Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2012., 02:22   #1
O razlozima za ateizam

Ljudi se često pozivaju na razum i na racionalnost ateizma. Navodno se vjera ne može obraniti razumom. Međutim, argumenti ateista protiv religije u zadnje vrijeme se svode na trivijalije i petljanja sa silogizmima. Recimo, ako Bog sve zna, kako je moguća slobodna volja i slični "argumenti".

Postoje i oni banalni argumenti koje papagajski ponavljaju ljudi poput Richarda Dawkinsa kada primjerice kažu da nema dokaza za postojanje Boga. Taj argument je zanimljiv jer zapravo i nije argument protiv religije, nego prebacivanje tereta dokaza na vjernika. Dakle u tom slučaju se događa nešto smiješno da se prebacivanje tereta dokaza uzima kao argument protiv postojanja Boga.

To samo spominjem jer postoji pozadina iza tih "argumenata". Pored toga što ateisti vjeruju da su time stvarno opovrgnuli postojanje Boga, oni imaju i razloge zašto ponavljaju te argumente. Ateizam je u posljednje vrijeme često vezan uz neke druge društvene fenomene. Ono što ćete vidjeti jest da brane homoseksualne brakove i homoseksualnost, otpužuju tradicionalna društva za primitivizam i nazadnost, vide nešto genijalno u branjenju promiskuiteta, misle da je pobačaj također nešto što se podrazumijeva, pored toga su veliki obožavatelji liberalne demokracije i neke varijante liberalizma.

Također je interesantno da neki od tih ateista govore da ateizam nije skup vjerovanja, nego odsutstvo vjerovanja. Naime, odsutstvo vjerovanja u Boga. Povijesno gledano (a i dan danas) postojali su ateisti koji nisu mislili da su promiskuitet ili homoseksualizam na bilo koji način povezani s nevjerovanjem u Boga. To uopće ne bi trebalo biti povezano. Međutim, ako pogledate današnje promotore ateizma i razne ateističke organizacije, vidjet ćete da su uvijek povezani s raznoraznim udrugama koje se bave ljudskim pravima, pa lezbijskim i feminističkim udrugama, LGBT udrugama i sl. Ono što želim predložiti jest da ateizam ima jako malo veze s ovim gore spomenutim, navodno racionalnim, argumentima i ima jako puno veze s frustracijama članova tih udruga koje zagovaraju načine života koje sam spomenuo. Nije da im smeta što vjernici navodno čine logičke pogreške u zaključivanju, nego žele dobiti moć da promijene način života ljudi.

Što se tiče gorespomenutih argumenata, vjernik može uvijek reći da nije za svako uvjerenje potrebna evidencija. Ateist će se morati složiti. Naime, nitko, pa ni on, ne živi u kartezijanskim sumnjama, nego uzima većinu stvari zdravo za gotovo. Jednom kada se argument prebaci na plan racionalnosti ateističke kritike, tj. kada se sama kritika dovede u pitanje, ateist je u velikoj nevolji jer ne može generalno obraniti ono što mu daje pogon da napada religiju. Ateisti poput Dawkinsa odgovaraju da im je stalo do istine. Ono što je imbecilno u tom odgovoru jest da postoji bezbroj neistinitih uvjerenja koje ljudi drže. Zašto se ne bavi tim uvjerenjima umjesto religijskih uvjerenja? Jednom kada se postavi to pitanje, postaje očita razina samoobmane ljudi poput Richarda Dawkinsa.

Dakle moja je teza da se ateizam svodi na želju za mijenjanje ljudi i svijeta. To se nužno svodi na želju za moć. U svijetu u kojemu je to jedan od glavnih uzroka ratova i nasilja, je li to uistinu toliko racionalan nagon kao što ateisti tvrde?
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.

Zadnje uređivanje Davor000 : 17.03.2012. at 02:34.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 03:48   #2
Razloga za ateizam ima poprilicno mnogo, ako si spreman sagledati stvari kritički. Evo sam si dao primjer "slobodna volja i sveznajuci bog". Tebi je to "glupo", dosadno i trivijalno pitanje na kojeg ti, a niti jedan teolog ili filozof pak nemozete dati odgovor.

Pitanje kao što je "Ako je bog svemoguć, sveznajući i savršen, zašto je stvorio Adama i Evu kada je vec unaprjed znao da ce to dovesti do njihove smrti te prokletska cjelog ljudskog roda" je tebi glupo, ali to je suština krščanskog vjerovanja. Zašto sam ja proklet? Ovo je potpuno legitimno pitanje na koje ti nemaš odgovor.

Problem je što ima ovakvih pitanja mali milijun, a razlika je u tome da se ja nemogu pomiriti sa "tajnom vjere" kao što ti mozes. Ja se nemogu pomiriti sa činjenicom da sam od početka zivota proklet istocnim grjehom za koji nisam kriv niti sam imao slobodnu volju da biram tako živjeti, vec su to za mene navodno napravili Adam i Eva. Nemogu se pomiriti sa time da su zbog Adama i Eve toliki ljudi po krščanskom vjerovanju završili u paklu a da svemoguci dobri otac, koji je znao da ce to tako zavrsiti, nije nista napravio. Eto ti jedan razlog za ateizam, a ima ih još tisuću.
kvasteriks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 04:01   #3
Quote:
kvasteriks kaže: Pogledaj post
Razloga za ateizam ima poprilicno mnogo, ako si spreman sagledati stvari kritički. Evo sam si dao primjer "slobodna volja i sveznajuci bog". Tebi je to "glupo", dosadno i trivijalno pitanje na kojeg ti, a niti jedan teolog ili filozof pak nemozete dati odgovor.
Postoji bezbroj odgovora. Teolozi i filozofi konstantno pišu knjige o tome.

Quote:
Pitanje kao što je "Ako je bog svemoguć, sveznajući i savršen, zašto je stvorio Adama i Evu kada je vec unaprjed znao da ce to dovesti do njihove smrti te prokletska cjelog ljudskog roda" je tebi glupo, ali to je suština krščanskog vjerovanja. Zašto sam ja proklet? Ovo je potpuno legitimno pitanje na koje ti nemaš odgovor.
To pitanje nije suština kršćanskog vjerovanja.

Quote:
Problem je što ima ovakvih pitanja mali milijun, a razlika je u tome da se ja nemogu pomiriti sa "tajnom vjere" kao što ti mozes. Ja se nemogu pomiriti sa činjenicom da sam od početka zivota proklet istocnim grjehom za koji nisam kriv niti sam imao slobodnu volju da biram tako živjeti, vec su to za mene navodno napravili Adam i Eva. Nemogu se pomiriti sa time da su zbog Adama i Eve toliki ljudi po krščanskom vjerovanju završili u paklu a da svemoguci dobri otac, koji je znao da ce to tako zavrsiti, nije nista napravio. Eto ti jedan razlog za ateizam, a ima ih još tisuću.
Svaka ljudska aktivnost i svako djelovanje nose sa sobom milijun pitanja. Ne vidim gdje tvoje mišljenje o tim pitanjima vodi osim u radikalni skepticizam. Već sam spomenuo ovo pod "kartezijanske sumnje". Dakle, predvidio u uvodnom postu. Nisam tražio razloge za ateizam (to bi bila glupost), nego sam napisao nešto o tome što je prešutno u kritici religije.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 04:12   #4
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Postoji bezbroj odgovora. Teolozi i filozofi konstantno pišu knjige o tome.
Zato kažem, nisu odgovorili na to pitanje smisleno. Pišu se knjige od 3. st pa svatko ima svoje mišljenje na to pitanje, ali se smislen odgovor nemože dati jer je sama situacija posebi logički kontradiktorna.

Quote:
To pitanje nije suština kršćanskog vjerovanja.
Za mene jest. Da me netko stavi u zatvor i kaze "Eto, radi ovako ili..." prvo šta bih napravio je pitao zašto sam u zatvoru. Odgovor u maniri "Tvoj prapradjed je napravio sranje..." me nebi zadovoljilo

Quote:
Svaka ljudska aktivnost i svako djelovanje nose sa sobom milijun pitanja. Ne vidim gdje tvoje mišljenje o tim pitanjima vodi osim u radikalni skepticizam. Već sam spomenuo ovo pod "kartezijanske sumnje". Dakle, predvidio u uvodnom postu. Nisam tražio razloge za ateizam (to bi bila glupost), nego sam napisao nešto o tome što je prešutno u kritici religije.
Pa to što si napisao nema veze sa razlozima za ateizam. Mogao bih ja reći da je razlog za vjeru uhljebljivanje ljudi i kolektivna hipnoza poslušnih ovčica ali neznam dali bi se ti sa time složio.
kvasteriks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 04:22   #5
Quote:
kvasteriks kaže: Pogledaj post
Zato kažem, nisu odgovorili na to pitanje smisleno. Pišu se knjige od 3. st pa svatko ima svoje mišljenje na to pitanje, ali se smislen odgovor nemože dati jer je sama situacija posebi logički kontradiktorna.
Kako znaš da nisu odgovorili smisleno? Jesi li pročitao što su napisali i pokazao gdje su pogriješili ili samo unaprijed to tako tvrdiš bez da znaš koga i što kritiziraš?

Quote:
Za mene jest. Da me netko stavi u zatvor i kaze "Eto, radi ovako ili..." prvo šta bih napravio je pitao zašto sam u zatvoru. Odgovor u maniri "Tvoj prapradjed je napravio sranje..." me nebi zadovoljilo
Ne vidim kakve veze ima zatvor s pitanjem o stvaranju Adama i Eve? Osim toga, nigdje ne piše da je Bog prokleo ljude. To naprosto nije kršćanska doktrina.

Quote:
Pa to što si napisao nema veze sa razlozima za ateizam. Mogao bih ja reći da je razlog za vjeru uhljebljivanje ljudi i kolektivna hipnoza poslušnih ovčica ali neznam dali bi se ti sa time složio.
Nećeš to saznati jer nema veze s temom.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 04:30   #6
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Kako znaš da nisu odgovorili smisleno? Jesi li pročitao što su napisali i pokazao gdje su pogriješili ili samo unaprijed to tako tvrdiš bez da znaš koga i što kritiziraš?
Baš zato što sam takve stvari čitao i govorim o tome. Jednostavno ne postoji odgovor koji može zadovoljit čovjeka jer se definicija krščanskog boga nemože logički uklopit u odgovor. Apologije sam se načitao ali odgovor nisam našao.

Quote:
Ne vidim kakve veze ima zatvor s pitanjem o stvaranju Adama i Eve? Osim toga, nigdje ne piše da je Bog prokleo ljude. To naprosto nije kršćanska doktrina.
Ima velike veze. Pošto su Adam i Eva napravili prvi grijeh, nakon kojega su postali smrtni i grješni, sve generacije nadalje snose njihovu krivicu. Rodiš se proklet istočnim grijehom. To je suština krščanske doktrine, nemoj spinat.

Quote:
Nećeš to saznati jer nema veze s temom.
Odgovor je već poznat.
kvasteriks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 11:18   #7
Quote:
kvasteriks kaže: Pogledaj post
Razloga za ateizam ima poprilicno mnogo, ako si spreman sagledati stvari kritički. Evo sam si dao primjer "slobodna volja i sveznajuci bog". Tebi je to "glupo", dosadno i trivijalno pitanje na kojeg ti, a niti jedan teolog ili filozof pak nemozete dati odgovor.

Pitanje kao što je "Ako je bog svemoguć, sveznajući i savršen, zašto je stvorio Adama i Evu kada je vec unaprjed znao da ce to dovesti do njihove smrti te prokletska cjelog ljudskog roda" je tebi glupo, ali to je suština krščanskog vjerovanja. Zašto sam ja proklet? Ovo je potpuno legitimno pitanje na koje ti nemaš odgovor.

Problem je što ima ovakvih pitanja mali milijun, a razlika je u tome da se ja nemogu pomiriti sa "tajnom vjere" kao što ti mozes. Ja se nemogu pomiriti sa činjenicom da sam od početka zivota proklet istocnim grjehom za koji nisam kriv niti sam imao slobodnu volju da biram tako živjeti, vec su to za mene navodno napravili Adam i Eva. Nemogu se pomiriti sa time da su zbog Adama i Eve toliki ljudi po krščanskom vjerovanju završili u paklu a da svemoguci dobri otac, koji je znao da ce to tako zavrsiti, nije nista napravio. Eto ti jedan razlog za ateizam, a ima ih još tisuću.
To su razlozi za ireligioznost ( antireligioznost ) ni jedan nije antiteistički.
( tj "ateistički")
Kakvu primjedbu ( razlog ) samozvani ateizam ima protiv panteizma ili ideje da je svemir ( univerzum ) organizam ?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 11:34   #8
Želja za moći je ljudima imanentna, što bi rekao M. Foucault, i to nije nešto negativno nego je naprosto ljudska karakteristika. Ne vidim po čemu bi vjernici bili lišeni želje za moći, za mijenjanjem drugih ljudi i svijeta, a pogotovo religijske institucije. Upravo su vjernici ti koji svoj svjetonazor naveliko pokušavaju svima nametati, naravno, uz pomoć svoje crkvene institucije. Za to u nekim zemljama imaju i državnu potporu, kao npr. u Hrvatskoj.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 21:53   #9
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Želja za moći je ljudima imanentna, što bi rekao M. Foucault, i to nije nešto negativno nego je naprosto ljudska karakteristika. Ne vidim po čemu bi vjernici bili lišeni želje za moći, za mijenjanjem drugih ljudi i svijeta, a pogotovo religijske institucije. Upravo su vjernici ti koji svoj svjetonazor naveliko pokušavaju svima nametati, naravno, uz pomoć svoje crkvene institucije. Za to u nekim zemljama imaju i državnu potporu, kao npr. u Hrvatskoj.
Dobrim si dijelom u pravu. Ono gdje se moja mladenačka anarhistička perspektiva upetljala u uvodni tekst jest upravo kod tvrdnje da je riječ o želji za moći. To dolazi do izražaja kod promjene perspektive između onih koji priznaju institucije i onih koji ne. Prvi neće reći da te institucije žele moć, nego da su nekom smislu racionalne (ne nužno racionalne u instrumentalnom smislu) dok će oni koji ne vide racionalnost u instituciji vidjeti iracionalnu želju za moći. Mislim da zato nije potreban posljednji dio uvodnog posta: upravo zato što pretpostavlja ono što trebam dokazati. No možda se može gledati na njega kao konkluziju argumenta kroz cijeli post.

Ono što smatram problematičnim kod ovoga što kažeš jest to da ako prihvatimo da je sve to igra moći, nedostaje bilo kakav racionalan razlog za opredjeliti se za KC ili za liberalni progresivizam. Oba izbora su jednako dobra (ili loša, ovisno o perspektivi) polazišta.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 08:26   #10
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Dobrim si dijelom u pravu. Ono gdje se moja mladenačka anarhistička perspektiva upetljala u uvodni tekst jest upravo kod tvrdnje da je riječ o želji za moći. To dolazi do izražaja kod promjene perspektive između onih koji priznaju institucije i onih koji ne. Prvi neće reći da te institucije žele moć, nego da su nekom smislu racionalne (ne nužno racionalne u instrumentalnom smislu) dok će oni koji ne vide racionalnost u instituciji vidjeti iracionalnu želju za moći. Mislim da zato nije potreban posljednji dio uvodnog posta: upravo zato što pretpostavlja ono što trebam dokazati. No možda se može gledati na njega kao konkluziju argumenta kroz cijeli post.

Ono što smatram problematičnim kod ovoga što kažeš jest to da ako prihvatimo da je sve to igra moći, nedostaje bilo kakav racionalan razlog za opredjeliti se za KC ili za liberalni progresivizam. Oba izbora su jednako dobra (ili loša, ovisno o perspektivi) polazišta.
Najprije, društvena moć ima razne manifestacije i oblike, a može se i transformirati na razne načine. To što će netko "reći" ne mijenja fenomen društvene moći. Reći će ono što vidi, misli ili doživljava, ali to ne znači da poznaje i razumije fenomen. Mnogima to nije ni bitno. Dovoljno im je to što vjeruju. Ali, sigurno je da društvene institucije imaju veću društvenu moć nego pojedinci, npr. institucija KC. Sličnu instituciju ateisti nemaju, pa su u institucionalnom smislu manje moćni od "etabliranih" vjernika, a ne više, što ti tvrdiš.
To što se tradicionalna religioznost, prema sociološkim istraživanjima, uvijek u pravilu više veže za konzervativnije stavove, za tradicionalni koncept obitelji, što više odbacuje alternativne forme obitelji, što više odbacuje pravo izbora žene na odluke o rađanju, umjetnu oplodnju i homoseksualni brak, nije nikakva argumentacija protiv ateizma, nego je naprosto pokazatelj konsistentnosti tradicionalnog religijskog svjetonazora. Taj svjetonazor se, naime, upravo i sastoji od takvih konzervativnih stavova koje zastupa, brani i prenosi glavna institucija moći u toj vrsti religije - KC. Inače, nije točno da altrnativne forme obitelji, pravo žene na odluke o rađanju i toleranciju prema homoseksualnosti zastupaju samo ateisti, nego i svi oni koji nisu tradicionalni vjernici, dakle koji nisu pod utjecajem moći KC i njezine doktrine.

Zadnje uređivanje north wind : 19.03.2012. at 08:32.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 14:05   #11
Quote:
kvasteriks kaže: Pogledaj post
Razloga za ateizam ima poprilicno mnogo, ako si spreman sagledati stvari kritički.
točno

Quote:
kvasteriks kaže: Pogledaj post
Evo sam si dao primjer "slobodna volja i sveznajuci bog". Tebi je to "glupo", dosadno i trivijalno pitanje na kojeg ti, a niti jedan teolog ili filozof pak nemozete dati odgovor.

Pitanje kao što je "Ako je bog svemoguć, sveznajući i savršen, zašto je stvorio Adama i Evu kada je vec unaprjed znao da ce to dovesti do njihove smrti te prokletska cjelog ljudskog roda" je tebi glupo, ali to je suština krščanskog vjerovanja. Zašto sam ja proklet? Ovo je potpuno legitimno pitanje na koje ti nemaš odgovor.

Problem je što ima ovakvih pitanja mali milijun, a razlika je u tome da se ja nemogu pomiriti sa "tajnom vjere" kao što ti mozes. Ja se nemogu pomiriti sa činjenicom da sam od početka zivota proklet istocnim grjehom za koji nisam kriv niti sam imao slobodnu volju da biram tako živjeti, vec su to za mene navodno napravili Adam i Eva. Nemogu se pomiriti sa time da su zbog Adama i Eve toliki ljudi po krščanskom vjerovanju završili u paklu a da svemoguci dobri otac, koji je znao da ce to tako zavrsiti, nije nista napravio. Eto ti jedan razlog za ateizam, a ima ih još tisuću.
Pisanje o stvaranju je slikoviti prikaz.

Ti imaš priliku 'Adamovu' i priliku 'Kristovu'(Isusovu) da propadneš u stablu tijelesnog sjemena ili da rasteš i živiš u tijelu nebeskog sjemena.

Di je 'Adam' pao ti možeš proć. Nasljedstvo sjemena tijela je smrt, naslijedstvo sjemena duha je život.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 21:53   #12
Quote:
kvasteriks kaže: Pogledaj post
Razloga za ateizam ima poprilicno mnogo, ako si spreman sagledati stvari kritički. Evo sam si dao primjer "slobodna volja i sveznajuci bog". Tebi je to "glupo", dosadno i trivijalno pitanje na kojeg ti, a niti jedan teolog ili filozof pak nemozete dati odgovor.

Pitanje kao što je "Ako je bog svemoguć, sveznajući i savršen, zašto je stvorio Adama i Evu kada je vec unaprjed znao da ce to dovesti do njihove smrti te prokletska cjelog ljudskog roda" je tebi glupo, ali to je suština krščanskog vjerovanja. Zašto sam ja proklet? Ovo je potpuno legitimno pitanje na koje ti nemaš odgovor.

Problem je što ima ovakvih pitanja mali milijun, a razlika je u tome da se ja nemogu pomiriti sa "tajnom vjere" kao što ti mozes. Ja se nemogu pomiriti sa činjenicom da sam od početka zivota proklet istocnim grjehom za koji nisam kriv niti sam imao slobodnu volju da biram tako živjeti, vec su to za mene navodno napravili Adam i Eva. Nemogu se pomiriti sa time da su zbog Adama i Eve toliki ljudi po krščanskom vjerovanju završili u paklu a da svemoguci dobri otac, koji je znao da ce to tako zavrsiti, nije nista napravio. Eto ti jedan razlog za ateizam, a ima ih još tisuću.
Moram te ispraviti. Razlog je ISKONSKI grijeh. Grijeh koji si pocinio u duhovnom kraljevstvu. Prvo u kratko. Ti si onaj Pali anđeo koji se prije puno eona odmetnuo s Luciferom od Nebeskoga oca. Prvo stvaranje je bilo duhovno,nakon pada usljedilo je stvaranje zemaljskoga carstva u kojem su te pale duse,ti pali anđeli dobili novu priliku iskupljenja. Adam je pao,a bio je prvi utjelovljeni duh u materiju. Tu na zemlji ti je prilika vratiti se Ocu,a upute su ti u Sv Pismu. Da ne duljim ima toga jako jako puno. Ono bitno ti moram naglasiti da jesi,iako se ne sjecas odbacio Boga,Oca. Da se sjecas svoga cina,zbog straha bi odmah nakon ujelovljenja tu u tijelu odabrao Oca i sluzio mu jer bi znao svu agoniju koju si prolazio nakon pada,no to bi bilo iz straha a ne iz ljubavi i slobodne volje. Razlog zasto je OTac izbrisao sjecanje na to je da ne dira tvoju slobodnu volju.
Zoran1985T is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 22:52   #13
Posto je polovica modetora na ovome forume toliko postena te bana/daje opomene na postove ne koje krsi pravila nego one kojima se njima ne svidjaju, ne vidim preveliki smisao mojih daljnih postova..

Za sve one koji odbijaju vjerovati/prihvatiti u kreatora svemira/tj. Boga
Imam 2 zadace:
1. je neka provjere kolike su sanse da jedan proton nastane slucajno te provjeriti koliko je sekundi proslo od pocetka vremena(svemira)
2. Malo proučite DNK ljudi, uostalom svakog živog bica pa cete možda shvatiti..

Vase ne vjerovanje u Boga nece učiniti da Bog ne postoji, ako ja ne vjerujem u agregatna stanja to ne znače da ne postoje nego samo da sam lud jer su svugdje oko nas...
Isto je sa Bogom, nevjerojatnim skladom u svemiru, u čovjeku, kod životinja na zemlji, "zlatni rez"

Ni jedan ozbiljni znanstvenik ne odbija tvrdnju da je sve intelignetno dizajnirano(čak ni Richard Dawkins, kod kojeg ni jedna teorija nije dokazana nego samo pobijena)

Mislim da je vrijeme da prestanete biti djeca koja stvaraju iluzije bez dokaza..Svi koji ne vjeruju u Kreatora su zapravo najveci vjernici samo se njihova vjera zove "Darwinova evolucija"...

Da zavrsim sa citatom prema mnogima najveceg znanstvenika ikada.

"U pogledu takvog sklada u svemiru kojeg ja, sa svojim ograničenom ljudskim umom sam spreman prepoznati , jos uvijek postoji ljudi koji govore kako nema Boga. Ali ono sto me veoma ljuti jeste da su me citirali za potporu takvih pogleda" - Albert Einstein

A one koji odbijaju vjerovati/prihvatiti kreatora nazvao je "fanatičnim ateistima"
Anketno pitanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 22:59   #14
Quote:
Anketno pitanje kaže: Pogledaj post
Posto je polovica modetora na ovome forume toliko postena te bana/daje opomene na postove ne koje krsi pravila nego one kojima se njima ne svidjaju, ne vidim preveliki smisao mojih daljnih postova..

Za sve one koji odbijaju vjerovati/prihvatiti u kreatora svemira/tj. Boga
Imam 2 zadace:
1. je neka provjere kolike su sanse da jedan proton nastane slucajno te provjeriti koliko je sekundi proslo od pocetka vremena(svemira)
2. Malo proučite DNK ljudi, uostalom svakog živog bica pa cete možda shvatiti..

Vase ne vjerovanje u Boga nece učiniti da Bog ne postoji, ako ja ne vjerujem u agregatna stanja to ne znače da ne postoje nego samo da sam lud jer su svugdje oko nas...
Isto je sa Bogom, nevjerojatnim skladom u svemiru, u čovjeku, kod životinja na zemlji, "zlatni rez"

Ni jedan ozbiljni znanstvenik ne odbija tvrdnju da je sve intelignetno dizajnirano(čak ni Richard Dawkins, kod kojeg ni jedna teorija nije dokazana nego samo pobijena)

Mislim da je vrijeme da prestanete biti djeca koja stvaraju iluzije bez dokaza..Svi koji ne vjeruju u Kreatora su zapravo najveci vjernici samo se njihova vjera zove "Darwinova evolucija"...

Da zavrsim sa citatom prema mnogima najveceg znanstvenika ikada.

"U pogledu takvog sklada u svemiru kojeg ja, sa svojim ograničenom ljudskim umom sam spreman prepoznati , jos uvijek postoji ljudi koji govore kako nema Boga. Ali ono sto me veoma ljuti jeste da su me citirali za potporu takvih pogleda" - Albert Einstein

A one koji odbijaju vjerovati/prihvatiti kreatora nazvao je "fanatičnim ateistima"
Ateisti u pravilu ne odbijaju vjerovati u Boga. Oni o njemu niti ne razmišljaju, jer zašto trošiti vrijeme razmišljajući o nečemu što ne postoji.
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 23:23   #15
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ateisti u pravilu ne odbijaju vjerovati u Boga. Oni o njemu niti ne razmišljaju, jer zašto trošiti vrijeme razmišljajući o nečemu što ne postoji.
a kako netko zna što ne postoji?

izuzev boldanog, ja se slažem; problem je što ovi forumski diskutanti (o pitanjima vjere/ateizma) jednostavno ne bi pripadali u tu kategoriju. preokupacija je, jednostavno, prejaka, a da bi zvučalo vjerodostojno
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda

Zadnje uređivanje friendship : 27.10.2014. at 23:30.
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 08:45   #16
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Oni o njemu niti ne razmišljaju, jer zašto trošiti vrijeme razmišljajući o nečemu što ne postoji.
Ne kužim zašto to misliš?!

Religija i vjera su kompleksne i vrlo raširene društvene pojave. Ako te zanima društvo, želiš znati nešto o njemu, religija i vjera su obavezne stvari za proučavanje. Bio ti ateist ili teist...

Da se sad ne natežemo 10 postova jel to što si rekla točno ili nije.
Ja sam ateist, a poprilično me zanimaju religija i vjera, te sam se po tim pitanjima dosta obrazovao...
Ergo, tvoja izjava je netočna, jer je pred sobom ateist koji razmišlja o bogu.
DarthZly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 09:16   #17
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
...uvodni post...
IMHO, muljaš kao i tvoji prijatelji vjernici, elaboriram večeras, kad ću imati vremena...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 10:07   #18
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
IMHO, muljaš kao i tvoji prijatelji vjernici, elaboriram večeras, kad ću imati vremena...
I ja ću tebe intelektualće. Kad se vratim s puta. Pazi se Janeza ateistični balončiću
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 13:43   #19
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
I ja ću tebe intelektualće. Kad se vratim s puta. Pazi se Janeza ateistični balončiću
Od tebe još nisam pročitao više od tri proste rečenice, tak' da ono, nisam baš zabrinut, ti bi mogao s onim Janezom fino raspravljati, on tebi neku uvredu, ti njemu...

'ateistični balončiću'? Ono, stvarno, grow up, ili odi na neki dječji forum, radi takvih prosipanja su vjernici na lošem glasu...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 14:47   #20
Mislim da se ne radi toliko o razlozima ZA ateizam koliko se radi o razlozima PROTIV teizma, točnije KC. Upravo na ovom pdf-u (čast izuzetcima naravno) se ogleda ovakva situacija. Dokazivaje o postojanju Boga i dokazivanju njegova ne postojanja je sama po sebi apsurd u svim svojim leksičkim pa tako i misitičnim oblicima.

Na ovom pdf-u pa i općenito u društvenom životu stalno je prisutan taj "sukob" između kršćanske etike i ateističkog humanizma. Zašto je to tako?

Razlog leži u vjernicima i ateistima naravno. Naime, teološki uvjereni vjernici, a to su oni koji svoju vjeru poznaju i znaju je razumski "opravdati", redovito su kulturni ljudi. Takvi su i racionalno uvjereni ateisti, pa su te dvije grupacije međusobno odmah snošljive. Mogu jedni s drugima surađivati, ne smetajući si međusobno. Mogu jedni druge duhovno obogaćivati i jedni druge poticati na samokritičnost. Ali kad je riječ o vjernicima koje možemo nazvati tradicionalnim, koji vjeruju zato što je to tradicija sredine u kojoj žive, a ne zato što su sami izgradili ili nadogradili svoj osobni religijski stav, i kad je riječ o emotivnim ateistima, koji su zanijekali tradicionalnog Boga, ali svoj ateizam nisu racionalno osmislili, onda je to pravo vrelo nesporazuma, netrpeljivosti i animoziteta.

Sociolozi koji se bave izučavanjem religije i nereligioznosti ("Prilozi izučavanju nereligioznosti i ateizma", Institut za društvena istraživanja Sveučilišta u Zagrebu, 1991.) kažu da kad bismo sve vjernike pretvorili u teološki naobražene, a sve ateiste u filozofski naobražene (racionalne ateiste), onda bismo i religiju i ateizam mogli potpunije definirati, te bi uvidjeli da postoje mnogi duhovni mostovi između jednih i drugih. No, ideološka isključivost i zagriženost te mostove ruše.

Naime, pojava ateizma i religije nisu dokraja odijeljene, koliko god zahvaćene drugačijim izvođenjem. Religija i ateizam prolaze iz istih izvora, smještenih u čovjekovu potrebu da sebe situira u svijetu u kojem živi, odredi svoje ideje vodilje, odluči o tome koje će vrednote preferirati. Dok to jedni čine upirući pogled u transcendenciju, dotle se drugi više oslanjaju na ljudsku autonomnost. Svi međutim nastoje svoje prisustvo učiniti značajnijim i smislenijim.

Češki neomarksist Machoveč naziva „punoljetnim ateistima“ one koji odbacuju antireligiozni, antiklerikalni i anticrkveni ateizam, smatrajući te oblike ateizma „primitivnim, neljudskim i zaostalim“. Jednako tako, punoljetnim kršćanima bi mogli nazvati one koji razumski promišljaju svoje vjerovanje, koji su tolerantni prema stavovima drugih, ali ujedno sposobni iznaći opravdanje vrijednosti svojih stavova.
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:52.