Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2003., 19:10   #1
Porodiljna naknada - združeni topic

Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama


Quote:
marek45 kaže: Pogledaj post
Ima puno istih (sličnih) upita pa sam odlučio malo to objediniti.
Molim administratore da ovaj post stave na prvo mjesto ili na vrh svake stranice koju netko pregledava da izbjegnemo ista pitanja i ista tipkanja.

Dakle ovako:

1. Ako nemate dana radnog staža na poslu, možete dobivati 1600kn od HZZ-a od trenutka rođenja dijeteta i upisat će vam se godina dana staža u radnu knjižicu.

Ako nemate staž il imate manje od 18 mj s prekidima u dvije godine il 12 mj neprekidno dobivate na komplikacijama 840kn.


Morate radit minimalno 3 mjeseca (tj. 2 isplate plaće) prije porodiljnog il komplikacija da bi imali pravo na punu naknadu odnosno na prosjek svoje plaće uz uvjet da ste neprekidno godinu dana prije odlaska na porodiljni ili 18 mjeseci unazad dvije godine imali ostvaren staž.

Svi rokovi otvaranja i računanja komplikacija se računaju unzad.
Znači ako se komplikacije otvore 1.5 ili 30.5 plaća za četvrti mjesec ne ulazi u prosjek jer se isplaćuje u mjesecu kad su komplikacije otvorene.
Računaju se za 3,2,1,12,11,10 mjesec.

Prosjek plaće se računa po formuli: (trebam dopunit)

Ako vam u toku otvaranja komplikacija ne produže ugovor imate pravo na naknadu do 45 dana prije termina poroda (uz one uvjete staža) i imate pravo na naknadu od 1600 kn do 6 mj djetetova života.

Kod otvaranja komplikacija je bitno samo da dan prije isteka ugovora otvorite komplikacije.

Otvaranje komlikacija:
ako si na komplikacijama otvara se 45 dana prije termina,a ako radiš onda od 28 do 45 dana ovisno kako odluči tvoj ginekolog!

Kad se vratite s porodiljnog imate pravo iskoristiti stari i novi godišnji odmor do 30.6. tekuće godine!
Dakle stari i novi godišnji, al do tog roka prema Zakonu o radu:
Članak 63.
(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.

U (većinom) državnim službama osobe koje su duže od 3 mj. na komplikacijama dobivaju nekih 3000kn. (pitajte u firmi)

Nezaposlena majka ima isto pravo na naknadu do prve godine života djeteta,a ne samo 6 mjeseci.
Za blizance,treće i svako slijedeće djete na tri godine rodiljnog dopusta."

"Eto mislim da sam 90% pitanja na ovoj temi pokrio.

Zadnje uređivanje mandy : 23.04.2012. at 11:56.
 
Old 04.02.2003., 20:18   #2
Sigurna sam da ima neka prava, vjerovatno onaj minimum od 1600kn. Neka nazove HZZO, ali ne u svom gradu nego u Zagrebu, broj je 014806365. To je centrala, ne znam koji je lokal ali neka traži gđu koja radi na naknadama za porođajni. Gđa je vrlo ljubazna i sigurna sam da će joj pomoći. Znam iz iskustva.
Tija is offline  
Old 04.02.2003., 22:39   #3
joj, jedna moja frendica je nedavno trudna isla raditi zato da na porodiljski ode sa 6 mjeseci staza, to navodno nesto mijenja.
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Old 04.02.2003., 22:52   #4
6 mjeseci staža ti samo mjenja visinu naknade, jer se trudnici uzima prosjek zadnjih 6 plaća.
Mislim da ide nekako ovako: uzmeš datum termina i od njega oduzmeš 45 dana, od tada počinje porođajni dopust. Od tog datuma kojim započinje p.d. brojiš unatrag 6 mjeseci i u tih 6 mjeseci moraš imati dvije isplaćene plaće. Ako te uvjete ispunjavaš, dobijaš naknadu u visini tvoje plaće, max 4250,00kn.
Toliko dobijaš cijelo bolovanje i prvih 6 mjeseci, a onda ideš na 1600,00kn slijedećih 6 mj.
Ukoliko odeš ranije na bolovanje spada te samo 1600 cijelo vrijeme.
Tija is offline  
Old 05.02.2003., 11:47   #5
hvala Tija ovo joj vec puno pomaze

a naknade su stvarno ocajno male
 
Old 06.02.2003., 19:52   #6
Danas sam ja tjerala neku svoju pravdu i načula sam da više ne vrijedi ono što sam gore napisala.
Rečeno mi je da više nema bolovanja kad odredi ginekolog već se mora pred komisiju koja je naravno najstručnije tijelo da odredi jel trudnica za raditi ili ne. Pas im mater...

Nek ti se frendica dobro raspita.
Tija is offline  
Old 07.02.2003., 08:50   #7
Ma je Tija to grozno sto ce zene sa problematicnom trudnocom vuci po komisijama ali to je produkt svih onih zdravih trudnica koje su bile po bolovanjima bez veze. Ja u zadnjih par godina nisam vidjela ni jednu koja nije bila na bolovanju, ukljucujuci i one iz Hercegovine koje su se na mjesec dana prijavljivale kod rodjaka u Hrvatskoj u firme ili kao kucne pomocnice da bi mogle dobiti placeno bolovanje a poslije i porodiljnu naknadu
Tome je stvarno trebalo stati na kraj. Pa tko to moze financirati?
Jedino je gadno sto ce u svemu tome opet ispastati one koje su stvarno bolesne
penelopa is offline  
Old 07.02.2003., 11:31   #8
Je Penelopa, to stoji. Ali misliš li da je pošteno da ja onih drugih 6 mjeseci primam minimum od 1600kn a pošteno radim već deset godina? Isto prima i ona koja ne radi!

Jel pošteno to što se ja moram vratit na posao kad mi bejbi napuni 6 mjeseci? Nemam drugog izbora.
Tija is offline  
Old 07.02.2003., 11:40   #9
Ma naravno da nije posteno, na kraju uvijek najebe onaj tko je najmanje kriv
Nego sto se tvog povratka na posao i naknade tice...
Moja prijateljica je pred nesto vise od godine dana rodila bebu.
Dijete je alergicno na sve zivo, skoro da mora u bolnicu jer ni ona ni doktori vise ne znaju sto da mu daju jesti. Da ne duljim ona ima pravo do trece godine zivota ( jer je dijete kojem je potrebna 24h skrb) pravo na 2800 kn naknade. Nije radila 1 dan u zivotu.
Raspitaj se malo, ne daj da te preveslaju. Sretno!
penelopa is offline  
Old 07.02.2003., 11:42   #10
Peni moja draga, mogla si dosad skužit da neće na mene niš dobro.

Ja imam pravo biti doma do sedme godine djeteta uz naknadu od 1600kn.
Jebeš ga, ne mogu od toga živjeti.

Ali imam ja neš drugo u planu , he he prefrigana sam ja...
Tija is offline  
Old 07.02.2003., 11:46   #11
Sto god imas u planu neka ti se i ostvari
Ako treba sutni koga i u jaja
penelopa is offline  
Old 27.08.2003., 10:46   #12
Quote:
Tija kaže:
6 mjeseci staža ti samo mjenja visinu naknade, jer se trudnici uzima prosjek zadnjih 6 plaća.
Mislim da ide nekako ovako: uzmeš datum termina i od njega oduzmeš 45 dana, od tada počinje porođajni dopust. Od tog datuma kojim započinje p.d. brojiš unatrag 6 mjeseci i u tih 6 mjeseci moraš imati dvije isplaćene plaće. Ako te uvjete ispunjavaš, dobijaš naknadu u visini tvoje plaće, max 4250,00kn.
Toliko dobijaš cijelo bolovanje i prvih 6 mjeseci, a onda ideš na 1600,00kn slijedećih 6 mj.
Ukoliko odeš ranije na bolovanje spada te samo 1600 cijelo vrijeme.
Hej svima!

Evo, da ne pokrećem novi thread, pomoću tražilice vadim ovog iz naftalina.
Tia - ili bilo tko tko zna - Je li se što mijenjalo u ovih šest mjeseci?
Znači ukoliko žena ima par godina staža, i plaću manju od 4250 kn prvih šest mjeseci porodiljnog dopusta dobivat će na teret HZZO-a punu plaću, a nakon toga 1.600 kn?
Točno/netočno?
Što ako žena radi na opasnom poslu pa ne može raditi tijekom trudnoće, pa je za to vrijeme na bolovanju?
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Old 27.08.2003., 12:37   #13
Mislim da je još uvijek sve isto.

Ali opet, neka se trudnica dobro raspita.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Old 27.08.2003., 12:53   #14
Mislim da ima ili je bila neka fora da ako je žena na čuvanju trudnoće pa ne radi barem dva mjeseca u godini u kojoj ide na porodiljni i prvih 6 mjeseci dobiva taj minimum od 1600 Kn.

Međutim, propisi se, čini mi se, neprestano mijenjaju, pa se zaista treba raspitati u HZZO-u.

Isto tako ne znam kako se tretira ovaj slučaj da žena radi na opasnom poslu.
verica is offline  
Old 27.08.2003., 16:22   #15
Najbolje biti bilo da se doista raspitaš, jer dok sam ja bila trudna se pisalo da će samo koplikacije u trudnoći, ne znam koje, biti dozvoljeno bolovanje i to ne čitavo vrijeme. U HZZO-U ti sve znaju najbolje ti je kod njih pitati i najbolje ti je otići osobno. Ja sam prošlu i i ovu godinu čitavu radila i uzela pred kraj godišnji + 45 dana porodiljnog, oko 2,5 mjeseca ostalo sam sve radila a imala sam prve mjesece mučnine, koma.
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Old 27.08.2003., 20:34   #16
Quote:
mimi2003 kaže:
se pisalo da će samo koplikacije u trudnoći, ne znam koje, biti dozvoljeno bolovanje i to ne čitavo vrijeme.
E to je to. od prvog dana porođajnog se oduzme 6 mjeseci, i u tom periodu trudnica mora imati isplaćene dvije plaće, što bi onako odfrlj značilo da može otići na bolovanje negdje u 4-om ili 5-om mjesecu trudnoće. Ako nedajbože mora na čuvanje trudnoće odmah, nažalost ide na minimum od 1600. Prekrasan zakon

Nologo, oš ti to tajko postati?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Old 28.08.2003., 09:35   #17
Quote:
Tija kaže:
Nologo, oš ti to tajko postati?
Neš! Al' izgleda da budem. Jednog dana.

Ma mrzite me zbog toga koliko hoćete - ni moja partnerica nema puno razumijevanja za takav pristup, ali mene baš briga za okice nogice i prvi smješak zbog kojih je sve vrijedno. Mene brine drugo:

Ako imamo dvije plaće + fuš u totalu od 9.500 kn; ratu za stan 3.800 sljedećih oho ho ljeta, još 100 € ratu drugog kredita, mene živo zanima kako ćemo i od čega živjeti nakon što prođe tih 6 mjeseci na punoj plaći...
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Old 28.08.2003., 09:38   #18
Quote:
nologo385 kaže:
mene živo zanima kako ćemo i od čega živjeti nakon što prođe tih 6 mjeseci na punoj plaći...
Potpuno te razumijem
Ja sam se vratila na posao nakon 6 mj.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Old 28.08.2003., 12:55   #19
Quote:
Tija kaže:
Potpuno te razumijem
Ja sam se vratila na posao nakon 6 mj.
Na istim sam mukama, ali kome da je dam sa 6 mj. obje bake rade?????
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Old 28.08.2003., 13:17   #20
Ja uopće ne mislim našu djecu ostavljati kod djedova i baka. Barem ne prije škole. Koliko je realistična ta moja hotnja?
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:54.