Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2006., 18:34   #1
Question Zatvoreni investicijski fondovi???

U zadnje vrijeme dosta se prica o otvorenim investicijskim fondovima, a opet jako malo o zatvorenim. Sitno nesto sam ulozio u jedan otvoreni i zadovoljan sam prinosom. Visak novca sam im dao i oni mi oploduju moj novac, a ja lezim i sve je to super. Ali nisam bas previse informacija nasao o zatvorenim investicijskim fondovima.
Pa me zanima da li bi bilo bolje kupiti udjele odnosno dionice nekog zatvorenog fonda. Je li netko od vas ima kakva iskustva, jeste li i koliko zadovoljni? I zasto bi eventualno digao novce iz otvorenog i prebacio u zatvoreni?
stayalive is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 20:26   #2
Kad prvo utvrdiš koja je razlika između otvorenog i zatvorenog inv. fonda shvatit ćeš da si glavu razbijaš glupostima
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 17:57   #3
ma znam razliku nego me samo zanima ima li smisla na burzi kupovati udjele zatvorenih, znaci ne prilikom emisije nego kasnije. jer s obzirom da su provizije na burzi uglavnom manje od ulaznih/izlaznih naknada otvorenih to mi se ucinilo nelosom idejom?
pitam to iz razloga sto sam nisam uspio naci previse informacija na internetu pa me zanimaju iskustva drugih
stayalive is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 20:59   #4
Quote:
Edgar kaže:
Kad prvo utvrdiš koja je razlika između otvorenog i zatvorenog inv. fonda shvatit ćeš da si glavu razbijaš glupostima
Pa i nije baš tako.
Otvoreni fond prodaje udjele, zatvoreni izdaje dionice kojima se kasnije trži na burzi.
Vrijednost otv. fonda izračunava se s obzirom na vrijednost vrij. papira koje posjeduje te ulazak i izlazak su veoma jednostavni. Vrijednost fonda raste kako raste vrijednost vrij.papira koje posjeduje.

Zatvoreni fond također posjeduje vrijd. papire. Tržište je pak pokazalo da takve fondove ne vrednuje kao otvorene, odnosno vrijednost dionice nije usko povezana samo sa vrijednosnim papirima koje fond posjeduje. Ako se ne varam vrijednost je najviše povezana sa dobiti koju fond ostvari u godini, kao klasično poduzeće.

Već neko vrijeme pratim takve fondove, fond ima imovinu od 150kn po dionici a trži se za 100kn po dionici.

Zašto? pitanje je sad.
 
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 21:34   #5
pa znaš kako se cijena formira na burzi

na temelju ponude i potražnje

znači, nema potražnje
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 10:06   #6
Quote:
slavko13 kaže:
Ako se ne varam vrijednost je najviše povezana sa dobiti koju fond ostvari u godini, kao klasično poduzeće.
Pa i ne baš. Isto se vrednuje portfelj, a ako vrijednost naraste normalno da može porasti i vrijednost na tržištu, ali je obično kako si sam primjetio uz diskont, a zašto je to tako...pa zato jer nemaš ajmo reći apsolutnu likvidnost tojest OIF ti je obavezan isplatiti vrijednost prema stanju portfelja a kod ZIF-a imaš rizik da moraš nekome drugome prodati
.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 16:04   #7
Quote:
stayalive kaže:
U zadnje vrijeme dosta se prica o otvorenim investicijskim fondovima, a opet jako malo o zatvorenim. Sitno nesto sam ulozio u jedan otvoreni i zadovoljan sam prinosom. Visak novca sam im dao i oni mi oploduju moj novac, a ja lezim i sve je to super. Ali nisam bas previse informacija nasao o zatvorenim investicijskim fondovima.
Pa me zanima da li bi bilo bolje kupiti udjele odnosno dionice nekog zatvorenog fonda. Je li netko od vas ima kakva iskustva, jeste li i koliko zadovoljni? I zasto bi eventualno digao novce iz otvorenog i prebacio u zatvoreni?
- nema ulaznih/izlaznih naknada
- generalno uzimaju manje naknade za upravljane fondom
- ponekad ih mozes kupit s discountom
- bolji su kad je market u privremenom kurcu (otvoreni fond mora prodavat dionice koje drzi da bi isplatio investitore koji bjeze iz fonda, dok to nije slucaj kod zatvorenog fonda)
- puno su bolji sto se tice poreza (u USA, nemam pojma kak je u HR)
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 14:48   #8
ZIF su propali u Hrvatskoj, a fizičke osobe ne plaćaju porez na dobit od financijske aktivnosti u Lijepoj Našoj.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 23:00   #9
Koliko sam informirana, danas je Hanfa odobrila rad Fima Proprius - zatvoreni investicijski fond za nekretnine. Ima li tko s tim iskustva?
Atmice is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 12:30   #10
Odlično pitanje, upravo sam ga ja htio postaviti. U poslovnom dnevniku je jučer (24.01.2007) izašao kompletan izvještaj o osnivanju toga zatvorenog fonda, te naravno svi građani mogu kupiti dionice po nominalnom iznosu od 100 kn. Meni to izgleda kao dobra, dobra prilika za iznadprosječnu zaradu. Što vi mislite ? Kako bi se mogla kretati cijena dionice toga fonda na usporedbi sa dosadašnjim iskustvima sa sličnim fondovima?
lardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 13:39   #11
Sta nije Breza isto takva?
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 16:33   #12
http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=717&sr=11
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 12:24   #13
Zainteresiran sam za kupnju dionica, Fima propriusa, zna li netko kako stoje ovi već postojeći fondovi koji ulažu u nekretnine (npr. Terra firma)?
Eps is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:50.