Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2010., 22:55   #61
Imali smo dvije teme ponuđene. Jedna je bila lektira, druga veze nije imala s ičim "školskim". Pisala sam višu i bilo je Marketing/biznis u sportu ili tak nekaj, ne sjećam se točnog naslova.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 15:14   #62
Tekstovi

Ljudi, jel se na nižoj razini za esej koriste tekstovi koji su se obrađivali na satu, ili može doć neki potpuno nepoznat tekst? Profa mi je rekla da su se u prošloj maturi na B razini pojavili tekstovi koji su se radili u školi, a na A razini nepoznat tekst kojeg si sam morao ''interpretrati'' pa ajde da provjerim možda vi znate nešt o tome.

Hvala
__________________
Živim luksuzno; jedem luk i lijem suze.
nbedeko2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 12:52   #63
Jel dovoljno samo pročitati sadržaje ili cijelu knjigu za esej na B razini, za dobiti dosta bodova?

Kako ste prošle godine to riješili?
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 11:38   #64
pa naravno da ti je uvijek bolje pročitati cijelu knjigu, znaš više o svemu, a u sadržajima večinom pišu događaji, a ne unutarnja proživljavanja lika koja su bitna za razumijevanje cijele knjige
__________________
Ako te muči neka misao,nalaziš je svud,sve je izražava,čak je mirišeš u zraku.Jedini način da se oslobodi jest da se izrazi.
BrokeBM is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:31   #65
Kome treba pomoć oko pisanja eseja, evo jedne zgodne stranice, ima primjera, uputa itd...

Sretno!

http://a-kako-napisati-esej.hostei.com/
__________________
Život je putovanje, a ne odredište.
Coco Vanilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 00:47   #66
da to i mene zanima dal ja mogu dobro napisati esej uz napamet naučene sadržaje jer su mi sve lektire osim preobrazbe jadne -.-...dobro ajde,još nekak zločin i kazna,al je ta knjiga fkt preduga,a čim je neka knjiga duga,zna se da se isprepliću zanimljivi i dosadni djelovi ...trebali su pod hitno maknuti ovaj ostatak realizma,a nebi bio na odmet ni gundulića i držića maknut i ubacit što više avangarde i modernizma,prvenstveno camusa...
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 23:20   #67
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
da to i mene zanima dal ja mogu dobro napisati esej uz napamet naučene sadržaje jer su mi sve lektire osim preobrazbe jadne -.-...dobro ajde,još nekak zločin i kazna,al je ta knjiga fkt preduga,a čim je neka knjiga duga,zna se da se isprepliću zanimljivi i dosadni djelovi ...trebali su pod hitno maknuti ovaj ostatak realizma,a nebi bio na odmet ni gundulića i držića maknut i ubacit što više avangarde i modernizma,prvenstveno camusa...
pa imaš popis knjiga, nema ih previše
__________________
Ako te muči neka misao,nalaziš je svud,sve je izražava,čak je mirišeš u zraku.Jedini način da se oslobodi jest da se izrazi.
BrokeBM is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 13:13   #68
kveščn
dali tko zna ili dali postoji popis raspravljačkih tema sa eseja na državnoj maturi?
znači onih tema koje nemaju veze s lektirom?
da se pripremim na što bih mogao naletiti
nisam siguran dal bi baš odmah mogao pisati o nekoj žnj temi -.-
Metallic fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 18:13   #69
Je li se zna popis lektira?
Lovekiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 18:35   #70
Quote:
metallica fan kaže: Pogledaj post
kveščn
dali tko zna ili dali postoji popis raspravljačkih tema sa eseja na državnoj maturi?
znači onih tema koje nemaju veze s lektirom?
da se pripremim na što bih mogao naletiti
nisam siguran dal bi baš odmah mogao pisati o nekoj žnj temi -.-
Proizvoljno, žnj tema.

Quote:
Lovekiller kaže: Pogledaj post
Je li se zna popis lektira?
Zna se već mjesecima - isti je ko i prošle godine.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 20:40   #71
znači na maturi se pišu samo ovih 8 djela: http://mojamatura.net/i-dio-esej/105...dravnoj-maturi ?
Pertinacia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 23:23   #72
Quote:
Pertinacia kaže: Pogledaj post
znači na maturi se pišu samo ovih 8 djela: http://mojamatura.net/i-dio-esej/105...dravnoj-maturi ?
Da.
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 14:07   #73
Nešto sam bio čuo od profe u školi da uz lektirna djela se ima neš kao slobodna tema, no ja sam "jako pažljiv na hrvarskom" pa jel mi može netko objasnit vezano za pisanje eseja... btw imam vremena za maturu, al da znam jel trebam čitat lektire il ne.. 2. sam razred i naravno pročito sam u 1-2. raz. samo 4 lektirna djela.. Stavljaju sva dosadna djela, većinom čita djela izvan lektire. Da Vincijev kod, Život je san...
__________________
«Brojevi su univerzalni, neuništivi, vječno istiniti, a njihovu je istinitost moguće otkriti samo umom.»
Araknid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 23:51   #74
Zanima me jedna stvar na koju nigdje ne mogu naći odgovor - što sa slučajno krivo napisanim riječima u bilo kojem eseju (hrvatski, strani jezik...)? Ideš napisati "smrdi", napišeš "smdri", i što sad? Prekrižiti, precrtati, u zagradu, pustiti kako je...?
Regnikolarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 10:53   #75
Koliko je na maturi bitan nacrt?
Danas pišemo vježbu tj. zadaću s temom s državne. Rekao je profesor da će biti eur.realizam/hrv.realizam/modernizam...jedno od toga.
Gledajući sad ove lektire koje se su zadane, nema šanse da mi bude modernizam?
__________________
Sve što živi ožiljak ima...
Mysterious girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 15:23   #76
Quote:
Regnikolarna kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar na koju nigdje ne mogu naći odgovor - što sa slučajno krivo napisanim riječima u bilo kojem eseju (hrvatski, strani jezik...)? Ideš napisati "smrdi", napišeš "smdri", i što sad? Prekrižiti, precrtati, u zagradu, pustiti kako je...?
ja sam čula da je dovoljno pogrešno napisanu riječ staviti u zagrade (a ne križati)
Lucci Bellucci is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 00:04   #77
A što ako navodiš neki drugi tekst u zagradama pa onda možda nastane zbrka?
Veli prijateljica da su nju učili da treba staviti u zagradu i prekrižiti, sestra da su nju učili da treba samo u zagradu, a neki vele da su ih učili da samo treba uredno precrtati. A ne želim gubiti eventualno bodove zbog takvog idiotizma (da me zaskoče jer je neuredno, križano i sl., ko zna što se nekom mota po glavi, možda naletim na perfekcionista luđeg od mene ) jer obavezno napravim par takvih grešaka. Eh, komplikacije.

Zadnje uređivanje Regnikolarna : 24.02.2011. at 00:10.
Regnikolarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 03:57   #78
Jaaaaaaaaj... Ne sjećam se kaj smo radili prošle godine... Kako bilo, ko god će vas pazit na ispitu, taj će vam reći kak ispravno označit grešku u eseju.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 11:35   #79
Ok.
Nadam se, ovi naši su malo smotani.
Regnikolarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 10:19   #80
Nama je profesor rekao da uredno precrtamo
__________________
Sve što živi ožiljak ima...
Mysterious girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.