Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2015., 18:22   #1021
Ae, silikon je mozda najjednostavniji za prvu ruku, ali ce se kod prvog ciscenja razdrmat
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 18:26   #1022
Bogme i prije. To na ove stere instalacije drži ko pas ježa.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 01:32   #1023
al nije ni vodoinstalatera lako docekat
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2015., 13:42   #1024
Pozdrav,


Trebam dobrog i pouzdanog vodoinstalatera koji ima kameru.
Imam problem gdje niti 2 sajle, niti stroj nisu pomogle pa bi htio nekoga
tko uz svu opremu ima i kamere.
Naravno u inboks ako je moguće da nem promoviramo...

Hvala
Komrads is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 01:27   #1025
Jal tko ugradio?
Osjeti li se ušteda???
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 02:11   #1026
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Jal tko ugradio?
Osjeti li se ušteda???
Jedino kako se ustvari može uštedjeti je ugradnja klasičnog bojlera čak i manjeg kapaciteta od 50 lit recimo.

Protočni bojler od 24kW je literarno ozbiljno bacanje novca s perlatorom ili bez.

U tom slučaju ušteda bi bila oko cca 80%.
DomarJoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 02:26   #1027
kako mogu znati dal je moj bojler protočni ili klasični
u čemu je razlika??? mislin fizicki po cemu skuzin xD

moj je od 50litara- nije ugradjen u zid- stoji iznad kade -- jel moj klasični?

Zadnje uređivanje Majstor : 18.05.2015. at 08:20. Reason: Skraćivanje quotanja
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 02:41   #1028
Haha jest! Imaš OK bojler Splića:P Protočni su inače mali bojleri(ći), koriste se ondje gdje nema mjesta za te koje ti imaš, tj. najčešće za pranje suđa, ili ruku :P ili gdje postoji problem s instalacijama većih bojlera. Ili je tek posrijedi stvar ukusa i stila teško je reći.

A, što je problem kod tebe, struja? Pa koliko dolazi rata? :P

ps: bojleri (ne-protočni) obično troše oko 20% strujne režije, (električni) štednjak oko 60%, ostatak su pegle, hladnjaci, TV i sl., ovisno o stilu života (i žena) u kući

Ako pitaš za perlator, pa u pravilu danas umalo sve pipe imaju perlator, siguran sam da imaju i tvoje tako da to ne trebaš. Imaš ga već sigurno.

Zadnje uređivanje Majstor : 18.05.2015. at 08:21. Reason: Skraćivanje quotanja
DomarJoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 03:02   #1029
aha, protočni onda imam u kuhinji,
ma nije frka u struji- već sam zeljela s perlatorima smanjit potrosnju vode ( i radi racuna da se par kuna snizi i radi ekoloskih razloga da se smanji potrosnja vode)....
rata je oko 185kn... a razlika bude oko 600kn..
provjerila sam sada.... imam 3 pipe u kući... 2nemaju perlator, jedna ima (po opipu je kao mrezasto- to je valjda perlator )..
i mislila san stavit u glavu od tuša- isto treba bit mrezica s unutrasnje strane jel=

Zadnje uređivanje Majstor : 18.05.2015. at 08:21. Reason: Skraćivanje quotanja
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 04:13   #1030
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
aha, protočni onda imam u kuhinji,
ma nije frka u struji- već sam zeljela s perlatorima smanjit potrosnju vode ( i radi racuna da se par kuna snizi i radi ekoloskih razloga da se smanji potrosnja vode)....
Aaaaaa, a baš lijepo od tebe eto da se brineš za okolinu Inače perlator ne smanjuje (toliko) potrošnju vode već prije svega stabilizira valove iz cijevi da voda nebi špricala naokolo i daje nam kontrolirani, fini mlaz (i u slučajevima kućne vode zadržava pijesak i neke nečistoće iz bunara). Perlator sabire vodu i čini kontrolirani mlaz iz pipe što (inače) možeš kontrolirati i rukom (po pitanju štednje) i to je to.

Ako želiš štediti vodu, gledaj malo slabije otvarati vodu na pipi (i otvarati je po potrebi) i to je sve. Premda, doduše, perlator ne škodi imati, dapače čak.

Ako je pritisak iz pipe prejak (što je puno veći problem i može ozbiljno razbacivati vodu), taj pritisak može se korigirati putem regulatora. Ako ti treba jak pritisak (npr u kući si i treba ti za polijevanje vrta), dio u kući može se regulirati ventilom da se napravi dinamični pritisak.

Dakle, u kući si (ne u stanu)? Imaš gradsku vodu jel tako? Znaš li gdje vodovod očitava brojilo, tj. gdje se to brojilo nalazi?

I dali ti je pritisak vode (mlaz iz pipe) prejak u kući za tvoje potrebe? AKo jest, možemo smanjit potrošnju za nekih 15-25%... I jel imaš vrt, jel ga polijevaš?

Quote:
provjerila sam sada.... imam 3 pipe u kući... 2nemaju perlator, jedna ima (po opipu je kao mrezasto- to je valjda perlator )..
Haha jest A, koje su to dvije pipe koje nemaju perlator, gdje su, čemu služe? Jesu li vani, blzu vrta recimo, ili baš u kući? Jesu li te pipe.. stare? Baš me zanima zašto nemaju prelator :P

Quote:
i mislila san stavit u glavu od tuša- isto treba bit mrezica s unutrasnje strane jel=
Hehe tuš već ima perlator na sebi Splića To je onaj dio na samome vrhu koji ima rupice i šprica voda iz nj kad se tuširaš Haha na tuš stvarno ne trebaš stavljat perlator jer ga već imaaaa (samo je malo velik)
DomarJoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 04:34   #1031
heheheh kako san te nasmijala... a šta ću kad san se bacila u ekspediciju proučavanja svega po kući
Jedna pipa je u kuhinji, druga je u wc-u na umivaoniku (da obe su stare).
U stanu sam, nisam u kući.... Nemam vrt, al kad smo već kod polijevanja imam jednu biljku koju dugo nisam zalila vodom .. eto sitija si me iden ju zalit ...
Kako mogu smanjiti pritisak i di vidim koliki je=
Sto se tice bojlera u kuhinji iza zida strsi oni dio koji se moze zavidavati i odvidavati- mozda to da podesim??
hahaha.. bit ce dobro ako stan ne potopim

Zadnje uređivanje Majstor : 18.05.2015. at 08:22. Reason: Skraćivanje quotanja
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 08:01   #1032
Imam u kupaoni onaj standardni sifon kakav je u valjda 95 posto kućanstva. Jel se može za njega kupiti samo onaj tuljac, lijevak kako god se već zove?
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 08:15   #1033
Može.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 23:14   #1034
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
U stanu sam, nisam u kući.... Nemam vrt, al kad smo već kod polijevanja imam jednu biljku koju dugo nisam zalila vodom .. eto sitija si me iden ju zalit ...
Obično, ako se zalijeva vrt (tj. ako ga imamo uopće), treba nam veći radni pritisak u vodovodnim instalacijama - što može malo komplicirati stvar s regulacijom pritiska u samoj kući gdje nam treba, pak - manji pritisak.

No, ako si u stanu super, bit će sve lakše.

Quote:
Kako mogu smanjiti pritisak i di vidim koliki je=
Najbolje je ovako postupiti: drugi put kad ti dođe čovjek iz (splitskog lol) vodovoda zapisat stanje brojila, pokušaj ga zamolit da ti provjeri pritisak (i ako može podesi) pritisak na 2 bara.

Ako je posrijedi apsolutna štednja, može se ugodno raditi i na 1.5 bara, ali tada će voda curiti osjetno slabije. Popričaj s njime malo o tome.

Uglavnom, nemoj se toga primat sama ipak si cura


Quote:
Sto se tice bojlera u kuhinji iza zida strsi oni dio koji se moze zavidavati i odvidavati- mozda to da podesim??
hahaha.. bit ce dobro ako stan ne potopim
E da to je ventil, ali nemoj ga zavidavati niti odvidavati haha To je ventil od kupaonice i zavidava se tek ako negdje (pro)curi voda u kupaonici (ako procuri bojler npr).

Ako negdje (kroz vrijeme, pro)curi voda procedura je slijedeća, upamti je:
1. prvo odmah isključiti glavnu sklopku struje u stanu,
2. zavidavati ventile najbliže curenju, sve dok curenje ne stane :P
3. zvati vodoinstalatera

Splića, dakle NE ZAVIDAVATI ventile, mani se ćorava posla Zavidavanje ventila ne smije se raditi dok je uključena struja jer mogu pregorjeti grijači u bojlerima.

Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
heheheh kako san te nasmijala... a šta ću kad san se bacila u ekspediciju proučavanja svega po kući
Jedna pipa je u kuhinji, druga je u wc-u na umivaoniku (da obe su stare).
Na neke (starije) pipe ne može se instalirati klasični univerzalni perlator. Ali zato postoji perlator s kratkom gumenom cijevi koji se napikne na cijev pipe.

Ali opet, ako je sve u redu u kućanstvu, ako vam nigdje ne šrica voda kao po sudoperu npr, ne trebaš se zamarati s perlatorima Splića. Kad staviš novu pipu jednog dana, imat ćeš odmah i perlator s njome jer danas sve pipe dolaze s već instaliranim perlatorima.

I sad konačno.. jel perlator štedi vodu? Ja bih rekao NE (jer su pipe i bez perlatora bile dobre, racionalne). Voda se štedi mudrom regulacijom pritiska, i ako pazimo kad i zašto otvaramo pipu.

Struja pak, pogotovo ona za pranje suđa, može se ozbiljno uštedjeti mudrim rješenjima kad i kako će se paliti bojler za pranje suđa. Godišnje se na kroz te načine može uštedjeti od 500 do 3 tisuće kuna na režijama, za jednu obitelj npr.

Ali kažem Splića, slatko je da vodiš brigu o kući, ali ne trebaš se više zamarati s time. Kupit ćeš perlatore koje ionako ne možeš postaviti na pipe, potrošit nešto novaca, vremena i živaca, a siguran sam da je zasad sve OK kod tebe : )

Zadnje uređivanje DomarJoza : 19.05.2015. at 00:05.
DomarJoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 05:04   #1035
Quote:
DomarJoza kaže: Pogledaj post
....
hvala ti

u kuhinji kad otvorim špinu kapa voda-- al ne iz pipe-- nego iz onog gornjeg dijela??

još nešto-- jel donosi uštedu ako su bojleri uključeni tokom noći- nize struje, a po danu se izgase ? ili je bolje da su cijelo vrijeme ukljuceni=
nisan sigurna dal je bolje palit gasit ih il da konstantno je ukljuceno-- odnosno oce li vise struje potrositi na ponovno grijanje vode?
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 22:37   #1036
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
hvala ti


Quote:
u kuhinji kad otvorim špinu kapa voda-- al ne iz pipe-- nego iz onog gornjeg dijela??
Iz gornjeg djela špine? Paa.. to će netko morati popraviti tko ima alat i tko znade o špinama.

Nije za zabrinjavati dok ne krene jače kapati (2 kapi u sekundi recimo)


Quote:
još nešto-- jel donosi uštedu ako su bojleri uključeni tokom noći- nize struje, a po danu se izgase ? ili je bolje da su cijelo vrijeme ukljuceni=
nisan sigurna dal je bolje palit gasit ih il da konstantno je ukljuceno-- odnosno oce li vise struje potrositi na ponovno grijanje vode?
Bojler za pranje suđa (klasični) valja paliti prije objeda, i kad se opere suđe - odmah ugasiti. I tako prije i nakon svakog objeda. Ako je protočni, tu ne moramo ništa činiti.

Pak, za bojler u kupaoni... najbolje je da imate period tuširanja od 22-00 navečer. Upalite ga u 22 sata, otuširate se, i ugasite odmah nakon što obavite tuširanje.

Razlika u cijeni režije struje JAKO će se osjetiti. Na non-stop upaljenim bojlerima razbacuje se struja, a u biti trebamo ih tek ponekad u danu.
DomarJoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 18:23   #1037
Metalna vertikala - račva

Pozdrav.
U postojecoj stambenoj zgradi u Zagrebu (Industrogradnja 1984.) kanalizacijska vertikala je metalna. Bit ce vidljivije bolje nakon sto sruse pregradni zid prema instalacijskom sahtu. Moje pitanje je da li se metalna racva na postojecoj vertikali fizicki moze zaokrenuti/rotirati (ne pase mi tlocrtna pozicija wc-a). Zidni je prikljucak Wc-a.
Unaprijed hvala na odgovoru.
Pozdrav. Tomislav
__________________
 Think Different 

Zadnje uređivanje Majstor : 20.05.2015. at 21:17. Reason: Ispravljanje naslova teme
Tomica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 21:21   #1038
Ta račva je od lijevanog željeza - gusa, a spojevi su zalijani i štrikani s olovom.
ne postoji mogućnost zakretanja te račve na bilo koju stranu.

Sve kaj želiš napraviti i ako je moguće ,treba se napraviti s plastičnim odvodnim cijevima. Ne navodiš kakav spoj misliš napraviti pa ne mogu dalje komentirati.
Ako možemo kako pomoći sa savjetom opiši, stavi sliku.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 22:06   #1039
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Ta račva je od lijevanog željeza - gusa, a spojevi su zalijani i štrikani s olovom.
ne postoji mogućnost zakretanja te račve na bilo koju stranu.

Sve kaj želiš napraviti i ako je moguće ,treba se napraviti s plastičnim odvodnim cijevima. Ne navodiš kakav spoj misliš napraviti pa ne mogu dalje komentirati.
Ako možemo kako pomoći sa savjetom opiši, stavi sliku.
Budem prekosutra nakon sto sruse zid pa situacija bude vidljivija.
Hvala na odgovoru!
Da li samo dijelis savjete ili se bavis tematikom u u praksi?
Pozdrav. Tomislav
__________________
 Think Different 
Tomica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 08:37   #1040
Stavljao novu pipu na kadu i kako su cijevi bile dosta duboko sad mi je pipa na 1cm od zida pa nisam mogao staviti priložene rozete. Imam dvije opcije pliće rozete ili dublje ekscentre koje sam našao u pevecu ali mi se 25kn komad ćinilo dosta skupo, a nije mi hitno. Jel se to da nać jeftinije u specijaliziranim trgovinama pipa, feroterm jer mi je glupo stavljat nazad stare ekscentre? Ako netko zna cijenu i preporuku dućana za zagreb. A usput i da ima tuljac za podni sifon jer u tim bau centrima nema.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:34.