakle, po vama netko tko je samotnjak i ne zanimaju ga ljudi ni upoznavanje i zbližavanje s njima, nema potrebe putovati? Ja imam 21 godinu i nisam puno proputovao.
Ti imaš samo 21 godinu...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 18:52   #48
Thumbs up

"Putovanja su fatalna za predrasude, fanatizam i ograničenosti"

M. Twain
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 11:59   #49
Oni koje interesira fenomen putovanja, neka pročitaju ovu knjigu:

http://www.davorrostuhar.com/degustacija-slobode/
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 11:25   #50
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Danas se možda postavlja pitanje koji je smisao putovanja kad se slike svih gradova, znamenitih građevina i krajobraza svijeta može lako vidjeti na svemreži (Google Slike, Wikipedija, raznorazni putopisi). Ja volim kulturno-povijesne (zidine, gradine, utvrde, tvrđave, palače, dvorci, planirani gradovi, arheološka nalazišta, ljetnikovci, crkve, hramovi, raskošne javne zgrade, arhitektonske pojedinosti, muzeji i sl.) i prirodne (šume, mora, rijeke, jezera, otoci, brda, planine, vidikovci) znamenitosti. Međutim, svaku vrijednu građevinu mogu proučiti na svemreži. Zanima me npr. katedrala u Ciudad de Méxicu. Samo pođem na Google Slike, Wikipediju i još par stranica i vidim na slikama sve. Kako izgleda izvana, kako iznutra, kipove na nišama, nadvratnik, oltare, zvona, slike, mozaike itd. Isto tako lako mogu naći sve moguće informacije o njoj. Koliko su visoki tornjevi, koliko je teško zvono, kada je izgrađena, odakle je doneseno i tko je nosio kamenje, tko je naslikao slike itd. Praktično isto kao da sam bio tamo.
Jel se ti zajebaješ?
Jel ja na ovo zbilja idem odgovarati? Kriste.
Dakle, razlika je u tome što u prvom slučaju ne žereš čips pretumbavajući prstima po masnoj tipkovnici ufilmavajući da si bio tamo, a u drugom slučaju si na licu mjesta i doživiš ono što nijedna slika interneta ne može dočarati kako zbilja jeste.
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 12:27   #51
Najjače mi je kako autor koristi termin ''SVEMREŽA'' sa 21 god. Kad sam vidio ''SVEMREŽA'' mislio sam da imaš najmanje 50ak.

OT

Evo ti reci nama ima li ikakve razlike kod tebe u tvojim osjećajima kad vidiš Prag uživo i kad ''hodaš'' po njemu preko street viewa ?
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 16:26   #52
Evo ja sam upravo bila na Aljasci, sad generiram prtscr-razglednice.
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 20:27   #53
Evo, ja ću napisati jedno nepopularno mišljenje, ali i ja nekad razmišljam o tom pitanju jer kao da su mi putovanja dosadila i češće mi se ne da nego da.

Jako sam voljela putovati, to mi je bilo nešto najvažnije u životu. Onda mi je postalo nedovoljno samo turistički pa sam i živjela nekoliko godina po svaku godinu u drugoj zemlji, radila, studirala.

Ali sad uopće ne bih bila uznemirena ako bih propustila putovanje. O ovome o čemu pišete - doživljaj vjetra u kosi, cvrkuta ptica, mirisa, ritma života - pa to mogu doživjeti i kad izađem iz svog stana na ulicu, a ako želim doživjeti neki sporiji ritam, lako odem u prvo selo izvan grada.

Onda, upoznavanje novih ljudi, i to mi je sve bilo kul i još uvijek sudjelujem u couchsurfingu, ali nakraju, u svakom društvu, bio u Japanu ili u JARu - svugdje ima veselih ljudi, inicijatora, povučenih, onih koji valjaju fore i nasmijavaju svih, onih koji su intelektualni i filozofski nastrojeni itd. - u svakom društvu je isto i ne predstavlja mi sad nešto wow, on je iz meksika i mi se družimo - gledam na to isto kad da se družim sa svojim prvim susjedom, čovjek ko i svi mi, ništa posebno.

Čak mi uživljeno zvuče ove fore "upoznala sam ljude iz 100 različitih zemalja" - kao popunjavanje nekih recki, ili na koliko sam kontinenata bio i sl.

Građevine, muzeji - ne stignem ni u Zg obić sve izložbe pa ne bih samo zbog toga putovala (ali ako sam negdje, naravno pogledat ću), povijest nekog mjesta - pa to ionako pročitaš iz knjiga ili čuješ od nekog, tako da to možeš i kod kuće.

Jedino što bi me privlačilo je neka smislena aktivnost tipa propješačiti neka hodočašća ili neki brdski biciklizam po nekim super stazama i sl. mada i to se sve može organizirati ovdje.

I da, priznajem da se osjeti u nekim uređenim državama kako te birokracija ne zgazi i ljudi su baš ljubazni i nekako zadovoljni i lagani pa je to dobar osjećaj koji te drži neko vrijeme kad se vratiš u Hr., ali ubrzo izblijedi i opet se vučeš kao da imaš 100 kg na leđima, kao i tvoji sugrađani koji puno kukaju. - ajde, to su neki isto navodili kao smisao putovanja i to mislim da stoji.

A ne znam, možda sam previše počela putovati u glavi i kroz neke unutarnje svjetove, pa su mi zato ova fizička putovanja malo pala u drugi plan. Ono, važno je živjeti u sadašnjem trenutku i osjetiti ga svim čulima gdje god da jesi, makar i na dosadnom poslu (a ne samo na putovanjima).
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 12:03   #54
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
E ovo je stvarno među top deset najblesavijih tema
Ne toliko po naslovu koliko po dva uvodna upisa.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 02:07   #55
Još nitko nije valjano objasnio razliku vidjeti neku tvrđavu ili fresku uživo ili na slici ili u dokumentarcu.

Čovjek teoretski ne može vidjeti sve svjetske znamenitosti, ne može obići sva mjesta. Kad bi cijeli život samo putovao opet bi vidio tek djelić. Nemoguće je stupiti na svako kopno. Indonezija ima 17 508 otoka, kad bi svaki dan posjetio po jedan trebalo bi ti 48 godina! Kad bi svaki dan posjetio po jedan hrvatski otok, trebalo bi ti 7.5 godina! Oko 180 497 otoka postoji na svijetu, za posjetiti jedan dnevno trebalo bi 498 godina! Zemlja je sićušna u svemirskim okvirima, ali je iz ljudske perspektive izrazito velika. Samo Kolumbija je dom za više vrsta ptica nego cijele Europa i Sjeverna Amerika zajedno. Kad bi cijeli svijet ronio, obilazio zoološke vrtove i nacionalne parkove, opet ne bi vidio sve životinje što postoje na Zemlji. Jako puno životinja nikada niste vidjeli, a za neke ne znate ni da postoje. Biljke da i ne spominjem. Mnogo vrsta voća, povrća i jela ne da niste kušali ni vidjeli, nego ne znate ni da postoje. Obilje čarolija svijeta nemoguće je pojmiti u samo 80 godina. Znamenitih građevina ima izrazito puno, samo crkvi je oko 37 000 000 na svijetu. Kad bi svaki dan vidio jednu crkvu, za sve vidjeti trebala bi 101 369 godina. Na planetu je 4 037 gradova većih od 100 000 stanovnika, kad bi u svakom proveo po mjesec dana trebalo bi ti 28 godina.

Koliko god se čovjek nagledao svijeta, to je samo djelić.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 02:33   #56
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post

Koliko god se čovjek nagledao svijeta, to je samo djelić.
Ono kaj ti ne kužiš je da putovanja nisu tu da bi mi srušili neki rekord i vidjeli X toga u X vremena, ili da treba imati neku listu i vidjeti to, i to, i to, i to... te precrtati kad je obavljeno.

Putovanja su po osobnim prioritetima, dok jedan možda više voli ovo, drugi više voli ono. Što zanima mene, druge neće, i vice versa. Tako se obogaćujemo, duhovno, iskustvima... sjediti pred TVom ili kompjuterom i gledati - jednostavno nije isto niti može biti. OK za pokupiti kakvu informaciju ali ne i za doslovno i potpuno doživjeti neko mjesto.

Kao da gledaš neko jelo na TV-u, ili ga imaš pred sobom da ga okusiš, omirišeš, isprobaš. Nije isto.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 23:51   #57
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Još nitko nije valjano objasnio razliku vidjeti neku tvrđavu ili fresku uživo ili na slici ili u dokumentarcu.
???

Pa zar treba objašnjavati?

Za gledanje slike korisitiš samo jedno osjetilo, vid, a dva ako se radio o videu. U stvari gledaš iluziju na nekom mediju za prijenos slike.

Kada si tamo, uživo:
1. Vidiš 3D
2. Možeš koristiti ostala osjetila, npr. njuh (možda smrdi ) pa je memorija potpunija
3. Utrošio si vremena, novaca i truda da dođeš tamo pa je memorija trajnija
4. gledaš koliko ti hoćeš dok na TV gledaš samo do prvih reklama
5. itd.
stilicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 17:05   #58
https://www.youtube.com/user/ALBERTPORTAL

Izvrsna zbirka jako dugih, višesatnih putopisnih uradaka iznimne kvalitete snimki (HD). Atraktivna Ruskinja putuje po svijetu. Nitko u videozapisima ne čita nikakav tekst niti išta piše u kutovima zaslona (nema oznake bilo kakve televizije i sl.). Puke snimke vrijedne divljenja, iako traju od 1.5 do 5 h sasvim se uživim i neprestano zaintrigiran gledam. Najbliže tome kao da sam putujem, mnoštvo dragocjenih prikaza veoma slabo posjećenih zagonetnih zemalja. Jednostavno ekipa snima sebe kako putuju, nisu u pitanju nikakvi pripremljeni dokumentarci.

Ruskinja Diana posjetila je 58 država diljem svih naseljenih kontinenata, u razdoblju od 2009. do 2015. godine. Indonezija, Malezija, Brunej, Singapur, Kambodža, Vijetnam, Meksiko, Gvajana, Surinam, Francuska (uključujući Francusku Gvajanu), Tanzanija, Malavi, Burundi, DR Kongo, Ruanda, Uganda, Kostarika, Gana, Togo, Benin, SAD, Irska, UK (Škotska), Mongolija, Papuanska Nova Gvineja, Kina (uključujući Tibet), JAR, Brazil, Izrael, Egipat, Peru, Južna Koreja, Japan, Italija, Grčka, Fidži, Australija, Španjolska, Malta, Tunis, Gvatemala, Belize, Mjanmar, Laos, Senegal, Gambija, Sjeverna Koreja, Namibija, Madagaskar, Salvador, Honduras, Nikaragva, Etiopija, Panama, Bolivija, Poljska, Portugal.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 12:21   #59
Postoje nešto zanimljivo kod onih koji silno putuju, jer nikad nisu niti kod sebe doma.
Ta strast za putovanjem je kao droga što više i što luđe...

Pitanje koje se postavlja da li uopće mogu uz ostali život kojeg valjda imaju preraditi sve dojmove sa putovanja?

Matematika sa predhodnog posta sve govori; 7 godina putovanja i 58 država.

Profesija ili pretjerana strast, ili tek puki eskapizam?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 12:24   #60
Here I am, guilty as charged...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.