Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2008., 10:00   #1
legalizacija kuće

naime, u bregima kod jaske imam drvenu kuću,staru hrastovu istesanu 1940 (piše na njoj izdubeno)u biti to su dvije stare drvene kuće spojene u jednu.kuća je preseljena (drvene kuće se mogu presložiti) iz susjednog sela i samim tim saćuvana od devastacije još1986 i imam struju. sad nam je došla voda i ne daju vodu bez gradjevinske dozvole.

e sad načuo sam da se za te stare kuće može dobiti građevinska ako nađeš 2 svjedoka koji će potvrditi da je kuća tu bila prije 1967g. Ok ova nije baš tu bila ali bila je kilometar dalje.

također sam načuo da neko ministarstvo pomaže obnovi i čuvanju tih starih autohtonih kuća jer im se broj rapidno smanjuje (najviše ih je oko Siska)

kuća je postavljena na betonski podrum i u okolo su uglavnom vikendice i vinogradi.

jel netko zna išta o tome.inače iz općine svake godine dobivam porez na nekretninu za tu kuću iako nema građevinsku...
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 12:28   #2
ovo je iz zakona:
(1) Građevina izgrađena do 15. veljače 1968. godine smatra se izgrađenom na temelju pravomoćne građevinske dozvole, odnosno drugoga odgovarajućeg akta nadležnoga upravnog tijela.

(2) O vremenu evidentiranja građevine iz stavka 1. ovoga članka uvjerenje izdaju katastarski ured, odnosno Središnji ured Državne geodetske uprave na temelju podataka s kojima raspolažu (katastarski operat, katastarski plan, posjedovni list, Hrvatska osnovna karta, snimke iz zraka) koji se smatraju dokazom da je neka građevina izgrađena do 15. veljače 1968. godine.
(3) Ako katastarski ured, odnosno Središnji ured Državne geodetske uprave ne raspolažu podacima na temelju kojih se može izdati uvjerenje iz stavka 2. ovoga članka, uvjerenje o vremenu građenja građevine iz stavka 1. ovoga članka izdaje nadležno upravno tijelo.
(4) Sastavni dio uvjerenja iz stavka 3. ovoga članka je snimka postojećeg stanja građevine i preslika katastarskog plana s ucrtanom građevinom ili geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja (situacija) za izgrađenu građevinu na građevnoj čestici koji je podnositelj zahtjeva dužan priložiti uz zahtjev za izdavanje toga uvjerenja.
(5) Za građevinu iz stavka 1. ovoga članka ne izdaje se uporabna dozvola.
(6) Građevina iz stavka 1. ovoga članka upisuje se u katastarski operat ako je uz zahtjev priloženo uvjerenje iz stavka 2. odnosno 3. ovoga članka.
(7) Stavak 3. ovoga članka ne odnosi se na utvrđivanje vremena građenja građevine u postupku kojeg provodi građevinska inspekcija.


prvo traži od katastra potvrdu, imaju aviosnimak iz 68' i nacrte s označenim kućama od prije 68'
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 13:27   #3
Legalizacija može ali je glavni uvijet da nemaš druge nekretnine u RH.
Znate onu :"Imaš kuću,vrati stan!"
Sad se stvar promjenila!
zlatko_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 19:25   #4
Evo ovako sam ja izvadio papire. Vise na blogu o tome na http://oglasnik1.blog.hr/
n veli da mu neka dadem gruntovni izvadak ,dam ja njemu gruntovni izvadak ,na izvadtku pise zemljiste i grunt veli mi da to nije dobro (prije sam mu dao kopiju katastarskog plana gdje se vidi da je kuca ucrtana) te mi veli nek otidem na urbanisticki ured da mi dadu papir gdje se vidi kad j izgradena kua.Sjednem u auto i za par minuta sam u urbanistickom uredu ,tu mi vele da takve potvrde vec 3 godine ne izdaju. Idem dalje na katastar i velim sto mi treba vele nema problema to cemo ti izdati za 5 dana, dodem ja za 5 dana sve je spremno ,na papiru pise kuca je izgradena 1915 g, ima 90 m2,potvrda sluzi za dokazivanje da za kucu nije potrebna gradevinska dozvola ( sve sto je izgradeno do 15.02. 1968 godine , te gradevine se vode kao da imaju graevinsku dozvolu) cijena ove potvrde je cca 350 kn.Posto sam konacno dobio ovaj papir idem ja na elektru gdje sam predao ovu potvrdu gdje su rekli da ce mi poslati ugovor za struju. Stigao je ugovor za struju
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 19:46   #5
24.2.2007 u 19:12
Poštovani,

vlasnik sam poljoprivrednog zemljišta u Bedekovčini(Kebel) i interesirame me mogučnost priključka vode na isto. Naime, na parceli se nalazi vočnjak kojeg je zbog specifičnosti terena potrebno češče zalijevati, a po mogućnosti bih napravio i navodnjavanje na istom. Ukoliko postoji mogućnost, koliko bi iznosila cijena za takav priključak.
Zahvaljujem na odgovoru!

Odgovor:
Poštovani,

Vezano na Vaše pitanje, izvedba priključka na nekretninu koja nema čvrsti objekt nije moguća. Naime, piključenje na vodoopskrbi sustav može se dozvoliti samo za nekretninu koja ima izgrađen čvrsti objekt za koji je izdana pravomoćna građevinska dozvola ili za objekt koji je izgrađen do 15. veljače 1968. godine uz dostavu gruntovnog izvatka i kopije katastarskog plana s ucrtanim objektom, odnosno ovjerene izjave kod javnog bilježnika o postojanju objekta prije navedenog datuma.

Iznimno, moguće je odobriti privremeni priključak za potrebu izgradnje objekta za koji je izdana pravomoćna građevinska dozvola na rok od 12 mjeseci koji se može produžiti pismenim putem na narednih 12 mjesec u slučaju produljena rokova gradnje po zahtjevu stranke. Nakon isteka odobrenog roka privremeni priključak se demontira bez posebnog obrazloženja. Za isti se sklapa posebni ugovor, a potrebno je prije sklapanja dostaviti pravomoćnu građevinsku dozvolu i platiti troškove njegove izvedbe prema izrađenom troškovniku.

S poštovanjem,





5. Kako do priključka?

Potrebno je obratiti se našoj stručnoj službi za priključke gdje se podnosi zahtjev za izvedbu vodovodnog priključka. Uz zahtjev treba priložiti građevinsku dozvolu ili gruntovni izvadak s upisanim objektom na ime podnositelja zahtjeva i kopiju plana na kojem se čestica nalazi.
Za objekte koji su građeni prije 15. veljače 1968. godine, a nemaju građevinsku dozvolu potrebno je dostaviti izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika od tome da je građevina izgrađena prije navedenog datuma uz koju je potrebno priložiti gruntovni izvadak i kopiju plana.

Osim navedenih dokaza o legalnosti objekta, stranka je dužna dostaviti ovjerenu potvrdu nadležne jedinice lokalne samouprave o tome da je podnositelj zahtjeva ispunio sve financijske i druge obaveze prema njoj sa stanovišta izgradnje vodovodne mreže.

Prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnom gospodarstvu (NN 82/04.), te uredbi o dopuni Zakona o komunalnom gospodarstvu (NN 110/04.), a prema članku 34. stavak 4. Zagorski vodovod je dužan od Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Uprave za inspekcijske poslove zatražiti potvrdu o dozvoli priključenja građevine za svakog podnositelja zahtjeva.

Na temelju podnijetog zahtjeva na teren izlazi naša stručna ekipa koja vrši uvid i izmjeru na terenu. Na temelju izmjere radi se tehničko rješenje i troškovnik izrade priključka na vodoopskrbni sustav. Cijena priključka ovisi o izmjeri na terenu i materijalu koji je potreban za njegovu izradu.

Ukoliko ne postoji vodovodna mreža na mjestu gdje se priključak traži potrebno je obratiti se u jedinicu lokalne uprave- općinu ili grad na čijem se području traži priključak.

Za ostale informacije molimo Vas da se obratite našoj Službi za priključke.
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 20:32   #6
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
ovo je iz zakona:
(1) Građevina izgrađena do 15. veljače 1968. godine smatra se izgrađenom na temelju pravomoćne građevinske dozvole, odnosno drugoga odgovarajućeg akta nadležnoga upravnog tijela.

(2) O vremenu evidentiranja građevine iz stavka 1. ovoga članka uvjerenje izdaju katastarski ured, odnosno Središnji ured Državne geodetske uprave na temelju podataka s kojima raspolažu (katastarski operat, katastarski plan, posjedovni list, Hrvatska osnovna karta, snimke iz zraka) koji se smatraju dokazom da je neka građevina izgrađena do 15. veljače 1968. godine.
(3) Ako katastarski ured, odnosno Središnji ured Državne geodetske uprave ne raspolažu podacima na temelju kojih se može izdati uvjerenje iz stavka 2. ovoga članka, uvjerenje o vremenu građenja građevine iz stavka 1. ovoga članka izdaje nadležno upravno tijelo.
(4) Sastavni dio uvjerenja iz stavka 3. ovoga članka je snimka postojećeg stanja građevine i preslika katastarskog plana s ucrtanom građevinom ili geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja (situacija) za izgrađenu građevinu na građevnoj čestici koji je podnositelj zahtjeva dužan priložiti uz zahtjev za izdavanje toga uvjerenja.
(5) Za građevinu iz stavka 1. ovoga članka ne izdaje se uporabna dozvola.
(6) Građevina iz stavka 1. ovoga članka upisuje se u katastarski operat ako je uz zahtjev priloženo uvjerenje iz stavka 2. odnosno 3. ovoga članka.
(7) Stavak 3. ovoga članka ne odnosi se na utvrđivanje vremena građenja građevine u postupku kojeg provodi građevinska inspekcija.


prvo traži od katastra potvrdu, imaju aviosnimak iz 68' i nacrte s označenim kućama od prije 68'
sve stoji jedino što je ta ista kuća 1968. bila kilometar dalje.

drvena stara Hrastova kuća koju sam u biti spasio da se uništi i preselio je.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 20:40   #7
drvo će potvrditi starost, ali beton .....
trebaš ići na postupak :
uvjerenje o vremenu građenja građevine
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 23:40   #8
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
drvo će potvrditi starost, ali beton .....
trebaš ići na postupak :
uvjerenje o vremenu građenja građevine
di da se prvo obratim? drvenu kucu moras na nesto stavit.i btw od svih okolnih moja se najvise uklapa u okolis. drugo su zidane vikendice uglavnom na vrhu brijega.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 08:20   #9
ma nije upitno da li je dobro staviti ju na betonski podrum, bez daljnjeg
nego beton pokazuje svoju starost
koliko je star beton?

treba ti
-geodetski snima terena i kuće
- nacrti kuće - po starom zakonu su nacrte radili arhitekti a sudski vještak bi dao svoje mišljenje, sad da li treba mišljenje sudskog vještaka ... ne znam
-vlasnički list
-precrt s katastra
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:55.