Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2009., 13:54   #21
Quote:
MacaKlinka kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je snimanje zubi u trudnoći bezopasno? Naime, u 2. sam mjesecu trudnoće i uglavnom nailazim na suprotna mišljenja. A zub boli... Inače imam odmah od početka trudnoće problema sa zubnim mesom, dosta je natečeno, boli, ali ne krvari.
problem sa zubnim mesom je normalan u trudnoci...sve krvne zile se sire,a gingiva je dosta prokrvljena pa je to ok...

neka te to ne zabrinjava....uzmi zubnu pastu za jacanje zubnog mesa i samo cvrsto cetkaj...nece biti nista strasno...

a RTG inace nije preporucljiv...ja ga recimo ne preporucam pacijentima...

ali ako je STVARNO neophodan onda potrazi tko radi digitalno snimanje...ono manje zraci...ali bez obzira trebas naglasiti da si trudnica i da trebas onu jacu pregacu za zastitu...
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:55   #22
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post

Inace laz je da se u trudnoci ne smije davat anestezija, smije se davat jer je ona lokalna i ulazi samo u lokalni krvotok a ne u cirkulaciju a dnevno se smije dobit max 3 lokalne anestezije (zato pazite ako morate cupat zube u trudnoci jer je to ziva muka posto ce vam anestezija trajat jako kratko i ako je vađenje komplicirano najvjerojatnije tri anestezije nece bit dovoljne za zahvat) - ovo je bio slucaj i kod mene
tako je
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 18:05   #23
rtg zubi u trudnoći

pozdrav

nisam našla ovu temu,a silno me zanima ima li netko iskustva sa snimanjem zubiju u trudnoći i dali je imao kakvih posljedica????

svi komentari su dobrodošli....
vujković is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 18:09   #24
mene ti je to isto zanimalo

https://www.forum.hr/showthread.php?t=332530

nadam se da ćeš pronaći ono što te zanima
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 22:09   #25
Hvala ti, ma nešto mi ima... Al svatko ima svoje mišljenje pa kome sad vjerovat.......
vujković is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 22:26   #26
Pravilo je da se trudnice ne izlažu rtg ako to nije stvarno neka hitnoća...ali tvoje tijelo, tvoje dijete, sama odluči hoćeš li ili nećeš.
Ja sam radila rtg u prvom tromjesečju i eto ga mali živ i zdrav, ne svijetli u mraku, nema viška ni manjka niti jednog organa
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 22:56   #27
evo ja bas popodne bila sa mm u bolnicu.bio narucen na snimanje kicme,stalno ga boli,jedva se sagne tenisice zavezat.i uglavnom,cekamo na salteru za predat uputnicu i sestra kaze cekate i vi?ja kazem ne,samo sam u pratnji a ona meni odite vi pratnjo van đir dok muz bude gotov,jos ja njoj, vani je kao frisko,puse dosta a ja u laganoj majici mogu tu u hodniku pricekat,ona bolje ne za trudnicu uopce nije dobro biti na ovom odjelu,svugdje je zracenje.bas sam ostala
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 10:10   #28
Ajmo ovako, bez previše stručnog trkeljanja, i bez filozofije o vrstama zračenja, da se fokusiramo na rtg zračenje:

Zračenje, pod kojim podrazumjevamo meko i tvrdo rendgensko, je ionizirajućeg tipa, što znači da prolaskom kroz materiju (zidove, staklo, lubenicu, limun, drvo, ljudski organizam...) može doći do sudara između "zrake" i atoma (molekule) tvari kroz koju prolazi, pa će tada zraka izbiti elektron iz putanje atoma (ko boksač kad opali drugog a ovom izbije zub) te će atom postati uneravnotežen, tj ion (odtuda i naziv ionizirajuće zračenje)...

e sad, što je tu štetno:

Pa, štetno je to što kad se pojavi ion od atoma koji je bio u vodi/kiselini u želudcu, noktu, kosi, đonu vaše cipele, nikom ništa, no ako se atom pretvori u ion, a taj atom je činio strukturu DNK stanice, e tada postaje škakljivo. Na koji način:

Atom postaje nestabilan, počne prtljati po DNK, te stanica ima vrlo fine i sofisticirane metode da takav podivljali atom eliminira, popravi situaciju, ili ako to ne uspije, onda stanica ugiba. I sve je ok, ali, u jednom rijekom slučaju od njih trilijune trilijardi stanica može zbog tog podivljalog iona "popizditi" te DNK preprogramirati da se počme nekontrolirano razmnažati. Eto tumora!
Budući da ne znamo kada i koja stanica će kada i kako reagirati, nego moramo to sve gledati statistički, svijetom i medicinom vlada mišljenje i pravilo: "Ne postoji dovoljno mala količina zračenja koja bi bila 100% sigurna" No vidjet ćete kaka to baš i ne smijemo uzeti zdravo za gotovo, jer da je tako, svi bi već odavno bili mrtvi. Zašto? Vidi **

Dakle, trudnoća i zračenje:

Prije trudnoće, zračenje može a i ne mora oštetiti spermij i ili jajnu stanicu u muškarcu ili ženi. Tada neće ni doći do oplodnje. Znači, RTG prije trudnoče se ok i siguran.

Unutar trudnoće, pogotovo prvi trimestar, kada postoji hrpa stanica koje se dijele i množe, zračenje može ili ubiti stanicu(e), ili ju mutirati...

No, sada bez panike, idemo malo razbiti neke mitove:::

Ajdmo sad činjenice:

Prvo, RTG i gamma zračenje prolazi kroz SVE, i ne može ga se zaustaviti tj potpuno blokirati. Koliko god mi stavljali gustog materijala (a olovo je naj gušće), svejedno jedna količina prođe kroz to...

Drugo, RTG i gamma zračenje se NE reflektira, jer se je može odbijati od ničeg, kad prolazi kroz sve.

Treće, RTG i gamma se NE akumulira u organizmu, kako vele vrli nam doktori, (to nije neutronsko zračenje), nego se u organizmu samo akumulira "šteta" koju ono napravi.

**Zračenje rendgensko i gamma, (vrlo slično, skoro pa isto...) je svuda oko nas. Prirodno je. Dolazi iz svemira, sa Sunca, iz okoline, bez da čovjek ima išta s time. Udišemo radioaktivni ugljik, stojimo na radioaktivnoj zemlji, jedemo radioaktivnu hranu, naslonjeni na radioaktivni zid, dok se u našim tjelima dešava milijun radioaktivnih raspada svake sekunde.... Opet, nema to veze sa Černobilom, niti sa čovjekom, to je tako bilo i prije milijun godina i tako je i sada, i tako će i biti... Jer, sve oko nas, uključujući i nas same, je nastalo u nuklearnoj fuziji u zvijezdama...

No te količine zračenja su vrrrlo male. Pa se stanice mogu oporaviti tj popraviti...

o kojim količinama pričamo:


Ovisi o regiji Zemlje di živimo.

Doza za "jakost" zračenja (neću sad u detalje koliko i kako, i efektivna doza i bla bla) je Sievert [Sv]

tako u Europi, recimo oko Hrvatske godišnja je doza prirodnog zračenja kojih 4 mili Sv, dok ako živite u Škotskoj koja je na granitnim stjenama, ode ta doza i do 100 puta veća...

E sad, konačno, ajmo o dozama na RTG snimanjima:

Pluća i zubi su meko/tanko tkivo, pa za njih treba naj manje zračenja generirati da bi se išta vidjelo:

RTG pluća 0.1 mili Sv (ekvivalent 10 dana zjakanja po priprodi)
RTG zubi 0.01 mili Sv (ekvivalent 1 dana zjakanja po prirodi)

Neke pretrage su mnogo jače, npr CT je 10 mili Sv (ekvivalent do 3 godine zjakanja po plažama Jadrana)


Dakle, RTG zubi, koji je udaljen od zdjelice (di je bebe, jel) i to sa tako slabim dozama, gdje te još prekriju olovnom pregačom, da i ono maaaalo zračenja koje bi moglo doć do tjela bude zablokirano....

RTG pluća isto tako...

Medicina će reći, bolje spriječiti nego liječiti, jer je statistika "kurva", a samo matematička statistika udaraca u atome itd može reći dal će bit štete ili ne, kao što statistika može reći dal ćete dobiti ili ne na lotu ili u casinu, a nema te matematike koja će vam to 100% sigurno reći...... zaključuje slijedeće:

RTG pluća, Zubi itd predstavlja toliko malen rizik, da je zanemariv. Ako se može, nek se pretraga odgodi do poslije poroda, a ako ne:

RTG snimak predstavlja puuuno manji rizik za plod od onog uzroka zbog kojeg je majka/plod uopće upućen na snimanje RTG.

Zadnje uređivanje gogo111 : 13.10.2010. at 10:19.
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 11:13   #29
curke hvala vam na razmišlanjima i iskustvima!!!!!!!

U biti nebi trebalo bit problema jer da je došlo do oštečenja ploda imala bi spontani,pošto sam ja trudna 7 tj.,a slikala sam prije tjedan dana..........
vujković is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 15:00   #30
evo jedan link klik gdje možete skinuti dobru prezentaciju vezanu uz ovu temu, prva prezentacija- ICRP 84, Pregnancy and medical radiation (1.3 Mb)
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:54   #31
ja nisam trudnica,ali se skolujem za rad sa rentgen aparatima,i samo bi htio reci da ispravim pogresan navod,da zracenje ostaje u tijelu,to je nemoguce jer je to energija i mi je nemozemo uhvatiti u casu i cekati da nestane,zasto treba proci vremena izmedju snimanja,jer prilikom prolaska rtg zraka kroz tijelo moze doci do ostecenja u stanicama,i nase tijelo ima mehanizme popravke ako je doslo do ostecenja.trudnicama se ne preporuca zracenje jer nitko nemoze sa sigurnoscu reci da se nista nece dogoditi plodu,a mislim da se svi slazemo da je prevelik rizik jer je u pitanju ljudski zivot.a opravdano je ako je majcin zivot u neposrednoj opasnosti onda se zanemaruje moguci stetni ucinak na plod.hvala
jose19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 17:57   #32
Rengensko snimanje u trudnoći.

Uvijek sam se pitala "Što ako neka trudnica padne i opasno ozlijedi neki dio tijela,kako na rengensko snimanje.?. Utječe li jako rengensko snimanje na plod? Što se događa? MOLIM VAS, PIŠTE MALO O TOME! HVALA
AndelaB is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 19:02   #33
utjece na nacin da moze izazvat mutacije.ako se trudnica polomi prije ce je poslat na mr nego na rentgen.
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 11:51   #34
Pozdrav svima! Ovako, suprug mi je bio na ct abdomena pa me sada zanima vaše mišljenje kada bi mogli krenuti raditi na bebi? pitala sam jednog doktora reko je 1-2 ciklusa da pričekamo. Čitam razne postove, i ovdje na ovom forumu, pa ima raznih tumačenja.
mare* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 14:45   #35
Quote:
mare* kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Ovako, suprug mi je bio na ct abdomena pa me sada zanima vaše mišljenje kada bi mogli krenuti raditi na bebi? pitala sam jednog doktora reko je 1-2 ciklusa da pričekamo. Čitam razne postove, i ovdje na ovom forumu, pa ima raznih tumačenja.
ne znam skoro ništa o tome, ali ako vam je doktor reka da pričekate 1 ili 2 ciklusa onda pričekajte. 1-2 ciklusa nije dugo, a bolje ne riskirat, ako postoji rizik.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 12:16   #36
Hvala na odgovoru. Bolje i pričekati nego riskirati. Zanimalo me samo da li je to prekratko. Čitala sam da čak i do 6 mj treba čekati.
mare* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 10:56   #37
Danas 04.10. Zena mi je dobila mengu,radimo na bebi i namjeravamo raditi i dalje a sutra u ponedjeljak mora obaviti rtg zdjelice i kukova.Dali moze obaviti rtg prilikom menge i dali se moramo bojati posljedica za daljnju mogucu trudnocu.
maracar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 10:12   #38
Vadim temu iz naftalina.naime isla sam sa 4 godisnjim sinom na ph-metriju .slikali su mu pluca,a poslije uredjaj da vide dali je sjeo kako treba u jednjak.s obzirom da sam bila na sredini ciklusa ni na kraj pameti mi nije da bi mogla biti trudna.jer stovise ja i muz se pazimo.ali evo sad mi kasni vec par dana.ima li tko kakva iskustva da je u trudnoci isao na rtg?dali je sigurno da ce se svaki ozraceni plod biti mutiran?
__________________
01.02
07.09
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:33.