Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2012., 15:20   #21
Lejomiosarkom ?

Da li kod dijagnoze "Lejomiosarkom" mogu ginekološki nalazi biti u redu - tj. kod 2 ginekologa - kod oba dva citološki nalaz je o.k. kod jednog - na kraju redovita kontrola, a kod drugog kontrola za 6 mjeseci, CIN-ovi o.k. papa test bez abnormalnosti, kontrola za 1 god., klinička dijagnoza b.o. , bez maligniteta kod oba je dg. leiomioma uteri intramurale, to je bilo prije 2 mjeseca, bila je rađena i MR i ultrazvuk i sve... da bi sad jedna doktorica-radiologinja nakon rađenog CT-a napisala da se vjerojatno radi o "Lejomiosarkomu"....a koliko vidim maternica se nije bitno povećala u ta 2-3 mj. uvijek je oko 100x90 - tumorski markeri friški su ok, mamografija ok....sarkom znači da se radi o zloćudnom miomu, a ginekolozi su rekli da je dobroćudan....
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 17:34   #22
Od supruga baka je imala prolaps maternice i morala ju je vadit, zena ima preko 85 godina i cak ju joj otkrili da ima slabo srce pa je prvo dobila pacemaker a pola godine kasnije tj prije par mjeseci je vadila maternicu i sve ju super proslo + sto je inace i niskotlakas
Operirana je u OB SD
Histerektomija i jest upravo cesta kod zena u godina.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 18:50   #23
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Što se godina tiče, i ne baš. No ukoliko je tvorba takve prirode da joj ozbiljno narušava kvalitetu života, treba razmisliti o toj opciji. Naime, nije zahvat sam po sebi toliko ozbiljan koliko anestezija može narušiti zdravlje.
Osobno bih potražila drugo mišljenje.
I ja mislim da je tako najbolje, o tome treba dobro porazmisliti, prokonzultirati se prije donošenja odluke koja nije laka, obzirom da misle istom operacijom izvaditi i drugu tvorbu koja je na crijevnoj kosti, i koja pritišće zglob kuka, a nešto je veća, dakle to su 2 operacije u jednoj, a u jednoj privatnoj klinici su mamu htjeli odmah hospitalizirati, tj. odvesti direktno na Šalatu u bolnicu na operacijski stol, ali smo se jedva izvukli-mama je čak morala potpisati da odbija hospitalizaciju, jer je nisu htjeli pustiti kući....pa ipak čovjek mora biti spreman za operaciju, i fizički i psihički, riješiti neke stvari u slučaju da se više nikad ne vrati kući....Nitko ne kaže da ona odbija operaciju, ali mora se za to biti spreman jer je to jedna od "životnih odluka", pogotovo jer treba obaviti još neke pretrage i biopsiju i citološko-histološku analizu tkiva, da bude sigurna o čemu se radi, pa onda odlučiti i pripremiti za operaciju...
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 22:30   #24
Pitao bih primjerice, ako pacijent sa osteolizom počne uzimati primjerice "Aredyu", ili "zometu", u suradnji sa liječnikom specijalistom-privatnikom koji bi mu taj lijek i davao intravenozno, da li onda mora na operaciju otklanjanja "osteolitičke tvorbe",tj. tumora koji je prekrio kost ili je već taj lijek koji blokira daljnju razgradnju kostiju i potiče novo okoštavanje sam po sebi lijek za "osteolizu", pa ne treba operacija?
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 10:18   #25
Quote:
last day kaže: Pogledaj post
Da li kod dijagnoze "Lejomiosarkom" mogu ginekološki nalazi biti u redu - tj. kod 2 ginekologa - kod oba dva citološki nalaz je o.k. kod jednog - na kraju redovita kontrola, a kod drugog kontrola za 6 mjeseci, CIN-ovi o.k. papa test bez abnormalnosti, kontrola za 1 god., klinička dijagnoza b.o. , bez maligniteta kod oba je dg. leiomioma uteri intramurale, to je bilo prije 2 mjeseca, bila je rađena i MR i ultrazvuk i sve... da bi sad jedna doktorica-radiologinja nakon rađenog CT-a napisala da se vjerojatno radi o "Lejomiosarkomu"....a koliko vidim maternica se nije bitno povećala u ta 2-3 mj. uvijek je oko 100x90 - tumorski markeri friški su ok, mamografija ok....sarkom znači da se radi o zloćudnom miomu, a ginekolozi su rekli da je dobroćudan....
Leomiosarkom je rijedak tumor koji se može dijagnosticirati samo i isključivo biopsijom tkiva tj. PHD analizom tkiva. S ovim suspektnim nalazom će trebati obaviti i neki zahvat gdje će se napraviti biopsija tkiva, najvjerojatnije uklanjanje samih tumora.
CINovi i PAPA test nema prevelike veze sa sarkomima, oni više služe za detektiranje upalnih procesa i infekcija HPVom koji može prouzročiti ca vrata maternice, no to je posve druga bolest.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 10:50   #26
Hvala na odgovoru i preporuci, a gdje bi se u Zagrebu mogla hitno napraviti PHD analiza i biopsija tkiva (recimo privatno)????
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 12:55   #27
Čuo sam da postoji lijek za Lejomiosarkom i da se zove "Yondelis" ali kod nas ga je gotovo nemoguće nabaviti i skup je. E sad bih pitao da li netko zna da li se taj lijek daje prije operacije, ili je potrebno ukloniti tumore, pa onda davati lijek, ili se lijek daje bez operacije, pa smanjuje tumore....jer moja mama nije baš za operaciju....prestara je, a operacija bi je vjerojatno ubila...pa joj jedino preostaje nešto što će blokirati ili smanjiti tumore ako je moguće...
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 19:30   #28
Što je pouzdanije u otkrivanju patomorfoloških promjena u maternici - MR ili CT?

Imao bih jedno pitanje - mami su MR-om utvrdili da ima ekspanzivnu leziju bez infiltrata u maternici, a poslije toga ginekolog je nakon pregleda uzv i još nečim reko da je "lejomiom" uterusa i nalazi su bili ok, da bi neki dan nakon CT-a doktorica radiologinja rekla da patomorfološki vjerojatno odgovara "lejomiosarkomu", pa me zanima šta zapravo znači riječ "patomorfološki", i koja je pretraga u tom pogledu učinkovitija: Magnetska rezonanca ili CT? Hvala.
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 08:36   #29
to da patomorfološki odgovara leiomiosarkomu znači da po nekim svojim karakteristikama prikaza na CT-u odudara od uobičajenog izgleda leiomioma i postoji sumnja da se radi o leiomiosarkomu.
To ne znači nužno da to doista i je leiomiosarkom, ali zahtijeva daljnju obradu (prvenstveno op. zahvat radi dobivanja uzorka tkiva za PHD).

MR ima bolju tkivnu razlučivost od CT-a i po tome ima prednost u dijagnostici tumora zdjelice, osobito što se tiče staginga, tj. procjene proširenosti bolesti.
Sa druge strane CT zbog prostorne razlučivosti ima svoje prednosti, ali su u biti sve radiološke metode komplementarne tj. međusobno se nadopunjuju i kod odlučivanja o tijeku liječenja se uzima sve u obzir.

Zadnje uređivanje Gerta : 20.05.2012. at 08:41.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 09:26   #30
Quote:
last day kaže: Pogledaj post
Čuo sam da postoji lijek za Lejomiosarkom i da se zove "Yondelis" ali kod nas ga je gotovo nemoguće nabaviti i skup je. E sad bih pitao da li netko zna da li se taj lijek daje prije operacije, ili je potrebno ukloniti tumore, pa onda davati lijek, ili se lijek daje bez operacije, pa smanjuje tumore....jer moja mama nije baš za operaciju....prestara je, a operacija bi je vjerojatno ubila...pa joj jedino preostaje nešto što će blokirati ili smanjiti tumore ako je moguće...
Yondelis je pametan lijek koji kod nas nije još uvijek registriran i kao takav se može dobiti samo u slučaju da ga propiše onkolog čiji prijedlog zatim ide na bolničko povjerenstvo te ono odobri ili ne odobri lijek. U slučaju odobravanja radi se interventni uvoz čiji kompletni troškovi i uvoza i carine idu na teret bolničkog proračuna. Tako je stvar postavljena u teoriji, ali u praksi nije tako, posebno zato što ne rijetko jedna doza Yondelisa pokriva velik dio predviđenih sredstava kojim bolnica raspolaže za druge lijekove i opremu. Dok je Milinović vladao, nije čak bilo moguće vlastita sredstva uplatiti na račun bolnice pa da se onda kupi lijek. Kako će sada biti ili je, nisam upućena.
Općenito što se tiče sarkoma, za njih je i dalje najbolja opcija operativno odstranjivanje tumora što god i koliko god je moguće. Yondelis nije za svakog i svaki slučaj sarkoma. Mislim da je njegova indikacija kada postoje metastaze. Kod ovakvih stvari je najbolje obaviti sve zahvate u bolnici jer je tamo najveća fluktuacija bolesnika s takvim dijagnozama, a pošto se radi o rijetkom tumoru, jako je bitno iskustvo liječnika. Odite na Rebro tj. Petrovu bolnicu koja pripada Rebru.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 11:57   #31
Zahvaljujem Ivanicipeci na podršci, u pravu je, to nije samo žensko pitanje, jer mama to ima i na crijevnoj kosti, pa joj je ugrožen zglob kuka (to nema veze sa spolom pacijenta)- prethodni nalazi su upućivali na to da ima lejomiom na maternici, plus još ekspanzivno-infiltrativnu leziju desne ilijačne kosti otvorene etiologije..-ili drugo je mišljenje da je osteolitička lezija, ali da nisu u vezi jedno s drugim, tj. da miom ima pitaj boga od kada i da to ima većina žena....mama i ja se bojimo bilo kakve operacije, em zbog jezine dobi, em zbog toga što je još uvijek pokretna mada šepa, a ako legne u bolnički krevet pitanje je da li će više ikad stati na noge, ali ako se mora ta biopsija (za PHD analizu napravit na operacijskom stolu, onda ćemo se morat pripremit i za to) - makar bi se to moglo iz boka uzet i sa iglom....
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 17:59   #32
Quote:
last day kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem Ivanicipeci na podršci, u pravu je, to nije samo žensko pitanje, jer mama to ima i na crijevnoj kosti, pa joj je ugrožen zglob kuka (to nema veze sa spolom pacijenta)- prethodni nalazi su upućivali na to da ima lejomiom na maternici, plus još ekspanzivno-infiltrativnu leziju desne ilijačne kosti otvorene etiologije..-ili drugo je mišljenje da je osteolitička lezija, ali da nisu u vezi jedno s drugim, tj. da miom ima pitaj boga od kada i da to ima većina žena....mama i ja se bojimo bilo kakve operacije, em zbog jezine dobi, em zbog toga što je još uvijek pokretna mada šepa, a ako legne u bolnički krevet pitanje je da li će više ikad stati na noge, ali ako se mora ta biopsija (za PHD analizu napravit na operacijskom stolu, onda ćemo se morat pripremit i za to) - makar bi se to moglo iz boka uzet i sa iglom....
Dalo bi se najvjerojatnije, no najbolje bi bilo odstraniti sve, što god da je.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 23:03   #33
Pitao bih još da li se iz maternice može uzeti uzorak tkiva za PHD analizu, bez neke operacije i rezanja na operacijskom stolom nekom iglom ili slično, da se bar konačno sazna o čemu se radi....Hvala najljepša.
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 00:36   #34
Dan bilo bi najbolje odstraniti sve, samo da li bi moja mama to preživjela? Jer osim maternice na desnom kuku joj "fali" navodno komad kosti koji je tumor pojeo, pa joj je navodno od 6cm ostalo samo 4-6mm "krova acetubuluma" i prijeti joj urušavanje zgloba, i kak buju onda odstranili taj tumor, a da poštede kost?...tak da je dosta komplicirano....ne znam,
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 08:33   #35
Quote:
last day kaže: Pogledaj post
Dan bilo bi najbolje odstraniti sve, samo da li bi moja mama to preživjela? Jer osim maternice na desnom kuku joj "fali" navodno komad kosti koji je tumor pojeo, pa joj je navodno od 6cm ostalo samo 4-6mm "krova acetubuluma" i prijeti joj urušavanje zgloba, i kak buju onda odstranili taj tumor, a da poštede kost?...tak da je dosta komplicirano....ne znam,
Na ovo i prethodno pitanje odgovor ti može dati samo kirurg specijaliziran za ovakve stvari, jer ulogu igra masa faktora u koje se ne može ovako odokativno imati uvid, a i potrebno je i znanje i debelo iskustvo. U medicini se u ovim situacijama važu rizici, gleda prvenstveno na kavalitetu života tj. produljenje kvalitetnog života. Ono što je sigurno, bez mogćnosti odstranjivanja što veće količine (najbolje sve), tumora, mamini izgledi za kvalitetno produljenje života znatno opadaju.
S obzirom kakve sve komplicirane operacije prolaze jako teški bolesnici lošeg općeg stanja, mislim da i tvoja mama ima dobre šanse da to preživi. Inače što se kosti tiče, zavisno koje doduše, postoje endoproteze koje nadomještaju bolesnu kost i one se ugrađuju recimo kod osteosarkoma, pa je i to vrlo moguća opcija i kod tvoje mame.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 21.05.2012. at 08:40.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 23:48   #36
ivanicapeca, ti si toliko duševno dobra, da sam ja paraliziran od sreće da postoje takvi ljudi. A zapravo sam mislio da je to nemoguće... Ti si toliko dobra i toliko pozitivno zračiš, da ja jednostavno ne znam šta bih više rekao...a sve se svodi na činjenicu da toliko volim svoju majku, da gotovo nema šase da ona umre,a ja ostanem živ....a toliko smo dijagnozom blizu toga, da ja praktički hodam po rubu "Petronas towersa" koji su trenutačno najviši na svijetu i čekam da puhne vjetar koji će me konačno odnijeti tamo gdje treba...Sve bi bilo tako lijepo u životu, da moju majku nije napalo to čudovište, još prošle godine smo se kupali u moru i uživali, sve je bilo super, i eto ti vraga. Da je bar napalo mene(a je, isto idem na MR 10.6.), nego ono što najviše volim-moju majku......a za mene mi se fućka-toliko sam ljut da me ni 100 rakova ne može uništiti, nego ih zovem, dođite, dođite, evo me, tu sam, pa ćemo se obračunati, bijednici jedni ne možete mi ništa, jedva čekam da vas vidim, da bi vas mogao uništiti.....samo druga je stvar kad rak imaš ti, ili neko tvoj - ljudi ne žele slušati - ja ću svoj rak, ako do njega dođe uništiti gladovanjem....pa me pitaj dalje...gladovanjem tijelo pojede sve, najprije ono što je strano- tumor itd, a onda salo, pa mišiće i sve što je odnekud došlo...ne bih htio biti dosadan, ali ja znam svoje, ali teško je svoju mamu na to nagnati - žena ima 83 godine...a i inače me ne sluša, pa je malo teže s njom imam drugi režim prehrane - 3 puta dnevno mix voća i povrća za imunitet itd........
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 13:18   #37
Quote:
last day kaže: Pogledaj post
ži...
Poslala sam ti PM da ne idemo ovdje OT
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 14:00   #38
LEJOMIOSARKOM

Da li netko ima iskustva sa tom bolešću, i koji doktor onkolog je kod nas najbolji i najiskusniji za tu problematiku? Zahvaljujem i pozdrav.
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 15:37   #39
Zapravo, nije mi nešto jasno: da li mogu "OSTEOLIZA" i "LEJOMIOSARKOM" biti iste bolesti, jer su to ustvari dvije različite dijagnoze - "Osteoliza" je razgradnja (demineralizacija) kosti, a "Lejomiosarkom" je tumor glatkog mišićnog ili mekog tkiva....a za tu tvorbu na crijevnoj kosti moje mame jedni kažu da je jedno, a drugi da je drugo....jer je vjerojatno različita terapija za jedno, a različita za drugo....
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 16:12   #40
Osteoliza je naziv za bilo kakvu razgradnju kosti tumorskim rastom.

Osteoliza zdjelične kosti u ovom slučaju može biti posljedica direktnog širenja primarnog tumora (tj. da sam sarkom razara kost svojim širenjem) ili može biti posljedica metastaze tumora u zdjeličnu kost.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:39.