Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2016., 17:18   #1401
Ako ti naručuješ robu vrijednosti veće od 77.000,00 kuna ti si u obavezi uzeti pdv id broj.
Ako bi te ulovili da to nisi napravio, platio bi i pdv i zateznu kamatu, i kaznu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 19:10   #1402
aha. ok.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 20:58   #1403
Nisam u sustavu PDV-a i nemam PDV-ID broj.
Naručujem uslugu iz Austrije.

Trebam li tražiti PDV-ID broj prije narudžbe i trebam li platiti PDV 25% na naručenu uslugu prilikom stjecanja?
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 00:08   #1404
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Nisam u sustavu PDV-a i nemam PDV-ID broj.
Naručujem uslugu iz Austrije.

Trebam li tražiti PDV-ID broj prije narudžbe i trebam li platiti PDV 25% na naručenu uslugu prilikom stjecanja?
Da, najkasnije 15 dana prije stjecanja usluga iz EU trebas zatraziti PDV ID broj i kad se stjecanje obavi, obracunati i platiti pdv i podnijeti pdv obrazac za taj mjesec.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 10:51   #1405
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Da, najkasnije 15 dana prije stjecanja usluga iz EU trebas zatraziti PDV ID broj i kad se stjecanje obavi, obracunati i platiti pdv i podnijeti pdv obrazac za taj mjesec.
I ondaa automatski ulazi u sustav pdva,a ako želi ostati van sustava pdva?

Sta nije da ako nije u sustavu PDV,ne mora tražiti pdv id broj do 77 000 kN,ali je bitno da je u uslugu uključena austrijski PDV

Poslano sa mog A0001 koristeći Tapatalk
__________________
Izrada Web Stranice
dadodd is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 10:57   #1406
Quote:
dadodd kaže: Pogledaj post
I ondaa automatski ulazi u sustav pdva,a ako želi ostati van sustava pdva?

Sta nije da ako nije u sustavu PDV,ne mora tražiti pdv id broj do 77 000 kN,ali je bitno da je u uslugu uključena austrijski PDV

Poslano sa mog A0001 koristeći Tapatalk
77 tisuća je za robu, ako je usluga mora ići PDV ID broj...

Može imati PDV ID broj, a ne ući u sustav PDV-a.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 10:59   #1407
kakve su sve ovo informacije jbt dan...

Ako smo na osnovu mog slucaja zakljucili slijedece: do 77 000 kn biras hoces li placati pdv po obracunu drzave iz koje narucujes robu ili hrvatski pdv. u slucaju da ne zatrazis pdv id broj onda ce ti dobavljac zasigurno obracunati njegov pdv. Za izos preko 77 000 kn (pretpostavljam u toj godini) moras traziti pdv id broj i obracunava se hrvatski porez.

iako to ovako napisano ne zvuci komplicirano, kad se cita prirucnik za poslovanje sa eu; izgleda da svak tumaci razlicito.

usluga nije isto sto i trgovina dobrima / robom pa ima drugu odredbu.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 14:37   #1408
Kod poslovanja s članicama EU bitno je odrediti najprije mjesto oporezivanja, a onda dalje čitati zakon.

Za neke usluge HR poduzetnik se mora i registrirati za potrebe pdv-a u drugoj državi članici.

Za točno tumačenje, treba se točno definirati tko radi, što radi i gdje radi tj. što se smatra mjestom isporuke te da li ulazi u iznimke ili neke posebne postupke oporezivanja, da bi se moglo dalje tumačiti.

Na stranicama Porezne ima cijeli niz tumačenja i mišljenja pa treba najprije tamo potražiti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 10:39   #1409
Imam tromjesečnog obveznika PDV-a koji je u 4.mjesecu počeo sa uvozima iz EU i ima PDV ID broj.
Da li za njega i dalje šaljem tromjesečne obrasce ili sad moram poslati za svaki mjesec posebno PDV obrazac sa PDV-S obrascem?
duksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 19:44   #1410
Quote:
duksy kaže: Pogledaj post
Imam tromjesečnog obveznika PDV-a koji je u 4.mjesecu počeo sa uvozima iz EU i ima PDV ID broj.
Da li za njega i dalje šaljem tromjesečne obrasce ili sad moram poslati za svaki mjesec posebno PDV obrazac sa PDV-S obrascem?
Ukoliko posluje s EU obavezno idu mjesecni pdv obrasci i pdv-s
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 17:50   #1411
Ok onaj moj prvi slučaj gore smo riješili.

Sad imam drugi, suprotan

Javila mi se jedna danska firma koja mi želi platiti nešto novčića za oglašavanje na mojoj web stranici. Dakle, digitalna usluga, ali ne u redu onih koje se mogu reproducirati pa ne spada u onu direktivu od 1.1.2015. koja je tu posebno propisala kako se naplaćuje PDV.

Ponavljam, ja nisam u sustavu PDV-a ali imam VAT-ID broj.

Ta danska firma je naravno tražila moj VAT-ID broj zato da si međusobno ne moramo naplaćivati PDV, odnosno da ja njima isporučim račun na 500 funti i da oni 500 funti plate.

I tu ne bi bilo problema da sam u sustavu PDV-a. Ali nisam pa ne mogu poslovati na taj način.

Koliko je meni poznato (ispravite me ako griješim), u tom slučaju bih ja morao naplatiti hrvatski PDV 25% makar ja nisam u sustavu PDV-a, zato jer PDV negdje mora biti plaćen.

Ili da im ja ispostavim račun na 500 bez PDV-a, a oni su onda sami odgovorni za plaćanje danskog PDV-a (također 25%) prilikom stjecanja, a mene baš briga hoće li ga platiti ili ne?
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 17:16   #1412
Pročitao sam većinu postova na ovom forumu ali nisam našao odgovor.

Netko ovdje mora platiti PDV jer ja nemam PDV-ID broj pa ne možemo poslovati tako da si ne naplaćujemo PDV.

Ja PDV ne mogu zaračunati jer nisam u sustavu PDV-a.

Po tome, meni bi ispalo da ja moram ispostaviti račun na vrijednost usluge, bez PDV-a, a ovaj koji stječe tu uslugu u Danskoj je sam odgovoran da to prijavi i da plati danski PDV 25%.

Jel trebam napisati REVERSE CHARGE na račun?

Jel trebam ja njih tražiti da mi daju svoj VAT-ID broj koji ću ja staviti na račun?

Jel se porez na ovu digitalnu uslugu oglašavanja plaća na mjestu isporuke ili na mjestu stjecanja?

Jel ja moram imati PDV-ID broj ili bih mogao ispostaviti ovaj račun i bez toga?

Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 19:55   #1413
MOLIM POMOĆ
Da li možete odgovoriti na ovu specifičnu situaciju
Hrvatski autoprijevoznik vrši usluge prijevoza u Austriji.Fakturu ispostavlja mjesečno.Primjer
faktura 10.000,00€, uz izlaznu fakturu prilaže troškove učinjene u Austriji-troškove cestarina, tunelarina,goriva itd. koje napravi u Austriji npr. 8.000,00 €
uplata na devizni račun 2.000,00€. Austrijanac ne prihvaća kompenzaciju, kako evidentirati poslovnu promjenu kroz pdv knjige i KPI.
Da li u PDV I ZP obrazac ide 10.0000,00€jer toliko je i izlazna faktura, a što ide u knjigu KPI, austrijanac ne prihvaća kompenzaciju, da li se kompenzacija može provesti jednostrano, izdavanjem fakture i učinjenih troškova u Austriji, jer Austrijanac plaća samo razliku, znači 10.000,00€-8.000,00€= 2.000,00€. Troškovi goriva i ostali troškovi glase na Htvatskog prijevoznika, i on traži povrat pdv-a preko agencije u Austriji.

Unaprijed hvala

Zadnje uređivanje Gill01 : 21.08.2016. at 20:09.
Gill01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 10:57   #1414
Bok svima! Molim vas za pomoć ako se netko već našao u takvu situaciju....
Znači hrvatsko poduzeće kupio bi u Italiji jahtu i to rabljenu. Jahta ima englesku zastavu, ( neznam dali to ima kakve veze), ali trebali bi napraviti STJECANJE IZ EU BEZ ISPORUKE. Znači mi u RH bi peepisali vlasništvo te jahte i jahta bi ostala u Italiji. Da li je to moguće, i ako je, šta smo mi obavezni napraviti ??
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 12:44   #1415
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Bok svima! Molim vas za pomoć ako se netko već našao u takvu situaciju....
Znači hrvatsko poduzeće kupio bi u Italiji jahtu i to rabljenu. Jahta ima englesku zastavu, ( neznam dali to ima kakve veze), ali trebali bi napraviti STJECANJE IZ EU BEZ ISPORUKE. Znači mi u RH bi peepisali vlasništvo te jahte i jahta bi ostala u Italiji. Da li je to moguće, i ako je, šta smo mi obavezni napraviti ??
Nema stjecanja ako nema isporuke, ako je jahta vlasništvo neke talijanske firme oni će naplatiti svoj PDV budući jahta ostaje u Italiji. Što se tiče zastave mislim da je to vezano za registraciju...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 13:32   #1416
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Nema stjecanja ako nema isporuke, ako je jahta vlasništvo neke talijanske firme oni će naplatiti svoj PDV budući jahta ostaje u Italiji. Što se tiče zastave mislim da je to vezano za registraciju...
A može li se mijenjati vlasništvo te jahte, putem računa iz Ita u RH? Na koji način će naplatiti PDV??
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 14:37   #1417
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
A može li se mijenjati vlasništvo te jahte, putem računa iz Ita u RH? Na koji način će naplatiti PDV??
Normalno da uz račun ide promjena vlasništva, HR ne naplaćuje PDV ako jahta ostaje u Italiji, zato Italija naplaćuje jer je jahta kod njih usidrena...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 14:17   #1418
Intrastat

Bok, neznam da li je bilo ovo pitanje vec ali nisam uspjela naci odgovor.
Ugl..moje pitanje je:

-Moja firma prima robu a platitelj je neka druga firma iz RH. Da li to ulazi u moj Intrastat kao gratis primitak ili to ulazi u Intrastat firme koja robu placa kao kupoprodaja?

Misljenja sam da je bitan fizicki primitak tj. da firma koja je robu prima je obvezna izvjestiti.

Unaprijed hvala na pomoci.
kyra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 23:32   #1419
Ajde malo pojasni...na koga glasi Invoice, temeljem čega ta druga firma plaća robu za vas...treba razjasniti odnose da bi dobila točan odgovor...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 09:09   #1420
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ajde malo pojasni...na koga glasi Invoice, temeljem čega ta druga firma plaća robu za vas...treba razjasniti odnose da bi dobila točan odgovor...
Na racunu Bill to glasi na platitelja, a ship to pise nasa adresa.
Mislim da smo im mi suradnici na projektu zato placaju robu za nas.
kyra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:03.