Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2015., 22:42   #261
temu o dnevnom boravku molim vas nastavite negdje drugdje

nego, da doprinesem temi.
ako je skolski program prvasicu zahtjevan, ja sam za to da mu se skola trajno odgodi.
nema smisla da se uopce skoluje, i da porezni obveznici izdvajaju iz placa za djecu koja vec u prvom razredu ne mogu savladavati gradivo, odn previse im je

jedno su emocionalne poteskoce, slaba socijalizacija, neusvojene/lose usvojene higijenske navike, govorne poteskoce, motoricke, nizi intelektualni status, niza tjelesna tezina/visna, al jebote, necija percepcija preopterecenosti/tezini gradiva?

(doduse ja isto mislim o tezini knjiga, mislim onoj tezini kada stavis sve knjige na vagu, pa potrpas u torbu koju stavisna ledja i skrsis djetetu ledja do kraja zivota, al to se rjesava ne nosenjem knjiga kuci. ovo sa prepoterecenosti gradivom, ne znam sto bih mislila)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 22:45   #262
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
mali je bio 1 h s njim, slušao ga je i radio što mu ovaj kaže, psiholog je dao mišljenje da je mali super spreman za školu.
uopće ne kontam kakvo mišljenje se može postići nakon 1 h s djetetom.
vrlo jednostavno
da mu standardizirane testove, zadatke, koje dijete te dobi mora moci napraviti.
uz to, prati njegove emocionalne reakcije, kao i cinjenicu da dijete od njemu totalno nepoznate osobe prima i slijedi uputu.
cisto dovoljno za procijentii da li treba ili ne krenut u prvi razred.
recimo da to nije uspio, onda se trazi drugo misljenje, ili misljenje clanova strucnog tima vrtica.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 09:08   #263
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
vrlo jednostavno
da mu standardizirane testove, zadatke, koje dijete te dobi mora moci napraviti.
uz to, prati njegove emocionalne reakcije, kao i cinjenicu da dijete od njemu totalno nepoznate osobe prima i slijedi uputu.
cisto dovoljno za procijentii da li treba ili ne krenut u prvi razred.
recimo da to nije uspio, onda se trazi drugo misljenje, ili misljenje clanova strucnog tima vrtica.
ovo me zanima, šta nisu sva djeca takva u početku?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 09:30   #264
pa ne, neka djeca ce zablokirati, neka sramiti se, stisnuti se u kut, plakati, neka glupirati...
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 12:10   #265
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Mislim da o spremnosti za školu trebaju odlučivati isključivo stručnjaci, nikako ne roditelji. Neki će svoje dijete vidjeti naprednijim nego što jeste, a neki će se postaviti pretjerano zaštitnički pa ga, bez pravog razloga, držati kući do osme godine.

Ne znam kakva je nastava sada. Sjećam se da je meni škola do četvrog razreda bila smiješno lagana. Roditelji nikad nisu radili sa mnom zadaće jer nije bilo potrebe. Učila nisam skoro ništa. Prolazila s pet, jedino iz tjelosnog sam imala 4. Krenula sam u školu sa 6 godina i 8 mjeseci, a nisam još znala ni čitati ni pisati.

Moj brat krenuo sa 6 godina i 5 mjeseci, njemu je škola bia toliko lagana da nije ni znao da je pohađa.

A išli smo u školu koja je bila na glasu kao najstroža škola u našem gradu.


Ne znam što se sad toliko promijenilo... Prvi razred nije bio pretjerano težak čak ni klincima koji su u starijim razredima išli na popravne. OK, oni nikad nisu bili odlikaši, ali su zavšravali s vrlo dobrim ili dobrim te niže razrede.

Nikako ne gledam na školu kao toliki bauk. Moja je rođena u drugom mjesecu. Pretpostavljam da će, ako bude sve OK, krenuti sa 6 godina i 7 mjeseci. Sve drugo bi mi za nju, ako bude zdrava, bilo nepotrebno prekasno.
Potpuno se slažem sa stajalištem da roditelji vrlo često nisu kompetentni odlučivati o spremnosti potomka za školu.

Vezano uz bold, promijenila su se uglavnom očekivanja roditelja. Školski program prilagođen je sasvim prosječnom djetetu. Međutim, nekad je bilo normalno da velik broj djece donosi iz škole četvorke i trojke, danas gotovo svi roditelji žele petice. Nekad je u razredu bilo svega par odlikaša, što je i normalno u našem sustavu ocjenjivanja, jer odlikaši i nisu baš prosječna djeca - ili su bistriji ili marljiviji od prosjeka. Međutim, kako nitko danas ne želi prihvatiti činjenicu da je njegovo zlato možda sasvim prosječno dijete, stvaraju se fame o težini školskog programa. I o potrebi učenja poslije boravka. Prosječno dijete bez teškoća savladava školski program osnovne škole. Iznadprosječno je pri tome i odlikaš.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 12:18   #266
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ovo me zanima, šta nisu sva djeca takva u početku?
kakva?
prati se kako dijete prima i slijedi uputu za zadatak.
sto ce morat raditi svaki dan u skoli, ali i u vanskolskim situacijima

zadaci nisu teski, pretpostavlja se da ga svako prosjecno dijete moze rijesiti.
uz to dal ih moze i zna rijesiti, prati se kako dijete uspostavlja kontakt (prvo naravno ide neki small talk), emocionalne reakcije, paznja i koncentracija, moze li uopce mirno sjediti, reakcija na pogreske i tako...

nije nista strasno. i kod zaista odstupanja za odgodu skole, te razlike od prosjeka vriste.
ako ne vriste, onda nije za odgodu


(uzima se i neki komad informaija od roditelja, kako je sto usvajao do sada, kako roditelji opazaju da je u kontaktu sa drugima itd)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 12:34   #267
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Potpuno se slažem sa stajalištem da roditelji vrlo često nisu kompetentni odlučivati o spremnosti potomka za školu.

Vezano uz bold, promijenila su se uglavnom očekivanja roditelja. Školski program prilagođen je sasvim prosječnom djetetu. Međutim, nekad je bilo normalno da velik broj djece donosi iz škole četvorke i trojke, danas gotovo svi roditelji žele petice. Nekad je u razredu bilo svega par odlikaša, što je i normalno u našem sustavu ocjenjivanja, jer odlikaši i nisu baš prosječna djeca - ili su bistriji ili marljiviji od prosjeka. Međutim, kako nitko danas ne želi prihvatiti činjenicu da je njegovo zlato možda sasvim prosječno dijete, stvaraju se fame o težini školskog programa. I o potrebi učenja poslije boravka. Prosječno dijete bez teškoća savladava školski program osnovne škole. Iznadprosječno je pri tome i odlikaš.
Da... Sad kad vrtim film... U nižim razredima nas je bilo možda 7-8 odlikaša (I to ako baš nategnem jer se ne mogu naravno točno sjetiti), od petog do osmog nas je bilo svega troje (ove cifre se točno sjećam jer smo imali jednu 5.0 štrebericu te jednog dječaka i mene koji smo se kao na pamet provlačili, vječiti kampanjci, i još vječnija konkurencija jedno drugome)

U gimnaziji smo već imali više odlikaša. E, tu ja definitivno nisam bila odlikaš

Nikad nismo nešto vrednovali jedno drugo po ocjenama. U osnovnoj smo imali jednu pravu pametnicu koju smo svi cijenili, a uvijek je u višim razredima prolazila s 4. Nije voljela učiti, ali je bila ekstra pametna za prirodne predmete. Tu je rasturala. Kad je trebalo naštrebati povijest, klinac, dvojka i trojka. Društveni predmeti su je ubijali.

Imali smo curu u gimnaziji s kojom smo se svi sprdali koliko je glupa. Kada odgovara, ako je profesor prekine, ona bi morala krenuti sve ispočetka jer je i zareze učila napamet (danas je inače doktor medicine, znanstvenik, profesor). Mene su, pak, bez lažne skromnosti, svi smatrali pametnom, iako mi je imenik bio pun jedinica i dvica. Zbog toga su me profesori posebno mrzili. Imala sam profu iz kemije koja bi totalnim neznalicama podijelila dvice, a meni bi namjerno dala jedinicu, uz riječi: Njima poklanjam dva jer oni bolje ne mogu, ti možeš, a nećeš i zato ću od tebe uvijek tražiti više.

Što htjedoh reći... U početku je možda bitna inteligencija, ali poslije ipak dominiraju radne navike.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 20:40   #268
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
kakva?
ma krivo sam pročitala, shvatila sam da se gleda dal dijete sluša nepoznatu osobu, pa mi je kroz glavu prošlo "pa što neće sva djeca slušati nepoznatu".
onda je summer napisala post, pa mi je bilo jasno da je i tako shvaćeno glupa pretpostavka

ugl štajaznam, valjda je onda sve to skupa i dovoljno. ja i tako s tim konkretnim djetetom imam issue od kad ga znam, moguće to i nema veze sa polaskom u školu


i potpis na onix.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 08:49   #269
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Vezano uz bold, promijenila su se uglavnom očekivanja roditelja. Školski program prilagođen je sasvim prosječnom djetetu. Međutim, nekad je bilo normalno da velik broj djece donosi iz škole četvorke i trojke, danas gotovo svi roditelji žele petice. Nekad je u razredu bilo svega par odlikaša, što je i normalno u našem sustavu ocjenjivanja, jer odlikaši i nisu baš prosječna djeca - ili su bistriji ili marljiviji od prosjeka. Međutim, kako nitko danas ne želi prihvatiti činjenicu da je njegovo zlato možda sasvim prosječno dijete, stvaraju se fame o težini školskog programa. I o potrebi učenja poslije boravka. Prosječno dijete bez teškoća savladava školski program osnovne škole. Iznadprosječno je pri tome i odlikaš.
Ovo je tako istinito

Roditelji su postali užasni.
Sva djeca moraju biti odlikaši i savršeni u svemu.
Sva djeca moraju ići na milijun aktivnosti i, naravno, u svakoj biti najbolji.
Uopće ne gledaju tu svoju djecu i ne razmišljaju o njihovim stvarnim potrebama i željama. Bitno je samo da i oni mogu, dok s ostalim roditeljima čekaju da završi neka od osamsto aktivnosti, reći da i njihovo zlato ima sve petice i da je u svim aktivnostima najbolji.
A ovo stalno zapitikivanje o odgodi škole jer, eto, zlato nije spremno, je samo još jedan proizvod današnjeg roditeljstva. Čekam samo da sami počnu i liječiti djecu. Oh, wait...
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 09:05   #270
Quote:
nemam pojma kaže: Pogledaj post
Ovo je tako istinito

Roditelji su postali užasni.
Sva djeca moraju biti odlikaši i savršeni u svemu.
Sva djeca moraju ići na milijun aktivnosti i, naravno, u svakoj biti najbolji.
Uopće ne gledaju tu svoju djecu i ne razmišljaju o njihovim stvarnim potrebama i željama. Bitno je samo da i oni mogu, dok s ostalim roditeljima čekaju da završi neka od osamsto aktivnosti, reći da i njihovo zlato ima sve petice i da je u svim aktivnostima najbolji.
A ovo stalno zapitikivanje o odgodi škole jer, eto, zlato nije spremno, je samo još jedan proizvod današnjeg roditeljstva. Čekam samo da sami počnu i liječiti djecu. Oh, wait...
ukratko nije dobro kad očekuju previše i nije dobro ak misle da bi njihovo dijete trebalo bit oslobođeno obaveza još godinu dana...
neću ni pogađat da si ti neka zlatna sredina, s naglaskom na zlatna
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 12:57   #271
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
[COLOR="DarkRed"]

nego, da doprinesem temi.
ako je skolski program prvasicu zahtjevan, ja sam za to da mu se skola trajno odgodi.
nema smisla da se uopce skoluje, i da porezni obveznici izdvajaju iz placa za djecu koja vec u prvom razredu ne mogu savladavati gradivo, odn previse im je

jedno su emocionalne poteskoce, slaba socijalizacija, neusvojene/lose usvojene higijenske navike, govorne poteskoce, motoricke, nizi intelektualni status, niza tjelesna tezina/visna, al jebote, necija percepcija preopterecenosti/tezini gradiva?

(doduse ja isto mislim o tezini knjiga, mislim onoj tezini kada stavis sve knjige na vagu, pa potrpas u torbu koju stavisna ledja i skrsis djetetu ledja do kraja zivota, al to se rjesava ne nosenjem knjiga kuci. ovo sa prepoterecenosti gradivom, ne znam sto bih mislila)
Nosorog, imam dojam da se tebi rijetko tko usudi kontrirati na ovakvim temama jer smo se puno puta uvjerili da dobro vladaš materijom.

Ali ovaj gore post je previše grub...
Mi roditelji koji smatramo da "naše malo razmaženo zlato" ne bi trebalo ići još jednu godinu u školu se vodimo ovim što si u nastavku napisala. Ako dijete pokazuje neki od navedenih otežavajućih faktora, naravno da je opterećenije gradivom (i socijalnim odnosima) nego dijete koje je po tim kriterijima razvijenije. I naravno da mu je teže.
Čemu omalovažavanje djece i roditelja?
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 13:04   #272
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Nosorog, imam dojam da se tebi rijetko tko usudi kontrirati na ovakvim temama jer smo se puno puta uvjerili da dobro vladaš materijom.

Ali ovaj gore post je previše grub...
Mi roditelji koji smatramo da "naše malo razmaženo zlato" ne bi trebalo ići još jednu godinu u školu se vodimo ovim što si u nastavku napisala. Ako dijete pokazuje neki od navedenih otežavajućih faktora, naravno da je opterećenije gradivom (i socijalnim odnosima) nego dijete koje je po tim kriterijima razvijenije. I naravno da mu je teže.
Čemu omalovažavanje djece i roditelja?
zao mi je sto si moj post shvatila omalovazavajucim
ajde procitaj raspravu jos jednom, i postavi jasno pitanje

mozes vidjeti i moje postove na ovoj temi, ja sam uvijek za odgodu ako se radi o emocionalnim, socijalnim poteskocama, realnim stanjem stvari koje strucnjaci u vrticu/na upisu u skolu mogu procijeniti i to se zaista moze procijeniti u jednostatnom razgovoru.
da ne spominejm ako je dijete ukljuceno u neku ustanovu/tretman radi odredjenih poteskoca

ali je u potpunosti drukcija prica ako se radi o roditeljskoj percepciji da je gradivo zahtjevno, pa neovisno o djetetovim sposobnostima i djetetovim potrebama, odgadjaju skolu. jer misle da gradiva ima previse
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 13:17   #273
Čitam raspravu i cijelu temu redovito jer me zanima.
Jedna mama se javila s nejasnim razlogom za odgodu, samo jedna.

Ja konkretno strahujem zbog onog dijela s emocionalnom zrelošću i socijalizacijom. A vodim se idejom da odgoda sigurno ne može biti strašna greška, jer nigdje neće zakasniti. Može mu biti samo lakše, teže ne. I to lakše/ teže vezano na odnose u razredu, prihvaćanje odgovornosti i radnih zadataka, te ostajanje doma sam po 5 sati, jer nemamo dnevni boravak. Gradivo je već savladao.
Ovaj ću mjesec imati individualni razgovor sa vrtićkom logopedicom, psihologicom i odgajateljicom. Apsolutno ću poslušati njihov savjet, bez pogovora.

Pitanja nemam. Samo sam komentirala da me ljuti to što tamo neka doktorica na školskoj medicini ima pravo na konačno mišljenje, bez da vidi dijete. I unatoč preporukama vrtićkog stručnog tima i molbi roditelja se usuđuje odlučivati drugačije.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 13:31   #274
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Čitam raspravu i cijelu temu redovito jer me zanima.
Jedna mama se javila s nejasnim razlogom za odgodu, samo jedna.

Ja konkretno strahujem zbog onog dijela s emocionalnom zrelošću i socijalizacijom. A vodim se idejom da odgoda sigurno ne može biti strašna greška, jer nigdje neće zakasniti. Može mu biti samo lakše, teže ne. I to lakše/ teže vezano na odnose u razredu, prihvaćanje odgovornosti i radnih zadataka, te ostajanje doma sam po 5 sati, jer nemamo dnevni boravak. Gradivo je već savladao.
Ovaj ću mjesec imati individualni razgovor sa vrtićkom logopedicom, psihologicom i odgajateljicom. Apsolutno ću poslušati njihov savjet, bez pogovora.

Pitanja nemam. Samo sam komentirala da me ljuti to što tamo neka doktorica na školskoj medicini ima pravo na konačno mišljenje, bez da vidi dijete. I unatoč preporukama vrtićkog stručnog tima i molbi roditelja se usuđuje odlučivati drugačije.
da, ali radi takvih mama, dakle, stava prezahtjevnog gradiva, ostali roditelji ispadaju prezasticujuci, nerealni, furaju neku kvazi spiku oko odgode.

ono sto je po meni kljuc odgode, da se za vrijeme te odgode isto nesto radi sa djetetom. da djetetu to nije "ubijanje" vremena i cekanje druge godine, nego razvoj nekih vjestina koje u tom trentuku nije imalo,a kroz tu godinu je razvilo
evo ti sam nesto pisala
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=173


Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
clanak je izvrstan, al vidis, ja bas mislim da odgoda skole moze pomoci da se diejte lakse nosi sa stresom i da roditelj ne upadne u zamku ovoga o cemu pise clanak.
ja produzetak predskolse dobi ne dozivljavam kao period lakseg i lagodnijeg zivota, nego kao zivotno razdoblje u kojem dijete, neoptereceno skolskim i vanskolskom obavezama, na igralistu i vrticu, uvjezbava socijalne vjestine, uci se nositi sa ljutnjom, tugom, strahovima....uci rjesavati sukobe, kako sa vrsnjacima, tako sa odraslima, bez da mora btii "najbolji" i bez da nakon toga mora jos napisati zadacu, napraviti plakat i jos kojesta za skolu, i ispunjavati ocekivanja odraslih vezano uz akademsko znanje i polozaj u skoli.

mislim da roditelj, cije diejte jos niej emocionalno spremno za skolu, lako moze upasti u zamku prezasticivanja djeteta u odnosu na drugu djecu, jer, izmedjuostalog, dijete mora jos i napisati zadacu, i mora redovito dolaziti u skolu, pa "nije dobro da se dijete predugo ljuti ili da je uopce tuzno jer bi to moglo utjecati na njegov uspjeh".
pa onda bije njegove bitke. ili ih sprecava.
cini svastanesto umjseto djeteta

slobodna igra jos nije nikome nastetila u razvoju, i djeca mogu svasta nesto uciti kroz igru u predskolskoj dobi...to im mora biti dominantna aktivnost, ja ju ne bih skracivala i zamjenjivala hrpom obaveza.
sranje je jedino, i onda je tak svejedno ide li dijete sa 5-6-8 godina u skolu, kada se roditelj i igra umjesto djeteta i uci ga kako se igrati, ili jos gore, kada ima hrpu aktivnosti vec sa 3,5 godine.
ja znama za jakooooo jakooooo malo slucajeva da skolska medicina ne uvazi stav i misljenje djelatnika neke ustanove, pogotovo ako se radi o ustanovi gdje su djeca isla na neki tretman.a cak i kad ne uvazi, roditelji idu po drugo misljenje.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 13:34   #275
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Pitanja nemam. Samo sam komentirala da me ljuti to što tamo neka doktorica na školskoj medicini ima pravo na konačno mišljenje, bez da vidi dijete. I unatoč preporukama vrtićkog stručnog tima i molbi roditelja se usuđuje odlučivati drugačije.
kak doktorica skolske medicine ne vidi diejte? a tko ga izvaze, izmjeri, razgovara sa njim i sa roditeljem, cak mislim da ovo cijepivo koje ide sa 6g, daje skolske medicina.

na razgovor sa lijecnikom i ostalim clanovima tima, morate otici.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 13:51   #276
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Čitam raspravu i cijelu temu redovito jer me zanima.
Jedna mama se javila s nejasnim razlogom za odgodu, samo jedna.

Ja konkretno strahujem zbog onog dijela s emocionalnom zrelošću i socijalizacijom. A vodim se idejom da odgoda sigurno ne može biti strašna greška, jer nigdje neće zakasniti. Može mu biti samo lakše, teže ne. I to lakše/ teže vezano na odnose u razredu, prihvaćanje odgovornosti i radnih zadataka, te ostajanje doma sam po 5 sati, jer nemamo dnevni boravak. Gradivo je već savladao.
Sto ovo uopce smijes, imalo dijete 6 ili 7 ili 8 godina?
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 14:00   #277
smijes a bome i moras ako nemas viska novaca d aplatis nekoga
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 14:26   #278
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
smijes a bome i moras ako nemas viska novaca d aplatis nekoga
Ma razumijem da moras, samo da to napravim i da me netko hoce prijaviti socijalnoj sluzbi, mogao bi bez problema.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 14:33   #279
ali kod vas je to drugacije, skola je ujutro i do popodne, zar ne? jer roditelji u hr nemaju drugu opciju nego djecu ostaviti samu doma
s time da niej protuzakonito, dijete predskolske dobi se ne moze ostavljati samo, ono skolske moze.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 14:40   #280
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali kod vas je to drugacije, skola je ujutro i do popodne, zar ne? jer roditelji u hr nemaju drugu opciju nego djecu ostaviti samu doma
s time da niej protuzakonito, dijete predskolske dobi se ne moze ostavljati samo, ono skolske moze.
Skola je od 8.45 do 3 popodne. Rijetko tko tko radi moze stici u 3 popodne. Postoje afterschool clubs i slicno, za osnovnu skolu, to se koristi.
Ma znam, sad mi je nekako tesko zamisliti da bi mi kcer za godinu dana bivala sama doma cijelo popodne! Znam da smo mi bili (iako, ja nisam s 6 godina, imali smo neku umirovljenicu iz susjedstva koja je vodila brigu o nama popodne ili ujutro).
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.