Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2013., 15:58   #81
Ako je to ugrađeno u samu građevinu i postalo njezinim sastavnim dijelom i ako ti je tu ugradnju izvršila firma koja ti je i prodala to kaljeno staklo onda bi trebao ići prijenos porezne obveze.
A ako to nije postalo dio građevine ili ako ti je to ugradio netko drugi i izvršio samo uslugu nema prijenosa porezne obveze.

RRIF kaže:
¨"Treba razlikovati nabavu dobara koju naručuje
uslužni graditelj (materijale, klima-uređaje, dizala,
keramičke pločice i dr.), a kada će mu dobavljači
za isporučena dobra izdati račun s PDV-om, od
samih izvoditelja poslova na građenju, održavanju,
popravcima i rekonstrukcijama građevine koji
obavljaju neku od građevinskih usluga, uz prijenos
porezne obveze. "
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 09:35   #82
molim vas za pomoć, malo je spetljano ali što ću, tako me zapalo
tvrtka A angažirana je na poslovima održavanja nekretnine kojoj je vlasnik tvrtka B ( održavanje u smislu čišćenja nekretnine, znači nije vezano za građevinarstvo). Sada ta tvrtka A (održavatelj) angažira svoga kooperanta tvrtku C (građevinara) da na ovoj nekretni odradi radove u vrijednosti 5.000 kn, a radovi su poliranje vanjskog zida objekta na koji se uhvatio kamenac od kiše.
Sad fakturiranje,
tvrtka C koja je izvršila uslugu poliranja zida fakturira uslugu tvrtki A (održavatelju) uz prijenos porezne obveze, a tvrtka A (održavatelj) prefakturira ovu uslugu tvrtki B (vlasniku) isto uz prijenos porezne obveze??
sve tri tvrtke su u sustavu pdv-a i riječ je o doo.
znači nisam sigurna dali prijenos porezne obveze postoji kada održavatelj prefakturira uslugu vlasniku objekta?
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 20:23   #83
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
molim vas za pomoć, malo je spetljano ali što ću, tako me zapalo
tvrtka A angažirana je na poslovima održavanja nekretnine kojoj je vlasnik tvrtka B ( održavanje u smislu čišćenja nekretnine, znači nije vezano za građevinarstvo). Sada ta tvrtka A (održavatelj) angažira svoga kooperanta tvrtku C (građevinara) da na ovoj nekretni odradi radove u vrijednosti 5.000 kn, a radovi su poliranje vanjskog zida objekta na koji se uhvatio kamenac od kiše.
Sad fakturiranje,
tvrtka C koja je izvršila uslugu poliranja zida fakturira uslugu tvrtki A (održavatelju) uz prijenos porezne obveze, a tvrtka A (održavatelj) prefakturira ovu uslugu tvrtki B (vlasniku) isto uz prijenos porezne obveze??
sve tri tvrtke su u sustavu pdv-a i riječ je o doo.
znači nisam sigurna dali prijenos porezne obveze postoji kada održavatelj prefakturira uslugu vlasniku objekta?
darsey?
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 21:38   #84
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
znači nisam sigurna dali prijenos porezne obveze postoji kada održavatelj prefakturira uslugu vlasniku objekta?
Ide PPO jer je riječ o održavanju objekta.

Tu imaš detaljnije.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 23:07   #85
molim vas za pomoć
naše poduzeće ima ugovor o održavanje stambenog objekta koji je u vlasništvu drugog doo
to je održavanje u smislu čišenja objekta, redovitog obilaženje istog (obzirom da tu nitko ne živi), pranje podova prozora, čišćenje paučine i šta ti ga ja znam...uglavnom, sad čitam u rrifu da se i na to primjenjuje ppo bez obzira što nema veze sa graditeljstvom!J
dali mi to tko ovdje može potvrditi ili ja krivo čitam, jer sam bila sigurna da se ppo odnosi samo na graditeljstvo.
A već sa izdala tri računa za ove usluge sa iskazanim pdvom, što znači da sam napravila sr....

Zadnje uređivanje kattya : 20.10.2013. at 23:15.
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 08:27   #86
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
molim vas za pomoć
naše poduzeće ima ugovor o održavanje stambenog objekta koji je u vlasništvu drugog doo
to je održavanje u smislu čišenja objekta, redovitog obilaženje istog (obzirom da tu nitko ne živi), pranje podova prozora, čišćenje paučine i šta ti ga ja znam...uglavnom, sad čitam u rrifu da se i na to primjenjuje ppo bez obzira što nema veze sa graditeljstvom!J
dali mi to tko ovdje može potvrditi ili ja krivo čitam, jer sam bila sigurna da se ppo odnosi samo na graditeljstvo.
A već sa izdala tri računa za ove usluge sa iskazanim pdvom, što znači da sam napravila sr....
U građevinsku usluge se među ostalim ubrajaju usluge popravka i čišćenja (čl. 75. st. 3. pod a)), a posebno i održavanje, renoviranje i poravak objekta i njegovih dijelova, uključujući čišćenje i keramičarske radove... (čl. 152. st.1. Pravilnika o PDV-u).

Tumačenje Porezne uprave koje je objavljeno 29. srpnja 2013. glasi:

...prijenos porezne obveze primjenjuje se na usluge održavanja, renoviranja i popravka objekta ili njegovih dijelova, uključujući čišćenje, keramičarske, tapetarske i parketarske radove. Prema tome, ako u ovom slučaju kooperanti obavljaju usluge održavanja za što je potpisan ugovor o održavanju objekta na takve usluge se primjenjuje prijenos porezne obveze...

Kako se ovdje radi o usluga čišćenja koje su regulirane ugovorom i obavljene su drugom poreznom obvezniku na navedene usluge MORATE primjeniti prijenos porezne obveze.

S obzirom da ste već izdali 3 računa s PDV-om posljedice su sljedeće:

...Ako pružatelj usluge obračuna PDV, a nije ga trebao obračunati (jer je trebalo doći do prijenosa porezne obveze), on ga duguje, a primatelj usluge nema pravo na odbitak tako zaračunatog PDV-a i još duguje PDV temeljem prijenosa porezne obveze u skladu s čl. 75. st. 3. Zakona o PDV-u...


Prema navedenom vi i vaš klijenti ste u poreznom prekršaju (ovi su vrlo vjerojatno iskoristili pravo na odbitak pretporeza, a vi jer ste zaračunali PDV-e).

Stoga morate kontaktirati Poreznu da s njima pronađete način kako riješiti navedeni slučaj, premda je očigledno da će te morati klijente upozoriti da moraju korigirati poreznu obavezu u sljedećem obračunskom razdoblju.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 15:14   #87
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
U građevinsku usluge se među ostalim ubrajaju usluge popravka i čišćenja (čl. 75. st. 3. pod a)), a posebno i održavanje, renoviranje i poravak objekta i njegovih dijelova, uključujući čišćenje i keramičarske radove... (čl. 152. st.1. Pravilnika o PDV-u).

Tumačenje Porezne uprave koje je objavljeno 29. srpnja 2013. glasi:

...prijenos porezne obveze primjenjuje se na usluge održavanja, renoviranja i popravka objekta ili njegovih dijelova, uključujući čišćenje, keramičarske, tapetarske i parketarske radove. Prema tome, ako u ovom slučaju kooperanti obavljaju usluge održavanja za što je potpisan ugovor o održavanju objekta na takve usluge se primjenjuje prijenos porezne obveze...

Kako se ovdje radi o usluga čišćenja koje su regulirane ugovorom i obavljene su drugom poreznom obvezniku na navedene usluge MORATE primjeniti prijenos porezne obveze.

S obzirom da ste već izdali 3 računa s PDV-om posljedice su sljedeće:

...Ako pružatelj usluge obračuna PDV, a nije ga trebao obračunati (jer je trebalo doći do prijenosa porezne obveze), on ga duguje, a primatelj usluge nema pravo na odbitak tako zaračunatog PDV-a i još duguje PDV temeljem prijenosa porezne obveze u skladu s čl. 75. st. 3. Zakona o PDV-u...


Prema navedenom vi i vaš klijenti ste u poreznom prekršaju (ovi su vrlo vjerojatno iskoristili pravo na odbitak pretporeza, a vi jer ste zaračunali PDV-e).

Stoga morate kontaktirati Poreznu da s njima pronađete način kako riješiti navedeni slučaj, premda je očigledno da će te morati klijente upozoriti da moraju korigirati poreznu obavezu u sljedećem obračunskom razdoblju.
hvala ti,problem je kod toga što sam ja zvala rrif (kad je ovaj pravilnik stupio na snagu) i savjetnici su mi rekli da nema ppo jer nije riječ o branši građevine.
E sad, obzirom da ne spadamo u tu branšu, nisam dalje pratila ovaj pravilnik sve dok u rrifu nisam pročitala da se ovo primjenjuje i na ovu moju situaciju....
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 09:32   #88
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
hvala ti,problem je kod toga što sam ja zvala rrif (kad je ovaj pravilnik stupio na snagu) i savjetnici su mi rekli da nema ppo jer nije riječ o branši građevine.
E sad, obzirom da ne spadamo u tu branšu, nisam dalje pratila ovaj pravilnik sve dok u rrifu nisam pročitala da se ovo primjenjuje i na ovu moju situaciju....
opet zbvala rrif, sad mi kažu da moram primjeniti ppo
sugeriraju mi storno ova tri računa uz dopis, i ispostavu novih
nisam nikad ništa stornirala pa dali ide samo storno računa (sve u minus) ili ono knjižno odobrenje?
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 11:41   #89
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
U građevinsku usluge se među ostalim ubrajaju usluge popravka i čišćenja (čl. 75. st. 3. pod a)), a posebno i održavanje, renoviranje i poravak objekta i njegovih dijelova, uključujući čišćenje i keramičarske radove... (čl. 152. st.1. Pravilnika o PDV-u).

Tumačenje Porezne uprave koje je objavljeno 29. srpnja 2013. glasi:

...prijenos porezne obveze primjenjuje se na usluge održavanja, renoviranja i popravka objekta ili njegovih dijelova, uključujući čišćenje, keramičarske, tapetarske i parketarske radove. Prema tome, ako u ovom slučaju kooperanti obavljaju usluge održavanja za što je potpisan ugovor o održavanju objekta na takve usluge se primjenjuje prijenos porezne obveze...

Kako se ovdje radi o usluga čišćenja koje su regulirane ugovorom i obavljene su drugom poreznom obvezniku na navedene usluge MORATE primjeniti prijenos porezne obveze.

S obzirom da ste već izdali 3 računa s PDV-om posljedice su sljedeće:

...Ako pružatelj usluge obračuna PDV, a nije ga trebao obračunati (jer je trebalo doći do prijenosa porezne obveze), on ga duguje, a primatelj usluge nema pravo na odbitak tako zaračunatog PDV-a i još duguje PDV temeljem prijenosa porezne obveze u skladu s čl. 75. st. 3. Zakona o PDV-u...


Prema navedenom vi i vaš klijenti ste u poreznom prekršaju (ovi su vrlo vjerojatno iskoristili pravo na odbitak pretporeza, a vi jer ste zaračunali PDV-e).

Stoga morate kontaktirati Poreznu da s njima pronađete način kako riješiti navedeni slučaj, premda je očigledno da će te morati klijente upozoriti da moraju korigirati poreznu obavezu u sljedećem obračunskom razdoblju.
Pa što nije u istom tom odgovoru Porezne napisano: Prijenos porezne obveze se primjenjuje na usluge čišćenja koje se obavljaju u okviru određenog građevinskog projekta ?!!
angie r is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 08:47   #90
Quote:
angie r kaže: Pogledaj post
Pa što nije u istom tom odgovoru Porezne napisano: Prijenos porezne obveze se primjenjuje na usluge čišćenja koje se obavljaju u okviru određenog građevinskog projekta ?!!

Napisali su i jedno i drugo. Mislin da ni oni nisu na ti sa tuzemnim POO, imali su samo 2 očitovanja, a ima toliko dilema oko primjene.
Treba malo vremena dok se prepise i prevode austrijska praksa PPO-a
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 14:40   #91
Zakon o PDV-u, čl.75.st.3 - prijenos porezne obaveze

Ne znam da li bi trebao otvarati novu temu ili smijem nastaviti ovdje, budući da sam obrtnik, dohodaš, u sustavu PDV-a.

Par klijenata, koji su iz građevinskog sektora, mi predlažu račune bez PDV-a, odnosno po čl.75.st.3. Pročitao sam tumačenje na webu Porezne uprave i još par članaka o tome i za sada mi se čini da se to ne odnosi i na moj slučaj jer sam obrt registriran za informatičke usluge. Radi se o uslugama koje bi pripadale u projektiranje (koje se navodi u članku), konkretno, dopuna projekta prezentacijskim materijalom (vizualizacije, katalozi i sl.) koji se izrijekom ne navode. Njihove knjigovođe me uvjeravaju da se to može.

Da li itko ima sličan slučaj i ako da, kako se onda obračunava i popunjava obrazac za PDV ?.
Max Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 09:26   #92
Da li suradnja na izradi Arhitektonske snimke stanja (terenska snimka i izrada projketnih podloga) za stambene zgrade u svrhu legalizacije idu pod Prijenos porezne obveze ili ne?
Konkretno: Prema odredbi članka 152. Pravilnika građevinskim uslugama iz članka 75. stavka 3. točke a) Zakona uključujući usluge održavanja, rekonstrukcije i uklanjanja građevina, popravaka i čišćenja, osobito se smatraju:
a) usluge projektiranja i drugi poslovi u vezi s građevinskim objektom


Mi smo u sustavu PDV, kao i onaj kojemu izdajemo račun.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 10:17   #93
Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
Da li suradnja na izradi Arhitektonske snimke stanja (terenska snimka i izrada projketnih podloga) za stambene zgrade u svrhu legalizacije idu pod Prijenos porezne obveze ili ne?
Konkretno: Prema odredbi članka 152. Pravilnika građevinskim uslugama iz članka 75. stavka 3. točke a) Zakona uključujući usluge održavanja, rekonstrukcije i uklanjanja građevina, popravaka i čišćenja, osobito se smatraju:
a) usluge projektiranja i drugi poslovi u vezi s građevinskim objektom


Mi smo u sustavu PDV, kao i onaj kojemu izdajemo račun.
Evo što RRIF kaže:

... u druge poslove sukladno odredbi članka 152. st. 1 pod a) Pravilnika možemo ubrojiti geodetske usluge koje se odnose na iskolčenje temelja građevine i određena mjerenja tijekom izgradnje građevine. U te se poslove ubrajaju i geološka ispitivanja radi utemeljenja građevine, statički proračuni, projekti strojarstva građevine i sl...

...Ali, u druge poslove u vezi s građevinskim objektom spadaju ispitivanja radi izdavanja energetskog certifikara, usluge izrade projekta i geodetske usluge u vezi s legalizacijom građevine, etažiranje i sl...
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 13:20   #94
Da li radovi na uređenju ribnjaka idu s PPO, konkretno u dnevnicima rada pišeriguravanje trske i zemlje na bent, formiranje nasipa, skidanje humusa, formiranje kanala... Mi smo već izdali takve račune, bez PPO u 8., 9. i 10.mj., platili PDV, naručitelj je i platio račune i sada zovu da računi nisu ispravni, da bi tu trebao ići PPO. Jesu li u pravu? Jesmo li im stvarno trebali staviti PPO, smatraju li se ribnjaci građevinom? Kako to sada popraviti? Stornirati te račune i izdati im nove?
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 14:06   #95
Quote:
bensa kaže: Pogledaj post
Da li radovi na uređenju ribnjaka idu s PPO, konkretno u dnevnicima rada pišeriguravanje trske i zemlje na bent, formiranje nasipa, skidanje humusa, formiranje kanala... Mi smo već izdali takve račune, bez PPO u 8., 9. i 10.mj., platili PDV, naručitelj je i platio račune i sada zovu da računi nisu ispravni, da bi tu trebao ići PPO. Jesu li u pravu? Jesmo li im stvarno trebali staviti PPO, smatraju li se ribnjaci građevinom? Kako to sada popraviti? Stornirati te račune i izdati im nove?
Građevinom se u smislu zakona o PDV-u smatra objekt pričvršćen za zemlju ili učvrščen u zemlji. Prema tome ribnjak se smatra građevinom i ova usluga može potpadati pod čl. 75. st. 3. pod a), također istu stvar navodi i Pravilnik čl. 152. st. 1. pod f)

...građevinske usluge kojima se smatraju usluge u vezi s izgradnjom, održavanjem, rekonstrukcijom ili uklanjanjem građevina, uključujući usluge popravka i čišćenja...

Evo šta su napisali u RRIF-u kako postupiti u tom slučaju:

...ako pružatelj usluge obračuna PDV, a nije ga trebao obračunati (jer je trebalo doći do prijenosa porezne obveze), on ga duguje, a primatelj usluge
nema pravo na odbitak tako zaračunatog PDV-a i još duguje PDV temeljem prijenosa porezne obveze u skladu s čl. 75. st. 3. Zakona o PDV-u
...

Svakako nazovi svog poreznog referenta i objasni mu situaciju i pokušajte naći rješenje. Premda mislim da se PDV-e koji je plaćen više ne može povratiti, a primatelj ako je iskoristio pretporez morati će ispraviti osnovicu.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 14:31   #96
Hvala na brzom odgovoru. Možda ne razmišljam dobro, ali nekako nisam mislila popravljati obrasce za 8. i 9. mj., već napraviti storno sva tri računa sada u 11.mj. i izdati im nove kako treba isto s datumom u 11.mj. uz nekakav dopis (više nemam niti mjesta za fakturiranje u 10.mj zbog onih kronoloških sr... oko fiskalizacije, slijeda računa, bla, bla...) mislim da i naručitelj razmišlja u tom smjeru. Nismo nikad dosad radili storno računa, ako je nešto trebalo sitno popravljati, radili smo odobrenja, tako da nisam baš sigurna da znam kako to treba izvesti. A to što je PDV već plaćen je najmanji problem, neka ostane za naredna razdoblja. Riješit ću to nekako, samo mi je poljuljano pouzdanje da išta znam o ovom poslu do samih temelja...dublje od tih ribnjačkih jama...
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 16:17   #97
Pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o PDV-u???

dragi moji forumaši,
da li je tko proučio izmjene pravilnika o PDV-u koji je stupio na snagu 1. siječnja 2014.?
..pa da malo prokomentiramo. Npr. članak 49 koji koji mijenja čl. 152 i opet definiraju nanovo što su građevinske usluge !!!!

Zadnje uređivanje confused77 : 14.01.2014. at 16:23.
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 20:05   #98
pomoć, jedno poduzeće temeljem ugovora o poslovnoj suradnji ustupa drugom poduzeću svog inženjera da mu vodi gradilište i to uredno fakturira kao uslugu rukovođenja gradilištem. Pretpostavjam da ide PPO?
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 21:57   #99
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
pomoć, jedno poduzeće temeljem ugovora o poslovnoj suradnji ustupa drugom poduzeću svog inženjera da mu vodi gradilište i to uredno fakturira kao uslugu rukovođenja gradilištem. Pretpostavjam da ide PPO?
Da, članak 75. st. 3. Zakona i 152. st. 1. pod f) Pravilnika
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 10:51   #100
Quote:
confused77 kaže: Pogledaj post
dragi moji forumaši,
da li je tko proučio izmjene pravilnika o PDV-u koji je stupio na snagu 1. siječnja 2014.?
..pa da malo prokomentiramo. Npr. članak 49 koji koji mijenja čl. 152 i opet definiraju nanovo što su građevinske usluge !!!!

U 8.mjesecu kažu da ugradnja klima uređaja ne ulazi u PPO (i ja tako izdavala račune), a sad kažu da ide.

Zadnje uređivanje Mar@ : 17.01.2014. at 11:33.
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:32.