Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2013., 12:23   #1
Strah od poznatog... drugi porod

Drage mame, postoji li na ovoj planeti nekakav šuć muć čarobni pripravak kojeg žena može popiti prije poroda i zaboraviti na strah?
Nešto od čega se postane kao Asterix, da sve možeš, da si snažan i neuplašen...
Sad bi moja mater rekla da postoji itekako i da je to njena domaća rakija i samo neka ja to lipo sakrijem ispod bolničke spavaćice pa gucnem kad mi treba i kad doktor ne gleda

Ali ozbiljno... kako ste se vi smirivale prije poroda?
Dajte mi nekakvu misao koja će me držati, nešto što će dati ohrabrenje, nešto što je vas pomirivalo s onim što vas čeka i što vas je spriječilo da nenormalno paničarite.

Jer, bojim se. Jedino što mi malo olakšava jest pomisao da ću se slobodno moći upiškiti od straha i praviti se da sam hrabra i supercool, jer svi će misliti da je to od pritiska na mjehur

Ne mogu vjerovati da je čovjek uopće sposoban preživjeti toliku bol.
A još manje mogu vjerovati da kad to i preživiš, odlučiš se na drugo dijete.
Sjećam se da je misao koja je mene držala normalnom na prvom porodu bila:"Ovo ćeš doživjeti samo jednom i nikada više".
I onda te zezne... zezne te ta priroda, slabi mozak koji to ne znam kako zaboravi, taj mali smješak koji te osvoji i eto te opet pred ponorom porodnih muka.

Pa pomozite ako ikako možete... savjetom za opuštanje, za prihvaćanje svega toga i kojim se to mislima, po vama, žena treba baviti u predrađaoni da bi joj imalo bilo lakše?
Evo mojih prijedloga za mantru:

"Proći će, proći, će, proći će... sve je to prirodno"
"Drugi porod manje boli, drugi porod manje boli, drugi porod manje boli..."
"Kakav prijatelj je Isus, naše boli nosi On... tralalalala"
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 12:47   #2
mislim da je to sve u glavi, kako si posložiš.

meni ti bolovi nisu bili ništa strašno i neizdrživo i moram priznat da mi dižu tlak žene koje bolove normalnog poroda (ne govorim ni slučajno o onim slučajevima kad se nešto zakomplicira ili žena dobije drip) opisuju kao najgoru stvar na svijetu koju ni jedan muškarac ne bi izdržao, blabla.
to služi samo bezrazložnom plašenju prvorotki.
boli jako, da. al meni je gora zubobolja 100 x.
i gore mi je bilo podnijeti napor i umor, drugi put ima da se naspavam

jedva čekam da napravimo drugo, ALI - mene je strah trudnoće i da se nešto ne zakomplicira pri porodu, tu znam da ću biti luda.

mislim da jedino što možemo napraviti je da se natjeramo mislit pozitivno kak znamo i umijemo, kad smo već toliko munjene da idemo na drugo, treće, deseto dijete iako vjerujem da bi mamina rakija bila djelotvornija


edit: imala sam bolne trudove na 4 min i manje tijekom 12 sati, od toga sam 3 sata tiskala, da ne mislite da sam rodila dijete u 5 min pa sad tu pametujem
__________________
zmajchekica

rainbow baby

Zadnje uređivanje alleszusammen : 20.02.2013. at 12:52.
alleszusammen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 12:59   #3
uh, ne znam
mene je uhvatila uzasna panika prije drugog poroda

nakon traumaticnog prvog poroda drugi je bio ok - boljelo je ludjacki (trudovi bez pauze ) dok nisam dobila epiduralnu i kod izgona (velika beba, uska zdjelica) al me od te boli vise bilo strah da se nesto ne desi s bebom

sto se poroda tice, s tim sam zavrsila - obzirom na sve komplikacije prije/poslije mogu samo zakljuciti da nisam rodjena za radjanje
zavidim svima koje su imale lijepe porode
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 12:59   #4
Quote:
alleszusammen kaže: Pogledaj post
boli jako, da. al meni je gora zubobolja 100 x.
i gore mi je bilo podnijeti napor i umor, drugi put ima da se naspavam
Sad mi je žao što imam kvalitetne zube.
Da su me mučili više u životu, možda bi mi bilo lakše sada podnositi pomisao na porod

Sjećaš li se svojih predporodnih misli? Poslagivanja u glavi?
Kako se to radi?
Ja ću složiti što god treba, samo da umanjim predporođajni stres.
Dakle, zanima me kako što smirenije proći pripremu za porod.
A sam porod i sama bol... kad već dođe do toga, ionako se ništa ne može.
No strahovanje prije toga vjerujem da nekako mogu umanjiti.
Valjda mogu.

Inače, ja sam prije dva dana zbog sumnje na nešto nešto završila u predrađaoni i blagoglagoljivi zvukovi iz rađaonice su mi nanovo utjerali strah u kosti.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 13:05   #5
ja sam provela 10 sati na dripu na prvom porodu s tim da sam zadnjih 2-3 sata imala trudove bez pauze, moja mantra je bila :"nije to ništa, bit će još gore, tj. boljet će još više" i to mi je odgovaralo i smirivalo me, nisam se bojala, također se ne bojim ni drugog poroda za par mjeseci, mislim da ću mantrati isto...
niriana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 13:25   #6
ja bi da me netko ošamuti čekićem po glavi najrađe
s tim da ja ne znam šta me čeka, prvi bio carski, a za drugi još ne znaju, još se misle. termin mi u ponedjeljak, idem na amnioskopiju, zatvorena sam do čepa (bila jučer na pregledu)
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 13:37   #7
Quote:
niriana kaže: Pogledaj post
"nije to ništa, bit će još gore, tj. boljet će još više"
To se zove pozitivno razmišljanje

Ma ja vjerojatno nisam normalna, ali čak mislim da bih šavove od carskog bolje podnosila mjesecima, nego tih par sati vaginalnog poroda(ne tvrdim, samo pretpostavljam)
Maratonac, ne sprinter
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 14:05   #8
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Sad mi je žao što imam kvalitetne zube.
Da su me mučili više u životu, možda bi mi bilo lakše sada podnositi pomisao na porod

Sjećaš li se svojih predporodnih misli? Poslagivanja u glavi?
Kako se to radi?
Ja ću složiti što god treba, samo da umanjim predporođajni stres.
Dakle, zanima me kako što smirenije proći pripremu za porod.
A sam porod i sama bol... kad već dođe do toga, ionako se ništa ne može.
No strahovanje prije toga vjerujem da nekako mogu umanjiti.
Valjda mogu.

Inače, ja sam prije dva dana zbog sumnje na nešto nešto završila u predrađaoni i blagoglagoljivi zvukovi iz rađaonice su mi nanovo utjerali strah u kosti.
mene je jednom u životu bolio zub i imam traume od toga

imala sam sreće što mi žene iz bliže okoline nisu stvarale paniku oko poroda, rekle su mi ovako kako sam napisala - bolit će te, al to se može izdržati. ja sam se psihički prirpemila na to, pogledala sam na yt videe poroda u kojima žene nisu urlale i vrištale, složila si u glavi da mi epiduralna ne treba i tako je i bilo.
da mi kćer nije zapela i da zbog toga nisam morala tiskati 3 sata porod bi pamtila kao vrlo lagan, iako su mi trudovi satima bili jaki.
mislim da je stvar u tome da kad ideš na porod sa strahom od boli samo se grčiš pr trudovima i zato boli još jače.
meni je pomoglo što sam bila ful opuštena i prodisavala sve bez problema, sve do zadnja 2 sata gdje je iscrpljenost učinila svoje pa sam par puta skoro opala u nesvijest od silnog tiskanja. svejedno nisam vrištala, nije bilo potrebe, a bome bi mi bilo bed zbog ostalih rodilja

jednom si to prošla, odlučila si se na drugo dijete - jel bi zbilja to radila da misliš da to ne možeš i da je toliko neizdrživo?
kad te počne prati paranoja fino si zamisli da na nekoj plaži piješ rakiju vizualizacija, bilo kaj što ti može pomoći, koliko god glupo zvučalo...govori si da si ŽMK i da neki glupi trudovi nisu niš kaj ti nemreš obavit
__________________
zmajchekica

rainbow baby
alleszusammen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 14:07   #9
slazem si u glavi kao i prvi put idemo o odradit mora van boljet ce boljet ce i proci ce sta cu sad iako mi je prvi put bilo lakse si to posloziti nego sad valjda jer nisam ocekivala toliku bol uvijek moze gore i idemo to odraditi tako sam isla i prvi pa tako idem i drugi put
__________________
mamin zmaj.....http://lb3f.lilypie.com/Pa1Xp1.pngzmajica broji
sssunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 14:14   #10
Quote:
sssunchica kaže: Pogledaj post
slazem si u glavi kao i prvi put idemo o odradit mora van boljet ce boljet ce i proci ce sta cu sad iako mi je prvi put bilo lakse si to posloziti nego sad valjda jer nisam ocekivala toliku bol uvijek moze gore i idemo to odraditi tako sam isla i prvi pa tako idem i drugi put
e, boldanim si me sjetila

dakle, gledala sam onaj film 127 sati. i složila si u glavi da ak si je lik mogao sam ruku amputirati bez anestezije,onda ja mogu i rodit...
__________________
zmajchekica

rainbow baby
alleszusammen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 14:41   #11
Quote:
alleszusammen kaže: Pogledaj post
mislim da je stvar u tome da kad ideš na porod sa strahom od boli samo se grčiš pr trudovima i zato boli još jače.
meni je pomoglo što sam bila ful opuštena i prodisavala sve bez problema
Da, to sam i ja čula. Bez straha i bez grča, pa bude lakše.

No kvrapcu, jednom kada si tamo, kao da više ništa nije normalno.
Recimo, u predrađaoni su sa mnom bile još tri žene koje su baš u terminu i ctg im mjeri početne trudove, dok se iz rađaone čuju jauci.
I sve samo šute. Satima.
Jedino ja s ležaja non stop nešto: "A koliko djece imate? Gdje živite? Što radite? A ima li ovdje negdje tv? Joj, da mi je čokoladni mousse..."

Jadna ta koja će sa mnom biti u predrađaoni prije poroda... mislim da ću pripremiti kartice s pitanjima čisto da si maknem misli od onoga što nas čeka.
Možda ponesem i kakvu društvenu igru- Drinkopoly, recimo

Quote:
alleszusammen kaže: Pogledaj post
jednom si to prošla, odlučila si se na drugo dijete - jel bi zbilja to radila da misliš da to ne možeš i da je toliko neizdrživo?
kad te počne prati paranoja fino si zamisli da na nekoj plaži piješ rakiju vizualizacija, bilo kaj što ti može pomoći, koliko god glupo zvučalo...govori si da si ŽMK i da neki glupi trudovi nisu niš kaj ti nemreš obavit
Kad sam prvi put pročitala tvoj ŽMK, pomislih wtf, što je sad to.
Zadojena forumom, prva asocijacija je bila: Ženski muški kutak? Kako će mi pomoći to što si zamislim da sam ženski muški kutak? A onda se sjetih Rozge

Dobro, dolazi na popis i ta mantra: "Ja sam žena, majka, kraljica, žena, majka, kraljica, žena, majka, kraljica..."
Kad me muž vidi da po bolničkom hodniku to pjevam...
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 14:44   #12
moj prvi porod je bio easy, epiduralna, sve super cool. tako sam planirala i drugi, ali je mali bio tako brz, da je sve islo super brzo i super bolno. tako da sam ja do rodilista bila cool i opustena, i tek kad sam skuzila da nema "droge" i da nema vremena za natanane, uhvatila me panika. al kako rekoh malome se zurilo, mm je srecom bio uz mene, i tako smo to prebrodili. nisam stigal puno panicarit. ono sto mogu rec je da je moj drugi porod bio brzi, oporavak oba puta super. inace se nisam bavila razmislajnjima o porodu prije samog poroda. nisma zapravo uz prvo dijete ni stigla. ali ti si sad pametnija, znas kako ti je prvi put bilo, i sto bi promijenila, sto bi ti moglo olaksat. drz´se!
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 15:01   #13
E potpuno se slažem s prethodnim postom - ne znam zašto misliš da će ti biti isto (ili čak slično) kao prošli put. Ovo ti je dobra mantra, da je drugi porod lakši. Recimo, ja sam prvo dijete rađala 17 sati, bila na dripu, bolilo me jako, rezana sam i sve u svemu bilo mi je grozno. Drugo sam rodila u sat vremena od prvog truda, jedva da me pošteno zabolilo a već je krenuo izgon i u tri truda on vani. Prvo što sam rekla nakon što sam rodila je bilo: OVako ih mogu roditi još 5. A kroz glavu mi je prošlo: Želim ih roditi još 5, ovo je bilo super!

Sad čekam treći porod i veselim se nenormalno! Jedva čekam i već mi je sad žao što će trajati prekratko (koliko god dugo bude trajalo).

Dobro reče aniano, sad imaš jedno iskustvo i otprilike znaš što ti je odgovaralo, a što nije - to je meni bila opsesija: točno sam znala što ne želim. I moj je jedini strah bio da neću uspjeti izbjeći tuđe vizije kako bi moj porod trebao izgledati. Jednom kad sam preuzela kontrolu, sve je bilo puno puno lakše.
Dandelion_seed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 15:01   #14
Mene 1.put nije bilo ni malo strah,sve dok...
nakon 14 h trudova i 4 h dripa,stisla se ko šibica i to me koštalo,nisam zucnula al je bolilo luđački...

2 put me bilo strah ali bila opuštena i super je prošlo...

sada 3.put me užasno frka ali znam da moram kao i drugi put stisnut zube a opustit zdjelicu i pustit svoje tijelo da učini što može..

Bdw, frka me ulovila jer sam po prvi puta išla gledat na youtube vaginalni porod,zaniomalo me kako izgleda iz te perspektive
ma luđakinja i sad me frka više nego prva dva puta
.petra. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 15:07   #15
Moj prvi je bio super! Za poželjeti i kada bi mogla, za ponoviti :-)).
Bez epi, bez dripa, bez rezanja i nalijeganja na trbuh! 8h od prvog truda do prvog plaća :-)).

Tko zna kak će biti drugi put. Ipak, i ja isto imam strah i napadaje panike.

Nadam se da će muž opet biti samnom i da će mi biti fantastična potpora kakva mi je bio i prvi put, jer sam definitivno sigurna da mi ni prvi ne bi ostao u tako dobrom sjećanju da sam bila sama!

Isto tako znam, a takav sam film imala i prvi put u glavi, da JAAAKOOO puno toga na porodu ovisi o meni, tj. koliko ću biti sabrana, skoncentrirana, prisebna! Uvjerena sam da moram pomoći svome djetetu da što prije i sa što (za nju/njega) manje trauma ugleda svjetlo dana i udahne život! A to mogu jedino tako da sve crnjake ovoga svijeta sakrijem pod tepih i da kažem samoj sebi, ja to mogu, ja to znam, ja ću uspjeti i bez obzira na svu bol i sve što će se dešavati tamo (a može trajati najviše 24h) sa osmijeijehom na licu poželim svojem djetetu dobrodošlicu!!
nestrpljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 15:12   #16
o prvom porodu nisam razmišljala, samim time me nije bilo baš ni strah. strah se javio nakon prvog

za drugo sam se odlučila tek kad je jeza od prvog poroda nestala (trebalo je skoro godinu i pol). i sad se opće ne sjećam te boli i opet si mislim da ja to mogu izdržat i da će sve ić puno puno brže obzirom da je drugi porod. i to mi je najveća nada/utjeha! inače, planiram još pročitat "duhovni pristup rađanju" koji tako puno hvale pa da probam, odmoć valjda ne može
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 15:56   #17
Quote:
annaaa kaže: Pogledaj post
"duhovni pristup rađanju" koji tako puno hvale pa da probam, odmoć valjda ne može
Aha, vidiš, nije ni to loše. Probat ću i ja.
Razmišljala sam i o epiduralnoj, ali ono... sram me dogovarati ju.
Nemam nikakvih realnih razloga, osim što sam kukavica- beba je malena, već okrenuta, drugi porod... mislim da bi me sam anesteziolog blijedo gledao...

Zapravo bi bila dobra ideja imati lažnog anesteziologa u predrađaoni, čisto za smirenje i opuštanje mišića. Placebo anesteziolog.
"Evo, evo, sad će epiduralna, samo još malo izdržite dok pripremim, malo, još malooo... a sad lijepo tiskajte"
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 20:36   #18
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Drage mame, postoji li na ovoj planeti nekakav šuć muć čarobni pripravak kojeg žena može popiti prije poroda i zaboraviti na strah?
Nešto od čega se postane kao Asterix, da sve možeš, da si snažan i neuplašen...
Sad bi moja mater rekla da postoji itekako i da je to njena domaća rakija i samo neka ja to lipo sakrijem ispod bolničke spavaćice pa gucnem kad mi treba i kad doktor ne gleda

Ali ozbiljno... kako ste se vi smirivale prije poroda?
Dajte mi nekakvu misao koja će me držati, nešto što će dati ohrabrenje, nešto što je vas pomirivalo s onim što vas čeka i što vas je spriječilo da nenormalno paničarite.

Jer, bojim se. Jedino što mi malo olakšava jest pomisao da ću se slobodno moći upiškiti od straha i praviti se da sam hrabra i supercool, jer svi će misliti da je to od pritiska na mjehur

Ne mogu vjerovati da je čovjek uopće sposoban preživjeti toliku bol.
A još manje mogu vjerovati da kad to i preživiš, odlučiš se na drugo dijete.
Sjećam se da je misao koja je mene držala normalnom na prvom porodu bila:"Ovo ćeš doživjeti samo jednom i nikada više".
I onda te zezne... zezne te ta priroda, slabi mozak koji to ne znam kako zaboravi, taj mali smješak koji te osvoji i eto te opet pred ponorom porodnih muka.

Pa pomozite ako ikako možete... savjetom za opuštanje, za prihvaćanje svega toga i kojim se to mislima, po vama, žena treba baviti u predrađaoni da bi joj imalo bilo lakše?
Evo mojih prijedloga za mantru:

"Proći će, proći, će, proći će... sve je to prirodno"
"Drugi porod manje boli, drugi porod manje boli, drugi porod manje boli..."
"Kakav prijatelj je Isus, naše boli nosi On... tralalalala"
ovo kao da sam ja pisala prije svog drugog poroda...nakon horora koji je trajao 18 sati bila sam izbezumljena,mislila sam o porodu svaki dan odkad sam popiškila drugi plus .ali taj prvi porod mi je definitivno pomogao da izduram drugi porod (koji je trajao 16 sati ) pribrana,cijelo vrijeme sam sama sebe smirivala i govorila si da se ne smijem pogubiti jer znam kako će mi biti grozno ako se to dogodi.i uspjela sam to loše iskustvo prvog poroda okrenuti u svoju korist i mogu reći da sam imala lijepi porod bez obzira dužinu trajanja...sretno
KIKA5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 00:59   #19
Ja ignoriram razmišljanje o drugom porodu, ma što razmišljanje sam porod iako imam 1 mjesec i tjedan dana još....al da me je strah je i baš zato što znan što me čeka...prvi je porod prošao relativno ok,s obzirom da žene rađaju po 12 sati...nakon puknutog vodenjaka u pol 7 ujutro pa cijeli dan čekanja trudova koji su oko 21h počeli i završilo sve u 2 i 25h...bez pucanja,šivanja i dripa i bilo čega...al da me je strah sad, je....tješin se samo da će proći isto ka i ovaj prvi i da ne traje vječno i držim se onog trenutka olakšanja kad sve prođe(sićan se i prvog ).....al ne želim svaki dan razmišljati o tome ,nekako ignoriram dok ne dođe momenat....
__________________
Prvo reci ne onda pregovaraj !
full007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 12:15   #20
Ako si jednaput uspjela i drugi put ćeš...
Drugi puta obično ide puno brže...

Misli na bebu koja dolazi i kojoj porod nije baš sjajan doživljaj, i oni se namuče....misli na disanje i usredotoči se na to..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.