Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2012., 12:59   #61
Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
nemoj davati neprovjerene informacije jer češ nekome nanjeti štetu...

nije to crijep da prva ide viša...
koliko ja vidim čovjek piše da tu prvu letvu koja je "na kant" treba maknuti i po/ostaviti na "flah", znači da dobro piše.!!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 13:11   #62
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
koliko ja vidim čovjek piše da tu prvu letvu koja je "na kant" treba maknuti i po/ostaviti na "flah", znači da dobro piše.!!
da, imaš pravo...samo što u nastavku piše da može ostati..al dobro, greška
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 22:23   #63
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Naravno da je istina . Postojanost i kvaliteta boje na limu je garantirana jedino kod "Lindaba" što se vidi već pri cijeni istog.Da Baranček,Sebastijan,Jedinstvo-Krapina i ostali ne uzimaju lim na azijskom(kineskom) tržištu nego na europskom,(jer kod svih se dešava taj nestanak boje) sigurno ne bi m2 tog pokrova koštao 50 kn. Ovako je točno kao ono: koliko para,toliko muzike. Ja sam se zbog njihove zahebancije namijenjao tih limova i nimalo me ne veseli to što trgovac da novi lim a za ponovljeni rad se moraš natezati oko refundacije.Kada se radi o limu iz Linza ili Češke ,ili iz skandinavije,tad je to sasvim druga priča.
Nije samo kod Lindaba garancija,i Rukki ima to isto.Konkretno imam pisano jamstvo tehničko/estetsko jamstvo 50/20 godina na njihov krov.........
navi12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 00:04   #64
Rezanje i postavljanje limenog pokrova

Imam dva pitanja za znalce:
- Zanima me kak rezati limeni pokrov s uzorkom crijepa, poprek i uzduž. S i bez filca protiv znojenja.
Brusilicom se ne preporučuje rezati. Ide li ubodnom ili sabljstom pilom? Električne škare nemam.

- Kakav oblik žlebnjaka odabrati da vjetar ne nosi snijeg i kišu na sljemenu i kosim preklopima (krov sa 3 vode, poput krova s lastavicom) i kak izvesti trokutni spoj žlebnjaka. Znam kak to ide s crepom, a s limom nisam imal posla do sad.

Dakle, krov poput OVOGA, samo jednostavniji i bolje polegnut.

SSM varijanta, naravno. Hvala!
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 11:50   #65
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Imam dva pitanja za znalce:
- Zanima me kak rezati limeni pokrov s uzorkom crijepa, poprek i uzduž. S i bez filca protiv znojenja.
Brusilicom se ne preporučuje rezati. Ide li ubodnom ili sabljstom pilom? Električne škare nemam.

- Kakav oblik žlebnjaka odabrati da vjetar ne nosi snijeg i kišu na sljemenu i kosim preklopima (krov sa 3 vode, poput krova s lastavicom) i kak izvesti trokutni spoj žlebnjaka. Znam kak to ide s crepom, a s limom nisam imal posla do sad.

Dakle, krov poput OVOGA, samo jednostavniji i bolje polegnut.

SSM varijanta, naravno. Hvala!
Lim moraš rezati sa brusilicom, ali stavi ploču za rezanje prokroma - mala brusilica. Smanji i brzinu vrtnje da se smanji zagrijavanje materijala. Ako je moguće (znam da teško) rezati sa stražnje strane, kako je to problem, nakon rezanja obavezno počistiti sve čestice od rezanja po limu, da se izbjegne pojava rđe na limu. Spojeve koji su rezani, po mogućnosti obojiti sa bojom - sprejem .
Sprej se kupuje u prodavaoni boja i lakova.

Žljebnaci se ipak moraju ( najbolje je ) obraditi sa limarskim škarama, a dijelove koji se ne mogu lijepo obraditi, obložiti sa tanjim olovnim limom, koji se poslije oboji u boji lima.

Za problem snijega na blago položenim stranama krova, obrada žljebnjaka sa škarama i možda sa silikonom u boji lima (Bačelić trgovina). Prostor na spoju dviju strana krova mora ostati slobodan radi same ventilacije krovišta.

Škare za lim , ako je ikako moguće, moraju biti lijeve i desne, jedne ravne i to desne, a savinute ili "lokšere" (špic škare ili kako ih koji majstor već zove ) obavezno lijeve.

Još jedna mogućnost je da se od lima (ovisi o uvjetima) savine pokrov po mjeri koji se opet sa škarama prilagodi na mjestu po kosinama lima, tako da budu što manje šupljine koje se zapune sa silikonom. Dužina lima može biti max do 8 metara, ovisno o samom krovu, transportu i ostalim uvjetima.

Ako nekaj zapne; raspali sa pitanjem.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 14:39   #66
Hvala M52!

Napomena: to bi trebala biti nadstrešnica, odnosno pokrov za šupu na stupovima. Nema drvene podkonstrukcije krova niti PP folije. Pokrov se vidi iznutra. tak da netreba krov biti ventiliran, već, dapače, čim bolje zatvoren da kroz njega ne ulazi kiša i snijeg i kapa po unutrašnjosti.

M52, tak kak ti predlažeš, s brusilicom se ne reže. Brusilica je tarna pila i s nedovoljnom brzinom se šajbe samo praše a ne režu. Za to bi trebal imati cirkular pilu. Samo neznam hoće li rezati lim.
NEĆU rezati brusilicom, jer da hoću, nebi niti pital ovdje.
Pital sam za ubodnu pilu...ide li to?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 18:08   #67
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Hvala M52!

Napomena: to bi trebala biti nadstrešnica, odnosno pokrov za šupu na stupovima. Nema drvene podkonstrukcije krova niti PP folije. Pokrov se vidi iznutra. tak da netreba krov biti ventiliran, već, dapače, čim bolje zatvoren da kroz njega ne ulazi kiša i snijeg i kapa po unutrašnjosti.

M52, tak kak ti predlažeš, s brusilicom se ne reže. Brusilica je tarna pila i s nedovoljnom brzinom se šajbe samo praše a ne režu. Za to bi trebal imati cirkular pilu. Samo neznam hoće li rezati lim.
NEĆU rezati brusilicom, jer da hoću, nebi niti pital ovdje.
Pital sam za ubodnu pilu...ide li to?
Tvoj odabir, ne želim ti nametati odabir. Postavio sam tako nekoliko pokrova, a najprije sebi. Radio sam sa malom bosch brusilicom i reznom pločom za prokrom. Krov stoji već nekoliko godina, nema rđe niti drugih problema.

Nije istina da šajba ne reže, i ne zaboravi, to je lim. Cirkular mora imati vidija zube koji se vremenom zatupe, a lim je prilično tanak i za čas imaš ploče pune deformacija. No rekoh ti svoje osobno iskustvo.
Pozdrav.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 19:29   #68
Ja sam ove godine postavio cca 1500 m2 limenog pokrova i sva izrezivanja su odrađena inox šajbom i eventualno "pelikan" ručnim škarama za lim. Veći problem predstavlja oštećenje površinske farbe tj. plastisola prilikom utovara,pretovara,montaže od štete nastale rezom flekserice.Idealna stvar su električne škare za lim sa izduženom matricom za rezanje no ta opcija koliko vidim otpada. Dakle,eventualno pelikanke pa navali.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 20:24   #69
A dobro onda. Dakle, ipak brusilica. Šajbe nisu problem, ka ni brusilica s regulacijom brzine.
Nije me strah samog reza, već špricanja iskri po farbi.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 06:12   #70
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
A dobro onda. Dakle, ipak brusilica. Šajbe nisu problem, ka ni brusilica s regulacijom brzine.
Nije me strah samog reza, već špricanja iskri po farbi.
Toga se čuvaj.
Susjed je ove godine jedan dio krova mijenjao radi toga, jer je imao pametne radnike ali i on sam je jako pametan što nije gledao što se radi pa su mu sa iskrama boju totalno uništili.
Kao da je kisela kiša padala po limu i izgledalo je ružno.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 09:56   #71
Tema nije dugo aktivna al' probat ću

Jel ima netko iskustvo sa krovom koji je skoro pa ravan? Naime, 3% je nagib i imamo par različitih informacija od izvođača radova tj. da se zabat stavlja na lim, a drugi da se stavlja ispod lima. Riječ je o trapeznom limu.
Zna netko?

Hvala!
__________________
:) x 3 = moj cijeli svijet
svastamorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 12:40   #72
Quote:
svastamorac kaže: Pogledaj post
Tema nije dugo aktivna al' probat ću

Jel ima netko iskustvo sa krovom koji je skoro pa ravan? Naime, 3% je nagib

Hvala!
Na tako mali nagib krova treba staviti svakako lim. Ne bih se složio sa trapeznim limom, jer na tom nagibu ima prevelike otvore za ulazak vode , kada kiša pada po vjetru.
Malo bolji izbor je pokrov sa što većim komadima _ Lindab i slične firme, a uz obavezno postavljanje malo šireg podložnog lima na krajevima krova - tamo gdje eventualno dolazi žlijeb.

Kako god da okreneš tu će uvijek biti problema sa kapilarnim vlaženjem radi malog nagiba.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 15:59   #73
Bočni opšavi kod trapeznog lima bi uvijek trebali ići NA lim zbog zaštite od prodora vjetra i kiše jer ne završava profil lima uvijek u idealnom položaju u odnosu na rub krova.Na takve male nagibe u pravilu ide ravni lim sa stojećim falcom koji je u zoni oluka spojen sa okapnim limom .Može se to riješiti i sa trapezom no potrebno je znatno više vremena i posla za pravi učinak.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 18:55   #74
Quote:
svastamorac kaže: Pogledaj post
Tema nije dugo aktivna al' probat ću

Jel ima netko iskustvo sa krovom koji je skoro pa ravan? Naime, 3% je nagib i imamo par različitih informacija od izvođača radova tj. da se zabat stavlja na lim, a drugi da se stavlja ispod lima. Riječ je o trapeznom limu.
Zna netko?

Hvala!
Šta ti je "zabatni lim " ?
Ako je riječ o veterlajsni ... ona može biti i ispod trapeza i iznad ... oba sistema su ispravna ...
Ako je riječ o sljemenjaku on mora biti isključivo montiran na trapez ...
bax44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 09:26   #75
Krovopokrivački radovi - pitanja i odgovori

Bok

nadam se da vam ne smeta ako otvorim ovakvu temu naime nisam naišao na neku zajedničku.

E sada imam par pitanja

na obiteljskoj kući na krovu je trenutno šindra. mi bi željeli postaviti limeni pokrov ili limeni crijep. e sada nama je rečeno da u principu nije potrebno skidati šindru nego da se može odmah krenuti s postavljenjem limenog crijepa. zanima me dal je to točno ? dali u takvoj kombinaciji ima nečega loše ili nema ? s obzirom da krov koji ima šindru mora imat ozračnike, nakon što se postavi limeni pokrov dal zbog šindre koja je ispod treba biti negdje ozračnik ili otvor ili ne ?
i za kraj gledam cijene limenog pokrova koje se vrte od 40kn/m2 pa do 60kn/m2, dal ima kakve razlike između u kvaliteti ili nema i na što treba paziti kod kupnje ?

Hvala
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 12:08   #76
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
Bok

nadam se da vam ne smeta ako otvorim ovakvu temu naime nisam naišao na neku zajedničku.

E sada imam par pitanja

na obiteljskoj kući na krovu je trenutno šindra. mi bi željeli postaviti limeni pokrov ili limeni crijep. e sada nama je rečeno da u principu nije potrebno ?

Hvala
Kod postavljanja limenog pokrova na ranije postavljenu šindru, na tom se pokrovu mora napraviti roštilj za limeni pokrov.

Kod izrade roštilja važno je (vidi se na slici) ostaviti potrebnu zračnost, da ispod limenog pokrova zrak uvijek struji prema vrhu krova. Na taj se način dobije i toplinska izolacija, ljeti i zimi, a ujedno se čuva lim od rošenja. Na samom početku krova postavlja se mrežica i podložni limovi. Na vrhu krova se postavlja završni pokrov (ovisno o vrsti krova i završetku) koji osigurava dobru zračnost, provjetravanje cijelog krova.
Stari odzraćnici od šindre, ako su viši od konstrukcije koja se radi mogu se skinuti, a zrak će izlaziti ispod limenog pokrova van. te postojeće otvore na šindri - zraćnike ne treba zatvarati jer će šindra na taj način zadržati svoje postojeće strujanje zraka, koje je bilo i ranije.

Na limenom krovu ne treba postavljati posebne odzraćnike, jer se taj krov ventilira kroz završni sljemenjak na samom vrhu krova.

O samoj kvaliteti pojedinog limenog pokrova najbolje je pokušati saznati iz brošura ili pitati nekog tko već ima takav pokrov.

Ja imam pokrov u obliku crijepa u jednom komadu. No kad pada kiša, bez obzira na to kaj proizvođač tvrdi da se kiša ne čuje, ne odgovara istina. Kiša se čuje kako lupa po limu. Znao sam unaprijed da se to može izbjeći ako uzmem lim sa posebnom filcanom oblogom ili je u sndviću sa purpen pjenom ili stiroporom. Mogućnosti i izbor postoji, samo treba odabrati prema mogućnostima
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 15:15   #77
hvala na odgovoru
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 19:38   #78
Bok

dali mi netko može reći kakav je plastificirani limeni pokrov u obliku crijepa ?
vidim da ga neke firme nude.

hvala
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 14:03   #79
Zdravo svima, imam kucu staru 50 godina, trebalo bi mjenjati crijep i letvu, a mozda i gradu ako nadem odgovarajucu cijenu. Kuca je gradena na kljuc, duga 16 metara, siroka 9, ima verandu pokrivenu azbestnim plocama i nju bismo htjeli pokriti sve skupa sa crijepom. Racunali da bi izaslo oko 13 tisuca kuna, grede, letva i crijep (oko 6,50 kn komad), neznam dali je to dobra procjena.

Znaci skidanje starog i stavljanje novog krova, 150 m2, kuca je u Vinkovcima, zanima me ako moze netko tko ima iskustva odgovoriti ili dati ponudu, ruke i materijal.

p.s. strop je napravljen sa trskom, ostatak kuce nije tako los ali naprijed je u jako losem stanju, pa ako me mozete savjetovati i u vezi toga. hvala
nikoli24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 22:43   #80
Ne znam kako si dosao do ovog izracuna.
Za te novce jedva kupis samo crijep bez icega drugoga.
Racunaj si da imas cca 180m2(16x9 plus prepusti plus razlika u visini) krova puta negdje 70kn za crijep.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:07.