Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2011., 15:13   #21
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Prije nekoliko dana sam bio u Aljmašu, selo sad lijepo izgleda, uređene okućnice i vrtovi, lijepa crkva, Dunav još uvijek pun ribe (osobni rezultat: 2 soma - 11 i 8 kg )...nažalost na drugoj obali još uvijek Srbija, ali neka, htjeli su da bude i s ove strane pa im nije uspjelo...pozdrav Aljmašu, Dalju i Erdutu!

Snimke onih šlepova iz 1991. su među najupečatljivijima iz DRa, nadam se da ima ovdje ljudi koji bi mogli reći više o tim danima...npr. mene zanima da li su prilikom utovara ljudi bili napadani od četnika...

Dalj je priča za sebe, već opisana na ovom podforumu, ali ne može biti previše riječi o tim junacima koji su tamo izginuli...

eto, pišite....
bio sam tada tamo,bili smo stacionirani u Erdutu ...na dan 1.08.1991. bio sam u daljskoj policijskoj stanici i jedan sam od preživjelih...reci što te zanima..izvukli smo se nas 4 pripadnika ZNG_a i 2 policajca...iz policijske stanice..stanica je pogođena tenkovskim projektilom mislim 2 x....i to je bio kraj priče..svi koji su bili unutri su lili poginuli ili teško ranjeni..ja sam bio van stanice i oko 7:40 samo se počeli probijati kroz dvorišta prema Aljmašu...ipak je prošlo 19g ..i sjećanja pomalo blijede ali jos se sjećam svih svojih poginulih prijatelja....i zauvijek će biti živi..
napad je počeo u 03:20 na policijsku stanicu i na vodovod-sa savulje.. (tamo smo imalli punkt) svi koji su bila kod vodovoda su poginuli ...
policijsku stanicu nije pogodio niti jedan ...minobacački projektil...na nas su pucali iz svih kuća i iz-a..kapija...branili smo se koliko smo mogli...
medjutim...noć uoči napada...poginuo je ..neki četnik iz B.Brda mislim da se zvao Jovo Korovljević ili tako nekako..bio je pripadnik..ondašnjeg SDSS-a...i imao je "špagin"ruski automat iz ww2.. iz kojeg je pucao na nas..srećom netko ga je od naših..koknio..ne znam tko..ali je ..zalego..snjim su bila jos dvojica koja su pobjegla....
eto ukratko...

Zadnje uređivanje kaktus_031 : 21.06.2011. at 15:27.
kaktus_031 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 23:24   #22
Quote:
kaktus_031 kaže: Pogledaj post
bio sam tada tamo,bili smo stacionirani u Erdutu ...na dan 1.08.1991. bio sam u daljskoj policijskoj stanici i jedan sam od preživjelih...reci što te zanima..izvukli smo se nas 4 pripadnika ZNG_a i 2 policajca...iz policijske stanice..stanica je pogođena tenkovskim projektilom mislim 2 x....i to je bio kraj priče..svi koji su bili unutri su lili poginuli ili teško ranjeni..ja sam bio van stanice i oko 7:40 samo se počeli probijati kroz dvorišta prema Aljmašu...ipak je prošlo 19g ..i sjećanja pomalo blijede ali jos se sjećam svih svojih poginulih prijatelja....i zauvijek će biti živi..
napad je počeo u 03:20 na policijsku stanicu i na vodovod-sa savulje.. (tamo smo imalli punkt) svi koji su bila kod vodovoda su poginuli ...
policijsku stanicu nije pogodio niti jedan ...minobacački projektil...na nas su pucali iz svih kuća i iz-a..kapija...branili smo se koliko smo mogli...
medjutim...noć uoči napada...poginuo je ..neki četnik iz B.Brda mislim da se zvao Jovo Korovljević ili tako nekako..bio je pripadnik..ondašnjeg SDSS-a...i imao je "špagin"ruski automat iz ww2.. iz kojeg je pucao na nas..srećom netko ga je od naših..koknio..ne znam tko..ali je ..zalego..snjim su bila jos dvojica koja su pobjegla....
eto ukratko...
Kaktus, dobrodošao! izravni sudionici kao ti su neprocjenjivi za nas koje zanima kako je STVARNO tada bilo.
imam nekoliko pitanja:
1) bio si stacioniran u Erdutu, a u Dalju si se našao na redovitoj smjeni, ili ste imali neku dojavu da se sprema napad na Dalj pa ste zato došli tamo?

2) spominješ tog četnika Jovu - misliš da je njegova pogibija bila povod napadu na Dalj? (Samo pitam, jer čak i da nije već bi četnici našli neki razlog ili bi napali bez ikakvog povoda).
Kako je taj poginuo? Napali su punkt vodovod gdje si tada bio, pa ste uzvratili, ili?

3) koliko vremena vam je trebalo da se probijete do Aljmaša, i kako je tekla tvoja daljnja priča dolaskom u Aljmaš?

4) Možeš napisati par rečenica o svom boravku u Erdutu - koliko vas je bilo, gdje ste bili stacionirani, kako ste provodili dane, itd...

5) Ne znam koliko si vičan informatici i obradi fotografija, ali ako znaš bilo bi super kad bi recimo na slici Dalja na Google Earth-u označio neke (po tvojoj procjeni) najbitnije lokacije, recimo vodovod, policijsku postaju, punktove na kojima su bili policija i ZNG, tvoj put povlačenja prema Aljmašu...pa onda stavio tu sliku ovamo da ju svi vidimo...

Danguba, tko god ima informacije o bilo kojem od 3 mjesta iz naziva teme - više je nego dobrodošao. Mene je u startu najviše zanimao Aljmaš, ali vidim da se priča zapliće pa i za ostala mjesta - i neka! Idemo ju rasplesti
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 23:50   #23
Tu je filmić koji mi nije jasan, pa ako ima netko tko može pomoći.
U prvom dijelu novinar komentira napad JRV na Nove Čakovce - i to je ok, poznat događaj, ali ipak jedno pitanje: kaže da su avioni 3 puta nadljetali iz pravca Šida i onda napali. Zanima me je li se nešto poduzelo s naše strane tijekom ta 3 preleta - napad sa zamlje protuzračnom obranom (ako je iste tada na toj lokaciji bilo, i ako avioni nisu letjeli previsoko), javljanje nekom pretpostavljenom zapovjedništvu da ovi lete i da će možda napasti, nešto treće?

A onda dalje :
1) u drugom dijelu filmića od 1:00 čovjek priča o napadu, ali mi nije jasno točno na što. Kaže na kraju "mislili smo da bombarduju Dalj, nismo znali da odmaralište vodovod". Jel to čovjek priča o napadu na Dalj kad je Dalj i zauzet? Šta je to "odmaralište vodovod"?

2) U trećem dijelu (od 2:14) pokazuju se i komentiraju neki razoreni objekti - jesu to Novi Čakovci, ili je to već spomenuto "odmaralište vodovod"? Ako je to vodovod, onda to nije onaj zadnji napad na vodovod o kojem i kaktus piše, jer tko bi to s naše strane snimio i komentirao nakon tog tragičnog napada?

Ukratko, ništa mi nije jasno
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 15:34   #24
Taj "srednji" dio srijemskog bojišta (Novi Čakovci, Mikluševci, Berak, Svinjarevci) mi je potpuno nepoznat. No to je već offtopic.


No da budemo offtopic, ovaj dio u filmiću koji si stavio...s datumom 25. 7., kada se spominje prelazak JNA preko erdutskih mostova (to su dva mosta, ne jedan kako se misli; oba su korištena za transport jedinica JNA), shvaćam kakvu su mega-statešku glupost naši napravili...JNA je u rano jutro 3. 7. zauzela mostove, rastjeravši naše policajce (neka jedinica iz Zg). Da smo na vrijeme digli te mostove u zrak, ne bi JNA mogla sa sjevera prići Vukovaru, štoviše mogli bismo pomesti sva četnička uporišta sjeverno i zapadno od Vukovara, i tada bi jedini pravac napada na Vukovar JNA imala iz smjera JI, dakle s područja Iloka i Šida, pri čemu bi ih zahvatio "bottleneck effect", borbe bi se vodile samo na Sajmištu, Mitnici i Lušcu.



Točno kako je Jastreb opisao u onom svom intervjuu prošle godine.
__________________
Ništa.

Zadnje uređivanje Aurgelmir : 22.06.2011. at 15:41.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 18:25   #25
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
ok, samo pišite, da pokušamo rasvijetliti i taj kraj u to doba.

Kako dalje razmišljam, sve mi je nevjerojatnije da komšije nisu poslali bar 1 minobacačku granatu na te ljude koji su se evakuirali iz Aljmaša. Vjerujem da su znali da se evakuacija odvija, a uostalom s druge strane Dunava su ju mogli i vidjeti. Puni ljudi na jednom mjestu - idealna prilika za njih.
Smrdi mi to na neki dogovor. Mislim, neka ga je i bilo, ako je time spašeno puno civilnih života.
Sigurno ima tu i komšija učesnika, inače mi nisu omiljeni ali prihvatio bi njihovo učešće u raspetljavanju ove teme. Kaže Lily na "Bili smo vojnici" da joj muž danas radi s njima u policiji.....bljak!
Par srba iz Dalja koji su pomagali nesrbima je smaknuto,na kućnim pragovima.
__________________
LILLY106
OPET LILLY is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 21:50   #26
http://slike.hr/slike-male/h/hahahahahahah_8c554.jpg
kod odmarlišta su bili naši stacionirani
__________________
LILLY106
OPET LILLY is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 02:12   #27
erdutski most

Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Taj "srednji" dio srijemskog bojišta (Novi Čakovci, Mikluševci, Berak, Svinjarevci) mi je potpuno nepoznat. No to je već offtopic.


No da budemo offtopic, ovaj dio u filmiću koji si stavio...s datumom 25. 7., kada se spominje prelazak JNA preko erdutskih mostova (to su dva mosta, ne jedan kako se misli; oba su korištena za transport jedinica JNA), shvaćam kakvu su mega-statešku glupost naši napravili...JNA je u rano jutro 3. 7. zauzela mostove, rastjeravši naše policajce (neka jedinica iz Zg). Da smo na vrijeme digli te mostove u zrak, ne bi JNA mogla sa sjevera prići Vukovaru, štoviše mogli bismo pomesti sva četnička uporišta sjeverno i zapadno od Vukovara, i tada bi jedini pravac napada na Vukovar JNA imala iz smjera JI, dakle s područja Iloka i Šida, pri čemu bi ih zahvatio "bottleneck effect", borbe bi se vodile samo na Sajmištu, Mitnici i Lušcu.



Točno kako je Jastreb opisao u onom svom intervjuu prošle godine.
Hm, meni ta teza o mostovima nikada nije baš sjela. Za početak, pričati što bi bilo kad bi bilo je uvijek nezahvalna stvar. Mi možemo samo špekulirati ali nemožemo nikako sa sigurnošću ustvrditi što bi se i kako dogodilo. Zato ne možemo tvrditi da bi rušenje erdutskog mosta spasilo Vukovar.

Još od početka svibnja JNA drži pod kontrolom mostove kod Batine i Iloka. Na raspolaganju im je i cesta Šid-Tovarnik-Negoslavci za koju npr. Zulualpha kaže da je to najvažniji pravac za srbe. Uz to postoji i autocesta, koja iako ne vodi do Vukovara može poslužiti za još jače udare na istočnu Slavoniju.

Jastreb je u tom intervjuu razmišlja isključivo kao vojno lice, a čini mi se da nije uzimao u obzir pravo, politiku kao i aktualnu situaciju. Činjenica jest da je Hrvatska bila prisiljena 8. Srpnja prihvatiti moratorij koji je privremeno ukinuo odluku sabra o samostalnost. Drugim riječima Hrvatska je još u Jugoslaviji. Naravno da to ne znači da se most nemože srušiti, ali samo naglašavam da se pri donošenju takve odluke ne sagledavaju samo vojne nego šire okolnosti.

Evo sad ću ja dat svoju verziju što bi bilo kad bi bilo.

Zamislimo i da je srušen taj most kod Erduta. Ostala bi dakle dva pravca napada na Vukovar, kao i autoput na jugu i most koji omogučava napad na Baranju. U tom slučaju digla bi se odmah i sva srpska sela u trokutu Vinkovci-Vukovar-Osijek pa bi Erdut, Aljmaš kao i večinski srpski Dalj ostali odsječeni.

Dobili bi veliko područje prepuno pobunjeničkih uporišta u Tenji, Bijelom Brdu, Bršadinu, Borovu, Pačetinu, Trpinji, Boboti, Klisi, Veri...koji ne bi bio mostom vezan za srpski teritorij no nesumjam da bi Srbija angažirala masu brodova koji bi snabdijevali to područje svime i svačime.

Pri tome bismo ubrzali razvoj događaja i otvoreni rat sa JNA što bi imalo velike posljedice diljem Hrvatske. Izgubili bismo mnogo vremena za naoružanje. U očima međunarodne zajednice to bi bila potvrda da smo mi remetilački faktor mira i mnogo bi se lakše pustilo Beogradu da to tretira kao unutrašnje pitanje. A putem kojim smo mi išli dokazali smo kroz ljeto 1991. tko je agresor u ovom ratu.
Aurgelmire ja se slažem s tobom da bi rušenje erdutskog mosta pomoglo Vukovaru, iako nisam uvjeren da bi ga to spasilo a prouzrokovalo bi brojne nove probleme. Što se tiče ostalih mostova oni su bili pod kontrolom JNA. E sad neki kažu pa šta, pošalješ neke specijalce koji obave diverziju, no sumnjam da je to lako kao na filmu. Potvrda tome jest i somborska skupina koja je trebala srušiti most kod Batine pa je dijelom poubijana a dijelom zarobljena.

Tako ja razmišljam, možda sam u krivu. Pozdrav
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 12:35   #28
http://www.youtube.com/watch?v=7O83k...eature=related
Ovdje arkoanovac prica kako su zarobili jednu grupu nasih koji su bili ubaceni i da je medu njima bio kao voda torcide.Jel zna netko nesta o toj grupi i tko je taj momak bio?
__________________
Ne slusaj cajke, jer time pljuješ na milijune grobova odvažnih
i viteških Hrvata, koji dadoše svoje živote, da bi Hrvatska živjela. Ja u svome srcu nosim duboko poštivanje na njih.
tin_vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 21:38   #29
U broju 3. magazina VP imate članak o pokolju u Dalju.
Zapovjednik 51. motorizirane brigade JNA ENES TASO naredio je pokolj ,tj. pucanje iz tenka na policijsku stanicu.On je u tri sata ujutro ušao u Dalj i tada su mu se pridružili ekstremni lokalci u plavim kominezonima Stanicu. je branilo 15 policajaca a njih 25 je bio oko nje u kanalima ali okruženi srpskim kućama. Plan je bio izvući se prema Aljmašu jer su predviđali obranu najduže 10 sati.
Stoga su poslali 6 gardista i 1 policajca u školu ali su ih tamo dočekali lokalci i tu je borba trajla 15 minuta. jedan je poginuo u borbi a ostali su se predali. Policajca Josipa Kemenija su isprebijali i poslije zaklali.
gardiste su skinuli do gola i pokosili na klupi u hodniku mitraljeskom vatrom. To su učinili dobrovoljci s Markom Lončarićem na čelu.
Taso je preko megafona zvao zapovjednika postaje Kovčaliju da se preda a poslije i zamjeniku Josipu Glibušiću riječim da se predaju ,da se ne gine. A onda zamjeniku sa "Josipe ubij govno da ne ginete(misleći na Kovčaliju koj ije preživio jer je bio u jednom od dvorišta).
Tenk je došao pred pravoslavnu crkvu i zapucao .Ranjen je bio Mladen Palinkaš.
U tim trenucima u podrumu stanice su bili žena i djeca Đure Butorca.
pa je Josip Glibušić traio sa bijelom krpom da se oni izvedu.nakon što su preuzeli ženu i djecu Glibušića su pokosili mitraljeskom vatrom a onda su lokaci ubacivali bombe i rafalnom vatrom pucali u stanicu .Svi su izginuli osim Josipa Čička koji se onesvjestio kad je bio pogođen metkom.To je bilo oko 10,30 skoro 12,5 sati od prvih incidenata i borbi.
Ivan Kovčalija i još dvojica iz kanala su kroz par dvorišta i uz borbu uspijeli izvući se pokraj tenka i transportera.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 10:13   #30
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Kaktus, dobrodošao! izravni sudionici kao ti su neprocjenjivi za nas koje zanima kako je STVARNO tada bilo.
imam nekoliko pitanja:
1) bio si stacioniran u Erdutu, a u Dalju si se našao na redovitoj smjeni, ili ste imali neku dojavu da se sprema napad na Dalj pa ste zato došli tamo?

2) spominješ tog četnika Jovu - misliš da je njegova pogibija bila povod napadu na Dalj? (Samo pitam, jer čak i da nije već bi četnici našli neki razlog ili bi napali bez ikakvog povoda).
Kako je taj poginuo? Napali su punkt vodovod gdje si tada bio, pa ste uzvratili, ili?

3) koliko vremena vam je trebalo da se probijete do Aljmaša, i kako je tekla tvoja daljnja priča dolaskom u Aljmaš?

4) Možeš napisati par rečenica o svom boravku u Erdutu - koliko vas je bilo, gdje ste bili stacionirani, kako ste provodili dane, itd...

5) Ne znam koliko si vičan informatici i obradi fotografija, ali ako znaš bilo bi super kad bi recimo na slici Dalja na Google Earth-u označio neke (po tvojoj procjeni) najbitnije lokacije, recimo vodovod, policijsku postaju, punktove na kojima su bili policija i ZNG, tvoj put povlačenja prema Aljmašu...pa onda stavio tu sliku ovamo da ju svi vidimo...

Danguba, tko god ima informacije o bilo kojem od 3 mjesta iz naziva teme - više je nego dobrodošao. Mene je u startu najviše zanimao Aljmaš, ali vidim da se priča zapliće pa i za ostala mjesta - i neka! Idemo ju rasplesti
ma vidi nije porblem...
..reci mi da li si iz Osijeka...ili ..
-1.08. je obljetinca(20godina) daljske bitke i napada na policijsku stanicu od strane domaćih stanovnika,pridošlica iz Srbije-četnika i tzv.jna( mi smo ih zvali čejeni-iako oni veze nemaju sa spomeutim indijanskim hrabrim plemenom)
imena i prezimena necu pisati iz razumljivih razloga
da bi uopće počeli raspravljati o Dalju moralio bi razjasniti neke činjenice..
1)lokalni sdss..je bio naoružavan od strane tzv.jna..pouzdan izvor..jer smo jednom na punktu "Marinovac"...znači iz Aljmaša kada ideš prema Osijeku ima selo Bijelo Brdo...tu je bila "balavan barikada"..i samo je tzv.jna mogla slobodno prolaziti...dakle...jendom prilikom onako malo se praveci blesavi zaustavili smo kamion koji je bio pun oruzja...tzv.jna je naoružavala lokalne Srbe i poticala na pobunu.
ili
prolazeći pored pol.stanice u Dalju vozali se kampanjolom i pokazivali 3 prsta..
2)lokalni HDZ je imao podrsku nas iz policije i ZNG-a ali nismo imali dovoljno oružja niti sredstava veze..i ta sredstva veze sto smo imalli sve su nam slušali jer smo bili na policijskim frekvencijama...
da li se znalo da ce biti napad 1.08..ja ti točno ne znam ali ja nisam znao niti se o tome kod nas tada o tome pričalo...mene je zadesilo da tu noc zadatak bude..ljudsko pojačanje policijskoj postaji....bilo nas je 20tak,recimo, točan broj ne znam...imalli smo jedan rpg-neispravan i 2 mine za njega...dokle god smo bioi u Erdutu nikada nismo smjeli "stroga zapovijed" da se ne smije pucati...tzv.isprobavanje oružja -dužili smo svi rumunjke..kako se ne bi lokalni srbi "provocirali" ali oni su svaku noć svoje kalase isprobavali.
3) ubistvom tog četnika Jjove...mislim da nije to bio povod za napad..jer kada je napad počeo bili su vrlo koordinirani,a to se moze samo,dobro razrađenim planom ..odraditi...
4) u Erdut smo kao pripadnici policije ( u Erdutu sam potpisao ugovor o pristupanju ZNG_u)...u Erdut smo dolazili mislim 2-3 puta po smjenama od 120...u zadnjoj smjeni mislim da nas je bilo ..oko 50-tak...ali treba nagalsiti da su u Erdutu bili i pripadnici iz Varaždince policijske uprave..Zagrebčani..ali samo na kratko vrijeme...recimo Zagrebčani su imalli ultimaxe..i Sar-ove...protuoklop...bili su dobro naoružani..kada smo ih pitlai da nam ostave...bi kaze ali ne smiju ...nisu dobili zapovijed iz ZG-a da smiju...

5)imam par slika nas koji smo tada bili tamo..ali iz razumljivih razloga ih neću postviti..jer neki su poginuli..

ako mogu ovom prilikom bih pozdravio Bajto Ljubu ...bio je kod nas...kasnije je otišao na bojište u Banovinu...mislim da je bio prisutan kada je poginuo Goradn Lederer...
.. sjetit će se jednog...svog lege...koji mu je dao (imao sam samo 2 metka za tt-ejac) jedan sam dao njemu jer on je imo pištoj ali nije imao metaka...i rekao mu da je zadnji metak čuva za sebe..predaje nema...ne znam gdje je i kako završio..ali želim mu svu sreću u životu i neka ga dragi bog čuva....imam ga na slici iz centra u Erdutu
eto toliko ..ako zelis detalje slobodno mi se javi na PP..pa mozemo ugovoriti sastanak ili svi koji zele i koje zanima...provest cu ih putem koji smo prošli..do Aljmaša ..
Aljmaš je druga priča koja se nadovezuje na Daljom..jer oni šlepovi..koje su mnogi vidjeli ...nasi dečki su ih osiguravali i čitav taj zbijeg..mi smo dan kasnije s jos civila i jendim ranjenim Đakovčanom-ne znam kako se zove...spasili još civila...i vratili se s Ruskim šlepom..koji nas nije htio primiti ali pod prijetnjom da cemo ga potopiti( iako nismo imali s čime)...taj kapetan kada je vidio koliko jos ima ljudi ..pustio nas je sve i dovuikao u Osijek...
kaktus_031 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 10:33   #31
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
U broju 3. magazina VP imate članak o pokolju u Dalju.
Zapovjednik 51. motorizirane brigade JNA ENES TASO naredio je pokolj ,tj. pucanje iz tenka na policijsku stanicu.On je u tri sata ujutro ušao u Dalj i tada su mu se pridružili ekstremni lokalci u plavim kominezonima Stanicu. je branilo 15 policajaca a njih 25 je bio oko nje u kanalima ali okruženi srpskim kućama. Plan je bio izvući se prema Aljmašu jer su predviđali obranu najduže 10 sati.
Stoga su poslali 6 gardista i 1 policajca u školu ali su ih tamo dočekali lokalci i tu je borba trajla 15 minuta. jedan je poginuo u borbi a ostali su se predali. Policajca Josipa Kemenija su isprebijali i poslije zaklali.
gardiste su skinuli do gola i pokosili na klupi u hodniku mitraljeskom vatrom. To su učinili dobrovoljci s Markom Lončarićem na čelu.
Taso je preko megafona zvao zapovjednika postaje Kovčaliju da se preda a poslije i zamjeniku Josipu Glibušiću riječim da se predaju ,da se ne gine. A onda zamjeniku sa "Josipe ubij govno da ne ginete(misleći na Kovčaliju koj ije preživio jer je bio u jednom od dvorišta).
Tenk je došao pred pravoslavnu crkvu i zapucao .Ranjen je bio Mladen Palinkaš.
U tim trenucima u podrumu stanice su bili žena i djeca Đure Butorca.
pa je Josip Glibušić traio sa bijelom krpom da se oni izvedu.nakon što su preuzeli ženu i djecu Glibušića su pokosili mitraljeskom vatrom a onda su lokaci ubacivali bombe i rafalnom vatrom pucali u stanicu .Svi su izginuli osim Josipa Čička koji se onesvjestio kad je bio pogođen metkom.To je bilo oko 10,30 skoro 12,5 sati od prvih incidenata i borbi.
Ivan Kovčalija i još dvojica iz kanala su kroz par dvorišta i uz borbu uspijeli izvući se pokraj tenka i transportera.
ovaj dio ti nije točan...probili smo se nas 6torica 2 policajca i 4 gardista mogu ti pokazati kuću ,dvorište...neku jamu, majku joj yebem, upao sam u nju u ghovna do pasa...preko pravoslavnog grobalja sjećam se nekih jablanova itd..itd..uglavnom stigli smo do Aljmaša.
kaktus_031 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 11:58   #32
Quote:
U broju 3. magazina VP imate članak o pokolju u Dalju.
Zapovjednik 51. motorizirane brigade JNA ENES TASO naredio je pokolj ,tj. pucanje iz tenka na policijsku stanicu.
Pucanje iz tenka na policijsku stanicu jednako je pokolju,svaki komentar je suvisan,dobro da nije genocid.
Vec smo raspravljali o propagandi tako da ne bi dalje o tome ali ovo je nemoguce neprimetiti,i to 20 god. nakon dogadjaja
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 15:07   #33
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
Pucanje iz tenka na policijsku stanicu jednako je pokolju,svaki komentar je suvisan,dobro da nije genocid.
Vec smo raspravljali o propagandi tako da ne bi dalje o tome ali ovo je nemoguce neprimetiti,i to 20 god. nakon dogadjaja
Ti si prirodno glup ili niti danas ,2o godina poslije ne možeš shvatiti neke elementarne stvari.
Zamjenika policijske postaje sa bijelom krpom ubijaju mitraljeskom vatrom.
Radi komunikacija (snimljena između Tase u OT i vojnika u tenku) gdje vojnik komadiru govori da su izvjesili bijelu krpu i da se predaju,ovaj odgovara "jesi li čuo naređenje-otvori vatru"
Nakon otvaranja vatre i borbe policajac Đuro Butorac (čiju je djecu izveo zamjenik postaje koji je tom prilikom pokošen mitraljeskom vatrom) također izlazi s bijelom krpom prema vojnicima JNA i biva ubijen ispred njih.
Njegovog kolegu Miju Džanku zarobili su ispred policijske u nekom dvorišti i poslali su ga unutra da ih kao nagovori da se predaju. Kad se vraćao uzdignutih ruku ubijen je nakon što je iskoračio iz policijske postaje.

Zbog iste stvari kap. Dragan leži u zatvoru u Australiji jer su snimili njeogovu zapovjed za likvidaciju 6 pripadnika HV u Škabrnji u ožujku 1993, gdje ga vojnici pitaju što sa vojnicima koji su okruženi u jednoj kući. "Pobij to ko će to da hrani".
Zamisli da su Hv vojnici tako pobili 3500 ljudi (1300 vojnika),18. korpus koji su se predali u zapadnoj Slavoniji u Bljesku ili 25 000 (5000 vojnika) u Oluji kod zarobljavanaj 21 .korpusa vojske tzv. krajine.
Ako ti ne možeš shvatiti neke stvari ,gledaj se u ogledalo -danima.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 19:48   #34
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
U broju 3. magazina VP imate članak o pokolju u Dalju.
Zapovjednik 51. motorizirane brigade JNA ENES TASO naredio je pokolj ,tj. pucanje iz tenka na policijsku stanicu.On je u tri sata ujutro ušao u Dalj i tada su mu se pridružili ekstremni lokalci u plavim kominezonima Stanicu. je branilo 15 policajaca a njih 25 je bio oko nje u kanalima ali okruženi srpskim kućama. Plan je bio izvući se prema Aljmašu jer su predviđali obranu najduže 10 sati.
Stoga su poslali 6 gardista i 1 policajca u školu ali su ih tamo dočekali lokalci i tu je borba trajla 15 minuta. jedan je poginuo u borbi a ostali su se predali. Policajca Josipa Kemenija su isprebijali i poslije zaklali.
gardiste su skinuli do gola i pokosili na klupi u hodniku mitraljeskom vatrom. To su učinili dobrovoljci s Markom Lončarićem na čelu.
Taso je preko megafona zvao zapovjednika postaje Kovčaliju da se preda a poslije i zamjeniku Josipu Glibušiću riječim da se predaju ,da se ne gine. A onda zamjeniku sa "Josipe ubij govno da ne ginete(misleći na Kovčaliju koj ije preživio jer je bio u jednom od dvorišta).
Tenk je došao pred pravoslavnu crkvu i zapucao .Ranjen je bio Mladen Palinkaš.
U tim trenucima u podrumu stanice su bili žena i djeca Đure Butorca.
pa je Josip Glibušić traio sa bijelom krpom da se oni izvedu.nakon što su preuzeli ženu i djecu Glibušića su pokosili mitraljeskom vatrom a onda su lokaci ubacivali bombe i rafalnom vatrom pucali u stanic
u .Svi su izginuli osim Josipa Čička koji se onesvjestio kad je bio pogođen metkom.To je bilo oko 10,30 skoro 12,5 sati od prvih incidenata i borbi.
Ivan Kovčalija i još dvojica iz kanala su kroz par dvorišta i uz borbu uspijeli izvući se pokraj tenka i transportera.
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ti si prirodno glup ili niti danas ,2o godina poslije ne možeš shvatiti neke elementarne stvari.
Zamjenika policijske postaje sa bijelom krpom ubijaju mitraljeskom vatrom.
Radi komunikacija (snimljena između Tase u OT i vojnika u tenku) gdje vojnik komadiru govori da su izvjesili bijelu krpu i da se predaju,ovaj odgovara "jesi li čuo naređenje-otvori vatru"

Nakon otvaranja vatre i borbe policajac Đuro Butorac (čiju je djecu izveo zamjenik postaje koji je tom prilikom pokošen mitraljeskom vatrom) također izlazi s bijelom krpom prema vojnicima JNA i biva ubijen ispred njih.
Njegovog kolegu Miju Džanku zarobili su ispred policijske u nekom dvorišti i poslali su ga unutra da ih kao nagovori da se predaju. Kad se vraćao uzdignutih ruku ubijen je nakon što je iskoračio iz policijske postaje.

Zbog iste stvari kap. Dragan leži u zatvoru u Australiji jer su snimili njeogovu zapovjed za likvidaciju 6 pripadnika HV u Škabrnji u ožujku 1993, gdje ga vojnici pitaju što sa vojnicima koji su okruženi u jednoj kući. "Pobij to ko će to da hrani".
Zamisli da su Hv vojnici tako pobili 3500 ljudi (1300 vojnika),18. korpus koji su se predali u zapadnoj Slavoniji u Bljesku ili 25 000 (5000 vojnika) u Oluji kod zarobljavanaj 21 .korpusa vojske tzv. krajine.
Ako ti ne možeš shvatiti neke stvari ,gledaj se u ogledalo -danima.
Umesto sto bez osnova vredjas a za sto bi trebao da popijes karton bolje bi ti bilo da se pozabavis glupostima koje pises.
1.Neznam sta je u ovim tvojim citiranim komentarima ono sto si ti napisao sta su tvoje reci a sta je ono sto prenosis iz tog magazina,ali svejedno prvo boldano je zesca glupost i tvoja blamaza jer pucanj iz tenka na legitiman cilj u toku borbe nazivas pokoljem.
2.Iz drugog boldanog se jasno vidi da je komandant Taso trazio od Kovcalije komandira policijske stanice da se predaju a iz istog tog boldanog dela malo dalje vidi se sledece da nakon toga Taso poziva zamenika Kovcalije da ubije Kovcaliju i da se predaju da ne ginu bez veze iz cega se nedvosmisleno moze zakljuciti sledece da je Kovcalija odbijo da se preda odnosno naredijo da nema predaje i da ce se boriti.Prema tome odgovornost za ono sto se kasnije desilo i pucanje tenka u policijsku stanicu ne lezi na JNA vec na komandiru policijske stanice Kovcaliji koji je svojim suludim odlukama prouzrokovao sve sto se kasnije desilo a vrhunac je to sto je one koje je gurnuo u smrt ostavio na cedilu a svoje dupe izvukao iz guzve.
3.Trece boldano govori da je u podrumu bilo civila i da je jedan izvisio belu krpu kako bi upozorio JNA na to i zamolio ih da ih propusti bezbedno van sto je JNA i ucinila znaci taj nije ubijen dok je sa belom krpom mahao i pregovarao oko izvlacenja civila vec posle toga kad i drugi.Samom cinjenicom da oni traze da vojska pusti civile jasno govori da to nisu trazili i za sebe i da nisu hteli da se predaju nakon izvlacenja civila borba je nastavljena i oni su prosli kako su prosli i to je bila njihova odluka,
4.Prvi deo cetvrtog boldanog vidi pod tri.
Drugi deo 4 boldanog je laz jer se on direktno kosi sa naredjenem Kovcalije da nema predaje koji se jasno vidi u drugom boldanom delu teksta a i da takav snimak postoji odavno bi mi njega slusali po televiziji internetu i drugim srestvima moderne komunikacije.
5.Poslednje boldano ista stvar da taj snimak postoji odavno bi mi njega culi,a i pored toga tu stoji da je grupa Hrvatskih vojnika opkoljena u jednoj kuci prema tome opkoljena a ne zarobljena i ako je Kapetan Dragan izdao naredjene da se eliminise taj nesumlnjivo legitiman vojni cilj tu je sve cisto.Prema tome ako nisu bili zarobljeni nad njima nije izvrsen zlocin i ako nisu bili zarobljeni Kapetanu Draganu se ne moze na teret staviti ni ta recenica jer ne odgovara cinjenicama na terenu znaci pakuje mu se kao i Tasi.Kao sto vidis sami se zapetljavate u lazima.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 19:50   #35
Quote:
Brtulin kaže: Pogledaj post
Ja aludiram na nelegalno pucanje u to vrijeme legalne vojske po legalnoj policiji, a ti na pucanje legalne vojske po teroristima što je neusporedivo.
To sto ti ove poslednje smatras teroristima to je tvoj licni dozivljaj verovatno je i legalna JNA 1991 pripadnike zng isto tretirala.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 12:51   #36
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
IDIOTE.
Policajac i 5 gardista zarobljeni u školi;policajac zaklan,gardisti skinuti do gola i pobijeni.
Taso se kurči sa tenkovima i poziva zapovjednika da bezuslobno predaju (poznata srpska nadmenost od gen Mladića koji je isto tako 1991 napjre pozivao na polaganje oružja (jer ide srpska ex .JNA) ,kao i SSNO prije njega na početku 1991.) igra mačke i miša-ko nam bre što može ovako jakima.
Zapovjednika nema u stanici ( u jednom je dvorištu pokraj-i zato je danas živ).
Izlazi zamjenik Josip sa djecom i ženom jednog policajca (Đure).
Vojnik mu govori da se ovi predaju a on naređuje vojnicima da se u zamjenika puca -i pucaju mitraljezom u zamjenika.
Izlazi i Đuro čija su djeca i žena izašle i njega ubijaju ispred policije i na koncu nalaze još jednoga zarobljenog da ostale nagovori da se kao predaju kojeg ubijaju čim je kročio iz stanice.
Za Kepa ne brini uskoro stiže i pratićeš suđenje a ovaj mamlaz čim proviri iz Srbije također će mu praviti društvo.
Opet vredjanje u nedostatku dokaza.Iz tvog posta gde si navodio podatke iz magazina jasno kao dan pise da je Taso pozivao na predaju Kovcaliju a nakon toga i njegovog zamenika recima ubij ga (Kovcaliju)sto nedvosmisleno govori da je ovaj sprecavao predaju i hteo da se bori znaci njegova odluka da nema predaje,a to sto je on doneo odluku u bezizlaznoj situaciji da nema predaje a onda zbrisao ko poslednja p.cka to je na njegovu dusu gurnuo je ljude u smrt i neznam dal danas mirno spava zbog te cinjenice.
Taj Josip trazi od vojske da se izvuku civili iz podruma i da ih vojska propusti dakle civili a ne oni dakle trazio je propustanje civila a ne njih dakle nisu se on i oni predavali vojsci jel moze to da udje u tvoju tintaru,kad su civili bezbedno izasli borba je nastavljena i razultat je poznat.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 21:29   #37
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
... Taso poziva zamenika Kovcalije da ubije Kovcaliju i da se predaju da ne ginu bez veze iz cega se nedvosmisleno moze zakljuciti sledece da je Kovcalija odbijo da se preda odnosno naredijo da nema predaje i da ce se boriti.Prema tome odgovornost za ono sto se kasnije desilo i pucanje tenka u policijsku stanicu ne lezi na JNA vec na komandiru policijske stanice Kovcaliji koji je svojim suludim odlukama prouzrokovao sve sto se kasnije desilo a vrhunac je to sto je one koje je gurnuo u smrt ostavio na cedilu a svoje dupe izvukao iz guzve.



vidim ja da ću opet morati malo ..u detalje....
Netko je vikao (nisam vidio)..Ivo predaj se nećemo te mučiti odmah ćemo te ubiti,to sam čuo..(nitko nije nudio predaju)..(niti smo se mislili predati jer ionako bi nas pobili)...negdje izmedju 7 i pola 8 ujutro Ivo i jos jedan policajac izlaze iz stanice i dolaze do nas 4 gardiste(maho im je jedan naš gardista da vide gdje smo da slučajno u toj gunguli ne bi pripucali jedni na druge) i probijamo se kroz jednu kapiju (kuca se nalazi u ulici točno preko pute stanice i ima žutu fasadnu ciglu)znači tu kapiju otvara Ivo rukom kuća(žuta ispred koje smo mi ležali..par kuća niže u jednu kapiju dvoriše je ušao Slavko Putnik...ja sam samo čuo nemojte i hropac netko je iznutra sa špaginom-ruskim automatom iz ww2( jer je jako dugo pucao rafalno isti zvk pištoljskog zvuka)... tukao van prema nama...kada je prestao ybga,...ja sam sprašio okvir od kalaša cijeli unutra,netko je unutri vrišao hroptao krkljao,ybem li ga,muški su glasovi bili ali mislim da su to bili iz iste te ulice koja zavije ulijevo tamo ih je još zaginilo (mislim na četnike)jer je opet jedan okvira i malo više istrešeno na njih, bili su u grupi eeeeee..ti se nisu derali popadali su ko snoplje svi do jednoga, amen.
iz tog dvorišta smo preko neke ograde na koju sam ja naskočio i prelomio prebacili se u opet neko dvorište s time da sam ja upao u neku jamu s ghovnima i do pasa bio od ghovana tako da su me čupali van opet pretrčavajuće preko tog dvorištas izlazimo čini mi se u tu ulicu u kojoj su oni ostali ležati "amenovani" i u tom trenutku jedan anaš skida jednog četnika s kalašom skrivenog iza složenih drva ja ga nisam vidio a bio na 5 metara od mene kolega ga je streso sa m-76
pretrčavamo preko ulice i ulazimo opet u neko dvoirše i preko dtog dvorišta ulazimo u kukuruze....malo mi je mutno .ali idemo do nekih jablanova bem li ga...groblje..pa oet kukuruzi..tu smo legli u redove kukuruza i ostali ležati malo izviđajući..(čuli smo sporadiočne pucnje i netko je preko megafona vikao..naše izvlči ostale pobij)..čini mi se da je netko bio spomenio...da je stanica pala..(da zaboravio sam reći da je u stanicu iz tenka ispaljena 2 projektila..mislio sam da će nas udarni val otpiriti ..ali dobro ..)..tek poslije tog ispaljivanja Ivo je s jos jednim policajcem došao do nas..neke dielove ću preskočiti..
uglavnom prbili smo se iz Dalja i preko polja...sredinom hodali di Aljmaša,a ona ekonomija na brdu Marinocav je bila puna četnika( tu smo se sreli s našima koji su bili već u Aljmašu i jednog dečka po prezimenu LJubas- poginuo je u Bosni u nekom selu gdje su muslimani uletili a našima nestalo streljiva cijeli dan su se boliti i na kraju su ih ovi poklali sve do jednog)
tu bih stao ........
kaktus_031 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 21:35   #38
Quote:
kaktus_031 kaže: Pogledaj post
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
... Taso poziva zamenika Kovcalije da ubije Kovcaliju i da se predaju da ne ginu bez veze iz cega se nedvosmisleno moze zakljuciti sledece da je Kovcalija odbijo da se preda odnosno naredijo da nema predaje i da ce se boriti.Prema tome odgovornost za ono sto se kasnije desilo i pucanje tenka u policijsku stanicu ne lezi na JNA vec na komandiru policijske stanice Kovcaliji koji je svojim suludim odlukama prouzrokovao sve sto se kasnije desilo a vrhunac je to sto je one koje je gurnuo u smrt ostavio na cedilu a svoje dupe izvukao iz guzve.



vidim ja da ću opet morati malo ..u detalje....
Netko je vikao (nisam vidio)..Ivo predaj se nećemo te mučiti odmah ćemo te ubiti,to sam čuo..(nitko nije nudio predaju)..(niti smo se mislili predati jer ionako bi nas pobili)...negdje izmedju 7 i pola 8 ujutro Ivo i jos jedan policajac izlaze iz stanice i dolaze do nas 4 gardiste(maho im je jedan naš gardista da vide gdje smo da slučajno u toj gunguli ne bi pripucali jedni na druge) i probijamo se kroz jednu kapiju (kuca se nalazi u ulici točno preko pute stanice i ima žutu fasadnu ciglu)znači tu kapiju otvara Ivo rukom kuća(žuta ispred koje smo mi ležali..par kuća niže u jednu kapiju dvoriše je ušao Slavko Putnik...ja sam samo čuo nemojte i hropac netko je iznutra sa špaginom-ruskim automatom iz ww2( jer je jako dugo pucao rafalno isti zvk pištoljskog zvuka)... tukao van prema nama...kada je prestao ybga,...ja sam sprašio okvir od kalaša cijeli unutra,netko je unutri vrišao hroptao krkljao,ybem li ga,muški su glasovi bili ali mislim da su to bili iz iste te ulice koja zavije ulijevo tamo ih je još zaginilo (mislim na četnike)jer je opet jedan okvira i malo više istrešeno na njih, bili su u grupi eeeeee..ti se nisu derali popadali su ko snoplje svi do jednoga, amen.
iz tog dvorišta smo preko neke ograde na koju sam ja naskočio i prelomio prebacili se u opet neko dvorište s time da sam ja upao u neku jamu s ghovnima i do pasa bio od ghovana tako da su me čupali van opet pretrčavajuće preko tog dvorištas izlazimo čini mi se u tu ulicu u kojoj su oni ostali ležati "amenovani" i u tom trenutku jedan anaš skida jednog četnika s kalašom skrivenog iza složenih drva ja ga nisam vidio a bio na 5 metara od mene kolega ga je streso sa m-76
pretrčavamo preko ulice i ulazimo opet u neko dvoirše i preko dtog dvorišta ulazimo u kukuruze....malo mi je mutno .ali idemo do nekih jablanova bem li ga...groblje..pa oet kukuruzi..tu smo legli u redove kukuruza i ostali ležati malo izviđajući..(čuli smo sporadiočne pucnje i netko je preko megafona vikao..naše izvlči ostale pobij)..čini mi se da je netko bio spomenio...da je stanica pala..(da zaboravio sam reći da je u stanicu iz tenka ispaljena 2 projektila..mislio sam da će nas udarni val otpiriti ..ali dobro ..)..tek poslije tog ispaljivanja Ivo je s jos jednim policajcem došao do nas..neke dielove ću preskočiti..
uglavnom prbili smo se iz Dalja i preko polja...sredinom hodali di Aljmaša,a ona ekonomija na brdu Marinocav je bila puna četnika( tu smo se sreli s našima koji su bili već u Aljmašu i jednog dečka po prezimenu LJubas- poginuo je u Bosni u nekom selu gdje su muslimani uletili a našima nestalo streljiva cijeli dan su se boliti i na kraju su ih ovi poklali sve do jednog)
tu bih stao ........
Evo da se nadodam pri preskakanju preko ograde ispao mi je pištolj zatim dolazimo do jednog izlaska iz kuče gdje je trebalo pretrčat cestu međutim sa ljeve strane je bio jedan čedo kurćalija i ja smo imali snajpere on je rekao da mu je oštečen dok je sa njime odizao vrata što su bila zaključana prije ulaska u ono famozno dvorište gdje je pucanu u četnike a pucao je z.....o jer je on jedini imao automacku pušku moj pajdo je imao RPG koji je bio izbušen i ostao je u dvorištu .pucao sam ja i onda smo prešli cestu i pored ciganskog naselja na groblje u kukuruze gdje smo jeli mlade kukuruze ..počeo je vjetar i smračilo se i onda smo krenili preko jednog kanala gdje je bio most..nedaleko od nas je bilo neprijateljsko gnjezdo ali ih očigledno zabavljalo nešto drugo..zatim prolazimo pored famoznih tenkova iz kojih trešti glazba .gdje je ludi cvenič htio bacit bombu u tenk pa smo ga jedva sprečili jer bi nas ubrzo pohvatali dolazimo u aljmaš gornje kuče ,neka baka je bila tamo i pitamo je jel ima vojske ona kaže samo ranjenih na nogometnom igralištu tu smo koliko se sječam popili skuhane rakije ,zatim nemožemo nači čamac i jedan nam daje iz kuče odlazimo preko na jednu tegljenicu koja je ustvari ruska i tu počima zavrzlama ratni brodovi patroliraju a mi veslamo i prevozimo preostale civile pištolj prislonjen ruskom kapetanu na glavu da zove u osjek da po nas dođe tegljenica uskoro dolazi remorker i kači tegljenici i tako stižemo u Osijek ja odlazim sa jednim ranjenim iz Đakova u bolnicu dalje je sve priča ..moji inicijali R.D..
__________________
Nije sve crno......,samo su ti zavezane oči-kaže đelat!
Sterop is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 21:35   #39
Bilo je danas u hrvatska uživo o Dalju i njegovim logorima. Svjedočenje čovjeka, koji je u ono vrijeme bio dijete od 10 godina, Marijan Gubina, i svjedočenje u to vrijeme djevojke od 22 godine koja je gotovo svakodnevno silovana. Zatvoreni u zgradi MZ. Katastrofa.
Uopće mi nije jasno kako im se omaklo tako nešto pustit na nacionalnoj televiziji...
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 15:41   #40
Mali podsjetnik za one koji su zaboravili ili eventualno nisu znali:

""-Ljudi moji! Znate li vi uopće kako su se naši momci borili u Dalju? Cjelokupna posada pored vodovoda je izginula braneći ga. Nitko nije pobjegao niti se predao. Policijsku postaju četnici nisu mogli zauzeti sve dok im vojska nije upomoć poslala tenk koji je granatom razorio zgradu i pobio svih 17 branitelja. Jedan od opkoljenih gardista je punih 90 minuta pružao oružani otpor. Tukli su ga bombama i tromblonima, teškim mitraljezom...sve dok ga nisu ubili. Drugi se, kada je ispucao svu municiju, predao. Išao je visoko uzdignutih ruku, a oni su ga rafalima masakrirali.Truplo na jednu,noge na drugu stranu. Pa onda ruke. Sve do smrti. Cijele obitelji civila su pobijene. Istina o Dalju će se tek čuti.""

Nadam se da se krvnici i dan-danas bude u znoju i svaku noć vide lica svojih žrtvi. I želim njima i njihovim potomcima u nekoliko sljedećih generacija da na bilo koji način dožive samo ono kaj su prouzročili žrtvama - ni manje ni više od toga.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.