Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2007., 10:02   #21
Ja ne znam kako ide sama pretraga i razgovor s genetičarem, ali samo ako bih mogla dodati da spolne stanice nastaju mejozom-i tu je najveća vjerojatnost da će doći do pogreške - zašto - jer dolazi do križanja među kromosomima o onda može biti da se ne pokrižaju dobro, da se spoje umjesto samo izmijene materijal....-da ne ulazim detaljno u genetiku. To je prvo, a drugo ne kaže se mijoza (bar koliko ja znam se nije mijenjao naziv) nego mitoza i to je obično dijeljenje stanica - do je ono što se događa nakon oplodnje. Istina i tu može doći do pogreške, ali uglavnom je manja vjerojatnost nego kod mejoze - dakle stvaranja spolnih stanica.

Nadam se da će biti OK.
Imam jednu anegdotu - naime jedna moja frendica je morala na to nakon spontanog i ustanovili su da je dijete imao kromosomsku pogrešku (neću u detalje). U svakom slučaju dobili oni rezlutate i svaki od njih drći svoje rezultate u ruci i čekaju dr. I pita on nju (oboje su struke koja uopće nema veze s prirodnim znanostima) nakon gledanja da na njegovom nalazu piše 44+XY, a na njenom 44+XX: A zašto meni piše XY, a tebi XX - a ona odgovori - pa da meni piše XY bili bi pederi
Bio je jako zbunjen

svima
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:09   #22
Quote:
misiz S kaže: Pogledaj post
Ja ne znam kako ide sama pretraga i razgovor s genetičarem, ali samo ako bih mogla dodati da spolne stanice nastaju mejozom-i tu je najveća vjerojatnost da će doći do pogreške - zašto - jer dolazi do križanja među kromosomima o onda može biti da se ne pokrižaju dobro, da se spoje umjesto samo izmijene materijal....-da ne ulazim detaljno u genetiku. To je prvo, a drugo ne kaže se mijoza (bar koliko ja znam se nije mijenjao naziv) nego mitoza i to je obično dijeljenje stanica - do je ono što se događa nakon oplodnje. Istina i tu može doći do pogreške, ali uglavnom je manja vjerojatnost nego kod mejoze - dakle stvaranja spolnih stanica.

Nadam se da će biti OK.
Imam jednu anegdotu - naime jedna moja frendica je morala na to nakon spontanog i ustanovili su da je dijete imao kromosomsku pogrešku (neću u detalje). U svakom slučaju dobili oni rezlutate i svaki od njih drći svoje rezultate u ruci i čekaju dr. I pita on nju (oboje su struke koja uopće nema veze s prirodnim znanostima) nakon gledanja da na njegovom nalazu piše 44+XY, a na njenom 44+XX: A zašto meni piše XY, a tebi XX - a ona odgovori - pa da meni piše XY bili bi pederi
Bio je jako zbunjen

svima

bravooooooo misz.. evo mala ti biologa, nije genetičar ali više se kuži u to od mene.
misz ajde nama ti to lijepo objasni!

genetika je meni fascinantna.. najzanimljivija grana medicine.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:11   #23
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
bravooooooo misz.. evo mala ti biologa, nije genetičar ali više se kuži u to od mene.
misz ajde nama ti to lijepo objasni!

genetika je meni fascinantna.. najzanimljivija grana medicine.
Dakle, da vam krenem objašnjavati mejozu i tzv. crossing-over (razmjena genetičkog materijala između dva kromosoma jednog para)- trebalo bi mi malo više teksta i još više sličica, al mogu vam probati objasniti neke osnove.

ako tkogod ima pitanja -rado ću odgovoriti. Genetika mi je bila super na faku, iako nisam molekularni biolog, bila nam je dvosemestralna i rasturala sam ju - tako da samo pitajte
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:14   #24
Quote:
misiz S kaže: Pogledaj post
44+XY, a na njenom 44+XX: A zašto meni piše XY, a tebi XX - a ona odgovori - pa da meni piše XY bili bi pederi
Bio je jako zbunjen

svima
Thanks na objašnjenju ali zar ne bi trebalo biti 45+XY i 45+XX da sve bude uredu... 46 ukupno znači normalan broj kromosoma
Fakat je zanimljiva ta genetika.. al i zahebana
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:18   #25
Quote:
misiz S kaže: Pogledaj post
Dakle, da vam krenem objašnjavati mejozu i tzv. crossing-over (razmjena genetičkog materijala između dva kromosoma jednog para)- trebalo bi mi malo više teksta i još više sličica, al mogu vam probati objasniti neke osnove.

ako tkogod ima pitanja -rado ću odgovoriti. Genetika mi je bila super na faku, iako nisam molekularni biolog, bila nam je dvosemestralna i rasturala sam ju - tako da samo pitajte
mene zanima. Najzanimljivija mi je od sve medicine. Molim te daj objasni:

1 - kako nastaju te greške na kromosomima
2 - koji su kromosomi po broju zaduženi za koje nasljedne osobine
3 - koji su kromosomi i njihove malformacije zaduženi za sve te nasljedne bolesti koje eto mi dobijemo očitovanjem amniocinteze.
4 - da li je greška u mitozi (sorry ja zeznula) i mejozi može ispraviti? ili je to jednostavno tako.
5 - što utječe na greške u diobi kromosoma?! (tj kako npr zdravi roditelji mogu dobiti npr bolesno dijete)

To je prekrasno što se kužiš u genetiku a i biolog si.... da ne lupetamo tu sa neinformacijama.

Moj kariogram je normalan ženski, od partnera isto, ali begović mi rekao da dijete ne mora imati dobar kariogram
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:26   #26
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
Thanks na objašnjenju ali zar ne bi trebalo biti 45+XY i 45+XX da sve bude uredu... 46 ukupno znači normalan broj kromosoma
Fakat je zanimljiva ta genetika.. al i zahebana
Ne nego 44 jer imaš sve ukupno 23 para kromosoma - 23 kormosoma od mame i 23 kromosoma od tate. Od toga su po 22 kromosoma tjelesna koja dobiješ od svakog roditelja po toliko plus po jedan spolni. To ti je onaj XX. Jedan X od tate i jedan X od mame (od tate možeš dobiti ili X ili Y, ako imaš tatin X onda si žensko, ako imaš tatin Y onda si muško), od mame možeš dobiti samo X spolni kromosom jer ona ima XX spolne kromosome.
Nadam se da je donekle jasno.

Dakle onaj XX tj. XY u 44+XX i 44+XY je da svako slovo označava po jedan spolni kromosom
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:26   #27
Imam i ja pitanjce... 1. Može li recimo izrazito jaki stres na samom početku trudnoće uzrokovati krivu diobu stanica...
2. I kako i na koji način razna zračenja kojima smo okruženi mogu ili ne moraju utjecati (tu prvenstveno mislim na bežični internet, laptope, mobitele... znam da su zračenja mala ili ih samo takvima predstavljaju, ali mene je recimo soc. gin jučer tak pošpotala jer sam imala u džepu od hlača mobitel.. kaže baš ti na pravom mjestu zrači!!)

EDIT: ahaaaaaa pa da parovi su kromosoma, kužim kužim,al viš kak niš ne znam, al genetika se ipak igra s nama... ipak znam da je jedan par spolni
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:29   #28
i ja imam.. da li pušenje u tih 7 dana ili alkohol u tih 7 dana može uzrokovati npr loš kod kod buduće bebe
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:51   #29
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
mene zanima. Najzanimljivija mi je od sve medicine. Molim te daj objasni:

1 - kako nastaju te greške na kromosomima
2 - koji su kromosomi po broju zaduženi za koje nasljedne osobine
3 - koji su kromosomi i njihove malformacije zaduženi za sve te nasljedne bolesti koje eto mi dobijemo očitovanjem amniocinteze.
4 - da li je greška u mitozi (sorry ja zeznula) i mejozi može ispraviti? ili je to jednostavno tako.
5 - što utječe na greške u diobi kromosoma?! (tj kako npr zdravi roditelji mogu dobiti npr bolesno dijete)

To je prekrasno što se kužiš u genetiku a i biolog si.... da ne lupetamo tu sa neinformacijama.

Moj kariogram je normalan ženski, od partnera isto, ali begović mi rekao da dijete ne mora imati dobar kariogram
Uf...
Sad ulaziš detaljno u genetiku.
Znam da bi htjela znati puno toga, al kako i sama znaš malo toga je zapravo otkriveno.
Dakle,
1 greške na kromosomima mogu nastati na nekoliko načina - odcijepljivanjem odvojenog dijela kromosoma, poduplavanjem dijela kromosoma, zajenom mjesta dva dijela istog kromosoma, i dodavanje dijela jednog kromosoma drugom (dakle ne zamjena nego samo dodavanje).

2 po broju uglavnom se kod Down sindroma radi o 21. kromosomu - ali može se recimo dogoditi da se dio 21. kromosoma prebaci na drugi kromosom (ne iz para 21) - tada dolazi do brojčano normalnog broja kromosoma, ali tzv. trisomije 21. kromosoma ali s Down sindromom. Tu ima puno kombinacija, o kojima mi i nismo toliko razgovarali, al ovo je bar dio. dakle ne mora biti puna 3 kromosoma 21 da bi došlo do recimo Down sindroma.

3 ovo je samo dio poznatog. Ono što možemo ustanoviti kariotipizacijom jesu promjene na kromosomima - ali kako genski kod čovjeka još nije potpuno poznat i kako nije moguće reći točno taj i taj gen na tom i tom kromosomu je odgovoran za to i to, nemoguće je otkriti veliki dio genetički nasljednih bolesti.
Poznato je nasljeđivanje nekh bolesti, kao što su daltonizam, hemofilija, distrofija.... i poznato je preko kojih se kromosoma nasljeđuju, al se po izgledu kromosoma ne može to vidjeti - bar koliko ja znam - možda se medicinska genetika modernizirala i našla način - daj Bože.

4 Greška u mejozi i mitozi kog stvaranja splonih stanica i kod diobe stanica embrija se ne mogu promijeniti. To je to i gotovo. Zato jer se radi o genetičkom materijali - kako si nasljedila tako je - isto kao što ne možeš promijeniti boju očiju djeteta ne možeš promijeniti niti kromosomsku pogešku.

5 Što utječe - prvo kao što svi znamo - starost. Opće poznato.
Dalje, različita zračenja, hormonalna terapija...obično djeluju na tzv. diobeno vreteno koje pri odvajanju parova kromosoma kao niti povlače po jednog iz svakog para kromosoma na svoju stranu (pa ako nešto djeluje na to diobeno vreteno može se dogoditi da recimo ne prihvati dobro drugi iz para 21. kromosoma i oba odu na istu stranu i eto vraga - Down.
a može se jednostavno dogoditi...isto kao i bilo kakav mutacija odgovorna za evoluciju živog svijeta...
Znam da nije neko objašnjenje, al je tako - 2 potpuno zdrava roditelja i onda se dogodi...
Za to nema objašnjenja.

Nadam se da sam bar mrvu razjasnila. Ako je nešto ostalo nerazumljivo pitajte
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 11:02   #30
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
Imam i ja pitanjce... 1. Može li recimo izrazito jaki stres na samom početku trudnoće uzrokovati krivu diobu stanica...
2. I kako i na koji način razna zračenja kojima smo okruženi mogu ili ne moraju utjecati (tu prvenstveno mislim na bežični internet, laptope, mobitele... znam da su zračenja mala ili ih samo takvima predstavljaju, ali mene je recimo soc. gin jučer tak pošpotala jer sam imala u džepu od hlača mobitel.. kaže baš ti na pravom mjestu zrači!!)

EDIT: ahaaaaaa pa da parovi su kromosoma, kužim kužim,al viš kak niš ne znam, al genetika se ipak igra s nama... ipak znam da je jedan par spolni
Za stres ne znam - al što sve može ne bih se čudila - iako mislim da su šanse male - bitniji su fizikalno kemijski čimbenici.

dakle bežični telefon - zrači, TV zrači, MIKROVALNA , mobitel

Mirkovalovi kao što su kod bežičnih telefona, mikrovalnih i mobitela su ionizirajuće zračenje i spadaju u skupinu mikrovalova - za koje se zna da imaju utjecaj, al još nisu dovoljno istražena.
Ono što vam mogu reći je da mobitel najviše zrači u trenutku dobivanja signala - dakle prije nego zazvoni - pa razmislite gdje ga nosite. Isto tako - razgovaranje na mob u trajanju od sat vremena povisuje temperaturu mozga za jedan stupanj - možda se ne čini puno - al se sjetite - kad imate temperaturu od 36,5 ili 37,5 - kad imate povišenu...

cigarete i alkohol mislim da više djeluju na organogenezu - stvaranje organa nego na mejozu, iako ne isključujem ni tu mogućnost.
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 11:03   #31
Uf, natjerali ste me da pregledam bilježnicu iz Genetike s 2. godine faxa, i još neku literaturu...


Samo dajte :9

Sad kad apsolvirate, vjerujem da kreću dalje pitanja, do tad idem malo peglati
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 11:05   #32
Quote:
misiz S kaže: Pogledaj post
Mirkovalovi kao što su kod bežičnih telefona, mikrovalnih i mobitela su ionizirajuće zračenje i spadaju u skupinu mikrovalova - za koje se zna da imaju utjecaj, al još nisu dovoljno istražena.
Ono što vam mogu reći je da mobitel najviše zrači u trenutku dobivanja signala - dakle prije nego zazvoni - pa razmislite gdje ga nosite. Isto tako - razgovaranje na mob u trajanju od sat vremena povisuje temperaturu mozga za jedan stupanj - možda se ne čini puno - al se sjetite - kad imate temperaturu od 36,5 ili 37,5 - kad imate povišenu...

.
DIVNO!!! a ja spikam na mob minumum sat vremena na dan.

Za zračenja ću ja pitati mog ovog pa napišem nekaj suvislo.

Znam da je Rengen ZLO za trudnicu (RTG). nijedna se ne smije snimiti na RTG. On oštećuje plod. E sad koja su to zračenja ..javim
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 11:11   #33
Dobro, ovo se računa sat vremena kontinuirano.
Al nije ni sat vremena tijekom dana baš zanemarivo

Al vas molim da kao trudnice ne nosite mobitele oko vrata da vam vise posred trbuha - i onda u trenutku primanja signala - najjače zračenje - zrače direkt na bebu. Zračenje je najjače u krugu od nekih 5-10 cm oko mobitela.

I da ako živite u blizini repetitora - oni antena od T-coma i Vip-a...na 20-200 metara od njih je najjače zračenje - nije to niš bez vraga...
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 13:31   #34
Ta zračenja me oduvijek brinu, a zadnje dvije godine radim s mobitelima, oko mene satima flešaju (dakle unose programe u mobitele) svatko u firmi ima po nekoliko mobitela oko sebe, a ispod nas je odjel sa televizorima gdje je cijeli dan upaljeno 50tak plazmi i lcd-a....
A ono što ja dragom uvijek spočitavam je to da uvijek drži laptop na krilu (točnije na dijelu gdje mu je reproduktivni organ ) i on me ne sluša...
Mislim sve to ne mora utjecati, ali vjerojatno u određenoj situaciji udruženo s još nekim faktorima (tipa stres, moja upala i ureaplazma, ciste i sl. sranja + još malo antibiotika u ranom stadiju, alkohola i još malo sl. sranja prije saznanja za trudnoću) možda i može.. baš ću pitati to genetičara...
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 14:50   #35
Mala slažem se.

A tebi - to je podosta zračenja...
Nije to zanemarivo -a dragog šptoaj za laptop na krilu. Posebno ako je često. Tu i tamo ne škodi, al često može utjecati i zbog zračenja i zbog zagrijavanja.
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 19:50   #36
Quote:
misiz S kaže: Pogledaj post
Mala slažem se.

A tebi - to je podosta zračenja...
Nije to zanemarivo -a dragog šptoaj za laptop na krilu. Posebno ako je često. Tu i tamo ne škodi, al često može utjecati i zbog zračenja i zbog zagrijavanja.
misiz, kao prvo hvala ti sta si nam tako lijepo objasnila

a ja provedem 2-3 sata svaki dan na laptopu, ja na kaucu, a laptop na stolicu pored mene...bas sam se pitala da li to moze stetiti i u kojoj mjeri?

ako nis drugo, svaki dan kad setam, obavezno ugasim mobitel u dzepu...upalim ga kad mi zatreba pa ga opet ugasim, kontam si da tako ne moze zraciti?
__________________
Živ-živ! :)!
Usvojimo dijete na daljinu i pomozimo Africi!
cukerino77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 23:22   #37
Ugašen ne zrači.Rekao mi jedan simpa lik sa Instituta za fiziku.Pa ako vam mob služi kao budilica i držite ga cijelu noć kraj kreveta,obavezno ga isključite.I ka je isključen,budilica-alarm će zvoniti.
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 08:04   #38
Quote:
smucek kaže: Pogledaj post
Ugašen ne zrači.Rekao mi jedan simpa lik sa Instituta za fiziku.Pa ako vam mob služi kao budilica i držite ga cijelu noć kraj kreveta,obavezno ga isključite.I ka je isključen,budilica-alarm će zvoniti.
To je točno, al ti neće zvoniti ugašen ako te netko zove ili ako ti stiže poruka - a tad ih puno nosi mob upaljen točno negdje uz tijelo - muški obično u džepu od hlača - taman za spermiće, ili pak kod srca u džepu od košulje, kaputa, sakoa..., a žene ili isto u hlačama, ili ga objese oko vrata - doduše ženama je češće u torbi negdje, al ima i onih (kao ja) koji ga drže blizu tijela.
Otkad sam trudna držim ga u torbi - pa ako ga čujem dobro, ako ne opet dobro
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 10:57   #39
ajd ne stvarajte paniku ni od čega...mobiteli, televizori, kompjutori i laptopi zrače, ali kad bi ta zračenja bila toliko jaka da mogu utjecati na plod onda bi utjecala na zdravlje ljudi i kad nisu trudni
(naravno, izuzomam ekstremne situacije nekog tko radi okružen snažnim zračenjima 10-ak sati dnevno...)

ali, normalno korištenje bilo kojeg od tih aparata ne utječe na trudnoću. s tim da su, naravno, zdravorazumske mjere opreza uvijek dobrodošle - tipa, ne nositi mobitel oko vrata da visi na trbuhu.
al baš sad dizat pankiku jer pričaš sat vremena dnevno na mob - nema smisla

drugo, malo ste previše zabrijale na genetiku i na to kak sad odjednom sve može utjecati na greške na kromosomima...tipa stres, antibiotik, mobitel..ma, dajte, pa nije to sam tak...kao što reče misiz, bitni su fizikalno kemijski čimbenici

inače, ak je neko zainteresiran, ima hrpu popularno-znanstvene literautre o genetici, koja je u zadnje vrijeme jaaako in
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 14:10   #40
Sva ta zračenja nisu velika, ali kad se vse skup zbroji nisu ni bezazlena.
Dakle ne paničariti, al ne se ni ponašati kao da utjecaj ne postoji.
Danas smo preovisni o tome svemu - al mislim da nije neophodno pričati na mobitel dulje od 5 minuta u komadu (osim u izvanrednim situacijama), isto tako mikrovalna stvarno utječe i trudnice ne bi trebale biti u blizini mikrovalne dok radi, isto kao što ne bi trebalo gledati unutra (i bez trudnoće) dok radi. Neće se odmah ništa dogoditi ali postoji i tzv. kumulativni učinak - dakle zbrojno djeluje.

Samo s mjerom i sve će biti OK

samo treba biti svjestan da djelovanje postoji i sukladno tome se ponašati.
A kao trudnice mislim da je u redu malo i paničariti i malo jače paziti jer smo odgovorne za još jednu osobu osim samih sebe
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:38.