Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2016., 20:59   #441
Eh shtefy, nekome urnebesno, nekome dostojanstveno.
Vjerski akt izborom jedne boje sa simbolikom jednakosti.

No, ko što se može iz svakoga tvoga upisa isčitati ti si vječiti buntovnik, avangardistica i ne sjedaju ti ograničenja niti pravila.

Inače, zaista ne znam u kakvoj odori u mome mjestu djeca idu na krizmu, ali znam da na Prvu pričest idu u od Crkve nabavljenim haljama, za koje se plača najam a u cijenu je uključeno i kemijsko čišćenje nakon upotrebe.
I djeca su izgledala zbilja prekrasno u toj bjelini, sa lijepo uređenim i urešenim kosicama, pogotovo djevojčice. Bio je to jedan zaista dostojanstven, a uz to i radostan i veseo čin, sa veselim, razigranim programom i smiješkom na licu svakoga djeteta.
Lijepo i ugodno oku za vidjeti.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 15:21   #442
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
jesu bar imali dvoranu ili su igrali na plazi kad kazes da nisu imali di se presvuc? i sto je onda posli oznojena i smrdljiva tako isla doma? da ne govorim mokra izic na otvoreno...
Da, imali su dvoranu. Onakvu kakve imaju škole po malim gradovima - znači gotovo možeš reći priručnu. I što sad, da sam zbog toga djetetu uskratila da ide na ono što voli?
Btw da, idu kući mokri i znojni, osim ako roditelji autom ne dođu po njih. Moja je tako obrala bronhitis.
Cinizam ti je jadan. Nije cijela Hrvatska Zagreb, Split ili Rijeka. Osim ako misliš da se djeca iz manjih gradova ne računaju, tko jebe male provincijalce...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 15:30   #443
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Eh shtefy, nekome urnebesno, nekome dostojanstveno.
Vjerski akt izborom jedne boje sa simbolikom jednakosti.

No, ko što se može iz svakoga tvoga upisa isčitati ti si vječiti buntovnik, avangardistica i ne sjedaju ti ograničenja niti pravila.

Inače, zaista ne znam u kakvoj odori u mome mjestu djeca idu na krizmu, ali znam da na Prvu pričest idu u od Crkve nabavljenim haljama, za koje se plača najam a u cijenu je uključeno i kemijsko čišćenje nakon upotrebe.
I djeca su izgledala zbilja prekrasno u toj bjelini, sa lijepo uređenim i urešenim kosicama, pogotovo djevojčice. Bio je to jedan zaista dostojanstven, a uz to i radostan i veseo čin, sa veselim, razigranim programom i smiješkom na licu svakoga djeteta.
Lijepo i ugodno oku za vidjeti.
Nisam ni buntovnik ni avangarda, samo mislim svojom glavom i ne pušim ovaj novootkriveni rvacki konzervatizam. Ili ti ne trpam se u krdo samo zato da mi bude toplo.
Roditelji su sami kupovali haljine. I nije da je cure bilo ružno vidjeti onakve "zacrvenjene", samo malo onako čudno za vjerski obred, ali sam uvjerena da je svećeniku sigurno bilo baš milo gledati ih takve prposne.. Sam je tako tražio, uostalom...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 15:39   #444
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Nisam ni buntovnik ni avangarda, samo mislim svojom glavom i ne pušim ovaj novootkriveni rvacki konzervatizam. Ili ti ne trpam se u krdo samo zato da mi bude toplo.
Roditelji su sami kupovali haljine. I nije da je cure bilo ružno vidjeti onakve "zacrvenjene", samo malo onako čudno za vjerski obred, ali sam uvjerena da je svećeniku sigurno bilo baš milo gledati ih takve prposne.. Sam je tako tražio, uostalom...

Možda je tebi izbor boje nejasan i čudan, no, crvena je uz bijelu boja Crkve kao institucije.
To su boje i pripadnosti, i simbolike o kojoj nema smisla na ovoj temi raspravljati.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 16:24   #445
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Svećenik ili što je već u našem gradu je propisao da cure za krizmu moraju imati crvene haljine. Nećakinja mi je pokazala fotke, bilo je urnebesno. Crvene haljinice i stikle, čednost je iz crkve kipila na sve strane.
Ali tako je bilo propisano... O razlozima ne bih nagađala...
Ne ulazim u to kako je izgledalo, ali crvena boja na krizmi s liturgijske strane ima smisla.
Ima mjesta gdje svi krizmanici dobiju crvene haljine za krizmu. Kao prvopričesnici bijele za prvu pričest.

Crvena je boja misnog ruha za blagdan Duhova (kad bi trebala bit krizma, no kako to nije moguće, sva se čitanja preslikaju na dan krizme u župi), crveno je ukrašen oltar, ministranti nose crvene pojaseve na albama, krizmanici koji nose bijele haljine za krizmu, nose na njih crvene pojaseve.

Crvena je boja krvi, ljubavi, snage, života i - Duha svetoga. Zato crvena.

(Iako bi meni 20-50-100 ljudi u crvenom izgledali hororistično )
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 17:02   #446
tema nije o prigodnom odijevanju za crkvu. hvala.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 02:37   #447
čini se da je grad zagreb školama poslao dopis o uvođenju uniformi. malo mi je smiješno, između ostalog, ono gdje piše "...ili ostalih predmeta koji ističu vidljive socijalne razlike među djecom...". ne znam na koji način misle uniformama te "ostale predmete" učiniti nevidljivima. hoće li imati iste mobitele, naočale, opremu za tjelesni, školske torbe i ruksake, te ostali pribor?
jesu li vas u školama uopće obavijestili o tome, pitali za mišljenje...? moj se tek sprema za školu, pa da znam kaj uopće mogu očekivati. vidim se kak donosim potvrdu od pedice kak mali ima osjetljivu kožu sklonu raznim ekcemima i dermatitisu, pa nemre bilo kaj nositi.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 11:32   #448
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
čini se da je grad zagreb školama poslao dopis o uvođenju uniformi.
Jel i vama ovo djeluje kao "Bandić pred lokalne izbore kupuje manje imućne i na "neće se vaše dijete osjećati diskriminirano u školi" pizdarije"?

Ja ako ovo ikad bude provedeno mijenjam svoj pogled na život
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 11:50   #449
a možda mu je i rođacima pao promet, pa ga treba povećati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 12:56   #450
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
a možda mu je i rođacima pao promet, pa ga treba povećati.
promet je pao sigurno.
vec duze niti jedna fontana nije izrasla.
i sad se baca u novi biznis

moraju biti uniforme u skolama, da kada udje Pernar, da se vidi da je netko novi usao, buduci da nastavnici ionak ne znaju kak im djeca zgledaju.
ovak ce znat tko je ucenik, a tko stranac
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 13:02   #451
U Englekoj a i u drugim zemljama je tradicija da svaka škola ima unificirano oblačenje učenika, mislim na komplet boja. I nitko od toga ne stvara traume. Nije valjda Bandić i tamo proširio svoj utjecaj?
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 13:39   #452
Misliš da bi komplet boja smanjio razliku između Lovre koji ima iPhone 7, u školu ga dovodi tata u novoj C klasi da ne zaprlja najnoviji model airmaxica/timberlandica i Milice koja ima stari mobitel (koji Lovri stoji u najdonjoj ladici ako crkne iPhone), tata ju ostavi ulicu do škole jer joj je bed zbog starog auta , a na nogama ima fejk uggsice iz Roberta?

Znaš li zašto Englezi imaju uniforme? Od kad ih imaju?
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 16:02   #453
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Znaš li zašto Englezi imaju uniforme? Od kad ih imaju?
Ne zna. Da zna, ne bi lupao.

Ono što je meni super je da oni koji najviše pizde po Šuvaru, Jugi, komunjarama i sl. najviše zagovaraju ovakve i slične kretenarije. Bem ti ja naše licemjerje.

A bem ti i naš obrazovni sistem koji nije u stanju naučiti ljude da misle. Evo kako to završi...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 16:31   #454
Kad maknu krizeve I vjeronauk iz skola, mozemo razgovarati o drugim oblicima diskriminacije.

Svoje dijete sigurno necu poticati na nosenje uniforme niti cu to podrzati.

Lovu neka prebace skolama za druge potrebe pa da mozemo maknuti koju skolu stranih jezika, a pojacati izvannastavne besplatne aktivnosti.

I ako cemo predizborno, bolji mi je Svaljecin bon za bavljanje sportom

Sad je red na Taritas
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 18:15   #455
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
U Englekoj a i u drugim zemljama je tradicija da svaka škola ima unificirano oblačenje učenika, mislim na komplet boja. I nitko od toga ne stvara traume. Nije valjda Bandić i tamo proširio svoj utjecaj?
jedno je tradicija koja je nastala iz nekih sasvim drugih razloga, a drugo je kada ti netko gura ovako glupe i nelogične razloge za uvođenje uniformi.
ok, i da se s tim uniformama i smanji vidljivost socijalnih razlika (što je nemoguće) zar oni misle da se ta djeca ne sreću izvan škole?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 19:10   #456
vid'la žaba da se konj potkiva...
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 20:21   #457
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
jedno je tradicija koja je nastala iz nekih sasvim drugih razloga, a drugo je kada ti netko gura ovako glupe i nelogične razloge za uvođenje uniformi.
ok, i da se s tim uniformama i smanji vidljivost socijalnih razlika (što je nemoguće) zar oni misle da se ta djeca ne sreću izvan škole?
Bedasta si, pa na igralištu svi jednaki
Nema razlike u biciklima, loptama, romobilima, mobitelima, sportskim aktivnostima...
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 00:12   #458
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Misliš da bi komplet boja smanjio razliku između Lovre koji ima iPhone 7, u školu ga dovodi tata u novoj C klasi da ne zaprlja najnoviji model airmaxica/timberlandica i Milice koja ima stari mobitel (koji Lovri stoji u najdonjoj ladici ako crkne iPhone), tata ju ostavi ulicu do škole jer joj je bed zbog starog auta , a na nogama ima fejk uggsice iz Roberta?
jasno ko dan.

ne mogu se dovoljno načuditi da je netko u stanju izvaliti takvu glupost tvrdeći da će se nošenjem uniforme "smanjiti socijalne razlike".

kao da djeca ne znaju gdje tko i kako živi, kakva mu je torba, pernica, olovke i ostali materijal; kao da se ne susreću na rođendanima i tada se pažljivo gleda tko je kakav poklon donio ili dobio; kao da se i inače ne susreću i ne druže pa se ne vidi sva odjeća i obuća i još sto bitnih razlikovnih "sitnica".

nekadašnje kute bile su vrlo praktične i takav sloj odjeće zaista štiti onu odjeću ispod; međutim, svatko je nosio drugačiju kutu i točno se moglo vidjeti koja je od finijeg materijala, možda s nekim dodacima i ukrasima, a koja onako skroz obična i "radnička". i kao da se nije vidjela odjeća ispod, ni obuća, ni razlike u torbama, omotima za bilježnice i udžbenike, pernicama (točno se vidjelo što je došlo "izvana"), itd. razlike među djecom, baš kao i među odraslima, ne mogu se nikako i ničim "izbrisati", ili učiniti "manje vidljivima", barem ne u ovom dijelu svijeta.

ako bi se već uvela uniforma, kao razlikovno obilježje škole, a ne kao imaginarni djetetov "štit", i tako svaka škola može imati svoju, tada tu odluku svakako treba lišiti potpuno promašenog konteksta kojim se nastoji "ublažiti" jaz koji nastaje na račun socijalnih razlika. taj jaz bi, u širem društvenom smislu, trebale "ublažavati" neke druge institucije i instance.

Zadnje uređivanje ekaliopa : 05.02.2017. at 00:28.
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 08:29   #459
Jasno je iz aviona da nikakve uniforme niti kute nece "izbrisati" slocijalne razlike niti svijest djece o njima. Nisu ni u doba ex-Ju kad sam ja isla u OS
Ono na cemu bi bilo puno pametnije potrositi novce, ako se vec zeli izbjeci diskriminacija, je ucenje o prihvacanju razlicitosti (jebote kako zvucim pompozno). Svih, pa i ovih.
Prevencija nasilja, edukacija za djecu i roditelje, organizirani i kontinuirani trud skole da sva djeca budu jednako prihvacena,.

Kako to funkcionira u praksi sam vidjela u razredu mog djeteta, u kojem je jedan socijalni slucaj. Puno nekakvih velikih rijeci o socijalnoj osjetljivosti na prvom roditeljskom, jedna ad-hoc akcija roditelja za skupljanje novaca na roditeljskom bez ikakve najave - i nakon toga jedno veliko nista.

Inace, i meni se svidja prijedlog Svaljek za bon za sport, s obzirom na broj sati tjeleosnog i organizaciju istog djeci je svakako potreban pogotovo u zimskom periodu...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 10:19   #460
kod nas je faza da Vijeće roditelja raspravlja o prijedlogu. postoje već i prijedlozi kako bi uniforma izgledala.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.