Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2017., 09:34   #481
djeca rastu, znači svake godine nove uniforme

bitno je da se popravak žičare i dalje najavljuje kao glavni prioritet

i ak Bandić popuši na izborima ništa od uniforma

bolje bi bilo da Bandić svima u OŠ osigura besplatne obroke i neka se škole opreme, a ne uniforme

jebale vas uniforme
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 10:43   #482
najbolja mi je ona "kak učenici ne bi bili opterećeni svojim izgledom". da, pogotovo tinejdžeri.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 10:48   #483
ja ne vidim ni jedan iole suvisao razlog za uvodjenje istih, eventualno osjecaj zajednistva/pripadnosti skoli. a i za to smatram puno inteligentnijim nacinom provodjenje nekakvih akcija zajednickih, uredjenje skole/okolisa, izrada stvari i prodaja pa skupljanje love za nesto, ukrasavanja.....
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 11:05   #484
bolje da donesu odluku o obaveznim radionicama par puta godišnje za klince i roditelje o suzbijanju vršnjačkog nasilja i povećanju socijalne osjetljiosti.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 12:28   #485

__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 13:02   #486
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
- Veći su problem mobiteli nego garderoba. Bilo je dosta zadirkivanja među učenicima zbog toga kakav tko mobitel ima, ali to je obično pod odmorom kada svi stariji osnovnoškolci bulje u ekrane - tvrdi.
pa ako stalno bulje u ekrane, kak' onda vide kakav tko mobitel ima

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
samo bi voljela da mi netko od zagovornika objasni kako misli da ce uniforma smanjiti vidljivost socijalnih razlika.
samo to, da ne ulazim u prakticnost tj neprakticnos i skupocu takvog koraka, kako za roditelje tako i za grad.
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
djeca rastu, znači svake godine nove uniforme
drago mi je da ima i "glasa razuma" u cijeloj ovog nebulozi; naime, nisu nužno problem uniforme kao takve, već način tj. argumenti kojima se one opravdavaju.

dodatne asocijacije:

1. diktatura - pokušaj "uravnilovke" koja je uvijek neuspješna misija, osim u zemljama gdje ti je strah utjeran u kosti do te mjere da zaboravljaš i kak' se zoveš.
2. djeci se prodaje lažni dojam o "jednakosti i zajedništvu"; "jednakost" kao prvo ne postoji, ne u ovom smislu na koje se aludira (osim u smislu da smo svi ljudska bića s manje-više istim i sličnim potrebama i, donekle, istim ili sličnim mogućnostima (al' širok je ovdje dijapazon za usporedbu i razlikovanje istih)); "zajedništvo" - treba se graditi drugim načinima - adekvatan psihološki pristup i diskurs prije svega, zatim igrom, raznim zadacima, pjesmom, izletima, angažiranjem oko održavanja škole ("radne akcije" gdje će učenici doprinijeti čistoći, dekoraciji, nastavi niz...)
3. hoće li i učitelji imati svoje uniforme?
4. gdje je individualnost u odabiru odjeće/boja/krojeva i "pravo na izbor"?
5. što s ekonomskom stranom projekta; koliko je uniformi dovoljno da roditelji ne osjete povećani trošak u vidu vode, struje i deterđenta (pranje u mašini, neće valjda na ruke)? ili će imati besplatne kupone za kemijsku čistionicu/javnu praonicu?+ ovaj detalj s rastom i razvijanjem djece - hoće li se svakih par mjeseci raditi nove, ili barem svake školske godine? nije isto kad imaš vlastitu odjeću, pa malo prerasteš, pa "prikriješ" prekratki rukav na majci noseći preko neki pulover ili jaknu itd, i tako duže nosiš određeni odjevni predmet.
6. što s masom konkretnih problema po školama koji se ne riješavaju i ne ulaže se u njih, ali odjednom je važno nabaciti "jednake" krpe na sebe? nonsens.
7. i ono vrlo delikatno - što s razlikama u intelektualno-duhovnom smislu? što s "izvrsnima" naspram onih koji imaju određenih poteškoća u praćenju pojedinog gradiva tj. ne dosežu (koji god da je razlog) stupanj "izvrsnosti"? hoćemo li u tom smislu razdvajati djecu - jer su razlike očigledne? ili samo bode oči kad netko ima skuplje cipele? tom logikom najbolje je odmah podijeliti djecu i svaki "sloj" poslati u "svoju školu". vidite li dokud to može ići, to inzistiranje na upiranju prsta u "razlike"? upravo poentiranjem "razlika" nastaju još veće razlike i djeca ih postaju još svjesnija, osim što ih se na taj način dodatno i ponižava, no nemojmo ih podcijeniti - nisu "retardirana" i dobro znaju u kakvom društvu i svijetu žive.
osim toga, ovo je ujedno i način za učenje i prihvaćanje hipokrizije, jer - obući ćeš uniformu i tako ćemo sve svi pretvarati da smo "jednaki"; u ostatku vremena vraćamo se svojim stvarnostima, i različitim mogućnostima, za svakog drugačije. a onda kad se sretnu u gradu ili na nekom rođendanu? onda će i dalje glumiti "da smo svi jednaki", ovaj u "majci s potpisom", a onaj u majci iz ceunda? drugim načinima ih treba pripremiti, kao i prilagoditi, za život te povećati razinu (samo)svjesnosti i samopouzdanja. a to prije svega počinje u obitelji. barem bi trebalo.
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 13:20   #487
@manchild

dopis je pun lažne socijalne osjetljivosti i ono apsurdno - usredotočen je na "krpu jednakosti" pored tolikih realnih problema i nedostataka kako po školama, tako i u društvu/sistemu u cjelini.

pametnije bi bilo proučavati negativne pojave u ponašanju među djecom i adolescentima i pokušati drugim sredstvima utjecati na njih. "brutalnost" i "frustraciju" pojedine djece neće riješiti "uniforma". dapače, još će više doći do izražaja neki detalji po kojima će se pojedini "isticati" nauštrb drugih, uvjetno rečeno "slabijih".
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 13:42   #488
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
U Englekoj a i u drugim zemljama je tradicija da svaka škola ima unificirano oblačenje učenika, mislim na komplet boja. I nitko od toga ne stvara traume. Nije valjda Bandić i tamo proširio svoj utjecaj?
Slazem se.... Natrkeljao je gluposti u dopisu ali meni je to sa uniformama kak je i u nekim europskim zemljama bas super

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 13:43   #489
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Misliš da bi komplet boja smanjio razliku između Lovre koji ima iPhone 7, u školu ga dovodi tata u novoj C klasi da ne zaprlja najnoviji model airmaxica/timberlandica i Milice koja ima stari mobitel (koji Lovri stoji u najdonjoj ladici ako crkne iPhone), tata ju ostavi ulicu do škole jer joj je bed zbog starog auta , a na nogama ima fejk uggsice iz Roberta?

Znaš li zašto Englezi imaju uniforme? Od kad ih imaju?
Nisu englezi jedini

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 19:46   #490
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Slazem se.... Natrkeljao je gluposti u dopisu ali meni je to sa uniformama kak je i u nekim europskim zemljama bas super

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
A da se prvo pozabavimo da nam neke druge stvari budu u školstvu super kao u nekim europskim zemljama? Ali ne, nama je važnija fasada od sadržaja. Izvana gladac, iznutra jadac.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 20:07   #491
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
A da se prvo pozabavimo da nam neke druge stvari budu u školstvu super kao u nekim europskim zemljama? Ali ne, nama je važnija fasada od sadržaja. Izvana gladac, iznutra jadac.
Može i bolje od toga. Kad smo već u kapitalizmu, neka se škole podijele na one za bogate i na one za siromašne, pa potrebe za kutama neće ni biti. Svatko će znati gdje mu je mjesto.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 08:25   #492
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Može i bolje od toga. Kad smo već u kapitalizmu, neka se škole podijele na one za bogate i na one za siromašne, pa potrebe za kutama neće ni biti. Svatko će znati gdje mu je mjesto.
Misliš da klinci to i ovako ne znaju?

Umjesto da ih pakiramo u kojekakve ambalaže koje bi služile da kao prikriju sadržaj, radije neka se klince uči da Pero možda i nije tako loša osoba i da bi mogao biti super prijatelj iako mu je tata nezaposlen, a mama čisti tuđe klozete.

Ma sve je to sranje da bi nečiji rođo digao lovu na javnom natječaju.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 10:23   #493
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Misliš da klinci to i ovako ne znaju?

Umjesto da ih pakiramo u kojekakve ambalaže koje bi služile da kao prikriju sadržaj, radije neka se klince uči da Pero možda i nije tako loša osoba i da bi mogao biti super prijatelj iako mu je tata nezaposlen, a mama čisti tuđe klozete.

Ma sve je to sranje da bi nečiji rođo digao lovu na javnom natječaju.
Potpis, naravno da svi sve znaju.
Naravno da se radi o promociji nečijeg dupeta.
Kao i uvjek.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 11:04   #494
Kaj nismo mi u 80-tima sami kupovali kute?
I nisu sve bile iste, bilo je onih socijalnih iz name a bilo je i onih sa nastikanim cveteka i volanima...
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 11:33   #495
Ma ne, klinci su retardirani i kad se poslije škole sretnu negdje na ulici, totalno ne kuže da je nečija odjeća brendirana, a nečija iz kineskog dućana. :kava :
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 12:14   #496
imam ja rješenje! propisati da i nakon škole iz kuće smiju samo u jednakim, uniformiranim majicama! onda se sigurno neće vidjeti da anin tata vozi novi mercedes, a lukin trulog jugića, i svi će biti jednaki i zato će svo vršnjačko nasilje nestati.
i nitko neće marka zajebavati što ima klempave uši, mariju što je mršava a ivanu što je debela, jer svi nose jednake majice i svi su jednaki!
utopija, here we come!
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 12:36   #497
ok, nisam protivnik nekih uniformi, ali...ali za početak koji k..c mi roditelji moramo donositi wc papir, ubruse, papire i dr.
neka prvo te elementarne stvari riješe a ne uniforme...
...i da, neće se riješiti nikakva klasna razlika između učenika...bedastoća na kvadrat
__________________
If you love life, don't waste time, for time is what life is made up of.

Bruce Lee
vknez is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 12:43   #498
Kao i mnogi ovdje, smatram da uniforme nisu loše, ali su promašena mjera s obzirom na probleme i prioritete.

Isto tako, učinak smanjivanja vidljivih socijalnih razlika je slab kod uniformi. Danas se djeca manje razlikuju u izgledu odjeće, ali ona najbogatija, kojima je to jako važno, ističu se obućom poput tenisica skupljih od nekoliko tisuća kuna, nakitom (tu uključujem i skupe satove), gadgetima, torbama...

Imamo mi puno pametnijih stvari popraviti u školstvu tim novcem, a nakon toga, kada sredimo gdje jako curi, možemo se pozabaviti i uniformama-protiv kojih nisam!
Oberon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 19:37   #499
Meni se ideja uniformi sviđa i žao mi je što se pokušava uvesti na ovakav način.

Čitam na različitim mjestima komentare i mislim da je rasprava otišla u krivom smjeru. Svi se vrte oko toga kako se djecu iskorištava u predizborne svrhe ili da Bandić zapošljava nekog svog da djeci šije uniforme. Lako je moguće da se radi samo o tome i zato mi je iznimno žao jer je Inicijativa odlična. Uz vidljive socijalne razlike među djecom koje bi se sigurno smanjile, učiteljice bila lakše stvorile grupnu pripadnost u razredu i pripadnost školi, a to bi sigurno doprinjelo boljoj disciplini i radu na nastavi.
Kod nas u školi su niži razredi, pogotovo učenici, jako zainteresirani. Viši razredi su protiv. Normalno da kada djeca uđu u pubertet više ne možemo ispravljat krivine ali sa ovim mlađima, pogotovo djecom koja još nisu krenula u školu još možemo i mislim da trebamo. Lijepo bi bilo da svako dijete započne školovanje u školskoj odori, neopterećeno kakvu majicu mora imati prvi dan škole i kakve tenisice.
U nižim razredima osnovne škole odjeću i obuću biraju roditelji a ne djeca. Roditelji nažalost biraju modne marke prije nego djeca spoznaju vrijednost novca i rada a istovremeno se uspoređuju i natječu. I bilo bi dobro da se djecu nauči što duže živjeti bez modnih marki. Da budu što duže djeca. Iskusila sam to na svojoj djeci iako kod kuće nikada nismo naglašavali imena brendova niti pridavali neku važnost kupovini, svejedno su pitali i ponekad tražili nešto jer su to imali njihovi prijatelji. Svaka generacija sve ranije počinje.
Čitam ovdje teme o odjeći i obući i koliko mame ulažu u kupovinu i pitam se, ako dijete u vrtiću ima 20 majica i 15 trenirki, koliko će imati u pubertetu. Kada i sami požele birati odjeću. Ušteda novaca kroz uniforme bi definitivno bila značajna za svaku kuću.
ballena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 20:09   #500
zakaj bi netko morao osjećati pripadnost bilo kakvoj ustanovi?
djecu treba učiti nekim vrijednostima koje se očito sve više zaboravljaju u ovom društvu i to počevši od obitelji, te se u školi nadovezati, ali ne na način da ih se uniformira i ukalupljuje.
i zakaj misliš da bi se uniformama uštedjelo na odjeći? i da se uvedu dijete sigurno neće u njoj prvesti cijeli dan nego će se presvući kada dođe doma ili negdje ide tak da kaj se tiče kupovine odjeće niš se ne mijenja (barem ne kod mene).
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.