Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2016., 11:28   #1
Kompenzacija

Pozdrav!
Molim pomoć.Može li mi netko objasniti kako da knjižim kompenzaciju . naime imam dobavljača koji mi je ispostavio račune s PDV-om, a zatim smo mi njemu napravili građevinske usluge te sam mu ispostavila račun bez poreza(samo osnovica).Izjavu o komp.imam ali me muće konta ,kako da to ispravno proknjižim. Takođe me zanima i kako knjižiti kad su računi(
između firmi) i za vjerovnika i dužnika bez poreza. Nova sam u ovome, pa eto..Hvala !
Jadra777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 12:04   #2
Quote:
Jadra777 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Molim pomoć.Može li mi netko objasniti kako da knjižim kompenzaciju . naime imam dobavljača koji mi je ispostavio račune s PDV-om, a zatim smo mi njemu napravili građevinske usluge te sam mu ispostavila račun bez poreza(samo osnovica).Izjavu o komp.imam ali me muće konta ,kako da to ispravno proknjižim. Takođe me zanima i kako knjižiti kad su računi(
između firmi) i za vjerovnika i dužnika bez poreza. Nova sam u ovome, pa eto..Hvala !
Temeljnica

2200 / 1200
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 13:29   #3
Hvala, ali ja opet pitam šta je s porezom iz URA računa od dobavljača, da li ih zatvaram pod plačeno - ukupni iznos pa to onda bude vidljivo na obrascu PDV .
Jadra777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 13:47   #4
Quote:
Jadra777 kaže: Pogledaj post
Hvala, ali ja opet pitam šta je s porezom iz URA računa od dobavljača, da li ih zatvaram pod plačeno - ukupni iznos pa to onda bude vidljivo na obrascu PDV .
da, ako plaćaš/priznaješ si pdv po plaćenom/naplaćenom onda s datumom kompenzacije, ako normalno, onda si s datumom ulaznog računa priznaješ pdv
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 14:40   #5
Quote:
Jadra777 kaže: Pogledaj post
Hvala, ali ja opet pitam šta je s porezom iz URA računa od dobavljača, da li ih zatvaram pod plačeno - ukupni iznos pa to onda bude vidljivo na obrascu PDV .
Misty ti je odgovorila, no ne pitaš opet jer u prvom pitanju uopće nisi pitala niti objasnila da te muči pretporez.

Nisi navela jesi li obrt ili firma (pdv po realizaciji ili po naplati), no kako spominješ upisivanje plaćanja pretpostavljam da si ili obrt ili firma koja pdv obračunava po naplati.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 10:15   #6
Kompenzacija

Bog! Hvala na porukama.Evo kako sam ja napravila.zatvorila sam račune kroz izvod 2200/1200, pa sam zatvorila račune (ručno)pod plačanje kako URA tako i IRA.Mi smo poduzeće i porez priznajemo po naplaćenom računu.Na Konto kartici je vidljivo da sam račune zatvorila(saldo je "0").Da li je to dobro?Kako bi bilo kroz Temeljnicu molila bih malo detaljniji opis.Dobavljču sam ispostavila račun bez poreza za obavljene usluge,( on je takođe poduzeće)Kompenzacijska izjava sadržava iznose osnovice.Pozdrav.
Jadra777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 10:30   #7
Quote:
Jadra777 kaže: Pogledaj post
Bog! Hvala na porukama.Evo kako sam ja napravila.zatvorila sam račune kroz izvod 2200/1200, pa sam zatvorila račune (ručno)pod plačanje kako URA tako i IRA.Mi smo poduzeće i porez priznajemo po naplaćenom računu.Na Konto kartici je vidljivo da sam račune zatvorila(saldo je "0").Da li je to dobro?Kako bi bilo kroz Temeljnicu molila bih malo detaljniji opis.Dobavljču sam ispostavila račun bez poreza za obavljene usluge,( on je takođe poduzeće)Kompenzacijska izjava sadržava iznose osnovice.Pozdrav.
Pretpostavljam da se na računu radilo o prijenosu porezne obveze (građ.usluge). Onda si u onom mjesecu kad je račun ispostavljen trebala taj račun (pdv nije iskazan na računu,ali se osnovica prijavljuje poreznoj) prikazati na pdv obrascu pod "isporuke za koje primatelj obračunava pdv u iznosu računa bez pdv-a) jer taj dio nema veze sa naplatom već se prijavljuje u mjesecu kad je usluga ispostavljena bez obzira da li je plaćena.
Ne razumijem kako si preko izvoda zatvorila račune ako se radi o kompenzaciji. Netko ti je rekao već: zatvaraš preko temeljnice. D 2200/P 1200 u iznosu kojeg ste naveli na kompenzaciji i ti je to.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 10:30   #8
Quote:
Jadra777 kaže: Pogledaj post
Bog! Hvala na porukama.Evo kako sam ja napravila.zatvorila sam račune kroz izvod 2200/1200, pa sam zatvorila račune (ručno)pod plačanje kako URA tako i IRA.Mi smo poduzeće i porez priznajemo po naplaćenom računu.Na Konto kartici je vidljivo da sam račune zatvorila(saldo je "0").Da li je to dobro?Kako bi bilo kroz Temeljnicu molila bih malo detaljniji opis.Dobavljču sam ispostavila račun bez poreza za obavljene usluge,( on je takođe poduzeće)Kompenzacijska izjava sadržava iznose osnovice.Pozdrav.
Ne možeš zatvarati kroz izvod kad na izvodu nemaš tih stavki, zato služi temeljnica. Ne znam koji program koristiš, no trebala bi imati temeljnicu gdje ručno uneseš 2200 / 1200, datum je datum s kompenzacije.
Drugi dio gdje si ručno upisala plaćanje u URU i IRU je u redu.

Kompenzacija treba sadržavati iznos koji ste kompenzirali, nisam shvatila ove iznose osnovice ?

Npr. vi se fakturirali 10.000 kn (bez PDVa jer je prijenos porezne obveze), oni su vama fakturirali 8.000 kn + pdv = 10.000 kn. Kompenzirate cijeli iznos od 10.000 kn.

Ili recimo vi ste fakturirali 10.000 kn, a oni vama 10.000 kn + pdv = 12.500 kn. U tom slučaju možete kompenzirati samo 10.000 kn, a vi njima ostajete dužni 2.500 kn. Tada i u URI u plaćanje upisuješ samo 10.000 kn.

Nadam se da je jasno.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 13:30   #9
Kompenzacija

Hvala na pomoći, tako sam sada i napravila.Inače savjet da knjižim kroz Izvod bio je od osobe koja vodi papire dotičnoj firmi, nešto mi je tu bilo nelogično , jer se promjenilo štošta.Upravo sam se čula s njom,sad kaže da eto može i kroz temeljnicu, pa kaže da joj tu razliku poreza uplatim na ŽR .Inače ovaj drugi primjer je moj slučaj.Račun sam dobro ispostavila i proknjižila(radi se o prijenosu porezne obveze). Puno hvala.
Jadra777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 14:53   #10
Quote:
Jadra777 kaže: Pogledaj post
Hvala na pomoći, tako sam sada i napravila.Inače savjet da knjižim kroz Izvod bio je od osobe koja vodi papire dotičnoj firmi, nešto mi je tu bilo nelogično , jer se promjenilo štošta.Upravo sam se čula s njom,sad kaže da eto može i kroz temeljnicu, pa kaže da joj tu razliku poreza uplatim na ŽR .Inače ovaj drugi primjer je moj slučaj.Račun sam dobro ispostavila i proknjižila(radi se o prijenosu porezne obveze). Puno hvala.
pa nije baš da "eto može i kroz temeljnicu", već može isključivo kroz temeljnicu. kada bi knjižila kroz izvod, ne bi ti štimao promet po žiroračunu. ja sam prije jedno sto godina kompenzaciju provodila na način da sam pustila virman na teret i u korist vlastitog žirca, možda je toj osobi na pameti bio taj stari način
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 20:51   #11
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
pa nije baš da "eto može i kroz temeljnicu", već može isključivo kroz temeljnicu. kada bi knjižila kroz izvod, ne bi ti štimao promet po žiroračunu. ja sam prije jedno sto godina kompenzaciju provodila na način da sam pustila virman na teret i u korist vlastitog žirca, možda je toj osobi na pameti bio taj stari način
Onda nije isključiva samo temeljnica. Da, neki rade po tom starijem principu, kroz izvod.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 19:49   #12
Pozdrav!
Molim pomoć. Imam pitanje u vezi kompenzacija, ako mi se može javiti netko iskusan preko privatne poruke. Imam ponudu za posao, ali bojim se da je malo nerealna, pa bi voljela čuti vaše mišljenje.
Dosta mi je hitno pa bi voljela da mi se što prije netko javi. Hvala puno!
oy-el-dias is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 20:05   #13
U biti, napisati ću pitanje ovako. Koliko je realno za očekivati "napraviti prometa kompenzacijama" mjesečno (ne znam točan izraz)?
oy-el-dias is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.