Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2010., 09:15   #1
Domovinski rat-broj poginulih??

Čitao sam jutros u novinama da je danas presuda Šljivančaninu. U tekstu se spominje da je u napadu na Vukovar poginulo oko 14.500 neprijateljskih vojnika.
Na wikipediji stoji da je u cijelom ratu poginulo oko 21.000 do 23.000 ljudi, od čega 13.500 do 15.000 na Hrvarskoj te oko 8.000 na srpskoj strani, gdje su u obzir uzeti i nestali.
Na internetu se opet mogu pronaći i neki drugi podaci.
Postoje li neki podaci koji su relevantni, donekle točni??
Da li je podatak iz novina od 14.500 poginulih JNA vojnika i četnika točan?
president0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 10:46   #2
Wikipedia nije nikakav relevantan izvor jer na njoj moze pisati svatko.

Copy paste sa http://www.centardomovinskograta.hr/1995.html


"Tijekom ratnih događanja u Hrvatskoj 1991. - 1995., mobilizacijom je bilo obuhvaćeno 360.070 vojnih obveznika (u redovima HV-a u tom razdoblju, uz Hrvate, bio je i znatan broj pripadnika ostalih narodnosti koje žive u Hrvatskoj, a među njima i oko 9000 Srba).
Hrvatska strana imala je 10.668 poginulih i 2915 "nestalih" (ukupno 13.583) te 37.180 ranjenih osoba u Republici Hrvatskoj. U Bosni i Hercegovini poginulo je i nestalo 9909, a ranjeno 20.649 Hrvata. (podaci iz izvješća predsjednika RH F. Tuđmana na zajedničkoj sjednici oba doma Hrvatskog sabora, 15. siječnja 1996.; prema podacima iz 1999. hrvatska strana imala je 12.131 poginulih i 2251 "nestalih" (ukupno 14.382) te 33.043 ranjenih osoba; prema najnovijim podacima u Domovinskom ratu poginulo je ili nestalo oko 13.000 Hrvata.)
Rat je katastrofalno utjecao na demografsko stanje Hrvata u BiH, jer je od početka srpske agresije svoju djedovinu u BiH moralo napustiti više od 400.000 Hrvata (Srbi su prognali oko 210.000, a Bošnjaci-muslimani oko 190.000 Hrvata).
Na okupiranim dijelovima hrvatskoga teritorija zabilježena su brojna iživljavanja srpskih ekstremista i vrlo okrutna ubojstva Hrvata i ostaloga pučanstva nesrpskoga podrijetla. Do 31.X. 2001. iz više od 130 masovnih grobnica (Novo groblje u Vukovaru, Ovčara kraj Vukovara, Lovas, Tovarnik, Saborsko, Baćin, Škabrnja, Voćin i druga mjesta) ekshumirane su 3292 žrtve velikosrpske agresije (od toga je identificirano njih 2662), a još se tragalo za 1422 nestale osobe (u veljači 2006. tragalo se za još 1142 osobe). Od 1991. kroz srpske logore u Jugoslaviji i Hrvatskoj (Begejci, Beograd, Bileća, Glina, Knin, Manjača, Morinje, Niš, Sremska Mitrovica, Stara Gradiška, Stojićevo), prošlo je oko 8500 hrvatskih građana (300 zatočenih ubijeno je u logorima u Srbiji). (podaci Ureda Vlade RH za zatočene i nestale, 2001.)
Prema nekim podacima gubici "Teritorijalne obrane Krajine" (1992. preimenovana u "Srpsku vojsku Krajine") u borbama na prostoru tzv. Republike Srpske Krajine, od lipnja 1991. do kolovoza 1995., iznosili su 13.161 poginulih, ranjenih, nestalih i zarobljenih vojnika, uključujući i dezertere; od toga broja je 3496 poginulih i 1857 nestalih (uz napomenu da je stvarni broj sigurno veći). (nepotpuni podaci iz knjige Knin je pao u Beogradu /Beograd, 2000./ Milislava Sekulića, generala tzv. Srpske vojske Krajine)
U ratnim razaranjima u Republici Hrvatskoj uništeno je ili oštećeno 217.009 stanova, oko 120 gospodarskih objekata i 2423 spomenika kulture (od toga je 495 sakralnih objekata /uglavnom katoličke crkve/ na područjima koja su okupirali Srbi); ukupna vrijednost ratne štete u RH procijenjena je na 37,1 milijardi američkih dolara. (Vlada RH, Državna komisija za popis i procjenu ratne štete - Ratna šteta RH, Završno izvješće, Zagreb, rujan 1999.)"
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 11:33   #3
Ok,slično i u literaturi stoje podaci, nego htjedoh,..sad nadodati još branitelje,koji su sami sebi presudili nakon rata,zbog ogorčenosti idr. razloga ,Naime od suicida ih je poginulo blizu 2 000,-1 870 branitelja,zadnji podatak.
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 12:59   #4
Pišu se gluposti. Nije protjerano 400 000 Hrvata iz Bih jer bi to značilo da ih danas nema više 0d 270 000 jer je prije rata u BiH stalno živjelo 670 000 Hrvata.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 02:59   #5
Baš kad gledam ovaj topic na koji nisam htio iznijeti ova svoja mišljenja zbog toga što je namjenjen samo za slike ,a ovaj mi se topic najprikladnijim cini za moj post...

LINK

https://www.forum.hr/showthread.php?t=614116&page=28

Pa mi dođe da kažem slijedeće, koliko uzaludno potrošenih resursa, željeza i vrijedne vojne tehnike...doslovno užas! za plakat! to se moze vidjeti samo u Iraku , pogotovo ako se sjetimo da smo dobar dio svog tog oklopa i tehnike koji na slikama stoje uništeni mi Hrvati financirali unutar sustava SFRJ - doslovno spaljen novac. Zaista žali bože tih Srba i njihovog vojnog umijeća - a i uništene tehnike. Da smo mi Hrvati imali svo to naoružanje , većina bi ga danas bila u komadu po skladištima , a rat bi bio završen puno prije BEZ ovolikog gubitka resursa i tehnike. Ali eto uzeli ga u ruke horde pijanaca i kriminalaca i uništile desetljaća stvaranja sve te tehnike u bivšoj državi - a tog mi je najviše žao. Masa tehnike i infrastrukture u pepelu za ništa - za njihove neostvarene snove umjesto da se kao u slučaju ČehoSlovačke sve podijelilo ravnopravno na sve strane čime bi ujedno i HV i Hrvatska ekonomija sada sigurno bilo puno rasterećeniji po pitanju tehnike. Jer mi smo počeli od 0 , od temelja i miljarde smo morali davat na kupovinu novog naoružanja 90-tih , dok su sve miljarde za oruzje date iz Hrvatske prije 91-e otišle u pepeo, vatru i prah zahvaljući glupim čedama i njihovim bolesnim idejama. Sve krvavo stvarano desetljećima većim dijelom iz naših dzepova. To se ni jednoj drugoj zemlji u Europi nije dogodilo što nama. Jer ja na tu JNA i svu ovu tehniku sa slika ne gledam kao na "vlasništvu čeda i njihove moćne sposobne vojne industrije i ekonomske moći" i zato ovako sa tugom razmišljam kad ovo gledam umjesto da je sve završilo ko u ČehoSlovačkoj i time bi i svoju Srbijicu današnju poštedili cijepanja na dijelova (Kosovo itd) i ekonomskog kolapsa i siromaštva, a i nas davanja miljardi 90-tih za vojsku, razorenu infrastrukturu itd....svu su tu tehniku financirali i moja baka, i djeda i pradjeda i prabaka i mama i tata jos od 45-e...prokleti bili velikosrbi zasluzni za sve to...

Zamislite samo sve one migove stacionirane u Hrvatskoj i sve sustave koje je Hrvatska trebala naslijediti mirovnim putem , pa Željava, stotine tenkova, ratni brodovi, podmornice, tisuće spašenih kuća i života te infrastrukture u cijelini...danas bi bili i vojno i ekonomski puno jača zemlja. Dosta se samo Željave sjetit i koliko bi ozbiljno HV djelovao danas da je taj aerodrom i baza u funkciji jer je to bio projekt kakav je u Europi imalo svega nekoliko najrazvijenijih zemalja...

Najbolji su vam primjer Češka i Slovačka za to - mirno razvođenje i pogledajte im vojske i države u cijelini danas - sukladno broju stanovnika i veličini zemalja zaista dosta respektabilno - a ni jedan život nije bio izgubljen niti jedna cesta uništena...

Proklet bio Miloševiću i svi ti VelikoSrbi , a što je najžalosnije i dan danas takvi tamo dobivaju ogromne količine glasova i formiraju vlast...
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 10:23   #6
Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
Baš kad gledam ovaj topic na koji nisam htio iznijeti ova svoja mišljenja zbog toga što je namjenjen samo za slike ,a ovaj mi se topic najprikladnijim cini za moj post...

LINK

https://www.forum.hr/showthread.php?t=614116&page=28

Pa mi dođe da kažem slijedeće, koliko uzaludno potrošenih resursa, željeza i vrijedne vojne tehnike...doslovno užas! za plakat! to se moze vidjeti samo u Iraku , pogotovo ako se sjetimo da smo dobar dio svog tog oklopa i tehnike koji na slikama stoje uništeni mi Hrvati financirali unutar sustava SFRJ - doslovno spaljen novac. Zaista žali bože tih Srba i njihovog vojnog umijeća - a i uništene tehnike. Da smo mi Hrvati imali svo to naoružanje , većina bi ga danas bila u komadu po skladištima , a rat bi bio završen puno prije BEZ ovolikog gubitka resursa i tehnike. Ali eto uzeli ga u ruke horde pijanaca i kriminalaca i uništile desetljaća stvaranja sve te tehnike u bivšoj državi - a tog mi je najviše žao. Masa tehnike i infrastrukture u pepelu za ništa - za njihove neostvarene snove umjesto da se kao u slučaju ČehoSlovačke sve podijelilo ravnopravno na sve strane čime bi ujedno i HV i Hrvatska ekonomija sada sigurno bilo puno rasterećeniji po pitanju tehnike. Jer mi smo počeli od 0 , od temelja i miljarde smo morali davat na kupovinu novog naoružanja 90-tih , dok su sve miljarde za oruzje date iz Hrvatske prije 91-e otišle u pepeo, vatru i prah zahvaljući glupim čedama i njihovim bolesnim idejama. Sve krvavo stvarano desetljećima većim dijelom iz naših dzepova. To se ni jednoj drugoj zemlji u Europi nije dogodilo što nama. Jer ja na tu JNA i svu ovu tehniku sa slika ne gledam kao na "vlasništvu čeda i njihove moćne sposobne vojne industrije i ekonomske moći" i zato ovako sa tugom razmišljam kad ovo gledam umjesto da je sve završilo ko u ČehoSlovačkoj i time bi i svoju Srbijicu današnju poštedili cijepanja na dijelova (Kosovo itd) i ekonomskog kolapsa i siromaštva, a i nas davanja miljardi 90-tih za vojsku, razorenu infrastrukturu itd....svu su tu tehniku financirali i moja baka, i djeda i pradjeda i prabaka i mama i tata jos od 45-e...prokleti bili velikosrbi zasluzni za sve to...

Zamislite samo sve one migove stacionirane u Hrvatskoj i sve sustave koje je Hrvatska trebala naslijediti mirovnim putem , pa Željava, stotine tenkova, ratni brodovi, podmornice, tisuće spašenih kuća i života te infrastrukture u cijelini...danas bi bili i vojno i ekonomski puno jača zemlja. Dosta se samo Željave sjetit i koliko bi ozbiljno HV djelovao danas da je taj aerodrom i baza u funkciji jer je to bio projekt kakav je u Europi imalo svega nekoliko najrazvijenijih zemalja...

Najbolji su vam primjer Češka i Slovačka za to - mirno razvođenje i pogledajte im vojske i države u cijelini danas - sukladno broju stanovnika i veličini zemalja zaista dosta respektabilno - a ni jedan život nije bio izgubljen niti jedna cesta uništena...

Proklet bio Miloševiću i svi ti VelikoSrbi , a što je najžalosnije i dan danas takvi tamo dobivaju ogromne količine glasova i formiraju vlast...
Hrvatska je ugrabila dio tenkova dok je mogla, ali nije dobila 20% onoga što je po udjelu stanovništva trebala. Nego su "jugoslaveni" lijepo sve to poklonili braći srbima da se šepure i glumataju silu i nemilice troše resurse ne ulagajući ni "sopstvenog dinara" u vojsku.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 10:16   #7
Quote:
president0 kaže: Pogledaj post
Čitao sam jutros u novinama da je danas presuda Šljivančaninu. U tekstu se spominje da je u napadu na Vukovar poginulo oko 14.500 neprijateljskih vojnika.
Na wikipediji stoji da je u cijelom ratu poginulo oko 21.000 do 23.000 ljudi, od čega 13.500 do 15.000 na Hrvarskoj te oko 8.000 na srpskoj strani, gdje su u obzir uzeti i nestali.
Na internetu se opet mogu pronaći i neki drugi podaci.
Postoje li neki podaci koji su relevantni, donekle točni??
Da li je podatak iz novina od 14.500 poginulih JNA vojnika i četnika točan?
Misli se na "hrvatska" odnosno pobunjene srbe samo. Hrvata je poginulo oko 15 tisuća kad se ubroje nestali. Također u srpsku brojku nisu ubrojene nestale osobe, a kako su podatci uglavnom iz štrpčevog veritasa, moguće su mnoge manipulacije podatcima. Dakle što se tiče srpskih gubitaka, navedeni su samo krajiški gubitci, braća iz bosne, i srbije, kao i poginuli drugih nacionalnosti u "JNA" nisu ubrojeni.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 11:09   #8
Imamo i mnogo preciznije podatke, doduše samo za našu stranu, ali ne mogu ih više naći na netu i forumu a tu sam i naišao na njih
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 09:33   #9
U tijeku srpske agresije na Hrvatsku ratom i ratnim razaranjem bilo je obuhvaćeno 54% nacionalnog teritorija, na kojem je živjelo 36% hrvatskog stanovništva. Pod okupacijom se našlo 14.760 km2 ili 26% hrvatskog teritorija. U Domovinskom je ratu u razdoblju 1991.–1995. godine Hrvatska imala 13.583 poginulih i nestalih, a 37.180 osoba je ranjeno. Od toga broja ubijena su 7263 civila. Polovina ubijenih hrvatskih civila su žene i djeca (44% žene, 5% djeca). Gotovo polovina ubijenih civila (47%) bili su osobe starije od 60 godina. Sve to pokazuje da su primarni ciljevi uništavanja bili stambeni objekti zbog zastrašivanja i protjerivanja hrvatskog pučanstva. Teško je ranjeno 30.520 osoba,a među civilima je ranjeno 12% djece.Srušeno je 14 bolnica , 200.000 objekata,a s okupiranog teritorija protjerano je 260.000 Hrvata. U bivšim okupiranim naseljima neposredno nakon okupacije ostala je živjeti najviše desetina prijeratnog broja Hrvata, što znači da je taj prostor od strane agresora posvema etnički očišćen od hrvatskog stanovništva. S obzirom da je dio protjeranih Hrvata po odlasku u progonstvo privremeni smještaj našao u inozemstvu (Njemačka, Mađarska, Slovenija, Austrija...), ili se iz određenih razloga nije evidentirao u Uredu za prognanike i izbjeglice (neke procjene govore da je takvih osoba i do 10% ukupnog prognaničkog kontingenta), onda je sasvim nedvojbeno da je s bivših okupiranih područja Hrvatske bilo protjerano i znatno više od 90% prijeratnog hrvatskog stanovništva, čime je politika etničkoga čišćenja u Hrvatskoj doživjela svoj vrhunac.
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.