Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2017., 22:42   #7741
Quote:
Zvone99 kaže: Pogledaj post
Prosle godine je na eseju bilo pitanje:"Predstavi poetiku romana Povratak Filipa Latinovicza!" Kako bi na to trebalo odgovoriti? (u slucaju da slicno pitanje bude ove godine)
Wtf poetika romana Ja bih napisala da je poetski nacin na koji Filip dozivljava svijet, premda je taj dozivljaj, zbog njegove unutarnje razdijeljenosti, vise groteskan nego lijep u poetskom smislu. Poetski elementi se vide i u esejistickim digresijama o umjetnosti. Neka mi netko kaze da li je to ok odgovor...
La chupacabra 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 22:47   #7742
Imam pitanje vezano za temu hrvatsko pjesnistvo (matos, cesaric, pupacic, mihalic). Koje pjesme ovdje tocno dolaze u obzir? Pretpostavljam one koje se obradjuju u udzbeniku...?
La chupacabra 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 17:20   #7743
Quote:
La chupacabra 1 kaže: Pogledaj post
Wtf poetika romana Ja bih napisala da je poetski nacin na koji Filip dozivljava svijet, premda je taj dozivljaj, zbog njegove unutarnje razdijeljenosti, vise groteskan nego lijep u poetskom smislu. Poetski elementi se vide i u esejistickim digresijama o umjetnosti. Neka mi netko kaze da li je to ok odgovor...
A mozda se odnosi na opcenito nacin na koji Krleza pise, koja sredstva koristi, itd. No nisam siguran.
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 17:22   #7744
Quote:
La chupacabra 1 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje vezano za temu hrvatsko pjesnistvo (matos, cesaric, pupacic, mihalic). Koje pjesme ovdje tocno dolaze u obzir? Pretpostavljam one koje se obradjuju u udzbeniku...?
Vjerujem da moze doci bilo koja pjesma od tih pjesnika, bilo bi prejednostavno kad bi bile samo one iz udzbenika jer su to samo 4 pjesnika i moze se lako nauciti obrada. Mislim da moze doci bilo koja pjesma iz njihova stvaralastva. No, nadam se da nas nece zapasti pjesme.
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 23:09   #7745
Quote:
Zvone99 kaže: Pogledaj post
Prosle godine je na eseju bilo pitanje:"Predstavi poetiku romana Povratak Filipa Latinovicza!" Kako bi na to trebalo odgovoriti? (u slucaju da slicno pitanje bude ove godine)
Jednom nam je profesorica govorila o toj poetici,ali davno pa se ne sjecam skroz.Ugl. poetika romana su zapravo karakteristike romana vezano uz neko knjizevno razdoblje,npr.srednji vijek,klasicizam,romantizam,moderna...(ja bi ovdje pisao o stilu kojim je napisan roman,zasto bas spada u to razdoblje,karakteristike tog razbodlja koja se vide u djelu).
SpeedKingLV is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 20:14   #7746
Quote:
Zvone99 kaže: Pogledaj post
Vjerujem da moze doci bilo koja pjesma od tih pjesnika, bilo bi prejednostavno kad bi bile samo one iz udzbenika jer su to samo 4 pjesnika i moze se lako nauciti obrada. Mislim da moze doci bilo koja pjesma iz njihova stvaralastva. No, nadam se da nas nece zapasti pjesme.
Ali to je glupo jer znaci da bi trebalo obraditi sve zbirke pjesama sva 4 autora, dok je simic zasebna tema pod koju spada jedna zbirka sa 40ak pjesama. U svakom slucaju, i ja se nadam da nas nece zapasti pjesme.
La chupacabra 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 22:40   #7747
Baš sam danas ponovno gledala popis i čim sam vidjela Hrvatske pjesnike i Šimića pod zasebno pomislila sam da bi mogla bit usporedba Šimića i jednog od tih pjesnika.
Vi u školi pratite malo što vam profke govore, nama se prošle godine govorilo da bi mogao bit Kiklop ili Latinovicz.
Hlvdna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 13:24   #7748
Quote:
Hlvdna kaže: Pogledaj post
Baš sam danas ponovno gledala popis i čim sam vidjela Hrvatske pjesnike i Šimića pod zasebno pomislila sam da bi mogla bit usporedba Šimića i jednog od tih pjesnika.
Vi u školi pratite malo što vam profke govore, nama se prošle godine govorilo da bi mogao bit Kiklop ili Latinovicz.
Nama je profesorica rekla da misli da je "sazrelo vrijeme" za poeziju.

Inace, planira li itko citati ponovno stara djela? Meni se cini to prevelik gubitak vremena s obzirom da za to trebaju sati i sati, a umjesto toga se moze puno toga za maturu ponoviti i naucit sadrzaj s interneta.
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 22:08   #7749
Ja nekako mislim da će biti Hamlet i Kiklop usporedno, čuo sam to od dosta prijatelja iz drugih škola, a nama profesorica još od prošle godine govori kako je velika vjerojatnost da Kiklop dođe.

Ako već dođe pjesništvo nek bude A.B.Šimić.Obožavam njegove pjesme i dosta su jednostavne za analizu.
__________________
A man of genius makes no mistakes. His errors are volitional and are the portals of discovery.
MrJennings is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:50   #7750
Quote:
MrJennings kaže: Pogledaj post
Ja nekako mislim da će biti Hamlet i Kiklop usporedno, čuo sam to od dosta prijatelja iz drugih škola, a nama profesorica još od prošle godine govori kako je velika vjerojatnost da Kiklop dođe.

Ako već dođe pjesništvo nek bude A.B.Šimić.Obožavam njegove pjesme i dosta su jednostavne za analizu.
I dobro, kako usporediti Hamleta i Kiklopa?
La chupacabra 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 11:17   #7751
Ja se samo nadam da nece bit Dundo Maroje
Da, ako bude poezija, Simic je najbolji jer nije pretezak za analizu.
Inace, bude li cesce usporedni esej (2 polazna teksta i usporedba djela) ili esej o samo jednom djelu, kao sto je lani bio Latinovicz? Mi smo prije par dana pisali usporedni esej - Leone Glembay i Filip Latinovicz. Takva usporedba je lagana i moze se kvalitetno napisati.

Ne znam kako usporediti Hamleta i Kiklopa jer Kiklopa jos nisam citao. Ali profesorica kaze da vecina ucenika ne voli Kiklopa.
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 11:44   #7752
Kiklop je malo zeznut, zahtjevan je za citanje, ne razumijem zasto su uopce njega stavili na B razinu kad ga mi ni u gimnaziji nismo citali. Ali slazem se, i meni je najgori Dundo Maroje, cak bih radije Kiklopa
La chupacabra 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 18:30   #7753
Quote:
AndreaBarber kaže: Pogledaj post
Od simica vam ne moze bilo koja pjesma od njih 48doc, nego tocno jedna od onih 5-6 kolko ste obradjivali u skoli ( Ljubav, Opomena, Pjesnici...), te su navedene i u ispitnom katalogu. Nemojte eliminirati Preobrazenja zato sto mislite da je prekratko za esej od 400 rijeci, nije, mogu vam doci i dvije simiceve pjesme pa da ih izanalizirate... Esej se pise 160 minuta, imat cete dosta vremena i za koncept i za prepisat u zadacnicu, odgovorite na sve smjernice, bas na sve, cak i ako ne znate, probajte nesto napisati, sto se zakljucka tice, najcesce je zadnja smjernica zakljucak, uvod ne predugacak, 5-6 recenica...
Najvjerojatnije ce biti Kiklop, Hamlet ili Simic... To je nei moj predosjecaj, mozda me vara.

Andreice aj ti meni molim te još napiši te 2-3 pjesmice od Šimića koje si spomenula da bi mogle biti. Nisam ih našao u ispitnom katalogu
khvavathava9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 00:25   #7754
Možete li mi reći kako se citira na eseju jer na internetu nalazim mnogo različitih pravila pa ne znam koja pravila vrijede za ovu godinu?
Skorojevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 07:59   #7755
Quote:
Skorojevic kaže: Pogledaj post
Možete li mi reći kako se citira na eseju jer na internetu nalazim mnogo različitih pravila pa ne znam koja pravila vrijede za ovu godinu?
Ni ja nisam baš siguran na koji način žele da citiramo. U školi bismo stavili samo citat u navodnike, a rečenicu koja se nadovezuje nastavili pisati normalno.
Usto, koliko citata mislite da je optimalno za kvalitetan esej?
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 14:49   #7756
https://www.dropbox.com/sh/955osfbhk...wpqnHhEGa?dl=0

Evo ako kome moze pomoci, nista od toga nije moje

Citiram s jednog dokumenta:

Esej treba sadržavati dosta citata (primjerice 6-7). Citirati se mogu čitave rečenice ili njeni dijelovi: 1.ako se citira cijela rečenica, ona se stavlja u zagrade, počinje se s donjim dvostrukim navodnicima, prva riječ se piše velikim slovom, slijedi rečenica s konačnom interpunkcijom (točkom, uskličnikom, upitnikom) pa gornji dvostruki navodnici i zatvaranje zagrade, ako rečenica završava citatom, čak i iza te zagrade je potrebno staviti konačnu interpunkciju (točku, uskličnik, upitnik) npr. Tu se vidi njena osobnost (,,Svakog dana, šetala je parkom i smiješila se.''). 2.ako se citira dio rečenice, sve je isto osim što se prva riječ ne piše velikim slovom te ispred nje idu tri točkice, kao i iza zadnje riječi umjesto konačne interpunkcije (točke, uskličnika, upitnika) npr. Vidi se da je bila aktivna (,,...šetala je parkom...'').
fizicar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 18:22   #7757
Zagrade? Nikad nisam ni čuo ni vidio da se tako navodi
Sad sam samo više zbunjen
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 22:22   #7758
Odakle to da treba puno citata na eseju? Meni je na instrukcijama receno bas naprotiv, da nije dobro puno citata jer je to onda kao da si samo pokusavas povecati broj rijeci.
La chupacabra 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 22:30   #7759
Quote:
La chupacabra 1 kaže: Pogledaj post
Odakle to da treba puno citata na eseju? Meni je na instrukcijama receno bas naprotiv, da nije dobro puno citata jer je to onda kao da si samo pokusavas povecati broj rijeci.
Nama je profesorica rekla da je bitno dobro citirati i argumentirati. Kad smo pisali esej o Stipančićima, rekla mi je da sam super obradio problematiku, ali da ne zna bi li mi za taj sastav na maturi dali 5 jer treba više citata (a imao sam ih biće 3-4). Tako da mislim da bi trebalo nekih 4-6 citata optimalno, ali naravno najbitnije je dobro argumentirati.
Zvone99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 22:31   #7760
I ja sam to prvo puta čuo sada za zagrade, al eto,što je tu je.. A to za citate također smatram da je pretjerano, ja mislim dva do tri ubaciti i to je to.

I jel zna netko jel se može prekoračiti broj riječi, ja sam čuo da može, al kao najviše za deset posto od maksimalnog zadanog broja riječi.
fizicar1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:18.