Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2009., 09:40   #1
Matična mliječ i propolis

Nadam se da sam temu postavila na pravom mjestu.

Zanima me u kojem su obliku ovi pčelinji proizvodi najiskoristiviji.

Za matičnu mliječ sam čula da je najbolja u prirodnom obliku ali je jako nestabilna, odnosno aktivni sastojci su nepostojani (mora se čuvati na niskim temperaturama, na mračnom mjestu, ne smije doći u doticaj sa zrakom, nikad se ne smije uzimati metalnom žlicom već drvenom ili plastičnom itd.).
Zato se često mješa s medom.
Kada sam u PIP-u htjela kupiti mješavinu matične mliječi s medom vidjela sam da ih ne drže u frižideru kako bi trebalo, već na polici na svjetlom mjestu. Isplati li mi se to uopće kupiti?

U kojem je obliku propolis najbolji? U kapima, kapsulama...?
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 09:07   #2
Ja propolis za vrijeme prehlada 2-3 puta dnevno poprskam u usta.

Vjerujem da mi pomaze, ali to nikada necemo saznati .
Dzovaniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 15:53   #3
@Vedranna. Maticnu mlijec koristiti iskljucivo u obliku u kojem se izvadi iz kosnice za oslo veli deda da nema nekog smisla jer se kube određene kiseline po kojima je mlijec poseba. Teta je inace nesto bolesna i po mlijec idemo u sloveniju posto nam se ne isplati doma sakupljat jer ima previse posla.

Kaj se tice propolisa propolis je smola koja se ili struze ili se stavljaju mrezice koje pcele popune pa se skine s mrezice(meni nikad nisu nis napravile na mrezicu tak da ja struzem). Inace omjer koji ja stavljam je 400g propolisa na 1L alkohola i to se dobije otprilike 20% otopina. Najbolje ti je kupiti od nekog ko doma dela kapi ili sprejeve pa znas kaj si dobila.
Kaj se tice kapsula ona se razgradi tek u zelucu tak da ja koristim sprej pa pa naspricam u usta ko i Dzovaniii.
dotore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 19:22   #4
Quote:
dotore kaže: Pogledaj post
@Vedranna. Maticnu mlijec koristiti iskljucivo u obliku u kojem se izvadi iz kosnice za oslo veli deda da nema nekog smisla jer se kube određene kiseline po kojima je mlijec poseba. Teta je inace nesto bolesna i po mlijec idemo u sloveniju posto nam se ne isplati doma sakupljat jer ima previse posla.
Ne znam gdje naći takvu matičnu mliječ. Vidim da prodaju neke kumice na placu ali drže je na suncu i to ne može biti dobro.
Zato sam i pitala da li je matična mliječ pomiješana s medom bolje očuvana. Čini mi se da sam negdje pročitala da je med prirodni konzervans.


Quote:
dotore kaže: Pogledaj post
Kaj se tice propolisa propolis je smola koja se ili struze ili se stavljaju mrezice koje pcele popune pa se skine s mrezice(meni nikad nisu nis napravile na mrezicu tak da ja struzem). Inace omjer koji ja stavljam je 400g propolisa na 1L alkohola i to se dobije otprilike 20% otopina. Najbolje ti je kupiti od nekog ko doma dela kapi ili sprejeve pa znas kaj si dobila.
Kaj se tice kapsula ona se razgradi tek u zelucu tak da ja koristim sprej pa pa naspricam u usta ko i Dzovaniii.
Dakle, propolis u kapima je o.k?
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 18:01   #5
Potoji napitak imeno Revita koji je na bazi matične mliječi. Radi se o prahu poput cedevite, imaš njihove distributerske centre u Većim gradovima pa pokušaj googlati i naći kontakte. Sretno!
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 14:18   #6
Pčelinji proizvodi

su najsavršeniji proizvodi na svijetu.Samo da pčelice sačuvamo od izumiranja jer smo tomu vrlo blizu,no ...
Dakle med,pelud,propolis,vosak,matična mliječ,pčelinji otrov-savršenstvo!!!

Matičnu mliječ najbolje je uzimati u izvornom ,sviježem obliku naravno kupljenom od pčelara komu ćeš vjerovati.Za početak kupiš malo,ali dovoljno da sama zaključiš dali je OK,tj. da se osvjedočiš po sebi koliko se bolje osjećaš i sl.
Matična mliječ pomješana sa medom može stajati u fridžu najduže 30 dana,ali učinkovitost matične mliječi u prvom slučaju(zasebno) neuporedivo je bolja ali i skuplja ali i vrijedi

Ja pravim tinkturu propolisa 1:2,sa alkoholom.
U slučaju da ju uzimaš zbog poboljšanja imuniteta predlažem mix sa medom,800g meda lagano se sa vilicom promješa sa 20 ml tinkture propolisa dok se ne sjedini.Možeš uzimati do 3xdnevno po 1 žlicu, a sama tinktura može se uzimati na kockici šečera u ovisnosti o tegobi o kojoj se radi ili preventivno.
Za kupnju isto vrjedi kao i kod MM.

Jako je dobro ne zaboraviti i pelud ali ćini mi se da nije u ovoj temi
A tek pčelinji otrov...


Pozdrav svim ljudima dobre volje!

mama Sanja
__________________
mir,mir,mir nitko nije kriv...!
Yoko&John is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 15:44   #7
Quote:
Freyra kaže: Pogledaj post
Potoji napitak imeno Revita koji je na bazi matične mliječi. Radi se o prahu poput cedevite, imaš njihove distributerske centre u Većim gradovima pa pokušaj googlati i naći kontakte. Sretno!
jel vrijedi što ta revita?
susjeda mi je rekla da kad je pomješa sa vodom na dnu čaše ostane fini sloj nerastopljenog šećera.
zadržava li propolis svoja svojstva ako ga recimo ukapam u limunadu ili sl.?
__________________
Sin valor.
moment is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 13:02   #8
https://www.forum.hr/showthread.php?t=111109&page=187

Na linku iznad se pisalo o svježoj matičnoj mliječi. Meni je objašnjeno da su SVI proizvodi matične mliječi koji se nalaze na tržištu kineskog porijekla(problem zbog nedostatka kontrole kod uvoza prije svega na rezidue, a pod broj 1 - antibiotike) i da je jako malo proizvođača svježe mliječi kod nas.
Imam dobra iskustva sa svježom mliječi u borbi sa anemijom i kroničnim bronhitisom, a što se propolisa tiče i natpisa da je lijek 21. stoljeća, to ne vjeruje nitko dok ne isproba na svojoj koži. Zadnje 3 godine kako ga trošim redovito, redovito iz godine u godinu nema gripe, šmrcanja, hunjavice i sl.
__________________
NE KUPUJTE STANOVE NIVOGRADNJE d.o.o. U NASELJU "RIS" KROZ KOJE PROLAZI/E LIFTOVI
opr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 11:11   #9
Pozdrav svima!

Moze li malo vise informacija o proizvodjacima maticne mlijeci u sloveniji, adresa, telefon, web, cijena i sl.

Moje misljenje je da maticnu mlijec ne treba mijesati ni sa cim, jer nacin konzumiranja svjeze mlijeci je najbolji ukoliko se drzi ispod jezika 10-15 minuta, dok pomjesana sa medom i sl. se guta i upitno je koliko dejstva ima na organizam.

Cinjenica koja potvrdjuje moje misljenje se nalazi i u samoj kosnici. Da matica smatra da se treba mijesati maticna mlijec s medom, i sama bi koristila med, a ovako, citavog zivota htani se samo maticnom mlijeci.

Sada je vec malo kasno za pronaci svjezu maticnu mlijec, jer se ona proizvodi od 5. do 7. mjeseca, a kada kupci prepoznaju kvalitet onda je prodaja najmanji problem.

Za sve koji budu zainteresovani za narudzbu za sljedecu godinu rezervaciju mogu izvrsiti putem p.m.

Puno pozdrava i dobro zdravlje!
maticnamlijec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 15:18   #10
Nema potrebe za kupovinom matične mliječi u Sloveniji jer su se kod nas dva iskusna pčelarska gospodarstva prihvatila tog posla i to rade dosta dobro.

Trošio sam mliječ od oba proizvođača i ostale proizvode i jeste da njim je cijena "poštena", ali vrijedi svake kune. To je teško uopće objasniti i svatko ju mora probati da bi osjetio njezino djelovanje, a znam ljude koji su imali i ozbiljnijih zdravstvenih tegoba kojima je uvelike pomogla u izliječenju ili ublažavanju simptoma.

http://www.pcelinjak.com/component/o...32/Itemid,238/

Link sa podacima hrvastkih pčelara koji proizvode matičnu mliječ.
__________________
NE KUPUJTE STANOVE NIVOGRADNJE d.o.o. U NASELJU "RIS" KROZ KOJE PROLAZI/E LIFTOVI
opr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 00:00   #11
[QUOTE=maticnamlijec;225192

Moje misljenje je da maticnu mlijec ne treba mijesati ni sa cim, jer nacin konzumiranja svjeze mlijeci je najbolji ukoliko se drzi ispod jezika 10-15 minuta, dok pomjesana sa medom i sl. se guta i upitno je koliko dejstva ima na organizam.

Cinjenica koja potvrdjuje moje misljenje se nalazi i u samoj kosnici. Da matica smatra da se treba mijesati maticna mlijec s medom, i sama bi koristila med, a ovako, citavog zivota htani se samo maticnom mlijeci.

Sada je vec malo kasno za pronaci svjezu maticnu mlijec, jer se ona proizvodi od 5. do 7. mjeseca, a kada kupci prepoznaju kvalitet onda je prodaja najmanji problem.

Matična mliječ se može miješati sa drugim pčelinjim proizvodima, može se raditi različite pripravke, sirupe i tinkture, koji su vrlo djelotvorni ukoliko se rade sa kvalitetnim sirovinama. To pišem iz iskustva sa mojim proizvodom koga sam nazvao HIPOKRATOV MED a sastoji se od meda, peluda, propolisa i matične mliječi, sve proizvodi mojih pčela.

Nije kasno za pronaći prirodnu matičnu mliječ. Proizvodi se nekoliko mjeseci a koristi cijelu godinu. Može se čuvati više godina u zamrzivaču bez gubitka njenih svojstava što je eksperimentalno dokazano (proizvedena je matica od ličinke koja je hranjena mliječi čuvanom šest godina u zamrzivaču).

Ukoliko je netko zainteresiran još uvijek mu možemo isporučiti prirodnu matičnu mliječ ili pripravke sa njom.
__________________
APITERAPIJA - liječenje pčelinjim proizvodima
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 17:24   #12
Naletio sam na pčelarskom forumu zanimljivu temu pa će je iskopirati : matica4 mi se čini da je dosta upućena pa mislim da bi mogla i odgovoriti jer ima dosta stvari koje i mene zanima što se tiće MM


Imao bih par pitanja u svezi matične mliječi jer sam nešto se informirao pa ako mi se može odgovoriti na njih pošto sam tek počeo koristiti MM

1. Da li MM koja se nalazi u tabletama ( primjer ..Melvita ) mora držati u hladnjaku i da li po vama to šta valja
Da li revita ima kakve veze sa MM
Prednosti MM svježe , lio. i u medu ?
kakva je MM u tabletama tj. da li ima po vama kakve koristi njena primjena
Na tržištu ima puno proizvoda ,( beepowder , jellypowder , royal ) koje biste vi istaknuli kao dobre ?

2. Trenutno koristim MM u medu 2% koju sam nedavno uzeo i koju po preporuku pčelara trebam držati u hladnjaku.
Da li takva MM je dobra pošto se nalazi u medu i kako se primjenjuje tj. da li isto malo žličicom ispod jezika se stavi ,
koliko puta dnevno se može uzimati
koja je količina MM u maloj žličici ako je 2% MM u medu
Da li se može povečati udio MM u medu sa 2% na 10%
Zašto se koristi udio od 2 - 5 % ,tj. zašto ne više ?
Da li je med konzervans tj. da li MM ima koristi pošto je u medu
Vidim da ih pčelari šalju poštom zamotane u stiropor , da li se gube ljekovita svojstva onda
Vaša preporuka za kupovinu MM u medu sa 10% i više MM i kolika bi cijena bila tog pripravka ?

3. Liofilizirana MM
Da li je Lio. MM bolja od MM u medu ?
Kako se koristi ?
Da li se miješa sa vodom ?
Da li se drži u ledenici ili u hladnjaku ?
Da li vrijedi za koristit tokom cijele godine ?
cijena varira od 450 kn za 100g do 1500 kn , zašto tolika razlika ?
Kolika je mjesečna potreba za unos lio. MM u organizam
Pošto vidim da se svašta prodaje , vaša preporuka za kupovinu lio. MM a da nije made in china
tj. da je kupujmo Hrvatsko
kupujemprodajem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 22:48   #13
Postavili ste previše pitanja. Vjerojatno znate odgovore na većinu njih ali želite i drugo mišljenje.
Ovdje ću ponoviti više puta izrečene tvrdnje da je najbolja prirodna matična mliječ. Ukoliko možete doći do nje iz sigurnog izvora to je najbolji izbor. Možete ju koristiti i u mješavinama s medom, peludom i propolisom. Upute o načinu primjene i doziranju daje proizvođač.
Cijena prirodne matične mliječi je najčešće 15 kuna gram. Ima i skupljih ali i jeftinijih. Prema jeftinijim "proizvođačima" treba biti vrlo oprezan jer se može raditi o patvorini ili nečem drugom.
__________________
APITERAPIJA - liječenje pčelinjim proizvodima
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 16:40   #14
Pošto vidim da se svašta prodaje , vaša preporuka za kupovinu lio. MM a da nije made in china
tj. da je kupujmo Hrvatsko


Preporuke za kupovinu lio. mmliječi NEMA. Dobrih tjedan dana sam proučavala mmliječ i njezine proizvode na tržištu.
Zaključak;
Liofilizirana matična mliječ u proizvodima poput Revite te u ostalim proizvodima po ljekarnama je KINESKOG porijekla - pa tko voli, nek izvoli.
Problem sa kineskom liofiliziranom mliječi su kloramfenikol i ostali zaostaci ljekova u mliječi i ostalim pčelinjim proizvodima. Znači problem ne bi bilo porijeklo već kvaliteta zbog koje se takvim proizvodima u prosjeku svake dvije godine zabrani uvoz u EU.
Preporuka je matičnu mliječ trošiti podjezično posebno, a posebno mješavinu meda, propolisa i peluda.
Biti ću slobodna kroz neko vrijeme prenjeti konkretna iskustva u trošenju mliječi kada je multipla skleroza u pitanju, tj. eventualne pomake na bolje.
malininja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 13:22   #15
hvala na nekim informacijama , imam jos jedno pitanje a to je

- da li se smije povecati udio MM u smjesi sa prop. i medom sa 2% na 10% . Po meni bi smjelo jer ako ljudi uzimaju 100% MM i to je sigurno onda bi udio od 10% trebao biti ok u smjesi .
Još mi nije jasno zašto se stavlja udio od 2% - 5 % ...jer ima neki specifičan razlog ili ?
Nekako mi se čini da je taj udio premali za podizanje imuniteta .
....što vi mislite o tome ????
kupujemprodajem is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:22   #16
Proizvođač od kojeg sam, za osobu kojoj je dijagnosticirana teža bolest živčanog sustava, nabavila matičnu mliječ je preporučio uzimanje matične mliječi posebno i to ujutro direktno ispod jezika.
Mješavinu propolisa u kapima, cvjetnog praha i meda pak posebno tokom dana u količini 2-3 manje žličice.
Objašnjenje; proizvođača matične mliječi kod nas ima za na prste jedne ruke nabrojati, točnije 2-3(barem ono što sam ja uspijela pronaći). Stoga je zanimljivo pitanje, od kuda matičnu mliječ nabavljaju ostali i čija je to mliječ koju nude u svojim mješavinama kada mliječ ne prodaju zasebno tj. svježu, već samo umiješanu - dakle veliki prostor za makljažu i podvalu kupcu.
Drugi bitan razlog je gubitak vrijednosti ako nije pravilno transportirana i skladištena tj. prilikom miješanja sa medom i čuvanja takvih teglica na policama pri neadekvatnim temperaturama. Mješavina meda, praha i propolisa te matične mliječi bi minimalno trebala biti skladištena u friđu do +3.
I na kraju, takvi proizvodi nisu baš jeftini i zato ne nasjedajte na priče kojekakvih samoprozvanih nadriliječnika koji Vam izbijaju kune iz džepa.

Ista ili slična stvar sa čuvenim noni sokom, ima 1 za 380 kn i 2. za 190 kn, a isti su po svemu osim što ovaj skuplji dolazi kao iz Amerike. Danas ako se čovjek ne raspita stvarno se može grdno prevariti.

Ako već trošiš spomenutu mješavinu, koliko sam prosurfala netom - nema nikakvog pravila da bi udio mliječi smio biti samo do 3%, ako se svježe može pojesti 1, kod tumora ili neplodnosti čak 2 grama ili?
malininja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 00:26   #17
Quote:
malininja kaže: Pogledaj post
Pošto vidim da se svašta prodaje , vaša preporuka za kupovinu lio. MM a da nije made in china
tj. da je kupujmo Hrvatsko


Preporuke za kupovinu lio. mmliječi NEMA. Dobrih tjedan dana sam proučavala mmliječ i njezine proizvode na tržištu.
Zaključak;
Liofilizirana matična mliječ u proizvodima poput Revite te u ostalim proizvodima po ljekarnama je KINESKOG porijekla - pa tko voli, nek izvoli.
Problem sa kineskom liofiliziranom mliječi su kloramfenikol i ostali zaostaci ljekova u mliječi i ostalim pčelinjim proizvodima. Znači problem ne bi bilo porijeklo već kvaliteta zbog koje se takvim proizvodima u prosjeku svake dvije godine zabrani uvoz u EU.
Preporuka je matičnu mliječ trošiti podjezično posebno, a posebno mješavinu meda, propolisa i peluda.
Biti ću slobodna kroz neko vrijeme prenjeti konkretna iskustva u trošenju mliječi kada je multipla skleroza u pitanju, tj. eventualne pomake na bolje.
Kaj se tiče Revite ona NIJE iz Kine, nego je iz Rusije, i prvotno je davan astronautima zbog svoje vrijednosti, i može se prozvati najboljim proizvodom na svijetu, pričajte vi što hoćete protiv nje ali to nije cedevita, jer cedevita ne liječi ciste, slabos od kemoterapije, dijabetes, depresije, bradavice, pjege, pomlađuje, djeluje protiv upala, čega god,

Revita jest skuplja, ali je najkvalitetnija jer nema 100% alergija, i svaki u bilo kojoj boljki može naći lijek u njoj i također ne znači da djeluje ekspresno, nekima prije nekima kasnije
__________________
Will I die if I blush my cheeks with an eyeshadow brush?
nutrizone is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 00:29   #18
Quote:
kupujemprodajem kaže: Pogledaj post
Naletio sam na pčelarskom forumu zanimljivu temu pa će je iskopirati : matica4 mi se čini da je dosta upućena pa mislim da bi mogla i odgovoriti jer ima dosta stvari koje i mene zanima što se tiće MM


Imao bih par pitanja u svezi matične mliječi jer sam nešto se informirao pa ako mi se može odgovoriti na njih pošto sam tek počeo koristiti MM

1. Da li MM koja se nalazi u tabletama ( primjer ..Melvita ) mora držati u hladnjaku i da li po vama to šta valja
Da li revita ima kakve veze sa MM
Prednosti MM svježe , lio. i u medu ?
kakva je MM u tabletama tj. da li ima po vama kakve koristi njena primjena
Na tržištu ima puno proizvoda ,( beepowder , jellypowder , royal ) koje biste vi istaknuli kao dobre ?

2. Trenutno koristim MM u medu 2% koju sam nedavno uzeo i koju po preporuku pčelara trebam držati u hladnjaku.
Da li takva MM je dobra pošto se nalazi u medu i kako se primjenjuje tj. da li isto malo žličicom ispod jezika se stavi ,
koliko puta dnevno se može uzimati
koja je količina MM u maloj žličici ako je 2% MM u medu
Da li se može povečati udio MM u medu sa 2% na 10%
Zašto se koristi udio od 2 - 5 % ,tj. zašto ne više ?
Da li je med konzervans tj. da li MM ima koristi pošto je u medu
Vidim da ih pčelari šalju poštom zamotane u stiropor , da li se gube ljekovita svojstva onda
Vaša preporuka za kupovinu MM u medu sa 10% i više MM i kolika bi cijena bila tog pripravka ?

3. Liofilizirana MM
Da li je Lio. MM bolja od MM u medu ?
Kako se koristi ?
Da li se miješa sa vodom ?
Da li se drži u ledenici ili u hladnjaku ?
Da li vrijedi za koristit tokom cijele godine ?
cijena varira od 450 kn za 100g do 1500 kn , zašto tolika razlika ?
Kolika je mjesečna potreba za unos lio. MM u organizam
Pošto vidim da se svašta prodaje , vaša preporuka za kupovinu lio. MM a da nije made in china
tj. da je kupujmo Hrvatsko
REvita je lifolizirana, to je proces kojim se oduzima voda iz mliječi, i tako joj se produžuje rok na 2 godina, mislim da i više, dodana je naranđa radi prirodnog okusa, i radi se o 100% mm, u svakoj piksi je jednaka količina na 100 g, prvotno je osmišljena za dijabetičare pa se razvijala, vrijedna je hvale jer je puno ljudi pomogla
__________________
Will I die if I blush my cheeks with an eyeshadow brush?
nutrizone is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 19:32   #19
Ja sam dugo tražio 100% matičnu mliječ i kada sam vidio na internetu da ima u BiH kupiti preko neta, odvalio sam. Ostao sam skeptičan, misleći da je to neka zavala. Naručio sam jednu bočicu i nisam mogao vjerovati kada je momak se pojavio meni ispred vrata. Drži je na predviđenoj temperaturi i sva ti upustva dadne na vratima kako čuvati i upotrebljavati. Rijetko se može vidjeti takva usluga u bilo kojem segmentu u nas, a kamo li u pčelarstvu. Sve moje preporuke idu za Memišević matična mliječ. Sada kupujem redovno ovo sezonsko pakovanje i od tada se više nisam nikada razbolio.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 09:25   #20
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Ja sam dugo tražio 100% matičnu mliječ i kada sam vidio na internetu da ima u BiH kupiti preko neta, odvalio sam. Ostao sam skeptičan, misleći da je to neka zavala. Naručio sam jednu bočicu i nisam mogao vjerovati kada je momak se pojavio meni ispred vrata. Drži je na predviđenoj temperaturi i sva ti upustva dadne na vratima kako čuvati i upotrebljavati. Rijetko se može vidjeti takva usluga u bilo kojem segmentu u nas, a kamo li u pčelarstvu. Sve moje preporuke idu za Memišević matična mliječ. Sada kupujem redovno ovo sezonsko pakovanje i od tada se više nisam nikada razbolio.
jesi iz RH?
i koliko te kostala ta bocica sa dostavom?
cijena dostave bi me zanimala s obzirom da se radi o BIH
I ako tko zna preporuku pcelara sa cijenom maticne mlijeci u svjezem obliku.
najljepsa hvala
__________________
Belive and receive

Zadnje uređivanje leptirica 2 : 06.02.2011. at 09:31.
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.