Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2011., 18:29   #1
Ceruloplazmin i bakar

Doktor me poslao na pretrage bakra i ceruloplazmina. Nalazi još nisu gotovi.
Što znači kad su referentni intervali povišeni ili sniženi ? Zapravo što su to ceruloplazmin i bakar? Ako netko zna o ovome da mi odgovori. Hvala.
pppp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 23:47   #2
Ceruloplazmin je enzim za koji je vezana većina bakra (cca 90%) u krvnoj plazmi, a što je bakar valjda znaš (kemijski element koji ima svoju ulogu u organizmu).

Koncentracija bakra je povišena kod solidnih tumora, leukemije, ciroze jetre, infekcija, hemotoraksa, tireotoksikoze, reumatskog artritisa, Alzheimera, šizofrenije, O-K poremećaja, itd. Snižen je kod Wilsonove bolesti, nefrotskog sindroma, kwashiorkora, Menkesove bolesti, C hipervitaminoze...

Ove pretrage su posebno značajne kod dijagnostike Wilsona, jer je za njega karakteristično smanjenje količine bakra u plazmi i povećanje u urinu. Sudeći po tvojim dosadašnjim javljanjima, i on dolazi u obzir.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 11:37   #3
Hvala na prethodnom odgovoru. Ovih dana trebam ići na kontrolu. Nalazi nisu sjajni. Bakar i ceruloplazmin su sniženi. U velikoj sam neizvjesnosti.Bojim se onog najgoreg. Molim savjet.
pppp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 20:10   #4
Možeš li nam napisati te vrijednosti za krv i mokraću? Ako govorimo o smanjenoj vrijednosti bakra u krvi, onda sve upućuje na Wilsonovu bolest. Definitivna dijagnoza se dobije biopsijom jetre i PH nalazom. Prognoza ove bolesti uglavnom je dobra.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:39   #5
Imam samo nalaz za krv. Referentni interval je 80-160 a kod mene je 66. Ceruloplazmin-referentni interval je 20-60 a kod mene je 18. Objasni mi tu dobru prognozu?
pppp is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 16:19   #6
Quote:
pppp kaže: Pogledaj post
Imam samo nalaz za krv. Referentni interval je 80-160 a kod mene je 66. Ceruloplazmin-referentni interval je 20-60 a kod mene je 18. Objasni mi tu dobru prognozu?
Dobra prognoza znači da ako i je wilsonova bolest u pitanju najbitnije ju je dijagnosticirati i liječiti. Uz redovnu i doživotnu terapiju možete živjeti sasvim normalno (naravno - što manje alkohola :-) pogotovo ako je u pitanju samo hepatalni oblik. Malo je više problema s neurološkim oblikom ali ponavljam najbitnije je što je moguće ranije postaviti dijagnozu.
Javite nam nalaze
Pozz
BRUNA41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 20:45   #7
Evo Bruna ti je dobro objasnila. U slučaju da se potvrdi dijagnoza, postoje lijekovi koji će uspostaviti ravnotežu bakra (u prvom redu penicilamin) i omogućiti oporavak jetre, u slučaju da nije došlo do teških oštećenja. Oporavak može trajati do nekoliko mjeseci.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 22:37   #8
Quote:
pppp kaže: Pogledaj post
Doktor me poslao na pretrage bakra i ceruloplazmina. Nalazi još nisu gotovi.
Što znači kad su referentni intervali povišeni ili sniženi ? Zapravo što su to ceruloplazmin i bakar? Ako netko zna o ovome da mi odgovori. Hvala.
Koliko sam te razumio na pp. ti imaš smanjene vrijednosti bakra ?!

Vidim da su kolege prije mene inteligentno odgovorile na tvoje pitanje. Je želim samo pitanje nadopuniti pitanjem : jesi li u zadnje vrijeme uzimao (adeno)kortikosteroide ?

Sve ostalo je već odgovoreno.
Ispričavam se što odgovaram s malim zakašnjenjem na tvoj pp.
Pišem na javnom da mogu svi pročitati koji imaju problem kao i ti.

Imaš li kakve simptome bolesti ? Neuropatije, hipokromnu anemiju, hipotoniju, neurološke deficite, osteoporozu i deficite vezivnog tkiva i slično ??
__________________
U selu svi pošteni, a mog prasca nema...
Fra Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2016., 20:35   #9
Pitanje, moze li se ovo vaditi u bilo kojoj bolnici u ZG ? Hvala.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2018., 15:04   #10
Question

Quote:
Fra Ante kaže: Pogledaj post
Koliko sam te razumio na pp. ti imaš smanjene vrijednosti bakra ?!

Vidim da su kolege prije mene inteligentno odgovorile na tvoje pitanje. Je želim samo pitanje nadopuniti pitanjem : jesi li u zadnje vrijeme uzimao (adeno)kortikosteroide ?

Sve ostalo je već odgovoreno.
Ispričavam se što odgovaram s malim zakašnjenjem na tvoj pp.
Pišem na javnom da mogu svi pročitati koji imaju problem kao i ti.

Imaš li kakve simptome bolesti ? Neuropatije, hipokromnu anemiju, hipotoniju, neurološke deficite, osteoporozu i deficite vezivnog tkiva i slično ??
Mene zanima da li netko može objasniti povezanost polineuropatija sa manjkom bakra i smanjenim vrijednostima cerupoplazmina te ulogu kortikosteroida
Hvala!

Zadnje uređivanje Ohaii : 05.10.2018. at 15:07. Reason: Gramatika
Ohaii is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.