Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2011., 23:58   #461
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
ja neznam šta ga neki uvjek kompliciraju.pa tamo na temi bitka za vukovar lijepo piše da je u vukovaru bio spomenik srpskim borcima pri osvajanju grada i da je na njemu bilo oko 8000 pločica s imenima poginulih.spomenik je kasnije uklonjen kad se vidjelo da se podunavlje u mirnoj reintegraciji vraća u hrvatsku

https://www.forum.hr/showthread.php?t=160370&page=186

ako netko ima fotografiju tog spomenika il može popričat sa ljudima koji su ga napravili,srušili,vidjeli svejedno,pa da konačno ovi mitomani s druge strane dunava ne pametuju
u nekom neformalnom razgovoru sam milosevic je priznao 11000 vojnika
izginulih na vukovaru,,brojka zvuci nevjerovatna,,ali u prilog tome ide podosta
cinjenica,jedna je ponasanje srba nakon okupacije prema nasim zarobljenima,,
drugo svjedocenje samih ucesnika sa srbske strane koji javno govore da su
desetkovani..trece (srba sa podrucja korduna koji imaju kuce u rumi i tim manjim mjestima svjedocili su o uzasima i kako su pune hladnjace srbskih vojnika odlazile prema beogradu i da je to bilo prestrasno..
propagande je bilo na sve strane i informacije su svakakve davane,ali
slusajuci ljude koji su otvoreno rekli sto su i kako branili vukovar i
borovo naselje,,to je strava za slusat a kamoli dozivit!!!!
ponavljam da mnogi koji su prozivili i dozivili svasta ne zele o tome
otvoreno govorit,a da cu vjerovat nekom cetniku vise nego braniteljima
vukovara,to sigurno nenemogu!!
saburo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:52   #462
Quote:
ludikure kaže: Pogledaj post
Pa evo jedne price iz rata: spusta se nas BVP sa grupom vojnika niz ulicu od pravca vodotornja ka centru Vukovara, odjednom iza njih na nekih 30-40metara dize se poklopac od kanalizacije i pojavljuje se zenga sa zoljom.Gadja BVP i pogadja ga direktno sa zadnje strane i unistava ga gde pri pogodku gine i nasih par vojnika i u BVP i u pratecoj grupi.Elem pozadinska grupa sva u cudu i neverici pritrcava otvoru i puca iz automatskog oruzja i ubacuje par bombi pocinje rasprava ko ce da sidje dole ali se niko ne usudjuje, druga grupa pritrcava BVP-u i pogodjenima i poginulima i izvlaci mrtve i ranjenje.Takvih nemilih dogadjaja je bilo dosta tokom ulicnih borbi u Vukovaru i pokazalo se da nasa strategija ulaska i bliske borbe je bila totalni promasaj nasih oficira i te njihove greske smo placali zivotima.
pardon, ova priča je vjerojatno lažna, ali kanalizacija se koristila u drugom dijelu grada. kad je jna ušla pored vodotornja prema slaviji tad ni civila nije bilo u tim ulicama. a o braniteljima da i ne govorim. a i kanalizacija je takva da se iz nje ne može djelovati(u tom dijelu)

Quote:
dekameron2009 kaže: Pogledaj post
pa ti tvrdiš da si sudjelovala u "oslobađanju" Vukovara pa onda vjerovatno znaš koliko je ljudi stradalo nakon završetka borbenih djelovanja
to ne zna nitko.
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
DA, eventualno pola pola
naravno, nemam točan podatak(tko ga ima?) koliko je bilo nakon 18.11., ali mislim da je više puno više bilo tijekom napada na vu. ako imaš podatak koliko je uopće poginulih u vu napiši.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 24.02.2011. at 09:30. Reason: spajanje poruka
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 12:15   #463
Quote:
devedeset kaže: Pogledaj post
ciganica...
Tema je gubitak(procjena) JNA u Vukovaru.
Za gubitke na hrvatskoj strani imaš temu Bitka za Vukovar,ja bih te zamolio da tamo izneseš svoje viđenje ili informacije koje imaš o gubitcima na hrvatskoj strani do 18.11.1991 i poslije tog datuma.
Što se tiče gubitaka na strani JNA i domaćih četnika,četnika iz Srbije i kojekakvih još,do sada ne postoji niti jedan SLUŽBENI podatak bilo SFRJ bilo Republike Srbije o poginulima i ranjenima.
to je tek dijelom tocno,ali kad se rade zaduzenja naoruzanja,mobilizacijski pozivi,
jasno je otprilike koliki su bili stvarni gubici! događa se svasta i svakakvih propusta,ali ako jednoj postrojbi zaduzujes oruzje,onda vrsis i popis ljudi kojima to oruzje dajes,,povodim se logikom..osim toga sve te cetnicke postrojbe+JNA
koji su drzale obruc oko vukovara tesko da neznaju u svakaj postrojbi koliko
su imali stradalih,ali brojke su takve koje bi obeshrabrile bilo kakvu pomisao u buducnosti na granice virovitica karlovac karlobag..
(vuk dlaku mjenja ali cud nikada!)

jos nesto,ako niste,a vjerujem da ste vecina pogledali video B92
u kojem srbski dobrovoljci govore realno i otvoreno o gubicima u vlastitim redovima!jedan kaze da njegova postrojba od 230 ljudi samo 30 se vratilo kucama! a drugi kaze od 47 samo njih 7 se vratilo kucama,,
kutina pise na svom blogu o pripadniku HOS-a koji je bio u bolnici i srecom se izvukao,,
i kojemu su vojnici JNA pitanjima tko je pucao i od koga su onda stradali toliki pripadnike JNA!!
lijen sam da sve to argumentiram kao KEVA,na cemu mu skidam sapku dole,,
jer radi to prilicno profesionalno moram priznat (becka skola)
saburo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 15:01   #464
@saburo
u svezi teme,odnosno gubitaka JNA u napadu na Vukovar htjedoh reći da službeni podatci one strane ne postoje...zašto?...bojim se da ih nikada neće htjeti dati u javnost iz jasnih razloga...
Za mene osobno najjača izjava o gubitcima sa srpske strane je izgovorena od Arkana prilikom sprovođenja zarobljenih hrvatskih boraca iz Borovog naselja:
"...kada smo došli do četnika oni su se rugali su stilu : ha ha al smo vas razbucali ustaše...Tu se našao i Arkan koji je "operirao" po Borovom naselju pa se okrenuo prisutnim četnicima sa riječima:
Mrš majku vam j.... klošarsku - pogledaj šta vas pobi petnaest iljada,da sam ja ovakve borce imao već bi sedio u Ljubljani..."
Tu izjavu je čuo zarobljeni hrv.branitelj iz Borovog naselja I.L.-Zolja
devedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 23:18   #465
Quote:
devedeset kaže: Pogledaj post
@saburo

u svezi teme,odnosno gubitaka JNA u napadu na Vukovar htjedoh reći da službeni podatci one strane ne postoje...zašto?...bojim se da ih nikada neće htjeti dati u javnost iz jasnih razloga...
Za mene osobno najjača izjava o gubitcima sa srpske strane je izgovorena od Arkana prilikom sprovođenja zarobljenih hrvatskih boraca iz Borovog naselja:
"...kada smo došli do četnika oni su se rugali su stilu : ha ha al smo vas razbucali ustaše...Tu se našao i Arkan koji je "operirao" po Borovom naselju pa se okrenuo prisutnim četnicima sa riječima:
Mrš majku vam j.... klošarsku - pogledaj šta vas pobi petnaest iljada,da sam ja ovakve borce imao već bi sedio u Ljubljani..."
Tu izjavu je čuo zarobljeni hrv.branitelj iz Borovog naselja I.L.-Zolja
Da bilo je, iz četničkog uporišta Bršadin prema Vinogradskoj ulici. Četnici su sa tenkovima i transporterima napali taj dio na način da su preko kanala Vuka postavili plontonski most i prešli preko. Prema našoj procjeni četnika je tada bilo više od 2.000, jednostavno kao mravi. Nas je bilo max 40-tak sa turbo vodom 50-tak. Odbili smo im taj napad uništili više od 10-tak oklopnjaka, a mrtve su odvozili cijelu noć i sutra cijeli dan. Bilo je takovih prodora i na Sajmištu, Lužcu, Bosanskom odvojku.....
Sjećam se okršaja u Bosanskom odvojku krajem listopada, to je trajalo 2 dana. Nas je tada bilo max 30-tak a njih bezbroj, jednostavno su ih samo dovozili u kamionima i transporterima i izlazili su kao mravi, ali tako su se i vraćali samo u horizontalnom položaju. Treći dan smo ih pustili po dogovoru sa majorom tzv.jna da dođu sa 3 hladnjače po svoje mrtve, koji su ostali iza naših leđa nakon čišćenja.Mi smo ih tada prebrojali više od 200 mrtvih, a sa naše strane su poginula 4 dečka.

evo zanimljivo nesto!
saburo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 06:57   #466
ja bi samo nešto dodao u svezi cijele teme.

gledao sam dosta toga od dokumentaraca i čitao dosta toga po internetu.
onaj izvjesni "rezervista" koji u onom dokumentarcu govori "izginuše svi pred prodavnicom", onaj lik "frondi keksi i zdenka sir"... taj događaj koji on prepričava se dogodio u Nuštru. Znači nije Vukovar.

Što želim reći, većini njih u srbiji je sve to bio "Vukovar", pa ako se i govori o nekom većem broju poginulih, vjerovatno se to odnosi na cijelo istočnoslavonsko ratište.... u samom napadu na Vukovar, meni je neshvatljivo da bi oni mogli imati 10 000 ubijenih. Čista logika, maltene svaki drugi-treći naš metak je trebao biti precizan, svaka druga-treća minobacačka granata je trebala pasti među njihovo ljudstvo, što je nemoguće...

Ono što ja želim reći, koliko god da je bilo njihovih ubijenih, ja bi radije da ih je bilo i duplo manje samo da Vukovar nije pao. Želim reći, da ne želim danas zbog okupacije Vukovara tražiti satisfakciju u nekom enormnom broju ubijenih... a da su platili veliku cijenu u ljudstvu sigurno jesu... što se Vukovara tiče, sumnjam da taj broj njihovih žrtava prelazi 2-3 tisuće.
T Bela is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 12:06   #467
Quote:
T Bela kaže: Pogledaj post
ja bi samo nešto dodao u svezi cijele teme.

gledao sam dosta toga od dokumentaraca i čitao dosta toga po internetu.
onaj izvjesni "rezervista" koji u onom dokumentarcu govori "izginuše svi pred prodavnicom", onaj lik "frondi keksi i zdenka sir"... taj događaj koji on prepričava se dogodio u Nuštru. Znači nije Vukovar.

Što želim reći, većini njih u srbiji je sve to bio "Vukovar", pa ako se i govori o nekom većem broju poginulih, vjerovatno se to odnosi na cijelo istočnoslavonsko ratište.... u samom napadu na Vukovar, meni je neshvatljivo da bi oni mogli imati 10 000 ubijenih. Čista logika, maltene svaki drugi-treći naš metak je trebao biti precizan, svaka druga-treća minobacačka granata je trebala pasti među njihovo ljudstvo, što je nemoguće...

Ono što ja želim reći, koliko god da je bilo njihovih ubijenih, ja bi radije da ih je bilo i duplo manje samo da Vukovar nije pao. Želim reći, da ne želim danas zbog okupacije Vukovara tražiti satisfakciju u nekom enormnom broju ubijenih... a da su platili veliku cijenu u ljudstvu sigurno jesu... što se Vukovara tiče, sumnjam da taj broj njihovih žrtava prelazi 2-3 tisuće.
A gdje bi im drugdje moglo izginuti toliko ljudi na istočnoslavonskom ratištu? Je bilo intenzivnih borbi, ali Vukovar je ipak najžešći. Po logici, ako smo mi imali 900 poginulih vojnika u gradu (do pada), a srbi su bili napadačka strana koja je s teškom mukom puna tri mjeseca napredovala iznimno sporo, po čistoj logici nema šanse, niti ću se ikada složiti s takvim procjenama tipa 2-3 tisuće ljudi. Sada još dodaj omjer poginuli/ranjeni koji je kod njih bio jako nizak (kod nas je u cijelom ratu bio 1 : 5.2, a kod njih otprilike 1 : 2-3). Jel se pitaš zašto je bilo tako? Oni su bili nevjerojatno nemarni za svoje ljudstvo, pojava ostavljanja ranjenika da iskrvare i smrznu se je bila redovita, ljude su kao topovsko meso slali u napade na otvoreno, gdje su naši mogli birati koga gađati, ma općenito kaos i jad. Pročitaj samo što su sve ljudi, borci iz Vukovara, pisali na ovoj temi. Jedan od njih mi je osobno pričao što se događalo. K tome, takve procjene kao tvoje su opasne, a zna se i zašto, Keva je o tome pričao. Na kraju krajeva, zna se da i oni imaju udruženja obitelji poginulih vojnika, iznimno brojna, i da je Vojvodinu itekako pogodio gubitak tolikog broja ljudi.

Tako da ću se složiti s procjenom Antona Tusa od ~10 000 ljudi (+/- 20%). Samo za Vukovar. A nije čovjek lud, ipak je stožerni general s golemim iskustvom.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 12:13   #468
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
A gdje bi im drugdje moglo izginuti toliko ljudi na istočnoslavonskom ratištu? Je bilo intenzivnih borbi, ali Vukovar je ipak najžešći. Po logici, ako smo mi imali 900 poginulih vojnika u gradu (do pada), a srbi su bili napadačka strana koja je s teškom mukom puna tri mjeseca napredovala iznimno sporo, po čistoj logici nema šanse, niti ću se ikada složiti s takvim procjenama tipa 2-3 tisuće ljudi. Sada još dodaj omjer poginuli/ranjeni koji je kod njih bio jako nizak (kod nas je u cijelom ratu bio 1 : 5.2, a kod njih otprilike 1 : 2-3). Jel se pitaš zašto je bilo tako? Oni su bili nevjerojatno nemarni za svoje ljudstvo, pojava ostavljanja ranjenika da iskrvare i smrznu se je bila redovita, ljude su kao topovsko meso slali u napade na otvoreno, gdje su naši mogli birati koga gađati, ma općenito kaos i jad. Pročitaj samo što su sve ljudi, borci iz Vukovara, pisali na ovoj temi. Jedan od njih mi je osobno pričao što se događalo. K tome, takve procjene kao tvoje su opasne, a zna se i zašto, Keva je o tome pričao. Na kraju krajeva, zna se da i oni imaju udruženja obitelji poginulih vojnika, iznimno brojna, i da je Vojvodinu itekako pogodio gubitak tolikog broja ljudi.

Tako da ću se složiti s procjenom Antona Tusa od ~10 000 ljudi (+/- 20%). Samo za Vukovar. A nije čovjek lud, ipak je stožerni general s golemim iskustvom.
I sovjetski generali su pretjerivali. Aj mi reci koliko je točno municiju unešeno u Vukovar?
Di si baš našao Tusa.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 12:23   #469
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
I sovjetski generali su pretjerivali. Aj mi reci koliko je točno municiju unešeno u Vukovar?
Di si baš našao Tusa.
Sovjetski generali odgovaraju srpskima, ista taktika, samo što su imali više topovskog mesa. Ne znam koliko je točno uneseno, no ne onoliko malo koliko sam vidio da se spominje po ovoj (i drugim) temi o Vukovaru.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 12:55   #470
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Sovjetski generali odgovaraju srpskima, ista taktika, samo što su imali više topovskog mesa. Ne znam koliko je točno uneseno, no ne onoliko malo koliko sam vidio da se spominje po ovoj (i drugim) temi o Vukovaru.
A broj unešene BS bio bi?
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 13:04   #471
Quote:
T Bela kaže: Pogledaj post
ja bi samo nešto dodao u svezi cijele teme.

gledao sam dosta toga od dokumentaraca i čitao dosta toga po internetu.
onaj izvjesni "rezervista" koji u onom dokumentarcu govori "izginuše svi pred prodavnicom", onaj lik "frondi keksi i zdenka sir"... taj događaj koji on prepričava se dogodio u Nuštru. Znači nije Vukovar.

Što želim reći, većini njih u srbiji je sve to bio "Vukovar", pa ako se i govori o nekom većem broju poginulih, vjerovatno se to odnosi na cijelo istočnoslavonsko ratište.... u samom napadu na Vukovar, meni je neshvatljivo da bi oni mogli imati 10 000 ubijenih. Čista logika, maltene svaki drugi-treći naš metak je trebao biti precizan, svaka druga-treća minobacačka granata je trebala pasti među njihovo ljudstvo, što je nemoguće...

Ono što ja želim reći, koliko god da je bilo njihovih ubijenih, ja bi radije da ih je bilo i duplo manje samo da Vukovar nije pao. Želim reći, da ne želim danas zbog okupacije Vukovara tražiti satisfakciju u nekom enormnom broju ubijenih... a da su platili veliku cijenu u ljudstvu sigurno jesu... što se Vukovara tiče, sumnjam da taj broj njihovih žrtava prelazi 2-3 tisuće.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 14:09   #472
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
A broj unešene BS
Što znači BS?
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 14:13   #473
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Što znači BS?
Borbena sredstva, znači interesira me, od maljutke pa do metka.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 14:16   #474
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Borbena sredstva, znači interesira me, od maljutke pa do metka.
A kako očekuješ da se prebroji municija oduzeta od srpske strane?

p.s. meni nije smiješno
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 19:29   #475
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Borbena sredstva, znači interesira me, od maljutke pa do metka.
Uvijek je pješadija neposredno uz oklopnjak (tenk ili transporter) i kreće se paralelno s njim, ako ne nailaze na otpor ulaze u kanale (odvodne uz cestu) ili u kuće nakon što oklopnjak ode naprijed. Dio pješadije koji se kreće uz tenk nastavlja dalje a dio se odvaja i raspoređuje po kanalima i kućama. Pravilo je bilo pusti oklop a mlati po pješadiji. Mi bi obično bili u podrumima kuća s jedne i druge strane ceste i nakon što oklopnjaci odu naprijed prvo bi turbo vod uništio prva i zadnja 2-3 oklopa a nakon toga u isto vrijeme bi krenula paljba po pješadiji. Tako bi oklopnjacima bio onemogućeno napredovanje ali i povlačenje a među pješacima bi nastala panika. Jer oni su hrabri samo dok se oklop kreće ali kad on stane stanu i oni. Tad su najbolja meta, a posebno u uličnoj borbi. Ono što je njih najviše iznenadilo jest to da smo mi bili s obje strane ceste i oni jednostavno nisu imali gdje skloniti dupe, doslovno su bili glineni golubovi.Ako smo u isto vrijeme mogli još iskordninirati i minobacačku vatru malim minobacačima 60 i 80m bilo bi super.Oni su doslovno znali letati s jedne strane na drugu stranu ceste ali su jednako padali jer smo mi bili u podrumima kuća ili iskopanim rovovima i tako zaštićeni od tenkovskih granata.


Čim im uništiš oklop, nastaje panika, jer ostaju bez jedinog pokrića u pokretu,a njima je jako puno značio zvuk gusjenica.Nama s vremenom nije značio ništa. u početku strah, ali kasnije se navikneš na taj zvuk.Kod njih bi uvijek u pravilu nastalo rasulo, jer nikada nisu imali pripremljenu B varijantu.Zašto? zato što su bili sigurnio da neće naići na otpor i da će većim brojem okopa u svakoj slijedećoj akciji otpor nestati. Naprotiv otpor je samo jačao, jer smo se mi dovinovali i svladavali prepreke u svakoj novoj akciji.


Sa pješacima se obračunavaš pucanjem iz pješačkog naoružanja.Oni bi nakon što bi shvatili da im je plan propao, u pravilu brzo bježali i time postajali naša još lakša meta.Ono što je za nas bilo najgore a to je ono što smo u pravilu uvijek znali; čim akcija završi i čim ih potisnemo oni kreću sa topničkom vatrom i doslovno preoravaju grad. Tada se mi opet spustimo u naše podrume i odmaramo. Znali smo da sve dok traje topnička paljba, nema njihove pješadije i mi smo mirni (vrijeme za spavanje).Teško je to ovako preko papira (čitaj ekrana) opisati, nadam se da sam približno uspio.


evo svjedocenje branitelja vukovara,poklapa sa sa pricama ovih srba sa korduna koji pricaju o punim hladnjacama koje odlaze za srbiju,,
ako to nekom nije dovoljno,,
saburo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 20:19   #476
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
A kako očekuješ da se prebroji municija oduzeta od srpske strane?

p.s. meni nije smiješno
U vojnim transporterima se nikada ne prevozi previše municije, zakaj?
Par razloga - 1. U Vukovaru su brzo uvidjeli da se MBS brzo zapali i eksplodira (ak rukne municiju ne dobivaš nikako) Gori trasporter - ode municiaja.
2. - vojnik im je obično fural, ak me ne varaju sječanj 1 BK municije, pod ful spremom, dio toga ispuca, dio toga mu pokupe mu suborci, do cijela jednostavno ne možeš doći jer ti je teren pod vatrom. Zaboravi sheme da dođeš do njega i samo pokupiš, dok te sa položaja JNA časte žujom.
3. - ako je vojnik imao bilo kakva eksplozivna sredstva kod sebe, masu puat su ih znali pobacat prilikom povlačenja. Pa ti riskiraj glavu za okvir AK -47. A ni neznaš di je mogao to bacit. Protuoklo su rijetko nosili sa sobom, ionak nismo imali tam nekaj svojeg oklopništva.
Mogu dalje nabraja.
PS Meni su smješne priče koje me podsjećaju na partizansku propagandu, nije mi baš bilo tako jednostavno 91 - 95, (volio bi da je)
Interesira me dakle po 101 puta kao neko ima podatke o našoj pomoći Vukovaru, dok nije okružen.
Znači brojevi, , ako je ikako moguće.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 20:51   #477
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
A broj unešene BS bio bi?
casio kaže: Pogledaj post
Mi smo im jednom prilikom zarobili pun kamion protuoklopnnih sredstava najvećim dijelom zolja.

Ne, taj kamion smo im zarobili na Borovskoj cesti a dolazio je iz pravca Borova sela.
Ponton su posavili preko rijeke Vuke i bobotskog kanala iz pravca Đergaja (sela Bršadin) kod Vinogradske ulice i druga lokacija na kojoj su isto to napravili je bila kod Budžaka.
Prvo su to napravili kod Budžaka i uspješno du odbijeni. Nakon 2 dana isto to su napravili prodorom u Vinogradsku ulicu. Tada su ušli sa preko tisuću pješaka i više od 50-tak oklopa. Pustili smo ih skroz do željezničkog prelaza na Borovskoj cesti. Kada su stigli do pružnog prijelaza turbo vod im je uništio prve tenkove i transportere i tada je krenuo opći okršaj sa četnicima ali doslovno prsa u prsa! Borba je trajala skroz do večernjih sati kada se polako počeo spuštati mrak. Sjećam se da su se preostali tenkovi i transporteri negdje oko 16h okrenuli i počeli bježati nazad preko pontona u pravcu Bršadina. A pješadija je bila toliko brza u bježanju da ih ni ferari nebi stigao. Mi smo ostali šokirani, jer smo mislili da ćemo tu bitku izgubiti, čak smo počeli sa povlačenjem jer nam je ponestajalo oružja i streljiva. Kada smo vidjeli što se događa ostali smo u prvom trenutku zbunjeni, a onda smo sa svim što nam je preostalo opizdili po njima i krenuli u potjeru za pješadijom. Uspješno smo ih protjerali skroz izvan naselja.Zbog toga sam u logoru dobio grde batine, jer tamo su izgubili jako puno ljudi taj dan. Sutradan su nas putem veze tražili da im dopustimo da uđu i pokupe svoje mrtve. To smo im omogućili.

Ne znam što ti tu nije jasno?
Budući sam bio na Trpinjskoj cesti, a Vinogradska ulica je u Borovu naselju, odnosno cca 1 km od nje, tu sam bio na položaju.
Kako u svim prijašnjim,ali i u kasnijim, tako sam sudjelovao i u toj obrani od pokušaja četničkog prodora i njihovom čišćenju gdje su izgubili jakooooo puno ljudstva.Teško je procjeniti koliko, sli smo sutradan pustili njihove hladanjače i kamione kako bi odvezli svoje mrtve.Svatko za koga su utvrdili da je bio u "ustašam" i na položajima gdje su oni izgubili ljude i tehniku (čitajopušili) u logoru je imao posbean tretman. Ne znam što tu treba pojašnjavati, ako si gledao dosadašnje serijale petkom mogao si to i sam čuti ali i zaključiti.

Zadnje uređivanje saburo : 03.03.2011. at 21:01.
saburo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 21:34   #478
Saburo, koliko sam negdje čitao, taj pontonski most ste uspjeli uništiti? Kakva je to akcija bila, protunapad, diverzija ili što?
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 22:29   #479
Quote:
Čista logika, maltene svaki drugi-treći naš metak je trebao biti precizan,
Svaki dvadeseti metak trebao je biti precizan...

50 000 metaka imali smo u onoj fazi bitke kada je netko mogao (i morao) točno izračunati koliko ih imamo - a ta faza je sam početak bitke kada je netko zbog nedostatatka streljiva morao ravnomjerno rasporediti streljivo , a samim time i izračunati s koliko točno metaka raspolažemo... a kasnije je naravno još jako puno streljiva dovučeno... a i svakodnevno se dolazilo do metaka od neprijatelja - poglavito na Sajmištu u tim bliskim borbama... ukupan broj metaka nemoguće je izračunati jer ga kasnije više nitko nije brojao , ali bio je nekoliko puta veći od tih 50 000 metaka na početku bitke...

Quote:
svaka druga-treća minobacačka granata je trebala pasti među njihovo ljudstvo, što je nemoguće...
Dovoljno je da svaki dvadeseti projektil ubije samo jednog vojnika...

U prijevodu - svaki stoti projektil ubije petoricu vojnika... pa to uopće nije neshvatljivo... kad uzmeš u obzir masovnost napada i činjenicu da su naši uglavnom pucali samo na primjećenu živu silu - pa ne bi se čudio i da je postotak poginulih po ispucanoj granati puno veći...

Po procjenama vukovarskih branitelja obrana Vukovara ispucala je oko 20 000 raznih projektila - ne znam da li se u to računaju i Dedakovićeve haubice iz Vinkovaca...

I još tome dodaj gomilu poginulih od nagaznih mina , ručnih bombi i ljudstvo stradalo od protuoklopnih sredstava po uništenom oklopu i kamionima... a tu i tam bi kojeg priklali , ne...

I onda to sve skupa pomnoži sa dva jer Srbi kažu kako su si 50% gubitaka sami nanijeli... recimo ovaj slučaj s Purdom i Tromblonom - poginulo 6-7 vojnika JNA - svi od vlastite vatre...

A uzmimo u obzir i to što si ti rekao - da možda pod Vukovar broje cijelu istočnu Slavoniju...

Quote:
T Bela kaže: Pogledaj post
u samom napadu na Vukovar, meni je neshvatljivo da bi oni mogli imati 10 000 ubijenih.
I meni je bilo neshvatljivo dok sam slušao priče kako je agresor osvajao Hrvatsku tako što je vojsku usmjerio na Vukovar... Vukovar se najvećim dijelom desio upravo iz obrnutog razloga - zato što agresor gotovo nigdje nije uspio ostvariti cilj - i zato su morali skratiti zalogaj , a tu im je na prvom mjestu bio Vukovar , jer bez njega nisu imali zaokružen teren u istočnoj Slavoniji. Neosvajanje Vukovara s distance vremena značilo bi gubitak cijele istočne Slavonije i zato su ga baš morali uzeti pod svaku cijenu...

Da su Srbi po istočnoj Slavoniji (i Hrvatskoj općenito) osvajali sela kako su zacrtali ne bi se Vukovar ni desio u tom opsegu... ali u manjem dijelu desio bi se kako god da okreneš , jer bila bi glupost ne pokušati osvojiti grad koji brani svega 700 branitelja - još tako jadno naoružanih i gotovo opkoljenih...

Smatram da najveći dio srpskih gubitaka u ljudstvu otpada na period od polovice desetog mjeseca pa do kraja bitke... s gubicima u oklopu je drugačije...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 23:11   #480
netko je spomenuo 900 poginulih branitelja do pada grada. mislim da je to pretjerana brojka. ok, opet vam govorim da je nažalost brojka poginulih na srpskoj strani puno manja nego na hrvatskoj. više poginulih je bilo u početku nego prema kraju napada

vu ne drži rekord s brojem poginulih u jednom danu na srpskoj strani
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:22.